Haagscke Praatjes. Ingezonden. Gemengd Hieuws. De Bóeren-generaals bij Chamberlain. De quaestie van do inlijving der distric ten Vrijheid en Wakkerstroom bij Natal wonschte Chamberlain niet te bespreken, aangezien zij vóór de overgave reeds beslist was. Botha zeide, dat hem zulks :'pcet, om dat hij gedwongen zou zijn zijn woonplaats in eerstgenoemd district te verlaten; de Engelsckcn in Natal waren den Boeren vijandi gezind. Chamberlain hoopte, dat do Boeren van Vrijheid het met het Natal- 8cho bestuur zouden willen probeeren. Do generaals hadden heel wat te vragen en vele der onderwerpen, welke zij ter spra ke wenschten to brengen, moeten reed6 tij dens de onderhandelingen over do capitula tie in behandeling zijn geweest. Dat Cham berlain daarover niet nader in bespreking wonschto te treden zou van zijn standpunt uit te verdedigen zijn geweest, indien de Boerenonderhandelaars niet destijds van Kitchener en Milner do verzekering hadden gekregen, dat zij, het verdrag eenmaal ge- teekend zijnde, als Britschc onderdanen ge rechtigd zouden zijn al wat hun voor hun landgenooten bezwaarlijk toescheen, nader onder do aandacht des Konings van zijn rcgccring wordt natuurlijk bedoeld te brengen. Zijn weigering staat thans gelijk met een trouwbreuk. Kitchener en MiLner moesten onder do Boerenonderhandelaars als gevolmachtigden worden beschouwd cn hun woorden, hun beloften konden zij achten do rcgccring, welke zij vertegenwoordigden, te binden. Wel konden de Boerengeneraals niet ver wachten, dat onmiddellijk op hun voor stellen, welke inderdaad op een belangrijko en veel gunstiger wijziging van do capitula tievoorwaarden neerkwamen, zou zijn inge gaan, doch veel ware reeds bereikt geweest, wanneer Chamhorlain er in had toegestemd, sommige dier voorwaarden, welke feitelijk een tyranniek karakter dragen zoo b. v. dio betreffende het gebruik dor Nedcrland- scho taal in werkelijk verzoenenden geest to bespreken. Ook do finaneieelo quaesties, dio betreffende de uit te keeren schadeloos stellingen, de betaling van de schulden der voormaligo republieken, zouden zonder een igo schade voor Engolands gezag een on derwerp hebben kunnen uitmaken van na der overleg. Maar niet enkel ook op het punt van de nadere bespreking van de capitulatie-voor waarden is trouwbreuk gepleegd. Nog veel scheller wordt het gebrek aan goede trouw bij do Britsche bewindslieden in het licht gesteld door het gebourde met de amnestie- beloften. Chamberlain's houding vindt natuurl()k by de „Timos" volkomen goedkounng en dio der Boorengonoraals, met hun wenschen om amnestie, herstel van Burgers In vroegere, ambten onz., acht zy verwonderlijk en naief. Do liborale „Daily News," oordeelendo dat Inderdaad do generaals ln den vorm, waarin zU eon onderhoud mot den minister zochten, zich vorglst hadden, vindt voor hot overige dat zy wel dogeiyk het punt, waarop hot aankwam ln don toestand van Zuid Afrika, hebben aangoroord en dat do minister'wel zal doon met er acht op to slaan. Wat toch, vraagt het blad, was olgoniyk hot vredesverdrag van 31 Mei? De heer "^amberlain zelfs noemde het terocht „een overeenkomst tot hot staken van de vyande- )(jkheden." M. a. w. het was louter een voorloopig stuk; het stolde geen constitutie voor Zuid-Afrika in; ja, het doelde uitdruk kelijk op nieuwe regelingen van staatsleven en maatschappy, uiiloopendo op volledige autonomie. Hot Is van het hoogsto belang, zegde de „D. N.," dat deze opvatting van de to Pretoria bedongen voorwaarden den lieden voor oogen worde gehouden, die, als