Tweede Kamer. Aeademienieuws. Marktberichten. De heer H. do Bruin, te Noordwyk- B inn en, komt voor op de voordracht voor ©nderwyzer aan sehool D te YJaardingon. Voor het eindexamen aan de Middelbare school voor Handel en Administratie, Laan van Meerdervoort 104 te 's-Gravenhago, zyn o. m. geslaagd H. Ouweleen en J. Cornellssen, Uit Loiden. Voordat dr. Roessingh van Den Haag naar Schaumburg vertrokken ia om zich van de gezondheid van H. M. do Koningin te overtuigen, zal er van het vaststellen van den datum van terugkeor van H. M. naar Het Loo nog geen sprake kunnen zijn. Alle tot dusver genoemde datums van terugkeer berusten op geen grond. Graaf do Sólir, de Portugeeecho gezant by ons Hof, ging gisteravond naar Londen. De Fransche en Turksche gezanten zyn gisteren in do resldentio uit hot buitenland teruggekoerd. In het „Hotel des Indes" tc 's-Graven- hage, zijn aangekomen dc heeren K. en T. .Watanabe, twee mannen der wetenschap uit Japan, die met wetenschappelijke doeleinden naar ons land komen. De Japanscho gezant bracht hun een bezoek en in den middag gin gen zij naar de woning van den gezant. Zy begaven zich heden naar Amsterdam. De Staten van Zuid-Holland zullen ook hun eerstvolgende zitting op morgen Dins dag houden in de vergaderzaal der Tweede Hamer. De heer A. S. Talma deelt aan het hoofd van „Patrimonium" mede, dat hij „dank baar voor zijn herstelde gezondheid, zijn werk weder mag opvatten." Door B. en Ws. van Bloemcndaal wor den voor do betrekking van opzichter dor gemcontewerken aanbevolen dc hoeren H. Albcrs, to Arnhem; C. W. dc Jong, to Haar lem, en D. Tiemens, to Leiden. Ter benoeming tot leerares in de Fran sche taal en letterkunde aan dc Hoogcro Burgerschool voor meisjes te 's-Gravenhage, voor het tijdvak 1 Sept. 1902 tot 1 Septem ber 1903, op een bezoldiging berekend naar V 85 's jaars por wokolijksch lesuur, wordt aanbevolen mejuffr. M. E. Loko, thans tij delijk leerares aan het gymnasium te Kam pen. De Staatscommissie voor de regeling dor schadevergoeding van Nederlanders, ambtenaren der Z,-Afr. Spoorwegmaat schappij, houdt in do laatste dagen herhaal delijk vergadering, vermoedelijk met het doel om onder do tegenwoordige omstandig heden spoedig met hare taak gereed te ko men. Het 2de bat., 2do reg. inf., uit Maas tricht ,het vesting-bat. 4de reg. inf. uit Gou da, benevens een detachement der kolonialo resorve, vertrekken heden naar de leger plaats bij Harskamp, ten einde tot 18 dezer aldaar schietoefeningen te houden. Naar nader gemeld wordt, is het schip, waarmede de Staatssecretaris der Zuidafri- kaanschc Republiek, de heer Reitz, met zijn beide- jongste zoons en de Boeren-gencraals de reis naar Europa doet, de „Kanzier", die leods van Loren^o-Marqucz is vertrokken. Ook volgens den correspondent van de „Daily Chronicle" to Johannesburg, zou de gewezen staatssecretaris yan do Zuidafri- kaansche republiek, Reitz, Afrika hebben verlaten, op weg naar ons land, om zyn familie te bezoeken. Liever dan onder Eugelsche vlag te leven, zou hy hot voornemen hebben zich met de zynen in Nederlandscli-Indië op Sumatra te vestigen. Wy laten de waarheid van dit bericht voor rekening van den •correspondent, dio het meldt. Ned.