Openbare Verkooping Afbraak te koop ■J BUITENLAND. Frankrijk, Duitsohland. Zwitserland. Oroot-Brltanniè. Rusland. Marktberichten. Verlangt men N. BONTEN, 1820 Dordrecht, Openbare Verkooping, II. KITS VAN liliIJflIM Co Openbare Vrijwillige Verkooping, geschikt Terrein, Openbare Verkooping. FEUILLETON. De Senaat zette gisteren de beraadsla gingen over den tweejarigen diensttijd voort. Generaal Billot bestreed krachtig het voorstel in een lange redevoering. De hoer Privet best-reed het eveneens en stelde een motie voor, waarin wordt gevraagd: schorsing van de behandeling van het voor stel in den Senaat, totdat de minister van oorlog het advies van den Hoogen Krijgs raad aan de lcgercommissie heeft medege deeld. De minister van oorlog, generaal André, zegt dat de Regeering het als haar consti- tutioncclcn plicht beschouwt zich tegen de aanneming dezer motie to verzetten. De motie, eveneens bestreden door den oud-wimster De Freycinet, wordt verwor pen met 149 tcgeri 118 stemmen. In de Kamer werd gisteren de interpel latie der heeren Mirman en Binder over de zaak-Hum bert behandeld. De heer Mirman vroeg, wa-arom men al les wat mogelijk was gedaan heeft om de schuldigen niet te vatten. De heer Binder wcnschto te weten, welk govolg do Regecrin": denkt to geven aan do handelingen van den procureur-generaal Bulot. De minister van justitio, do hoor Vallé, antwoordde, dat hij niet gezegd heeft den heer Bulot te zullen treffen. Hij heeft de handelingen van den procureur-generaal on derzocht en vond daarin geen spoor van eenige aarzeling. Daarom heeft de minister hem in zijn ambt gelaten. Hij v 1 er bij voegen, dat er niet alleen republikeinen bij mevrouw Humbert kwamen, maar mannen van alle partijen. Wanneer zij voor de justitie verschijnen zal, want de minister vertrouwt dat zij in hechtenis zal worden genomen, zullen er vele verrassingen te voorschijn komen. De Kamer moet zeggen, of zij vertrouwen heeft in den minister van justitie. Een motie van den heer Manjan, waarin vertrouwen wordt uitgesproken in de Re geering, dat zij krachtig elke schuld in de zaak-Humbert zal vervolgen, werd aange nomen met 493 tegen 74 stemmen. Ka het gebruikelijke schrijven van dank betuiging, dat de Keizer aan den minister von Thielen bij zijn aftreden heeft gezon den wordt den minister in het bijzonder dank gebracht voor de manmoedige wijze waarop hij steeds zijn bedoelingen heeft uitgevoerd en de zware taak tot uitbreiding van hot verkeer heeft vervuld." In deze zinsnede ligt opgesloten de ver klaring van den Koizor, dat hij nog steeds met geheel zijn hart hangt aan het kanaal- ontwerp. Dat is 'a Keizers antwoord op de bewering van conservatieve tegenstanders van het kanaalplan, dat het Middcllandka- naal zou worden opgegeven. Generaal Budde moot dus Thielen's erfenis in haar vollen omvang aanvaarden. Wat trouwens het ka naalplan betreft, dat heeft hij reeds helpen verdedigen. Bij de inwijding van het Germaansch mu seum te Neurenberg voor eenige dagen heeft, behalve Keizer Wilhelm, ook do Zwitsersche hoogleeraar, Dr. Vetter, zijn redenaartalent doen hooren. Deze geleerde bezit in zijn va- derstaxi Stein, aan den Rijn, een oud kloos tergebouw, waarin hij een klein museum be waart. Hieruit zijn misschien de volgende woorden te verklaren, die hij te Neurenberg heeft gesproken: „Onze kleine gewoonten en eigenaardighe den behooren tot do Duiteche kunst- en be schavingsgeschiedenis; het Zwitsersche Al- penhuis, het Zwitsersche slot behoort tot den kring der Duitsche