lord Milner, nooit een formeel einde van den oorlog onder bewilliging der onder de wapenen zyndo Booren begeerden. I-Iet is my altyd opgevallen, wanneer ik Don Haag voor eonigen tyd verlaten had, dat ik by myn terugkomst my weer zoo geheel thuis gevoelde, tevreden met myn geboorte plaats, zonder heimwee naar bergstreken, wanneer ik de natuur had gezocht, zonder ergernis over do lage huizon, do nauwe straten en achteriyke straatverlichting, wanneer ik weerkeerde uit een grootsche wereldstad. Ik geloof niet, dat ik hierin alleen sta in myn oordeel en als geboren Haagsche bevooroor deeld spreek, on dan pleit hot toch voor de vorstoiyko residentie, dat zjj zoo golukkig don toets kan doorstaan met landelijke en mondaine goniotingon. Natuurlijk zou Nurks heel wat hebben af te breken op do Hofstad, maar de mopperaar zal in oen regenzomer als dio van 1902 moeten toegeven, dat Den Haag zich dapper heeft gehandhaafd als gezellig verblijf voor vreemdolingen, steeds zorgend voor afwisseling om de miezerigheid van het weor to doen vorgeton. Men wil ons doen geloovon, dat dank zy tlo grilligheid van do lieve zon, Schoveningen minder bezocht was dan vorige seizoenen, maar post on telegraaf komen met een staatjo, dat wijst op hot tegondeel, on wie geregeld deelnam aan de veelvuldige vermakelijkheden, wolko de badplaats den bezoekers biedt, zal moeten toegeven, dat hot overal gewooniyk niet minder zwart van menschen was dan and ore jaren. Zooals vanzelf spreekt, waron de Hagenaars in hot midden van den zomer er uit, maar dat getuigt van do grootsteedscho neigingen van het residentiepubliek. Brengt de rechtge aarde Amsterdammer de warme dagen niot door buiton, verlaat do Bruxeilois als de zon het hoogst aan den hemel staat, niet zyn woonplaats voor de vrye lucht, sluit de Parijzenaar niet in Juli en Augustus zyn woning, evenals volo zyner theaters om by to komon van de wintervormoeienissen? Waarom zouden wy achterblyven, ook al wijst de thermometer niet hooger dan 7°, al spreokt do barometer dag in dag uit van ver anderlijk, al bopaalt hot haantje van den toren zich tot West, in alle schakeeringen, en dreigt de hemel met de grauwste kleuringen van lioel lichtgrijs tot zwart. Beaamt de „Times" des ministers verdediging van „Nationale verkenners" in de commissie tot ultdeeling van de 3 millioen, de „D. N." vindt het hoogst ongepast, dat die lieden, van do vredesschikklng uitdrukkeiyk uitgesloten, in die commissie fcalryk vertegenwoordigd zyn, Wat do rebellen betreft, hot oppositie orgaan herhaalt, dat to hunnen aanzien het gegeven woord klaarbiykeiyk gebroken wordt, daar zy vervolgd worden wegena handelingen, uit der Boeren veldtochtsplan vanzelf voort vloeiende. Na verder nog eens stilgestaan te hebben by het onvoldoende van de 3 millioen scha devergoeding en de onbeschaamde houding der Johannesburger kapitalisten, besluit de „D. N." met de herhaalde opmerking, dat het vredes verdrag slechts een ruwe schets is, aan te vullen met eeu vrye constitutie. Dit, zegt zy, ia de kern van de vertoogen der Boerengene raals en het is jammer, dat de heor Cham berlain meer over den vorm dan over den geest er van gehandeld heeft. De „Daily Telegraph" zegt over de confe rentieBZelden is voorwaar een merkwaar diger hoofdstuk van onderhandelingen ter kennis der wereld gebracht dan het verslag der conferentie bevat; en diep als do teleur stelling moet wezon, welko do generaals zicb onvormydejyk berokkend hebben door nog maals naar den heilloozon invlood van hun raadgevers op hot vastoland