r 13043 Maandag 1 September. Ao. 1DC2. fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van rZon- en feestdagen, uitgegeven. j Offleleele Kennisgeving, FEUILLETON. Dit Fraukrijks Geschiedenis. \19) LEIDSCH DA&BLAD t," PRIJS DEZER COURAUT: Voor Leiden per 8 maandonl S S f 1.10- JjBultcn Leiden, per iooper en waar agenten gevestigd ïtJn 1.80 ^;l Franco per post 1-65' PBIJS DEE AD VESTEN TIEN Van 1-6 rogels f 1.06. Iedoro regel meer f 0.17Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. 1 Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden, op Dinsdag den 2den September 1902, des namiddags te twee uren. I Te behandelen onderwerpenr 0 io. Benoeming van twee Wethouders (af tredend de hceren J. Korevaar P.Az. on Mr. fi\ J. M. Aalberae). 2o. Benoeming van leden in de vaste Oom- missiën, als: a. drie leden van de Commissie van Finan ciën en uit dezen van den Voorzitter (afbro- 'idonde leden de heeren Mr. H. L. Drucker, Voorzitter, P. L. C. Driessem en Dr. Th. /1W. van Lidbh do Jeudo). v b. twee leden van de Commisaie voor de ((Strafverordeningen (aftredende leden de /fceoren Mr. S. J. Fockema Andreae en Mr. HE. de Vries). -s c. drie leden van de Commissie voor de ((Huishoudelijke Verordeningen en uit dezen ,van den Voorzitter (aft-redende leden do hee- bjron Mr. S. J. Fockema Andreao, Voorzitter, flDr. T. Zaaijer en Dr. T. W. van Lidth de Hifeude, leden). dtwee leden van de Commissie van F abri- (fc&ge (aftredende leden de heeren J. J. Has- "£elbach en J. de Lange). 'r e. twee leden van de Commissie voor het (Oud-Archief (aftredende leden do heeren ■Mr. S. J. Fockema Andreao en Dr. E. F. (ivan Dissel). 3o. Benoeming van een Commissaris der .Btcdelijke Gasfabriek (aftredend lid de heer f£Dr. A. W. Kroon Jr.) (220). 4o. Benoeming van een lid der Commissie .yan Beheer van hot Krankzinnigengesticht L,Endegeest" (aftredend lid do heer Mr. JUS. de Vries). (216). 6o. Benoeming van een lid dor Commissie 'Van toezicht op hot Middelbaar Onderwijs /'(aftredend lid de heer Mr. H. L. Druckor). \(215). 6o Benoeming van een onderwijzeres aan ■ja» openbare school der 3de klasse Nö. 3. (219). 1 7o. Benoeming van eon 3do onderwijzoree .fin do handwerken aan de openbare school tidier 3de klasse No. 5. (218). t' 8o. Voorstel tot verhuring aan het Rijk Van de beide in het administratiegebouw •Van het Openbaar Slachthuis voor do rijks belasting-ambtenaren aangewezen vertrek ken. (217). i9o. Vaststelling der verordening, regelen - de hot getal der soholen, waarin te Leiden i bpenbaar herhalingsonderwijs wordt gege- ven, den omvang van het onderwijs, het aan- ijtal onderwijzers en onderwijzeressen bij dat j 'onderwijs werkzaam en do bezoldiging van thet onderwijzend personeel. (209). lOo. Vaststelling der verordening betref- Ufemdo de inwendige regeling van het herha- llingsonderwijs en de toelating van de leer- /lingen. (209). Ho. Vaststelling van het algemeen leer plan voor de openbare herhalingsscholen !