j|\ 13032 Dinsdag 19 Augustus. A». 1902. 'F= gfeze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Uit de „Staatsoourant." FEUILLETON. Uit Frankrijks Geschiedenis. a> LEIISCH DAGBLAD. p? c, PEIJS DEZER COITRANT: i j Voor Leiden per 8 maanden8 I f 1»10J Buiton Leiden, per looper en waar agenten gematigd lijn 1.80 Franco per poet ,1.65. FBIJS DEK ADVEKTÜN TiÜN": Van 1 6 regoln f 1.05. Iedere regol moer 0.17 j. Qrootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeron bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Gemeentezaken» Ben paar opmerkingen naar aanleiding van ten concept-verordening. Nu weldra tot de exploitatie vair het open baar slachthuis kan worden overgegaan, dient Vr een en ander te worden geregeld. Daarvoor kjn in de allereerste plaats verordeningen Soodig. B. en Ws. bieden dan ook nu reeds Wen drietal verordeningen betreffende het lebeer dezer inrichting tot vaststelling den ££aad aan. Hoewel de verordeningen in de Raadszitting van Donderdag a. s. nog niet aan de orde kullen komen, veroorloven wy ons nu reeds ien paar opmerkingen. Art. 6 der verordening, regelende den rang, (het getal, de bezoldiging en de wjjze van benoeming van het aan 't slachthuis verbonden personeel, bepaalt, dat de bezoldiging van de f$tokers, werklieden en bedienden wordt vast gesteld door Burg. en Weths., na raadpleging -tier Commissie van By stand. De Oommissie voor de Hulshoudeiyke Ver ordeningen had daartegen eenlge bedenking #n meent dat een dergoiyke regeling moeiiyk (Vereenlgbaar is met art. 186 der Gemeentewet. Nu luidt art. 136: „De Raad regelt de bezoldigingen van alle ambtenaren en bedien den, zoover die regeling niet aan Gedeputeerde Staten is opgedragen, enz." Dit laat aan duideiykheid niets te wonschen over en inderdaad komt dit recht dan ook den Raad toe. Blijkens verschillende hier ter stede geldende ■verordeningen is in onze gemeente dit artikel /echter zóó opgevat, dat de Raad ook dan kan geacht worden de salarissen te hebben fgeregeld", wanneer hy in bepaalde gevallen binnen de perken der begrooting de nadere j vaststelling daarvan aan Burg. en Weths. meent te mogen overlaten. We zullen niet gaarne beweren, dat deze j uitlegging in stryd is met het bedoeld artikel; i 'misschien mag deze uitlegging er aan gegeven wordener pleit echter méér voor een „recht- J streoksch" regelen der salarissen door den Raad. Wy zouden, ook al gebood art. 186 het niet, toch liever deze regeling ann den Raad zien opgedragen. 'tMoge waar zyn, dat Burg. èn Weths. in vele gevallen de verdiensten dor ambtenaren uit den aard der zaak beter kunnen beoordeelen dan de Raad, de Raad [zal dan ook gaarne zyn nut doen met die 'meerdere kennis van zaken. Het advies van Burg. en Weths. zal daarum altyd van veel go wicht biyven, maar ten slotte moet dunkt óns de Raad in zyn geheel, als vertegen woordiger der burgery, het laatsto woord hebben. Wy zouden derhalve art. B in dien geest willen gewyzigd zien, dat het dan "ook niet in stryd zou behoeven te zyn met 1 de letter van art. 136 der Gemeentewet. In de verordening tot regeling van den werkkring der Commissie voor het Openbaar 'Slachthuis wordt in alinea 2' gelezen: „Zy (d. i. dio Commissie) houdt toezioht op het aan het Openbaar Slachthuis verbonden per soneel, op het behooriyk onderhouden der geheolo lnriohting en op alle leveringen ten behoeve der Inrichting, zoomede op de 'nakoming der voor die leveringen to sluiten overeenkomsten." Terecht vraagt onzee inziens de Commissie ;voor de Huishoudeiyke Verordeningen of hier niet aan de Commissie van By stand een opdracht wordt gegeven, waaraan zy onmo- ,'geiyk zal kunnen voldoen. Burg. en Woths. antwoorden daarop, dat het niet zoo erg bedoeld ls. Het spreekt van zelf, dat zy dit toezioht slecht» kan uitoefenen, voor zoo veel dit in haar vermogen ligt Het wil ons voorkomen, dat een commissie, die