N°. 13031 Maandag 1® Augustus. A». 1902. feze ^Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Offieleele Kennisgeving. LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Lolden per 8 maanden J S f F„. ÏTTT! i f I."-* Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd xfln B 1.80 - 1.65. Franco por post PRIJS DER ADVERTENTIÜN: Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedero regel moer 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeron bulten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden, op Donderdag den 21sten Augnstus 1902, des namiddags te twee uren. Te behandelen onderwerpen: lo. Benooming van drio leden van Heb Be stuur der Stedelijke Werkinrichting .(187) 2o. Vaststelling van drie aanbevelingen voor de benoeming van loden van het ooi lego. van zetters. (188) 3o. Benoeming van een eerste onderwijzeres Ju de handwerken aan do 6chool der 3de fclas90 No. 1. (192) 4o. Benoeming van een derde onderwijzeres aan de school der 4de klasse No. 1. (204) 6o. Voorstel tot continuatie van de tijdelij ke aanstelling van Dr. L. Vuyck als leer aar in de Natuurlijke Historie aan do Hoogcre teurgorBchool voor Jongens. (206) 6o. Benoeming van een leeraar In do Na tuurlijke Historie aan het Gymnasium. (207) 7o. Benoom ing van een arbiter in zake bet verschil tusschon hot Rijk on de Ge meente over de kosten van verpleging van )do Stads zieke armen in het Academisch Ziekenhuis (197) 8o. Verzoek van Mej. J. E. Pillard om öntalag uit haar betrekking van onderwijze res aan do school 3de klasse No. 3. (212) 9o. Staat van af- en overschrijving, dienst 1901, van hot Roomsch-Katholiek Wees- en .Oudolicdenhuis. (190) lOo. Staat van af- en overschrijving, dienst 1901, van het Roomsch-Katholiek Armbe stuur. (190) llo. Verzoek van P. J. van Hoeken om Vergunning bot het maken van eon houten gebouw op het terrein aan do Havenkade, kadastraal bekend onder Sectie, O. No. 1732. (186) 12o. Verzoek van het Bestuur der Scherm en Gymnastiekvoreeniging: Prins Hen drik" om het gebruik van een gymnastiek lokaal. (191) 18o. Verzoek van hot Bestuur dor Gym nastiek- en Schermvereeniging: „Exoelsior" tfm heb gebruik van een gymnastieklokaal. (191) 14o. Verzoek van het Bestuur der vereeni- ging Thalia Melpomene" om het gebruik Van eon gymnastieklokaal. (210) 15o. Verzoek van gebr. M. en N. Oouvée Om vergunning tot het dempen van eon ge deelte sloot langs den Witten Singel en jiet in-bruik-nemen van den door dem ping verkregen grond. (189) l6o, Verzoek van W. F. Hofkes om ver gunning tot het dempen van een gedeelte èloofc langs den Witton Singel en het in gebruik nemen van den door demping vor kregen grond. (196) l7o. Voo ratel tot onderhandsche verhuring Yan het land aan den Zoeterwoudschen Sin gel kadastraal bekend onder Sectie M Nos. ,765 en 766. (198) 18o. Vaststelling der verordening, houden- wijziging der verordoning van 19 April Ï900, regelende de heffing van schoolgelden aan de Oponbare scholen voor Lager Onder wijs te Leiden. (203) 19o. Vaststelling dor verordening, hou dende wijziging van de verordening van Ï9 April 1900, regelende do heffing van schoolgeld aan de gemeentelijke Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen te Leidon. (203) 20o. Vaststelling der verordening, hou dende wijziging van de verordening van 19 April 1900, regelende de invordering van schoolgeld aan de gemeentelijke Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen fee Leiden. (203) 21o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de herstelling van de verwar- mings-inrlchting in de Stads-GehoorzoaL (193) 22o. Voorstel tot kostelooze overname in eigendom on onderhoud bij de gemeente van de Prinsenlaaa. (201) 23o. Verzoek an het Collego van kerk voogden der Nederd,-Hervormde Gemeente te Oudshoom om toekenning van een sub sidie in de kosten van de restauratie van de kerkramen der Herv. kerk aldaar. (185) 