feze «Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Uit de „Staatscourant." Uit Frankrijks Geschiedenis. 6) N*« 13034 Donderdag: SI Auouséiis. Ao. 1902. LEIDSCH DA&BLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 8 maanden S 5 J f 1.10.' Buiton Leiden, per looper en waar agenten gevestigd Efln w 1.30 Franco per post I i 1-65- PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1—6 regels f 1.06. lodoro regel meer f 0.17 Groetere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 21 Augustus. De „N. R. O." maakt heden melding van ©en bericht, dat ons reeds eenigen tyd bekend was, doch waaraan wy om byzondere reden geen publiciteit gaven. Nu genoemd blad het geheim heeft verbroken, is o. i. de reden ver vallen waarom ook wy thans niet zouden 'mededoelon dat dr. 8. G. de Vries, biblio thecaris der universiteits bibliotheek alhier, aangezocht is om de opvolger te worden van wyien dr. J. van der Vliet, hoogleeraar in de Latynsche taal en letterkunde, Romeinsche oudheden en het Sanskriet aan de universiteit te Utrecht, doch dat hy daarvoor heeft bedankt. Wy kunnen zeker niet anders dan onze gemeente in het algemeen en de aan de academie verbonden inrichting in het byzonder geluk wenschen met het besluit van den heer De Vries, die getoond heeft hoezeer de be langen der aan hem toevertrouwde Leidsche instolling hem ter harte gaan. Hy volgt in deze het voorbeeld van wyien zyn voor ganger dr. W. N. du Rieu, die ook een hoog- leoraarsbenoeming naar Amsterdam van de hand sloeg. Tijdens de najaarsoefcningon van het 4de regiment infanterie worden bij het lste, 2de, 3de en 4de bataljon van het regiment respectievelijk ingedeeld de officier van ge- zondhoid 2do klasse C. J. H, Tempelmans Plat, de officieren van gezondheid lste klas se J. F. Tuinstra en C. H. ter Laag en do officier van gezondheid 2de kL dr. J. Cas- parie. De bij het 4de regiment infanterie be noemde vaandrigs M. A. do Koek en A. Le Comte zijn ingedeeld respectievelijk bij het 8de en lste bataljon van het korps. Naar wy vornemen, worden or ook te dezer stede pogingen aangewend om te komen tot oprichting van een Antirevolutionaire tropagandaclub, zooals die op tal van andere plaatsen in het land reeds bestaat. Biykens achterstaande advertentie zal a.s. Maandagavond In de Stadszaal alhier een groote meeting voor algemeen kiesrecht wor den gehouden. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart) den weleerw. heer J. P. Huibers en tot kapelaan te Moordrecht den weleerw. heer Th. J. van Noord, IB Aug. 1.1. priester gewyd. Rem. Broederschap. Tweetal te Bos koop P. Eldering, ex-pred. van Friedrichstadt, te Amsterdam, en C. Hooykaas, proponent te 's Gravenhago. Aan hot Staatsexamen tot toelating aan do universiteit namen van 18 tot 20 dezer deel 6 candddaten voor de faculteiten der godgeleerdheid, onz. Toegelaten zijn 2 candi date^ de heeren J. P. Chardon, Fr. Meyers Jr. Voor do faculteiten der geneeskunde enz. werden 7 oandidaton geëxamineerd. Toege laten zijn 2 candidaten, de heer G. Postma en mej, A. H. Romijn. Gedurende den loop van het examen trok zich éón candidaat te rug. Het examen wordt voortgezet met éón oandidaat. Na voortzetting van het examen ,;is van do vorige groep alsnog geslaagd de heer W. S. Winseindus (voor diploma A). Men schrijft van gisteren uit Den Haag: In tegenwoordigheid van een kleinen kring van genoodigden, waartoe o. a. be hoorden de oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indiöy jhr. v. d. Wijck, de oud-gouver neur van Ouragao, do heer v. d. Brandhof, en do gep. vice-adn>iraal Mac Lood, werd hedenmiddag in ecu der nevcnvcrtrekken van de Gobische zaal, de tentoonstelling van Oost- en West-Indisch Vlechtwerk van de Ver. „Oost en West" geopend. De presidente van „Oost en West", me vrouw v. Zuylen-Tromp, sprak daarbij een kort welkomstwoord tot de aanwezigen. In de eerste plaats bracht zij hartelijk dank aan H. M. de Koningin voor het afstaan der Go- thischo zaal, aan den minister van binnen- landsche zaken, die welwillend toestond voor werpen uit het Rijkemuseum voor deze tei*- toonstelling in bruikleen te geven en voorts aan tal van instellingen en particulieren, die tot het slagen van deze tentoonstelling hebben medegewerkt. Spreekster zette do boteekenis van deze tentoonstelling uiteen. Ze zal ongetwijfeld kunnen medewerken aan het bereiken van het doel dat „Oost en West" zich stelt: de verspreiding van de kennis over onze kolo niën. Mevrouw v. Zuylen meende dat deze ten toonstelling niet behoefde achter te staan bij de drie voragen; er zijn tal van voorwerpen bijeengebracht, uitmuntende door fraaiheid, door vorm, kleur en teekening, en die tevens getuigenis kunnen afleggen van de bedreven heid in het vlechtwerk van de bewoners on zer koloniën. Intusschen, deze tentoonstelling bedoelt slechts te zijn, evenals hare voorgangsters, een voorbereiding voor de plannen voor de toekomst: het houden van permanente ten toonstellingen. Mevrouw Van Zuylen verklaarde vervol gens do tentoonstelling geopend en noodigdo de aanwezigen uit do bijeengebrachte voor werpen te gaan bezichtigen. Van welke uitnoodiging door de genoodig den gaarne gebruik werd gemaakt. De oommissie, die op 'nitiatiof dor hoofdbesturen van dc Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde on van do Alg. Vcr- eeniging voor Bloembollencultuur gevormd is, om de nagedachtenis van den heer J. H. Krelage op waardige wijze te huldigen, heeft een beroep gedaan op de offervaar digheid van beoefenaars van en belangstel lenden in den tuinbouw in Nederland, om de noodige fondeen bijeen te kunnen oren- gen tot stichting van een gebouw, dat do Haarlem zou moeten worden opgericht, waaraan zij den naam van Krelagc-Stieh- ting wenscht te goven en dat ten gobruike zou kunnen wordon.afgestaan, zoowel aan de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en hare te Haarlem gevestigde afdeeling, als aan de Algemeene Vereoniging voor Bloem bollencultuur. Aan het lid der Eerste Kamer voor Limburg, den heer Coenon, zijn Zaterdag de sacramenten dor stervenden toegediend. De Servische regeering heeft tot offi cieel vertegenwoordiger op hot Derde Inter nationaal Congres voor den Middenstand benoemd den heer M. Merens, consul-gene raal van Servië te Amsterdam. Omtrent de deelneming ann het Congres vernemen wij, dat reeds 860 leden zich t(©b- ~bon laten inschrijven. Benoemd zijn tot leeraar in de Hoog- duitsche taal- en letterkunde aan de hoogero burgerschool met vijfjarigen cursus tc Arn hem J. J. Monkema, leeraar aan de Hoo gero Burgerschool te Amersfoort, en tot leeraar in do aardrijkskunde en geschiedenis aan de Hoogere Burgerschool me' 3-jarigen oursus W. H. A. Wesseliuk, onderwijzer aan een bijzondere school voor m. u. L o. te Voor. burg. Tijdelijk belast met het goven van on derwijs aan do H. B.