13001 Maandag 14 Juli. A*. 1902. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Se lageaieur. LEIDSCH D A fi-BT. A T) PRIJS DEZER COURANT t Voor Loiden per 8 maandenS I 1.10.' "Buiten Leidon, per looper en waar agenten gerestigd ztJn g 1.80 i Franco per post i I 1.65- PRIJS DER AD VERTENTIËN Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel moor f 0.17Grootore letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseoron buiten do stad wordt f 0.05 berekond. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Leiden; Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland van den 17den Juni 1902, No. 85 (Provinoiaal blad No. 79). Brengen ter konnis van belanghebbenden dat de gewone Rijkskeuring van tot dekking bestemde hengsten vau ten minste 2$ jaar in het najaar van 1902 voor Zuid-Holland zullen gehouden worden te Leiden op 21 October Dordrecht 22 Rotterdam .23 Heenvliet 24 Dirksl&nd ,25 Daarbij vestigen zij de aandaobt van belang hebbenden voor zooveel noodig op de artt. 4 en 5 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1901 (Staatsblad No. 204), welke luiden als volgt: Art. 4. Tot de najaarskeuringen worden toegelaten alle hengsten, die ten minste 24 jaar oud z\jn. Tot de voorjaarskeuringen wordon alleen toe gelaten: o. hengaten, die daartoe aangegeven zyn bij de caiaarskeuringen van het voorafgaande jaar; b. hengsten, die volgens een schriftelijke ver klaring van een geöxamineerden veearts wegens iiekte niet op de najaarskeunugen van hot voor afgaande jaar hebben kunnen komen; c. hengsten, die uit het buitenland ingevoerd ajjn na de najaarskeuringen van het vooraf gaande jaar; d. hengsten, die bjj de najaarskeuringen van het vooraigaande jaar in een andere provincio zyn goedgekeurd; e. hengsten, die sedert de najaarskeuringen van bet voorafgaande jaar 24 jaar oud zijn geworden. Art. 5. De eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wensckt aan te bieden, is vorplicht daarvan ten minste drie weken vóór de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onderteekende aangifte te zenden aan den Secretaris der betrokken provin ciale regelmgscommisïie met opgave van a. naam en .woonplaats van den eigenaar en houder; b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere 'tenteekenen van dsn hengst benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven stamboek in stamboeknummer; c. zoo mogelijk afstamming van den hengst zoo wel van vaders- als van moederszijde en naam >n woonplaats van den fokker. Een hengst na boveogenoemden termijn aange geven, wordt van de keuring uitgesloten tenzij de Commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en le eigenaar of houder vóór den dag der keuring eene som van f 10 bij voornoemden secretaris stort. Tevens worden de belanghebbenden er op go- wezen dat de ïnsehrijvingsbiljetten voor de keu ringen op vrachtvrije, schnltefuke en onderteoken- aanvragon aan eigenaren en houders van hengsten door den Secretaris der provinciale regelmgs- commissie, den heer J. H. van der Torren te Gouda, zullen verstrekt worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. C. JUÏ'A, Wethloco-Burg. 12 Juli 1902. VAN HEÏST, Secretaris. Gemeentezaken. Nog eene de huishoud- en kookschool. Nu de Raad in zijn laatste vergadering oesloten heeft de huishoudkunde voor meis jes op te nemen onder do vakken van het herhalingsondorwijs, hoort men er dagelijks druk over praten. Wie het eigenaa-rdig behoudend karakter van ons volk kent, zal het niet verwonderen, dat het oordeel over deze nieuwigheid niet overal van waardeering getuigt. Waar het hier geldt het bereiden van spijzen waarbij de smaak, door de gewoonte gevormd zoo'n beteekenende rol speelt, kan het niet an ders. „Wij hebben heb altijd zoo gedaan", „moe der heeft het ons geleerd", „wij willen van zoo'n nieuwigheid niet weten", ziedaar uit drukkingen, die men telkens zal moeten hco- ren. Langzaam, slechts zeer langzaam, zal een