cultuur even goed ala het Frankische boerenhuis en het slot van Neu renberg. Over dit ons toebehooren aan Duitsohland willen wij ons verheugen. In geestelijk opzicht ia Zwiteerland een provin cie van Duitsohland, al is het ook een met belangrijke particuliere rechten. Wij mogen staatkundig van de Duitsche stammen ge scheiden zijn, van de Duitsche beschaving en ontwikkeling scheidt ons niets. Wanneer Gottfried Keller zeide, dat men Zwitsers zijn mag en Duitsohers zijn moet, dan zeggen wij: Als Zwitsers zijn en blijven wij Duit sers." De Zwitsers zelf waren echter begrijpelij kerwijze alles behalve ingenomen met deze woorden. De Fransch-Zwitsersohe bladen vroegen terecht, wat men wel zou zeggen, wanneer een Fransch sprekend Zwitser te Parijs verklaarde: Als Zwitsers zijn en blij ven wij Franschcn. Maar ook de Duitsch sprekende Zwitsers waren zeer weinig gesticht. En de studenten van Bern besloten bij de terugkomst van den professor hem een serenade met ketelmuziek te brengen. De politie, die hiervan konnis kreeg, rukte echter met een sterke macht uit, en steldo zich verdekt op. Nauwelijks was de muziek begonnen, of de politie kwam te voorschijn. De studenten begonnen met hun stokken, j de politieagenten met hun manke sabels be I slaan. De eersten dolven natuurlijk bet on- derapit. Verscheiden dor student® weiden gewond. De Berner-studenten rijn uiterst veromt- I waardigd overr het optreden van de politie. Zij hebben een druk bezochte vergadering gehouden, waar de verwachting werd uitge sproken, dat de politie ernstig tér verant woording tal worden geroepen. Vervolgens staken zij voor het hoofdbureel van politie de serenades af, die voor den hoogleeraar bestemd waren. De soldaten, die met de „Bavarian" uit Zuid-Afrika waren gekomen, rijn nu toch van boord af. Behalve de koloniale troepen, die naar een kamp te Londen gebracht zijn, waren het allen manschappen, wier dienst tijd verstreken was ,of reservisten. Die zijn allen naar huis. In plaats van aan den kro- ningstocht deel te nemen werden de troopen nog door Lord Roberts geschouwd. De „Daily Graphic" verneemt dd. 24 dezer uit Sebastópol: Gisteravond Jaat is by het hoofdkwartier van de vloot in de Zwarte Zee bericht ont vangen dat er ernstige dingen gebeurd waren aan boord van de kanonneerboot „Terets." Een deel van de matrozen en kanonniers zyn aan hot muiten geslagen en hebben ver scheidene officieren vermoord. De „Terets" is een kleine kanonneerboot van 1224 ton, licht gebouwd maar goed gewapend, en heeft een bemanning van 200 koppen." Uit Port Arthur wordt gemeld dat Russische troepen in Zuideiyk Mantsjoerye in de Jaatste weken horhaaldeiyk slaags zyn geweest met Chlneesche en Mongoolachs „rooverbenden". In een schermutseling in döj buurt van Moekdén vielen op 1 Mei 35; roovers. Den 6den Mei leden de roover9 eenj even groot verlies, aan Russiachen kant vielen! 8 dooden en gewonden. In het begin van bet jaar besloot deJ, Russische regeering tot de oprichting van een. bisdom in Oost-Aziö met Peking als zetel plaats. Eenige dagen geleden is te Petersburg nu het hoofd vau de geestelijke missie te Peking, de archimandriet Toenokenti, lot bisschop van MonAujoerye en Charbin gèwyd. Tegelijkertijd wordt medegedeeld dat er In China en in het Kwantoenggobied reeds 20 Russische kerken zijn. Leeuwarden, 27 Juni. Boter. Aangeroerd 100/4. 27/8 en 9 lö v. Eerste soort 42.—Fabrieksboterj aanvoer 21/3 en 36/6 v., ,irjja 40.60 a 43. commissie 44.Kaas. Aangeroerd 27,165 KG! Nagel boere- 14.a 26.