24o. Verzoek van M. H. van Waveron om het gebruik van een gedet.te van do Poel wetering in den Maredijkschen polder voor het stichten van een zweminrichting. (20ö) 25o. Rekening van de ontvangsten en uit gaven der gemeente over 1901. (105 en 211) Gemeentezaken. Een misverstand. ,,Wij hebben de cor u hierbij aan te bie den de rekening van de Ontvangsten en Uit gaven der gemeente over bet jaar 1901. Blij kens dio rekening hebben de ontvangsten bedragen de som van1150137.9-11/2 do uitgavem 1194761.15 Zoodat het dienstjaar 1901 oen n a d e e li g slot heeft Opgeleverd van'44613.20 1/2" Zoo staat er in den aanhef van No. 195 der „ingekomen stukken" van B. en Ws. aan don Raad, zooals het ook is afgedrukt in een dor vorige nummers van het „Leidsch Dagblad", het woord ,,nadeelig" zelfs cur- siof gedrukt. Dat maakte, we willen het bekennen, bij den eersten oogopslag geen aangenamen in druk- Een tekort van 44 a 45 duizend gul don, dat is geen klein ighoid. Maar toon we heel kalm doorlazen, werden wo spoedig gerustgesteld. Zoo org ale wo eerst vermoedden was hot dan toch niet, integen deel hot was in hot geheel niet erg. Nu had den wo gehoopt dat ieder, wien do berekening onder de oogen is gekomen, zooals wij de be cijferingen en do toelichting, die or op de eerste schrikaanjagende zinsneden volgden zou hebben gelezen, goed zou hebben gelezen. Dit nu schijnt hot geval niet te zijn geweest. Hot verhaal gaat nog in sommigo kringen, misschien in vele rond dat het er met de gemeante-financiën niet „mooi" uitziet. Het cijfer van het tekort sohijnt hier en daar zoo'n indruk te bobben gemaakt, dat mon hot uit zijn hoofd kan noemen tot op den halven oent en hot elkander oververtelt mot eon gebaar van „Waar moet dat naar toe 1" Wo mean en daarom een good work to doen nog oven op de gcaneentorekening terug te komen om... een misverstand uit den weg te ruimen. Wij moeten bij de gemeentereko- ning onderscheid maken tussohen do gewo ne en de buitengewone ontvangsten on uitgaven. Buitengewone ontvangsten bijv. zijn: göld- leeningen, opbrengsten van verkoop van gemeente-eigendommen, subsidies, enz. Nu spreekt het vanzelf dat buitengewone uitga ven moeten worden gedekt door buitenge wone ontvangsten, in den regcJ door geld- leening. Bezien we, zooals B. en Ws. trouwens dui delijk genoeg bobben gedaan, de gemeente- rekening aldus, dan komen we tot een geheel andere uitkomst. De buitengewono uitgaven in bet jaar 1901 hebben bedragen 305,279.26, terwijl de bui tengewone ontvangsten, in de rekening aan wezig, slechts 243,850.341/2 beloopen. Er had derhalve eigenlijk nog in een bedrag van 305,279.26 243,850.341/2 Oï f 01,428.91 1/2 door geldleening moeten wor den voorzien. Ware dit geschied, de ont vangsten zouden alsdan hebben bedingen 1,160,137.04 1/2 plus 61,428.91 1/2 of 1, 211,666.80. Er zou dan in plaats van het gemold tekort een batig saldo moeten wor den geboekt van 1,211,566.86-/ 1,191,751,15 of f 16,815.71. Zoo zien wo het: Leidons's burgerij kan „ruhig sein". Dit was niot anders te verwachten. Het financieel beheer der gemeente berust in goedé handen. Leiden, 18 Augustus. Do rector van het gymnasium alhier, dr. H. W. van der Mey, zal 1 September a. a den dag herdenken, waarop hij vóór 25 ja ren tot die betrokking word goroepen. Don 19den September 1865 benoemd tot leeraar in de klassieko talen, werd hij 21 September 1867 reeds pro-rector. Hij bedank te in 1874 voor de vereerende benoeming van roctor aan het gymnasium te Arnhem. Dien tengevolge werd hem door den gemeenteraad boven zijn bezoldiging toegekend een jaar- lijksclio personeelo toelage. De heer Van der Mcy is een van die ambtenaren, die zich onverdeeld wijden aan de taak, die zij op zich hebben genomen. Dat ons gymnasium met core gjenoomd wordt, is voor con groot deel aan zijn leiding tc dan ken. Ondanks zijn lioogen leeftijd kwijt onze rector zich nog met jeugdige opgewektheid en onverflauwden ijver van zijn moeilijke taak. B. en We. geven in overweging op haar verzoek aan mej. J. E. Pillard, met ingang van 1 September a. e., wegens haar aanstaand vertrok naar Ned.