betere on doelmatige bereiding en ge bruik van spijzen doordringen en daarom moet men zich niet onmiddellijk veel resulta- tsn van dit onderwijs voorstellen. Gaarne willen wij overigens het onze doen om misverstand en vooroordeel ook ten op zichte van deze zaak uit den weg te ruimen Daarvoor beginnen we thans met een paar opmerkingen te bespreken dezer dagen her haaldelijk gehoord. „Laat men maar zorgen, dat er iets goeds të koken valt dan zullen wij het wel zonder kookschool stollen", zoo spxeekt men. Antwoorden wij hun, dat het wol altijd zoo zal blijven, dat de vrouw van den werk man en kleinen burger met zuinige hand de keuken zal moeten bcheeren. Do spijzen nu goedkoop en te gelijk smakelijk en o e d z a a m te bereiden, dat is een kunst, die niet iedere huisvrouw verstaat. Waar do wetenschap daartoe de deur ontsluit, waar om die niet binnengegaan? Maar al kan men over eon ruime beur6 be schikken, dan bereidt men nog niet altijd do spijzen doelmatig en voedzaam. Daar wordt nog veel te veel ook op dit gebied aan een verwenden smaak geofferd. Wat onze tong streelt is niet altijd voedzaam en gezond. Omtrent de voedingswaarde der mecst- voorkomende spijzen en dranken heerscht nog de schromclijkstc onkunde niet het minst bij huismoeders. Onze vrouwen hebben ten opzichte der voeding opvoeding hoog noo dig. Een tweede opmerking ons meermalen te gemoet gevoerd geldt de vrouw, die gewoon lijk als leerares optreedt. Zoo'n vrouw komt gemeenlijk uit een stand, die vreemd is aan het volksleven, zegt men. Laat men allereerst begrijpen dat de leers res zich heeft moeten inwerken in het volksleven. Verder beeft zij een wetenschappelijke en practischo oplei ding genoten. Zij kent dc scheikundige sa menstelling der voedingsmiddelen en zij weet v c-lke bestanddeelen en ir. welke verhouding het lichaam dezé nooclig Reeft" Op deze wijze kan zij spijzen bereiden, die in alle deelcn aan de door het lichaam gestelde cischen voldoen: zoogenaamde Dormaal voeding Door de regelen der kunst heeft ze geleerd, die normale voeding smakelijk tc bereiden. En nu is het mooie hiervan deze voeding is niet altijd duur, in zeer vele gevallen zelfs goedkoop. Gesteld echter dat moeder haar dochters dit alles leeren kan, zal ze het daarom wel doen? Laten dc knapste vaders het onderwijs hunner kinderen niet aan vreemden over Moeten onze meisjes ook reeds niet op school naaien, breien en mazen leeren? Dat kan moeder ook wel, maar ze weet: vreemde oogen dwingen." Daarom ook dit onderwijs met blijdschap en zonder voo roordee! ontvangen. Leeren en leeren is de eeuwige taak, zegt de dichter, en leeren voor de praetijk des le vens bovenal, voegen wij er bij. Leider( 34 Juli. Benoemd is tot fioogleeraar in de wis kunde en mechanica aan de Rijksuniversiteit te Leiden dr. P. Zeeman Gzn., hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft, als hoedanig by eervol is ontslagen. Ter gelegenheid van de algemeene ver gadering van bet Nederl. Onderwijzersgenoot schap, die dit jaar op 29, 80 en 81 dezer te Leiden zal worden gehouden, zal op den laat- sten dag een boottocht worden ondernomen. Alsdan zal een wandeling worden gedaan van de Kaag naar Abbenes, waar een bezoek zal worden gebracht aan het graf van dr. J. H. Heye. De vergaderde onderwijzers zullen de nagedachtenis van den grooten kinderdichter eeren door hem een bloemenhulde te brongen en eenlge toepasseiyke liederen zingen. Van daar wordt de wandeling terug ondernomen naar de boot, die bot gezelschap verder door de Ringvaart naar Oudewetering over de Bra8omerraeer en door de Heymanswetering naar den Rijn zal brengen en verder langs '8-Molenaarsbrug, Koudekerk, Leiderdorp naar Lolden terug. Zooals men weet, is door de afdeeling Leiden cn omstreken van den Ned. Protes tanten-Bond reeds sedert een paar jaar eeD inrichting voor wijkverpleging gevestigd in het wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefdo" aan do Oranjegracht, alhier, waar