Ingezonden, Gemengd Nieuws. m— Ongeveer 10 jaar geleden, kwam hij naar Brazilië als 1ste assistent van don hoofdin genieur der gasfabriek; en klom na korten tijd op tot de betrekking, dio hij tot zijn dood bekleedde. Eenigen tijd was hij ook plaatsvervangend gérant. De dienston door dr. Snellebrand aan do gasfabriek I jwezen, verdienen allen lof. Ona den overledene de laatste eer te be wijzen, xorgt de Gascompagnie voor de be grafenis, sloot zij de deuren van do kanto ren en heesch de vlaggen hnlfstóks. De ad ministratie cn alle bedienden zullen 8 da gen rouw dragen. Door den dood van dr. Snellebrand lijdt do maatschappij een on herstelbaar verlies. Staatsraad mr. Asser, arbiter in het ge schil tus8chen Amerika en Rusland omtrent de robbenvangst in de Behringzoe, biedt heden den gedolegeerden van beide Ryken, door hem in deze zaak gehoord, oen diner aan. De Naamlooze Vennootschap „Hotel Paulez", te 's Gravenhage, keort ovor hot afgeloopen jaar 4'/,-pCt. dividend uit. Volgens don Noorscben correspondent Sin de „Patriote" zal door de Propaganda aan do Noderlandsche provincie dor Prodlk- heerërtorde wordon toevertrouwd de missie in Noorwegen. De boer \V. A. Weenink, chef-de bureau Ibjj de Staatsspoorweg Maatschappij te Utrecht, •zal met 1 Aug. wegens leeftyd, den dienst dier Maatschappij mot pensioon verlaten. In de plaats van den afgetredon direc- teur der Petroloummaatschappy „Rembang", den beer A. Boumaiï, wien wogens ambulante ambtsbezigheden eervol ontslag is verleend, is met atgemeeno stemmen in do jongste algomoene vergadering gekozen de heer E. 'Waterman, oud-lid dor firma B. van Loeu- wen Sc Co. Aan-de uitnoodiging, welkc.dc gemeen teraad van Schiedam in het vórig jaar, bij dc behandeling dor gemeóritcbegrooting, tot B en Ws. riclïttc ;om tc overwegen of niet tegenover do steeds toenemende uitgaven der gemeente, versterking dei'middelen kan wordon verkregen, hetzij door versterking van het bestaande, hetzij door het invoeren van nieuwe belastingen, hebben B. cn Ws. Ihans 'voldaan door een vóorstcï in te die pen tot uitbreiding der bestaande rióolbelas- ting, deze uit dc zoogenaamde preenrio-be- Jasting te lichten en in een afzonderlijke ver ordening te regelen als straatbelasting. Gisteren was het de dag, waarop mr. J. P. Huyscr, in lovdn griffier bij het kanton gerecht'te 's-Gravcnhagc, ter aarde besteld werd. Dc belangstelling was zeer groot." Op dc-begraafplaats „Eik-cn-Düinen" wa ren aanwezig dc kantonrechter mr. Van Raal'tc, do plaatsvervangende1 kantonrechter van het kanton 's-Gravonhage, zeer vel'c le den van dé balie, cenige deurwaarders cn praktizijns, zoomede ambtenaren van de griffie. Ee na'anta! kransen cn bloemstukken wer den met bet stoffelijk overschot van den be treurden doodc in de groeve neergelaten. Het ,,Zuidafrikaansch Museum," dat de heer Hidde Nijland te Dordrecht gesticht heeft en waarvan het Transvaalsehe- pavil joen, dat op de Parijsche tentoonstelling al ler aandacht trok, do kern vormt', zal Dins dag geopend worden. De bekende firma Schneider Cie. te Greusot, die aan de Boeren hun Long-Toms leverde; zal door een inzending van wapenen de belangrijkheid van dit museum verhoogen. Als schrijver van het beantwoorden der wiskundige prijsvraag, uitgeschreven door de faculteit der wis- en natuurkunde aan dc rijksuniversiteit tc Groningen, aan wien voor zijn antwoord een eervolle vermelding door haar is* toegekend, heeft zich bekend ge maakt de heer J. A. Vreeswijk Jz., eandidaat in de wis- en natuxirkundc aan do rijbs-uni- vereiteit te Utrecht. Het stoomschip „Salak", van de Stoom jnartmaatscbappfi Rotterdamsche Lloyd, zal £ondag 29 ln plaats van heden, Zaterdag', van Rotterdam naar Batavia vertrekken. In verband daarmede zal de verzending van brieven en andore stukken naar Nederlandsch Oost- Indië, langa den rechtstreokschen zeeweg mot de stoomschepen van genoemde maat schappij, welke waa vastgesteld op 28 dezer; den daaropvolgenden dag plaats vindon; (Sts -Ct.)