'W>. 13046 Donderdag 4 September. A«. 1902. •Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. FEUILLETON. Uit Frankrijks Geschiedenis. IISCH PRIJS DEZER COURANT: sf Voor Loiden por 8 maandon i 1 S i f L10. -^Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn 1*80 Franco per post J I L66- DAGrBLA PRIJS BES AD VERTEN TIÉN Van 1 6 regels 1.06. Iedere regel moor f 0.17A. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt 0.06 berekend. Voor het volk der bolde Boeron-reputliekei. Ontvangen door eenige kinderen van het Schelpenpad, ter eere van den verjaardag van FT. M. de Koninginf 1.65. Ontvangen van het gemeentebestuur van leiderdorp het restant van een vroeger aldaar gehouden collecteƒ177. Leiden, 4 September- Voor den heer H. Bremer, onderwijzer aan de openbare Bchool 4de kl. No. 1 ^Gortestraat), was het heden een gedenk waardige dag. "V Het was nl. 26 jaar geleden, dat de Raad der gemeente Leiden hem tot 2den onder- Wijzer aan genoemde school benoemde en liem tevens als zoodanig in functlo stelde, i Het hoofd en het personeel der school wilden dit feit niet onopgemerkt laten voorbij gaan. By zijn komst op de achool te half- negen werd den jubilaris door hoofd en .personeel onder een hartelijke toespraak een stoffelijk biyk van hun aller achting en vriend schap aangeboden. Namens het Dageiyksch Bestuur kwam de heer Van Hamel, wethouder van onderwijs, hom gelukwenschen en de heer Kielstra, arrondis80ments-8choolopziener, namens het schooltoezicht. Qetroffen dankte de jubilaris voor deze blijken van welgemeende belangstelling. De gomeenteraad van Delft heelt benoemd ,tot onderwijzer aan een der openbare scholen In zijn gemoente den heer A. W. J. Korswagen, van Lolden. Met den 16den September a. s. wordt de marinier der lste klasse E. Roetman, ónder intrekking zijner dotacbeering by de Kwoekscliool voor Zeevaart alhier, overge plaatst naar de lste afdeeling Mariniers to Amsterdam. Do infanterie-bataljons uit Leiden, Haar lem en Delft, thans vereenigd voor do regiments oefeningen in de legerplaats by Milligen, zul len heden gaan deelnemen aan de groote na- Jaarsmanoeuvres. Mon moldt uit Den Haag,-dat als pre sident van het arbitrage-collego in zako het Amerikaans^h-Mexlcaansche geschil zal op treden de super arbiter N. Matzen. Do Paus heeft tot ridder in de orde van Gregorius benoemd den heer M. A. van Nie- korken, te Utrecht. In de vergadering van den Raad van (/Oinmlssarisson van het Kon. Zoöl. Botanisch .Genootschap te 's-Gravenhage van Dinsdag jjj Sept. zyn gekozen tot: voorzitter de heer •A. G. Bodaan; ondervoorzitter de heer W. J). J. van Metoren Brouwer; secretaris de heer A. C. van den Byilaardt. Ingesteld zyn drie commisslön: lo. de flnan- clëole commissie, waartoe aangewezen zyn de heoron Bodaan, Yan Meteren Brouwer en yan don Byilaardt; 2o. de commissie voor (jen Tuin en aanhoorigheden, de beeren Cou turier, Van Lith en Middelkoop; 8o. de com- j missie voor exploitatie, de heeren Carabain, ;Van der Heyden en Vreeburg. In do commissie voor het Ondersteunings fonds zullen de heeren Van Meteren Brouwer en Van den Byilaardt zitting nemen. De minister van koloniën, jhr. mr. Van Asch van Wyck, heeft hedenmiddag in het Gemeenteziekenhuis te's Gravenhage de door de geneeskundigen noodig geoordeelde nieuwe operatie ondergaan. Dinsdag jl. dineerden by H. M. de Koningin- Moedor ten Paleize te Soostdyk de leden van het Hoog Militair Gerechtshof uit Utrecht. In het restaurant van het Kurhaus te Scheveningen had gisteravond het vroeger aangekondigd huidediner plaats van ingeni eurs aan den heer C. Lely, benoemd Gouver neur van Suriname. Naar aanleiding van hot bericht van „De Tyd", dat het geschil tusschen den heerPas- 8toors en de katholieke Kamerclub op min- neiyko wyze uit den weg ia geruimd, en de heer Passtoors op zekere voorwaarden er in heeft toegestemd, zyn indloning van ontslag als lid der club terug te nemen, scbryft „De Residentiebode:" „Naar wy echter uit authentieke bron ver nemen, is dit bericht in zyn byzonderheden onjuist. „Het ligt In den aard der zaak, dat door den heer Passtoor3 geen voorwaarden zyn gesteld. In de kath. Kamerclub worden zooals gewooniyk in dergeiyko vergaderingen alle zaken by meerderheid van stemmen geregeld, en hoeft dus geen onkel lid indivi dueel het recht, om der club voorwaarden op te leggen." Naar men verneemt, zal H.M. de Koningin- Moeder H. M. de Koningin by de plechtige opening der Staten-Generaal op 16 Septem ber e. k. vergezellen. De luit.