to luisteren, zoo kan zy toch het leedwezen der Britten niet overtreffen over het feit, dat de dappere lieden nogmaals in de ongelukkigste en meest valsche positie zyn geloid door kwaadaardigo eu onhandige Intriganten." De „Daily Mail" zegt: „Wat de generaals in het kort overzicht van hun voorstellen aan Chamberlain vroegen, stond geiyk met een verzoek om het afgosloton hoofdstuk der onderhandelingen to heropenen en om de capitulatievoorwaarden te amendeeron." De „Daily Chronicle" zegt: „Wy zUn van harte dankbaar, dat het debat dezen vorm aannam. Het gaf Chamberlain de golegenhoid om kleine misvorstanden uit den weg te ruimen en ook om eon atmosfeer van hartoiyk- heid en achting om zich heen te spreiden, waarvan op het papier zelfs góen denkbeeld kan gegeven worden." Do „Star" zegt: „Do overeenkomst van Yereonlging, vortolt mon ons, was definitief, en golyk de Goddeiyko Hebreeuwsche Wet mag er geen tittel of jota aan gewijzigd wor den. Het zou ons verbazen, indien deze opvat ting bleek de juisto to zyn. Chamberlain is goen politieke „Finality Jack" en in den loop van zyn lango carrière moet hU vermoedoiyk tot de ontdekking zyn gekomen, dat in de politiek niets definitief is. In leder geval 6chynen de autoriteiten, die het gezag in Zuld-Afrika in handen hebben, weinig neiging te hebben getoond om de lettor der vredesvoorwaarden to eerbiedigen, Do Britten en Hollanders zyn meer verdeold dan ooit en wy behoeven het er niet by te voegen het gevaar voor het Britach gezag in Zuid Afrika is naar verhou ding toegenomen." De Paryscho „Tempa" pryst mot warmte de Boeren, die, zich lot Chamberlain wendendo, een eerlyke poging doden om een brug te helpen bouwen ovor de klove, dio thans in Zuid-Afrika de twee rassen scheidt. Dat de minister de toegestoken hand afwees, schryft zy toe aan zyn gebrek aan moed tegenover de Jingo's. De zaken blüven nu zooals zy waron, d. w. z., zegt hot blad, zy zyn verer gerd. Evenwol gelooft het, dat de generaals te zeer hun verantwoordoiykheld bosofFen om 't nu op haren on snaren to zetten. Boven dien, in de Kaapkolonio ia de Afnkaanderbond reeds meester. „De toekomst is aan do gedul- digen," besluit de „Temps." De Duitsche pers ls ook weinig gesticht over Chamberlain's antwoord aan de Boeren generaals. De „Berl. Neueste Naclir." noemt het op- merkeiyk dat lord Milner noch lord Kitchener Eon rechtgeaard Hagenaar zit in het bad seizoen aan den Ryn, of in het Maasdal, in den Harz of in Thiiringon, ln Zwitserland, de Schotsche hooglanden, aan de Noordkaap des noods, maar niet in de Hofstad, waar het Hof ontbreekt, niet aan het brandende strand of in volgepakte paarden-, stoom- en elec- trische trams. Maar tegen September, als de eerste blaren vallen in het Voorhout, als het Haagsche Bosch weer die purperkleuringen verkrijgt, voor de schilders do grootste verleiding, wan neer de zeebaden heeten hun heilzaamste werking te hebben, on het Kurhaus voor het laatst zyn ry classieke concerten geeft, ge wijd aan Duïtschland's grootste componisten, dan zyn de bekende Haagsche typen weer vertegenwoordigd. Dio tyd komt nu weor aan. September be looft nog een paar mooie dagen, „dat is mee genomen,zeggen de verkoopers In de tentjes langs het strand, want zy rekenèn nooit op Juni en September, Juli on Augustus zyn do maanden, die alles moeten doon. Zoodra regen en wind do eerste herfstsymptomon aankondigen, pakt al wat vroomdeling is zyn koffer en treuren de Scheveningsche hotels en pensions in verlatenheid; zoodra de vacantie- tyd voorby is, mist