If. 13012 Zaterdag Q& Juli. A°. 1902. Qeze «Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad TIRAWmE. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden por 8 maanden. I S r- f 1.10.' 'Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sfln 1.80 Franco per post1.65- PRIJS DER ADVERTENHÈN Van 1—0 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Qrootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiton do stad wordt f 0.05 berekend. Ik wil heden een pcging wagen om een pleidooi te leveren voor tirannie. Ik wil u tot tirannie opwekken en wat nog erger is tot tirannie over u zeiven. Gij kent wel de be- teekenis van dat woord, 't Is geen heel vrien delijk klinkende. Men pleegt van tirannen gewoonlijk niet met veel eerbied te spreken. Integendeel, men veracht ze en zoekt ze meest uit den weg te ruimen. En nu wil ik u tot tirannen trachten te maken, voor wie men .eerbied moet hebben en die men niet alleen niet ui. den weg ruimen wil, maar zooals men liefst alle menschen zou willen hebben Een tiran wordt gewoonlijk voorgesteld als een verschrikkelijk wezen, icniancTJ voor ,wicn men bang is, wegkruipt, een man bijv. met een paar vreesclijkc oogen, en een bar gezicht, en een gebiedende stem en een beve lenden wenk van zijn hand, zoodat ieder vodT hem vliegt, buigende, maar.. vloekende. liWij kennen ze wel uit geschiedenis en ge schriften of gedichten en wij sidderen nu al, als wij er aan denken. En toch wil ik u tot •tirannie opwekken, een tirannie over u zei .ven, waardoor hij welbehaaglijk wordt voor de menschen en voor u zêlven en voor God. 't Is wonder, waar do mensch zoo graag 'tiran spelen wil, en daardoor zooveel be derft en verwoest, dat hij het niet wil, waar 'hij er zooveel goeds door teweegbrengen kan. Hoevele vaders en moeders zijn tirannen in hun huis, voor wie de kinderen al bang zijn, nis zij den drempel van het huis hebben overschreden en sidderen als zij dien van tie kamer zijn overgegaanals hun iets hindert of niet naar den zin is, dan is 't lieve loven Xan don gang en do kinderen beven, om 'i woord dat zij moeten hooren en den knoet die er gezwaaid wordt. Dan voelen zij zich, die tirannenEn wat zouden die tirannen een geluk en vrede kunnen brengen in hun huis, die zij or nu uitjagen, als ze zichzelvcn tiranniseerden, den tiran speelden over hun humeur, driften, hartstochten, maar dat doen zij niet graag, omdat 't moeite hun kost. Of een man, die zich bedrinkt en thuis komt bij vrouw en kinderen en ze tiranni seert, die armen 1 en soms zijn geweld koelt aan tafel en stoel, een heele baas in eigen oog, maar die vrij wat grooter mensch wezen kon, al begrijpt hij dat niet, als hij over zijn drankzucht, den tiran speelde en daardoor niet alleen vaak voor armoede bewaarde, maar geluk bracht in zijn woning. Arme dwazen, dio meenen te beerschen, en die sla ven zijn, terwijl zij, als zij dienaren zijn van anderen en zoo slaven schijnen, ten slotte hecrschers worden over eigen gebreken en bcheerscker8 van het geluk der hunnen en yan zichzelvcn. Er is veel ellende in de wereld, onnoemelijk .veel door eigen schuld 1 Wie schetst ze de too- neeion, die afgespeeld worden in menig huis, tooneelen van drift en van twist en van vloek, door den drank alleen I Wie noemt ze de ellende, die er veroorzaakt wordt door een woord, aan de lippen ontvlogen, vóór men 't weet, en waarover men straks bitte*" berouw gevoeltzeker, wien 't gold, die ver gaf 't al lang, maar 't doet tocli zeer en 't wordi, nooit vergeten. Wie telt ze de ongeluk- kigen, bezeten door den demon van onzo da gen, weeldezucht en met haar ge notzucht en koopzucht en andere zuchten meer, en die koopen, wat niet noodig is, en wat zij niet kunnen betalen. Toen aan iemand, die tot over