Uit de „Staatscourant." Aeademienieuws. Kerkelijke berichten. Gemengd Nieuws. Sedert Thorbecke op 5 Juni 1872 als minister van binnenlandsche zaken overleed, is het thans driemaal voorgekomen, dat een lid van liet Kabinet in functie door den dood werd getroffen. Den 30aton December 1878 stierf de heer De Roo van Alderwerelt, mi nister van oorlog; den 21s.en Februari 1879 mr. P. P. van Boese; en deze week jhr. mr. Van Arch van Wijck, minister van koloniën. Naar de „O. H. Ct." verneemt, worden in ambtelijke kringen te 's-Gravenhage ge noemd de heeren De Marez Oyens als minis ter van koloniën en do heer ïïavelaar als rijn opvolger voor Waterstaat, terwijl de heer De Blocme, thans adminisbrateur der Posterijen, dan zou optreden als directeur- generaal. De onlangs ingestelde staat*commissio voor de ^rankzinngenverpleging zal he denmiddag in een vergadóring, te houden in liet gebouw van den industrieelen eigen dom aan den Korten Vijverberg te 's-Gra- hago, door don minister van binnenland- echo zaken en van justitie geïnstalleerd worden. Do minister dr. Kuyper werd Donder dagmiddag door H. M. de Koningin op Het Loo in gehoor ontvangen. Het „Christelijk Schoolblad" meldt, dat het in staat gesteld is om aan do weduwen fan drie tijdens den oorlog in Zuid-Afrika omgekomen Hollandsche onderwijzers voor onbepaalden tijd een maandclijksche bijdrago te doen toekomen. Pier Pander is bezig aan de bustes van do Koningin en do Koningin-Moeder, welke bustes in het stadhuis te Botterdam zullen geplaatst worden, in marmer, levensgroot. Enkele weken geleden was Pander te Soest- dijk, nu op het paleis Het Loo, waar H. M. bijna eiken dag voor den kunstenaar po seert. De afdeeling Amsterdam van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst zal in dit seizoen o. a. Wagner's „Parsifal", in concortvorm natuurlijk, ten gchoore brengen. De heer P. H. do Groot te Groningen heeft, volgens de ,,N. Gr. Ct.", om gezond heidsredenen ontslag genomen als dirigent van do gemengde zangvereenigng Euterpe" en van do licdertafel „Gruno". Do Nederlandsche Zendiugsconferentie val dit jaar weder samenkomen te 's-Graven- hase den 16 en 17 October a.s. Over do ver houding der Zending en der Kerk zullen bc- langrijko referaten gehouden worden. In het „Hotel Central" te 's-Gravcn- hago is aangekomen Lorenzo Anadon, Ar- gontijnsch govolmachtigdc op het Pan-amcri- kaansch congres, oud senator, uit Bueno6- 'Ayres. Het officieele bericht uit Johannes burg, gisteren door Reuter overgeseind, is aldus merkt de „N. R. C." op ook van belang voor onze landgenooten. Naar luid daarvan heeft de Engelsche re geering een som van twee milliocn pond sterling bosohikbaar gesteld om daaruit schadevergoeding te geven aan Britsche on derdanen in de voormalige Zuidafrikaan- sche republieken, vreemdelingen, voorzoo- vor zij do onzijdigheid niet hebben verbro ken, en inboorlingen. Gelijk men weet, heeft do Engelsche re- georing aan vreemdelingen, die door den oorlog schade bobben geleden, reeds een ze kere som als schadevergoeding toegekend. In ons land zal een staatscommissie eerlang hot aan Nederlanders toebedeelde geld aan de rechthebbenden toewijzen. Blijkbaar is do Engelsche regeering tot het inzicht gekomen, dat zij met die som nog niet allo billijke aanspraken voldaan Jiceft, en met Britscho onderdanen en in boorlingen in de voormaligo republieken zullen