-S. met 3-jarigen oursus in do plant- en dierkunde dr. A. O. Oude mans te Arnhem, in de overige natuurwe tenschappen en een gedeelte van hot onder wijs in de wiskunde J. H. Slothouber, doc torandus in do scheikunde te Groningen; in het hand- en rechtlijnig teekenon J. Fa- vier te Arnhem; in de gymnastiek J. L. A. de Ladhuoder te Arnhem. B. en Ws. van Den Haag stellen voor te besluiten, dat de school aan de Pretorius- straat, tot welker bouw is besloten, zal zyn eene school met 15 lokalen, waarvan de kos ten worden geraamd op f 78,000. De matinee ten koninkiyken palelze Soeatdyk, gistermiddag om 8 uren gegeven door Hare Majesteit de Koningin-Moeder, werd bygowoond door de volgende hoofd- en subal terne officieren van het korps genietroepen: De majoor-commandant Kloynhens, de majoor tweede hoofdofficier Koolemana Beynen, de kapiteins Faure, Berkhout, Lankhout en Van de "Wynperse, de luitenants Froger, Do Quartel, Stuitje, Ruckort, Op ten Noort, Minderhoud en Yaillant Tal van andere hoofd- en subalterne officie ren, benevens burgerautoriteiten, vertrokken naar Soestdyk. De heer Gerritsen to Amsterdam heeft zich bereid verklaard een candidatuur voor de Tweede Kamer in district IX te aanvaarden. Het stoomsohip „Gouverneur" (thuisreis) vertrok 18 Aug. van Beira; de „Kalser" (uit reis) vertrok 16 Aug. van Kaapstad; de „Prins Willem IV" vertrok 19 Aug. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem V" arri veerde 18 Aug. van Amsterdam te Paramaribo do „Milang" vertrok 20 Aug. van Rotterdam naai Batavia, Warmond. Maandag-avond j.l., ongeveef halfelf, waren 4 visschers in de Groote Sloot onder Warmond, in het water van hun patroon, den beer Van Klaveren, te Rotterdam, aan het visschen met de zogen, toen zy vier personen, gezeten in een roeiboot, naar zich toe zagon komen, die hen zonder eenlgo aanleiding, onder vreeaeiyk getier, begonnen te slaan met palen of Btokken, on hen zelfs met mes en geweer dreigden, waarop die visschers, om ongelukkon to voorkomen, de vlucht namen, het land op. De Ryksfeldwachter Brulnsma, daarmede in kennis gesteld, begaf zich met de visschers weer naar bedoelde plaats, en by hun schuit gekomen, bevonden zy, dat de zegen medege nomen en byna hun geheele inventaris óf vernield óf in het water gegooid was. Aan genoemden Ryksveldwachter en den brigadier der Ryksveldwacht te Leiden is het mogen gelukken de plegers van deze lage daad op te sporen, en eenige voorwerpen, waaronder de zegen, in beslag te nomen, welke zegen links en rechts was kapot gesneden. Van een en ander is door genoemde Rijks veldwachters proces-verbaal opgemaakt. Koninklijke besluiten. Benoemd voor een jaar tot leeraar aan do Rijks-Hoo- gero Burgerschool te Tilburg R. H. Vlas veld, te Leeuwarden; te 's-Hortogenbosch H. Rut-gers te Barneveld. Benoemd :net ingang van 1 September tot schoolopziener in hot arrondissement Wei- dum H. Polloma to Sncek; tot adjudant inspecteur van den arbeid H. J. Scholte, van de arbeid H. J. Scholte, technoloog to Delft en A. H. Straatman te Tilburg. Aan den tijdelijk gepensionneerden offi- cier van gezondheid der lste klasse van de zeemacht C. J. P. Verhoeff opnieuw toege kend oen pensioen van f 950 's jaars en wol voor den tijd van twee jaren, to rekenen van 10 Juni 1902. Hr. Ms, instructieschdp „Nautilus", onder bevel van den kapitein-luit. ter zee P. O. Swaan, is 20 dezer Dungeness gepasseerd. Brieven