-■ 12o. Vaststelling der verordening, regelen de de heffing van schoolgeld aan de open bare herhalingsscholen fce Leiden. (209). l3o. Vaststelling der verordening, rege- flendc do invordering van schoolgeld aan de Apenbare herhalingsscholen te Leiden. (209). i 14o. Verdeeling van den Raad in Sectiën. Leiden, I September. Dr. R v a n d r M e y, die heden 25 jaren rector van het gymnasium alhier i«, Is by koninkiyk besluit benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw; eveneens prof. dr. H. P. Wysman, lid van de commisaie van toezicht op de Ryksland- bouwproefstations, voorzitter van de zich uit die commissie gevormd hebbende Boter- commissie to Leiden; dr. W. Burck, Oost- indisch hoofdambtenaar met verlof, te Leiden, laatstelijk wetenschappelijk adviseur voor de koffiecultuur, enA. J.Brouwer, regent van het seminarium „Hageveld" te Voorhout. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau Is benoemd de heer H. C. J u t a, wethouder der gemeente Lelden, en tot ridder in die orde de heer C. Dros, lid van de firma Tieleman on Dros, fabrikant van verduurzaamde levens middelen te Leiden, wonende te Rheden. Do eere-medaille dier orde ln goud is ver leend aan den heer 0. W. K o u w, custos by het natuurkundig laboratorium te Leiden. Na daaromtrent met den Minister van Financiën gevoerde onderhandelingen zijn B. en Ws. er in geslaagd Zijne Excellentie to bewegen do beide voor den dienst der Rijksbelastingambtenaren in het admini stratiegebouw van het openbaar slachthuis aangewezen vertrekken namens het Rijk tegen een jaarlijkschen huurprijs van /300 in huur te nomen voor den tijd van 10 jaren, „ondor voorwaarde, dat voor rekening der gemeente wordt voorzien in de meubilee ring, verwarming, verlichting en het schoon houden der lokalen en in het gratis ver strekken van duinwater, terwijl mede door de gemeente aan den inspecteur der directe belastingen, wiens kantoorlokalen geves tigd zijn in het belastinggebouw aan de Steenschuur, de middelen moeten worden verschaft om zich kosteloos telephoniscb in vorbinding te stellen met do aan het slacht huis vertoevende ambtenaren." Het komt B. on Ws. voor, dat deze voor waarden alleszins aannemelijk mogen worden geacht. Immers, uafc dc gemeente zórgt voor de meubileering der haar toebehoorendo ver trekken, spreekt, dunkt B. cn Ws., vanzelf. Bovendien kan die meubileering zeer een voudig zijn. En de verlichting en verwar ming zullen geen hooge uitgaven eischen, aangezien de vertrekken des avonds niet gebruikt worden. En evenmin kan het schoonhouden der beide vertrekken, waar immers het geheele gebouw van gemeente wege wordt 6choongehouden, groote uitga ven medebrengen. Ook tegen het gratis ver schaffen van duinwater, kan, dunkt B. en Ws., bij de ovorgrootc massa duinwater, welke op het slachthuis verbruikt wordt, geen bezwaar bestaan. En de eisch, dat de ontvanger in het belastinggebouw aan de Steenschuur kosteloos in de gelegenheid wordo gesteld zich telophonisch met zijn beambten aan het slachthuis te onderhou den, ban zeker allerminst onbillijk worden geacht. Bedenkt men nu verder, 'dat het voor den goedon gang van zaken op hot slachthuis van het grootste belang is, dat do rijksbo- lasbingambtenaren, die met de inning van en do verificatie voor den accijns zijn belast, op het terrein van het slachthuis zitting hou den en dat bij de den gemeenteraad vroeger overgelegde raming dor exploitatiekosten van het slachthuis slechts op een tegemoetkoming voor dit doel van het Rijk van 50 's jaors werd gerekend, dan mogen, zeggen B. en Ws., de voorwaarden, waaronder het Rijk bereid in bedoelde vertrekken te huren, zeker alleszins in