haar consciëntieus wil opvatten, met deze vergoeiykende uitlegging geen vrede kan heb ben. Zy zal aan de opdracht, haar gegeven, volkomen willen voldoen, maar dan moet dit ook kunnen. Voorschriften geven en reeds vooropstellen, dat deze tooh niet in hun geheelen omvang kunnen worden nageleefd, achten we verkeerd en niet geschikt om een ernstig besef van plicht op te wekken. Laat men de Commissie niet meer opdragen dan zy kan volbrengen, en laat zy daaraan volkomen getrouw bjyven. Leiden, 19 Augustus. By de heden ten overstaan van den architect den heer W. C. Mulder gehouden aanbesteding van het gedeelteiyk afbreken van de perceelen Vliet Nos. 16, 18, 20, 22 en 24 en het aldaar bouwen van een boekbindery en magazynen, waren ingeleverd 15 Inschryvin'gsblljetten. De hoogste inschryving bedroeg f 25,900. Het laagst was ingeschreven door den heer Jacobus Zitman voor f 18,649. De tweede luitenant G. W. de Bruyn van het leto bataljon 4de reg. infanterie wordt op den löden Sept. a. s. overgeplaatst by het 3de bataljon van het korps. Door den minister van oorlog is bepaald, dat aan do Israölietische militairen der land macht, die niet aan d® strengere tucht by het algemeen depot van discipline onderworpen zyn on die hun eerlang invallende godsdien stige feesten te hunnent wenschen te vieren, daartoe de gelegenheid moet worden gegeven, door: lo. aan hen, wier ouders of betrekkingen in hun garnizoensplaats wonen, vrystelling van den dienst te verleenen: voor het Nieuw jaarsfeest van en met den 2den tot en met den 4den October a. s,; voor don Grooten Verzoendag, op 10 en 11 October a. e., en voor het Loofhuttenfeest, van en met den löden tot en met don 25sten October a. s 2o. aan de óverigen een verlof te-verleenen van en met den lsten tot en met den 26sten October a. s. De 32ste algemeeno vergadering van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde zal dit jaar gehouden worden op Woensdag, 24 September, te Gro ningen. Onder de punten van beschrijving komt het volgende voor: De afdeeling Leiden en Omstreken stelt voor, dat door de Maatschappij een prijs vraag zal worden uitgeschreven naar een boekje, dat een beknopt» beschrijving bevat van de meest in de tuinen gebruikte blad en bloeohlieesters, alsmede de wijze, waarop die moeten worden behandeld De afdeeling Amsterdam en Omstreken stelt voor, dat de algemeen© vergadering be sluite het hoofdbestuur te verzoeken het daarheen te leiden, dat de f 2000, die de Re geering beschikbaar stelt voor het houden van lezingen, niet uitsluitend beschikbaar worden gesteld voor twee leeraren, zooals thans, doch dat een gedeelte van de 6orq zal gebruikt kunnen worden voor lezingen, die buiten de vakken der tuinhouwleeraren val len en toch voor de tuinbouwers van belang zijn, bijv. bemestingsleer, plantenziekten, insectenbeschadigingen, enz. De afdeeling Boskoop stolt voor, het hoofd bestuur te verzoeken de noodige stappen te willen doen, dat het mogelijk worde in on kel© algemeen erkende cultuur-centra, waar een afdeeling van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gevestigd is, en waar zulk een afdeeling daaraan drin gende behoefte gevoelt, een onderaf deel ing der vaste commission te vestigen, bestaande uit leden der Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, in dien zin, dat de vaste oommissiën te Amsterdam de certifi caten, enz. uitreiken op advies van de be doelde onderafdeelingen. De afdeelingen Hilversum en Omstreken, NaardenBu&sum en Omstreken, Baarn en Omstreken, stellen voor, dat de Maatschap pij ondergeschikten, in de verschillende branches van het tuinbouwvak, in de gele genheid stelle oen akte van bekwaamheid te verkrijgen en dat bet H. B, zich met be kwamen spoed wende tot de hooge Regeo- ring, ter verkrijging der noodige geldmid delen voor de te houden examens. De afdeeling NaardonBussum en Om streken stelt voor dat het hoofdbestuur in het leven roepo een commissie voor handels belangen. Bedankt is voor het beroep naar do Ned.