nu ook vrcemdelingon in die twee millioen pond kunnen deelen. Het lijdt geen twijfel of belanghebbende Nederlanders, nog in Zuid-Afrika verblij vende of in Europa vertoevende, zullen hun bost doen, uit dat geld huu verliezen, zij 'bet ook ten deelo, vergoed te krijgen. Het hoofdbestuur der „Noderlandsche ^aatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde" éooft op do voorstellen der afdeelingen aan de 32ste algemeene vergadering te Groningen te houden o. a. de volgende praeadviezon uitge bracht: De afdeeling Leiden stolt voor, dat door do Maatachappy een prijsvraag worde uitgeschre ven voor een boekje, dat een beknopte beschrij ving bevat van do meest in tuinen gebruikte blad- en bloemheesters, alsmede de wijze, waarop die moeten worden behandeld. liet hoofdbestuur, de behoefte aan zulk ecu' werkje gevoelende, adviseert, het voorstel in beginsel aan te nemen en liet hoofdbestuur to machtigen, in overleg met de voorstellers, de redactie van do prijsvraag vast te stelleD, don prijs van het boekjo te bepalen en de belooning to regelen tot uiterlijk een maximum van f '250. De afdeeling Hilversum, Naardon Bussum en Baarn stellen voor, dat de Mij. onder geschikten, in do verschillende doelen van het tuinbouwvak, in de gelegenheid stelle om eon akte van bekwaamheid te verklagen en dat het hoofdbestuur zich met bekwamen spoed worïöe tot de Hooge Regoering ter verkrij ging der noodigo geldmiddelen voor de te houden examens. Het hoofdbestuur verklaart zich In beginsel vóór de strekking van het voorstel der drie atdeelingen, doch .adviseert dit voorstel in dezen vorm niet aan te nomen. Het zal gaarne, door do algemeene vergadering gemachtigd, met behoud van het beginsel van het voorstel, op andoro wijze in overleg met do voorstollonde af ieelingen, trachten tot een oplossing to komen. Naar aanleiding van het boricht van den moord op den controleur Cramer, schrijft men aan het „H. Dbl.": De controleur Cramer, die in 1901 van Poeloe Raga naar Melaboe werd geplaatst, wist, bijgestaan door don nu gesneuvelden adspirant-controleur Krul, door zijn krachtig optreden doze streek van vijanden te zuiveren en eon betere verstandhouding met de bevol king to verkrijgen. Dit was de Atjehsche kolonie in Pinang zeor goed bokend, on toen nu controleur Cramer voor herstel van gezondheid daarheon moest gaan, sloegon zU hun slag. De gouverneur Yaa Heutsa verliest in Cramer een zijner beste arpbtenareD, een verlies, te meer gevoeld, nu hem ook de flinke controleur Fieyling, zwaar gewond, is ontvallen. Als oon staaltje, dat bewijst hoe gevreesd controleur Cramer was, kunnen wy hier nog aan toevoegen, dat de bekende radja van Tenom men zal zich de Nisero quaestie herinneren de overplaatsing van Cramer aan den generaal Van Heutsz vroeg, daar deze te streng togen hem optrad. Do radja drukte dit op do volgonde eigenaardige wijze uit: „ik gevoel mij als een ei tusschen de horens van een buffel, dat wil zeggen, schudt do buffel (controleur Cramer) even met zijn kop, dan valt het ei (hijzelf) er af en is gebroken." Dit schrijven had slechts hot gevolg, dat den radja werd gelast, zijn verontschuldigin gen den controleur Cramer aan te bieden. Do classis Amsterdam heeft den hoor J. C. Rullmann, candidaat in de theologie aan de Vrije Univorsiteit, na afgelegd praeparatoir exameD, met algemeene stemmen beroepbaar verklaard in de