het belang doT gemeente worden geacht. Ook de duur van de huur, door den Minister bepaald op 10 jaren, kan dan ook zeker geen beawaar ontmoeten. Ter vervulling der plaats, die in Sep tember in de Commissie van iloezicht op het Middelbaar Onderwijs zal openvallen door de periodieke aftreding van mr. H. L. Druc- ker, worden aanbevolen: lo. mr. H. L. Druc kor en 2o. Mr. A. van der Eist. Ingevolge art. 2 van het Reglement op het beheer en bestuur van het gesticht En degeest" wordt ter vervulling dor vacature, welke zal ontstaan door de periodieke aftre ding van mr. E. de Vries als lid der Oom missie van Beheer, do volgende aanbeveling aangeboden: lo. Mr. E. do Vries en 2o. mr. L. M. J. H. Kerstens. Do volgende voordracht is opgemaakt voor de benoeming van een 3de onderwijzeres in de handwerken aan de openbare lagere school dor 3de klasse No. 5, ter voorziening in de vacature, ontstaan door hot aan mej. M. G. A. van Sermondt verleend eervol ont slag: lo. mej. A. E. Driesens, -1de onderwij zeres aan de school 3do klasse No. 52o. Mej. S. E. van der Wiel, 4de onderwijzeres aan do school 4de klasso No. 1, en 3o. Mej. S. C. J. dc Wekker, 4de onderwijzeres aan dc school 3de klasse No. 1. Ter vervulling van de vacature van onder wijzeres aan de openbare lagere school der 3do klasso No. 3, ontstaan ten gevolge van het aan naj. J. E. Pillard verleend eervol ontslag is de volgende voordracht aangebo den: lo. mej. M. K. van Wijk tijdelijk werk zaam aan de school 3de klasse No. 3; 2o. mej. M. C. van Oampen tijdelijk werkzaam aan de school 3do klasse No. 1; en 3o. mej. M. S. den Blaauwen, tijdelijk werkzaam aan do school 2de klasse voor jongens en meis jes. Commissarissen van de Stedelyke Gas fabriek dragen voor do benoeming van een commissaris in plaats van dr. A. W. Kroon Jr., aftredend lid, voor het volgend dubbeltal: dr. A. W. Kroon Jr. on dr. Th. W. van Lldth de Joude. Ingovolge het Reglement van de Gasfabriek voegen B. en Ws. hieraan toe hot volgend dubbeltal: de heeren W. Pera en J. P. J. Drlessen. Zondag 81 Augustus was voor de Geref. Kerk te Lelden aan de Heerengracht een gewichtvolle dag. Dos morgens trad ds. J. Holster voor de Gemeente op met do woorden uit 2 Timotheus 4 vs. 7 en 8. Zyn Eerw. droeg in een harteiyk dankgobed onze gellefdo Koningin, die op dezen dag het voorrecht mocht genieten Haar geboortedag te herdenken, aan den Heere op met de innige bede, dat God Haar met Haar doorluchtigen Gemaal lang moge sparen tot heil en zegen van Nederland. Aan het einde zyner rede maakte Zyn Eerw. de Gomeente bekend met het door den Kerke- raad geformeerde alphabetisch 3-tal, zynde de heeren predikanten W. H. Gispen, van Baarn, I. I. Impeta, van Katwyk-aan-Zeo, en W. Mulder, van Ede, waaruit aanstaanden Zondagavond een keuze zal worden gedaan. Des avonds kwam do Gemeente by ver nieuwing samen en wol In zulken getale, dat het kerkgebouw te klein was, om do opgekomen schare te kunnen bevatten. Be halve afgevaardigden van de zusterkerken was ook een deputatie tegenwoordig van don kerkeraad der Ned.