LÊIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 30 AUGUSTUS. - VIERDE BLAD. Anno 190*. Ingezonden. FEUILLETON. Uit Frankrijks Geschiedenis. TTo; 13042 Gemeenteraad van Alkemade. Tegenwoordig 10 leden, de heeren H. van jter Poel, C. van Rijzen, C. van Berkel, A. J, van der Zon, J. J. van der Meer, J. Bon- )la, A. Los, C. Straathof Jz., Jac. van dor lYoort en T. Elstgeest Czn. Afwezig de heer H. Bakker. Voorzitter: de heer F. H. van Wiohen, burgemeester. fi Ingekomen is: van Ged. Staten, goedge keurd Raadsbesluit tot doen van onvoorziene •uitgaven, dienst 1902. Wordt nader voorgenomen de door B. en Ws. den 31sten Juli 1902 overgelegde en ala- $oen ia handen eener commissie van onder zoek gestelde rekening der inkomsten en uit gaven dezer gemeente over 1901, met alle de daarbij bchoorende bescheiden, de memorie ifvan verantwoording van B. en Ws. en ont werpbesluit tot voorloopige vaststelling der Ontvangsten op 39,222.85, uitgaven op \<f 38,378.41, batig saldo 844.44. Na uitgebracht rapport door den heer Van Bijzen, lid der commissie, wordt de rekening {conform vastgesteld. B. en Ws. onthouden [zich van medestemmen volgens de Gemeente- j wet. Te verhalen blijft dienst 1902 142.77. ji- Aangeboden de gemeente-begrooting voor &903, om gedurende 14 dagen ter visie te ïWorden gelegd, en daarna te worden behan- lleld. In verband hiermede wordt eenparig besloten, om ingaande 1 Januari 1903 de •Aachtwachtdiensten en do straatverlichting Wcombineerd te doen plaats hebben van 1 [Januari tot half Maart, en van half Aug. lilt. December, bijwijze van aanbesteding, doch aan de tegenwoordige functionarissen Jde voorkeur te geven, en aan te besteden het Onderhoud der wegen en aanhoorigheden, op- palen van bruggen, enz. De toelagen voor de 3 gemeente-geneesliee- iren worden bepaald op voor elk 500, nl. fcoor dóodschouw en vaccination 200, voor prmendiensten enz. ƒ.300, en voor den vee arts op 50. I De pensioenen nader te herzien en te re gelen. Opgemaakt wordt een voordracht aan den ^Commissaris der Koningin in te zenden, ter {benoeming van 2 zetters voor 's Rijks-dir. roei. waarop worden geplaatst (vacature Bak- Jcer)1. H. Bakker met 8 stammen (op J. J. (Iran der Meer, 2 stemmen). 2. J. J. van der {{Meer, met 0 stemmen (op A. J. van der Zon, Jïï. Bakker, O. van Berkel en O. Straathof, t'elk 1 stem.) (Vacature Van Rijzen): 1. C. van Rijzen, jnet 8 stemmen, (op J. van der Voort, en J. tëponda, elk 1 stem)2. J. Bonda, met 6 stem- jmen, tegen 4 op O. Straathof. Bij do hieraan voorafgaande stemming wa- jren uitgebracht op O. van Berkel 3, A Los 2, ijt). Straathof 2, Jac. van der Voort 1 en J. j'Bonda 2 stemmen. h Worden verschillende beslissingen geno- jpnen op een 5-tal reclames wegens hoofdelij- [Jcen omslag, terwijl een 4-tal aanslagen onin- 'baar worden verklaard op voordracht van jaen ontvanger. Wordt besloten, behoudens overleg met [den districts-schoolopziener, het herhalings- [onderwijs te regelen als volgt: [|an November-Februari, 's Maandags, Dins dag en Donderdags voor jongens van 'snam. !08 uren; 's Woensdags en Vrijdags voor [.-peis j es, van 's nam. 35 urenbehoudens [goedkeuring het schoolgeld te stellen op ƒ1.25 [per maand, voor minvermogenden 0.75 h(voor onvermogenden ,op nihil) per maand ijfrooruit te voldoen. jV Voor dit onderwijs aan te wijzen de hoof den en voor zooveel noodig ook de onderwij zers en onderwijzeressen aan de O. L. scho len tegen een belooning van 0.75 per lesuur. h Bij de rondvraag deelt de heer H. van der BPoel, wethouder, zijn voornemen mede, zich [6p 2 September als zoodanig niet meer her kiesbaar te stellen wegens zijn leeftijd en gezondheidstoestand, hetgeen betreurd wordt. De heer Bonda