Uit de „Staatscourant." Gemengd Nieuws. Op de aanbevelingen en voordrachten voor onderwijzend personeel aan de inrich tingen voor M. O. te Amersfoort komen voor Gymnasium: voor tijdelijk lceraar natuur lijke historie, de heer H. P. Ivuypcr te De Bildt. H. B.-S.voor tijdelijk leeraar natuur lijke historie, de hecren A. J. Resink te Amersfoort en P. M. Keer te Amsterdam; lceraar in de wiskunde, werktuigkunde en lijnteekenen, de hecrcn A. G. van Os te Amersfoort, A. M. Kerkkamp te Amersfoort en G. W. ten Dam te Delft; leeraar in Ne- derlandsch, geschiedenis en aardrijkskunde, de hccren J. A. Bruins te Winterswijk, H. Korst te Leiden en M. A. van Weel te Am sterdam tijdelijk leeraar in hoogduitsch, de hoeren J. J. Menkema te Amersfoort, J. Kroon te Amsterdam en R. Luitjcns tc 's-Gravenhngeleeraar in Fransch, de hoe ren J. C. A. Havïnga te Zwolle, A. Haringx te 's-Gravenhage en J. H. J. Heynen te Zwolle; geschiedenis en aardrijkskunde, de heeren S. de Vries te Amersfoort, M. A. van Weel te Amsterdam en W. H. A. Wesselink Kerkkamp tc Amersfoort, G. W. ten Dam te te Voorburg; wiskunde I, de hoeren A. M. Delft en W. A. Piets to Delft; Wiskunde II, de heeren G. W. ten Dam tc Delft, W. A. Piets tc Delft en J. H. Hommes tc Vccndam. Noordwiikerliout. De Minister van Wa terstaat, Handel on Nijverheid heeft be schikt, dat in deze gemeente een telephoon- kantoor zal worden geveetigd. waarschijnlijk in hot hulppostkantoor. In de volgende week zal hier de col--- e plaats hebben voor het fonds tot aanmoedi ging on ondorsteuning voor den Gewapendcn Dienst. De herijk der maten en gewichten zal voor dezo gemeente plaats hebbon tc Noord- wijk op 7 Juli a. s., tusschcn 121/23 uren nam. Jongelieden, die wonschcn deel tc nemen aan hot voorbereidend militair onderricht, kunnen zich tot het einde dezer maand aan melden ter gemeente-secretarie. In de zaal van het café ,,Het Wapen van Noordwij kerhout," hot repetitielokaal, had gisteravond do jaarvergadering plaats Van ons fanfarekorps ,,De Echo der Dui nen", waaromtrent we liet volgende kunnen mcdedeelcn. Nadat de voorzitter, de heer L. J. Mens, de vorgadenng had geopend on 'do seorotaris, de heer J. v. d. Bosch, zijn verslag had uitgebracht, deed de penning meester, de heer L, van Hensbergen, rokc- hing en verantwoording. Voor zijn accurato boekhouding, sluitendo met een klein batig Baldo, werd hem door den voorzitter dank gezegd. Het geheele bestuur word bij acclamatie hor- kozen, terwijl in plaats van don commissa ris, den heer A. van der Slot, die als wer kend lid had bedankt, met bijna algemeene stemmen word gekozen de heer J. Reuvo- kamp, die deze functie op zich nam. Dat de üeiding van den directeur, den lieer Bolder- llijk, uit Leiden, werd geapprecieerd bleek Wel hieruit, dat hij bij acclamotio werd her- bonoomd. Nog werd besloten dat mot goed keuring van den Burgemeester ongovecr half Juli een concert zal worden gogeven iD de open lucht. Hot korps telt ruim 20 werkende cn ruim 50 kunstlievende leden. Siisscnhoiin. Het aantal scholen in deze gemeente zal weor met een worden vormeer- dord en wel mot eon Roomsch-Katholieke jongensschool. De collecte voor het fonds van den ge- wapenden dienst heeft f 12.67 opgebracht. Bij het spelen raakte het vijfjarige dochtertje van den spoorwegwachter W. Huibors alhier in het water, waaruit het «enigen tijd daarna levenloos werd opgehaald. Voorsohoton, Vrijdag 27 Juni a. s., des nam. to halfacht, zal vanwege de gemeente ,eon volksconcert worden gegeven door hot fanfarekorps ,,Bonvenuto." Wij vertrouwen dat dit oonoort van hot gunstig bekendo mu ziekkorps