-gen. W. G. F. Snyders, inspec teur der Inf., is met zyn adjudant naar de legerplaats bjj Harskamp vertrokken, om al daar de schietoefeningen by te wonen van het personeel der normaal-schietschool. De staf en do vier veld bataljons van het 7de reg. inf., sedert 23 Aug. gekampeerd te Laren, verlaten heden die legerplaats om te gaan deelnemen aan de voldoefeningen. Gereformeerde Kerk. Bedankt Is voor hot beroep te Meerkerk door den heer J. H. Jonker, cand. te Nieuwveen. Ned.-Hervormde Kork. Bedankt is voor het beroep te Westkapelle door ds. E. B. Couvóe te Enter. In een vergadering dor Amst. afd. van de Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde is een motie aangenomen, waarin betreurd wordt do samensmelting van het „Neder- landsch Tuinbouwblad" met „Sempervirens" on welko motie op de a.s. algemeen© ver- gaderiug der Maatschappy zal worden ter ta lc1' gebracht. Gisteren was het veertig jaren geleden, dat de heer A. Pruys van der Hoeven in Den Haag, gep. lid van den Raad van In- diö, werd benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde. Hij verwierf dat eereteeken in 1859 als controleur bij de krijgsverrichting n te Red- jang op Sumatra'6 Westkust. (Vad.) H. M. de Koningin heeft den Ncder- landschen consul te Ruhrort, den heer Holt- kott, den titel van consul-generaal verleend, als blijk van waardeering zijner veeljarige verdienstelijke werkzaamheid. Naar de ,,0. H. O." verneemt, worden ernstige onderhandelingen gevoerd tusschen do beide groote spoorwegmaatschappijen om de lijn Rotterdam (D. P.) Rozendaal, die door de Staatsspoorwegen geëxploiteerd wordt, doch in gemeenschappelijk gebruik is, over te doen aan de H. IJ.-S.-M., dio daardoor een rechtstreeksche verbinding Am sterdamRotterdam met België zou verkrij gen. Do Staatsspoor zou bij de nieuwe regeling alsdan in exploitatie nemen de lijn Dor drechtNijmegen. In verband daarmede zou het station Dordrecht evenals tot heden in exploitatie blijven bij de 8.-S., terwijl na tuurlijk de andere stations van Rotterdam (D. P.) tot Rozendaal in exploitatie zouden komen bij de H. IJ.-S.-M. De reden voor do nieuwe regeling zou zijn dat de H. IJ.-S.-M. er bij de Regeering ern stig op aangedrongon had een eigen verbin ding met België te vorkrijgon welke verbin dingen tot nog toe alle in handen van de S.-S. zijn. Hoewel de staatespoorlijn RotterdamRo zendaal een zeer winstgevende lijn is, moet de S.-S. wel geneigd zijn daarvan afstand te doen, in verband met de kostbare kunst werken zooals do spoorwcgviaduct te Rot terdam en de bruggen bij Dordrecht en Moer dijk, die zeer veel aan onderhoud vorderen. In verband met de ondcrhandschc ruiling van bovengemelde lijnen zijn spoedig voor stellen te verwachten bij de Regeering, waar door zoowel de veiligheid als het passagiers- verkeer op de lijn naar België zeer gebaat wordt. Het stoomschip „Markgraf" (uitreis) pas seerde 2 Sept. Port»Said; de „Sindoro", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 1 Sept. van Port Said; de „Koningin Wilbelmlna", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 3 Sept. Ouessant; de „Koning Willem I", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 3 Sept. te Padang. Middenstand-Congres. Het 3de International Congres voor den Handeldrijvondon Middenstand te Amster dam is in het Concertgebouw geopend door den heer J. S. Mecuwsen, voorz. van de Am- sterdamsche Winkelverecniging. Na een woord van wolkom, dee-d