N*. 13016 Donder flair 31 Juli. A". 1S02. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en feestdagen, uitgegeven. f' FEUILLETON. r De Ingenieur. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: ,Voor Leidon por 8 maanden." !!E. 1.10. "^Buiten Loiden, per loopor en waar agenten gevestigd ïjjn a 1.80 i Franco per post I 1.65- PRUS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels f 1.06. Iedoro regel meer f 0.17i. Qrootere lettors naar plaatsruimte. Voor hot incassooren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 31 JuBi. Bij beschikking van den Minister van (Binnenlandschc Zaken is, vo.or het tijdvak ;Van 1 Augustus tot en met 31 December 11902, benoemd tot assistent voor de schei kunde aan de Rijks-universiteit te Leiden, de heer D. Mol. Als schrijver vaai de verhandeling over liet substantie-begrip, onder het motto: „ld "quod semper sit simplex et unius modi et jfcaJe quale sit" als antwoord op een door Curatoren van het Stolpiaansch Legaat uit- geschreven prijsvraag ingezonden, heeft zich bekend gemaakt dr. P. H. Rit/tor, te Amster dam. Examen Ned. Toonkunstenaars-Ver jon iging. Gisteren slaagden van do 5 can- 'didaton voor Piano (L. O.) do dames A. C. i'van Gooi, van Utrecht, en Heiltje M. A. jPuut, van Amsterdam, en do heer M. Vlet ter, van Middelharnis. Twee Candida ten. werden afgewezen. Aan het Staats-cxamen tot toelating aan de universiteit namen van 28 tot 30 dezer deel 7 candidaten voor de faculteiton der godgeleerdheid enz. Geslaagd de heeren: (lp. Hans, J. F. E. Boclc, W .A. O. van Dam, \C. F. J. Gombault en E. Hen. Voor de fa culteiten der geneesk. enz., werden 7 candi- i'daten geëx. Geslaagd de heeren: H. A. A. y. d. Lek, A. Dresden, W. Klein en mej. 'E. W, J. A. Standaart. Eindexamen hoogere burgerscholen. •Zuidelijke commissie voor de provincie Zuid-Holland. Geslaagd zijn: G. L. Schou- jfcen, C. J. Damme, H. Hartogh Hcys, W. /•Mcnsert, J. A. Heymann, J. F. van Hoytc- jtna, H. A. W. Klinkhamer, allen van Delft; i'pn G. A. Boon en J. G. H. van Bovenkamp, beiden van Dordrecht. Afgewezen werden 3 candidaten. Beroepen is naar d< demonstrantsohe Broedorsohap to Oude-W< ing D. J. Len te, proponent, to 's-Gravunhage. In dc zitting van 30 Juli der Algcmeeno Synode kwam aan de orde van behandeling het rapport over de voorgestelde verande ring in art. 14 van de Alg- Weduwen- en jiVVeezenbeurs. Dc conclusie der rapporteeren- $e commissie strekte, om in dat artikel de $de alinea te doen vervallen, zoodat alle in- fkomsten, behalve wat voor administratiekos ten en kapitaliseering is aangewezen, voor uitkeering worden bestemdterwijl zij te- yens een verandering van art. 15 voorstelde, strekkende, om de uitkceringsom jaarlijks Op con maximum van 170 vast tc stellen en Van het overige een reserve-kapitaal te vor ken. De eerste verandering was door den jbecr Haan als voorstel ingediend cn door de Synodale Commissie overgenomen. Na breede discussie werd dienovereenkom stig besloten, zoodat do veranderingen, thans voorloopig aangenomen, aan do con- eideratiën dor prov. kerkbesturen en classi- Oale vergaderingen zullen onderworpen wor- óon. Daarna werd rapport uitgebracht over 'de voorloopig aangenomen wijziging in artt. 6 en 47 alg. reglement, waarbij bepaald wordt, dat ,,ecn lid van het Classicaal Be- .etuur tevens secundus mag zijn van den scri- jba." Hot rapport werd ter visie gelegd. Aan de orde van behandeling kwam een schrijven van den heer D. Popta, pred. te /Bun nik, waarbij wordt gewezen op het ver hoorde van hetgeen in artfc. 