de ooren in de schulden zat, gevraagd werd, wat hij voor zijn wijn betaalde, antwoordde hij, dat hij 't niet wist, maar, voegde hij er bij, ik geloof dat men hei zoowat opschrijft. Crediet is een heil zaam ding in de wereld, maar een duivel meteen voor velen. Hoevelen zijn door dat la ten opschrijven tot koopen verleid en daar door straks tot armoede gebracht ,en dan heeft ten slotte de koopman, die vaak de schuldige is, de wet op zijn hand tegen zijne eigen slachtoffers. Zoo weet ge nu al zoo wat, wat ik bedoel, als ik spreek over ellende die er is in de wereld en waarvan wij zelf de oorzaken zijn, omdat onze booze nei gingen, driften, hartstochten, gebreken, zou- 'den ze teweegbrengen. Daarom moeten wij daarover den tiran spe len, ze tiranniseeren, d. w. z. ons zoo hoog, zoo bar, zoo geweldig, zoo krachtig aanstel len, dat wij maar één wenk met onzen vinger behoeven te geven ,of ze vliegen weg en wij zijn meesters van het terrein. Meesters van het terrein, dat beteekent bevorderaars van eigen en anderer levensgeluk. Dat is moeilijk, dat is zoo, maar dan ie het ook de moeite waard en loont het ook de moeite. Moeilijk is 't, want 't ia ons zoo aangebo ren. De een is van nature driftiger dan de ander en daarom ontvalt hem gemakkelij ker een woord, dat hij beter gedaan had niet gezegd te hebben. De een is koopzieker dan de ander, of verkwistender dan de ander, en om maar niet meer te noomen, onzo natuur lijke gesteldheid bepaalt grootendoels ons 8preken en doen. Voeg daar nu bij de verleiding om ons zelf te vergeten. Hoe vaak ontmoet een drif tige tegenspraak, die hij niet kan verdragen en stuift op; hoe vele drankgelegeuheden zijn er voor don dranklievende en hij kan ze niet voorbijgaan; voor den genotlievende is de kans op een winstje welkom en hij ver armt zich, door een lotje to koopen in een loterij, waarin maar een enkele de gelukkige kan wezen, door eetwaren te koopen mot een promie er bij, waardoor hij nooit waar krijgt voor zijn geld; voor den zwakke, om allen levenslust te verliezen, als hij tegenspoed ondervindt op zijn weg of smart zijn deel wordt op aarde en hij er niet tegen op kan, er zich door laat terneerslaan. Moeilijk is het, wie weet dat niet bij eigen ervaring. Gaat 't niet meer clan één mensoh in hot leven zoo, dat hij na de ondervonden gevolgen van zijn gebreken, beterschap be looft en straks weer tot dezelfde fout terug valt. Gebeurt 't wol niet meer dan één mensch, zooale 't met dien leeraar gebourdo die op een zekeren dag een zijnor leerlingen ferm onder handen gonomen en gekastijd had, en 's nachts nadenkende, tot de belijde nis kwam, dat hij zich toch al te veel door zijn drift had laten vervoeren. Hij zou den vol genden morgen aan dien knaap vódr do klasse genoegdoening geven. Hij riep den knaap uaar voren. Hij logon werkelijk mot verontschuldigingen. Maar toen hij aan dien leerling toch nog even wilde zoggeai, dat hij niet g o h o e 1 ongelijk had gehad, dat die knaap toch ook dit en dit on dat had gedaan... toen geraakte de leoraar als vanzelf weer zoo in drift, dat hij nog eens do strafoefening van den vorigea dag her haalde. Inderdaad, 't is zoo, 't is vreeselijk, vreo- solijk moeilijk 1 En tooh zoo gewenscht! Want als de drif tige zijn drift leerde beheersohen en do dronkaard den drank liet staan, en Ci Koop zieke zijn hartstocht wat beteugelde, en de afgunstige het goode wat meer opmerkte, dat zijn deel is, en do nijdige wat meer zijn humeur bedwong, als ieder mensch meester zich toonde over zijn gebreken, wat zou or veol, het grootste deel der ellende, verdwij nen van de aarde, wat zou er veel meer go- luk heerschen in huis en in hart. Moeilijk is het maar onmogelijk tooh niet 1 Daarvoor zijn er te veol mannen en vrou