wordt ingelicht, wéér tij- jdens den verbouw van woning en school te öudewetering, onderwijs zal worden gegeven, Ifcn vestigt de aandacht op don toestand van pet spuithuis aldaar, de heer Elstgeest op het grasmaaien langs den weg in de Veen. I- De voorzitter sluit hierna de vergadering. Gemeenteraad van OegetgeeeA Voorzitter de heer J. 0. M, van Griethuy- 6en, burgemeester. Afwezig de heeren A Ju£- fermans, J. C. Spaargaren, D. van der Put ten, H. van den Ameele en A. den Haan. De notulen der laatste vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. Medegedeeld en voor kennisgeving worden aangenomen: lo. Missive van Gedep. Staten, berichten de voor kennisgeving te hebben aangenomen de verordening tot regeling van hot herha- lingsonderwij8 2o. de besluiten van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring der wijziging van de begroo ting 1902 en af- en overschrijving op die be grooting 3o. Het besluit alsvoren tot goedkeuring der verordening regelende de belooning voor ds onderwijzers belast met het hcrhalingson- derwijs. De gemeente-rekening dienst 1901 wordt op advies der commissie van onderzoek onver anderd met algemeene stemmen vastgesteld. Door burgemeester en Wethouders wordt aangeboden de gemeente-begrooting 1903, welke begrooting ter visie zal worden gelegd en bij de leden rondgezonden. De begrooting der rustende schutterij voor 1903 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 241. Tot hoofden van het herhalingsonderwijs worden benoemd de heeren L. den Ouden en P. W. de Jong en tot onderwijzers do heeren Odendaal en J. C. den Ouden, mej. Trago en moj. De Jong. Ten slotte worden in behandeling genomen en beschikt op de ingekomen bezwaarschrif ten tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag dienst 1902. De vergadering wordt daarna gesloten. RECLAMES, a 40 Cents per regel. 8299 20 De glanspunten van een gelaat zyn de oogen en de tanden, en dezo bestemmen er de schoonheid van. Maar zy bepalen ook het karakter. Iemand met onzuivere, slecht onder houden tanden zal ook op andere punten nalatig en morsig zyn; want de vorzorglng van hst gebit met Odol is zoo eenvoudig •n gemakkeiyk, dat er een nalatigheid zonder weerga toe behoort om de voor de gezond heid zoo noodzakoiyke tanden maar aan hun lot over te laten. Odol ia het eenlgo mond water, dat volgens de uitspraak van de meeat beroemde tandhygiönisten, op de volkomensto wüze beantwoordt aan do tegenwoordige elschen der tandhyglöne. Een oordeel van vreemdelingen over Holland. De leden van het Duitsch Anthropologisch Genootschap, die voor eenigen tyd onder ge leide van onzen stadgenoot dr. J. D. E. Schmeltz, directeur van 'a Ryka Ethoogra- phiach Museum, aan enkele sleden van ons land een bezoek hebben gebracht en tal van instellingen van wetenachap en kunst be zochten, hebben, geiyk we reeds aan de „Köln. Ztg." ontleenden, biykbaar de beate indrukken van Nederland medegenomen naar hun vaderland. Dit biykt nu ook uit de vele brieven, dezor dagen door den leider der excursie van de leden ontvangen., Zy roemen daarin niet enkel de Hollandscho gastvryheld, maar zyn ook opge togen over veel, wat zy zagen en ervoeren. Zoo schryft o. a. de Geheimraad prof. W. Waldeyor uit Beriyn met grooten lof over het Ryksmuaeum te Amsterdam, dat volgens hem door geen ander Museum wordt over troffen, doch ook andere inrichtingen, vooral in Lelden, bergen schatten van wetenschap en kunst, die deze geleerde niet In ons klein land zou hebben gezocht. Enkele Instel lingen, waaronder ook het Ethnographiaoh Museum, worden door hem by name genoemd. Prof. J. Ranke laat zich in denzelfden waar deerenden geest ulL Hy heeft er zich vooral over verwonderd