Gereformeerde Kerken. B. en Ws. van Amsterdam bobben een voordracht ingediend, om voor het dienstjaar 1903 do proef lo nemen met de verschaffing van gemeen to wogo van schoolpantoffeis aan kinderen der scholen lsto klasse, die daaraan behoefte hebben; een commissie van onder wijzers uit te noodigen, de uitdeeling der schoolpantoffeis te regelen; en voor een en ander op de bogrooting voor 1903 een post uit te trekkon van f 14,000. Ter gelegenheid van het jubeljaar zal aan Z. H. den Paus door den Algomeenen Ned. Zouavenbond een album worden aangeboden, waarin opgenomen zullen worden teekeningen der verschillende vaandels van de afdeelingen. Waarschijnlijk zal een comlló uit den Ned. Zouavenbond het album naar Rome brengen. Hot stoomschip „Koning WiJlom III", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 12 Sept. te Gonua; do DReichstag" (uitreis) ver trok 11 Sept. van Cadix; do „Rotterdam", van Rotterdam naar Niouw-York, is 12 Sept. Lizard gepasseerd; do „Soembawa", van Bata via naar Amstordam, arriveerdo 12 Sept. te Genua. Hazerswonde, In deze gemeente doen zich weer gevallen van diphthentis voor. De vereeniging „Nut en Genoogen" hoeft de opening van het seizoen veertien dagen vervroegd; zoodat z(J haar eerste vergadering zal houden op Maandag 15 September a. s., ten huize van den kastelein 0. L. Boers. Katwyk. Belanghebbenden, die wenschen deel te nemen aan den cursus voor het hor- halingsonderwijs in deze gemeente, welke cursus 1 October a. s. aanvangt, moeten zich vóór 20 September aanmelden ten gemeente huize, waar verdere inlichtingen zoo noodig wordeu Aorstrokt. Koudekerk, Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is tot onbezoldigd gemeeuto-veldwachter dezer gemeente aange steld W. Lokx, alhier. 'Ter-Aar. Naar men verneemt, zal do nieuw gebouwde R.-K. keik to Langt raar worden verlicht met acotyleeu-gas, waardoor zeker'de schoonheid (wat hot inwendige van het gebouw betrolt) meer tot haar recht zal komon. Het .werk zal worden opgeleverd door den heer Pioterse, te Zooter woude. Voorhout. Den lsten November a.s. hoopt W. D. T. van Werkhovon den dag te her denken, dat hy vóór 25 jaren werd aango- eteld alfe veldwachter dezer gemeente. Rijushurg. In do gisteravond gohouden vergadering van de Afdeeling „RynBburg" dor Algemeene Vereeniging voor Bloombollen- cultuur word besloten binnen korten tyd een veiling te doen houden van bloembollen enz. Slaande de vergadering werden 315 nummers opgegeven. Tot directeuren werden gekozen de heeren A. de Mooy Jr. en A. v. d. Eykel Az. Hedennacht werdon de bewoners dezer gemeente weer opgeschrikt door het gebrom van de brandklok. Er was een bogin van brand ontstaan in do bollenschuur van den hoer N. Z. De brandspuit, die terstond was uitgerukt, behoefde gelukkig geen dienst te doen, daar do brand in het begin was gestuit. De brandschade is gering; een kleine hoe veelheid bollen heeft watorschade geloden. Uypwotoring. In het koffiehuis van mej. Zoelemolk hadden 2 biljart-concoursen plaats, mot rospectiovelUk 14 en 12 deelnemers. By den eersten wedstryd behaalde andermaal de prys bakker J. van Ryn, de 1ste promie J. Waasdorp, mr. smid, de 2de promie C. Aker boom, ook een bokend speler. By het daarop volgende concours werd de 1ste pr. behaald door A. van der Voort, en de premie door G. Heemskerk Kz., beiden van Oud-Ade. Velen volgden het spel met aandacht