-Indlö, eervol ontslag te verleenen uit haar betrekking van onderwij zeres aan de openbare school der derde kl. No. 3, alhier. BU de hedon gohouden vorkooplng van cokes bü partijen van 50, 10 en 5 H.L. waren de prjjzen f 22, 4.50 en ƒ2.25. Bij de posterijen cn telegraphic worden met 1 September verplaatst: de vrouwelijke telegraphist W. M. Moesman van Katwijk- aan-Zee naar Rotterdam, en de vrouwelijke klerk dor post en telegraphie lsto klasse O. Schwarze van Rotterdam (telegraafkantoor) naar Katwijk-oaD-Zee. Naar men verneemt, is aan het ministerie van blnnenlandsche zaken, in verband met de te wijzigen Schoolwet, een ontwerp tot herziening van de Leerplichtwet in bewerking. Ter gelegenheid van do -ioring van den jaardag van H. M. de Koningin is voor Haarlem het volgende programma opge maakt. Te 12 uren nemen de feesten een aan vang met een muziekuitvoering door ledon van ,iDo Harmonie", op den toren der Grooto Kerk. To 2 uren orgelconcert in de Grooto Kork. Daarvoor hebben hun medewerking toegezegd mevr. Craandijk en de heoren Louis Robert (orgel), Willem Robort (viool), terwijl een gemengde zangveroeniging van 110 dames en heeren onder leiding van den heer J. de Nobol het geheel zal opluiste ren. Vorder is do heer Orelio uitgonoodigd. Van 24 uron zullen kindervoorstellingen plaata hebben in do „Vereeniging", het Brongebouw en in den Schouwburg. Van 810 uren worden volksvoorstellingen gege ven in do „Vereeniging", het Brongebouw en „St.-Bavo", waarvoor speoialitoiton-gezel- schappen zijn uitgenoodigd. Te 9 1/2 uur heeft eon gondolvaart van het Noorder- naar het Zuider-Buitenspaarno plaats en to 10 1/2 uur zal een vuurwerk nabij hot Haarlommor- houtpark wordon afgestoken. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de univorsitoit namen van 14 tot 16 Aug. deel 7 candidaton voor do faculteit der god geleerdheid enz. Toogolaten zijn 8 candida ton, do hceron J. Bolt, J. A O. van Hcusdo on mej. A. D. Bmyn. Voor de faculteiten der genccskundo enz. werden zes oandidaten geëxamineerd. Toegelaten zijn twee candida ton, de heer H. W. Rutgors en mej. J. 0. W. Pouw. Bcido diploma's werden gevraagd door een oandidaat, die hot diploma B ver wierf, den heor A Karstens. Gedurende den loop van het examen trok zich één candidaat terug. Het examen wordt voorgezet mot één candidaat. Na voortzetting van het examen is van do vorige groep alsnog geslaagd dc heer P. B. Libourel (diploma A). Op 73-jardgcn leeftijd is te Utrecht overleden de heer A 0. J. van Eolde. Als ambteloos burger heeft hij don laatston tijd geleefd, maar de herinnering zal blijven aan de grootc diensten, die hij gedurende een groot doel van zijn welbesteed leven aan do openbare zaak bewezen heeft. In den gomcentoraad heeft hij zitting ge had van 1861 tot 1889; in do Provinciale Sta ten heeft hij Utrecht vertegenwoordigd van 1872 tot do periodieke verkiezing van het vorige jaar. De Kamer van Koophandel heeft hem gedurende 24 jaren, van 1864 tot 1888, onder hare ledon gehad, waarvan 15 jaren als plaatsvervangend voorzitter on do laat ste zeven jaren als voorzitter. (U. D.) In een vergadering van hot hoofdbe stuur der Groninger Maatsohappij van Landbouw en Nijverheid is besloten een adres to richten aan de regeering om een surtaxo op den invoer van suiker to vorkrijgen. Aan een commissie, bestaande uit de heoren R. Dojes, J. Bs. Westerdijk en D. R. Mans- holt, is ougedragon oen daartoe strokkend holt, is opgedragen een daartoe strekkend hoofdbestuursvorgadering aan de orde te worden gestold. (N. O. O.) Do negen landgenooton, die op Ooy- lon krijgsgevangen zijn geweest, en. Zatordag met de „Friesland" in het vaderland terug