-Herv. Gemoente. Ds. Holster betrad nu den kansel, om afscheid van de gemeente te nemen en den herdersstaf neer te leggen. Tot uitgangepunt zyner rede koos hy de woorden uit 1 Johannes 2 vs. 28 en, na den zin dor waarhoid te hebben ontvouwd, bepaalde Zyn Eerw. den Kerkeraad en de Gemeente by al het goede, dat zy met elkander hadden mogon gonleten gedurende een reeks van byna 38 jaren. Spr. herdacht ook de velon, die by de intrede van Zyn Eerw. tegenwoordig waron en reeds ont slapen zyn. Ook tot de afgevaardigden richtte Zyn Eerw. het woord, om dankbaar te orkonnen de goede verstandhouding, wedorzyds onder vonden. Hoe smartoiyk het is, van elkander te moeten scheiden, dit ia Zyn Eerw. tot biydsohap, dat hy ln Lelden biyft wonen en zoo noodig ook nog wel voor do Gemeente kan optroden. Na deze verder op den hoogen ernst barer roeping gewezen te hebben, besloot Zyn Eerw. zyn redo met dankgebed. Daarna stond de heer G. van Herwynen, ouderling, op van zyn zitplaats, om in harte- lyko bewoordingen namens de Gemeento en den Kerkeraad dank te zeggen voor al den arbeid, onder hen verrioht. Hy herdacht de beproevingen, door ZUn Eerw. 7 jaren geleden ondervonden, en de genadige horstolling na een gevaarlyka operatie, zoodat Leeraar en Gemeente ruime stof hebben, om 's Heeren naam ootmoedig to danken. Ds. H. J. Kouwenhoven was do tolk dor afge vaardigde Broodors, ook van ds. Stryks, van Koudekerk, als oudsten Broeder der Olaseis Leiden, om ds. Holster dank te zeggou voor de goede verstandhouding, die er steeds onder elkander goweest is, en wees Zyn Eprwaardo op den grooten zegon, dien God hom geschon ken heeft, van byna 48 jaren het Evangelio te mogon bedienen mot de gaven, door den Heere hom geschonken. Ds. Kouwenhoven sprak den wensch uit, dat hot ds. Holster gegund mogo zyn, nog lango jaren in rust en aangenaamheid onder hon to vorkoeren, en besloot zyn rede met do Gemeente te laten zingen Pa. 121 vs. 4. Door ds. Holstor word de zegenbede over de Gemeente uitgesproken, waarna deze nog aanhief Ps. 134 vs. 3: „Dat 'sHeeron zegon op u daal", enz. Voor het oxamen hoofdakte zyn te '8 Gravonhage geslaagd de dames H. Kllnkert en G. Trap, van Leiden. De examens zyn geëindigd. Toegelaten zyn 84 maniyke en 36 vrouweiyko candldaten. Afgewezen werden 110 maniyke en 24 vrou weiyko candidaten. Blykens uit Wiesbaden hier ter stede ontvangen bericht, heeft zich in de ziekte van prof. dr. A. P. N. Franchimont oen zeer gunstige wendiog voorgedaan en bestaat ge grond vooruitzicht, dat Z. H. Gel. in don loop dezer week de terugreis naar hier zal kunnen aanvaarden. By de Leidsche Spaarbank is in de maand Augustus ingelegd f 62,018.65 en terugbe taald f 49,054.08s, terwjjl zyn afgegeven 76 nieuwe en geheel afgelost 84 boekjes. Het gezameniyk tegoed der 11,986 inleggers bedroeg einde Augustus f 2,302,736.45s. Aan het postkantoor Warmond werd geduronde de maand Augustus 1902 ingelegd f 9429.74®, verdeeld over 147 inlagen, en terugbetaald f 5473.90, verdeeld over 51 terug betalingen. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1102. Gedurende dezelfde maand werdon aan hot Rykstelephoonkantoor aldaar behandeld 468 telegrammen, waarvan 147 aangokomen en 821 verzonden. De „Sts.