men de levendigo jeugd om do badstoelen dartelend en springend, en de bakvischjes in kuilen en stoelen flirtend met opgeschoton gymnasiaston en jeugdige pupillen van Alkmaar, Breda on Nieuwodiop. Met September is het bonte gewoel op het strand voorby, wyken wit piqué en wit netel doek voor stemmiger najaarstooi, zwaarder stoffen, tailormade onz. enz. Een voordeel voor de reformkleeding, die hior moer en meer veld wint en waarvoor de luchtige mousseline niet berekend 6chynt. Of zy het als heerschendo mode zou winnen? Er zyn hier al vele toonaaugevende damesin de netten der zoogenaamde hygiöne verstrikt, maar toch biyft do reform de minderheid. Wel hellen we hier als elders sterk over naar het directoire, dat eigeniyk ook een poging schynt tot toenadering aan de normaal- kleedmg, maar evenmin als eens de elegante Fransche dames hebben willen gelooven aan dio vormloosheid, is hot te verwachten, dat het tegenwoordig geslacht, al wat naar baleinen zweemt zal verban non. Evenmin els het keursiyf ln letteriyken de Engelsche regeering zou hebben op de hoogte gestold van do beloften, vóór de over gave gedaan. De „Lokal-Anzeiger" zegt dat alle Duitschors aan do Booron een algoraoene amnestie had don willen zien verleend. Wat de overige vragen der generaals betreft, boe blliyk die voor een doel ook zyn, geeft het blad toe, dat daarvoor eon heropening der afgesloten vredesonderhandelingen zou noodig zyn. Daarom raadt het den Boeren aan, betere tydon af te wachten. Andere bladen laten zich in soortgeiyken geest uit. De Coöperatieve „Voorschotbank en .Spaarkas," gevestigd te R^Jnsburg. Er zyn gelukkig altyd nog mannen, dio eon opon oog en warm hart hebben voor de belangen hunner medeburgers en dio belangen met alle ten dienste staande middelen willen helpen bevorderen. Zoo ook hebben in onze gemeente eeuige ingezetenen het initiatief ge nomen tot het oprichten oener Voorschotbank on Spaarkas. Dat men de voorkeur gaf aan een Coöperatieve inrichting was o. i. goed gedacht. Er bestaat dan een band tusschen de leden die hen als van zelf dringt de coöperatie zoo vool mogoiyk aan het doel te doen beant woorden on hare belangen te bevorderen, daar toch het belang van de goheele coöperatie tevens hun eigen belang is. Door de oprichting dezer Coöperatieve Voor schotbank en Spaarkas is een inrichting tot stand gekomen, waaraan onze Gemeente sinds lang behoefte had. Hoe dikwyis gebeurt het niet dat werkgever, winkelier, landbouwer enz. tydelyk gebrek aan contanten heelt en niet gaarne zyn zakon aan anderen blootlegt. Wel nu als lid der Voorschotbank (aandeelhouder) kan hy geholpon worden, terwyl hy tevens verzekerd is geen opening of blootlegging zyner zaken aan anderen to moeten doen, terwjjl aan hot Bestuur volstrekte gohoim- houding ls opgelegd. VolgeDs do Statuten der bank kuDnon a'ken leden der Bank voorschotten krygen. Om echter het lidmaatschap voor leder toegankeiyk te maken is het aandeel dat ieder lid moet nemen gestold op f 25, die des- verlangt in 5 jaar mogen gestort worden. Die f 25 biyven dus 't eigendom van het lid en worden by opzegging van het lidmaatschap of by sterfgeval terugbetaald. Ook heeft ieder aandeelhouder aanspraak op een gedeelte der mogeiyk te maken winst. Wat de Spaarkas betreft, daarvan kunnen allo Ingezetenen en aan wonenden, lid of geen lid, gebruik maken, terwyl het uit te keeren procent boven dat der Rykspoatspaarbank gaat, nl. 8 pCt. Men zegt wel eens „goede wyn behoeft geen krans." Evenmin zal het noodig zyn hior vele woorden te gebruiken