een pleegzuster en een helpster do handen steeds vol hebben. Vooral met het oog op den grooten omvang der wijk heeft het bestuur der afdeeling be sloten tot de oprichting van een filiaal voor deze verpleging, dat, naar we vernomen, zal gevestigd worden in een dor druk bovolkto straten buiten de voormalige Heerenpoort. Ons kwam een gerucht ter ooron, loo pend in academische kringen, dat wij on der voorbehoud raededeelen, zegt „Het Vad." De Minister van BinnenJandsohe Za ken zou n.l. do hem door curatoren der Loidsoho Hoogeschool aangeboden lijst van aanbeveling voor de vacature-prof. Rosen- stein hebben teruggezonden. En dit zou ge schied zijn, omdat de Minister op die aan bevelingslijst miste den naam van den Schc- voningschon arts, dr. Kouchonius. Aan mejuffrouw E, J. Wosterbaoh is eervol ontslag verleend als tolophonistc, al hier, on als jongste telcphoniste is aange steld mejuffrouw J. Verhoeven. Het diploma als geoefend (gekleed) zwemmer vanwege de „Leidschc Zwemclub word Zaterdag uitgereikt aan Edzard Wil lem Wiohers Rollandet. Bjj do heden gobouden verkooping van cokes bjj partyen van 100, 10 on 5 H.L. waren de prijzen f 43, f 4.60 en f 2.26. De lsto luitenant A. Dohna, van hot 4de bataljon 4de regiment infanterie, alhier, is hedon naar de Hembrug vertrokken, ten einde aldaar een cursus aan de werkplaat sen voor draagbare wapenen be volgc-n De kapitein J. van Delft, van het 5de bataljon 4de regiment infanterie, is be stemd om op te treden als kapitein voor speciale diensten bij het korps, met stand plaats Gouda. Het beroep naar de Gereformeerde Kerk to Noordwijk aan Zee is aangenomen door Ds. R. W. dc Jong Bzn., predikant te Ter Neuzen. 'De Haagsche correspondent van de „Nieuwe Gron, C't." schrijft Vermoedelijk zullen H. M. en do Prins den 16dcn of 17den dezer op Hot Loo komen daar wordt althans alles voor hun ontvangst in gereedheid gebracht. En zooals ik u schreef zal liet vorstelijk echtpaar er tot medio Aug. blijven om dan naar Schwerin to gaan, en denkelijk van daar in September naar Den Haag te komen. Doch zooals ik meermalen zei: het hangt alles van do bevinding en adviezen van dr. Roessingh af, wiens woord voor onze Ko ningin als wet geldt. Gij kunt u nauwelijks voorstellen met hoeveel eerbied H. M. don kundigen lijfarts bejegent en hoe hoog zij te gen hem opziet. Mon heeft wel eens beweerd, dat onze jonge Koningin een vrouw is van onverzettelijken wil, con beminnelijke heer- schorcs, maar die zich tegenover iedereon van haar macht bewust toont. Laat mij u vorzekeren dat zij tegenover haar lijfarts do meest onderworpen cn gehoorzame patiën te is. Ik weet, dat zij, tijdens haar ernstige ziek te, meermalen blijken heeft gegeven van slaafscho volgzaamheid tegenover zijn bevo- lon. Zelfs als dr. Roessingh een enkele maal in zijn voorschriften en voorzorgen weifelde om de hoogc lijdcros tc ontzien of aangenaam te zijn, was do jonge Koningin do eerste om te verklaren, dat, wat do dokter voorschreef, stipt moet geschieden, cn zij zelf volgde ei ken raad ,iederen wenk zonder morren of zoadcr verklaringen to vragen, op. Enkele malen ,als dc Koningin in de eerste dagen van aanvankelijk herstal, een oogcu- blik het bed wilde verlaten, zond zij eerst een boodschap naar den doktor, waar hij ook was om te vragen of hot mooht. Dr Roes singh (en de heer Pot eveneens) waren dan cok getroffen door de meegaandheid van de koninklijke patiënte.'Ongetwijfeld heeft haar gedweeë onderwerping aan den leefregel, dion de geneesheeren haar voorschreven, veel tot dc spoedige en volkomen genezing bijge dragen. En H. M. gaat nog steeds voort zich trouw te voegen naar alles, wat dr. Roes singh nuttig en gewenscht voor haar acht. De Raad der gemeente Edam heeft be paald, dat (voor het gevon van herhalings- onderv ijs) een belooning zal worden gegoven van 70 cents per lesuur. De hoofdon zullen bovendien f 50 ieder gonieton. De schoolgel den bedragon per