wen sprekende beelden, dat de mensch wel kan als bij maar wil. En de mensoh moet willen, omdat hij ziohzolvon en anderen zoo onnoemelijk veel ellende er door kan be sparen. Want is het waar, dat de mensoh groo- tendeele de smid is van zijn eigen levens geluk, dat hij dan ook dat levensgeluk sme- de, zooveel hij kan. Anders gaat 't hem ais dien man, die 'e nachts thuiskomende, een politie-agent dio de wacht had, aanriep omdat hij steeds gevolgd werd door een ke rel met een ongunstig uiterlijk. Het was zijn eigen schaduw. Zoo is het loven, een afschaduwing van wat wij zijn. Weet ge wat ge moet doen 1 U zelf onder zoekon, u zelf leoren kennen, en dan eerlijk bekennen, wie gij zijt Dat is ook al weer moeilijk. Ja, wat is 't eigenlijk niet en ge lukkig ook maar. Wat moeite kost loont die moeite meestal ook het best. Wij werpen, als vanouds de mensoh al deed, de schuld graag op anderen, Adam op Eva, Eva op de slang, en die kon 't niet doen op een ander, die zweeg stil. Zóó de monschen, de driftige, ja maar die tegenspraak, maar die verontschuldigt de drift niet; de dronkaard, ja, maar die kroe gen, dat geeft u geen vrijheid om u te be drinken de koopzieke, ja, maar al dio gele genheden, daarom moogt ge niet koopen, wat ge niet kunt betalen, of to duur betaalt, of als ge met den prijs, daarvoor besteed, uw- gezin daarvan berooft, dien aan do uwen ontsteelt. Leerzaam is het verhaal van een heer, die naar een stad verhuisde en van wien de couranten gewaagden als een heele aanwinst, omdat hij van een hoogen rang en stand was in de maatschappij. Hij word van alle kanten bestormd met aanzoeken van leveranciers om de gunst. Hij hielp zo spoe dig uit den droom door de eenvoudigo ver klaring: Wij zijn volstrekt geen grooto lui, wij zijn gewone eerlijke liedendio onze schulden betalen. Wij moeten weten wie wij zijn, wat wij kunnen of niet kunnen om op onszei ven te passen. Dan moed het leven is een durven en wagen. Hier geldt 't: wie waag, die wint. Moed om sohuld te bekennendurven zeggen tegen verloiding,,neen Eindelijk volharden I De duivel geeft hot nooit op. Slaat go hem vandaag, hij komt morgen terug. Pas op, als gij sluimert, dommelt, slaapt», komt uw vijand en gij zijt con verloren man, al schijnt hij u te willen verheffen tot heerscher. Wie wij ook zijn, wij moeten allen onszelven beheerschen, de een hierom en do ander daarom, niemand is zonder gebreken, gebreken, wij weten het wol, die vaak het geluk verstoorden in ons huis, die onszelf vaak boroofden van ons geluk. Wij hebben allen onze zwakke zijde; om- dor-wille van u zei ven, van de uwen, van uwe medemensohen, om-der-wille van hot groote, waarom het hier gaat, van menschen geluk, geef niet hoe, beveel, gebied, houd vol, als 't niet buigen wil, breek 't don, heersch als een tiran, met gewold, met het geweld van don sterkste. Wie hier overwint is eon held, con hold, die door zichzelven to verslaan, zichzolven en anderen behoudt. Leiden, 26 Juli. Het Rotterdamsch Tivoli-Tooneolgezelschap zal, zooals uit achterstaande advertentie blijkt, nog twee opvoeringen ln den Schouwburg geven, nl. Zondag en Maandag. Het Hollandsch Opera- en Ooncert-ensemble, dat zich reoda een paar malen met succes deed hooren, zal morgen-, Zondag-avond, weder ln „Zomerzorg" optreden. Geslaagd is by het examen der Nedor- landsche Toonkunstenaars-vereenlglng de heer Carl Bonton. De schrifteiyke examen-opgaaf was: „Bach'e leven en werken" en ,de ont wikkeling der piano en haar virtuozen". Voor het oxamen Engolsch L. O. is ge slaagd de heer J. Schaap, van Leiden. Voor de leerlingen van de Herhalings scholen alhier was 't 11. Donderdag een ware feestdag. Door prachtig zomerweer begunstigd, ging het bestuur van de Leidsche Vereeniging thans tot bevordering van horhalings-, vak- on ambachtsonderwijs met een 90 leerlingen ongeveer een feesttocht maken naar Gouda. 