om het groote nut van deze instelling te doen uitkomen. Een enkel woord slochts over hot toetreden als lid en aandeelhouder. Wie in zaken zit of voor oigon rekening het landbouwbedryf of tuinders vak uitoefent, zal natuuriyk van 2elf toetreden, maar ook degenen, waarvan men aannemen mag dat zy nooit een voorschot zullen behoeven, zyn zedelUk verplicht deze zaak te steunen,' in do eerste plaats door lid van de Coöperatie te worden. Of eischt de samenleving niot dat wy zooveel mogoiyk ook de belangen van onze modeburgers moeten bevorderen? En waar dit, zooals hier, zonder eenige opoffering kan plaats hebben, ia het zooveel te meer plicht. Hiormee meenen wy te kunnen besluiten; zy dio lid wenschen te worden, kunnen zich by een der bestuursleden aanmelden. Rynsburg, 12 Sept. 1902. O. zin, heeft dat der etiquette afgedaan. Terwyl het hier in don winter meer en meer gebruik ls in concertzaal evengoed als in comedie en opera den hoed af te zetten, denkt niemand er aan in de warme Kurzaal zich vau het hoofdbodoksei te ontdoen. Het is waar, wel ontbreken in het confortabele dorado van de Haagsche beaumonde, nog kleedkamers, maar ik wyt dit eenvoudig aan de ontbrekende behoelte, zoodra de wensch er is, zal de directie van het Kurhaus zeker niet achterblyven, zooals zy steeds er op uit is vornieuwingen en verbeteringen aan te brongen. Ik denk onwillekeurig aan de verfraaiing en uitbreiding der restauratiegelegenheid van het jaar. Er zyn menschen, dio er iets tegen hebben, zoo te kyk te zitten, en anderen die het niet aangenaam vindon, by het rond wandelen steeds de geuren van wyn en vruchten in te ademen, maar zy behooren tot de minderheid. Nog kort geleden was er een heerendinortje, en die hoeren vonden het heel aardig, zoo door hot publiek te worden bewonderd enwas het de geest van de champagne of een ondeugende plagery aan het adres der te groote nieuwsgierigheid vau enkele toekykende dames, tot driemaal toe Inviteeren zy die leden van het schoone ge slacht toch by hen te komen. Een andere anekdote, die ook historisch schynt te zyn, is dat een gezelschap vreem delingen, byzonder harteiyk door de directie ontvangen nog wel, op het etensuur weigerde in diezelfde restauratiozaal het vooraf bestelde diner te gebruiken, omdat „zy gewond waren en geëischt hadden in de open lucht te eten, on niet van plan waren" zich in een glazen kast te laten opsluiten. Het slot van de his torie is in de archieven niet opgenomon. Zoo zyn er ook menschen, die zich maar niet vereenigen kunnen met de classieke warmte van de classieke concerten, maar de mode wil nu eenmaal dat ieder tegenwoordig zyn tol betaalt aan do muze der muziek en daartoe behoort de verplichting, op boete van onmuzikaal te heeten, winter en zomer alles af te loopen, wat residentie en badplaats voor merkwaardigs leveren op muzikaal gebied. Slapen onder de uitvoering kan er nog mee door, vermits is aaugenomen, dat gesloten oogen op hoo^eren graad van muzikaliteit wyst, maar verzuim van een enkel classiek concert voert u ln den eeuwigen ban der onmuzikaliteik Donderdagochtend is door de be- manning van de stoomboot „Pernis" vóór de Maaskado TV. Z% te Rotterdam uit de rivier opgehaald hot lyk van een onbekend man, gekleed in zwart cheviot-kostuum. Volgens adreskaarten, op het lyk gevonden, is het vermoedeiyk dat van een zeeman te Amsterdam thuisbehooreirle. Hot lijk is naar de loods voor drenkelingen overgebracht. De ramp van Martinique. Het bericht, dat het gehoele noordeiyke gedeelte van Martinique zal worden