spr. uit komen dat do beroadslagingon geen politieke kleur zullen dragen, doch alleen gebaseerd zijn op do economische' belangen van den middenstand in verband met den algemeenen maatschappelijken toestand in ons land, waarvan de middenstand, volgens de woor den van den Minister van Binnonlandsche Zaken, oen zoo integreerond deel uitmaakt. Hij sprak zijn dank uit, dat het Belgische comité van de Verconiging tot studio en verdediging van de belangen der kleine bur gerij, Amsterdam had uitgekozen als plaats voor zijn dorde internationaal congres. Na verdere dankbetuigingen huldigde hij de verdiensten van het modelid van het con gres, prof. Noordtzij, van Kampen, en stel de onder applaus voor prof. Noordtzij tot algemeen voorzitter van het congres te be noemen. Prof. Noordtzij aanvaarddo dit mot dank. Spr. verzekerde don middenstand liefde toe te dragen, maar een middenstand, die zijn plaats kent, zijn tank met kracht vervult tot welzijn van het nationaal bestaan. Voor zulk een middenstand zal hij alles trachten te doen tot zijn verheffing. Spreker gaf zijn groote voldoening te ken nen dat het gevolg van het vorige congres te Namen reeds is, dat wij thans samon kun nen zijn in een goed georganiseerd interna^ tionaal congres, waarvoor zich het eerbied waardig cijfer van 1200 deelnemers aanmeld den. Hij bracht dan ook gaarne hulde aan mannen als Julien Koch, Oooremans, Pyt- tersen, Belgen die door woord en schrift den stoot gaven voor de bevordering van do be langen van den middenstand. En na dezo mannon wilde hij herinneren aan dr. Anton Retzbach to Freiburg en van zoovclon hier to lande, die zich de belangen van den mid denstand aantrokken. Ten slotte legde 6pr. er den nadruk op, dat ook het buitenland let op den arbeid van het congres on dat H. M. de Koningin en Hare Regeering met belangstelling de 'beraadsla gingen van dit congres volgen. Hij oindigdo met den hartgrondigen wensch uit te spreken dat Gods zogen op het werk van het congres mocht rusten. Op voorstel van den voorzitter werd een tolegram van hulde en verknochtheid gezon den aan H. M. do Koningin. Do voorzitter las hierop brieven voor van de Minister van Binnenl. Zaken, Justitie, en van don Commissaris der Koningin in Noord-Holland, berichtende dat zij door drukke ambtsbezigheden verhinderd zijn do zittingen van het Congres bij to wonen. Verder werden een aantal presidenten en vice-president-en van congressen en afdcelin- gen benoemd, en de dagordo voor dc zittin- gon van het Congres vastgesteld. Do heer Tutein Nolthenius hierna het woord bekomende verklaarde zeer ingenomen to zijn, do Nederlandsche Regecring op dit Congres van den Middenstand te mogen ver tegenwoordigen. Deze Regeering toch heeft herhaaldelijk ge toond een warm hart toe to dragen aan den Middonstand, die het meest noodigo is in een goed geordende maatschappij, en zonder wel ko een Rijk niet kan bestaan zooals do ge schiedenis van het oude Romeinsche duide lijk geleerd heeft. Dc heer Julien Koch, Antwerpen, schetr ste het verschil van den stand der winkeliers voor en na de Congresson in Bclgic. Daarna werd de openingszitting gesloten, waarna de minister van waterstaat cn le burgemeester van Amsterdam vertrokken. Des namiddags hadden de drie afdeclings- vergadoringen plaats on werd in do eersto afdeeling behandeld ,,Het vcrecnigingslc- von." Dr. J. Nouwens besprak in zijn rapport ,,do verheffing van den handcldrijvcndcn middenstand door vereenigingslevon cn het stichten van een Algemeenen Nederlandschen bond van vereenigingen." Zijn conclusiën kwamen hierop neer, dat er plaatselijke vor- eenigingen moeten worden opgericht, die mot behoud van zelfstandigheid in eigen kring zioh tot één Algemeenen Nederland schen Bond moeten aaneensluiten. Do tweede rapporteur was de heer J. Bie- solaar, die naar aanleiding van het Ver eenigingslevon" betoogde: dat coöperatie, naaml. vennootschappen in winkelbedrijf, trusten, déloyalo concurrentie bestreden moeten worden, dat