\ Hiet stoomschip Koningin-Regentes" arriveerde 27 Juni van Amsterdam te Pa- dang; de ,,Solo", van Rotterdam naar Ba tavia, passeerde 20 Juni Ouessant; do „Socstdijk", van Newport-News na-ar Rot terdam, ie 27 Juni Wight gepasseerd; de „Rijndam", van Rotterdam naar Nieuw- Vork, vertrok 20 Juni van Boulogne sur Mer sn passeerde 27 Juni Prawlcpoint; de „Gou verneur" (uitreis) passeerde 26 Juni Stigres de „Kanzler" (uitreis) arriveerde 26 Juni te Durban; de „Koning Willem I," van Bata via naar Amsterdam, arriveerde 27 Juni to Suez; de „Myrmidon" arriveerde 28 Juni van Batavia te IJmuidcn; de „Koning Wil lem III", van Amsterdam naar Batavia pas seerde '27 Juni Kaap Roca; de „Rijndam", van Rotterdam, naar Nieuw-York, passeerde 17 Juni Scilly. Nocrihvijkorhoiit. By Kon. besU is herbe noemd mot ingang van 1 Juli tot burge meester dozer gemeonte, jhr. F. 0. V. Dommer van Poldersveldt. Kamers van Arbeid. Utrkcht, 27 Juni. Heden had In een der zalen van hot park „Tivoli" eon congres plaats van afgevaardigden van Kamers van Arbeid in Nederland, waar- by zich 51 Kamers hadden doen vertegen woordigen. De vergadering was het er eerst niet over eens of do pers wel zou aanwezig mogen zyn; na uitvoerige bespreking werd echter tot toelating- besloton. De byeenkomst werd geleid door den heer B. O. E. Zwart, van Amsterdam. Met op één na algemeono stommen werd eon motie aangenomon, waarin word uitgesproken, dat zelfs onder vigeur van de tegenwoordige wet, hoevoel deze ook te wenschen ovorlaat, de Kamers van Arbeid veel betere resultatou zouden kunnen ver krijgen en krachtiger zouden kunnen optreden indien zy meer populair waren by de be langhebbenden, wat verkregen kon worden, wanneer haar handelingen gepubliceerd worden meer personen aan de verkiezingen deel nemen en overal kennis worde verspreid over het doel en de wyzo van werken der Kamers. Gelukkig voor deze motie, dat de pers toch gastvryheid was verleend; een weigering zou met haar in lijnrechten stryd zyn geweest. Thans kwam aan do orde: de bespreking der wenscholUkheld dat aan do Kamera het recht van enquête (onderzoek) worde toege kend, op voorstel van don heer Warnecke, afgevaardigde van de Kamer voor Confectio- bedryven te 'a Gravenhage, aangevuld met do bepaling, dat do enquête zou mooten worden gevraagd door eon patroon of werkman, die geen lid la van de Kamer, welke de enquête moet Instellen. Onder protest van don heer Warnecke besloot do vergadering dit punt tot een volgende byoonkomst aan te houden. Hetzelfde lot wedervoer een andor punt, betreffende verzoeningsraden en wel, omdat de stemmen daarover staakten (40 tegen 40). Vervolgens besloot men do wenscheiyk- hold uit te sproken dat de Minister een ruimere opvatting huidige omtrent art. 13 der Wet op do Kamera van Arbeid, opdat de vacatures spoediger dan tot dusverre kunnen worden vervuld. Emdeiyk en dit was wel het voornaamste wat er besloten werd sprak de vergadering- de wenscheiykheid uit dat de Kamers vryo beschikking k/ygon over eigen geldmiddelen, dat ook voor vergaderingen van