'a Morgens te acht uren kwamon ze, vo- lon daarheen geleid door ouders of zusters of broeders of betrekkingen, aan de Haven, waar een met vlaggen versierde groote boot van de Maatschappij ,,De Volharding" ge reed lag om do feestvierenden te ontvangen, en weldra ging men, onder de vriendelijke tonen der muziok van eenige loden van het schutterijmuzickkorps, die zich den gehoelen dag uitmuntend van hun taak kweten, onder stoom, en werd onder weg meer dan eens oen uiting van bewondering vernomen over do schoone Rijnstreek, die men voorbijvoer. In de verschillende plaatsen was het aantal belangstellenden groot, dat dc feestelingon begroette. Te twaalf uren ongeveer word Gouda be reikt en ging hot, onder begeleiding van de politie, die uitnemend de orde bewaarde, naar de St.-Janskcrk te Gouda, waar de wereldberoemde geschilderde kerkramon werden bezichtigd, die, waar een geschikte tolk de beteekenis daarvan verklaarde, meer dan één uitroep ontlokten, die getuigde, dat men voelde van het schoone, dat daar to zien was. Na op de boot weer een en ander genut tigd te hebben, trok men nu met de muziek voorop, en weder door de Goudsche politie begeleid, n.iar de pijpen- en pottenfabrie- ken van heeren Goedewagen en Van der Want L-- werkelijk voorkomende gastvrij heid, door die heeren aan de kinderen met hun bestuurders verleond, werd beloond door de belangstelling, waarmee beide fabrieken werden bezichtigd, terwijl allen bij het heen gaan een souvenir ontvingen, om dat thuis te brongen voor vader of broeder. Aan die heeren werd door bestuurders dank gebracht voor de gelegenheid, dat aan de kinderen zooveel merkwaardigs te zien was gegeven.' Van daar ging 't ondor begeleiding der muziok naar de sociëteit ,,Ons Genoegen", waar eon welvoorziene disch aan de hon gerige magen do grootste voldoening schonk. De voorzitter, ds. Kutsch Lojenga, opondc den feestmaaltijd mot een gepast woord. Is men gewoon, zoo ongeveer zei hij, voor men aan 't eten gaat een goed woord to spreken, dat woord was altijd een uiting van dank. Dat zou 't zeker ook nu voor de aangozeto- non zijn, dank aan 't bestuur, do focstcom- missio en zooveel belangstellenden in Lei den, die het bestuur in dc gelegenheid had don gesteld door hun gifton, dit feest aan deze leerlingen te bereiden. Hij hoopte dat die dank straks getoond worden mocht in leerlust en werklust, waardoor zij later, ouder geworden, als nuttige leden der Maat schappij konden optreden. Welvoldaan verliot men dit schoone ge bouw met zijn heerlijken tuin, om naar de boot terug te koeren. Die terugtocht was heerlijkPrachtig was de avond.! Vroolijk do stemming! Zij gaf zich lucht in menig lied en in prefctigen dans Intusschen was het aantal terugkeerenden met één vermeerderd, een inwoner van Gou da, die zoowel tob Het welslagen van het feest aan de voorbercidendo maatregelen had medegewerkt als door zijn hoog aange name stemming bij lied en dans do feest vreugde van allen verhoogdo, den hcor Catz hem komt hier een woord van dank toe. Bij het verlaten der boot waren allen dank baar en voldaan, ook het bestuur, dat dien dank bij dezen nog overbrengt aan do bur gers van Leidon, dio het hunno tot de feestviering hebben bijgedragen. H. M. de Koningin heeft heden op Hot Loo ter beöediging ontvangen den benoemden raadsheer in den Hoogen Raad, mr. Noliseen. Het gerucht gaat te 's-Gravenhago dat het gewichtige ambt van Gouverneur van Suriname zou zyn aangeboden aan den oud minister van waterstaat den heer C. Lely, lid van de Tweede Kamer voor Amsterdam. Van de tor jaarvergadering vorkoaan bestuursleden der Nederlandsche Vereeni ging