ontruimd, wordt bevestigd door een telegram uit Fort-de-France, gedateerd 6 Soptomber, waarin de gouverneur van Martinique aan het departement van koloniën kennis geeft, dat hy alle maatregelen genomen heoft, noodig om eenerzyds oe ont ruiming van het noordeiyk deel van hot eiland te verzekeren, en anderzyds de over brenging van de uitgewekenen naar woon plaatsen in het zuiden van het eiland, be- lioorendo aan het domein of aangeboden door planters of industrieolen op Martinique. In afwachting van de komst van do weten- schappeiyke missie, die een permanenten observatiedienst moet inrichten, zyn buiton den gevaariyken kring posten van de gen darmerie opgesteld, met last om de grootste omzichtigheid in acht te nomen. Uit de feiten, door de lieden medegodeeld, die aan de ramp van 80 Augustus zyn ont snapt, Europeanen zoowel als inlanders, biykt, dat alleen de Ingezetenen, die zich op straat bevonden of wier woningen opengebleven waren, den dood gevonden hebben of gewond zyn. Wat degenen betreft, wier woningen geslolon waren, die haddon slechts een grooto warmte en eon begin van verstikking door te staan. De laatste berichten van het eiland Marti nique melden, dat de kalmte Js teruggekeerd en de paniok heeft opgehoudon te Fort-de- France. De hoeren Knight en Clément hebben Woensdag aan minister-president Combes het volgende voorgestold: Daar de geheole ont ruiming van Martinique den ondergang zou zyn van de kolonie, vragen zy de vry willige landverhuizing der bevolking toe te laten, daar zy wel voelen, dat het werkzaamste deel dier bevolking er nooit in toe zal stemmen het eiland te verlaten. Een ander telegram meldt, dat men nooit het getal slachtoffers der laatste rampen zal kennen. Men rekent evenwel dat er van de eerste uitbarsting van den Mont-Pelóe tot nu 81- a 82,000 menschen gedood zyn. De gou verneur heeft een verslag in dien zin opge zonden. Ora de 8 millioen der inschryvingen niet renteloos te houden, heeft de commissie tot hulpbetoon schatkistbons gekocht, die in korten tyd te gelde te maken zyn. Inzenders van Advertentiën en van andere voor het Leidscli Dagblad be stemde stukken wordt beleefd verzocht de kopy daarvan slechts op óón zyde van het papier te schryven, en niet ter weerszoden, niet tegen elkaar. Ook is het wenscheiyk, dat vooral de namen zeer duidelijk worden geschreven. Beide maatregelen zyn in het belang van spoed en juistheid. In den jare 1900 en twee den Tienden Sep tember. Ten verzoeke van WEINTJE (ook wel genaamd WIJNTJE) VAN DER PLAd, naaister, wonende te Katwijk, kosteloos pro- cede eren de krachtens beschikking dor Ar- rondisements-Rechtbank te 's-Gravenhage, van zes en twintig April 1900 en één, kie zende de requiranto te dezer zake domicilio ten kantore van den procureur Mr. H. M. A. COEBERGH, te Leiden aan do Bree- straat No. 31, zijnde diens domicilie te 's-Gravenhage, de Riomerstraat No. 38/42, dde door de cischeres als procureur wordt gesteld en als zoodanig voor baar zal op treden. En uit kracbfce van een vonnis den eersten' April 1900 en twee door de Arrondissement^ Rechtbank te 's-Gravcnhage uitgesproken, waarbij aan requirante verlof is verl >nd tot hot doen dezer derde pen bare dagvaar ding. Heb ik JACOB FREDERIK TEUNI8, deurwaarder bij de Arrondiseements-Recht- bank te 's-Gravcnhage, wonende en kantoor houdende te Leiden aan dc Papengracht No. 22; Voor de derde maal Gedagvaard SIMON VAN DER PLAS, 2?le Stuurman van het schip Aurora" laatst gewoond hebbende te Katwijk, doch thans afwezig en zonder bekende woonplaats, mitsdien