keerden, zijn, blijkens een bericht in het „Hbl.", do heoren Selle, Van Muilwijk, Uitenhoud, allen van Amsterdam; Van Stra ten, uit Utrecht, Van Pictorson, uit Rot terdam, Padborg, uit Heeronveon., Dc Vries, uit Franeker,. Wiegerlinck, uit Delft, en Dingeler, uit Haarlem, terwijl do heer Ha verkamp, van Haarlem, de rois gedeeltelijk meemaakte en te Algiers van boord ging. Eon onzer landgenoober', do hoogeerw. pator fr. Ephraïm Gieson, van do Orde dor Minderbroeders, is benoemd tot bisschop van Zuld-Chansi, in plaats van mgr. J. Hofman, die in Ohina blijft als visitator van eenigc apostolische vicariaten. Do nieuwe prelaat word in 1868 to Am sterdam geboren, trad in 1887, na zijv stu diën aan het gymnasium to Vonray tc heb ben volbracht, in do Orde der Minderbroe ders on word 1893 te Roermond tot priester gowijd. Hij ontkwam bij con bloodigo ver volging in Zuid-ühansi nauwelijks aan den dood on liep daarbij ernstige wondon op. Het vicariaat, dat thans aan mgr. Gieeon is toevertrouwd, hoot Chantong en wordt* bediend door zijn Italiaonscho ordebroeders. De gemeenteraad te Tiol benoemde tot leeraar in do ohomie aan do hoogoro burger school, hot gymnasium cn do burgeravond school, den licor J. H. Slothouwer, docto randus to Groningon, en tot lcoraar in do oude talon aan hot gymnasium dr. J. G. van Pesoh, thans tijdelijk leeraar. Voordracht voor leeraar in do Hoog- duitsohe taal- on letterkunde aan de H. B.-S. mot 5-jarigen cursus to Arnhem: J. J. Men- kerna, leeraar aan do H. B.-S. to Amorsfoort. Voordracht voor leeraar in aardrijkskun de en gosahiodonis aan do H. B.-S. met 3-jarigcn cursus to Arnhem: 1. W. H. A. Wosselink, onderwijzer aan een bijz. school' voor m. u. 1. o. to Voorburg; 2. J. O. S. van don Veen, tijdolijk lcoraar aan do 3de H. B.-S. mot 5-jarigcn cursus to Amster dam. 1 Gisteren word te Utrecht in dc grooto zaal van hot Gebouw voor Kunsten on Wetenschappen aldaar een zeer druk be zochte meeting voor algemeen kiesrecht go- houden. Mevr. dr. Alotta H. Jacobs te Amsterdam en mr. Mondeis, te Zaandam, voordon over deze zaak het woord, waarbij de eorsto voor namelijk vrouwenkiesrecht behandelde. Do rauzickvorconigïng „Kunst aan 't' Volk" en do zangvoreoniging „Sompro Crescendo" werkten tot hot welslacn dei meeting mede. Ook in hot Gebouw voor Kunsten on We* tensahappen te 's-Gravenhago werd giste ren een niet zoor druk bezochte mee ting voor algemeen kiesrecht gohouden, op geluisterd door zangnummers van do zang voreoniging „Do Stom des Volks". Do heer F. A. Schmidt, van Amsterdam, stelde zich voornamelijk ton doel don bij vak verenigingen aangesloten werklieden hot verband te doon zien tussohon economische on politieke aotic, on oritiseerdo 6chorp de sohijnlouze, dat do vakarbeiders zich tot vak- actie moeten beperken on de politieke actio buiten hou om moot gaan, door welk wan begrip de arbeiderspartij don grootston knak heeft gekregen. Mevrouw WijnandsFranken, optrodondo ter vervanging van mevrouw Voraluys Poolman, bepleitte kiesrecht voor allo vrou« wen en weorlogdo do argumenten daartegen, Eindelijk betoogde mr. P. J. Troelstra, dai do tijd gekomen is dat het volk moet doen blijken dat hot algemeen kiesrecht wil. Oori van deT Linden zeido immers: „Zool .g het volk toch algemeen kiesrecht niot begeert, is er geen roden hot hom te geven, maar zoodra hot dit wol begeert, is er geen rocht om hot horn to onthouden." Voorts bctoogdo epr. dat do bourgeoisie blijkens haar lauw heid bij verkiezingen het kiesrecht niot, de werkman dit wol waardig was. Hij conclu- deordo dat, van de politieke partijen op uit oogenblik, voor algemeen kiesrecht eloohta hoil is to wachten van do vrijzinnig-demo craten on sociaal-domooraton. Eerstgenooin- den wenschto hij intussohon nog wel wat vuriger gestemd te zien. Na hot zingen van hot Kiesreohtliod door do zangverccniging word do mooting geslo ten. FEUILLETON. llit