met dezelfdo aandac' t zal worden gevolgd als y er leden jaar het geval was, toon het publie-k zich door zijn kalme, waar dige houdihg kaoamerkto. Zulke conoorten ch, het is in bet „Loidsch Dagblad" reeds eormalen opgemerkt, worden niet gegeven dm louter een protje te versohaiion, maar om den kunstzin van het publiok to ontwik kelen. Het concert wordt gogovon in do bekende jLindonlaan, die zioh hiervoor zoo uitstekend leent. De herijk der maten en gewichten zal voor deze gemeente worden gehouden in hot 'Raadhuis voor zoover botreft goud- on zil vorsmoderijen (v. Kempen Zonen) en apothekers (artsen) op Dinsdag 15 Juli a.s. Van 91/212 uren, maten cn gowichtc* tn het algemeen van ijkplichtigen wonende Voorstraat Dinsdag 15 Juli a.s. van 12 1/23 uren, Achterweg Woensdag 16 Juli a.s. van 910 1/2 uur, overige buurten, dion- 'zolfdon dag van 10 1/212 enl2 1/23 uren. In 1902 zal na 20 Aug. bet ijkkantoor te Leiden iedcrcn Vrijdag en Zaterdag van 91 uur zijn geopend voor hon, die verzuimd mochten hebben hun maten en gewichten te 'doen herijken. Op 1 Sept. 1903 moeten allo maten en ge wichten van het goedkeuringsmerk n zijn voorzien. Wassenaar. Dinsdag 24 Juni zal de Raad dezer gomoento, des voormiddags te elf uren, ©en vergadering houden. Behandeld zullen o. a. wordenInvooring van onderwijs In de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek op do oponbaro lagoro-6cholon. Vaststelling van het kohier van den Hoofdol. Omslag dienst 1902. Geldleening voor do kosten van het verdiepen der Voenwatering en herziening der vorordoning op do heffing van havon- en karlegeld. Zooterwoude. De collecte voor den gewa- ipenden dienst in do Nedorlanden heeft in deze gemeente opgebracht 20.15 1/2. Een persoon, zich noemende v. Hee- ringon, fietsband-laar en wonende te Lei den, vervoegde zich gisteren v naam van 'Latorveor bij J. Wijtman alhier om 5. L. had namelijk ven hem een fiets gekocht en iraz v^rsah^aiijk eeotant betaald moe6t worden en genoemde f 5 ontbraken, had L. gezegd dat J. W. dezo som wel voor liem zou betalen, daar hij hem persoonlijk goed kende. J. W. sloeg daaraan geloof en betaalde. Doch toen hij L, sprak, was van de geheele geschiedenis niets waar en hij is de dupe geworden van een sluwen oplichter. Van deze handelwijze is aangifte gedaan bij de politie; voor den betrokken persoon is hot tc hopen, dat de dader wordt opge spoord. K Voor anderen zij het een waarschuwing om op zijn hoede te zijn. Koninkl. besluiten. Bevorderd: met ingang van 1 Juli bij de Koninklijke Nedor- landsche Marine-reserve: tot luitenant tor zee 2de klasse, de adelborst 1st© kl. D. van den Ent cn tot adelborst 1ste kl. de buiten gewone adelborsten S. A. van Oven en J. van Ewijk; en benoemd tot buitengewoon adelborst de heeren H. M. Kluyskons en J. K. Versteeg. Verleend: aan den tijdelijk gepensionncer- den luitenant ter zee 2de kl. G. O. van Kuyk, voor den tijd van drie jaren, te rekenen van 1 Juni, een pensioen van f 725 's jaars. Geplaatst met ingang van 28 Juni de na volgende officieren: de kapitein tor zee J. Cardinaal in de directie der marine tc Wil lemsoord; de luitenant ter zee 1ste kl. C. L. Temminck Groll in de rol van hot wacht schip te Hellovoctsluis en belast met het be vel over de kanonneerboot „Bulgia"; de lui tenant ter zee leto kl. R. F. van Brakcl Schimmel en de 2de luitenant der mariniers R G. M. A. Heg aan boord van hot wacht schip te Hellevoeteluis; de luitenant ter zee 2de kl. J. Hofstede als oudste officier aan boord van den schoener Dolfijn"; de luite nant ter zee 2do kl. J. H. Commij6 aan boord van den schoener ,,Zechond"; de luitenants ter zee 2de kl. C. J. J. Boynen en G. C. Kay- sor in de directie der marine te Amsterdam; ds luitenants ter zee 2<1g kL E M. J. Che valier cn H. J. Boldingh en de 2de luitenant der mariniers V. F. M. IJssol de Schepper aan boord van het wachtschip te Willems oord; dc luitenant ter zee 2de kl. A. M. KaD aan boord van het artilleric-instructicschip „Bellona"; cn de officier van gezondheid 2de kl. L. van Lissa bij het hospitaal dor marine te Willemsoord. Mot denzolfdon datum wordon de officie ren van administratie 1ste kl. A. M. Post Uiterweer en 2do kl. K. W. Fransscn, die nende aan boord van het logementschip „Neptunus", op non-aetivitoit gestold. Do kapitein der mariniers J. A. van Too-' ronburg, do 1ste luitenant J. van der Kop en dc 2de luitenants P. van Wordt, F. A. Kimball en H. baron van Homer- tot Dings- hof, allen thans aan boord van genoemd logomentschip, en do 2de luitenant II. Wil- lerus, thans aan boord van bet wachtschip te Willemsoord, worden mot gelijken datum ter beschikking gesteld van den comman dant van het korps mariniers. De luitenant ter zee 2de kl. E. R. Schultz, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, woïxlt op non-activiteit gesteld. Mr. W. B. R. van Weideren baron Rcn- gore, gezantschapssecretaris der eerste klasse bij H. M. gezantschap to Parijs, is bevorderd tot gozantschapsraad, en jhr. dr. J. Loudon, gezantschapssecretaris der eerste klasse bij Hr.Ms. gezantschap to St.-Petersburg, ie in die hoedanigheid ovorgeplaatst naar dat te Londen. Afscheid van prof. dr. S. S. Rosenstein. De foyer der Stadszaal maakte gister-na middag stemming. Donkerroode gordijnon huigen zwaar neer voor het tooneel, daarover guirlandes van groen. Daarvoor het spreek gestoelte, gedrapeerd met rood fluweel, er naast op con ezel een groot schilderij, door rood doek aan 't oog der aanwezigen verbor gen. Er voor halvemaanvormig crapauds en fauteuils. Achter en ter zijden hooge waaiervormige'palmen, tlij-groen. Tegen balfvijf liep de zaal langzaam vol: hoogleeraren, medici, vele studenten en an dere belangstellenden, waaronder een groot aantal dames. Ook de schilder Jozof Israels werd onder do aanwezigen opgemerkt. Even voor vijven word do aftredende hoogleoraar, vergezeld van tweo dochters, door do com missie binnengeleid onder hartolijke begroe tingen der aanwezigen. Nadat hij voor het spreekgestoelte had plaats genomen, werd dit door prof. dr. P. K. Pol, uit Amsterdam, beklommen, die namens vrienden en vereer ders hem toesprak. Waar gewone stervelin gen hun hcrinneringsdagen hebben, waar deze bij vorsten zijn nationale gedenkdagen, daar mag, waar een vorst in bet rijk der weten schap, wegens 70-jarigen leeftijd van zijn hoogo plaats heengaat, dit niet geruischloos als met stille trom geschieden; ook dit feit heeft een nationalo beteekenis. In een reeks van 36 jaren heeft Rosenstein tal van weten schappelijke mannen gevormd, die hem vor eeren als hun geestelijken vader. Waar aan spr. de eer is toevertrouwd den hoogleoraar toe te sproken, wil hij vortolken het gevoel van dankbaarheid, maar ook van weemoed dat do Leidschc hoogosohool JKosenstoin niet meer zal bezitten. Uit den vreemde tot ons gekomen in het land van Boerhaave, heeft hij in de 2de helft der vorige eeuw do klinische wetenschap nieuw leven ingeblazen. Daar voor past een woord van eerbiedige hulde. Als leermeester kon liij/ op een breede basis van wetenschappelijke kennis door do macht van zijn persoonlijkheid, bij zijn leerlingen lust tot ondorzock opwekken en hun leeren donken Dc onuitwischbare indrukken van zijn groote