-Herv, Gem. te Kage en Abencs door de W. Meijering, to Oldelamer. Dr. E. J. W. Posthumus Moijjes to Middelburg, die Zondag 14 September a.8. afscheid predikt, hoopt, na Zondag 21 Sep tember bij de Ned.-Herv. Gom. to 's-Grar vonhage te zijn bevestigd, Woensdag 24 Sept. d. a. v. des avonds intrede to doen. Woensdag a. s. opent de vereen i ging ,.Oost en West" to 's-Gravcnhage haar 4de groep tentoonstelling van Oost- en West- Indisch vlechtwerk, in de Gothisoho Paleis- zaal. Van Donderdag 21 Aug. af is zij voor hot publiek toegankelijk. Do olassis GoucLa dér Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxamineerd don candi- daat den heer F. J. Hagen van Reeuwijk en hem met algemeeno stemmen tot de bedie ning des Woords en der sacramenten toege laten. Dr. F. L. Driessen is voor den oursus 1902/3 benoemd tot lsten assistent van den hoogleeraar dr. C. H. Kulin, bij zijn onder wijs in de ziektekundige ontleedkunde aan do universiteit van Amsterdam. De Raad der gemeente Zutfen benoom- de gisteren tot leoraar in de cijferkunde on algebra aan de H. B.-school aldaar don heer A. G. Weijenberg, candidaat in de wis- on natuurkunde, onderwijzer te Hasselt, en tot leerares in het Duitsoh aan die inrichting mcj. A, Miohelsen, hoorn van school A al daar, beiden voor den oursus 1002-1903. Tot leoraar in do wiskunde aan het gym nasium aldaar werd voor den tijd van één jaar benoemd de heer D. H. Stam, docto randus in do wis- en natuurkunde te Utrecht. Do minister van binnenlandsc.be zaken; overwegende, dat de heer O. Lely heeft op gehouden lid van de Tweede Kamer der Star ten-Generaal te zijn en dat de heer J, F. W. Conrad, lid dier Kamer, is overleden; dat mitsdien een verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in eik dor kiesdistricten Amsterdam IX en 's-Gravcn- hage II; beeft bepaald, dat die verkiezingen zullen plaats hebben op Dinsdag 2 September a.8., de stemming zoo noodig op Dinsdag 9 Sep tember en do herstemming zoo noodig op Donderdag 18 September a.s. (Sts.-Ct.) Do heer Maris Botha, broeder van den generaal, en mevrouw Botha zijn aange komen in Den Haag. Zonder eenigo waarde aan het berioht te heohton, vermeldt do ,,N. R. O." dat de te Weenon verschijnende „Deutsche Zeitung" in een telegram uit Rome de geruchten woor opwarmt, dat Nederland moeite zou doen om zioh bij hot Drievoudig Verbond aan to slui ten. Men beweert in diplomatieke kringen zegt de berichtgever van het Weonsche blad dat dr. Kuyper tijdens zijn verblijf in Ita lië Prinetti, don Italiaanschen minister van buitenlandscho zaken, zal ontmoeten. Dit be te ek, evenals de vroegore bozoekon van dr. Kuypor te Berlijn en Weenen, zou in ver band staan met eon mogelijke aansluiting van Nederland bij het Drievoudig Verbond." De heer D. G. J. Vreede, commissaris van politie te Amsterdam, ontving gisteren by gelegenheid van zyn 25-jarig ambtsjubileum by de politie van het gemeentebestuur een staande lamp met salontafel, van het personeel van hot hoofdbureel een gouden potlood; voorts bronzen beelden en bloemenstukken van hot personeel aan do St.-Pietorshal, enz. Do kapitoln J. M. Henning, van het koloniaal werfdepot, en de luitenants P. A. de Ridder, C. J. H. van der Harst en W. Faber, resp. van het 2de, 8de en 4de rog. inf., worden 28 dezer ontheven vanhundetacheering by de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hombrug. Do heer J. M. Vermeys, hoofdcommis saris van politie te Utrecht, heeft tegen 1 Januari a. e. ontheffing van zyn functie ge vraagd. Niet „Het Centrum", maar een ander blad heeft medegedeeld, dat aan het ministerie van binnenland8ohe zaken een ontwerp tot herziening van de leerplichtwet in boworking is. Mgr. R. Dankelman te Haarlem vierde gisteren het feost van zyn 40-jarig priester schap. De jubilaris ontving in 1862 de priester- wyding en werd toen kapelaan te Hillegom, vervolgens te Lelmuldon en Leiden, waarop zyn benoeming tot pastoor der St.