mijn exploit doende bij aanplakking aan dc voor name deur van de vergaderplaats der Ar- r ond i semen ts-Rechtbank te 's-Gravenhage en aan het Huis der gemeente Katwijk, ter wijl ik mede een afschrift daarvan heb over gegeven aan den Edolaohtbareii Heer Offi cier van Justitie bij gemelde Rechtbank, die hot oorspronkelijke dezes met „Gezien" heeft geteekend, terwijl voorts dit exploit zal wor den geplaatst in het Leidsch Dagblad, ala zijnde het daartoe bij voormelde beschikking uitdrukkelijk aangewezen nieuwsblad. Om op Dinsdag den Drie en twin bi n December 1900 en twee, des voormiddags te halfelf uren te verschijnen of iemand voor hem te doen verschijnen tor terechtzitting van de Arrondiseememt-s-Rechtbank te 's-Gra venhage, gehouden wordende in het daar voor bestemde gebouw aan het Kcrte Voor hout aldaar; Ten eindo Aangezien gedaagde omstreeks 1800 vier en zeventig zijn woonplaats Katwijk heeft verlaten zonder volmacht tot het waarnemen van zijn zaken of orde op het beheer van£ dezelve gesteld te hebben, ten einde als 2den Stuurman aan boord van de „Aurora" een reis te ondernemen naar Nederlandsch- Oost-Indië; Aangezien echter sedert zijn laatste schrij ven uit Tjilatjap, dato drie en twintig Mei 1800 vijf en zeventig geen enkel bewijf is ingekomen van zijn bestaan. Aangezien alzoo sedert de laatste tijding waaruit kon bb'jken dat bij in leven wai meer dan vijf jaren zijn verloop en en eische- res wegens zijn kinderloos overlijden al» zuster met anderen tot zijn nalatenschap geroepen is, waartoe onder anderen behoort een inschrijving op het Grootboek dor Natio nale Schuld, zoodat zij belang hc-'t te vor deren dat verklaard orde dat rechtsver moeden bestaat van het overlijden van den gedaagde SIMON VAN DER PLAS eodorfc drie on twintig Mei 1800 vijf en 1 ventig. Mitsdien aan gemelde Rechtbank van zijn aanwezen te doen blijken den gedaagde teven» aanzeggende dat indien noch hij noch iemand voor hem op deze dagvaarding mocht op komen en or alzoo niet behoorlijk van zijn aanwezen mocht blijken, alsdan namens de oiscberes zal worden geconcludeerd dat door dc Rechtbank worde verklaard dat er rechts vermoeden bestaat van hot overlijden van den gedaagde SIMON VAN DFR PLAS sedert drie en twintig Mei 1800 vijf en zo- ventig. De kosten zijn in debet 1.20 voor registra tierecht. (Getd.) J. F. TEUNIS, (deurwaarder). „Gezien" De Officier van Justitie, (geteekend) A. MACLAINE PONT. In debet Geregistreerd te Leiden den Elf den September 1900 twee, deel 85 folio 87 verso vak 3 twee bladen geen renvooi. Te ontvangen voor recht een gulden twintig cent 1.20. De Ontvanger, (get. GOl-DON). Voor Afschrift, 8732 103 J. F. TEUNIS, deurw. Gelukkig is er vooruitgang in het aantal concerten buiten en schy'nen de instrumenten tegenwoordig minder te ïyden aan ontstem ming door de lucht dan vroeger. Misschien een nieuwe uitvinding 1 Zoo streng als de muze derniuziek is de dansmuze niet. "Wie haar vandaag verloochend, wordt morgen weer vriendoiyk ontvangen en mag voortzweven op de gladde parketvloeren van het Kurhaus. Zomerwarmte hindert do dansliefhebbers niet, voor hen schynt geschre ven: In hot zweet uws aanschyns zult ge dansen, dansen tot ge niet meer kunt. Trouwens, het grootste gedeelte der deel hebbers behoort tot de gelukkige jeugd, niet vatbaar voor warmte of koude, voor regen of wind, dan wanneer het van hooger hand hoot: Ge moogt niet ter wille van een dier natuur- ▼erschynselen. Alleen op do groote bals wagen zich de ouderen ook, al biyfb het steeds exclusief