Commissarissen en handelingen buiten de Commission presentie geld worde verleend, dat,, de secretaris, bo- halVó bureaukosten een vast salaris ontvange, en do verstrekking en verantwoording van golden zooals die thans geschiedt, worde ver eenvoudigd. De agenda was hiermede nog niet afge handeld, maar wegens het te late uur moest mon verdere behandeling ervan ultstollen. Na benoeming van een regelingscommissie voor het volgend congros, waarvan de plaats bepaling aan de commissie wérd overgelaton, werd de vergadering door don Voorzitter gesloten. G'efooorle- en SfOrftc-statïMtielc. Biykens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den loeftyd en de oorzaken van den dood in Nederland over April 1902, uitgegeven door het Centraal Bureau voor do Statis.iek bedroeg hot aantal overledenen zonder levenloos aangegevenen toBreda 17.12, 's-Hortogenbosch 22,73, Tilburg 20.69, Apel doorn 14.11, Arnhem 13.60, Nymegon 17.46, Delft 20.07, Dordrecht. 14.26, Gouda 14.50, 's Gravenhage 16.35, Lei-Jen 17.90, Rotterdam 15.20, Schiedam 14.3S, Amstordam 18.39, Haarlora 16.75, Helder S.40, Zaandam 13 26 Utrecht 16.18, Leouwarden 16.50, Deventer 19.75, Enschedee 9 04 Zwolle 14 78, Groningen 19.73, en Maastricht 14.01, alles op 1000 in woners por jaar. Voor de provincies waren de cfffers als vollgt: Noord Brabant 21.35, Gelderland 16.38, Zuid-Holland 16.45, Noord-Holland 16.98, Zee land 16 55, Utrecht 17.51, Friesland 17.10, Overysol 16.91, Groningen 17.04, Drente 17.30, on Limburg 18.58, op 1000 inwoners per jaar. Voor het ryk: 17.38, op 1000 inwonors per jaar. Het aantal levendgeborenen bedraagt in die maand 14.094, dat dor levenloos aangege venen 617. Hot totaal der overledenen bedraagt 7532. Opeiiiüg Nïcinve-Mnasmond. De „Nbr." verneemt dat de kwestie der Amerbekadingen, waarop de vervroegde opening van don* Nieuwen Maasmond wacht, haar oplossing naby is, en zéér binnenkort de plannen der daarvoor te maken werken voor belanghebbenden ter visie zullen wordon gelogd. De ziekte van koning Eduard. Indien de offlcioele bulletins waarhoid mel den, dan- is' het groote, het onmid'dollyko ge vaar geweken. Het sohynt dat do Koning de crisis, dio Donderdag tegen den middag moest intreden, te boven is, on dat, altyd: behoudens compli catie!), die zich nog immer kunnen- voor doen, mag verwacht worden, dat" de artsen Eduard VIT in het leven' zullen kunnen be houden. Volgens do „Daily Mail" is de toestand zelfs zóó gunstig, dat zy don Koning durfden toestaan in bed te rooken en couranten, brieven en telegrammen te lezen. Het ls dan te hopen, dat Z. M. geen Parysehe editie van de „New-Yoik Herald" in handen krijgt, want na op de eerste bladzijden niets anders ge- vondon te hebbon dan berichten aangaande zichzelf, het verloop zyner ziekte; de zelfop- offerondo zorgzaamhoid der Koningin enz. onz. zou hy op oon der volgende pagina's het weinig opwekkond nieuws lezen, dat do heer Gordon Prince, een der in Amerika en Engeland ten minste meest bekende nota- bslon van Boston, op 53-jarigen leeftyd is overleden aan dozelfde ziekte, waaraan hy, de Koning van Engeland, nu ïydt. Het Londensche publiek móest een zonde bok vinden, om, met zyn toorn en teleur stelling over bet „uitstel" beladen, de woestyn dor algemeene ongenade Ingojaagd te worden, en hot nam daartoe het gebeele korps der vyf doctoren, dio Eduard VII behandelen. Voor gelicht door de uitspraken van geneeskundigen, verklaart het, dat de hooggeleerde hoeren, al minstens eon tien- of twaalftal dagen vóór de operatie