—. Yea- D® aanvoer bestond heden uit: 1103 Runderen, 819 Schapen, 798 Varkens, Stieren, enter- 65 tot 136, I wenter- 166 tot 306, Oesen tot vette Koeien 186 tot 260, melke en kalre Koeien 160 tot 230, Pinken 65 tot 60, vette Kalveren 18 tot 66, Graakalveren tot f—, nuchteie dito 8 tot ƒ11, vette Schapen 23 tot 26, weide id, 13 tot 17, Lammeren 10 tot 12, vette Varkene ƒ80 tot ƒ90, magere dito ƒ30 tot ƒ85, vette Biggen 24 tot 30, magero dito ƒ6 tot ƒ7. Paarden tot Vette Koeien lste qual., tot o., 2de qual. tot o., 3de qual. tot o., etieren per bout tot o., vetts kalveren tot o., vette Sohapen tot o., vette Varkens 22 tot 24 o.. Varkens Londsneoh& markt 19 tot 20 c. per l/. KG. In Rundvee, Stieren en Wolvee was de handel over het geheel aiadig. in Varkens voor den slagor behoorlijke kooplust, doch voor export mindaC lage prijzen. in het Notarishuis aan den Burg te Leiden, by opbod en afslag op Zater dagen 12 en 19 Juli 1902, telkens des avonds te half acht uren, ten overstaan van J. F. MEINERS, Notaris te Leiden van No. 1. Den geheel niouw gobouwden, naar de eiachen van den tUd ingerichton STOOMKORENMOLEN met annex WINKELHUIS en Bovenwoning aan de Oo8td\varsgracht No. 15 en 15a op den hoek van en aan do Emtna- straat te Leiden, en aldaar Kadastraal bekend Sectie B, Nummer 2657, groot 1 are 90 centiaren, bevattenderuim Fabrieksvortrek, waarin Gasmotor van 22 P.K. met 2 Reservoirs en Dryf- work, 3 Duitscho Koppelmaalsteenon, 2 Steenkranen, enz. boven: grooten beschoten Zolder, met Lift, Breker, enz. Het Winkelhuis bevat: Winkolver- trok, Gang met kast, Huishoudkamer met 2 Bedstoden, Stookplaats en Kast, Achterkamer met StookplaatsKeu ken, waarboven Zolder met 2 Slaap kamers; Plaatsje, De Bovenwoning bevat: Huiskamer met stookplaats en 2 kasten, Voor kamer met stookplaats, Kabinetje, Keukon en beschoten Zolder. Het perceel heeft Gas- en Duin waterleiding. De Fabriek en Benedenwoning zün In eigen gebruik, de Bovenwoning Is verhuurd voor ƒ3,— per week. No. 2. Het HUIS eu ERF aan do Oranjestraat No. 84 te Lelden, Kad. bekend Sectie K, No. 410, groot 53 centiaren, bevattendeZykamor, Bin nenkamer met Stookplaats, Bedstede en Kast, Keuken, Plaats en Tuintje, en verder beschoten Zolder. No. 3. Het HUIS en ERF aan de Oranjestraat No. 44 te Lelden, Kad. bekend Sectie K. No. 899, groot 54 centiaren. Dit perceel is geheel Ingericht ala perceel 2. De perceelen 2 en 8 hebbon duin waterleiding en zyu verhuurd voor 1.90 per week. De grondlasten bedragon: Voor perceel 1 f 27.95, porceel 2 6.66 en perceel 8 6.56. Aanvaarding by de betaling der kooppenningen op 18 Augustus J 902. Te bezichtigen op Dinsdag en Don derdag van 2 4 uur. Nadere Inlichtingen zyn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris, Breestraat 89 te Leidon, alwaar op de werkdagen tusachen die van de veiling en den afslag, yan9 8 uren, verhoogingen kunnen worden gedaan tegen genot van één vijlde der verhoogaom. 6167 71 Do notaris L. A. T. BINNEN- DIJK, te Noord wijle, zal by op bod on afslag op Donderdagen 3 en 10 Juli a. s. te elf uren, in het Koffiehuis van K. DOOltX- BOS, te Noord wijkerlioul, VERKROPEN: lo. Een TUINIERS WONING, met Stalling, Erf, Tuingrond of Bouwterrein, aan den Dellwegte lasso, aan de Trekvaart, groot 14 uren 43 centiaren. In 2 perceelen. 