-Josepbkork te Rotterdam volgdo. In 1889 werd hy tot plebaan van de kathedraal te Haarlem be noemd, werd „kanunnik poonltencier", geheim kamerheer van Z. H. den Paus en deken van het dekenaat Haarlem. De jubilaris la algemeen bemind, waarvan zyn parochianen gisteren biyk gaven door de aanbieding van een geschenk van f 2000, dat de jubilaris naar believen kan boateden. In don omtrek van do St.-Josephkerk in de Jansslraat te Haarlem werd druk govlagd. Het stoomschip „Amstelland" arriveerde 18 Aug. van Amsterdam te Montevideo; de „Kanzier", van Oost-Afrika naar Hamburg, arriveerde 18 Aug. to Rotterdam; de „Solo" arriveerde 17 Aug. van Rotterdam te Batavia; de „Soembing," van Rotterdam naar Batavia, Is 16 Aug. Gibraltar gepasseerd; de „Sonne- berg" vertrok 15 Aug. van Sydney naar Java; do „Soorabaia", van Rotterdam naar Batavia, Is 17 Aug. Suez gepasseerd; do „Besoeki", van Java naar Rotterdam, passeerde 17 Aug. Kaap dol Armi; de „Potsdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 18 Aug. Lizard; de „Sloterdyk" arriveerde 18 Aug. van Rotterdam te Nowport-News; de „Soeat- dyk", van Rotterdam naar Nowport News, passeerde 18 Aug. Prawlepoint; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 17 Aug. van Perim. Noordwyk. De verjaardag van Z. M. keizer Frans Jozef werd met een dienst in de parochie kerk herdacht. De meeste der hooge badgasten uit Oostenryk alhier vertoovon o. m. do Oostenrykscho familiön Auersperg en Esterhazy woonden don dienst by. Benoemd tot gedelegeerde van Nederland bij het te 's-Hertogcnbosch te houden inter nationaal congres voor bijenteelt, 11. Din ger, to Luntoren. Benoemd tot Sluismeester aan de schut sluis van den Arkelschondam J. P. Qöbel, eervol ontslagen hulpsluiswaohtcr aan do Mallogatsluis te Gouda. Een vergadering naar aanleiding van de ilaklng der 23 katoendrukkers. Hoewel het regende dat. het goot, w .ts gis teravond vóór den bestemden tijd do kclino Nutszaal reeds ovorgovuld mot bozookors, voor 't mccrendeol worklicdcn, die kwamen, luisteren naar hetgeen hun kameraad H. Voogsgeerd, van Enschcdec, in betrekking tot de staking aan de Katoondrukkerij to berde zou brengen. Blijkens een strooibiljet ging de vergade ring uit van den Leidschen Bestuurdorsbond De voorzitter, H. Bink, opende de vergade ring, wees op den treurigon toestand, waar in do Leidsche fabrieksarbeiders verkecrcr^ en sprak met verontwaardiging over do ver dachtmaking, waaraan de Bestuurdorsbond en dus ook de stakers tegenwoordig bloot stonden door het geschrijf van iemand in het „Leidsch Dagblad." Hij erkende dat niet de Redactie daaraan schuld had, maar hij hoopte dat do anonieme inzender in do ver-, gadoring mocht aanwezig zijn, om zich to verantwoorden. Hierna gaf hij het woord aan den spreker, die zich aan do vergadering voorstelde ala een kameraad, die 20 jaren lang in oon we verij werkzaam was gcwecBt. Hij wist dus, bij ervaring, hoe treurig do toestanden voor do textiel-arbeiders zijn en wat hij er van ge hoord had, bevestigde zijn vermoeden, dat het er in Leiden vooral trourig uitziet. Daarin verbetoring te brengen is dringend noodzakelijk en dit kan alleen door vakorgo- nisatio. Hij herhaalde een uitspraak aan een Bisschop van Kottier, waarin vakorganisa tie rechtvaardig, heilzaam en noodzakelijk wordt genoemd, en toonde door toestanden, uit het fabrieksleven bloot te leggen do waar heid daarvan aan. Noodzakelijk is organisa- tio vooral omdat looncn van 410 niet' voldoende zijn om er mot een gezin van te levom Volgens spr. zou de firma A an Heok te Enschedco niet tot herhaalde loonsverlaging zijn overgegaan indien zij niet had geweten dat slechts 1/10 der werklieden was vor- cenigd. Do hceren Driesson zouden hot ovenmii hebben gedaan als er in Leiden een stcvi: t organisatie ware geweest. 