-Herv. Kerk. Drietal te Vlaardingen A. ten Have, to Eemnos-buitendr. F. J. Los, te Barneveld, en 0. B. Oorthuys, te Rotterdam. Het nieuwe kanaal tor verbetering van de Gouwe vaart, heeft ln zyn wording mot allerlei moeliykhodon te kampen. Dacht mon nu de reeks verzakkingen to boven te zyn, dezer dagen zakte weer p. m. 70 M. kade weg, hetgeen natuurlijk een groot inconvenient veroorzaakte. Te 'e-Gravenhage is de heer H. van Thol, kunstschilder, ton gevolge van een on geval met oon flets, overleden. Het stoomschip „Soestdyk" vertrok 6 Juli van Rotterdam naar Newport News; de „Salak'V van Rotterdam naar Java, passeerde 4 Juli Oitavos; de „Danae", van Amsterdam naar Tanger, passeerde 4 Juli Dungeness j do „Java", van Amsterdam naar China, vertrok 6 Juli van Singapore; de „Koning WillemI", van Batavia naar Amsterdam, passeordo 0 Juli Gibraltar; de „König" (thuisreis) arri veerde 5 Juli te Napels; de „Laetsz" arrl- voorde 6 Juli van Java te IJmulden; de „Teucer" orrlveorde 3 Juli van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Varzin", van Macassar naar Amsterdam, arriveerde 4 Juli te Singapore. Bodogravon. Zondag-avond brandden alhier, naar men zegt door hot 6pelon mot lucifers van een jongen, do woning en hoolborg af van don heer Van der Maat in Oud-Bodegraven. Hnaerswoude. Ze willen a. s. winter weer exorceeron by ons en daar kunnen we ons van harte over vorbiyden. Al wierp hot voorbereidend militair onderricht yoor den dion8ttyd volstrekt geen voordooien af, dan nog zouden die oefeningen onder leiding van bekwame en dogeiyke vakmannon een onmis kenbaar goeden invloed op hot jonge geslacht uitoefenon en door ieder, dio het wel meent met ons volk, bevordord moeten worden. Van het dorp hebben zich 46, van den Rykdyk 27 jongelieden aangemeld; dus totaal 73. Een aardig gotall Do verkooplng van den Naaikrans, een voroeniging vau meisjes aan den Ryndyk, die werkt voor hot suppletie-fonds der Ohr. school van den hoer H. P. Meyer en door diens echtgonoote geprosideord wordt, heeft 100 guldon opgebracht Leiderdorp. Woensdag 9 Juli a. e., 's namid dags to 2 uren, zal ten raadhulze golegenheld worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. Leidschendttuu De collecte voor hot fonds van don gewapenden dienst ln de Nederlanden heeft opgebracht voor Stompwyk f 28.22® on voor Veur f 0.06®, totaal f 34.89. Voor het voorbereidond militair onder richt hebben zich 27 jongelieden aangemeld. Uit de „Staatscourant." Wegens ziekte eervol ontslagen de commies der posterijen lsto klasse P. J. T. Voet van Vormizeele. Benoemd tot directeur van het post- en te legraafkantoor te Valkenberg T. Jager, thans te Waalwijk. Pensioen verleend aan M. A. of A. M. Woqrtmeijer, gewezen bewaarster lstcn rang in het huis van bewaring to Amsterdam, van ƒ360 'a jaars; aan P. van den Aakster, ge wezen stoker in het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Alkmaar, van /210 's jaars, en een 2de pensioen aan E. J. Peters, gewe zen bewaarder 3den rang in het huis van be waring te Rotterdam, van 83 's jaars. Op non-activiteit gesteld voor een jaar cje ritmeester W. O. Volcker, van het 2do regi ment huzaren, buiten bezwaar der schatkist. Do luit. tor zoo der 2de klasse D. M. C. do Roo van Aldcrwerelt, dienende aan boord van Hr. Ms. logementschip „Buffel", wordt met 7 dezer op non-activiteit gesteld. Met 18 dezer wordt de luit. tor zoo der 2de klasse N. J. van Laer geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Met ingang van 1 Augustus zijn be noemd tot tweeden klerk bij den Centralen gezondheidsraad to Utrecht: mejuffrouw D. van der Boon, to Schevcningen en S. H. van Schaick, te Utrecht. Do ministers van oorlog en van water staat verlecnen deze week geen audiëntie. Vacaturen M. O. Met 1 September a. s. is aan de Rijks hoo- gere burgerschool met 5-jarigcn