geweten hebben, dat deze onvermy- doiyk was. Waartoe gezwegen? vraagt eon deel der Londensche' pers. Er zou toch nog schade genoeg geleden zyn, maar in ieder geval niet voor een som, die tot in hot mlllioen- tal loopt. Donderdag werd ook hun toegeeflykhoid tegenover den gekroonden patlönt gelaakt, omdat na oen operatie, zooals deze er een onderging, de zieke geruimen tyd zeer rustig moet gehouden worden. Eon arts te Venetië, die haar meer dan honderdmaal verrichtte, moet echter verklaard hebben, dat, voor zoo- verro by op een afstand kon oordeelen, de operatie tydlg genoog is verricht; maar, voegde hy aan zyn advies toe, wanneer hot een vorsteiyken ïyder aangaat, zyn de artsen llchteiyk geneigd haar alleon in hot uiterste geval te doen. Een beschouwing waarin de gunstige cn de ongunstige omstandigheden gelijkelijk in aanmerking zijn genomen, schijnt die van de „Daily News", waarin wordt gezegd: „De berichten over den Koning zijn een beetje, een heel klein beetje beter. Niet dat de bulletins met hunne omzichtige bewoor dingen veel zeggen; maar bet feit van nog een dag levens zonder koorts of collapsis is op zich zelf iets goeds. Voeg hierbij het be richt, dat het gezwel word ontdekt op ecno plaats, de buitenzijde van het buikvlies, die eenig voordeel oplevert voor de geneeshecren en eonigc hoop op den tamelijk gezonden toe stand van do maag en de belendende organen. Dit is de bemoedigende zijde van de inzich ten. Do miuder optimistische meening van de medici steunt op het feit, dat de operatie uit den aard der zaak slechts verlichting heeft gebracht en dat de kwaal zelve verdere chirurgische behandeling kan noodig maken. Don is er de groote uitgebreidheid van dc wond en dc bijzondere omstandigheden, dio de aanwezigheid van de buizen meebrengt. De jeugd is niet bij de hand om de gences- heeren te helpen, en ook misschien niet eeno ideale keuze van den tijd voor de operatie. „Een koning kan niet zoo vrij behandeld wor don als een boer", zeido een medicus van aanzien in het Lagerhuis. Redenen van staat' govoegd bij de eigen vurige begeerte van den Koning om do zakon te laten begaan, wat het ook mocht kosten, zijn niet bevorderlijk geweest aan eene goede behandeling. Dit is alles, wat voor 't oogenblik valt te zeggen. Er moet nog een tijd van wachten doorge maakt worden, en zelfs wanneer het gevaar van septische vergiftiging voorbij is, dan moet het tijdperk der Behandeling nog zijno bijzondere zorgen meebrengen. In zekeren zin moeten dus dc berichten worden opgevat als gelijkstaande met „geen nieuws." De vraag, wanneer de kroning zal kunnen plaats vindon/ houdt iedereen bezig, maar niemand durft een naderby gelegen tydslip dan einde Soptember of begin October noe^ men, met het uitgesproken voorbehoud, dat do beterschap zeer snel moet blyven gaan. Do kroningsdag zou door prachtig weder begunstigd' zyn gowëest. Het Was Dondordag te Londen mot overmatig warm by helderen zonneschyn. De groote hotels hebben dadelijk hun ont zettend hoog gelegonkeidstarief tot het gewone teruggebracht. De prins on prinses van "Wales onthaalden Donderdag 13Ö0 weeskihderon ln do tuinen van Marlborough house: De „Westminster Gazette" vertélt op welke wyze Pierpont Morgan, de grooto Amerikaan- sche trust-promotor, het nieuws van het uitstel vernam. Hy reisde op den onder- aardschon epoorwog in' een coupe eerslo klasse, toert een Londenaar, die hem- herkend had, zonder zulks te laten bl\jken, hem een velletje papier overhandigde, waarop het woord perityphlitis