leerling f 0.20 in de maand. De Haagsche afdeeling van den „Alg. Ned. Dienstbodenbond" beeft een bemiddelings bureau opgericht. „Ons Streven" publiceert de voorwaarden, die voor meesters en dienst boden zullen moeten gelden. Eenlge zyn; I. Uitbetaling van het loon geschiedt maan- deiyka (thans om do 8 maanden). II. Tvroe vrye avonden in do week, een Zondag morgen vry, en den daarop volgenden Zondag vry van 2 uren af. III Goede vooding, ligging en humane bo- handeling. IV. Aan do meisjes worde verzekerd minstens 10 dagen ln hel jaar vry te zyn. Dienstboden, die door bemiddeling van het bureau een betrekking wen6chen, moeten zyn lid van den „Alg. Ned. Dienstbodenbond". Zy moeten de bekwaamheden bezitten voor de werkzaamheden, waar zy zich voor aan geven. Zy moeten door plichtsbetrachting en zelf standigheid de waarde van het vak trachten te verheffen. Naar wy vernemen heeft do Hollandsche Spoorwog-My. besloten een verbinding door middel van draadloozo tolegraphie tusschen Enkhuizen en Stavoren tot stand te brengen. Over de levering dor toestellen wordt onder handeld met de „Allg. Elektrlcltats Gesell- schaft" te Beriyn, welke firma een belengryk billijker aanbieding deed dan de Marconi's Wireless Telegraph Company. De masten, in Enkhuizen 85 meter, in Stavoren 30 meter hoog, worden door de My. zelve vooruit, gesteld. Door de byzondere ligging van het station to Enkhulzen zal aldaar over do stad heen geseind moeten worden. (De Ing.) Te Hoorn is plotseling overleden dr. J. MUers, leeraar aan de Hoogere Burgerschool aldaar. By de openbare prysuitdeeüng aan leer lingen van het stedeiyk gymnasium te Utrecht, dlo jaariyks in hot kerkgebouw dor Waalsche Gemeente aan bot Pieterskorkbof plaats hoeft, deed zich een niet gewoon verschynsel voor. Het is van oudsher, zegt de tN. R. Ct.", do gewoonte, dat twee der boste leerlingen, die uit de hoogste klasse het gymnasium verlaten, in die kerk oen redevoering houden, do oen in de Latljnache taal, do andore in het Noderlandsch. De Latynsche rede werd dit jaar gehouden door een jonge dame, leerllDge van hot gymnasium, mejuffrouw Margarotha G. F. Renkema. Hot ls voor de eerste maal, dat te Utrecht by zulk een gelegenhoid een jonge dame den kathoder beklimt. De Commis8aria der Koningin in Geldor- land heeft ln het eorste halfjaar van 1902 2000 bewyzen van Nederlanderschap afgegeveD ten behoeve van personen, die in Dultachland verbeven. Uit Balduinstcin wordt omtrent do aan komst van Prins Hondrik aan do .,N. Arnh, Ct." van Zaterdag gemeld: Met don sneltrein van Giessen reed heden avond Prins Hendrik hot Diczer station bin nen. Do Koningin, in gezelschap van (^n hofdame on enkele hcoron, wachtte in het vorstelijk vertrek haar gemaal op. Toen de trein binnenliep, betrad do Koningin het perron, jjldo naar do coupé, waaruit do Prins steeg, begrootte hem cn kuste hom meormalon op beide wangon. Door een tal rijk publiek allerhartelijkst begroot, bestegen do vorstelijke personon het hofrijtuig dat hen naar het slot Schaumburg bracht. Dr. Roos- singh was mot don trein van 6.42 aangeko men Gisteren was het 26 jaar geleden ,dat mr. D. N. Brouwer hot ambt van sooretaris der gemeente Gouda aanvaardde. In een bij- zondore zitting van den gomeenteraad, Za terdag gehouden is hem hulde gebracht voor de trouwe on bolangrijko diensten, dor ge meente in dio kwart-eeuw bewezen. Do bur gemeester en wothouders on do leden van den gomeenteraad boden don jubilaris een beeld aan. Do ambtenaren der gemoente-socretario, do gcmeentc-ontvanger, de commissaris van po litie, do inspecteur van de bouwpolitie, de bode en do conoiergo sohonken hom twe< platen. Door don minister van oorlog ia, naar aanleiding van gedane voo re tol Ion, mot het oog op het voortdurend toenemend groote incompleet aan vrijwilligere bij liet korps genietroepen, de engagements- on roëngage- men te premie te verhoogon, aan den com mandant van dat korp3 modiogedeeld, dat de