cursus te Leeuwarden te vervullen de betrekking van leeraar in dc geschiedenis en aardrijkskun de. Het aantal wekelijks te goven lesuTon zal vermoedelijk 23 bedragen. Met 1 September a. s. is aan de Rijks hoo- gere burgerschool met 5-jarigen cursus te Groningen tc vervullen do betrokking van leeraar in do geschiedenis en aardrijkskun de. Het aantal wekelijks te geven lesuren zal vermoedelijk 22 bedragen. Z die voor een dezer betrekkingen in aan merking wenschcn to komen .gelieven zich vóór 18 Juli c. k., met vermelding van het aantal dienstjaren door hen aan eon hoogero burgerschool of gymnasium doorgebracht, aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. J. CampoTb, to 's-Gravcnhage. Bataljons- en 7egimenls-ocfeningen. Door den minister van oorlog is aan dc inspecteurs dor verschillende wapens mede gedeeld, dat met afwijking van het Kon. be sluit van 18 Juni 1902, no. 47, aan H. M. de Koningin machtiging is verzocht, om de on derstaande bataljons- en regiments-oefenin- gen bij dc daarbij aangegeven data te doen plaats hebben: lo. Oefeningen van het rog. grenadiors en jagers in do omstreken van 's-Gravcnhage van cn met 25 Aug. t/m. 3 Sept. 2o. Kampcerep in do legerplaats bij Mil- ligen door den Staf en de vier veldbataljons van het 4do reg. inf. van en met 3 Aug, t/m. 3 Sept. 3o. Kampeeren in de legerplaats bij Laren door den Staf cn do vier bataljons van h't 7de reg. infanterie van en met 23 Aug. t/m. 3 Sopt. 4o. Oefeningen van het 8ste reg. inf. in de omstreken van Arnhem door den Staf en do vior veldbataljons (waarvan het lsto en 2do bataljon gekampeerd op dc Kampcrhcide) en de 4do comp. van het 5de bataljon van 29 Aug. t/m. 9 Sept. 5o. Oefeningen van het 3do reg. huzaren buiten het polderterrein van 23 Aug. t/m. 3 September. Gemeentelijke brandverzekering voor Leiden. In de laatstgehouden Raadsvergadering werd do door do heoren Sijtsma on Witinans voorgestelde motie om Burg. cn Wcths. uit to noodigon een onderzoek in to stellen 'ptn- tronb do uitvoorbaarhoid eener gemeentelijke brandverzekering voor doze gomeonte, na eonigo beraadslaging door de voorstellers weder teruggenomen, en vervangen door ceno van don volgendon Inhoud: „Ondorgoteekendcn stellen voor, dat de Raad rich wende tob do Rijks regeering met verzoek to bovorderon, dat door wijziging dor wet invooring eenor verplichte brand verzekering vanwege de gemeente mogelijk wordo gemaakt." Met don inhoud dezer laatste motie, we derom ten finë van praeadvies in handen van B. on Ws. gestold, kunnen zij rioh ten volle vereenigen. Imers, zoowel uit hun prae advies op do eörstvoorgestelde motie Us uit het verhandelde in do zitting van 28 Juni 1.1. is duidelijk gebleken, dat B. en Ws. aller minst in principe tegen de invoering eenor gemeentelijke brandverzekering gokant zijn. Slechts opperden zij daartegen tweo h.i. afdoende bezwaren: heb to groote risico voor een niet zeer groote gemeente als de onze en en dit vooral het gomis van con wette lijke regeling, waardoor do ingezetenen tot hot toetreden tot do gemeentel ij ko verzeke ring zouden kunnen worden "gedwongen. Nu spreekt hot evenwel van zelf, dat een voorstel, dat juist hot wegnomen van deze hoofdbezwaren beoogt, door B. en Ws. niet andors dan met instemming kan worden ont vangen, Indien toch eenmaal do ingezetenen tot vereekoring hunner eigendommen bij do gemeente kunnen worden gedwongen, achten ook B. on We. het geenszins onmogelijk, dat ook bij verlaging der thans gangbare pre mies toch nog finanoiecl voordcel door