N°. 13052 Donderdag 11 September. A®. 1902. feze fëourant wordt dagelijks, met üitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieleele Kennisgeving. FEUILLETON. Uit Frankrijks (Jcscliiodenis. LEIDSCH DA&BIAD PRIJS DEZER COURANT: f'Yoor Leidon per 8 maandon I S f 1»10- £fcuiten Leiden, per looper en waar agonten gevestigd rtJn 1-80 fiTanco per post 2 1-65- PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeron bulten do stad wordt f 0.05 berekend. Voor het volk der belde Bóeren-Republieken. Gecollecteerd op do bruiloft van Jan on Annaf 1-65 Van Toon, voor de Boeren. 0.25 Hcrhaliugsonderwijs. Burgemoeater en Wethouders van Leidon; brengen ter algemeene kennis: dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de openbare Herhalingsscholen zal plaats hebben van 15 tot en met 20 September n. e., dagelyks des namiddags van zeven tot acht uur, voor jongens, in de school aan de Korte Mare, voor meisjes, in de sohool aan de Langebrug; dat tut het Herbalingsonderwjjs worden toege- laten: lo. zij, die na het gewoon lager onderwas te Jiebben genoten, zich ter inschrijving voor den Onmiddellijk daaropvolgendon oursus van hel Eerhalingsonderwjjs aanmelden; 2o. z|j, die niet vallende in de termen, bedoeld #ub. lo., by een af te leggen examen blijk geven, dat zii het onderwijs in eene der klassen van de Herhalingsschool kunnen volgen; dat de inschrijving kan geschieden! 5f wel voor den beperkten cursus van 96 uren, die alleen des winters gegeven wordt en waarop Onderwijs gegeven wordt: voor de jongens in: Kennis der natuur, NederL taal, Rekenen en Teekenen, en voor de meisjes in: Kennis der natuur, Nedorl. taal, Rekenen en Handwerken; 6f wel voor den uitgebreiden cursus van 288 oren die over het geheels jaar loopt en waarop bovendien onderwijs gegeven wordt; voor de jongens iu: Lozen, Handelsrekenen, Aan schouwelijke meetkunde, Staatsregeling, Natuur kennis van den mensoh en Gezondheidsleer en voor de meisjes in: Lezen, Wollennaaien, Natuurkennis van den mensch, Gezondheidsleer, Huishoudkunde, Kookkunst en de behandeling van de wasch; dat het verschuldigde schoolgeld bedraagt voor lederen leerliDg 20 conts per maand, wolk bedrag échter wordt teruggebracht tot 5 cents voor kinderen van minvermogendon, terwijl kinderen Van bedeelden on onvermogenden kosteloos het dnderwys kunnen volgen; dat nadere inlichtingen omtrent dagen en uren waarop het onderwijs, zoo op den beperkten als ép den uitgebreiden cursus wordt gegeven, bij de inschrijving door de hoofden der betrokken Scholen zullen worden verstrekt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. C. JDTA, Weth., loco-Borg. 10 Sept. 1902. VAN HEYST, Secretaris. Uitbreiding van het Ilerbalings- onderwijs. Nu ten gevolge van art. 34 der leerplicht wet alle gemeenten verplicht zyn gelegenheid te geven tot het ontvangen van Herhalings- ©ndorwys on de bestaande inrichtingen moeten veranderd worden, ten einde te voldoen aan de elschen der wet, Is in onze gemeente ©ok een reorganisatie, tevens uitbreiding, 'fran dat onderwijs tot stand gekomen. De uitbreiding betreft vooral het onderwijs nan meisjes. Aan die afdeeling zal voortaan 'Cm. ook huishoud-, kook- en waschles en onderricht ln het wollennaaien gegeven worden. Het is een proef, die vry kostbaar is en door de gemeente zeker niet zou genomen zyn, indien zij niet inzag, dat