1 en 3 Kegl. op 'de benoeming enz. is bepaald. Overeenkom stig de conclusie dor hierover rapporteeren- j'de commissie werd besloten, dat er geen ter men bestaan tot wetsverandering, al werd erkend dat in abstracto reden was tot betere redactie. In behandeling kwam een voorstel van.de heeren Stork en Riemons, pred. te Yarik en te Hurwenen, tot verandering van art. 39 Regl. godsdienst-onderwijs, strekkende om de woorden: althans wat betreft geest ei hoofdzaak van de daarin vervatte belijde nis" te schrappen. Overeenkomstig de con clusie dc-r rapportecrende commissie werd besloten dit voorstel af te wijzen, vooral op grond hiervan, dat door dc Kerk geen bozwaren tegen bedoelde zinsnede geopen baard zijn. In Behandeling werd genomen do voorloo pig aangenomen verandering in art. 6 al. 4 Alg. Reglement, strekkende dat de keuze van leden van dc Prov. Kerkbesturen ,,bij voor keur" geschiede uit hen, die lid zijn of ge weest zijn van eon olassicaal bestuur. De rapporteerendc commissie concludeer de tot definitieve vaststelling dezer wetsver andering. Op grond echter, dat do woorden ,,b voorkeur" in een reglement niet op hun plaats zijn en vooral dat de wijziging, werd zij aangenomen, licht een macht zoit werden in dienst van partijschap, word deze conclusie door de meerderheid verworpen. Wegens de samenkomst van do Synodus contracta werd de vergadering hierop ver daagd tot heden. D Gisteren werd te 's-Horbogenbosch de 13do jaarlijkscho algomeenc vergadering dor ,,Ned. Organisten-Verecniging" gehouden. Uit de verslagen bleek, dat de Vcrconiging steeds in bloei blijft toenemen. Aan alle aan vragen om ondersteuning kon worden vol daan. Het kapitaal dor Vereeniging be draagt thans ruim 13,000. De aftredende bestuursleden, de heeren Jos. A. Vterhcyen, voorzitter, en J. A. Soholte, muziek-com missaris, werden met nagenoeg algcmcene stemmen herkozen. Medegedeeld werd, dat de Koninklijke goedkeuring is aangevraagd op do gewij zigde statuten, o.a. bohelzonde, dat voortaan ook aan weduwen van loden een jaarlijksohc toelage-Ral—worden- vtitgekeerd. Ter sprake werd gebracht het oprichten van een eigon orgaan der Vereeniging. Daartoe word door de vergadering in beginsel besloten. Wat hiormede verder in verband staat zal nader worden besproken. De volgende algemeen e vergadering ;1 te Groningen worden gehouden. Ter benoeming van leeraar in do Fran- scho taal aan de H. Burgerschool met drie jarigen cursus te 's-Gravcnhage zijn voorge>- dragen de heeren H. M. H. Smeets, tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool to Gouda, en J. J. Wisscnburgh, leoraar aan de H. B.-school met 3-jarigen cursus tc Utrecht; en ter benoeming van een tijdelij- ken leeraar in Grieksche taal- en letterkunde en geschiedenis aan het Gymnasium, van 1 Sept. 1902—31 Aug. 1903, is voorgedragen dr. W. Moerum Terwogt, thans reeds als zoodanig werkzaam. H. M. de Koningin en Z. K. H. do Prins zullen Vrijdag a. s., voor den luncht per rijtuig van het Loo ton Paleize te Soest- dijk aankomen. Hot vorstelijk gevolg zal bestaan uit: freu le Van Weideren Rcngors, freule Snoeck, hofdames; jhr. Van der Staal, adjudant; graaf Van Bylandt, Kamerheer en referenda ris bij het kabinet; majoor