de gemeente zal kunnen wordon behaald, al -zal dan ook dit voordeel bij vorrc na niet zoo groot zijn „als thans dqor do partiouliere maatschappijen wordt behaald. En ook aan het bozwaar van oen te groot risico zal dan door een onderlinge herverzekering der ge- meontoh kunnen wordon te gomoeb gokomon. Intussohen, het behoeft geen betoog dat eon adres, als door do voorstellers der motie gewensciit wordt, meer indruk zal makon en grooter uitwerking zal hebben, naarmate het op steviger basis steunt en krachtiger motie ven daarvoor kunnen wordon aangevoerd. En nu is het B. en We. en waarschijnlijk ook den Raadsleden bekend, dat juist dezer dagen door den gemeenteraad van 's-Gra venhage aan een Commissie uit zijn midden een onderzoek „van het vraagstuk der ge meentelijke brandverzekering-'' werd opge dragen. En tevens vernamen B. en Ws. uit betrouwbare bron, dat ook van deskundige zijde do bcstudeering van dit onderwerp word ter hand genomen, eai dat deze studie ver moedelijk bianea niet al te langen tijd het lioht zal zien. Het zou daarom, naar het B. en Ws. voorkomt, aanbeveling verdienen, ook indien thans de motie, waartegen hun nerzijds overigens geonorloi bezwaar bestaat, wordt aangenomen, met de uitvoering van het besluit te wachten, totdat B. en We. althans van laatstbedoelde studie kennis heb ben kunnen nemen. Immors perioulum in mora is hier niet. En wanneer dan door deze gemeente een bewe ging wordt op bouw gezet, om een zeer ih- grijpende wetswijziging uit te lokken, een beweging, waarbij zich, naar B. en Ws. mo gen vertrouwen, tal van andere gemeenten zullen aansluiten, kan het zeker niet anders dan aan heb welslagen dor zaak ten goede komen, wanneer deze alleen met volslagen kennis van zaken en na gezette overweging wordt ter hand genomen. En daarvoor is kennisneming eener speciale studie van het onderwerp van deskundige hand zeker van hot grootste belang. Hot is op deze gronden, dat B. en We. u in overweging geven óf wel de behandeling der motie alsnog eenigen tijd to verdagen, qf wel, indien de gemeenteraad thans tot haro behandoling en aanneming mocht be sluiten, hen te maohtigen met de uitvoering van het genomen besluit te wachten, totdat bij de samenstelling van het adres over de daarvoor gewensohte gegevens zal kunnen worden beschikt. Stolpiaansch Legaat. Curatoren van het Stolpiaansch legaat aan de Rijksuniversiteit tc Leiden hebbon op de door hen uitgeschreven prijsvraag: „Eene kritische geschiedenis van het begrip Sub stantie in de nieuwere wijsbegeerte", twee antwoorden ontvangen. Het antwoord met het motto: „In het Be grip begrepon" heeft de verdienste, met gloed en overtuiging te zijn geschreven. Daartegenover maakt zich bij de lectuur al spoedig het bezwaar merkbaar, dat het, ten zij wellicht voor den ingewijde in Hegel's taaleigen, zeer moeilijk is te verstaan. Is het nu conerzijds onbillijk, van zulk een geschrift te eischen dat het ook voor den geheel onge leerde volkomen klaar zij, andererrijds mag men het toch hooger eischen van bevattelijk heid stellen, dan waaraan hier voldaan is. Ondanks die gegronde bezwaren tegen den vorm, had liet stuk üog voor lof i'n aanmer king kunnen komen, indien het, in hoe be scheiden mate dan ook, op het geheele on derwerp, of op een deel er van nieuw licht had geworpen. Van wat als uitkomst uit zelfstandig onderzoek kon worden aange merkt, treft men er echter niets aan. Daar entegen zijn stellig onjuiste beweringen er niot zeldzaam. Alles saamgevat, blijkt het moeilijke onderwerp