2o Een party WEI- EN TEELLAND, geschikt voor «Ie bloembollencultuur onder Noordwijkerhout in den Uoo- gcvceuschcu polder tusschon do ilobyiialaun en het llout- vesterlaantje, groot 3 hectaren, 54 areu, 80 centiaren. In 4 perceelen. Te aanvaarden by do betaling der Kooppenningen op 1 Novem ber a. h. 6889 31 Inmiddels uit de hand te koop. Inlichtingen te bekomen ten kan tore van genoemden notaris. een kopje geurige, krachtige THEE en een kop zuiver smakonde KOEFIJ, koopt dan van welk merk overal verkrygbaar is. 5707 16 Notarishuis aan den Bur& Lelden, by opbod Zaterdag aügj*yyi|aj 5 Juli 1002, by afslag Zaterdag 12 Juli 1002, des avonds te half- aclit, ten overstaan van Mr. J. A F. COEBERGH, Notaris te Leiden, van eenige Huizen on Erven te Leiden ala: 1. HET HUIS, waarin vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, aan de Noordzyde van den Ouden Ryn, No, 16, op den hoek van- on met een uitgang in de Kuiper- steeg, groot 36 centiaren, bevattende: Voorhuis of Tappery, Binnenkamer, Koukon en Kelder; boven: Voor- en Achterkamer, Zolder en verdere gemakken. De Kamers zyn behangen on voorzien van Kasten en Stook plaatsen. Verhuurd per week voor 4. 2. Het nieuwgebouwd HUIS met ERF en TUINTJE, in de Hooge Ryndykstraat No. 99, groot 98'centi- aren, bevattende: Gang, Zykamer, Alkoof, Binnenkamer, Keuken, Plaats on Tuintje; boven: V001 kamer met Alkoof, Zolder en Vliering De Kamers zyn behangen, geplafonneerd en voor zien van Kasten, Stookplaatsen en verdere gom&kken. Verhuurd penwoek voor f 2.60. 3. Het nieuw gebouwd HUI8 met ERF en TCJINTJE, naast en ingericht als het voorgaande, No. 101; groot 83 centiaren. Verhuurd per week Yoor 2.35. 4. Het nieuw gebouwd HUIS met ERF en TUINTJE, naast en Ingericht als het laatstvoorgaande, No. 103, groot 90 centiaren. Verhuurd per week voor f 2.35. De perceelen hebben Duinwater leiding. Te ziendaags vóór en op de dagen van volliDg en afslag, van 10 2 uron. Aanvaarding en betaling 18 Augus tus 1902. Meerdere inlichtingen zyn to boko- men ten kantore van voornoemden Notaris, alwaar tuBschen de Veiling on den Afslag op alle werkdagen van 10—2 uren verhoogingon kunnen worden gedaan tegen genot van éé«i Yyfde der verhoogsom. 6186 58 Wijnhandelaren. Choorbteeg, LEIDEN. bevelen zich zeer aan 0. a. voor de levering van den lichten geurigen Moezelwyn Nloselblikmcheu ad ƒ10.— per dozün, ƒ0.85 per flesch buiten emb. 6028 8 in het Notarishuis aan den |ïï"iij«ij Burg te Leiden, by opbod en afslag op Zaterdagen 12 en rnilrr1! 19 Juli 1902, telkens des avonds liallaclit, ten overstaan van J. F. MEINERS, Notaris te Leiden, van No. 1. Het onlangs nieuw gebouwd, gemakkeiyk ingericht HEERENHUIS, aan het Plantsoen No. 87, te Leiden, en aldaar kadastraal bekend Sectie E, No. 1391, groot 87 centiaren. Het perceel bevat: Vóórtuin, Ves tibule met marmer bevloerd, Zykamer met Stookplaats, Provisiekamer, Gaug met 2 Kasten, Keuken met Aanrecht- bank en 5 Kasten, Plaatsje met Brand- stoffonhok en uitgang naar de Bin nenvestgracht. Op de le Etage: Portaal met Kast, Voorkamer en Aoh- terkamer of Suite, beide met Stook plaats en Kast. Op de 2e Etage: Portaal met Kast, Voorkamer met Stookplaats en Kast, Achterkamer of Suite met Kast, Slaapkamer. Op de 3o Etage: Kamer met 2 Kasten, Meidenkamer en beschoten Zolder. Het perceel heeft Gas- en Duin waterleiding en de Kamera zyn ge plafonneerd en behangen. No. 2. Het dito perceel, naast het vórige, Plantsoen No. 86, te Leiden, en aldaar kadastraal bekend Sectie E, No. 1332, groot 92 centiaren. Dit perceel ls geheel Ingericht als perceel 1. De grondlasten bedragen voor per ceel 1 31.27, voor perceel 2 31.30. Te bezichtigen op Dinsdag en Don derdag van 2 4 uren. Aanvaarding by de betaling der kooppenningen, op 1 September 1902. Nadere inlichtingen zyn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris, Breestraat 89 te Lelden, alwaar van 14 tot en met 18 Julia, s., van 9 lot 3 uren, verhooglngsn kunnen worden gedaan tegen genot van ééu ▼yfde der verhoogsom. 