stond, en hem beduidde; dat, wyil de Koning aan die kwaal Jeod, er onmogelyk van een kroning sprake kon zyn. Do milliardair zoi geen woord, gaf het papier eenvoudig terug en opende eorst twoe stations vorder den mond: „Hoe kunt gy 't zeggonP' Niet overal in de provincie heeft men zich gehouden aan het verlangen van don Koning dat liet reeds op touw gezotte vreugdebedrijf zou doorgaan, alsof er niets gebeurd was. Dit heeft hier en daar de menschen verbiltord en tot opstootjes aanleiding gegeven. To Dunstable (Bedford)- werd een protest- vergadering gehouden. De deelnemers er aan trokken naar do huizen van den burgemeester 1 en den predikant en wierp onder luid gejoel de ruiten in; vervolgens ging do menigte naar de hoogton om het dorp en stak daar do vreugdevuren aan. Te Hemel Hempstead (Hert6) was besloten het vlee8ch en de verdere levensmiddelen die men voor een armenmaal had aangeschaft, to verkoopen. Do armen die hierover verbitterd waiun, wierpen de ruiten in by de feest commissie. In -een winkel ln aardewerk die aan oen alderman toebehoorde, werd alles aan gruizels geslagen. Do politie kon do standjes niet baae worden-. De bereden politie uit Watford en Berkhainpstead herstelde pas- de rust. Te Newtown (Montgomeryshire) moest de voorzitter van de feestcommissie, dio allo feesteiykheden ook een thee voor de kinde ren had afgelast voor de menigte in een hotel de wyk nemen, waar men liem belegerde. Kort voor middernacht kondigde de stads omroeper aan, dat de thee voor de kinderen door zou gaan. Toen was de vrede hersteld. Voor de Londensche politie rechtbank in Sjuthwark werd gisteren aan de aanwezige vorslaggovers beduid, dat er oon zaak in be handeling kwam, die eeii van de koninklijke gasten betrof en de buitenlandscho betrek kingen van Engeland .raakte; de rechter ver zocht daarom den journalisten geon melding vau de zaak te maken. Toen de verslaggever van de „Star" weigerde een dergoiyko bolofte af te leggen, werd de openbaarheid uitgesloten, wat by politierechtbanken zelden of nooit gebeurt. Volgens de „Star" is de zaak de volgende: Een jonge prins uit een regeerend Europeesch vorstenhuis, die alB gast des' Konings voor de kroning was overgekomen, verliet Dinsdag avond de woning, die to zyner beschikking was- gesteld, on dineerde in een voornaam hotel. Na het diner ging litf in gezelschap van verschillende vreemdelingon naar een kroeg in Southwark. Hier bloek dat hy in handen van een bende schelmen was ge vallen, die hem geld wilden afpersen. Donderdag, don dag waarop Engelands Koning zou zijn gokroond als zijn zie-kto dat niet plotseling had verhinderd, was het in don omtrek van het Buckingham-pale»is te Londen drukker dan een der vorige dagen, grootondeela van werklieden, die van den algomeenen vacantiedag gebruik maakten om met eigen oogon het officieele bulletin eens to gaan lezen en daarna nog eens te gaan kijken naar nog niet opgeruimde ver siering der straten. Van feeststemming was niets te bespeuren. Vooral het laatste bulle tin deed de ongerustheid stijgen. Dfe Prins en de Prinses van Wales, de Hertog en de Hertogin van Connaught, prins en prinses Hendrik van Pruisen kwamen ree^vroeg ten paleize, waar in den loop van den och tend alle vreemde gezanten inlichtingen kwamen vragen. Tijdens den bidstond in de St.