onze belastingstelsels dringende verbe tering eischen, vooral in zake exploitatie van gemeentebedrijven, dat levensverzekering door den Staat eco nomisch dient uitgeoefend te worden, dat ook andere toestanden als Zondagsrust, krediet, goedkoop recht, enz., onzen winkc- liersstand raken. In deze afdeeling beantwoordde ook de heer Henri Borgman nog do vraag of vak- vereenigingen voor de winkeliers noodzake lijk zijn, in toestemmenden zin. De laatste rapporteur van dezen middag was mr. H. P. de Wilde, die over een ,,Bond van vereeni gingen" sprak. Deze spr. wees op de over matige vrees voor coöperatie door den win kelstand, waardoor zij vergeten hun oigen vorcenigingslevcn. De middenstand zal echec lijden, wanneer dezo ingaat tegen elke coöperatie. Hij moet haar bcstudeeren, de goede zijden overnemen en do slechte laten vervallen. Conclusiën nemen achtte spreker niet voldoende, er moet wat gedaan worden. Daarom stelde hij voor dat het congresbo stuur poge een winkeliersbond op te richten. Nadat een commissie voor dit doel was ge vormd, werd deze afdeelingsvergadering ge-, sloten. In do vergadering der tweede afdeeling, die zeer druk bezocht was, kwam aller eerst in bespreking het hoogst belangrijk onderworp: Oneerlijke concurren tie en daartoe werd aan do orde gesteld het reeds door ons medegedeeld doorwrochte rapport van onzon stadgenoot mr. P. J. M. Aalberse, dio dit introduocorde uict een enkel woord. Hij sloot zich daarbij aan bij den wensch, door don voorzitter geuit, dat do mannen der practijk hun ervaring zouden toetsen aan hotgeon door hom, spivkor, als jurist, als theoreticus, in zijn rapport is neergelegd. Vorder wees spr. er op, dat mon in ons land, waar men mmr steeds roept om wettelijke bescherming togen oneorlijko conourrentie, reeds lang krachtdadig tegen dat kwaad had kunnen optreden, als men gebruik had willen maken van do bepa lingen, dio, zooal niet in hot straf recht, dan tooh in het civiel reoht voorhanden waren, zoo in art. 1401 van liet Burgerlijk Wetboek. Nog botoogdo mr. Aalberse, dat door elkaar to helpen in don strijd tegen oneerlijke concurrentie, door elkander te steunen bij het prooedeeren togen zulke currenten reeds krachtig dat kwaad !:.»n worden bestreden. D Duitjsoho Bo-.- n- bond, dio zijn leden steunde bij het prooe deeren tegen oneerlijke veehandel? 1 lo vorde hot schitterend bewijs, dat i n in samenwerking mot belanghebbenden zioh veel krachtiger voelt en minde bang voor kostbaar procodocrcn, dan wanneer men alleen blijft staan. De heer J. P. Nord Thomson behandelde hetzelfde onderwerp en zette in zijn rapport daarover uiteen de onvoldoendheid van oat. 337, wetboek van straf re 1 tor bescherming van don industricclen cigondo i. Er word in deze afdeeling bijzond r druk gediscussieerd. Eon dor sproken Ontraad* do den mannen van den Middenstand voortf te gaan op don wog der juridiek en won lifce niet bolkons hot woord gogoven te zien aoji advocaten, die voor gewoonte hebben do debatten to rokkon, tegen wolko woorden echter luide word geprotesteerd.. Do heer Ketelaar (Amsterdam) wees op dc oneerlijke concurrentie verbonden jrn loterijen on hot vorkoopon van winkel wars.:- met bons en onder applaus sloot do verga dering zioh aan bij zijn opwekking tot sa mon werking om dit soort onedele concur rentie to bestrijden. Do heer Aalboreo, wiens definitie van on eerlijkheid nogal cons was aangevallen, handhaafde doze in zijn repliek, zich hou dende aan de strenge taalkundige betcckonis van hot Noderlandsoho woord „oneerlijk". Do voorzitter dankte do heeren rappor tours voor hem bolangrijko inleidingen. Constatcorondo did ovor do stellingen ver schil van mcening bestaat, stol do spr. coh- ter voor dio stellingen to vervangen door de volgende oonclussie: „Dc 2de afdeeling van hot Internationaal Congres voor den Middonstand; „gehoord do rapport i der inleiders en het belangrijk debat daaropvolgende; „door dio rapporten, zoowel als door do talrijke