de krachten van den schrijver te zwaar geweest to rijn. Voor be kroning kon zijn work niet in aanmerking komen. Gunstiger kan het oordeel luiden over het andere antwoord, met het motto: „ld quod somper sit simplox et unius modi et tale quale sit" (Cicero Acad. Quaest. I. 8). De schrijver daarvan heeft zich moeite gege ven, het onderwerp to beheerschen. Met krachtige lijnen schotst hij de door hem be handelde denkstelsels, en het lijdt geen twij fel, of dit werk met zijn heldoren betoog trant zou lezers kunnen vinden, wlen het iets leerde. Intusschcn worden de genoemde deugden minder, hoe verder het betoog naar den nieuweren tijd voortschrijdt, en getuigt het laatste gedeelte, dat over de „enorgetica" van Ostwald handelt, van eene vluchtigheid, die aan de waarde van het geheel grootelijks afbrouk doet. Curatoren hebben gemeend, ook dit tweede antwoord niet te kunnen bekronen. Toch oordeelden zij den ijver, dóór den schrijver aan don dag gelegd, en den vorm van zijn werk prijzenswaardig genoeg, om eenige aan moediging te verdienen. 2ïj besloten daarom, indien hij zijn naam wil bekend maken, hem ecno som aan te bieden van f 15Ó. Belde inzenders zullen, zoo zij zich als schrijver der aangeboden verhandeling legi- timeeren, hun handschrift kunnen terugont vangen. Voorts hebben Curatoren als onderwerp voof eene prijsvraag op het gebied der zede- kunde gekozen: „De beteekenis en de invloed van Nietzsche." Antwoorden hierop worden ingewacht vóór ultimo December 1903 bij den voorzitter van het curatorium, prof. dr. J. van Leeu wen. te Leiden. Zij moeten in heb Neder- landsch of in het Latijn zijn geschreven, ge- teekend met eene spreuk, en vergezeld van een vorzegeld briefje, dat dezelfde spreuk draagt, en waarin des schrijvers naam en adres zijn opgegeven. De prijs voor eon goedgekeurd antwoord is de gouden medaille, ter inner lijke waarde van 250 en /100 in geld, of wel, naar verkiezing, de geheele som in geld. Een leidsche huishoud- en kookschool. Bij art. 34 der wet op don Leerpliekt is een wijziging gebracht iu art. 17 der Wet op het Lager Onderwijs, dat het hcrhalingsonder wijs regelt. Dientengevolge moet hot herha- ltngsonderwija ook hior ter 6tede vóór don eerstvolgenden cursus geheel worden gereor ganiseerd, met name, zooals Gödep. Staten, door wie die regeling moet worden goedge keurd, het uitdrukken, meer gaan aansluiten aan do pracbijk des levens. Rokordng houdende met de door Gedep. Staten ter konnis van de gemeentebesturen gebrachte wenken ia dan ook door B. on Ws. in overleg met den Voorzitter der School- ootnmissde en de hoofden dor bestaande her halingsscholen een geheel nieuwo regeling ontworpen, en thans in handen der School commissie gesteld. Alvorens zij evenwel aan den gemeente raad ter vaststelling zal kunnen worden aan geboden, moeten oö* nog 'de disfcrictssohool- opziener on de hoofden der lagere scholen worden gehoord. Er is intusschen een onderdeel van dat on derwijs, waaromtrent B. en Ws. gaarne reeds thans een beslissing do den Raad zagen genomen. Overeenkomstig den wensch van Godcp. Staten en van den districtsschoolopziener zijn nl, onder de vakken van liet herhalings- onderwij8 voor meisjes ook opgenomen de huishoudkunde, de kookkunst en de behan deling van de wasch. Nu beschikt evenwel de gemeente noch over de voor dat onderwijs benoodigdc localitedt, noch over daarvoor geschikte leerkrachten. Vandaar dat B. en Ws. rich te dier zake in verbinding hebben gesteld mot het Be stuur van het Volkhuis, dat met de meeste