1 Wat do organisatie vermag, leert volgens spr. Engeland. Ieder lid moet dan echter ook gevoelen wat hot boteekont deel Uit tö maken van een vereeniging. Hij moot niet spoedig moedeloos worden, zijn contributie geregeld betalen en in zijn kring piopagan- dist wezen. Do Alg. Nod, Bond van Textiel-arbeiders is een vakbond. Hij beoogt hot verkrijgen van hooger loon, verkorting van arbeidstijd, afschaffing van arbeid der getrouwde vrouw In 176Ö was de groote Dauphin, vader Van Bodewijk XVI, overleden, aan wien hij sedert den slag bij Fontenoy door "de innigste banden van oprechte vriend schap verbonden ■was. De graaf had toen het hof verlaten en zich in de eenzaamheid, van het prachtige erfgoed aan do Isère afgezon- derd, waar hij tien jaren later met een jeug- idigo woes, Augustine de Saint-Alfremont, wier beschermer hij was geweest, in den eclit was getreden. Augustine had hem een doch- •ier, Mathilde, geschonken. In 1792 was Mathilde een beeldschoon meisje van vijftien jaren. Goed, zacht, vroom, onderworpen en beminnelijk, maakte zij de vreugd: uit harer moeder, den troost en het geluk van den ouderdom naars vaders. Gelukkig het kind, dat men aldus kan prijzen I Driewerf ongelukkig zij, die in strijd met d© schoone opdracht handelt, wel ke God haar hier beneden heeft toever trouwd: door haar liefde en haar deugden de dagen van degenen te veraangenamen, die liaar hot leven hebben geschonken. Zoo wij de groot» eere-zaal van Montbrun hadden mogen betreden, zouden wij daar Mathilde hebben aangetroffen, tusschen haar vader en haar moeder neergezeten, met de laatste druk bezig met het naaien en ver stellen van kinderklèedjes. Deze moeder en dochter, door do innigste gevoelens van Christelijke liefde bezield, Wijdden, om zoo te zeggen, al haar tijd hjui de armen. Des morgens hadden haar wan delingen geen ander doelcdan bezoeken in de armzalige hutten der valei. Haar ledige tijd, in den namiddag, werd besteed aan den arbeid, en haar arbeid was geheel en al voor de behoeftigen: óf zij verwaardigden nieuwe kleedingstukken, óf zij verstelden de plunje der kinderen, die geen moedor moer bezaten van de werklieden, aan wie de dood hun levensgezellin had ontrukt; van de arme vrouwen, die een talrijk kroost hadden te onderhouden of door ziekte aan haar leger stede waren gekluisterd. Terwijl Mathilde, aldus tusschen haar va der cn haar moeder neergezeten, ijverig werkte aan drie rouwjaponnetjes voor arme kinderen, wier moeder eenige dagen te vo ren tor aarde was besteld, las Philippe, op een divan ten halvo uitgestrekt, een schrij ven voor, hetwelk hij zoo juist had ontvan gen. Door een hevige aandoening over- maand, brak hij echter telkens zijn lectuur af, en Augustine en Mathilde konden meer- iuale haar snikken niet weerhouden Het schrijven bevatte het verhaal van de rampspoedige reis naar Varennes, geschre ven door een vriend des graven, een der lijfwachten, die den koning bij zijn vlucht hadden vergezeld. Dit verhaal was vol van nauwkeurige en treffende bijzondorheden. De brief luidde aldus „Waarde Graai! „Ik doe U, door tusschenkomst van mijn trouwen dienaar, eenige bladzijden toeko men over do rampspoedige gebeurtenis te Varennes. Zooals U bekend is, was Z. M. zoozeer overtuigd van mijn toewijding, dat Zij mij veroorloofde haar te vergezellen. Wat zal voor mij het gevolg van dit eerbe wijs, dat geluk zijn? Ik weet er niets van; maar alles wat ik weet, is dit: ook indien ik den dood op het einde van de reis zeker had verwacht, zou ik geen enkel ©ogen blik geaarzeld hebben, den rampspoedigste dor vorsten op den voet to volgen. Ik had U dit schrijven eerder willen doen toeko men de gelegenheid ontbrak mij echter daartoe. Ik zou U alles, wat hier to Parijs voorvalt willen mededeelen; doch de voor