Minister bezwaren moet maken dio voor- stollen aan H. M. de Koningin voor te leg gen, wegens de vele uitgaven, die de nieuwe Lego rw et tem reeds mot zich brengen. De Minister hoeft daarentegen geen be zwaar don overgang van genie-soldaten bij hot leger in Nederl andeoh-Indio te bo- perken. Door den heer A W. A Goudart, Vaart- 8chestraat 12, to Utrecht, worden pogingen aangewend tot stichting van oen vorconiging, dia o. in. door het uitgeven van een weekblad 10) „Onze partij heeft mij do eer bewezen, mij op te dragen, deze hoogst gewichtige -zaak in haar naam ter sprake te brengen, en den volgenden Dinsdag" de generaal stond op en boog, alsof hij reeds voor de vergadering stond „zal ik in den Senaat een aanklacht tegen de regeering indienen wegens de wijze, waarop zij de rijkste bezitting van mijn va derland weggesmeten heeft weggesmeten, niet alleen aan buitenlanders, maar ook voor een prijs, een aandeel, dat geen aandeel is, maar een omkooping, om de oogen van het volk te verbinden. Het is een netelige zaak en ik weet niet, wien dc schu treft. Ik wil niemand aanklagen, maar ik koester verden king en zal een onderzoek gelasten en verlan gen, dat van de waarde geen tiende, maar do helft van al het erts, dat gij delft., aan de regeering betaald wordt. Van avond heb ik u als den hoofddirecteur opgezocht om u mijn plan mee te deeleny want ik wensch niet dat. mijn voornemen u onkundig blijft. Ik maak uw Maatschappij geen verwijtgij zijt kooplui, die er op uit zijn te krijgen wat zij krijgen kunnen. Dat is koopmansgebruik, maar gij zijt te ver gegaan en ik geef u den raad ,met uw menschen te Nieuw-York van gedachten te wisselen cn te vernemen, welke aanbiedingen zij nu bereid zijn te doen nu, waar zij met mannen te doen hebben, die niet. aan hun eigen belangen denken, maar aan het belang van het land." Mendora maakte een diepe buiging en nam weer met een gewichtig fronsen van het voorhoofd en over elkaar geslagen armen op zijn steel plaats. Zijn stem zweefde nog in de lucht, want hij had zoo plechtig gespro ken, alsof hij reeds in de vergadering van den Senaat stond cn de zaak van het volk bepleitte, Mac Williams keek Olay aan, doch deze lette niet cp hem en er was geen goluid te hooren, dan het gegorgel van het nicotinesap in Langham's pijp, waaraan de jonge man zenuwachtige halen deed, het eënige teeken, dat hij belang in de zaak stelde. Clay legde een van zijn vuilo laarzen over den ander en schoof, achterover leunend, de handen tusschen zijn gordel. „Waarom heeft u dit niet reeds vroeger ter sprake gebracht?" „U heeft gelijk, dat te vragen," antwoord de de generaal haastig. „Ik kom wel wat laat en het spijt mij zeer als wij u daardoor onaangenaamheden berokkenen, maar ik kon natuurlijk toch niet eerder spreken, dan vóór ik wist, wat er gebeurde. Ik ben met mijn troepen afwezig geweest, want ik ben in de eerste plaats soldaat en dan eerst poli ticus. Tijdens het laatste jaar heb ik de gren zen bewaakt. Een generaal te velde, die steeds in den zadel zit, krijgt weinig berich ten, maar ik waag de hoop uit te spreken, dat gij van mij hebt gehoord. Clay klemde de lippen op elkaar cn boog het hoofd. „Ja, generaal, wij hebben van uw overwin ningen gehoord," antwoordde hij. „Dus u vond bij uw terugkomst, dat er dingen voor gevallen waren, die u niet bevielen?" „Zoo is het," stemde de ander volmondig toe. ,,Ik vind, dat overal verontwaardiging heerscht; ik vind, dat mijn vrienden zich over de spoorlijn beklagen, die over hun land is gelegd; ik vind dat vijftienhonderd soldaten tot arbeiders met houweel en spade zijn gemaakt en naast negers en uwe Ieren werken. Hun loonen zijn hun niet uitbetaald en zij zijn slechter verzorgd, dan wanneer zij zich op marsch bevinden; ziekten en -Clay maakte een korzelige beweging en stampte met den voet. „Dat was vroeger zoo maar nu niet meer" viel hij den generaal in do rede. „U zoudtmij veel genoegen doen, generaal, als u