persoonlijkheid in do harten zij ner leerlingen, zijn hunne studie en de maat schappij ten goede gekomen. Zoo zal de ge schiedschrijver later boekstaven don roem van Samuel Simon Rosenstein als 1 e e r- m e e s t o r. Maar ook in de wetenschappelijke wereld heeft hij naam gemaakt. Als kenner der nierziekten wereldberoemd, zal ook aan me nig ander gebied der pathologie zijn naam onafscheidelijk blijven verbonden. Eindelijk schotste spreker zijn geliefden leermeester als mensch, die door velen, niet door allen daarvoor was hij te veel man van karakter werd bemind en aan gehangen. Wat wist hij door zijn bezielend woord, dat nooit hard of bitter klonk, sym pathieën en antipathieën niet verborg, een enthusiasme te wekken. Als een man uit één stuk moest hij wel eens in botsing komen met zijn omgeving, maar daarom juist stijgt onzè achting voor hem. Zijn geveugeld woord, „niet het weten, maar het geweten vormt den medici", teekent hem als mensch. Uit spr.'s oigen ervaring kan hij verklaren dat zijn achting en waardee ring voor zijn geliefden leermeester en de dertig jaren, die hij hem kent, nog voortdu rend zijn gestegen. Ten slotte roemde bij zijn grooten ijver, zijn liefde tot den arbeid cn lust tot de studie, die hem zelfs onder smartelijke beproevin gen niet hebben begeven .Geen wonder, zeide spr., dat uwe leerlingen u wilden sohenken een blijk van hoogachting en waardeering. Wat zouden ze u aanbieden? U viel de eer te beurt het vertrouwen van het Koninklijk Huis te genieten. Vele ridder kruisen werden u geschonken, 't laatste nog het hoogste eereteekon. De universiteiten van Amsterdam en van Edinburg eerden uwe verdiensten. Overal in den lande verkondi gen uw leerlingen uw lof. Duizenden bren gen u hulde, hier is een schare van belang stellenden vereenigd, die openlijk blijk van hare gevoelens geeft. Inderdaad, gij hebt het vaderland veel gegeven, maar daarvoor ook veel ontvangen. Wat waren wij gelukkig toen de koning van onze Hollandschc schilders voor ons uw beeld voor het nageslacht wilde vereeuwigen. Dat bieden wij u aan. Het doek werd op dit oogenblik weggeno men van de schilderij, de aanwezigen in do zaal rezen op cn staarden zwijgend op het sprekend levensgroot portret, gevat in zwaar vergulde lijst. Toen do spreker uitnoodigdo tot een eere-saluut voor don schilder, ging er een gejuich op. Do kleine gestalte van Is raels, de borst met eereteekens versierd, rees oven van zijn zitplaats en neeg. Uwe leerlingen begrepen aldus vervolg de prof. Pel dat zij zelf ook wat moesten doen. Als vrucht van dezo overdenking ontr- stond een herinneringsbundol, bevattende 50 bijdragen over speciale onderwerpen, door oud-lcerlingen geschreven Spreker zou over den inhoud niet uitweiden, hij las alleen de namen voor der Bchrijvers en herinnerde dat prof. Stokvis tot zijn leedwezen werd verhin derd een bijdrage to leveren. (Onder de na men merkten wij ook vele van Leidsche hoog- lceraren en doctoren op). Hierop werd de bundel, een lijvig boekdeel, in velijn perka menten band, door den spreker overhandigd, terwijl daarna dr. C. L. Rümke een zwart- lecrcn album, bevattende de namen der ge vers daaraan toevoegde. Hiermede'was sprekers opdracht geëin digd. 