-Pauls kathedraal was het daar stamp vol Een schitterend gehoor was daar bijeen, te midden van de versieringen voor de kro ning. Toch waren daar alleon cle genoodig- den voor den kroningsdienst in de Westmin- ster-abdij toegelaten. De bisschop van Lon den verrichtte den dienst, bijgestaan door do geestelijkheid der kathedraal; de aartsbis schoppen van Canterbury en York waren onder het gehoor. De bisschop-van Stepney hield eon preek naar aanleiding van Jesaja 33. Bijzondere gebeden worden gezegd voor 'b Konings genezing, welke door allo aan wezigen geknield werden aangehoord, waar na de bisschop van Londen den zegen uit sprak. De vloot te Spithead heeft den dag van Donderdag als een Zondag goviord. 'sOch- tens werd aan boord van allo schepen gods dienstoefening gehouden. Door hot uitstellen der kroningsfeesten heeft de Groote Opera te Londen een ver lies geleden van 20,000 pd^ st. „Reynolds's Newspaper" zal heden oen by zonder avtikél bevatten over's Konings ziekte. Het ingewand8-iyden openbaarde zich den 88ten Juni en werd langzamerhand ernstiger. Zaterdag werd den Koning morfine tooge diend. De keelontsteking kwam ook weer terug. B(1 de aankomst in Buckingham Palels, verleden Maandag, viel'de Koning flauw. B(J de operatlo op Dinsdagmorgen werd een ver- bazéndo hoeveelheid etter gevondeD. De koning bleof bewusteloos tot Donderdag middag. Toen waren de polsslag en de tempe ratuur normaal'. Donderdagavond om negen uren wérd de pijn ln- de ingewanden heviger. De wonds word onderzocht, en het bleek datr zy zeer ontstoken was. Sedert Zondagmorgen heeft de Koning niet meer gebruikt dan een lepel melk; op Dins dag en "Woensdag twee lepelsvol lamssoep. Donderdagnacht diende men hem wat vleesch en thee toe. Edn tweede- operatie schijnt noodzakelijk, wat zoo goed als zekei' den dood ten gevolge zal hebben. Verder zijn nog -itvangen de volgende telegrammen: Londen, 27 Juni. Het bulletin van twee uur luidt: „Zijne Afajestcit bracht een goeden och tend door. Alle verschijnselen van heden zijn tot dusver bevredigend. Do tempera» tuur is normaal. Men zal do temperatuur nicti meer vermelden in de bulletins; tenzij belangrijke afwijkingen zich mochten voor doen." Londen, 27 Juni. Te halfzes deelde de lieer Balfour in het Lagci.iuis mede, dat dc toestand van den Koning bevredigend is. Londen, 27 Juni. Hot bulletin van 6 uren meldt: De toestand van den Koning blijft bevredigend; geen enkel verontrus tend verschijnsel heeft zich voorgeda Londen, 27 Juni: Het bulletin van 11 uren meldt, dat de toestand van den Ko ning in alle opzichten bevredigend is. De Koning bracht een goeden dag door; zijn toestand is aanmerkelijk verbeterd. Londen, 27 Juni. Reuter-verneemt, dat de toestand van den Koning voortdurend bevredigend blijft; Z. M. is volkomen in r'iat te lezen en een gesprek te voeren. De koningin, de prins cn de prinses van Wales zijn voortdurend bij hem. Do geneeshecren dringen er op aan, dat Z M. niet zal worden bezig gehouden' met quaestics; die nadenken of studie voreischen; daar zij vreczen dat daardoor zijn toestand zal verergeren. Indien do toestand loo bevredigend blijft zal de kroningsplechtigheid in het begin van don herfst kannen pla«< hebben. Cfcaclite Heer H'edacteurt Aflag ik U beleefd een plaatsje vorzoeken voor het volgende, in Uw vcelgolezon Dag blad? Sedert de annexatie van een deel der oriY liggende gemeenten plaats greep, hebben de tot Leidenaars gepromoveerde bewoners alle reden tot. dankbaarheid voor do goede zor gen, ook aan hen door het Dag. Bestuur be toond. Wij (want ik behoor ook bij dio nieuwe burgers) deelen, evenals de oud-burgers, in alle lusten, die onze goedo sleutelstad ople vert-; en natuurlijk krijgen wij van de lasten ook ons rechtmatig