dit onderwas van «eer groot nut kan zyn. Een aansporing van Gedeputeerde Staten om het Herbalingsonder- WÜ8 daarmede aan te vullen is zeer zoker ook van veel Invloed geweest. Zal er van dat onderwas nu veel gebruik gemaakt worden Dit hangt, dit ls de ervaring van Jaren, voornameiyk af van dames en heeren werkgevers(geefsters). Wanneer zy allen begrepen, dat zy nog niet geheel aan hun verplichtingen voldaan hebben, wanneer zy voor geloverden arbeid een zeker loon uit betalen, dan zou er al veel gewonnen zyn. Voor meisjes, die hulselyken arbeid moeten verrichten, zal het bywonen van dat onder- wys zeker soms bezwaren hebben, maar met een goeden wil kan men veel. Hen, die aankomende jongens on meisjes ln dienst hebben voor fabrieksarbeid, wyzen we op het voorbeeld van Twente, waar de fabrikanten reeds jaren onder den naam van Fabrieksscholen een horhalingsonderwys op eigen kosten hebben ingericht, waar zooals byv. in Enschedee de kinderen zelfs overdag naar toe gezonden worden. Hier stelt de gemeente het onderwys beschikbaar, voor onvermogenden gratis, en er behoeft niets gedaan te worden, dan te laten biyken dat men er zeer op gesteld ls, dat het wordt bygewoond, en de leerlingen zullen wel in steeds grooter getale opkomen. Zoo mogeiyk eenlge voeling met de ondorwyzers dier Inrichting zal van hen biyvende en trouwe leerlingen maken. De meesten der meisjes, die op de fabrieken werken, worden later huismooders. Ieder weet hoe het dlkwyis In die gezinnen geschapen staat en hoe weinig de meisjes èn door gebrek aan tyd èn door gemis van tact van hun moeders leeren van de zoo moeiiyke kunst van huishouden met een klein Inkomen. Toch kunnen sommigen de gelukkige voorbeel den zyn er van ln dLt opzicht wonderen doen. Als die enkele vorbiydendo uitzonderin gen door het hulshoudonderwys konden ver menigvuldigd worden, zou dat niet oen zegen voor de maatschappy en een heeriyke beloo ning z'ijn voor een weinig moeite en Inschik kelijkheid van de zyde der workgeversfgeef- sters)? De volgende week is er, zooals ln dit blad wordt gepubliceerd, inschrijving. Laat ieder, die eenigen invloed kan uitoefenen, het zyne or toe bydragon, dat het aantal leerlin gen zeer groot wordt. We dragen or roem op een vry volk to zyn, laat het dan biyken dat ten minste voor het herhallngsonderwys geen dwang noodig is om algemeen genoten te worden. Leiden, II September. Ingevolge het bepaalde by de artt. 7 en 8 der verordening van 5 Juni 1902 moot het aantal onderwyzers met verplichte hoofdakte aan leder der 6cholen van de 8de en 4de klasse en aan de school ln de Heerenstraat met dén worden vermeerderd. Dientengevolge zullen nog acht onderwyzersfressen) met ver plichte hoofdakte moeten worden aangesteld. Ten einde den geregelden gang van het onderwijs niet te verstoren en door de over plaatsing van zoovele onderwyzers midden in den leergang goen verwarring te stichten, kwam het B. en We. wenscheiyk voor die benoemingen eerst te doen ingaan met den aanvang van den nieuwen cursus, d. 1. op den lsten October a. s. Ter vervullingdezer vacatures bieden zy thans, ln overleg met den arrondissements-school- opziener en na Ingewonnen bericht van de hoofden der betrokken scholen, de volgende voordrachten aan: School 8de klasse no. l.j lo. W. F. Maar- tense; 2o. J. M. Koolhaas; 8o. H. P. F. Laterveer. School 8de klasse No. 2: lo. J. M. Kool haas; 2o. H. P. F. Laterveer; 8o. J. M. Laban. School 8de klasse No. 8: lo. H. P. F. Laterveer; 2o. J. M. Laban; 8o. Mej. N. H. Gouwentak. School 8de klasse No. 4: lo. J. M. Laban; 2o. Mej. N. H. Gouwentak; 8o. Mej D. A. Dobbe. School 3de klasse No. 5: lo. Mej. N. H. Gouwentak; 2o, Mej. D. A. Dobbe; 8o. J. van Noord. School aan de Heerenstraat: lo. Mej. D. A. Dobbe; 2o. J. van Noord; 8o. A. Meerburg. School 4de klasse No. 1: lo. J. van Noord 2o. A. Meerburg; 8o. Mej. J. H. ten Holten. School 4de klasse No. 2: lo. A. Meerburg; 2o. Mej. J. H. ten Holten; 3o. Mej. M. Trago. Allen zyn ze onderwijzers en onderwyzeressen aan de openbare lagere scholen hier ter stede. Indien mag aangenomen worden, dat de eerst-voorgedragenen zullen worden benoemd, dan zal daarvan tevens een overplaatsing van drie andere onderwijzers hot gevolg moeten zyn, omdat dan op drie Bcholen oen onder- wyzor met hoofdakte door een zonder hoofd akte zal moeten worden vervangen. B. en Ws. bieden daarom nog de drie volgende voor drachten aan School 3de klasse No. 2: lo. Y. Holtrop 2o. J. G. F. van Ewyk; 8o. P. G. C. M. Wykmans. School 8de klasse No. 4lo. J. G. F. van Ewyk; 2o. P. G. C. M. Wykmans; 8o. Y. Holtrop. School 8de klasse No. 5lo. P. G. C. M. Wyk mans; 2o. Y. Holtrop; 8o. J. G. F. van Ewyk. In de vergadering van de afdeeling Leiden en Omstreken der Hol). MaatschappU van Landbouw, te houden Vrydag 12 Sept. a, s., des avonds te halfacht, ln hot Café „Rynland" te Leiden, zullen worden behan deld de volgende onderwerpen: Medodeolin- gen. Benoeming van een lid van het Be stuur. Be6chry vingsbrlef voor de algemeene vergadering. Benoeming van een afgevaar digde ter algemeene vergadering. Tor vervulling der vacature van onder- wyzer(os) met verplichte hoofdakte aan de school 8de klasse No. 1 wordt den Raad de volgende voordracht aangeboden: lo. Mej. M. Trago, onderwyzeres aan de school 3de klasso No. 22o. J. van Noord, onderwyzer aan de school 4de klasse No. 1on So. A. Meerburg, onderwyzer aan de school 8de klasse No. 4. Noch bij do commissie van fabricage, noch bij het college van B en Ws. bestaat bezwaar tegen inwilliging van het verzoek van den heer J. G. Rietbergen, wo nende aan de Steenstraat, om vergun ning tot demping vnn een gedeelte sloot vóór zijn grond aan den Rijnsburgerweg. kadas traal bekend onder sectie L. No. 905, ge meente Leaden. De sloot is het gcmccnschap- _pelijk eigendom van adressant en de gemeen te en de demping beoogt slechts een verion- ging van de reeds bestaande afdamming, die toegang verleent tot bodoeld perceel. De voorwaarden zijnlo dat het te dem pen gedeelte sloot worde ontdaan van bodem en drijfvuil en worde aangevuld met zuiver zand tot nader door B. en Ws. aan te geven hoogte; 2o. dat aan het uiteinde van de gedempte sloot een houten schociing worde geplaats, voorzien van een ijzeren hek van voldocndo sterkte, ter beoordeeling van B. en Ws.3o. dat de grond van adressant van den gemeentegrond worde afgoscheidon door een ijzeren hek op steenen voet, waarvan teekoning en constructie vooraf door B. en Ws, moeten worden goedgekeurd; 4o. dat alle werken ten genoegen van B. en Ws. wor den uitgevoerd; öo. dat daags voor don aanvang van het werk daarvan kennis worde gegeven op het bureau van gomeon te werken, en 6o. dat deze vergunning vervalt, wanneer daarvan vóór 1 November 1902 geen gebruik is gemaakt Met Ingang van 15 September ls door don minister van blnnenlandsche zaken benoemd tot directrice van het ziekenhuis der Ryks- univorsitelt te Lelden, mejuffrouw 0. A. v. Tricht, te Rotterdam; tot adjunct directrice mejuffrouw S. W. Chertex, te Arnhem. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland heeft tot de evangeliebediening ln de Nedor- landsch Hervormde Kerk toegelaten de heoren 0. B. Holland en L. W. Erdman, theol, cand. aan do universiteit te Lelden. Do Raad dor gemeente Noordwyk heeft besloten, een 4-pCts.-geldle6ning, groot f 80,000, aan te gaan. Deze leonlng Is en bloc overgenomen door de heeren Laane Van Bemmel, te Haarlem, en Oppenheim Yan Till, te 's-Gravenhago. Burgemeester en Wethouders van 'a-Grv venhage, praeadviseerend op het ad ros van mr. Goekoop, waarbij deze het domein „Zorgvliet" en 141 H. A. van don Zogbrook- polder te koop bood voor 4,500,000, geven den Raad in overweging, in overeenstem ming met do commissie voor publioko wor- ken on de oommissie voor financiën, het aanbod af to wijzen. B. on We. brengen daarbij in herinnering dat in de vergadering van 30 Deo. 1901 het voorstel van den heer Bevers (wethouder van publieke werken) om voor hetzelfde bedrag hetzelfde terrein te koop en, met 21 tegen 19 stemmen is ver worpen. En do betalingsvoorwaarden waren toefi zelfs nog gunstiger dan thans, zoodat or geen enkele reden is om op do genomen beslissing terug te komen. B. en Ws. stellen tevens den gemeenteraad voor de concessie dor IJsol-stoomtramweg- maatschappij voor don aanlog on exploita tie harer spoorbaan over den Sohonkwog, te verlongen met 2 jaron, tot den laateten December 1904, aangezien ook thans nog, ln het 6tadium, waarin het tramwegvraag- etuk" verkeert, geen aanleiding bestaat ter hand to nomen de voor een verlenging der concessie tot 1925 noodigo herziening der aan die conoossie verbondon voorwaarden. In een gisteravond in hot Geheel-Ont- liouders-cafc gehouden vergadering word be sloten tot dc oprichting van een anti-mili taristische Propag and a-club to 's-Gravcn- hage, die zioh als afdeeling zal aansluiten bij de bestaa/nde anti-militairisfcisohe vor- eeniging te Delft. In overeenstemming met de statuten dier Vereeniging werd het reglement voor de Haagsoho afdeeling samengesteld on over gegaan tot verkiezing van een bestuur. Ileed3 traden eonigo aanwezigen tot do nieuwo afdeeling too. Do 2do luitenant Kaptein van het 4de reg. inf. is aangewezen tot het verrichten van den dienst van plaatsolijk-adjudont in dc legerplaats bij Harskamp. Do kolonels, commandanten van het 7de en 4do reg. inf., hebben hun function van brigade-commandant r.edorgolegd cn voeren van af heden weder het commando over hun regimenten, daar do manoeuvres in Geldorland nu onder leiding van don in specteur der infanterie een aanvang nemen. Men meldt uit Apeldoorn: Omstreeks halftwaalf gisteren arriveerden aan hot sta tion Apeldoorn uit vorsckillonde ri oh tangen do offioioron, gonoodigd bij het dójounor ten Hove. Do fraaio uniformen der Franscho, Duit- echo on Belgische attachés en lo schitteren de riddorordon trokken zeer do aandacht. Er was veel publiek aan hot station. Een eorste luitonant nam do honneurs waar. Do officieren reden in gewone rijtuigon naar het pal eis Hot Loo. Onophoudelijk reden in snelle vaart auto's mot