op hun vele tochten overal en door ieder in het Duitsch te worden toe gesproken. fWy vergaten, dat wy in den vreemde waren", schryft hy onder meer vleiends. Als biyk van erkenteiykheid werd dezer dagen aan dr. J. D. E. Schmeltz, wien de eer toekomt van het welslagen der excursie, namens het Genootschap oen vergroote repro ductie der in den tuin van het Ethnographlsch Muaeum gedurende de aanwezigheid der leden opgenomen photographic van het gozelschap in breede lyst aangeboden, vergezeld gaande van oen byzonder fraai gecalligrapheerde op dracht. Het spreekt vanzelf, dat dit herinne- rlngsbiyk door den heer Schmeltz met dank baarheid werd aanvaard. Met de uitvoering van een en ander was onze stadgenoot de heer A. van der Stok belast, wien daarvoor alle eer toekomt wegens de artistieke uit voering. Hooggeachte Redacteur I Hier, te Katwyk-aan-Zee, wordt, ln deze zomermaanden, een #Yifichery-Tentoonstel- ling" gehouden. Aan die tentoonstelling ia, helaaB, een iotery verbonden. En nu kan men op de achterzyde van niet weinige loten, mitsgaders op vele aanplakbiljetten en in sommige advertenties, de curieuze mededeeling lezen, dat van de baten dezer verloting */4 of */s de opgaven varieeren ten goode komen aan den bouw van een nieuw kerk gebouw voor de Gereformeerde Kerk van Katwyk-aan-Zee. Over deze zaak schynt voel gemompel in de Kerken te zyn. En de Kerkeraad ontvangt van alle zyden brieven, waarin aan bevreem ding en ergernis lucht wordt gegeven. Daarom zy het ons vergund, hier met de meeste beslistheid de verklaring af te leggen, dat dit alles ganach en al buiten den Kerke raad is omgegaan; dat wy, indien wy een nieuw kerkgebouw wenschten te stichten, het door 's Heeren goedertierenheid kosteiyk zou den kunnen doen zonder vreemde hulp en dat de Kerkeraad, stel dat die Iotery workeiyk baten afwierp, en dat een gedeelte van die baten hem metterdaad werd aangeboden, beslist zou welgersn zoodanig geld in ontvangst te nomen. Namens den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Katwijk aan-Zee, J. J. Impkta, Pracs'.s. D. van Run Dz., Scriba, Gemenga Nieuws. Naar men nader meldt, geven ooggetuigen van het droevige ongeluk, dat eergisteren aan het strandhoofd te Scheve- niDgen plaats had, de eer der redding uit zee van den knaap aan den bejaarden Scheve- ninger Maarten Bruin, die met schelpen langs het strand te koop loopt, hierin bygestaan door den zoon van den stoelenverhuurder W. Toet, terwyi de politle-agent in burgerkloedlng Machielse en een koopman mot ansichtkaarten zich verdiensteiyk maakten met zich in zee te begeven en te duiken naar het meisje. Men weet, dat toen zy e r uitkwam, de levens geesten reeds geweken waren. Gisternachtisfce Zandvoortin- gebrokon in het groote badhuis. Ontvreemd zijn een groot aantal zilveren lepels on vor ken en een som golds. De schade bedraagt ruim 1600 gulden. - Een oogenblik vóór het vertrok te Rotterdam van het stoomschip „Batavier III" heeft de inspecteur van politie H. W. A. Celosse in de kajuit van dat stoomschip aangehouden do 21-jarigo L. G. Dit meisje bevond zich daar in gezelschap van eon jongmensch, met wien zij zeide verloofd te zijn en met wien zij, omdat een huwelijk hun belet werd, op de vlucht was naar Amerika, Daar echter do politie te Warschau, waar zij woont, aan do politie te Rotterdam haar aanhouding verzocht had op grond dat zij zich uit de voeten gemaakt had, medenemen de een aanzienlijk bedrag aan preciosa uit do ouderlijke woning, waaronder een dia deem ter waarde van 1000 roobel, cn voorts vele gouden en met edelgesteenten bezotte voorwerpen, hield men te Rotterdam een oog in het zeil. Aan de persoonsbeschrijving, in do gowisselde telegrammen