't Was voor allen een aangename ge dachte, dat prof. Itosensteins levensdraad nog niet was afgesponnen. Bij dezen zelf zou dc weemoed kunnen wordqn verzacht door het jeugdig vuur, dat hem nog bezielt, en zijn rijk en schoon leven kpn voor hem een bron van zelfvoldoening zijn ook dan nog als eonmaal do lijd is gekomen, dat hij alle werk zal moeten nederlcggcn. Hierna trad prof. dr. W. Einthoven naar voren en voerde namens de medische facul teit der Leidsche Academie het woord. De medische faculteit wilde niet achterblijven ©n den heengaanden hoogleeraar ook haren op rechten warmen dank brengen. Prof. Eint hoven herinnerde er aan dat in lS^ü, toen Ro senstein in Groningen lot hoogleeraar werd benoemd, het or treurig uitzag met 'bklinisoh onderwijs, terwijl we ons thans op dit gebied met andere landen kunnen moten, wat we te danken hebben aan-prof. Rosenstein's kennis en voortvarendheid. Daar is gesproken van vorstclijken roem, welnu, zeide spr. iets van dien roem is afgestraald op do geheele fa culteit. Bij het heengaan wordt eerst rocbj beseft wat dc facultoit zal moeten missen, dat heengaan zal zijn een stap achteruit en daarom moeten wo thans alle krachten in spannen. Gelukkig is uwe taak nog niet af gesponnen, riep-deze spreker zijn scheidenden collega toe. Gij zijt nog zoo benijdenswaardig jong van hart, uw lichaam is nog zoo frisch en uw geest nog blakend voor de wetenschap, 't Leven heeft u ook felle slagen niet ge spaard, doch dc veerkracht heeft u nooit ver laten. Spreker eindigde met den wensch dat Ro senstein nog lange jaren mag blijven werken tot zegen der mcnschheid, tot roem van onze Loidscke Alma Mater. Eindelijk nam prof .mr. W. van der Vlugt het woord om bij afwezigheid van don rector- magnificus (prof. mr. H. van der Hoeven) namens den senaat zijn afscheidsgroet to brengen. Deze spr. herinnerde hoe prof. Ro senstein verontwaardigd was geworden, toen in een zeker tijdschrift do zinsnede voor kwam: „II n'y a paa de grand hommo pour son médecin." En terecht, want niemand kan beter dan een dokter groote mannen leeren kennen in het moedig doorstaan van pïjnon. Hij teekende vervolgens zijn collega als een optimist van de echte soort, die zich verhef fen kan boven het gewone en alledaagsehe zonder het oog to sluiten voor den ernst des levens. Hij eindigde met de grootheid te roe men van zijn karakter. Prof. Rosenstein antwoordde allen die hem hadden toegesproken, ieder op zijn beurt, geestig als altijd, soms diep geroerd. Hij be tuigde zijn bijzonderen dank aan prof. Pel, al deed diens toespraak hom denken aan het werk van den amateur-photograaf, waarbij don amateur op den voorgrond is getreden. Gelukkig kan hij er aftrekken wat er afge trokken moet worden, 't Verheugt hem in- tusschen, dat do redenaar niet heeft ge schroomd ook zijn feilen to noemen. Hij zal niet trotsch worden, denkende r. an het woord van Paulus aan de Kovinthiörs: „Wat hebt gij dat gij niet ontvangen hebt en zoo gij het ontvangen hebt, wat roemt gij V' Hij blijft gehecht aan zijn eigen vaderland, maar heeft zijn nieuw vaderland, dat zoo goed voor hem was, Hef gekregen. Hem te laten uitschilderen daarop is hij nooit ge- Bteld geweest, maar deze schilderij van den koning onzer schilders strekt niet hem, maar Israels zelf tot eerin dat beeld zal hij den schilder eeren, die daarmede een kunstwerk aan Nederland heeft geschonken. Het herm- neringsalbum aanvaardde hij met groote dankbaarheid. Wat daarin geschreven werd, is iets specifiek Nederlkndsch en daarop was hij altijd gesteld. Steeds was hem hem een teleurstelling, dat zoovele Nedcrlandsche doctoren niet durven neerschrijven wat zij weten. Nu hebben zij gesproken. Vervolgons herinnerde spr. hoe men hem heeft geteekend als mensch en durft hij niet alles aanvaarden, toch kan hij verklaren dat hij altijd waar is geweest, waar tegenover zijn assistenten, zooveel als tegenover zijn zieken. Toen richtte hij zich tot zijn collega's Eint hoven en Van der Vlugt, die hij