en luide waren de toejuichingen, by do bepaald prachtige ballen, die gemaakt weiden. Roololiirendsveeiu Donderdag had in de zaal van Van Lochem, een veiling plaats van droge tulpon- en narcissen-bloembollen onder directie van do lieeren C. J. L. van der Meor en Homan, van Noordwyk. De veiling ge schiedde ten overstaan van den te Oude- Weterlng resideorenden notaris den heer P. de Wit. Do opkomst zoo van hier als elders was groot; de bostede prijzen waren rodeiyk. Rynzaterwoude. Tot voorzitter van het bestuur van het departement Rynzatorwoude c. n. dor Marttschappy tot Nut van het Alge meen, in de vacature, ontstaan door vertrek van den heer A. C. de Rogt, ls benoemd de heer F. de Wit. Hot aantal inlagen ter Nutsspaarbank vermoerdert steeds, daar de rente sedert 1 Januari 1901 4 pCt. bedraagt. Gedurondo het dienstjaar 1901/02 bedroeg hot aantal inlagen 635 tot een bedrag van f 30,991.28, dat der terugbetalingen 153 tot een bedrag van 20,204,01. Aan het eind van het boekjaar bedroeg het tegoed der inleggors f 200,342.91 de waarde der bank vertegenwoordigde een kapitaal van f 259,926.52 en het roservefonds mitsdien f 59,583.61. Totaal aantal in omloop zyndo spaarbankboekjas 768. Valkenburg, De paardenmarkt, gisteren g< h iiiden, onderscheidde zich gunstig van baar voorgangsters door ruimen aanvoer, 't Juiste getal dieren, dat aan de lyn was, is mooiiyk op to goven, de pachter zal 't het best weten toch is 't zeker, dat minstens 550 paarden en 130 veulens ten verkoop werden aangeboden. Bultenlandsohe kooplieden deden in de eerste uren nogal aankoopen onder de jonge dieren. Anders was de handel traag, geiyk zulks dit jaar op elke markt werd ondervonden. Hoewel het weer niet mee werkte en een Vrydag volgens sommigen geen uitgezochte marktdag is, liet het getal bezoekers niok te wenschen over. Warmond. Aanvankeiyk met regenachtig, later ondor schoon weder, hadden gisteren alhier by gelegenheid der kermis de volks spelen plaats, waarvan de uitslag was als volgt Turfrapen voor jongens van 6 10 jaron: lste pr. L. Oudshoorn, 2de pr. C. van der Bent, 8de pr. L. van Noort en 4de pr. 0. van Velzen. Hardhoepelen voor jongens van 10 14 jarenlste pr. H. Zwotsloot, 2de pr. P. Schrier en 3do pr. P. Meskors. ZakloopeD voor jongens van 14 16 jnren: lste pr. G. Meskers en 2de pr. H. Ouwehand. Hardloopen met knikkers op een bord voor meisjes van 6—10 jaron: late pr. J. van Moorsel, 2de pr. G. Ouwehand, 3dopr. A. van Moorsel en 4de pr. G. van Velzen. Touwtje springen voor meisjes van 10 14 jarenIsle pr. J. van Velzen, 2de pr. C Schrier, 3de pr. W. van Dam en 4de pr. A. Dansen. Hardloopen op muilen voor meisjes van 14-16 jaren: lste pr. M. Hoogervorst en 2do pr. Joh. van Moorsel. Sclioonryden op versierde fietsen: lste pr. Th. Bader on 2do pr. J. Remmerswaal; tervryi voor de fraaist versierde fiets werd toegekend de lsto pr. aan J. Hooytingh, de 2de pr. aan J. Kouwenhoven en do 8de pr. aan J. Zwetsloot. Des Damiddags was er ringrydon voor paren met paard en tilbury, waaraan door 18 paren word deelgenomen. De lste pr. werd behaald door C. Zwetsloot on G. Hoogorvorst, do 2e pr. door P. Kerk vliet en L. Koenen. Na afloop ging het met de muziek der „Harmonie van Warmond" voorop ln optocht door het dorp naar het lokaal „do Zon", alwaar de stoet word ontbonden en waarna ieder naar hartelust ging kermishouden, hetgeen tot laat in den nacht duurde. Alles liep in uitstekende orde af. Kon. besluiten. Benoemd tot ontvan ger der registratie to Arnhem O. A. Vciwey, thans te 's-Hertogenbosch. Op verzoek eervol ontslagon P. Vierkant to Haarlem, landme ter van het kadaster. Op verzoek eervol ontslagen J. van Ek, notaris te Haarlem. Benoemd tot lcoraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Leeuwarden, J Branbergen, directeur en leeraar der H. B. S. te Har- lingen; aan de R. H. B.