in clubjes. Op de bals van het Wandelhoofd, waar weer een ander publiek danst, is dat trouwens niet zooveel beter. Al springt alles hier meer houterig, met minder gratie. Al zyn de toiletten hier tweederangs, zelfs die imitatie getuigt van den geest zoo overhoer- schend in onzo residentie, van meer willen schynen dan men is, van Nachahnung. De deftige burgerdochters zien alles af van de freuletjes, die aan het Hof komen, het wemelt hier van frouletjes geadeld of niet geadeld, wie maar eenigszins verwant is aan een familie van adel laat zyn. zoons en doch ters jonker on freule noemen. De fatsoeniyke burgermeisjes kyken weor zorgvuldig naar haar, een stapje hooger op de maatschappo- ïyke ladder, en de dienstmeisjes doen weer al haar best, haai dames in toilet en houding na te bootsen. Zy loopen in een zyden blousetje, dat wellicht scheurt den eersten koer, dat zy er zich in bewegen, hot is meer voerïngzy dan geschikte stof voor avondtoilet, maar bet is zyde en precies zoo gemaakt als van baar juffrouw ou ze zyn er mooi meo. Ze kunnen het immers toch niet zoo aan leggen als de dames by Schumann komend in de Jardin do Paris, die zoo leuk dansen. Het is gewaagd, hoorde ik al van deftige burgermoeders, dat do circus zulk een ballet geeft. De Moulin Rouge en de Jardin de Paris, waar geen fatsconlyke Parysche moeder haar dochters zou meenemen, maar waar de vreemdelingen zoo graag een kykje nemen van het Parysche leven, zooals het hier in de romans wordt geschilderd; gewaagd of niet, van alles woont het ballet by, hoe stumperig het in elkaar zit. Dat Schumann in Parys geen beter lesje nam op hot punt van ballet 1 Intusscben op zyn ry-dressuur valt niets af te dingen, al zal de werkeiyke liefhebber van „de edelste overwinning van den menscli", in gedachte altyd protest aan- teekenen tegon de verlaging van het ros tot kunstjes als met een bal werpen, op een wipplank wippen en dergelyke. Dierenbeschermers zullen wel eenige op merkingen- hebben op de kranige dressuur, waardoor de ontembaarste paarden „ont zenuwd" worden, als die uitdrukking niet onjuist ware. Toch is het interessant te zien, hoe liet meest nerveus trillende paard, na het „paardenmiddel" in de ruimste betoekonis, bedaard aanhoort de schelste stoomfluiten, onder den regen van oen vuurwerk dat hem van boven op hot lyf valt en van onderen aan zyn vootei\ krakend uiteenspat. De circus heolt nog het voordeel dat men er op regendagen beschut zit, want hoe ge zellig vol het ook in do Rotonde is by goed weer, als het erg waait, kruipen de weinige bezoekers binnen en dan is de aardigheid er af. Berenbak behoudt zyn ouden roem in voor- treffeiykheid van consumptie, maar hy zal liet merken, dat de aardsche glorie toch ver- gankelyk is, en de gelegenheden aan de zee- zyde, de Landbouw niet uitgezonderd, trekken toch het leeuwendeel van de bezoekers, behalve natuuriyk op Zondagen, wanneer het overal vol is. Hoe dat zal zyn als de Zondagsrust zich ook liier doet gelden en al wat koffiehui» en vergunning heet, moet zyn gesloten Arm® dorstige zielen, die dan zeker beladen met spys en drank naai' aloud gebruik, zich naar het strand zullen begeven om daar in lande- j lyken eenvoud hun oudbakken brood en ver zuurde melk te nuttigen, dankbaar gedenkend de weldaad der Zondagsrust. Maar gelukkig zyn we nog niot zoo ver en voorloopig troosten we ons, in afwachting van wat komen zal, met het laatste wat het Bchoveningsclie seizoen ons biedt aan ver maak en uitspanning.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 12