militairen door Apeldoorn. Tegen halfdrio vortrokkon do officieron in open rijtuigen en militaire auto's. De togen gistermiddag to 2 3/4 uur uit- geschrevon gemeenteraadsvergadering te Amsterdam was hoofdzakolijk belegd ter voorziening van eon wethouder in do vaca- ture-Gerritsen, die zijn benoeming niet heeft aangenomen. Toen het schrijven van den heer Gerritsen, waarin hij berichtte dat hij zijn horbcnoe- ming tot wethouder niet aannam, word voorgolezon, gaf de lieer Blankenborg, ook namens oenigo leden, zijn tclourstolling to kennen, dat do heer Gerritsen niet vóór zijn benoeming de reden voor zijn weigering heeft kenbaar gemaakt. De heer Gerritsen rechtvaardigde zich daarop met een boroep op de geschiedonis. Reeds in Juni had hij volo klcino grieven, die hem toen reeds deden besluiten af to treden. Daarbij kwamen later nog twee an dere gowichtigor motieven, namelijk do po ging van 5 Raadsleden om zijn arboid be treffende do reorganisatie van don genees kundigen dienst ongedaan te maken, en do toenemende overtuiging, dat de afdeeling gemeentebedrijven een krachtiger leiding noodig had. Hierin is hij Versterkt door de behandeling van de gomcento-begrooting voor B. cn Ws. en de voorbereiding daar van. Dit alles docd hem besluiten een herbe noeming niet meer to aanvaaiücn. De wethouder Vnn Hall geeft zijn leod- wezon to kennen over de woorden van den heer Blankenberg, waardoor do lieer Ger ritsen verlokt word tot een schriftelijke ontboezeming, die op spr. een pijnlijkon indruk maakte, door do weinige oprecht heid, welke do lieer Gerritsen in deze zaak aan don dag legde. Want wel vallen in do vergadering van B. en Ws. soms minder aangename opmerkingen betroffendo elkan- dors beheer, maar dit gcs.'iicdt steeds in wclwillenden toon on nooit heeft do heer Gerritsen als wethouder zich tegen een col- loga uitgelaten, als hij thans als raadslid doet. In don heer Gerritsen betreurt spr. dit zeer, omdat hij hem altijd hoog achtto, ook om zijn groote werkkrachten, die hij iö het beflang der gemeente ontwikkelde. De heer Heemskerk verklaarde, nooit het ambt van wethouder begeerd te hebben. Het was hom onverwacht opgedragen. Korten tijd nadat hij het lidmaatschap der Tweede Kamer had aanvaard, bleef het hem niet verborgen dat sommigen in don Raad togen 'ie vereeniging der twee ambten be zwaar hadden, wat ook bleek uit het stcra- mencijfer bij zijn herkiezing als wethouder. Laatstelijk is hij echter met groote meerder heid herkozen. Mocht het den heer Heemskerk echter blij ken dat samengaan van beide betrekkingen 80) Mathilde aarzelde niet God dank te zeg gen, dat Hij de rampspoedige gravin van haar verstand beroofd had. Do arme moeder zou te veel geleden hebben! Want daar brak een harde tijd voor het verweesde kind aan. Jïeeds aanstonds na de huwelijksverbintenis, had Isidore, de huichelaar, zich ontmaskerd; en thans was zij onophoudelijk ten prooi aan do ruwheid, aan den smaad, aan den hoon en aan de slechte behandelingen van hem, wien zij als haar echtgenoot had moeten aan nemen thans leefde Mathilde in tranen voort. Tevergeefs beproefde zij alle beden, al le liefkoozingen: niets vermocht over den woe-sten en wreeden aard van den eerloozen Isidore te zegevieren. En toch, ondanks haar hartzeer, verzwakte de moed van do heldhaf tige Mathilde geenszins, en week zij geen ©ogenblik van de