dankbaar is voor hun goede woorden. Op dezen dag van het officieele afscheid, zeide spr. diep geroerd, verdringen zich bij mij gemengde gevoelens; vele daarvan zal ik terug dringen naar mijn stil studeervertrek, maar één wil ik hier uiten: het gevoel van dankbaarheid. In ootmoed eindigde hij met het woord van Abraham: „Heer, ik ben te gering voor de weldaden, die gii mij hebt bewezen." Nadat prof. Rosenstein had geëindigd, verdrongen do aanwezigen zich om hem en drukten liera hartelijk de hand Kort daarna vcreenigdc men zich aan een een gemcenschappelijkon maaltijd. Deelen wij ten slotte mee dat do herinnc- ringsbundel was ingebonden en het album bewerkt in de werkplaatsen van onzen stad- noot Eduard IJdo en dat dc uitvoering keu rig was. KERKELIJKE BERICHTEN. Hazerswoudo. Ned Herv. Gem. Zon dagmorgen te balftion en 's avonds te half zeven de heer J. Woydner, reizend evangelist der confossioneelo voroeniglng. Valkenburg. Ned.-Herv. Gom. Zondag morgen te halftien: ds. Plug, predikant te Katwyk-nan-Zee. 's Avonds geen dienst. Weerbericht ruu 21 Juni. (V»i tio( lion. MoIxorcCoslicli Instituut 'c Utrcclil.) Verwachting. Matige westelijke wind. Opklarend weor. Geringe toeneming in tem peratuur. Giste in a middag omstreeks kwar tier voor vjjven is een nog niet driejarig knaapje, dat eon stokje uit liet water aan de Kooiiaan alhier wilde grijpen, daarin gevallen en hoewel hot knaapje terstond door kinderen dio met hem speelden, er uit werd gehaald, mocht het den ontboden geneesheer niet ge lukken do levensgeesten op to wokken. Dezo weok werdon op „Rhynzigt" genomen 363 zwembaden door heeren en 72 dcor dames. Tomperatuur van het water 19° Celsius. Eon artillerist uit Loiden goraakte gisternamiddag bij do oefeningen te Katwijk bekneld onder een der stukwagons, zoodat hy ernstig verwond word. Na voorloopig ter plaatse to zijn vorbondou, word hU per brancard naar bet militair hospitaal te Leiden vervoord, waar heui verdere geneeskundige hulp werd vorleend. Door de politie te 's Gravenhago is nog een der gedetineerden gearresteerd die Woensdag uit bet Huis van Bewaring wisten te ontsnappen. Vyf van do zes ontvluchten zijn thans weer in verzekerde bewaring. In het vonnis van don Haagsehen kantonrechter, waarby de ondernemer van bet jeu do poule op het Wandelhoofd te Schove- nlngen is vrijgesproken, wordt overwogen dat hazardspel is te beschouwen als oen spel dat enkel of hoofdzakelijk afhangt van het toeval, hetgoen bij dit jeu de poule niet het geval is, biykeüs do verrichtingen die de speler moot doen om don bal de rechte lyn te doen houden en eventueel te doen terecht komen In een vooraf aangewezen holte. By de genomen prooven ls wel is waar gebezigd een de menscheiyke hand vervangende stelscbroef, die aan het gootstokje meer vastheid geeft dan in 't algemeeü der menscheiyke hand eigen is, maar daaruit leidt het vonnis ten nadeelo van bekl. niet meer af dan dat met do menscheiyke hand als steunpunt de uitkomst minder zeker, doch niet dat zy enkel of hoofdzakeiyk van het toeval afhankeiyk zou zyn. Yerder neemt het vonnis aan, dat storende invloeden ten gevolge van minder preciese afwerking van het speeltoestel kunnen worden verbeterd door de vaardigheid van den spelor. Alzoo is niet bewezon verklaard het ton laste gelogd houden van een huis van hazard en op dion grond de bekl. vrygesproken. In den nacbt van Woensdag op Donderdag werd by een bewoner van do Kattenburgerkade te Amsterdam aangebeld. Beneden komende vond hy niemandwol hoorde hy kindergeschrei. Hy stelde een onderzoek In en vond een pakje, waarin een kind van het