voor evenredige vertegenwoordiging be dankten de heoron Kordijk, Van Basten Ba tenburg, Van AJphen, Boe en Do Hoogh. Naast den heer mr. J. S. H, Hoobon, dio bij het opmaken van den uitslag der verkie zing bij loting uitviel on das nu het aller eerst voor een bestuurszetel in aanmerking kwam, werdon, blijkens ovordracht van de biljetten dergenen, die bedankten, nog ver kozen verklaard de heoron mr.L. P. M. n. baron Miohiola van Verduynen on mr. H. L. Druokor; loatetgenoomdo blijft even wol ook bedanken. In de vergadering der commissie, wulko voot do vereoniging moet voorboreidon do keus van het voor Nederland meest geschikte stolsel van E. V., is besloten, dat door mr. J. A. van Gilse een steloel van partij vertegen woordiging, door den heer O. E. van Koets veld een stelsel van persoonlijke vertegen woordiging zal worden ontworpen. Deze stelsels zullen, beide in den vorm van een wetsontwerp, worden gepublioeord, ton einde don loden der vereoniging on ook de pers in de gelegenheid te stellon daarover een oor deel te vormen en uit te spreken. Een algomoene vergadering der vereoni ging zal ten slotte definitief het steleel aan wijzen, waarvoor dan in den vervolge uit sluitend propaganda zal worden gemaakt. Naar wij vornomon, zal Z. K. H. de Prins dor Nederlanden aan H. M. do Ko ningin als een uiting van zijn vreugde over Hr. Me. herstel een geschenk aanbieden, en wel een fraai kerkorgel, bestemd voor do koninklijke hofkapel op Het Loo, ter ver vanging van hot orgel, dat thans in ge bruik is. Het niouwe orgol ie bijna voltooid. (N. Ii. C.) Men deelt aan de ,,N. R. C." nu van be voegde zijdo mede, dat haar bericht, dat prof. Lamers te Utrooht vermoedelijk bin nenkort zijn ambt zal neerleggen, onjuist is. Naar men verneemt, heeft, terst-ond na het bekend worden van hot faillissement dor „Caiase Générale dos Families", de directie dor Hollandsche Sociëteit van Levensverze keringen van 1807 zich tot de Ncdorlandsche Rogeoring gewend om t© be toog en de wen- sohelijkheid van eenige we nel ij ko loaatrege- lon op het gebied van levensverzekering on lijfrente. Examens dor Nederlandsche Toonkun sten aars-vereeniging: Van de 5 oandi en zijn gisteren gedaagd voor: piano (lagor onderwijs) do dames: T. H. Alta, uit Har- lingen; R, Fonteijn, uit Amsterdam, en J. E. M. B. Hoff, eveneens uit Amsterd .1. Twee Candida ten werden afgewezen. Door de korpsen van het leger zal do verjaardag van H. M. de Koningin in plaats van op 31 Augustus, op 1 September d. a. v. feestelijk worden herdacht. Voor do troepen van het 4de regiment infanterie, alsdan in de legerplaats bij Mil- ligen verblijf houdende, zullen voor dien dag wedstrijden in de verschillende takken van sport worden georganiseerd, waarvan de koeten zullen worden boetreden uit dc can- tinekas. Ook zal in den loop van con avond vuur werk worden ontstoken. Op do voordracht voor leoraar in do geschiedenis aan dc h. b. scholen met 3- en 5-jarigon cursus te Haarlem staan dr. M. Bruijel te Leidon on J. A. W. Knuttel te Voorschoten. Reuter seint uit Weenon dat onzo minis ter-president, dr. A. Kuypcr, daar gisteren is aangekomen. Do volgende besluiten zijn door do Sy node dor Christ.-Gor. Kerk gonomen: In antwoord op con vraag op welke wij zo leden uit andero kerkgenootschappen in do Christ.-Geref. Kork hier te lande worden aangenomen, word besloten zich aan do be staande bepaling te houden, zoodat bralist is dat men ook voortaan alleen door open bare belijdenis lid dor Ohrist-Gcrcf. Kerk kan worden. Dc vraag of spiritisten lid dor kerK mo gen zijn. werd ontkennend beantwoord. Betreffonde een derde vraag om op do Theologische School golegonhoid te geven tot opleiding van oen jongmensch tot zon ling, word in gunstigen zin gerapporteerd. Do classis Don Haag had voorgesteld do bepaling, dat oen predikant minstens con jaar in een gemeente zal moeten workzaam geweest zijn eer hij naar een andere gemeen te wordt beroepen, Ln dion zin te wijzigen dat voor één, tweo gelezen wordo. Dc Syno de besloot dionaangaando do bestaande be paling te houden. Besloten werd thans nog niet een algemco- no Wcezonkas op te richten. Op do vraag of vorkoopera van sterken drank lid der Oh rist.