en andore stukken voor het oor logsschip „Holland" zullen tot en met 29 Augustus e. k. met den trein van 6.38 a. van Amsterdam naar Rhoine worden verzonden naar Kopenhagen. Opdat die brioven en andere stukken bij de sortcering op de postkantoren dadelijk in het oog vallen, worden belanghebbenden uit- genoodigd ze te voorzien van twee elkander snijdendo strepen over het gehoelo adres, loo- pende van don eenen hoek naar den anderon. Do ministers van marine en van bin- nenlansche zaken vorloemen deze week geen audiëntie. Schadevergoeding. Bij Kon. besluit zijn in do Oommiesio tot het opnemen van schaden, veroorzaakt door hot betreden van t:rroinen door de troepen tijdens do veldoofeningen van do 1ste ui vi sie infanterie in hot jaar 1902, on hot be palen van de deswege uit bo kcoron vorgoe- dingen, benoemd do heeren: mr. H. F. Hee- eelink van Suchbckm, burgemeester van Wa- geningon, als lid en voorzitter; majoor W. N. Wijnaondts, commandant van de3dodiv - sie Koninklijke Alarcohausree, als militair lid; P. H. van Rijn, rentmeester van Wage- ningen als landbouwkundig lid, terwijl daaraan voorts worden toegevoegd de hoe ren: F. S, Op ten Noort, burgemeester van Edo, als plaatsvervangend voorzitter; W. P. C. Fabius, districtscommandant van do Kon. Marechaussee te Zutfon, als plaats vervangend militair lid, on Anthonie van de Craats, te Ede, als plaatsvervangend land bouwkundig lid. De Bóeren-generaals In ons land. Hoewel wegens do vermoeidheid dor gene raals geen reportera ontvangen werden, ge noot, gelijk we reeds molddon, onzo Btadgo- noot de heer P. van Driel Bz. toch do oor door hon ontvangen te worden. In een sohrijven aan HEd.Gestr. gorioht, verzocht hij om een onderhoud voor don voorzitter en den secretaris der Collcctanton-Vercenigmg „Zuid-Afrika" te Leiden, op een nader aan te geven dag. De heer Van Driel word, na dat hij verzocht had, dat schrijven mot zijn kaartje af tc geven cn nader antwoord daar op wachtende, zeer welwillend te woord &e- staan door Dr. Poutsma, particulier ge neesheer van generaal De Wet, die hem ver telde den heelon oorlog to hebben medege maakt, en even daarna werd hij voorgesteld aan den secretaris van generaal Dc la Rey. Na eon kwartier gowacht to hebben on na dat do heer Van Driel inmiddels goteokend had op 3 boeken, die voor olk der generaals voor belangstellenden tor teekening waren nedorgelcgd, stond plotseling generaal Do la Rey voor dn heer Van Driel on direct werd de heer v. D. door Dr. Poutsma aan Zijn Excellentie voorgesteld en drukte do gene raal hem hartelijk de hand, waarvan hij be grijpelijker wijze ontroerde. In korte woor den word door den heoT Van Driel Zijn Exc. het doel van zijn komst medegedeeld, waarna do generaal, di? zeer goed vor:taan» baar Hollandsch spreekt, zoido, dat hot bo ter was tevens daarover generaal Botha te raadplegen. Eenige oogenblikken daarna kwamen do dames mot generaal Botha do t'.ip af ca word hij ook voorgesteld aan ZEx.waarna men den heer v. D. verzocht medo naar do ontvangkamer te gaan op do lste ótago, waar teen het schrijven door den secretaris werd voorgelezen. Daar generaal Do Web te dineeren was bij don hoor Wolmarans, was daar behalve do boidc gen oraals en hun particulioro secretarissen ook Dr. Pout&ma tegenwoordig tot het goven van nadere in lichtingen, waarna onmiddellijk het onder» houd plaats had. Door generaal Do la Rey word don hoor v. D. con