6417 51 Spoedt Spoed van 13 groote Heerenhulzen, Win kelhuizen en Pakhuizen, bestaande uit: Waalsteen,Ryosteen, IJsselsteen, roode en blauwe Pannen, wit mar meren Tegels en Platen, marmeren Schoorsteenmantels, Winkelpuien met Spiegelglas, Binnen- en Buiten-Deur kozijnen, nieuwe Staldeuren, diverse prima zware en lichte groenen Bin ten, Vloer- en Dakdeelen, Brandhout, enz. enz. Alsmodo een groote party grove Puiu en Kalkpnln. Alles te bevragen by C. TER BEEK Ax., op het Werk Oudezjjds- Achterburgwal No. 182, hoek Agnio- tenstraat, Amsterdam, 6126 22 in bet Notarishuis aan den Burg lo Lelden, by opbod en afslag op Zaterdagen 12 en 19 Juli 1902, telkens des avonds to balfachi uren, ten overstaan van J. F. MElNERS,Nota- ris te Leiden, van: Het HUIS mot ERF en TUIN, aan den Hoogen Ryudyk No. 67, te Leiden, en aldaar Kad. bekend Seotle M, No. 966, groot 3 aren 12 centlaren, bevattende: Vestibule, Gang en Kolder, Voorkamer en Suite, beide met Stook plaats en 2 Kasten, Serre, Kouken, Tuin, Bovenvoorkamer met Stook plaats en 2 Kasten, Balkon, Kleine Voorkamer en Beschoten Zolder met Slaapkamer. Het perceel heeft Duinwaterleiding en is verhuurd Lot 1 Februari 1903 voor f 275 per jaar. De grondlasten bedragen f 18.02. Aanvaarding by de betaling dor kooppenningen op 1 September a. s. Te bezichtigen op Dinsdag en Donderdag van 2 4 uren. Nadere inlichtingen zyn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris, Breestraat 89, te Leidon, alwaar van 14 tot en met 18 Juli a. s. van 9 tot 3 ureq, verhoogingon knnnen worden gedaan, tegen genot van één Yyfde der verhoogsom. 6156 85 Allen, die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zyn aan, dan wel stukken of beschei den onder hunne berusting hebber van den Weledelgeboren Heor P1E TER ZILLESEN, in leven civiel- ingenieur en Fabrikant, gewoond heb bende te Leiden aan het Rapenburg No. 8 en aldaar den 6den Juni jl. overleden, worden verzocht daarvan vóér den 15deu Juli a. s. op-- gave, betaling of afgifte te doen aan Mevrouwde Wed.ZILLESEN VAN DE STADT te Leiden, óf ten kantore van J. A. VAN HAMEL, Notaris, aldaar. 6362 17 Het Leger des Heils te Leiden vraagt eon tot het houden van Openluchtmee tings, op nader overeen te komen voorwaarden. 6399 8 Lammermarkt, alhier. De Notaris FRIJLINCK te War mond, zal op Dinsdag 8 Juli 1902 by inzet en op Dinsdag 15 Juli daaraan volgende by afslag, telkens des voor middags 11 uur, in het Stationskoffle- huis „Piet-Gyzenbrug" teNoordwyker- hout, veilen en verkoopen: Een BLOEM BOLLENSCHUUR met ERF en BLOEMBOLLENLAND aan de Haarlemmertrekvaart te Noord- wykerhout naby het station Piet Gy- zenbrug, Kadastraal bekend in Sectio O. Nos. 155, 156, 653 en 654 te zamen groot 2 Hectaren, 87 Aren, te veilen in 4 perceelen, combinaties en massa, breeder by biljetten om schreven. Grondbelasting over 1902 f 16.84. Rynlandsch Bundergeld 1.20 per H. A. Betaling der kooppenningen 1 Sep tember a. s. Aanvaarding Kerstmis a. s. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris, alwaar tusachen velling en afslag tot 21 Juli a. s. des namiddags 4 uur hoogingen kunnen worden gesteld, tegen genot van één Yyfde der verhoogsommen. 6174 32 In een nieuwe wereld. 