welwillendheid zich bereid heeft verklaard onder zekere voorwaarden de vercisckte lo- caliteit ter beschikking te stellen, waarin dan onder de leiding van een uitnemend bekwaam leerares dit onderwijs zou kunnen worden gegeven. Wil echter de gemeente van deze haar ge boden gelegenheid kunnen gebruik maken, dan zal reeds thans een beslissing moeten worden genomen. In de eerste plaats toch moet de rooster der lessen aan het Volkshuis voor den cur sus 19021903 weldra worden vastgesteld (feitelijk moest dit reeds geschied zijn) en moet dus het Bestuur weten of de gemeente over de localiteit van liet Volkshuis wenscht te beschikken, en in do tweede plaats zal de leerares, die met dit onderwijs zou worden belast, alleen dan aan het Volkshuis verbon den blijven, indien het vaststaat dat do ge meente ten behoeve van het herhalingsonder- wijs voor meisjes van hare diensten zal ge bruik makon. Reeds thans toch is zij elders voor een dergelijke betrekking aangezocht en daarom zal alleen bij een spoedige be slissing dezo uitnemende leerkracht voor dit onderwijs behouden blijven. De kosten van dit onderwijs zullen 1600 bedragen, n.l. f 10Ó0 als bezoldiging voor de leerares, 600 voor het gebruik van lokalen en materiaal, vuur en licht en 100 voor den aankoop van levensmiddelen. Het komt B. en Ws. voor, dat de gemeente in het belang van dit onderwijs niet mag na^ laten van dit welwillend aanbod van l.:t Leidsche Volkshuis gebruik te maken en dat eeh jaarlijksche uitgave van 1600 zeker niet te hoog is, indien daarvoor op zoo uit nemende wijze in dit onderwijs kan worden voorzien. Mitsdien geven B. en Ws. in overweging, in afwachting van eon nadere definitieve regeling van het hcrhalingsonderwijs: lo. reeds thans in beginsel te besluiten tot de opneming van de huishoudkunde, de kookkunst en de behandeling der wasch on der de vakken van het herhalingsondcrwijs voor meisjes; 2o. hen te machtigen een definitieve rege ling te treffen met het bestuur van het Volkshuis, waarbij dit tegen een jaarlijksche vergoeding van f 1600 een leerares en de voreischto localiteit en hulpmiddelen voor het onderwijs in deze vakken ter beschik- kingking zal stellen van do gemeente. RECLAMES, h 40 Cent-s per regel. 6006 2 Qdol-Mondwafer, hei beste voor de tonden! De Afdeeliiig Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Heden, 7 Juli, is het vyf en twintig jaar geleden dat hier ter stede gevestigd werd de Leidsche Afdeeling der Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Dezo Afdeeling heeft zich gedurende dien tyd meer en meer ontwikkeld, zoodat zy thans gerekend wordt onder de krachtigste en flinkste Afdeellngen dier groote Maatschappy. Voor een groot deel heeft zy haar bloei te danken aan de vriendschappelyke verhouding en goede oensgezindheid, die er hier ter stede tusschen do verschillende beoefenaars en lief hebbers van het Tuinbouwvak bestaat, en ook aan de wyze, waarop de opvolgende besturen er steeds naar getracht hebben aan de hun opgelegde verplichtingon te voldoen, waardoor de Tuinbouw hier ter stede gedurende de laatste vyf en twintig jaar aanmerkeiyk is vooruitgegaan. Op de meest verschillende wyzen is deze AfdeeliDg steeds werkzaam geweest. Door het houden van nu eens uitgebreider, dan weder kleinere tentoonstellingen heeft zy de lief- kebbery voor bloemen en planten hier ter stede steeds by het publiek aangewakkerd en te geiykertyd de vakgenooten op de hoogte gesteld van het beste wat er op tuinbouw gebied bestond. Door het houden van populair