stoel aangeboden, waarna deza ZHEd. Gestr. verzocht hem te willen mode» dcelen, waaraan de ingcaamoldo golden ho# boste besteed zouden kunnen worden, aan-, wolk adres ze dan verzanden worden mocs-^ ton en of het nuttig kon zijn met do oo locto nog steeds voort te gaan, er tevens bijvoe gende, dat die oolleotce welwillend verricht worden door 60 a 70 dames en heeren, die daartoe maandelijks rondgingen, en dnt zoo doende vele kleine bod ragen oen som kunnen worden. Generaal Botha was hoogst dankbaar t© vernomen dat er op zoo'n eonvoudigo wijze gelden voor de ongelukkige slachtoffers wor» don ingezameld cn nog dankbaarder, da/t voor loopig althans de golden hier gehouden wa ren, daar ze anders vast en zeker in ver» keerde handon zouden gekomen zijn- Daa» do heor v. D. genoraal Botha niet begreep; omdat dezo iets minder duidelijk HoUandaaa'! sprak, was Dr. Poutsma, op verzoek vaA hem, zoo vriendelijk hot te herhalen. Generaal Botha raadde hom aan voorloo- pig mot collecteeron te wachten toioafc d© generaals hom daarover nader bericht zul len hebben, omdat zij eorat naar UtrochHv, gingen on Donderdag naar Brussel in vor- band met do bijzetting van hun waper broo der wij Ion gonoraal Lukaa Meyer, vervolgen© naar Engeland voor hot besproken hunner belangen on zich dan, na hot offioieelo bo- zoek aan Amsterdam, als er geen wijziging in dio reisroute komt, onlodig gaan houden t mot hot oprichten van Comitó's voor hoé inzamelen van gelden voor do ongelukkigo slachtoffer», vooral weduwen en we ozon. Do goLdon zullen dan door oen hoof dn. comité in Zuid-Afrika onder hun leiding worden besteed, dadr waar zo hoog noodag zijn, ton oindo zo te laten beantwoorden aan hot dool, waarvoor zo zijn gegeven. Over hot verdoro, dat de hoor Van Driel vernam, moest woïxlen gezwegen, wat hij, bij zoo'n bereidwilligheid, dan ook een eersten pliohb acht. Dc heer Van Driel kou niot nalaten ons mode te dcelen dat hij ontroerd was toon hij onder eon hartelijken handdruk afscheid nam mot don grootsten eerbied on bewon dering voor dio holden, dankbaar voor en getroffen door die zeldzame eer, hom to i beurt govalloa. Nog langen tijd nadat de Bóeren-gene ra ais gietermorgen op „Oranjelust" te Utrecht waren aangekomen bleef zich een' dichte drom monsohen voor de woning van dein grijzen President ophouden. Gedurig worden ook thans nog juichkreten gehoord, ja zelfs was hot vreugdebetoon op een gege ven oogenblik zóó groot, dat de generaals feuilleton. „En toch heeft de koning na Varennes nog sohoone dagen gehad, vader," fluisterde Mathilde. „Dagen van hoop, jal Lodewijk is dadelijk vol hoop, omdat hij dadelijk bereid is het goede to golooven, steeds ongeloovig voor hot kwade." „Wie zou het vermoed hebben," zuchtte de gravin op haar beurt, „wie zou gedacht hebben, dat de Septembor-feesten zouden ge volgd worden door de gebeurtenissen van den 2Östen Juni?" „Lodewijk ia dadelijk bereid te gelooven en vol hoop," herhaalde Philippe; „hij heeft zich derhalve bedrogen omtrent de ware gevoelens des volks, toen hij met zulk een goede bedoeling zoo oprecht trouw aan de Grondwet zwoor De koningin, geestdrif tig-evenals allo echtgonoöten, evenals alle moeders, heeft begoocheld door haar illusiën toen zij door duizenden stemmen haar echt vriend en haar kind hoorde toejuichen, kun nen uitroepen: „Dat is niet meer hetzelfde volk 1" Maar mevrouw Elisabeth heeft zich geenszins