gegeven, herken de de heer Celosse de voortvluchtige, die, na op 21 Aug. Warschau to hebben verlaten, mot het jongmensch reisde onder den aange nomen naam Plocker. Hij droeg het koffor- tjo met de gestolen gooderen. Boidon werden naar het bureel der rivierpolitie en van daar, na een voorloopig vorhoor, naar het centraal bureel gebracht, waar men het meis je voorloopig hield en het jongmensch vrij liet. Aan de politie to Warschau is van de aanhouding kennis gegeven. (N. RO.) Gisteravond geraakte te Am sterdam een jongen epelende in het Rokin bij het Beurapleintje. Door het spuien was daar een sterke strooming en dreef de knaap spoedig onder de boogigowolvon, waarop eens do oude Koopmansbeurs rustte. Politio poogde nog met- dreggen den drenkeling te pakken te krijgen, maar dit golukto niet. Op den feostdag gestorven. De buren hadden zich zoo goed gehouden; het huisje zag er zoo vriendelijk uit, met groen en bloemen gesmuktGeen wonder, allen hadden geholpen. Van Be re, een schil der in de Marktstraat te 'e-Hortogenbosch, zou zijn gouden bruiloft vieren, Woensdag laat in den avond werd de laatste hand aan do versiering gelegd, Donderdag was hot de dag. Maar het is Donderdag geen feest ge weest bij Van Bors, want waar do bruid dood is, kan de bruiloft niet gehouden worden en do vrouw van Van Bore stierf onverwacht in den vroegen morgen van den dag voor het feest bestemd. (3.) Onder veel blijken van belang- stelling van de zijde van hot publiek had gisteren to Amsterdam de tor-aarde-bestel ling plaats van de beido slachtoffers, Maan dagavond omgekomon bij het ongeluk in do Prinsengracht, door hot kantelen der met steenen beladen schuit. Om 11 uren gistermorgen verliet de stoet het huis van den eenon omgekomen werkman, P. Stoop, Fooliedwarsstraat 59, en ging door do Rozenstraat langs het Timmerliedenge bouw en over de Rozengracht langs het Na- tionaal Arbeidors-Seorctariaat naar do wo ning van het tweede slachtoffer, J. Kleoro- bezem, in de Theodoorstraat 1. Van daar vertrok de stoet, waarin zich do steenzetter-vereeniging „Eendracht maakt ons sterk" met haar banier bevond, naar het „Huis te Vraag", steeds omgeven door een vrij talrijke menigte. Op het kerkhof bevond zich con groote schare belangstellenden. Toen do beido kis ten in den kuil waren neergelaten en de krans, door de vrienden van do beide overledenen geschonken, op hot graf was neergelegd, nam eerst de patroon van de beide omgekomon werklieden, H. de Jong, het woord, die na eenige warmo woorden van deelneming go- sproken te hebben, opwekte, do beide eens klaps vaderloos geworden huisgezinnon te steunen Jacobso, van het N. A. S., voerde op ver zoek van do steenzettersvereeniging het woord. Hij schotsto beido zoo noodlottig om gekomen kameraden als wakkere, flinke mannen. Al kon men niet veel van hen zog gen, wat gezegd kon worden, was zuivere waarheid. Het waren trouwe kameraden, ware vrien den en zoo noodig wakkero strijders voor de zaak dor arbeiders. Ook hij wekte op do we duwen te steunen. Nog werd gesproken namens het hoofdbe stuur van den Nedorlandschen Opperlieden- bond. Deze spreker sloot zich aan bij hetgeen Jacobsen gezegd hod on wees op hot in- treurige van dit geval, dat niet aan nalatig heid of roekeloosheid te wijten is, maar aan louter toeval. Namens de familie worden cenige woorden van dank gesproken. De eenvoudige plechtigheid maakte zeer veel indruk op do velen, die om hot graf geschaard stonden. Een arbeider te Jaarsveld, b e- zig met het afbikken van stcencn eener af gebroken wordende oude woning, is door een omvallend stuk muur getroffen en verplet terd; eenige oogenblikkcn nadat hij onder het puin was uitgehaald, stierf hij. Uit Slikkorveer