Fraukrijks Geschiedenis. D Op eenige uren af stands van Grenoble, en ^>p een dor voornaamste heuvelen, dio langs !j£e Alpen do valleien van de Isère bestrijken, verheft zich,, bevallig, majestueus, hot aloude kasteel van Montbrun, aan alle kanten door ten prachtig park omgeven, dat zich tot de rivier uitstrekt*. Dit kasteel, met zijn slanke torentjes en izijn rijk gebeeldhouwden voorgevel, heeft de 'Vroegere versterking van de heeren van /Montbrun vervangen, dio wellicht verrezen Was in dagen van de Chilpérics en Gonde- ïiauds, koningen van Bourgondië, en nog als Onnoembaar beschouwd werd in den tijd van /Humbert II, den laatsten Dauphin van Gre noble. Do alverwoestendo tijd had echter ook de vestingwallen van Montbrun, hoe ontzag lijk zij ook waren, niet gespaard, en het ka non der Hugenoten had zijn vernielings werk voltooid. Op de puinhoopen dan van het oude kas teel had Renó, de vierde graaf van dien 'haam in het geslacht van Montbrun en een der helden van Marignan en Cérisoles, om streeks 1552 het kasteel opgebouwd, dat he- don ten dage nog bestaat. Dit jaartal 1552 prijkt thans met het borst beeld van René IV, bijgenaamd do goede on de zeer geliefde, tc midden van al do I beeldhouwwerken in den voorgevel, naast het symbolisch wapenschild van de Montbruus, dat een door een olijftak beschaduwd kruis Voert, met het devies: „Olémence et foy". („Goedertierenheid en geloof"). Het trof- fende zinnebeeld, het nog treffender devies, zijn getuigen van den vromen zin cn de zie- legrootheid van Philippo II van Montbrun, die Godfried van Bouillon naar het heilige land was gevolgd en, zooveel in zijn vermo gen was, tot de inneming van Jeruzalem (16 Juli 1099) had bijgedragen. Aan het wapenschild is een schoone legen- do verbonden. In de woestijnen van Palestina zou Phi lippe, gevolgd door zijn troep, een ridder, den gebieder Denizon, alleen en ongewapend aangetroffen hebben. Deze had in Dauphiné zijn dood gezworen en zich vermeten vele en grooto verwoestingen in zijn grondbezittin gen, aan de oevers van de Isèro, aan te rich ten. Philippe zou hem de hand toegestoken en hom verzocht hebben, dien nacht zijn tent en zijn stroomat met hom te deelen. De twee vijanden zouden op dezelfdo matras geslapen hebben. Den volgenden ochtend zou Philippe op zijn schild een olijftak gevonden hebben, en in vlammende letters zou door een engel op zijn schild zijn geschreven: Clémenco et foy"... Raoul de Denizon zou daarna op zijn eigen wapenschild aan den voet van het daarop geschilderde kruis een woord ge schreven hebben, dat de Montbruns en de Denizons voor immer zou verbroederen, het woord Recognoisaance (dankbaarheid). Een andere legende is verbonden aan eenige stcenen, op de kruin van den heuvel verspreid, niet ver van het kasteel, de laaste overblijfselen van een toren, die nog in don tijd van Renó IV bestond. Deze legende, somberder "en verschrikke lijker, dagteekent van de Xde eeuw. Henri le Léopard, graaf van Crémazoux, doodsvijand van Thibaut yan Montbrun, zou door verraad den toren zijn binnenge drongen, terwijl Thibaut, de er een huiska pel had, in gebod verzonken was; hij zou hem toen zijn degen door het lichaam go- boord hebben. Do verrader zou daarop zon der genade door de dorpelingen van Mont brun afgemaakt zijn. Doch zijn haat was zóó hevig, verzekert do legenda, on zóó gewettigd wellicht, Thi baut was met de dochter van Leopold" in den echt getredea, ondanks den tegenstand van Henri de Cremazeux, dat dezelfdo degen, die Thibout door stoken heeft, nog allo Montbruns treft, zoodra de gelukszon voor hen is opgegaan. De duivel speelt ook nog in do legende een rol; hij zou in persoon aan Leopard de gunst hebbon toegestaan: immer, tot dc ver nietiging van het ras der Mcntbruns toe, den levensdraad van Thibauts kinderen af te snijden. Op den 25sten Aug. 1792 dan, was het kesteel van Montbrun hetgeen