vergist; zij heeft begrepen, dat dio vreugde en liefdesbetoogingen bedrog wa ren. Gemakkelijk gevoelt men den bedekten spot in de woorden, welke zij, in den tijd van al dio feesten, aan mevrouw de Ra-igo- courfc schreef: „Wij zijn naar do opera ged weest, morgen gaan wc naar de komedie; jruijn Hemel, wat een genoegens! Ik ben er ^eelemaal door in verrukking. Vanavond hebben we alweer illuminatie; de tuin zal prachtig zijn, overal lampions, en dan die glazen dingen, welke men sedert twee jaren niet meer zonder afschrik kan noemen (de lantaarns .waarvan de revolutie moordwerk tuigen had gemaakt.) Eenige weken later schreef zij wederom: „Alles is rustig hier, maar wie weet voor hoe lang? De koning is op dit oogenblik het voorwerp van de publieke vereering. Men kan zich geen denkbeeld vormen van het lawaai, dat er Zaterdagavond in de Comedie italienne was. Maar wo zullen zien, hoe lang die opgeto genheid zal duren." „Helaas! hoe lang zal die duren" hernam de graaf na een oogenblik stilzwijgen. De wetgevende vergadering had, door op den lsten October de machtgevende vergadering op te volgen, reeds het plan gevormd: het koningschap op te heffen, hetwelk den wree- den voorstanders der nieuwe denkbeelden in den weg stond. Ook verzuimde zij niet te bepalen, dot mon den koning de titels van Sire cn van Majesteit moest onthou den, dat men in zijn tegenwoordigheid met gedekten hoofde mocht blijven, en dat men te zijnen opzichte alle uiterlijke betuigin gen van eerbied moest laten varen. Weldra sprak zij de vervallenverklaring uit tegen de afwezige prinsen, de doodstraf tegen elk uitgewekene, die niet vóór den lsten Januari 1792 naar zijn haardstede zou zijn teruggekeerd en .dreigde met ballingschap al de priesters, die zouden weigeren den eed op de Constitutie te zweren. De koning echter sprak zijn „veto" daartegen uit. Het volk was woedend; de 20ste Juni volgde..." Op dit oogenblik verbleekte Mathilde, toen zij bij toeval een blik op de lange kas tanjelaan daarbuiten wierp, en stiet een angstkreet uit. „Mabhildol Mathilde 1" riepen de graaf en de gravin te gelijk uit, terwijl deze ijlings op haar dochter toesnelde, en Philippe mot schrik zich van zijn rustbank opbeurde. Het meisje, niet in staat een woord te uiten, wees met de hand naar een ruiter, die in galop de lange laan opreed. „Bertrand 1" mompelde Augustine met een on beschrijf lij ken angst. „Bertrand 1" herhaalden do vader, de moe der ©n dochter te gelijk. „Help mij overeind," sprak de graaf; „al leen uit zijn gang zal ik kunnen opmaken of de tijding, die hij brengt, goed of slecht is." „O, vader 1 welke goede tijding is or te wachten Telkens als Bertrand op Montbrun is gekomen... Herinnert gij u, vader, den 14den Juli, don 6den October, den 21sten Juni?" Bertrand was een man, üie geheel aan den markies de Malmont was toegewijd. Een innigen vriendschap vereenigde de Montbruns en de Malmonte. Philippe van Montbrun en Renó de Malmont hadden, als kind, in dezelfde wieg geslapen, hadden te zomen hun studiën gemaakt, de wapens gedragen... Het waren meer dan twee vrien den, het waren twee broeders, en sedert jaren hadden zij zich voorgenomen dio teede- re banden door een familiovorbintenis nog nauwer aan te halen: René had een zoon, Philippe had een dochter. August do Mal mont, tot vroomheid en tot dougd opgeleid door den verst an digston en deugzaauisten vader, was Mathilde waardig; Mathilde, die