wetenschappeiyke voordrachten heeft zy ge tracht haar leden bekend te doen worden met de plantkunde, voor zoover dit voor een goede beoefening van hun vak wenscheiyk was. Door de jaariyks gehouden excursies werden de leden in de gelógenheid gesteld ook kennia te nemen van wat er in andere doelen van ons land belangryks op tuinbouwgebied te zien is en door den sènds een paar jaar door haar in vereenlging met de Tuiniers- en Bloemisten- Vereeniging „Door Eendracht Verbonden" opgerichten Tuinbouw-Wintercuraus tracht zy de ondergeschikten in het vak meer en meer te ontwikkelen. Ook de geregeld gehouden byeenkomsten der leden worden steeds druk bezocht en de aangename en leerrijke daar gehouden discussiën dragen niet weinig tot den vooruitgang van het vak liior ter stede by. De Afdeeling heeft alle reoht haar vyf-en- twinlig jarig bestaan feesteiyk te herdenken, wat dan ook Woensdag 16 en Donderdag 17 Juli a. s. geschieden zal. Het uitvoerige voor deze feestelijkheid verschenen programma doet zien, dat de feesten gegeven zullen \vor-~ den ln „Zomerzorg", dat daartoe door deleden der Afdeeling zal wordon versierd, welke ver siering Inderdaad zeer fraai belooft te worden. Den 16den Juli des namiddags te twee uren zal de oiflcioele opening van het feest ge schieden door den eere-voorzitter der afdeeling prof. dr. J. M. Janse, waarna van halfdrie tot halfvyf een Goncert-promonade zal plaats hebben, gegeven door het muziekcorps der dd. Schuttery. Te vyf uren zullen dan een aantal genoodigden zich met het bestuur, de eere- lodon van het bestuur en de feest-commissie in „In den Vergulden Turk" aan een feestdisch vereenigen. Te acht uren zal door het Staf muziekcorps van het 4de reg. inf. een fraai concert ln „Zomerzorg" worden gegeven. In aansluiting met de versiering zal een schit terende a giorno-verlichting worden aange bracht, terw|Jl het dien avond aan bloemeii zeker niet zal ontbreken. Na afloop van het concert zullen allegorische voorstellingen betrekking hebbende op Tuin bouw- en Plautkunde plaats hebben, waartoe een aantal dames en beeren hun medewerking zullen verleenen. Deze voorstellingen beloven inderdaad zeer schoon te zullen worden; ge toond zullen wordon ten 1ste de Arbeid, ten 2de Kunst en Wetenschap, ten 3de de Oogst en ten 4de een groote Floragroop. Donderdag 17 Juli zullen de leden der Maatschappy de gasten z\jn van de Leidsche Afdeeling, daar dien dag de jaarlyksche vriendschappelyke byeenkomst der leden hier ter stede zal worden gehouden. Dos morgens om 11 uren zullen do deel nemers aan deze byeenkomst ontvangen worden in „Posthof", vanwaar men gezamen- lyk zal gaan naar „Zomerzorg". Nadat de gelegenheid is gegeven de versieringen aldaar onder het genot van een muziekuitvoering te bezichtigen, zal de afdeeling de deelnemers om halfóón een collation aanbieden, naafloop waarvan om halftwee een rytoer zal gemaakt worden over Voorschoten naar hot huls „De Pauw". Dit landgoed zal worden bezichtigd, waarna aan het Hotel „Den Nieuwen Deyl" de inwendige mensch even zal worden ge laafd, om daarna naar Lelden terug te keeren, waar om 5 uren de deelnemers zich ln de „Graanbeurs" aan een gemeenschappeiykon maaltyd zullen vereenigen. Om 8 uren zal dan eon reünie in „Zomerzorg" van de leden dor Afdeeling met de deelnemers aan de vriendschappelyke byeenkomst de feesteiyk- boden besluiten. Zeer te wenschen is het, dat deze feesten door goed weer zullen worden begunstigd Tal van ultnoodiglngen zjjn voor de vel schillende concerten verzonden, terwjjl