2) Wij wandelden door den stad. Het was overal zeer netjes eu zeer stil. De straten, welke door nummers werden aangeduid, kruisten elkaar met rechte hoeken en allen hadden precies hetaolfde voorkomen. Er wa ren geen paarden of wagens; het geheelo han delsverkeer werd door eleotrisoho karren vol bracht. Al de menschen, die wij tegenkwa men, zagen er ernstig en kalm uit en go- leken zoo sprekend op elkaar, dat men zo voor leden van één en dezelfde familie had kunnen houden. Iedereen droeg, evenals mijn gids, een grijze broek en een grijze tunica, welke aan den hals dichtgeknoopt was en om den middel door oen gordel werd vastgehouden. Iedereen was glad geschoren en iedereen had zwart haar. „Zijn al deze menschen tweelingen?" vroeg ik mijn gids. „Tweelingen! Do hemel beware, neen", antwoordde hij. „Waarom denkt ge dat?" 1 „Omdat zij zoo sprekend op elkaar ge lijken", hernam ik, „on iedereen zwart haar heeft." „O, dat is de voorgeschreven kleur voor het haar", verklaarde oiijn motgezel; „wij hebben allen zwart haar. Indien iemands haar niet van naturo zwart is, moet hij het' zwart verven." „Waarom?" vroeg ik. „Waarom?" horhaaldo de oude heer eenigszins geraakt. „Wol, ik dacht, dat gij wel wist, dat alle monsoben nu gelijk zijn. Wat zou er van onze gelijkheid worden, in dien men een man of vrouw toestond op zijn of haar goudblond haar te poohen, terwijl een ander zich met sluik rood haar moest tevreden stellen? De monsoben moeten niet alleen gelijk zijn in deze gelukkige dogen, maar er ook zooveel mogelijk gelijk uitzien. Door te bewerken, dat alle mannen gladge schoren zijn en alle mannen en vrouwen zwart haar hebben, dat op een bopaaldo leng te afgesneden is, corrigeeren wij, tot op ze kere hoogte, de afdwalingen der natuur." „Waarom zwart?" zeide ik. Dat wist hij niet, maar het was de kleur, wolkc aangonomen was. „Door wie?" vroeg ik. „Door dc meerderheid", hernam hij, terwijl hij zijn hoed afnam en zijn oogon, als tot een gebed, ophief. Wij wandelden verdor en kwamen meer menschen tegen. „Zijn er geen vrouwen in deze stad?" vroeg ik. „Vrouwen 1" riep mijn gids uit, „natuur lijk zijn die er. Wij zijn er reeds een groot aantal gepasseerd." „Ik daoht, dat ik eon vrouw zou kennen, wanneer ik er een zag", merkte ik op, „maar ik kan mij niet herinneren er een gezien te hebben." „Wel, daar loopeo ©r twee", zeide hij, terwijl hij mijn aandacht vestigde op oen paar personen in onze nabijheid, die beidon de voorgeschreven pantalon en de grijze tu nica drocgon. „Hoe weet gij, dat dit vrouwen zijn?" „Wel, ziet gij niet, dat allen een metaJen nummer op hun kraag hebben?" „Ja; ik dacht daar juist welk een menigte politieagenten gij hadt en verwonderde mij, dat ik geen andere meneohen sag „Nu, de even getallen zijn de vrouwen en de oneven de mannen." „Hoe vreeselijk eenvoudig", merkte ik op. „Ik houd het er voor, dat gij, na een weinig oefening, de eene sekse van de andere reeds met een oogopslag van elkaar zult onder scheiden." „O ja," hernam by, „indien men dat wil." Wij wandeldon een poosje zwijgend voort; daarop zeide ik: „Waarom heeft iedereen eon nummer?" „Om hen te onderschoidon", antwoordde mijn metgezel. „Heeft niemand dan een naam?" „Neen." „Waarom niet?" „O, er was zooveel ongelijkheid in de na men. Sommige menschen heetten Montmo rency en zagen op de Smiths neer en de Smiths wilden niet met de Jones gelijk ge steld worden; er werd daarom besloten, alle namen af te schaffen, om allo oneenigheid te voorkomen, en ieder een nhmmer tc geven." „Protesteerden de Montmorencys en de Smiths niet?" „Ja; maar