mededcelingen van mannen uit den middenstand zelf bij vernieuwing over- 82) Deze vrouw, die zoo mateloos bedroefd, zoo wanhopig was geweest op het oogen- blik van Philippe's aanhouding, en toen 'Mathilde haar de ontvoering van den graaf .naar Parijs had mcdeodeeld, had geen enke len traan, geen enkelen zucht voor zichzelve. Wat is het troostvol en zoet, to lijden, zware offers to brengen voor degenen, die óns heb allerdierbaarst zijn, die ons J' -t naast aan het hart liggen, maar alleen dan, wan neer wij die off era gaarne, onderworpen, met een .blij hart brengen. Wel was do moeder eerst beangst bij de gedachte aan de zielsangsten, de verlaten heid, aan do afzondering van do arme Ma thilde maar do herinnering aan do trouwe 'Marianne had die ongerustheid geheel ver dreven. Ma-rianne was voor het jonge meisjo iVhn haar prilste jeugd als een andere moeder Óen steeds teedero en liefderijke moeder; een blik van de gevangene op de brave vrouw, óp het oogenblik, waarop Augustine voor ;het laatst haar kind in haar armen knelde, had alles gezegd. Op dat oogenblik van wreed hartzeer, van bittere beproeving waren de rollen veran- i derd. Mathilde, in do overmaat van haar smart de belofte vergetend, aan de voeten [baars vaders afgelegd, was zonder kracht, zonder moed; Augustine moedigde haar aan cn troostte haar... Eerst toen de vrome vrouw op een plech- tigon toon het jonge meisje bezwoer toch moedig haar lot onder do oogen to zien, ge voelde Mathilde zich krachtiger; toen haar moeder haar de heilige woorden: „Denk aan God I" toevoegde, kreeg zij het gebruik van haar gezond verstand terug.. Die heilige woorden heeft ook de mond herhaald van een ander jong meisje, bij den laatsben afscheidsgroet als laatston troost, als laatste hoop. Madame Elisabeth van Frankrijk, de engel van het Hof, de goedo engel van den Temple, sprak ze tot madame Royale, Marie Therèse van Frankrijk, den 9den Mei 1794, terwijl zij haar verliet om voor de revolutionaire rechtbank te ver schijnen en ter dood te gaan. Van haar moeder gescheiden, had Mathil de tevergeefs al het mogelijke beproefd, om met die zoo tecder beminde moeder vereenigd te blijven, of haar, zoo niet alle dagen, dan toch bij zekero tusschenpoozeti te ziencn zij had mot de zoo vernederende, zoo pijnlijke stappen weder een aanvang gemaakt, welke zij vroeger met de gravin had gedaan. Van alle kanten evenwel werd haar bede ver- stooten, en het jonge meisjo had, met een vermorzeld gemoed, met een door bitter heid vaneengerelen hart, met de trouwo Marianne naar het kasteel moeten terug- keeron. Neergeknield in de kleine huiskapel van liet kasteel, naast haar tweede moeder, welke de goede God haar had gegeven, treffen wij haar in de eerste dagen van Juni 1793 weder aan. Het jonge meisje had honderdmaal zich afgevraagd, welke houding zij had aan te nemen. Wellicht mocht zij niet alle hoop opgeven. God staat boven alles. Zoo Hij het kwaad toelaat, is Hij het ook, die medelijden, mededoogen, de goede gevoelens, de edelmoedige daden ingeeft; Hij had de macht het hart van do rechters haare vaders en harer moeder te verwurvon. Mathilde had in Isidore Laflcur een deelnemend hart go- vonden; wellicht, dat haar beden en haar tranen andere harten voor haar dierbare ouders zouden verteederen. Zij moest het althans wagen, zij mocht niet op Montbrun blijven, in een eerloozo rust. Maar waarheen te gaan? Was het haar vader, die in het grootste gevaar verkeerde, of was het haar moeder? Zou zij, terwijl zij om haar vader zou bidden ,haar moeder niet opofferen? Zou zij, terwijl zij om haar moeder zou smeeken, den graaf niet voor immer aan zijn ongeluk overlaten? Grenoble en ParijsDeze twee namen her haalde zij onophoudelijk in haar gejaagde gedachten. De belofte, aan Philippe's voe ten afgelegd, ketende haar aan haar moe der; de laatste wensch van Augustine dreef haar naar haar vader. De gedachte, dat haar toewijding oven overtollig zou zijn als die van de Gazettes en van de