-Ct." No. 204 bovat doatatuteu van de naamlooze vennootsohap„Bloem-"" bollondlstrict Telophoonmaatschappy", te Sas- sonholm. Doel Is het exploiteeren van de l concessie, verkregen door de gemoente Lisse, tot hot aanleggen en gebruiken van tolephoon- gololdingen ln de gemeenten Hillegom, Lisse en Sas8enhoim. Kapitaal ƒ50,000, verdeeld ln 10 serieën, elk van 50 aandeelen van f 100. De 6 eerste serieën zyn geplaatst, de overige moeten binnen 10 jaren geplaatst zyn. Benoemd tot oommissari88on de hooren: Th. van Waveren, te Hillegom; G. Kruyff, te Saason- helmE. do Lanoy, to HaarlemH. A. Roelvink, te Hillegom; A. Kroulter, te Hillo- gom, waarvan als directeur de hoer G. Kruyff; als gedelegoerd commissarissen de heoren H. A. Roelvink, A. Kreuiter, on tot leden van hot door do gomeente Lisso bedoelde bo- schermingscomitó voor de abonnós do heeren Th. van Waveren en E. de Lanoy. De heer J. 0. Fablus, Inspecteur van het lager ondorwys, zal zich 1 Februari a. s. te 's-Gravenliago vestigen. Het programma der fecstolijkhodon ter coro van don geboortedag van Hare Majes teit do Koningin, op den lston Sept. 1902 in do legorplaats bij Milligon, voor do lsU 2do, 3do en 4do bataljons van hot 4de rcg. infantorio luidt als volgt: 7 uron: Reveille, door do Stafmuaick mot do veroertigdo tamboers en hoornblazers; daarna marsch door hot kamp. 9 ureni Soepeton. 10 uren: Uitdcoling van worst. 12 uron: Groote Parade. 1 uur 30 minuten: Middageten, waarbij 1/2 L. bier cn sigaren. 2 uron 30 minuten: Aanvang dor wedstrij den, bostaando in: lo. Gewichtheffen, 2o. Hoogspringen. 3o. Verspringen. 4o. Touw trekken. 5o. Hard loopen in ploegen. Oo. Alarm mot wedloop. De wedstrijden worden opgeluisterd door do muziekkorpsen van hot lsto on 3do batal jon; geduronde do wedstrijden wordt 1/2 L. bier por man verstrekt. 6 uron 30 minuten. Middageten dor offi cieren en conoort der Stafmuziok. 7 uren: Voordrachten op hot feestterrein; opgeluisterd door do muziekkorpsen van het late en 3de bataljon. 8 uren 45 minuten: Taptoe door dc stof mu ziek met de veroenigde tamboers en hoorn blazers; daarna marsch door het kamp. 9 uur 15 minutenVuurwerk op hot Feest terrein. 10 urenAvondappèl. Ned.-Herv. Gem. Drietal te Dordrecht. J. Deur, te Gouda; H. A. Hoyer, te Staphorst, en J. J. van Ingen, te Hazorswoude. Sinds eenige jaren zoo meldt de „Kor- kel.Ort." wordtin de Doopsgezinde Gomeente to Borne het avondmaal gevierd met voor lederen aanzittende oen bekor. Thans wil mon dit ook te Winschoten navolgon, deelt het blad verder mede. Rotterdam, dat reeds een Paul-Krugcr- straat en een Martinus-Stoyn-stroat rijk was, heeft nu ook een Ohristiaan-do-Wet-stroat cn con De-la-Rey-8traat gekregen, als hoedanig volgens besluit van B. en Ws. zullen worden genoemd do beide straten, welke ontworpen zijn beoosten hot Afrikaanderplein tusschen do Kruger- en Steyn-straton. Voorts hebben B. en Ws. goedgevonden om naar den onlangs overleden hooglcoroar C. P. Tielo ,die vele jaren te Rotterdam werk- Bourtelings vroeg zij aan den Hemel de ^kracht voor haar vader, de gelatenheid voor Ijhaar moeder, voor zichzelve de genade, niet Jvan smart te sterven, ten einde haar belofte te kunnen vervullen. Do eerste morgenschemering vond haar jjnog biddende en in stilte weenende. Zij begroette met vorsche tranen de stra- jlen van het opkomende morgenlicht; zij ver- j'dubbeldo haar ijver. Helaas 1 het oogenblik (•naderde, waarop zij met de vervulling der heilige opdracht ging beginnen, welke haar 'Vader haar had toevertrouwd, toen hij haar smeekte voor het geluk harer moeder te zor gen; het tijdstip brak aan, waarop zij niet incer voor zichzelve, maar geheel