de Jonee vormden de meer derheid."' „En zagen de nummers een en twee niet op do drie en vier, enz, neer?" r,In het eerst wel. Maar met het afschaf fen van den rijkdom verloren de nummers hun waarde, uitgezonderd in zaken, welke do nijverheid betreffen, en nu beschouwt No. 100 zich in geen enkel opzicht minder dan No. 1,000,000." Ik had ml] niet gewasschen sinds ik opge staan was, er was daarvoor in het museum geen gelegenheid, en ik begon mij eenigszins onfrisch te gevoelen. Ik zeide: „Kan ik mij ook ergens wasschen V' „Neen," zeide hij, „wij mogen onazelven niet wasschen. Gij moet tot halfvic wachten, dan zult gij voor het middagmaal gewas schen worden." „Gewasschen wordenl" riep ik uit. „Door wien?" „Door den Staat." Hij zeide, dat men ondervonden had, dat de gelijkheid met kon bewaard blijven, in dien iedereen toegestaan werd zichzelf te wasschen. Sommige menschen waschfcen zich drie- of viermaal per dag en anderen raak ten van het eene eind van het jaar tot het andere geen zeep of water aan, soodat er twee klassen ontstonden, de eindelijken en do vuilen. Al de vooroordeelen van de oude klassen begonnen te herleven. De zindelijke verachtte don vuile, en de vuile haa- e den zindelijke. Dub, om aan alle verdeeldheid een einde te maken, besloot de Staat zelf te was schen en elk burger werd nu tweemaal per dag door beambten, welke de Staat had aan gesteld, gewasschen; zichzelf wasschen was ten strengste verboden. Ik merkte op, dat wij op onze wandeling geen huizen voorbijkwamen, slechts het eene blok groote gehouwen na heb andere, welke op kazernes geloken en die alle even gro^t waren en denzelfdon vorm hadden. Af en toe, op een hoek, kwamen wij voorbij klei nere gebouwen, welke verschillende opschrif ten droegen, als: Museum, Hospitaal, Spreekzaal, Badinrichting, Gymnasium, Academie van Kunsten en Wetenschappen, Tentoonstelling van nijverheid, enz. enz., maar nooit een huis. „Woont hier niemand in deae stad?" vroeg ik. Hij zeide: „Gij doet dwaze vragen, op mijn woord, waar denkt gij dan, dat de menschen' wonen?" „Daar heb ik juist over gedacht," ant woordde ik. „Ik zie nergens hu j?en." ^.Wij hebben geen huizen noodig," her- I nam hij. „ten minste niet zulke_ huizen als gij bedoelt. Wij zijn nu socialisten; wij le- von allen te zamon in broederschap en gelijk heid. Wij wonen in blokken. Elk blok her bergt duizend burgors. Het bevat duizend, bedden, honderd in een vertrok, en badka mers en kleedkamers naar verhouding, een eetzaal en keukens. Om zeven uren 's mor gens wordt de bel goluid; iedereen slaat dan op en maakt zijn bed in orde. Om halfachb gaan zij naar de kleedkamers en worden ge wasschen, geschoren en bot haar opgemaakt.; Om acht uren wordt hei ontbijt in de eetzaal gebruikt. Dat bestaat uit een liter haver-' meelsoep en een halven liter warme melk, voor elk volwassen burger. Wij zijn nu allen vegetariërs. Om één uur wordt de bel weer geluid en allen komen terug voor het mid dagmaal, dat uit boonen en gestoofde vruch ten bestaat met pudding tweemaal in de week en Zaterdags pruimetaart. Om vijf uren wordt er thee gedronken en om tien uren worden de lichten uitgedraaid on gaat iedereen naar bed. Wij zijü allen gelijk en wij leven allen gelijk schrijver en straat veger, apotheker en ketellapper allen to zamen in broederschap en gelijkheid De mannen wonen in blokken aan dezen kant van de stad, de vrouwen aan den anderen kant." „En waar wonen de getrouwde menschen?" vroeg ik. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 12