deel. Over achterstelling behoeven wij niet to* klagen; onze aanslag biljetten en wat dies meer zij, worden even prompt tehuis bezorgd als dat geschiedt in do andere, oudere wijken. Eén zaak echter blijft mij een raadsel. Waarom komt, in deze warme dagon; de sproeiwagen wel dicht bij, maar niet op de Rijn- en Schiekade om daar zijn frifesohe stralen uit to gioten 1 Het is verbazend do welken stof en zand'to zien, die onze huizon voorbij dwarrelen niet alleen, doch, wanncor de ramen geopend zijn, ook binnonshui6 alles met een dikke grijzo stoflaag bedekken. Meermalen wordt door onze kindoron de juichki'eet aangeheven: daar komt-iel (de sproeiwagen n.h) Maar jawel! op het Noordeindeplein of nog wat vorder, wordt rechtsomkeert gemaakt en onze verfris- sohingsillussies worden door een nieuwe stofwolk als weggevaagd. Bopendo dat dit schrijven do gowensöhto uitwerking moge hebben en met dank voor de toegestane plaatsruimte, Hoogachtend, Uw dw, dr. Een bewoner van de llijn- en S chief: ad e. Leiden, 28 Juni 1902. [Hot antwoord is o. i. nogal eenvoudig en moet luiden: „omdat" het jaagp;..i oftewel Rijn- en Schiekade provinciegrond is. Dit is een onvermijdelijk gevolg van h feit dat de gomeente Leiden geen baas is op eigen bodean. Maar de gemeente heeft er o. i. al zelf zooveel last van ondervonden, dat deze zich wel wachten zal in de toekomst opnieuw voor zulk een feit te staan. Red:] Omtrent de tentoonstelling van PaeöniaChinen8i8 in „Zomerlust" deelt men on« mede, dat Maandag de-geheele zaal veranderd zal worden. De tenft eongestelde bloemen hebben van de warmte zeer veel te lyden gehad. Dot' '8 morgon8 vóór elf uren' heeft opnieuw Inzen ding plaats van Paeonies dio te 12 uur door dezelfde commissie beoordeeld worden. By de Paeonios zullen nu gevoegd wordon beiangryke collection bloemen van vaste plaatsen, zoo dat het geheel een ander aanzien zal ver- krygen, wat ton goede zal komen aan de bloemenliefhebbers, die daardoor meer afwis seling zullen-winden. De tentoonstelling zal met het oog op het warme weder Maandag open bi y ven tot des avonds tlenuurf (en niet, zooals in de advertentie vermeld, tot zes uren). Dinsdag te vier uren wordt de tentoonstelling gesloten. Hedenmiddag over twaalvenliep van een grutterswagen op de Hoogewoerd een wiel af, waardoor de wagen, beladen mot zak kon, kantelde en de lading op den grond goraakte. De voerman Bprong bytyds van den bok. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Gistermiddag is brand ontstaan, in de Westduinen by Scheveningen, waar- schynlyk ten gevolge van vonken uit de locomotief van een voorbyrydonde stoomtram, welke de daar liggende netten deden vuur- vatten. De uitsluiting te Haarlem. De vergadering van metselaars en opperlieden besloot gisteren het voorstel der bemiddeling»- commissie der 7 gecombineerde vakvereni gingen, om in een vergadering van metselaars en opperlieden de bemiddelingsVoors'i ellen uiteon te zetten, van de- hand te-wijscit en ten tweede werd besloten aan de patroons een schryven te- richten, waarin van het boven genoemde besluit mededcoling wordt gedaan. Voorts zeggen zy daarin, dat hun oigen regolingscómité, dat door de grooto zelfopoffe- ring en door hot instellen van edn göedê regeling en orde, getoond hëeft te bestaan -uit mannen, waaraan zy ten volste hun belangen kunnen toevertrouwen, de zaak tot een goeó einde moot~trackten te brengon. Evenwel deelen zy hoeren patroons mede, dat de opperlieden en 'metselaars Ma'ahda'ga.a het werk wenschen te hervatten