wordt van 23 Aug. gemeldHeden werd alhier in do Maas drijvende gevonden het lijk van den reeds sedert Zondagavond vermisten ongehuwdeu. werkman H. B. Het hjk werd naar de be graafplaats vervoord. Gisteren verscheen, begeloid door twee sleepbooten, uit Hoek van Hollaud komende, de eerste caisson, bestemd voci hot Noorderhavenboofd. Voor zoover men dit kon waarnemen, ge schiedde de aansluiting aan dit zeowork met gunstig gevolg. Woensdagmorgen te 5 uren was men reeds met dit gevaarte uit IJmuHen voor Scheveningon geweest, dooh door hot plotseling dreigend aanzien van het weer genoodzaakt de caisson aan Hook van Holl.uu in veiligheid te brengen. De Israölietiaclie gemeonto to Brussel had van barones Hirscb, te Parys, con legaat geörfd van 100,000 fr. Hiervan wildo do Franeche fiscus 1/8 afhouden als orfenis- reohten. De raad van beheer van de gemeente heeft hiortegen geprocedeerd, maar zy heeft het proco9 verloren. Do fiscus strykt 11,250 van de 100,000 fr. op. Woon dag avond heeft boven Parys een zwaar onweder gewoed, gepaard mot hevige stortregens, die een paar huizon on een doel van den ondergrondscben spoorweg hebben doen onderloopon. Offioieele berichten melden dat de cholera-opidemle in Mantsjoorye aan hot afnemen is. Te Blagovostajonsk, Port Arthur, Dalny en Khabarofsk zyu sodert 14 Augustus de ziektegevallen niet toegenomen. To Vladi vostok ls de epidemie statlonnalr gebleven Langs don spoorweg neemt de zlokte af. Juffrouw Kato Livingston o, te Finnish, een nicht van den bekondon dr. Livingstone, heeft den leoftyd van 107 Jaron bereikt Er wordt goed voor haar gezorgd door do dame, by wie zy vrooger ln dienst betrekking ls geweest. Zy is niet kras moor, en vooral haar gehoor en memorie hebben erg geleden. Graaf O'Gorman, eon jonge lor, heeft met twoe gidsen den Dent du Midi (10,450 voot) bestegen van den kant van Chambery. Men had de beklimming aan die zyde tot nog toe als onmogeiyk beschouwd Door do „Local Marine Board" to New-Oastlo werd aan kapitein George Wright, gezagvoerder van het es Ring- wood", oen nachtkijker overhandigd vjui- wege hot Fransoho gouvernement, als erken ning voor do redding der overlevenden, be staande uit drie man, van den Franech n schooner „Louiso Gabriellc," van Graveli- nes naar IJsland bestemd, die door een on bekend gebleven stoomschip in den grond was gevaren. Do overige bemanning, die uit 18 koppon bestond, was mot hot eohip gezon ken, Het golukto aan bovengenoemde drie man zich in de boot te redden. Do schip breukelingen worden don 9don Maart aan getroffen bij do kust van Norfolk on den lOdon Maart te Amble geland. De Alpinist i so ho modoworker van hot ,,Nouo Wienor Tagoblatt" hooft uit gorekend dat er dit seizoen in de Alpen recdi ruim 60 bergbeklimmen» zijn verongelukt. Dat aantal ia andors hot gemiddeldo van een hoel jaar. Het Blcchto weer is een der oorza ken. Sedert do maand Juli alleen hebben mcor dan 10 Alpenkli romers in de bergen hun dood gevonden. De meeste ongelukken kwamen voor op zoogenaamde „gomakkclij ko" bergen door hot uitglijden op rotsoncf- fenheden en op sneeuwveldenook het zoe ken van Alpen-rozon on Edelweiss eischic wederom veel slachtoffers. Andoren werden door nevel misleid, en liepen in oen afgrond, enkelen schijnen, door onweer verschrikt ge vallen te zijn. Vervolgens werden conigo toeristen door lawinon verpletterd. Hot is een zwarte Alpen-kroniek. „Dor Bund", dio bovongonoemd artikel overneemt, voegt hieraan too, dat in de Zwitsereche Alpen alleen van 10 tot 24 Aug., niet minder dan 17 personen zijn omgeko men: 6 op den Wctterhorn, 5 in de Walliscr Alpon, 3 op den Montblanc, 2 in de Grau- bundor Alpen en een in den omtrok vnn Ohétcau d'Ocx. f7» Mathilde snelde naar den voorzitter van fcle commune. Deze was echter dien nacht afwezig. Dege- .