voor haar IJnoeder zou leven. Augustine ontwaakte. Haar eerste woord was, gelijk immer, de fbaani van Philippe. Het was als een gebed, dat, van uit het 'Bart van do vrome echtgenoote, van haar 'lippen opsteeg en zich tot God verhief... Na den naam van Philippe, den naam j.Van Mathildo, van het kind, dat zij met den graaf i~i een enkele en zelfde liefde beminde, i'. Het uur was aangebroken. rm >.Ik ben inijzelve niet meer!" barstte het j jonge meisje eensklaps los, haar beide van koorts en van smart bevende handen tegen haar zwak hart drukkend. ,,Hij heeft mij gezegd; Ik laat u uw moeder na 1" ging het met vader, mijn kind V' fluisterde do gravin. ,,Ach! wat heb ik gis teren geleden, toen ik hem niet heb mogen zienl Maar zeg eens, mijn kind, uw zwijgen verontrust mij; hoe hebt gij uw vader aan getroffen?..." Zij moest de verschrikkelijke waarheid be kennen; zij moest zeggen, dat de graaf den zelfden nacht was weggevoerd. Welke voorzorg de goede Mathilde ook nam, met welke hoop zij de gravin nog durf de paaien, het was een verschrikkelijke slag voor dc ongelukkige Augustine. „Is hij dan vertrokken?" riep zij uit, plotseling op haar legerstede zich oprich tend en zinneloos van smart en wanhoop haar handen wringend. De beklagenswaardige vrouw, die op dit oogenblik vooral zoozeer behoefte had aan God, vergat Hem thans. Achl wat is God rijk aan machtige vertroostingen voor de zielen, die dus met bitterheid vervuld wor den 1 In Zijn rechtvaardigheid, in Zijn goed heid zelfs, treft Hij; Hij alleen kan gene zing aanbrengen. Door haar zwakheid, door haar smart, door haar wanhoop overwonnen, viel Augustine weder machteloos op haar leger stede neer. „En gij hebt'den treurigen moed gehad uw vader te verlaten," riep zij andermaal uit, na een oogenblik van verschrikkelijk stilzwijgen, „gij hebt den moed gehad... Mathilde, Mathilde, hebt gij dengene niet lief, die u het leven heeft geschonken; den- gene; dio voor u zulk een innige teederhoid koestert, die honderdmaal, duizendmaal zou sterven voor zijn kind...?" „Moeder!"... riep Mathilde, sidderend vah 6chrik. Doch de rampspoedige vtouw had het ge bruik van haar gezond verstand ten halve verloren. In haar ijlkoorts bleef zij Mo- thilde met vorwijten overladen, zonder te denken, dat zij l.et hart van haar dochter met bitterheid vervulde, dat zij het als met een scherp wapen doorstak. „Ach! als ik daar geweest was; achl zoo ik hem in mijn armen had kunnen knellen, geen macht tor wereld, geen macht in den hemel had mij van hom kunnen scheidon... Mathilde, gij hebt hom alleen la-ton vertrek ken, zondor troost en zonder hoop... OI de paarden, die hem wegvoerden, zouden mij eer meegesleept hebben. Mathilde l Ma thilde I" Nooit had het armo meisje zulke bittere smart gevoeld als op dat oogenblik. Toen men haar aan de armen van den graaf had ontrukt, was hethaar als brak haar hart; thans meende zij te sterven. Had zij dan in werkelijkheid haar plicht verzuimd Was zij in werkelijkheid schuldig? Op dat oogen blik van onbeschrijfelijke zielsangsten, waar op zij voor het laatst aan baars vaders hart lag gekneld, had zij het plan gevormd den graaf naar Parijs te volgen, zich aan het rijtuig vast te klampen, dat hem zou weg voeren, hem te redden door haar beden en haar tranen of met hem te sterven; doch zij