jhr. Van Tets, adjudant; kapitein jhr. Van Suchtelen van do Haare, adjudant van den Prins, en 1ste luitenant baron Van Heemstra, Hr. Ma ordonnanoc-officier. De terugkeer van H. M. naar het Loo zal vermoedelijk zijn op Maandag cL a. v. Zaterdagavond geeft de Koningin-Moeder oen diner op het lustslot, waaraan de Ko ningin en de Prins met bovengenoemd ge volg zullen deelnemen. Verder zijn aan dit feestmaal genoodigd: de Grootmeesteres, de dames du palais, de heeren en dames van het dienstdoende Huis van de Koningin-Moeder en vordor van het Hof van de Koningin de Grootmeesteres, de Grootofficieren on do chefs der departe menten van de Koninklijke Hofhouding. Gisteren dineerden bij H. M. de Koningin- Moeder dc Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht on baronesse Sc-himmol- penninck van der Oye, de burgemeesters van Baarn, Soest en Eemues. Te 's-Gravenhago is in den ouderdom van 62 jaren overleden de gepensionneerde luitenant-kolonel bij den geneeskundigen dienst bij het O.-I. leger H. Rolff. Dc ontslapen oud-hoofdofficier ving zijn loopbaan aan op 22-jarigen leeftijd als apo theker 2de kl. bij de landmacht in West-In- dië .Dertien jaren later in 1875 werd de heor Rolff in rang overgeplaatst bij den genees kundigen dienst in Ned.-Indië, waar hij kor ten tijd daarna werd bevorderd tot apothe ker 1ste klas Na in 1887 te zijn bevor derd tot dirigeerend apotheker 2de klasse, klom hij in 1889 op tot dirigeerend apotheker 1ste klasse. Deze functie bekleed de hij tot 1891 toen de heer Rolff den dienst met pensioen verliet. In Indië was de lieer Rolff bij afwisseling geplaatst to Woltevre den, Padang en Atjeh. De begrafenis is bepaald op Vrijdag a. 8. 11 uren van het sterfhuis naar Nieuw Eik en Duinen. liet Koninklijk Echtpaar komt Vrij dagmiddag te lialfóén inet rijtuig van Het Loo op het paleis Socstdijk aan. Het verblijf aldaar zal tot Maaudag du- rondan koeren de Koningin en de Prins weer naar Het Loo torug. De kolonel-commandant van het 5de re giment infanterie jhr. Bloys van Treslong zal om gezondheidsredenen met verlof ver trekken. De majoor Nauta Picter heoft het com mando over het korps overgenomen, terwijl de luit.-kolonel Bolle, van het 1ste reg. hu zaren, oIb garnizoenscommandant zal optro- den. Tc Delft overleed 30 Juli in den ouder dom van 61 jaar do majoor der art. J. E. de Man. De overledene, wegens ziekte op non-activitoit, bekleedde laatstelijk do bo- trekking van Hoofd der Constructie-Wcrk- plaatscn. Do majoor De Man werd 26 Juli 1872 2de luitenant, 1 December 1877 lsto luitenant, 8 April 1889 kapitein en bekleedde nog sinds korten tijd den majoorsrang. Hot plaatselijk kiesrcohtcomitó te Rot terdam heeft een vergadering gehouden om te beraadslagen ovor con te houden meeting voor algemeen kiesrecht tc dier stede tot voorbereiding voor do landelijke botooging, welke voor dit dool op 14 September tc Utrecht zal wordon gehouden. Aanvankelijk was het comité voornemens do meeting te houden op 2-1 Augustus en deze to doen voor afgaan door een optocht. Na eonigo discus sie werd besloten hierop terug to komen en oen oponliiohtmeoting tc houden zonder op tocht. De datum word vastgesteld op Zon dag 7 Sept. Aangevraagd zal worden het exorcitioberroin tc Crooswijk. Vior sprekers zullen het woord voeren, een zangvereeni- ging en een muziokvorconiging zullen do bo- toogig opluisteren. Voorts