haar moeder in alle opzichten geleek, was August© waardig. Aangezien do Malmonts deel uitmaakten van het huis des konings, konden zij hun post niet verlaten, zonder in strijd met hun plicht te handelen; cn tegen zijn plic aan deden, dat is do eer te kort doen; don Montbruns eohter smeekten zij naar don vreemde do wijk te nomen. Na den 14den Juli 1789, toen dc Bastille door het volk was belegerd, verwoest cn ge nomen, en Launay, gouverneur van die ver sterking, en Fleesellcs, voorzitter dor koop lieden, om het leven waren gebracht, was Bertrand naar Montbrun gesneld, dit woord van zijn heer aan graaf Philippe en aan zijn huisgezin overbrengend: „Vlucht" 1 Remé had zich niet bedrogen; verschrikke lijke gebeurtenissen waron op den 14clen Juli gevolgd, de moorden van Foullon on vin Berthior, de plundering en de brand der kasteelen. Het was Bertrand, die het nieuws van den 6den October naar het oude kasteel aan de oevers van de Isère had overgebracht; hij had daar gemeld, hoe de koning geweigerd had zijn bekrachtiging te schonken aan dc beruchte verklaring dor rechten van den mensch, samengesteld door do nationale ver gadering; hoe de lijfwachten, bij gelegen heid van een feest, den officieren der linie- troepen t© Versailles aangeboden, in dron kenschap aan do gasten witte kokarden had den uitgereikt, en de driekleurige kokarde, sedert den Mdon Juli ingevoerd, met voe ten hadden getreden; hoe teen een oproerige monsohen ma ss a naar Versailles was ge stroomd, het paleis was binnengedrongen on verscheidene lijfwachten om hot leven had gebracht. De vastberadenheid des ko nings had zijn leven en dat zijner familie gered, doch de rampspoedige vorst was ge noodzaakt geworden de woedende menigte naar Parijs te volgen. Bertrand was na den noodlottigen tocht van Varennes gokomen, toon Lodewijk XVI in zijn koninklijke mocht ©n waardigheid was gosohorst geworden en in de Tuilorieen als een gevangen misdadiger werd bewaakt. De laatste maal was Bertrand gekomen den 20ston Juni 1792. Den 20st©n Juni waron dertig duizend monsohen, booswichten of bandieten, bet uit vaagsel van het Parijscho grauw, op do stem van don woeston Sanfcorro, uit de voor steden aangerukt on hadden zioh, dronken van wijn en bloed, op do Tuilorieen gowor- pon, Lodewijk had zich eohter aan do opge ruide menigte vertoond, en door zijn waar dig optreden had hij het directe gevaar voor zijn leven afgewend. AI deze ongeluksruaren had Bertrand, de trouwe dienaar van René de Malmont, ge bracht op het kasteel aan de Isère; en tel kens had bij met tranen in de oogen aan zijn woorden toegevoegd: „Vluoht, vlucht, ik bid u, vlucht, want een vreesol ijk gevaat dreigt u 1" Augustine on Mathilde haddon vaak haar beden met die van den markies vereenigd; maar de graaf had voortdurend weerstand geboden. Waarheen zou hij zich moeten begeven? En daarbij, wat b;.d hij be duchten in de eenzaamheid van Daupbinó? Men kende hem meer dan tien, twintig uren in den omtrek; dooh mon kende hem slechts door zijn wcl- do-den; coi gelijk zijn naam op aller lippen lag, zoo bevond zioh die ook in aller harten. Langen tijd had hij niet meer te leven; zou hij dan den troost niot mogen smaken' te sterven, daar, waar zijn voorouders sedert zooveel geslachten elkaar hadden opgevolgd, waar de asoh van zooveel helden vereen igd was? (Wordt vervolgd.) j

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1