-Geref. Kork mogon zijn, werd het volgend besluit aangenomen: ,,De Synode aoht het noodig al do besturen en de lodon ernstig .op te wekken aoht U geven op, en mot allo kracht te werken tol Doteugoling, zoo mogelijk ter uitroeiing vaL do drankzondo". Voorgesteld was dab con oandidaat to* don Dienst des Woord-b, die do roeping oonor gomeonto heeft aangenomen, doch bij ho( olassioaal oxamon wordt afgewezen, do go meonto andermaal in de golegonhoid stelle haar kouze uit to sproken, om to weten of do gemeente bij haar eerste keuzo wil blijven of wol dat de borooping in het go noemdo geval van kracht blijft, tenzij oan didaat on gomeonto mot ondo^j^ng goodvin- don de ovoreonkomst dor borooping ver breken. In de zitting van gisteren der Synode van do Ned.-Horv. Kork kwam tor tafel oen schrijven van den heer D. van Popto, pred. to Bunnik, ovor do wonaoholijkheid coner wijziging betreffende art. 23, 4o. Regl. voor Opzioht en Tucht, omtrent do kosten. Na disou83ie besloot de vorgadering, dat or geen voldoendo redenen bestaan, om aan het voor- stol gevolg te geven. Omtront een verzoek van hot olassioaal bestuur van 's-Gravenhage, om do toelage voor do classioale vorgadering to vorhoogen, word besloten, deze zaak naar do synodale commissie to verzenden, ten fine van advies en voordracht. Aan do orde van behandeling komt liet rapport over do examina on hot hulppredi- kersohap. Hieruit bleek, dat in do Horv. Kerk slechts één hulppredikersplaats be staat on wel te Stekondorp. Het rapport werd voor kennisgeving aangenomen. Ter tafel kwam oen beklag van gemeente leden over den predikant, betreffende hot beheer. Do eonolusio van hot rapport daar omtrent strekte, om de onbovoegdheid der Synode uit te spreken, aangezien do zaak roods door do bevoegde besturen was behan deld on alleon do bezwaarde, niet do klager, reokt heeft van hooger beroep. Dienovereen komstig word besloten. Daarna werd do instructie van den nieuw benoemden sooretaria vastgesteld. Wegens do bijeenkomst coner Synod us oontracta werd de vergadering verdaagd tot den vol genden dag. D Na een langdurige zioktc is te Haarlem ontslapen de heer Anske Hiolke Kuipers, sinds het jaar 1878 gepensionneerd O.-I. ambtenaar, laatstelijk gcömployeerd bij de Stoomvaartmaatschappij „Nederland." Als stuurman bij dc gouvernementsmarine in Ned. Oost-Indie werd hij wegens betoonden moed begiftigd met de Militaire Willems orde. Te Haarlem boklcedde hij bij dc Doopsge zinde Gemeente verschillende betrekkingen, wier belangen hij steeds krachtig bevordordo en met ijver vervulde, terwijl do ontslapcno om zijn welwillend on goedhartig karakter door allen, die met hem in aanraking kwa mon, werd bemind on hooggeacht. De kapitein-intendant A W. Ruyter, toegevoogd aan don hoofdintendant, is tij delijk gedetacheerd te Arnhem om werkzaam te zijn op het bureel van don intendant der lsto divisie infanterie luit.-kol. C. M. A. Douglas. De lsto luit H. J. Moijboom van het 5de reg. inf. te Utrecht, is gedurende de oefeningen in de groep Nieuwersluis der Nieuwe Hollandsche Waterlinie toege voegd aan den leider dezer oefeningen. De 1ste luit. jhr. O. G. Bloys van Tres long van hot 3do rog. veld-art.is van zijn dotacheering bij het korps pontonniers ont heven.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1