-School tc Gronin gen H. Zondervan, leeraar aan do gemeen telijke H. B.-S. aldaar; tot burgemeester van Hengstdijk C. van Esbroeckvan Grub- benvorst, G. H. Cremers; van Sevenuni. H. M. G. Everts, secretaris. De heer J. G. Dikshoorn, arts, benoemd cn aangesteld tot officier van gezondheid der 2de klasse bij het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Neder landsch-Indië; J. Rooster, hoofdman bij do vrijwilldge. brandweer te Rotterdam, be noemd ridder in de ordo van Oranje-Nassau. Aan den kapitein ter zee J. Bollaan, den luitenant ter zee der lsto klasse O. van Len- nep, den luitenant ter zee der 2de kl. J. L. H. Luymes, den adelborst dor 1ste klasse A. C. van der Dusscn en den officier van gezondheid der lsto klasso F. M. R. Sehmitz, verlof verleend tot. het aannemen der teeke- ncn van de Leopoldsorde, hun door Z. M. den Koning der Belgen verleend, en wel aan ge noemden kapitein ter zee die van comman deur, aan genoemden luitenant ter zee der lsto klasse die van officier en aan de overi gen dio van ridder in gemelde orde. Do ministers van justitie en van water staat vorleënen a.s. week geen audiëntie. Koninklijke Militaire Academie. De minister van oorlog brengt nader ter kennis van belanghebbenden, dat, met wijzi ging van de aankondiging in de „Staats courant" van 24/25 Augustus, ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen der adspriranten voor toelating als cadet bij de Kon. Militaire Academio te Breda voor een plaatsing bij die inrichting tegen 16 September e. k. in aanmerking komen voor: a. infanterie hier te lande: S. E. van Nooten, L. H. Kraak, J. Schoon, A. de Vries, H. V. G. Romer, jhr. F. J. A. l al koen, F. A. van Heyst; b. cavalerio hier te lande: H. C. G. baron van Lawick, M. R. baron Bentinck; c. artillerie hier te lande: W. F. Groten dorst, F. J. J. Trapman, O. de Wolff, A. G. Lagenvey, G. L. Pool, J. J. van Dicpen- brugge, J. C. van don Bent, F. O. W. van Engelenburg; d. genio hier te lande: D. van den Berg, J. J. Roeloffs Valk, O. W. van Dooden, A. L. Thiorons; e. infanterie in Nederlandsch-Indië: J. W. H. Kramor, A. Slerner, O. van Houten, O. Marcus, E. J. Beekman, G. U. Vis, J. van der Èest, M. W. J. J. van Peer, G. Beren schot, H. F. L. Kramer, J. van Voorthuy- sen, L. M. van Kooten, L. H. J. Thonus; f. arbillerio in Nederlandsch-Indië: M. R. Albricht, E. H. Piïckel, O. W. Veldhuyzen, F. Stoltcnhoff; p. genie in Nederlandsch-Indië: A. G. van Daalen, O. P. Schoenmaker, L. Deibel. Vacature M. O. De minister van binnenlandsche zaken brengt in do „Sts.