gedragslijn af, welke zij zich, in den nacht, die de noodlottige verbin tenis was voorafgegaan had getrokken. Het was niet het offer van een uur, van een dag, dat zij had gebracht, het was het offer van geheel haar leven. Misschien ware zij onder het al te zware wicht van haar wee bezweken, als daar niet een liefhebbend hart was geweest, waartegen zij haar moogeweend hoofd had kunnen druk ken; als daar niet een medelijdende ziel was geweest, bij wie zij troost kon vinden; de trouwe Marianne, die niet van haar week, en haar thans in werkelijkheid een tweede moeder was geworden. „Laat ons bidden, brave vriendin", zeide de jonge vrouw, altijd moedig als zij voor dio moedor haar vol hart had uitgestort, „ik stol vertrouwen in God, Hij zal dat steenen hart vermurwen, Hij zal liet veranderen." ,,Aoh, madame, mee moet toch zeggen, dat God almachtig is om zulk een hoop en moed to schenken." Een ware troost was het haar ook, met de verhevenste toewijding haar arme, krank zinnige moedor te verzorgen; zij liet zich hierbij niet afschrikken door de lastigheid, de ondankbaarheid der arme verdwaasde, die haar in den beginne zelfs niet meer ken de. Eindelijk had zij door haar grootsche toewijding verkregen, dat een vonk van herinnering aan hot vervlogene weder zacht opvlamde, dat de moeder, zij het dan ook vaag, haar dochter weer kende, haar dank baar was esn liefhad. Zoo is een jaar vervlogen. Mathilde werd moeder van een meisje, dat de krankzinnige vrouw zoo gaarne in haar armen droog, zonder het besef te heb ben, dat zij het kind, van haar kind aan haar hart drukte, hot kind, dat naar haar groot moeder Augustine werd genoemd. Gedurende dat jaar zag men dc regeering van Robespierre, de macht van het Schrik bewind, die de schitterende zegepraal der Borgpartij. don 2den Juni 1793, had inge huldigd. Hiervan verhaalden wij reeds den dood van Marat, de terechtstelling van Char_ lotte Corday, de ter-dood-brenging van de koningin en van madame Elisabeth, on met haar duizenden Fransdien van alle leeftij den en van alle standen, verder do afschaf fing van den godsdienst en dc vestiging van den eéredienst der rede en der natuur, einae- lijk den val van Hebort, van Chaumetto, vaii Danton, enz. En in al de steden van Frankrijk bleef de guillotine, evenals te Parijs, haar bloedig werk verrichten. Te Grenoble, waar Isidore het president schap door zijn onbeschaamdheid had ge handhaafd, had hij zich een van de voor naamste mededingers der dwingelanden be toond. Lyon, Toulon en do Vondée waren tegen Robespierre opgestaan; doch na bovenmen- schelijke pogingen hadden do verdedigers van altaar en van troon voor het gezag van den sterkste moeten bukken. Hiermede was het dus afgeloopen Een hoop, een troost bleef echter nog aan Frankrijk over: de tirannen verscheurden elkander onderling. Robeepionre had al de genen te dood verwezen, die hem in den weg stonden; thazns was het zijn beurt. Naijverig op Oollot d'Herbois, deed hij hem uit de Jacobijnenclub otooten. Om zich evenwel te wreken, ging Collot d'Herbois in het comité van openbaar wolzijn tegen zijn vijand de eerzucht van Billaud Varennes aanwakkeren. Al de leden van het comité, Couthon en Saint-Juat uitgezonderd, ver klaarden zich tegen Robespierre, maar Ro bespierre had nog de Jacobijnenclub, de revolutionnaire rechtbank, de commune en don woeston Hen