zichtigheid gebiedt in deze bange dagen een volstrekt stilzwijgen; het geringste woord komt verdacht voor. Deel niemand iets mede van de bladzijden, welke ik U zend, on be waar ze, zoo dit mogelijk is, om in betere dagen als getuigenis voor de waarheid te dienen." Het ontvluchtingsvraagstuk was verschei dene malen in de koninklijke familie be sproken. Bodewijk XVI had het voortdu rend verworpen, omdat hij vreesde den bur geroorlog daardoor uit te lokken. Mirabeau had, eenige dagen vóór zijn dood voorge steld, dat de koning naar een afgelegen kamp, of een grensstad, de wijk zou nemon, cn van daar met de vergadering onderhan delen. Het plan van Mirabeau werd einde lijk door den rampspoedigen vorst aange nomen, toen hij begreep, dat er geen veilig heid meer te Parijs bestond, voor hem noch voor de zijnen. Hij vertrouwde zich dan ge heel aan den markies de Bouillé toe, die hem een vertrouwen inboezemde, gerecht vaardigd door de dapperheid, waarmede hij den opstand van het garnizoen to Nancy had onderdrukt. Deze luitenant-generaal stond aan het hoofd van een aanzienlijk legerkorps in de bisdommen Metz, Toul en Verdunhij had de troepen onder zijn bevolen, welke ver deeld lagen in Franche-Oomté en -in Cham pagne, in Elzas en in Lotharingen, en be schermde aldus de grenzen van af Zwitser land tot do Moezel en do Sambro. Doch geheel dit leger was verre van verknocht aan den monarch; men kon op niet moer rekenen dan op een twintigtal bataljons Duitscho troepen en op drie of vier regi menten cavalerie. Er was met den markies de Bouillé over eengekomen dat de koning zich naar Mont- medy zou begeven een sterke vesting dicht bij do grens. Ais om de verantwoordelijk heid voor den luitenant-generaal op zich te nomen ingeval het plan ontdekt mocht wor den, had Lodewijk het volgendo schrijven tot hem gericht: „Vanwege den Koning. „Daar het mijn plan is mij den 20sten Juni e. k. naar Montmedy te begeven, zoo strekko dit tot bevel aan den heer de Bouillé luitenant-generaal in mijn legers troepen uit te zetten, zooals hij geschikt zal oor- deelen voor de veiligheid van mijn persoon oil dio mijner familie, langs den weg van Oh&lons-sur-Marae tot Montmedy. Ik ver lang, dat de troepen, tot dat doel gebezigd, alles ten uitvoer brengen, wat hun door den heer de Bouillé zal voorgeschreven worden, terwijl ik hem verantwoordelijk stel voor de opvolging der bevolen, welke hij zal uit vaardigen. „Gedaan te Parijs ,den löden Juni 1791. Lodewijk." Het vertrek, bepaald .voor den nacht van den 19den op don 20ston Juni, had niel eer plaats dan in dien van don 20stcn op den 21sten om do voorbereidende maatrege len voor een kamervrouw van de Koningin, een vurige democratische, wier betrekking don 19den pas ten einde liep, geheim te houden. Men diende zich to haastenhet plan be gon door te schemeren. Zoowel bij dag als bij nacht werd dc koninklijke familie steeds scherper bewaakt. Den 20sten ging de Dauphin 's morgens" om tien uren evenals gewoonlijk naar bui-i ton, om zich naar zijn tuin, aan het eind' van do Tuiloriocn te begeven. Om elf uren" begaf de koningin zicli naar de kapel tob het bijwonen dor Mis, en bij haar terug komst bestelde zij haar rijtuig om vijf uren;' 'e middags maakte zij een rit met haar kin-.' deren naar Tivoli, Des avonds werden de bewoners van hoi paleis op angstwekkend© wijze bespied. Het avondeten en de bijeenkomst voor het naar bed gaan haddon op het gewone uur plaats. Do Dauphin begaf zich om negen uur ter', ruste; madame Royale om tien uren; de koningin om halfclf, de koning om vijf mi nuten voor twaalven. Doch zoo spoedig was het dienstpersoneel niet verdwenen, of allen waren weder op de been. Men deed Marie ThérÓ3e een bruin sitsen japon aan, welke niet meer dan twee gul/ den had gekost; Louis Charles werd al* meisje gekleed. 'K (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1