werd besloten 10,000 vlugschriften voor algemeon kies recht te verspreiden en con oproeping t» verzenden aan vak- en andere vereeniging a om officieel blijk to geven van instemming door hot zenden van adhaesie-botuigingon of vaandels, voor wolko laatste op liet ter rein gelegenheid zal zijn tot opstelling. (N. R. Ct.) Men meldt uit Don Haag: Do schip pers, die 's Maandags met bloemon, groenten en vruchten van Aalsmeer en omgeving al hier tor markt komen, kunnen, omdat do be weegbare bruggen en de sluis op het kanaal Rijn.Sohie van don Haagvliet tot Leiden des Zondags alleen van 89 uren v in. on van 12 1/24 uren n. m. bediend worden, dc beweegbare bruggen in Den Haag dikwijls niet meer bereiken. Vorvrocging van het openingsuur der sluis te Leidschendam le vert bezwaar op in vorband mot do voormid dag-godsdienstoefeningen, terwijl tegen vor- plaatsing van het uur der brugbediening in Den Haag geencrlei bezwaar bestaat. Dien tengevolge wordt voorgesteld te bopalcn, dat, behalvo op werkdagen to allen tijdo, op Zon- en algemeen erkendo Christelijke feest dagen waaronder bij deze gelogonheid ook do Góede Vrijdag wordt gebracht do be weegbare bruggen ten gerieve der scheep vaart zullen worden geopendvóór 's mor gens 6 uren, 's namiddags tusschon 15 min. vóór 2 en 15 min. vóór 3 uren en nk 's avonds 9 uren. Do kapt. van don gonoralen staf jhr. G. A. Alting von Gousau, adj.-ohof van den staf dor 3de div. inf. to Breda, wordt over geplaatst naar 's-Gravonhage, ten oinde al daar als leeraar in de fcaotiek bij dc hoogere krijgsschool op te fcroden. Dc 2do luit.-ingenieur O. E. Blaauw wordt von 1 Aug. tot 30 Sopt. werkzaam ge steld bij don staf dor genie to Naardon, tor vervanging van don lston luits-ing. F. A. Jansen van Raay, wien een buitonlandsch verlof is verleend. Do off. van adm. 2do kl. dor marine J. H. Ruygrok, die 21 Aug. geplaatst wordt aan boord van Hr. Ms. ponteersohip „Schorpioen", komt alsdan to Willems oord in 6bation. De luitenant-generaal J. B. van Hcutsz, civiel- on militair gouvornour van Atjeh on Onderhoorigheden, herdenkt 13 Augustus a. 8. den dag, waarop hij vóór 30 jaren tot tweedon luitenant bij hot 6de regiment in fanterie te Breda word benoemd. In het Asser-bosch werd gisteren het ne gende Noordor Zangersfoest gehouden, uit gaande van den Bond van Christelijke Zang verenigingen in Nederland. Er namen 600 700 zangers aan deel, terwijl er 20 liederen ten gehooro wordon gebracht onder directie van den heer J. Godefroy, te Stecnwijk. Do zang werd begeleid door muziek van het in structie-bataljon to Kampen. Als sprekers tradon op ds. Idonburg, te Groningen; Smitt, te Assen; Meouwenberg en Koster, te Appelscha. Het feest word door duizenden lezoekors bijgowoond. Per Btoomschip „Prinses Sophie" van de Maatsohappij „Nederland" zijn uit dc Oost gorepatrieerd dc hoofdmachinisten 2de kl. E. M. Buyck en H. C. Buit en de machi- niston 1ste kl. Rissceuw on N. Veen. Het stoomschip „Bundesrath" (thuis reis) vertrokl 29 Juli van Zanzibar; de „Roiehstag" (thuisreis) passeerde 29 Juli Sagres; de ,.Gedé" vertrok van Batavia naar Rotterdam; de „Ardjoono", van Rot terdam naar Java, passcordo 30 Juli Oucs- sant. Haarlemmermeer. Door den heer Q. Stout is eervol ontolag aangevraagd als Hoofd dor school No. 3 in deze gemeen to, wegens langdurigon dienst on zijn hoogen leeftijd. Meer da<n 50 jaren is hij bij hot ondorwija workzaam geweest, waarvan ruim 37 jaren in zijn gemolde bobrokking. Moge hot den heor Stout gogovon zijn nog vole jaren van zijn welvordiondo rust to go- nieten. Vergadering van don Gemeenteraad op Donderdag 7 Augustus, doe voormiddag» te 10 1/2 uur, bon Itaadhuizo. Te bohandelon onderworpen: 1. Ingekomen etukkon on mododcolingon. 