riot, hoofd van de politie of liever van het Parijsche grauw, op zijn hand. Toen werden er twee kampen gevormd van de bloedmannon, die het arme Frankrijk verdrukten: eenerzijds Robespierre en ,n vrienden Couthon, Saint-J ust, Hen riot; anderzijds de partij van Collot d'Herbois, Billaud Yareainee, Tallin, Legend re. Honriot doet aan Robespierre het voor stel om al zijn tegenstanders midden in eon oonventioneolo zitting te vermoorden. Robes pierre beangstigt hen echtoT met nieuwe bloedwetten, die hij aan de vergadering gaat voorstellen. Billaud Varennes voTinoedb het gevaar. Hij bestijgt de tribune en voort het woord tegen Robespierre. Deze vorhoft zijn stom om zioh te rechtvaardigen; doch men schreeuwt: „Weg met don dictator 1 Weg met den dictator I" En hij wordt als schuldig uitgeroepen; hij wordt met zijn partijgan gers aangehouden. Door een bende Jacobijncn bevrijd, ijlen de tirannen naar het stadhuis, al de roe vers van do hoofdstad ter hulp roepend, terwijl de oonvontie, in haar bestaan be dreigd, de burgers wapent. De overwinning wordt zelfs niet betwist. Henriot, volslagen dronken, ie niet in staat zijn sansculotten te commandeoren. Op de eerste sommatie loggen zij de wapens neer en wordt de schuilplaats van de tirannen geforceerd. Henriot, op het punt gepakt te worden, werpt zich uit een raam en sleurt zich, on danks verscheidene gebroken ribben, naar een goot voort, waaruit men hem, door ontelbare bajonetsteken doorboord, ophaalt- Couthon wordt onder eon tafol gevonden, mot een mes gewapend, waarmede hij zich zelf had willen treffen. Door kolfstooten werden hem do lendenen gebroken. Robes pierre beproeft zich van kant tc maken, maar hij kan niet meer dan zijn kinnebak verbrijzelen. Alle drie worden naar dc revo lutionnaire rechtbank vervoerd. Saint-Just, huilende als eon kind, volgde, tnet een menigte ondergeschikte dwingelan den, de loden van do commune te voet. „Men zag," zegt madame Dc Staöl, van Robespierre gewagend, ,,mcn zag don man, die gedurende meer dan een jaar een onge hoord aantal doodvonnissen had ondertce- kond, geheel bloedende op dezelfde tafol uit gestrekt liggen, waarop hij zijn naam onder die noodlottige vonnissen plaatste. Zijn kin nebak was door een pistoolschot verbrijz i; hij kon zolfs niet meoT sproken om zich te verdedigen; hij die zooveel gesproken had om te verdelgen I" Hot prooes van deze booswichten was n'et van langen duur. Men verwees hen naar liet schavot. Maar wat in de hoofdstad voor viel, bleef ook niet uit in al do etedon, waar de aanhangore van Robespierre heerechten. Aldus word Isidore Lafleur, te Grenoble, vors too tem, gearresteerd en naar Parijs op gezonden, om er voor de revo'utionnairo rechtbank te verechijncn. „Eindelijk zijn wij bevrijd van het mon ster, mijn arme meesteresse," riep Marianne uit, toon zij dit nieuws aan de jongo vrouw mededeelde. De eerste gedachte van Mathilde van" M on tb run was een gebod van dankbaarheid; doch onmiddellijk herinnerde zij zich dot/ hoe schuldig de cerlooze ook wa«, zij hem als echtgenoot had aangenomen; zij herinnerde zich, dat zij had gezworen, Isidore liefde en toewijding te bewijzen; zij herinnerde zich, dat hij de v; v was van haar kindAl die omsta nd. den legden haar gebiedende plichten op; die plichten moest zij vervullen. ($161 volgt.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1