de leden der Leidsche Afdeeling met twee en die van andere Afdeellngen met één dame vryen toegang zullen hobben. Ten einde ooit niet-leden der Maatschappy ln de gelegenheid te stellen deze feesten bjj te wonen, zullen de leden der Afdeeliiig introductie-kaarten by den secretaris kunner verkrygen, terwyi op den feestdag zelf oó, tegen entreo toegang zal worden verleend. Onteigening te Utrecht. Een. wetsontwerp is ingediend tot verklad- ring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen noodig voor de verbree- ding van de Domsteog en de Korte Jans straat te Utrecht. Ter toelichting zegt do minister van bin- nenlandsche zaken o.a., dat te^ gevolge van het toenemend verkeer in de gemeente Utrecht zich de behoefte doet gevoelen aap ruimere verkeerswegen tusschen de verschil lende deelen der stad. Dit doel wenscht do ■gemeente ook te verwezenlijkeq. door den verkeersweg tusschen het Jans-Kerkhof en het Munster kerkhof, gevormd door de Kor te Jansstraat en de Darmsteeg te vëi> breeden. De gemeente is reeds door onderhancl- schen aankoop eigenares gewordon van hot meerendeel der voor bedoelde vernieuwing noodige porceelen en wenscht, ten einde het werk voortgang te doen hebben, thans, zóó noodig door toepassing der onteigeningswet, de beschikking over de overige eigendommeiói te verkrijgen. Leiden. Aan de universiteit alhier zijn heden tot doctor in de rechtswetenschap be vorderd, na bot verdedigen van Stellingen, do heer W. H. Kohier, geboren te Ravcns- waay, en do beer J. Th. Goossene, geboren te Amersfoort). Geslaagd zijn: voor het eerste natuurkun dig examen de heer L. J. P. Batenburg en mejuffrouwen A. J. M. Stoll en A. J. van der Hoven van Gonderen. Geslaagd is voor het examen voor den Indiscben dienst mr. A. W. Hartman. Programma van Muziekuitvoeringen. ZOMERZORG. Dinsdag 8 Juli, te halfacht, door het Stafmuziekkorps van het 4de Regiment Infanterie. Directeur de heer \Y. vau Erp. Eerste afdeeling: No. 1. Cornelius-Marach, Men delssohn; 2. Oaverture „Les Dragons de Villars", Maillart; 3. a. Heimkehr der Trappen, b. CQrassier Attaque, Eilenberg; 4. Fantaisie sur l'Opëra.Les Huguenots", Meijerbeer. Tweede afdeeling: No. 5. Ouverture „Oberon", Weber; 6. „Espaua", Walzor, Waldteufel; 7. Norwegischer Küüstler- Carneval, arr. W. van Erp, (op verzoek), Svondsen; 8. Grande Fantaisie sur „Faust", Opéra de Gounod, Coenen. Alfen, '1 Juli. Aangeroord 21 wagens kaas te lAmen 1160 stuks. Prijs: lsto soort Goudscbe kaas 26 a 27.—, 2ds soort f'li a f 26. Handel matig. Utrcolit, 7 Juli. Op de beden alhior go- houden paardenmarkt waren 650 paarden en veulens aangevoerd. De paarden werden verkocht van f 40 tot 396, do veulens van f 60 tot ƒ220.', Utrecht, 7 Juli. Op de aardappelenraarkt waren heden aangevserd: 250 manden nieuwe aardappelen, die verkocht worden voor f 1.70 a ƒ2.60 per mand.' Op de kersenmarkt waren heden aangevoerd: 2 wagens kersen, te zomon 400 beonen, die verkocht' werden voor ƒ1.20 a ƒ1.60 per ben. Amsterdam, 6 Jnli. Aardappelen. .De prijzen waren: Andijker mnieies 8.60 a 6. dito klein® fa Westlandsohe klei mandon 3.60, a ƒ4.—, (deinc f— a f——, dito klei-mnisjes'; 3 60 a f 4.—, dito zand- 4.50 a 4.80, Kat-' wijker zand- ƒ3.50 a 4.—dito Noordwijker zand* f n falles per hoctol. Niéuwe .Malta 6 a 8 c. per kilo. Weerbericht vau 7 Juli. (Va. is. aun. Jloteorologisoh lnvtltual te Utraeht.) Verwachting. Zwakke wind. LIchtbs- wolkte lucht. Weinig verandering ln tempe-. ratuur.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2