>410, die intusschen bevelen uitvaardigde, 'Sdurfde de bede van Mathilde niet inwilli gen hij was bevreesd, dat hij zijn eigen hoofd in de waagschaal zou stellen, indien l hij het meisje toestond haar ouden vader $oor een laatste maal te omhelzen. l' Door smart vernietigd, ging Mathilde teen, toen een jonge man, lid van de com- Ipuno, wellicht door haar tranen getroffen, plotseling uitriep „Ik neem de verantwoordelijkheid er van Op mij. De burgeres zal den voormaligen graaf zien, en wee dengene, die wat aan te imorkon zal hebben op het gedrag van Isidore "Laflour!" Hij gaf terstond aan een gerechtsdienaar [bevel, Mathilde do gevangenis te doen bin- inengaan en haar tien minuten met haar kyader te laten. 'f „Edelmoedig mensch 1" riep het jonge [meisje uit, ,,odat God u zegene en u Hoone 1" c' „Pas op, burgeres, daar is een aristoora- pfcisch luchtje aan," schreeuwde Isidore La- tïleur met een ruwen lacü. V En hij vervolgde, zioh tot degenen wen telende, die hem omringden: „Mijn vader was wellicht niet beter dan \een ander; maar hij had altoos deze grond stelling in den mond; Men moet zijn schul den afdoen; daarvan heeft hij mij geheel doordrongen. Het is mij een aangeboren eerlijkheid, niemand iets schuldig te zijn. Aan die Montbrun's dan, was ik wat ver schuldigd en nu zijn we quitte. „Was je hun wat verschuldigd?" mom pelden eenige stemmen. „Onder ons gezegd," sprak Isidore op gedempton toon, „wie te Grenoble is hun niet wat verschuldigd? Als ze niet tot de slechtste soort van aristocraten behoorden, zoo ze geen verklaarde vrienden waren van Capet, dan had men het een of ander voor hen kunnen doenmaar het vaderland vóór alles, de republiek I vrijheid De voormaligo graaf Montbrun is niet anders dan een samenzweerder, dan een verrader. Weg met de samenzweerdersWeg met de verraders Dood aan de samenzweerders en aan de verraders!" En al degenen, die de vestibule van do zaal dor zittingen versperdon, herhaalden in koor onder hevige vloeken: „Weg! Dood aan de samenzweerders en aan de verraders Mathilde bevond zich nog op den drempel zij vernam die sombere kreten en zij sid derde van smart. „Maar ik vergat," hernam Isidore La- fleur, „ik vergat, dat, wanneer men een sohuld afdoet, men ten minste om een qui- tantie vraagt. Heidaar! heidaarburgeres burgeres Mathilde van Montbrun De gerechtsdienaar leidde het meisje, sid derend van angst, terug. „Herkent gij mij, burgeres?" vroeg La- fleur, zich van de bank oprichtende, waarop hij ten halve lag uitgestrekt, en terwijl hij voor de dochter van Philippe overeind ging staan. Mathilde maakte een ontkennende bewe ging- ,,A! drommels, het is mogelijk, dat ze me nieb horkent; want die sohuld is al vier jaren oud, ziet ge, en in dien tijd kan men heelwat veranderentoen droeg ik nog geen bakkebaarden, geen knevel, geen korte ha ren. Ge moet dan weten, Mathilde 1" ging hij voort, „dat mijn naam is Isidore La- fleur, zoon van Jean Pierre Lafleur, in zijn leven steenhouwer, en van Nicolette Grisard, boodschappenloopstor. Maar, geen kwaad ambccht, geen dommeriken; en leve de republiek I vrijheid I gelijkheid I broeder schap. De boodschappenloopster thans, staat even hoog als de ex-koningin, maar Nico lette steekt liever in haar eigen vol dan in het vol van de Oostenrijksche; zij ziet ton minste het daglicht." Het was toen namelijk in den tijd, dat de ongelukkige Marie Antoinette in den Tem ple opgesloten was. „Ik ben dan Isidore Laflour," hernam het jonge lid van de commune van Grenoble, na een oogenblik stilzwijgen, „steenhouwer, ovenals mijn vader, en ik stel eer in mijn vak. Weet jo nou wat