-Ct." ter kennis van be langhebbenden, dat met 1 October a. s. te vervullen is de betrekking van leeraar in de Engelsche teal aan de Rijks-hoogere bur gerschool met 3-jarigen cursus te Sappe- meer. Het aantal wekelijks to geven lesuren bedraagt voor den cursus 1902/1903 16. Zij, dio voor deze betrekking dn aanmej- king wenschen to komen, gelieven zich vóór 20 Soptombor a. s. aan to melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, K. ten Bruggenoato, to 's-Gravenhage. Leiden. Woensdag 24 September, 's na middags te 2 uren, zal de nieuw benoemde kerkeiyke hoogleeraar prof. dr. L. Knappert zyn ambt aanvaarden met het uitspreken eoner redo in het groot auditorium van het universiteitsgebouw. Hazerswoudo: Gereformeerde Kerk. Zondag-morgen to halftien en 's avonds te halfzeven, de heer A. Taal, theologisch student te Kampen. Weerbericht van 13 September. (Volgoot opgaven van het Kon. Ned. Met. Instituut.) Verwachting. Zwakke tot matigen noordeiyken «wind. Opklarend weer. Weinig verandering in temperatuur. De hoogbegaalde directeur van het conser vatorium te Keulen, dr. Frans Wtillner, die als paedagoog en voortreffeiyk, dirigent zulk een grooten invloed op de ontwikkeling van het muziekleven aldaar hoeft geoefend, is, na eon ernstige ziekto, op 70 jarigen leoftyd be zweken. Voor ongoveer 18 jaar nam hy de nalaten schap van Ferdinand Hillor te Keulen over en wist een geheel nieuwen geest in het muziek leven aldaar te brengen. Dat men met een meer modern kunstenaar dan Hiller zou te doen heb ben, was trouwens reeds bekend, want te München, waar Wüllner tot 1872 dirigent der Hofkapel (kerkkoor) en leider van de koorzang- klasse der Kon. Muziekschool (voor welke inrichting hy zyn bekende „Cliorübungen" 6chreef) was en in 1869 von Bülow opvolgde als dirigent der Hof opera en Academie-con certen, dirigeerde hy voor het eerst en onder ontzettend moeilyke~èn ongunstige omstandig- hedon en zelfs tegen den wil van Wagner xvüeingold", waarna in 1870 „Die Wal kure" volgde. Wülluer ging niet dadeiyk van München naar Keuion, want in 1877 werd hy tot Koninkiyk kapelmeester (als opvolger van Rietz) en tot directeur van het conservatorium to Dresden benoemd. Hiervan beleefde hy echter weinig genoegen, want reeds in 1882 werd hy zonder eenige geldige reden aan de opera door Schuch vervangen, doch hy vond een vergoeding voor die behandeling in de hulde, die hem datzelfde jaar gebracht word als leider van het muziekfeest te Aken en in de opdracht om do concerten van het Phil- harmonisch orkest te Beriyn te dirlgeeren. Doch reeds een jaar daarna word hy in Keulen benoemd en daar vond hy een werkkring geheel naar zyn geest en hart en was het hem mogeiyk met zyn buitengewone gaven te woekeren. Tusschen het Keulsche conservatorium en ons land is altyd een band geweest, daar landgenooten van naam als leeraren aan die Inrichting waren verbonden (o. a. S. de Lange en James Kwast) en tal van Nederlanders daar kor teren of langoren tyd hebben gestudeerd, zoowel Willem Mengelberg, van wien men toen reeds zulke groote verwachtingen koes terde; Johan Messchaert, Cornelia van Zanten, mevr. Bosnians-Benedicts, Christine Vsltman, Henri F^ R. Brandts Buys, Dirk Sch&fer en zoo vele andoren. Hedennamiddag omstreeks óón uur waren vele nieuwsgierigen op den Stations weg aanwezig om de van manoouvres torug- keerende militairen te verwolkomon. Onder hen bevonden zich ook drie per-sonen, die min of moer onder don invloed van sterken drank verkeerden en waarvan er een by de nadering van do paardetram stoeienderwyzo nog vóór het paard over de rails wilde steken, doch struikelde en onder de tram geraakte, niettegenstaande er onmlddeliyk werd geremd. Gedienstige handen lichtten de tram aan één