het heden ten dsge is; het had zijn kleine torens, zijn voorgevel, zijn beeldhouwwerk, zijn wapen schild, zijn legenden; majestueus beheerschto het een uitgestrekt park, dat reeds eeuwen lang zorgvuldig werd onderhouden en welks honderjarige eiken met hun machtige krui- ren en geweldige stammen daaraan het aan zien van een groot woud gaven. Het is een vreemd verschijnsel, dat het kasteel met zijn domeinen geenszins van uiterlijk is veranderd gedurende dio tijden van schrik, welke Frankrijk heeft doorleefd on die zooveel oude en trotsche huizingen tot puinhopen zagen overgaandat het voortdu rend hetzelfde is gebleven onder de Repu bliek, onder het Keizerrijk, onder de Bour bons en de Orleansen. Gedurende de omwen teling was bet zelfs in hot bezit van een van diegenen, die zich in Dauphinó als een der verwoedstc Jacobijnen deed kennen; daarna echter is het een plaats van weldoen in stil te, van gebeden goede werken geworden. Wie heeft zioh in de laatste halvo eeuw het kasteel van Montbrun herinnerd1? Wie heeft aan den ongel gedacht, die het thans bewoont Het is waar, dat dc brave vrouwen van het gehucht nimmer den voet van den heuvel zcuden voorbijgaan, zonder Montbrun mot een vriendeljjkon glimlach tc groeten, zonder aan haar kinderen on kleinkinderen een een voudige on treffende vertelling to doon, een ongekunstelde buide aan do deugd. De vertelling oindigt onveranderlijk met deze blijde woorden: „Mathildc leeft nog (1869) on zij is geluk kig. Zij looft nog, omdat do goede God heeft gezegd: „Eert uwen vader en uwe moedor, opdat het u welga." Zij is gelukkig, omdat het geluk ook op de aarde do belooning is van tróuwe plichtvervulling." Het was op den 25stcn Augustus 1792. Volgens de dagelijksche gewoonte had de familie van Montbrun zich in do oudo eero- zaal van het kasteel vcreonigd.. Als de zo- mersche hitte des middagB het felste was. genoot mon de heerlijkste koelte in die prach tige zaal, van zestien kruisboogvormige ven sters voorzien, waarvan acht op de tuinen en acht op de pleinen uitzagen. Daarachter ontplooide zich aan het oog een heerlijk pa norama, wijl het park, dat zich zacht glooi ende tot dc Isère uitstrekte, uit bloeiende bloempcrkon, groenende weiden en lommer rijke bosschages bestond, terwijl aan gene zijde der rivier een heuvelachtig landschap, dn de wazige verte door do blauwo Alpen omgrensd, een verrukkolijk vergezicht bood. Het huisgezin van Montbrun bestond slechts uit drio porsonen. Philippe van Montbrun, een grijsaard van zeventig jaren, was een rijzig, eerwaardig man mot zochten on toch deftigon blik, met schoone, innemende trekken. Do graaf was, als oud soldaat, gcbrel. I hij had slechts één been; on daarbij was been nog geheel lam ten gevolge van de jicht. Door Augusts de Montbrun, zijn vader, vcor den militairen stand bestemd, had hij zijn eersten diensttijd to Fontcnoy doorge bracht. Lodewijk XV en zijn zoon, de grooto Dauphin, toen zestien jaren oud, bevonden zich to Fontcnoy. Na do overwinning van Lodewijk XV op do Engelschen, had do maarschalk dc Saxe zich gewond bij den ko ning doen brengen, om zijn knieën to om vatten cn hem to betuigen, dat hij lang ge noeg geleefd had, aangezien hij andermaal Frankrijk zegevierend zag. Tegelijkertijd had hij hem Philippo de Montbrsn voorge steld. een van dc helden van den dag, en werd Philippe onmiddellijk tot een hoogen rang bevorderd. Wij laten ona niet mot do bijzonderheden van het militaire loven des graven in. Hij had geheel den successie-oorlog met Oosten rijk en een gedeelte van den zevenjarigen oor log medegemaakt, ccn oorlog zoo rampspoe dig voor Frankrijk, zoo ongelukkig voor hem zelf, wijl hij zijn rechterbeen te Rosbach had 1 gelaten. Philippe, van nu af genoodzaakt het militaire leven vaarwel te zéggen, ver- toefde nu eens to Versailles, dan weer te' Montbrun. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1