had gedurendo een uur tevergeefs om do ge vangenis van Grenoble rondgedwaald. Zij had echter niet meer den wagen gezien en had toen aan haar belofte gedacht, zij had gedacht aan haar moeder,... aan haar moe der, voor wie zij alleen zou leven... Zonder twijfel zou haar toewijding voor haar vader heldhaftig ,maar zij zou overtollig geweest zijn. Hoe ifl het met de Sombreuils en de Oazottea gegaan, wier dochters zich engelen van opofferende liefde hebben betoond 1 Heb ben dio twee rampspoedige grijsaards, door die engelen beschermd, genade gevonden bij rechters, die beulen waron geworden? Had do kinderlijke liefde, aan he£ heldhaftige gronzend, die bloeddorstige menschen ver murwd? En door intusschen haar belofte te vergeten, zou zij haar moedor voor haar vader verlaten hebben, zou zij haar moeder aan haar vader opgeofferd hebben. Zou do rampspoedige vrouw niet van smart en wanhoop bezweken zijn? „Zeg, Mathilde, zeg," hernam Augustine eindelijk na een lang stilzwijgen, „waarom hebt gij uw vader verlaten?" „Moeder," sprak het jonge meisje op een zachton en kalmen toon, „Zoo ik niets an ders had gehad dan mijn vader, had niets ter wereld mij van hem kunnen scheiden; ik zou mij aan hom vastgeklemd hebben, ik zou zijn gevaren, zijn smarten, zijn angsten, zijn gevangenschap gedeeld hebben. Maar ik heb ook een moeder; die moeder bemin ik gelijk hem, en daarenboven heb ik aan mijn vader beloofd haar nimmer te verla ten Deze woorden maakten op de gravin een diepen indruk; zij ontrukten haar eindelijk een milddadigen tranenvloed, die in haar toestand van doffe wanhoop niet had kun nen vloeien. Dio tranen gaven haar verlich ting, zij gaven haar het verstand terug ..O vergeef mij, mijn kind!" riep zij uit. „Ik heb mij laten vervoeren tot onrechtvaar dige en harde uitdrukkingen, en gij zijt een engel van deugd, van kinderlijke liefde en van toewijdingvergeef mij en laat ons bid- den, laat ons te zamen biddenin het gebed alleen zal ik onderwerping kunnen vinden." Wat was het gebed van moeder en dochter, een gebed door de ongelukkige echtgenoote met een door snikken afgesneden stem go- fluisterd, door het arrno kind herhaald met die uitdrukking van onderworpen smart, welke aan do meest gevoelloozcn tranon zou ontlokken, wat was dat gebed van moeder en dochter heilig en vurig Na haar gebed wierpen zich do tweo zoo zwaar beproefde vrouwen in eikaars armen en weenden langen tijd. „Wat houdt ons op Monibrun terug, nu uw vader niet meor te Grenoble is, mijn kind?" sprak do gravin, zioh plotseling uit die zachte omhelzing losmakendo. „Hebt gij den moed, Mathilde, de vermoeienissen, do smarteo, den dood wellicht te ondergaan „O moeder I mijn moeder 1 geloofd zij God voor het goede denkbeeld, dat Hij u in geeft 1" „Gij begrijpt znij niet, mijn kind." „Moedor, gij spreekt vaü Parijs; gij wilt u nederwerpen voor de voeten der rechters van Philippe van Montbrun, uw leven op offeren om het leven mijns vaders vrij to koopen; gij wilt sterven, zoo hij sterft, en zoo het Gode behaagt." „En hebt gij den moed?" „Ik heb meer dan den moed, ik hob ook do kracht; want God is goed en almachtig; zonder God, dio zelf mij gesteund heeft, zou ik reeds honderdmaal door de smart over wonnen, door de wanhoop overweldigd zijn." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1