zyde op, nadat het paard er afgespannen was, zoodat men don gevallene op kon rapen en naar den stal van het Goederenvervoer kon brengen, waar het Dr. Hammes, van den Stationsweg, die hot eerste jrerband legde, bleek, dat de aangeredene een vry groote, niet ernstige vleeschwond aan het been had iie- komen. Hy is per brancard naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, om daar vorder behan deld te worden. Arbeidors en alcohol. Aan een enquête-verslag van „De Nieuwe Tijd" over dit onderwerp ontleent het „Soc. Weekbl." o. m. do volgende gegevens: Lei don. K. S., godsdienst-onderwij zer, werkzaam voor den P rotes banton bo nd noemt het alcoholgebruik onder do Leidsche fabrieksarbeiders groot, zoowel gedurende als na do werkuren. Ook vrouwen en kinde ren drinken mee. Hier keorschb nog het denkbeeld, dat drank den werkman toekoi .t; „als mijn man maar niet naar de kroeg gaat, wil ik graag een dubbel maatje voor hem halen." In een fabrieksgezin, waar man,, vrouw en twee me is jee be zamen f 20 verdienen, wordt naar schatting 0 a 7 aan draai besteed. Een wever met een weekloon van 9 a 7 bracht niet meer dan 2.50 thuis. „ma&igo drinkers" verdrinken nog 1 a/t van een weekloon van f 5 a 12. Het ge bruik schijnt op dezelfde hoogt» te blijven! misschien vermindert eenigszins doof grooter gebruik van bier. In den afgeloopen nacht werd uit het water aan den Zuid-Buitensingel té 's-Gravenhage opgehaald het ïyk van een bewoner van de Paulus-Potterstraat, die Ia den laatsten tyd lydende was aan zwaarmod« digheid. Een ge-vaarlijk vrouwtje. Na der meldt men ons uit Den Haag: De vrouw, die gisterochtend in het kan* tongerechtsgebouw een schot loste op den zaakwaarnemer Burghoudt, is genaamd Nel ly Lockerse cn is 29 jaar oud. In hoogst overspannen toestand word zij overgebracht naar het politicbureel, waar wegens haar opgewondenheid van een verhoor voorloopig geen sprake kon wezen. Volgens een algo- meen gerucht zou vroeger een zekere ver- houding tusschen den zaakwaarnemer en vrouw hebben bestaan en moet do hou ding, welke hij daarna tegen haar aannam kaar tot de daad hebben geleid. Verschil lende personen, die in het kan ton gerechts gebouw vertoefden, verzekeren dat dc zaak- waarnemer en do personen, die hom vergezel den, zich onbehoorlijke uitdrukkingen togen de vrouw hebben veroorloofd in 't openbaar. Op de revolver werden nog vier scherpe patronen bevonden. Een stuk van don kogel werd teruggevonden in de wachtzaal voor het publiek bestemd, grenzende aan de audiëntiezaal. Dit stuk is vermoedelijk bij Bet in aanraking komen van den kogel met den muur tot daar teruggesprongen. Door ds politie te Bcheveningen is gearrosteerd oon dievenbende, bostaande uit 9 jongens van 12 tot 18 jaar, die eenigo dagen geleden in de villa van den heer B. in het Van Stolk-park door middel van braak een aantal voorwerpen ontvreemd hadden. Het door hen gestolen© ia aan verschillende opkoopers verkocht; al die voorwerpen zyn door de politie in besl3g genomen. Voor de rechtbank te Haarlem werd behandeld de zaak van J. Malthesius. te Haarlemmermeer, beschuldigd van diefstal van oen paar fietsschoenen. De beklaagde gaf op door armoede tot den diefstal to zya gekomen. H(J had geen schoenen aan de vooten, ver klaarde hU aan den ryksveldwachter Sikkema en toen hy nu op 30 Juli kans zag de fiets schoenen van het 12 jarige slachtersknechtje