Sombreuils, was geheel en al ver dwenen. Zij zou meer doen dan de Cazct- tes en de Sombreuils; zij zou zeggen: „Neemt mijn leven, ik schenk het u om een even dierbaar leven vrij te koopen, of, dat dezelfde slag den vader en zijn kind, de moeder en haar kind te gelijk moge troffen 1" Door de toewijding bezield, welke zij de familie van Montbrun toedroeg, had Ma rianne het arme kind herinnerd, dat graaf Philippe niet alleen een dochter had, dat hij daarbij een zoon bezat, die hem in zeker opzicht even dierbaar als zijn eigen lieve Mathilde was. Zij bedoelde den jeugdigen Auguste de Malmont. „Mijn kind," had de goede vrouw op haar hartelijk-eenvoudige wijze gezegd, „ik geloof niet, dat ik mij het vertrouwen uwer moeder onwaardig maak, als ik u eenigen tijd op het kasteel alleen laat met een eerbiedwaar dige weduwe, die de gravin zelf met eerbied en vriendschap bejegende; ik bedoel Made leine Pierre, do oude dienstmaagd van dien armen mijnheer pastoor van Saint-Jean, dien zij naar Parijs gestuurd hebben, om daar te sterven. Gij zult bij uw moeder blij ven, en ik zal aan mijnheer Auguste het gevaar gaan mededeelen, hetwelk de familie van Montbrun bedreigt. Zult gij aldus, mijn lieve Mathilde, niet al uw plichten mot elkaar overeen brengen? Do zoon zal over zijn vader waken, de dochter over haar moe der, do twee verloofden zullen daarenboven meer met elkander verbonden zijn." „Ga, Marianne, en dat God u voor uw heilig en edelmoedig voornemen zegene l" had het jonge meisje, het gelaat van de eerbied waardige vrouw met tranen van dankbaar heid bevochtigend, terstond uitgeroepen; „ga, verhaart uw schreden. Zoo gij te laat aankwaaintMaar," had zij er aan toe gevoegd, „op uw leeftijd, met uw gebreken... Neen, neen, dat zou wreed zijn van mijn kant; neen, ik mag een dusdanig blijk van toewijding niet aanvaarden; blijf to Greno ble; ik zal gaan, ik zal naar Parijs vliegen." „Bedenk toch, lief kind, dat ik niets uit mij zelf vormag. Ik ga niets voor den graaf vragen. De ellendelingen, zij zouden niet naar mijn stem luisteren. Ik wil n.ijn heer Auguste opzoeken; ik wil aan mijnheer Auguste gaan zeggen: Philippe vau Mont brun is uw vader, en men bedreig', hem mot den dood. Verdedig uw vader op gevaar van uw leven." „Ga dan, Marianne," had het me sje ein delijk geantwoord. Zoo was dan besloten. Met dc weinigo kostbaarheden, d:c in het kasteel :iog aan wezig waren, verliet de brave Marianne Montbrun en liet Mathilde achter onder do hoccd van vrouw Madeleine Pie re. Zij was nog juist bijtijds gekomen, om den ongo- kigen graaf van Montbrun, Auguste van Malmont en zijn vader Bertrand cn nog meer edellieden het hoofd te zien laten val len onder de guillotine. Toen do graaf, uit geput als hij was up het schavot werd ge- dragon, zag hij onder het volk ,in zijn on middellijke nabijheid ,de trouwe dienst maagd staan, „Groet mijn Mathilde en mijn lieve vrouw I" had hij haar nog met zwakke stem toegeroepen, „en troost het arme kind en zorg voor haar 1" In de diepste droefheid was Marianne boen naar Montbrun teruggekeerd, om de ongelukkige weezo het droevig nieuws modo te deelen, In het eerst was do droefheid van deze mateloos, zij wilde door niemand ge troost worden en weendo den ganschen dag alleen op haar kamor, totdat Marianno er in slaagde, baar ran die plechtige beloften, eens aan haar nu zoo gelukkigen vader ge daan ,tc herinneren, haar te troosten ook met de gedachte, dat dezo door een roem vol len dood een hard lijden met een eeuwig geluk had verwisseld. Doch de slag was hanr zoo zwaar geweest ,dat zij dc eerste dagen niet in staat was, het kasteel tc verlaten, zoodat Marianne alleen naar Grenoble ging, om zoo mogelijk bericht van de gravin tc krijgen. Hierin v as de goede vrouw echter nimmer geslaagd doch ondanks haar ver driet, wist zij altijd bij haar thuiskomst een opgewekt goziolit tc zetten, om zoo de arme Mathilde v it op tc vroolijken. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1