2. Ingekomen Gomcontcrokening, dienst 1901. 3. Idom Rekoning Burgerlijk Armbestuur ovor 1901. 4. Adres van D. Eggink om vergunning tot hot plaatsen van eon sboon on hok op con koopgraf. 5. Bestek lovoring van grind voor do scholen en do wegen. 0. Meubilair voor do soholen 1 on 10. 7. Ver zoek van moj. R. Wcsbra, vroedvrouw te Abonco, om overplaatsing naar Nieuwvon- nop. 8. Heffing dor bografenisrochton. 9. Benoeming van leden voor do Commissio tot woring van Schoolverzuim. (Aonbovolen worden: do hooren G. W. van Driol en M. H. Pompe; P. Uijbhoven cn -f. v. Kalmt- hout; N. J. Rinkel en A. v. d. Stadt); 10. Voordracht opmakon voor led. n het ooilego van zettors. 11. Voorat- tot het aangaan ecmor goldlcening. 12. Regeling horhalingsondorwijs. 13. Verzoek van den heer G. Stout om eervol ontslag als Hoofd dor Sohool 3. 14. Kohier Hoofdelijkon Om slag, dienst 1902. Koudekerk. Aon don landbouwer G. D. is door don distriotsveoarts, met in-aokt-ne- ming dor door hem gi-3tolde voorwaarden, vorgunning vorlcond tot hot doen inenten van een 16-tal varkens togen vlekziekte. Do inenting zal plaats hebben door den rijka- vcoarts Kuipers, volgons do methode van dr. Loronz. Door B. en We. dozor gemeente zal op Dondordag 7 Augustus a. b. wordon aanbe steed dc verlichting van do gemeen to, gedu rende hot seizoen 1902/3. Do voorwaardou zullen van af 31 Juli voor een ieder tor go- meento-secrotario tor Lnzago liggen. Naar wij vernomen, zal mot ingang van 1 Augustus a. s. do postbestelling, welke nu plaats hcoft na aankomst van don trein van 6.30 uit Leidon, vorvallcn on daarvoor in do plaats treden een bestelling, dio zal plaats hebben omstreeks halftion 's avonds. Sassonlioim. Ondor begunstiging van prachtig weder had gisteren op do buiten plaats „Tor Lcede", alhier, do tweede olassi- cale zondingsdag plaats. De verschillende sprekers worden door het talrijke publiek met aandacht gevolgd. Het muziekkorps van Rijnsburg begeleid de do verschillende zangnummers. Valkenburg. Hodcn was hot do laatste dag, dat onze gemeente-veld wachter W. van Borkcl als zoodanig fungeerde. Togen mor- B6) „Dat helpt u niets! Hij is to Eouador, waar hij zijn jaarlijksch bezoek brengt," antwoordde Clay „Zoo Dat treft slecht voor mij," mom pelde Burke, alsof hij door deze mededeeling zeer getroffen was, „dan moet ik u verzoe ken, mij naar den consul te laten gaan." „Zeker," stemde Glay vol ijver toe, ,,mr. Langham, de vador van dezen jongenheer, heeft hem die betrokking verschaft on ik ben overtuigd, dat hij zeer blij zal zijn, wan neer hij in do gelegenheid is, iets voor een van onze vrienden te doen." Met een vragenden blik op Clay trok Bur ke zijn wenkbrauwen in dc hoogte, alsof hij zich vergewissen wilde, dat deze dc waar- hoid sprak. „Nu, ook goed," zeide hij hierop, „dan wil ik, daar ik toevallig een lor en een Britsch onderdaan ben, mijn geluk bij den gezant van Hare Majesteit beproeven en dan zullen wij eens zien of hij zal toestaan, dat ik zonder reden en zonder bevel tot inhech tenisneming