J. H. van Ieperen, te Sloten, te stelen, liet hy het niet. Bekl. was niet aanwezig. De eisch luidde tegen den man 6 weken gevangenisstraf. Op den avond van 1'Augustus liep A. Peper- koorn, te Heemstede, met eonigo makkers op den Binnenweg. P. verkeerde onder den invloed van sterken drank. Toon in do verte het licnfc van een rywiellantaai n zichtbaar werd, riep P.: „Daar komt K. aan; ik zal hem...." Metoen ging P. naar den overkant van den weg en gaf den wielrijder een duw, dat hy met zyn fiets met oon smak togon den grond viel. Het rfivrlel werd erg gehavend en zou aan reparatie een gulden of 12 moeten kosten en de beryder werd deoriyk aan de knie verwond. Het bleek dat de wielryder niet'wa3 do bedoelde K.f maar Christiaan de Boor, de koetsier van jhr. Van Merlen, een man, dien P. nog nooit van zUn leven gezien had. Thans schynt Peperkoom berouw te hebben over zyn ruwe wyzo van optreden. Het O. M. eischt tegen den man 6 weken gevangenisstraf. Eon valschkasbriefje. Tegen twee jeugdige kantoorbedienden in hot effecten vak, die een kassiersbriefje tot een bedrag van f 23,850 valscheiyk hadden onderteekend mefc den naam van een commissionnair in effecten te Amsterdam en dat kassiersbriefje ter be taling hadden aangeboden by de Ontvang-e£ Betaalkas, zonder dat betaling volgde, doordat do valschheid onmiddeliyk werd ontdekt, wer<? door het O. M. by de Amsterdamsche recht bank gevorderd veroordeeling tot gevangenis straf onderscheideniyk voor den tyd van maanden en 1 jaar en 6 maandon. Tot steun der blinden. Jan Polderman werd eenigo maanden geleden bij vonnis der rechtbank tc Amsterdam bij ver stek veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf ter zake van oplichting. Togen dc uit voering van dat vonnis kwam hij in verzet, met het gevolg, dat do zaak gisteren ander maal behandeld word voor genoemde recht" bank. De feiten haddon zieh ongeveer aldus toe gedragen. Ondor voorgeven rlat hij dit deed „voor een liefdadig dool", meer in hot bij zonder tot ondersteuning van behoeftige blindon, bracht de bekl. lootjes aan den man, in een loterij, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan blinden of bijna blin den, hetzij dan dat dit geschiedde, door dat heb ontvangen geld werd besteed ten nubté van monschen, die hun gezichtsvermogen' missen, hetzij dan, dab do verlote voorwer- pen door die ongelukkigen waren gemaakt. Nu kon de bokl. niet aantoonen, dat ór het een óf het ander het geval was. De voor werpen kocht hij in een. winkel en het geld dat hij voor de lootjes'or 'ving, behiold hij voor zich. In hoever het met de vorloting al of niet pluis was, werd niet onderzocht. Wol staatrvast, dat bekl. geen vergunning had tot het houden van een loterij, en dao hij deswege reeds door den Kantonrechter tot hechtenis werd veroordeeld. Het O. M., bij monde van mr. Bosch van: Oud-Amelisweord, herinnerde aan het mis bruik, dat vaak wordt gemaakt var. de offer vaardigheid der goegemeente door collec tanten, die cr slechts aan denken hun eigeiï zak to spekken, en voorts aan de omstandig heid dat bij voorkeur het lot dor blinden: wordt gekozen om deernis op te wekken. EW eubst.-griffier was op dien grond van oo, deel clat dc aan dezen bekl. opgelegde straf volkomen gerechtvaardigd was cn requt, reerde derhalve bekrachtiging van het ver stek-vonnis.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2