op de oude voorwaarden. De nieuwe voorwaarden, door de patroons gesteld, evenals do - amendementen door de vereemgde oporlieden daarop ingediend, moe ten dan vervallen. De hoof d-c ommissaris van po litie tó Amsterdam waarsdhuWttegeh' do handelingen van eeh drietal personen, die zich aan de woningen der ingezetenen ver voegen, cn onder aanbieding van een ontslag brief uit een der strafgevangenissen-, werk of geldclijken onderstand verzoeken. Inlichtingen omtrent" deze lieden zullen desgevraagd gaarne door hem verstrekt wor den. Zij zijn genaamd: Bk-rmanus H'artniaüj' geb. te Amsterdam den 22stea Mei 1358» werkman, lang 1.62 M., aangezicht ovaal, kleur gezond, voorhoofd breed, haar grij zend, knevel grijsachtig, oogen grijs, neua spits, mond middelmatig, kin rond, klec- dmg lange grijze overjas-, zwarte pan tv lob en vest, sclïotschc jockey pet. Hendrik van Beek,, geboren to- Arnhem; den 29sten October 1857, vergulder, lengte 1.74 M., aangezicht ovaal, kleur gezond, voorhoofd breed, haar donkerblond knevel rossig wenkbrauwen donkerblond, oogen grijs, neiis groot en dik, mond middelmatig, kin rond, spraak Gëldersch dialect. Klee ding: zwarte jas en vest, grijze» brook, zwarte' pet met rechte klep. Dirk Theodorus Bergman, geboren' te Am sterdam, den 6den Januari 1859, smid, lengte 1.73 Af., aangezicht rónd, klfeur bleek, voor hoofd hoog, haar blond, knevel' blond' wenk brauwen blond, oogen blauw, neus» stomp; mond gewoon, kin rond, spraak ruw. Ge kleed als werkman, pet- met rechte klep. Afisschien komen ze ook Leiden met een be zoek vereeren. Men is dus gewaarschuwd. By do KoninklykoPaketvaart- Maat6chappy te Amsterdam is gisteren liét volgende telegram ^ontvangen: De' agent te Singapore bericht, dat de 1ste- stuurman wan het stoomschip „De Koek" Donderdag-avond aldaar met eon sloep is-aangekomenmeldende, dat in den ochtend van- 25 dezen brand in de machinekamer ontstond, door onbekende oorzaak. Persooniyke ongelukkon kwamen niet voor, maar sloepen* on tenton zyn ver brand. Het stoomschip ligt 15 mffl ten Zuiden van Singapore geankerd. De „Van dor Parra" is gistermorgen ter assistentie derwaarts ver trokken. X Volgens by Lloyd's ontvaqgen telegram uit Singapore, ontstond er aan boord van het stoomschip „De Koek" op zoo brand in de machinekamer. Assistentie is afgezonden. Elootris-oll liohb te Rotterdam. Men is beztg met hot aanbrengen van meer electnsche booglampen op de Hoogstraat. Het aantal lampen is nu in zooverre uitgebreid, dat .dö Hoogstraat van do Korte Hoogstraat af tot do Goudsche Wagenstraat* electiisch verlicht kan worden. Dakhazen. Door de rechtba n k te Amsterdam ls- de strooper F. L. van Roon schuldig verklaard aan diefstal van katten, en veroordeold tot vier maanden gevangenisstraf. De tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeelde L. Bartelen ter zake van moord op zyn kind hoeft tegen dit vonnis appèl aangeteekend. Tusschen Barendrechton Zwyn- drecht is gistermichlag de loopwachter C. Vlaalom door een goederentrein .gegrepen en onmiddellijk gedood. De bosc li brand te Ambt Alm el oo ls thans geheol geblüscht. De grond onder de boomon is geheel zwart. Veel jong plantsoen werd geheel verbrand, terwyi de stammen van dë dennen, die geen prooi der vlammen werden, zoo door de hitte verschroeid zyn, dat den eigenaar niets anders overbiyft dan dio boomen te rooien. De schade is zeer aanzlenlyk. De oorzaak van - den brand wordt aan onvoorzichtigheid toegeschreven.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2