opgesloten word." „Ook dat- kan u niets helpen," antwoordde Clay, het hoofd schuddend. „Toen Peixoto 'u in dc haven van Rio aan den Engelsehen admiraal uitleverde, verklaardet gij, dat gij ^Amerikaan6ch staatsburger waart-, waarop gij aan boord van de „Detroit" gebracht /werd. Als daarover eenige twijfel bestaat, behoeven wij immers slechts naar Rio Ja neiro to tolographeeren, aan een der beide gezantschappen. Maar wat zou dat geven? Do menschen kennen mij hier on u niet, maar kon u." ,,Nu, als gij de zaak zoo voorstelt, dan zal ik gaan," antwoordde Burke, „maar," voogde hij er met zachter stom bij, „het is te laat, Clay." Bij die woorden verdween de uitdrukking van vroolijkheid in Clay's trekken en hij duwde Burke weer op zijn stoel. „Wat bedoelt gij daarmee?" vroeg hij ernstig. „Ik bedoel, dat het te laat is," antwoordde Burke. „Ik geef en niets om, dat ik in de gevangenis moet, want ik weet, dat ik daar niet lang zal blijven of mijn werk is reeds afgedaan en betaald en ik bon slechts nog hier gebleven om~de grap mee aan te zien en getuigd te zijn, hoe gij voor den gek zult gehouden worden. „O, zijt gij daarvan zoo zeker?" vroeg Clay. „Mijn waarde vriend," riep do Amorkaan, waarbij in zijn spraak zijn Iersche afkomst des te duidelijker aan het licht kwam, hoe opgewondener hij werd, „hebt gij ooit ge hoord, dat ik mij uit onnoozele gevoeligheid met iets dergelijks heb ingelaten? Hebt gij mij ooit aan de zijde van de verliezende partij gezien? Neen. Welnu, dan zeg ik u, dat gijlieden geen betere vooruitzichten hebt dan een hoop Zondagsschoolkinderen Ik kan natuurlijk niet zeggen, wanneer de slag geleverd zal wordendat weet ik niet en als ik het wist, ou ik het niet zeggen, maar als men toeslaat, zal geen tegenslag volgen. Het is alles dadelijk voorbij met uitzondering van hoera- schreeuwen." x Burke's toon was kalm en beslist. Nu was hij meester van den toestand en hij keek de ernstige gezichten, die hem omgaven, het een na het ander met eon uitdrukking van mede lijdend vermaak aan. „Alvarez I an ontkomen, ovenzoo madame Alvarez", voegde Burke or op gedompton toon bij, waarbij hij Stuart's blikken ont week, „maar niet, als zij zich in do straten vertoont, en niet, als zij tracht de wissels en ju weeion mee te nemen." „O, weet gij dat ook?" viel Clay hom in de rede. „Ik weet niets", antwoordde Burke, „ton minste niets bij hetgeen anderen weten. Dat zijn maar praatjes, dio ik in het hoofdkwar tier heb opgevangen. Mij gaat do zaak im mers niets aa-n, ik heb mijn waren afgelo- verd, het geld daarvoor ontvangen en dat is alles, waarom ik mij bekommer; maar als het voor een ouden vriend oen geruststelling is, mij in de gevangenis to weten, goed, dan wil ik hem dat genoegen wel doen en geen zwarigheden maken." Clay keek .met opeengeklemde lippen Stuart aan, de beide jongere heeren staarden echter met open mond Burke aan, die dood bedaard in zijn zakken naar zijn lucifers doosje zocht. Van buiten klonk het onregel matige stampen van naakte voeten, toen compagnie op compagnie van met stof be dekte soldaten voorbij trok, en die him schoe nen aan de bajonetten hadden gehangeD. Met een uitroep van ergernis sloeg Clay op de tafel. „Eigenlijk gezegd is de zaak toch slechts een zaak voor onB allen," zeide hij. „Wat dunkt u, Burke, als gij met Stuart en mij naar de woning van den president reed en daar een