mij toe stond, u door de verschillende kwartieren te geleiden. Wat de loonquaestie betreft, zco zijn de lui door hun eigen regeoring nooit be taald en wel om de eenvoudige reden, dat de officieren het geld in eigen zakken staken. Maar nu krijgen zij geregeld hun loon. Dat is echter van ondergeschikt belang. Wie be klaagt zich over de voorwaarden, waaronder wij do toestemming tot onderneming verkre gen hebben?" „Iedereenriep Mendoza met een vecl- beteekenende beweging der hand, „en men vraagt bovendien, waarom, als de mijn zoo rijk is, geen der aandeelcn hier in ons eigen land zijn aangeboden? Waarom zijn zo niet openlijk op de markt gebracht, waar ieder een kon koopen? Wij hebben rijke lui hier te Olanchowaarom is hun niet de gelegenheid gegeven, uit de schatten van hun eigen land voordeel te trekken? Maar neen l Wij zijn niet gevraagd of wij koopen willen of niet; alle aaudeelen zijn te Nieuw-York aan den man gebracht; hier heeft niemand voordeel van de zaak, behalve de Staat en die krijgt slechts tien percent! Ongehoord!" „Ah, ik begrijp het zeide Clay ernstig. „Van dit gezigtspunt heb ik de zaak nog niet beschouwd. Men voelt, dat men achteruitge zet is hm, ik begrijp." Een oogenblik hield hij op alsof hij ernstig nadacht. „Welnu", voogde hij er daarop bij, „dat kan verholpen worden." Na deze woorden keerde hij zicb om en maakte met het hoofd een beweging naar de open deur. „Als gij beiden nog naar do stad wilt, wordt het tijd om u op weg te begeven", zei- do hij daarbij tot de beide jongelieden, waar op Langham cn Mac Williams opstonden on zwijgend tegen hun gast bogen. „Ik zou het zeer aangenaam vinden, als mr. Langham nog een oogenblik bij ons bleef", zeido Mendoza beleefd. „Naar ik hcor lieeft zijn vader het grootste gedeelte der aandeelcn in handen en dus zou het wel licht het beste zijn, als hij onze verhandelin gen bijwoonde." Clay bleef met gebogen hoofd zitten en keek niet opevenmin trachtte do jonge man een teeken van hem op te vangen. „Ik ben niet als mijn vaders zoon hier", antwoordde Langham, „maar slechts als be ambte van mr. Clay. Hij is de vertegen woordiger van de Maatschappij. Goeden avond, generaal 1" „U bedoelt dus", zette Clay het gesprek weer voort, „dat uw vrienden ons minder vijandig zouden zijn, als zij gelegenheid had den, aandeden te koopen? Gij zoudt dan van meening zijn, dat daarmee alle partijen ge rechtigheid wedervoer?" „Ja, dat weet ik", antwoordde Mendoza. „Waarom worden de aandeden buitenslands gebracht, als menschen, die hier leven, in staat zijn ze te koopen?" „Zeer juist", antwoordde Clay, „natuur lijk. Maar nog een vraag, generaal. Zijn de heeren ,die de aandcelen wenschen te koopen, dezelfde, die in don Senaat zitten, dezelfde, die tegen de voorwaarden zijn, waaronder wij dc toestemming tot onze oadernemiitg verkregen hebben?" „Ja, met enkele uitzondoringen zijn het dezelfde heeren." Olay keek over dc haven naar de lichten der stad, en de generaal draaide zijn hoed om zijn knio en keek naar de sterren bovca zijn hoofd. „Want, als zij dat zijn", ging Clay voort» „en het gelukt hun ons aandeel van negentig percent op vijftig te brengen, dan moet gij toch inzien, dat de action eveneens veertig percent van hun tegenwoordige waarde vor- liczon." „Dat is waar", stemde de generaal too. „Ik heb er aan gedacht en als den sonate ren der oppositie gelegenheid gegeven werd/ action te koopen, dan zouden zij zekor inzien, dat hot verstandiger ware, van hun verzet te gen do tegenwoordige bepalingen af te zien en als aandeelhoudere zouden zij u toestaan, negentig percent van de winot te behouden. Aan den andoren kant", ging Mendoza voort, „is het ook beter, dat net geld ondeï do menschen korat, dan dat het in 's rijks schatkist nutteloos opgegaard wordt, terwijL altijd het gevaar bestaat, dat dc president er zich van meestor maakt, >o niet deatf dan volgende." (Wo>-:

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1