ik bedoel, Mathilde? En om met jou dat dienstbewijs, die wel daad, zooals je de zaak noemen wilt, af te doon, ontsluit ik jou de gevangenis van je vader." Het jonge meisje maakte andermaal een ontkennende beweging. „Ik zal hot dan vertollen. Ik was geval len en had een afschuwelijke pijn aan het been; drie maanden bedlegerig 1 Ja, ja, drie maanden bedlegerigDio schelmen van geneesheeren (moge de republiek hen op- knoopen, of den nek afsnijden), die schel men van geneesheeren, dio domkoppen, die ezels hadden het over niets andere dan mijn been afzetten, het rechterbeen. En toen kwam do burgeres, voormalig gravin van ï'ontbrun bij mijn moodor om te kijken (dat was in elk geval toch aardig van haar kant) of alles goed marcheerde, on of Nicolette, de boodschappenloopstor, aan niets behoefte had! Nicolette liet mijn been zien. Van de knie tot den enkel was het niet andere dan één wond en een zóó walgelijke wond, zoo walgelijk, dat men ondanks zichzelf, bij het aanschouwen daarvan zich omkeerde, Wel- fciu, de burgeres van Montbrun heeft toch om die wond een verband gelegd, en zij is in dien tijd allo dagen van het kasUïel naar Grenoble gekomen om me te verzorgen; het moet gezegd worden, dat was mooi. En ik meen, wel ja, daar sokiet het me te binnen, ik meen, dat de kleine burgeres met haar poezele handjes daarbij ook den noodigen dienst verrichtte." Mathildo herinnerde het zich thans; ja, haar poezele handjes, zooals Isidore Lafleur zeide, waren met de afzichtelijke wond van den zoon des steenhouwers in aanraking ge weest. Augustine, die eiken dag de hutten van het kleine gehucht van Montbrun of do ellendigste krotten van Grenoble's buiten wijken bezocht, Augustine bracht haar doch ter met zich mede, ten cindo haar van haar jongste jaren af de weldadigheid cn naasten liefde in daden te leeren, en om haar do liefde voor de armen in te boezemen. Hoe vaak had het hart van liet licvo kind zich niet opgebeurd gevoeld, als zij haar moeder bijstond in het leggen van het ver band bij IsidoreHoo vaak had haar kin derhandje gebeefd bij het aanraken van het gekneusde cn vaneen gereten been. Ja, wat stonden die herinneringen dui delijk en troostvol voor den geest van liet jongo meisjeO, wat was dat een gezegende ingeving geweest, dat haar moeder haar naar de lijdonsspondo »an dien ongelukkige had medegenomen. Augustine zou do beloo ning voor haar goede daden ontvangen Mathilde had eindelijk een dankbaar hart gevonden; Isidore Lafleur ging haar aan haar vader teruggeven .Terp' nd met hoop vervuld, zag Mathildo haar vader reeds in haar armenhet scheen haar too, alsof /.ij hem leidde door do dikke duisternis langs do oevera van do Iséro; dat zij hom in haar armen, welke do kinderlijke liefde krachtig maakte, voertdroog; zij meende do dankbare vreugde vku haar moeder bij het wederzien reeds te aanschouwen. „Dat was dus mijn verplichting," hor- nam Laflorr; „want eigenlijk, zondor do burgoros, voormalig gravin van Montbrun, zou ik, op ditzelfde oogenblik, niets anders dan een houten beon hebben. Ik zou een mooi figuur slaan, workelijk, met een hou ten been, te midden van de hoogo en zeer voorname leden van do oommune van Gre noble! Zoo doe ik vandaag dan mijn schuld af. Komaan, burgeres Mathildo van Mont brun, ga nu maar je vader opzoeken, je hoht het wel verdiend; en ik betreur hot inderdaad, dat jo goede moeder niet met jo meegekomen is. Nu zijn we quitte, burgeres, ik ben je niets meer schuldig. Veel compli menten van me aan je goede ziel van oen vader, en zog hem vooral, dat, in den tijd, dien we beleven, ik honderdmalen liever heet Isidore Laflour dan Philippe van Montbrun." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 11