beraadslaging met hem en rar. Lang ham hield? Langham heeft drie millioen in deze mijnen gestoken en Alvarez heeft nog gewichtiger redenen om zijn betrekking to behouden. Wat dunkt u? Dat ia toch boter, dan do govangenis in to wandelen. Zeg ons wat de samenzweerders voor hebben. Gij kunt zelf de som bopalen, en ik sta or u voor in, dat die u uitbetaald wordt. Daar uw govoo- lons niets met de zaak hebbon te maken, kunt gij immers zonder gemoedsbezwaar aan dien kant vechten, die het beste betaalt." Burke opende do lippen, alBof hij wilde spreken, doch hij sloot zo weer, en toen de andoren meenden, dat hij in allen ernst over Clay's voorstel nadacht, zouden zij spoedig tot een ander inzicht komen. „Er zijn lieden in onze zaak, die ieta der gelijks zouden doen," zeide Burke eindelijk. „Zij verkoopen aan don een wapenen en verkoopen aan do politie het bericht, dat hij ze gekregen heeft, cn dan verkoopen zij het bericht van hun slimheid aan de pers, maar daarna doen zij nooit weer zaken. Ik zou een mooie rol spelen, als ik dat tuig in het land bracht, mij daarvoor liet betalen en uliedcn dan verried, waar het verborgen is en wat ik anders nog meer weet. Van gevoel is bij mij geen sprake, zooals gij weet, maar ik bezit een instinct voor zakon en wat gij mij voorstelt is geen goede zaak. Neen ik heb ulieden genoeg gezegd, en als gij meent, dat ik gevaarlijk voor u zou kunnen worden, wanneer ik op vrije voeten blijf, ben ik volkomen bereid, met onzen jongen vriend hier een wandelrit te maken." Mac Williams stond haastig op, stralend van vreugde over don gewichtigon dienst, waartoe hij uitverkoren was. „Den jongen heer schijnt de zaak te amu seeren," morkte Burke glimlachend op. ,Met kapitein Burke op de een of andere manier in oontact te komen is voor mij een groote eer," antwoordde Mac Williams, toon hij achter zijn gevangene in een drosch- ko stapte, terwijl Stuart in do richting naar het oartel voor hen uit galoppeerde. „Als gij beter onderricht waart, zoudt gij niet zoo denken," antwoordde Burke. „Mijn vrienden hebben ons een geheel uur lang gadeslagen, terwijl wij samen spraken, cn zij slaan ms nog altijd gade. Als ik tij dons dezen rit slechte mot het hoofd knikto, zouden zij u op de straat werpen en mij in vrijheid stollen, al zoudon zij daarbij het rijtuig ook in splinters moeten slaan." Mac Williams verwisselde zijn plaate naafit zijn gevangene met eer. onder tegenover dezen en koek mot eenige bezorgdheid do straat over." „Gij zult wel begrijpen, dat er eon ant woord op deze woorden kan gegeven worden, niet waar?" vroeg hij. „Welnu, dit ant woordt luidt: Als gij mot het hoofd knikt, zult gij het bovenste gedeelte daarvan ver liezen." Burke Blaakte een uitroep van orgernis, on keek zijn bewaker met een uitdrukking van ontetelteni8 en misnoegen aan. „Gij zijt toch niet gewapend?" „Waarom niet?" antwoordde Mac Wil liams knikkend. „Dank zij u en uw vrienden^ leven wij in een onrustigen tijd- Maar gij schijnt eenigen angst voor vuurwapenen te hebben," voegde hij er bij. De Iersche Amerikaan klopte den jon gen man op do knie en nam zijn hoed af. „Mijn zoon," zoidc hij daarbij, uw haar eenmaal zoo grijs is nis dit en gij h ;bt aes veldtochten meegemaakt, dan zult ook gii den moed hebben te bekennen, det gij bang voor vuurwapenen rijt. (Worde vervol ff d.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1