vrouweiyk geslacht, netjes en zindoiyk gekleed, voorzien van een zuigflesch met molk. Het kind is niet naar het Stads- bestodelingenhui8 overgebracht, daar de vrouw verklaarde de zorg voor het kind op zich te nemen en aan de politie de opsporing over te laten van de moeder. (Ebld.) Grootestads-ellende. Gister- naoht is op het politiebureel in de Witte de Withstraat to Rotterdam, nachtverblijf ver leend aan een voder, die met zijn 12-jarig zoontje al geruimen tijd dakroos rondzworft. Die man, de 51-jarige meubelmaker J. J., werd, in het laatst van het vorige jaar, we gens huurschuld, uit zijn woning op het Ach- terkloostor op straat gezet. Zijn gereedschap verkocht hij uit armoede, om nog zooveel mo gelijk met zijn zoontje in logementjes onder dak te krijgen. De paar laatst© maanden is hij geheel zonder verdiensten, kan, zooal6 hij beweert, trots alle pogingen, geen werk vin den, en zwerft doelloos rond, levende van hetgeen medelijdende lieden hem toestoppen. Daardoor is het hem soms mogelijk een nacht in een der logementjes door te brergen, doch regel is het thans, dat het 12-jarig knaapje de nachten met zijn vader op de planken in een ot ander politiebureel doorbrengt; meest1 al in dat in de Witte de Withstraat. Bij dag is do haveloozen school een waar toevlucht voor den jongendéér heeft men hem al van' een stuk kleeding voorzien, 's Mans vrouwj wordt al eenige jaren in een krankzinnigen gesticht verpleegd. (N. E. G.) 1 Uit de Ooyecho kolk, onder N y^ megen, is gietermiddag opgehaald het In verge- vorderden staat van ontbinding verhoerend ïyk. van den 81-jarigen J. F. S., uit Nymegen,1 die sedert eenige dagen werd vermist. Gistermorgon ontstond te Yleu-1 ten op de boerdery „Het huis te Yleuten", bewoond door P. Doornenbal, brand. De vlam men grepen zoo sne! om zich heen, dat slechts enkele meubelen konden gered worden. De' hofstede met daarby behoorende schuur en twee hooibergen *yn geheel afgebrand. Het ongeluk schynt te zyn ontstaan ten gevolge, van bet in brand geraken van een petroleum- toestel. (17. D.) Uit Algiers wordt gemeld dat Gotten eft, een luitenant van d zouaven, in April een expeditie naar de Sahara Beeft ondernomen, om een eind te maken aan rooftochten van Toearegs. Met 300 hunner raakte hij slaags; 87 er van beten in bet zand, terwijl aan Franschen kant maar 3 man vielen. Ootteneft zelf kreeg een lichte wond. Men gelooft dat zijn expeditie de ver binding van do Sahara met Tiinhoektoe en van Algiers met Soedan veiliger heeft ge maakt. Op het Witte Huisis een krank zinnige ingerekend, die met een revolver ge wapend was. Hier wordt natuurlijk bedoeld de Amerikaansche presidents-woning. Het jonge mensch drong er op aan om den pre sident Roosevelt te zien te krijgen. TePatersoD (V.-S.) hebben werk- stakers uit de zijdefabrieken onlusten aan- gestookt. Zij schoten op de politie, en ver wondden verscheidene menschcn. Een vrouw werd gedood en vier mensohen kregen ern stige kwetsuren. Do correspondent vaa de „L a n- cet" schrijft uit Engelsch-Indië, dd. 24 Mei: Do pest neemt bij voortduring af. Deze. week waren er 7008 sterfgevallen tegen 11,612 de vorige week. Bij vergelijking met het vo rige jaar blijft echter de sterfte nog hoog. In de overeenkomstige week stierven er toen slechts 1918 aan pest. De hongersnood blijft echter toenemen. Meer dan 8000 kwamen er deze week bij. Zij, die ondersteund worden, zijn thans 431,000. Van deze worden 346,000 ondersteund door werkverschaffing, terwijl 84,000 kosteloos ondersteuning krijgen. Uit Arco(Tirol)wordtbericht, dat ook daar de temperatuur zeer laag is. Na een hevig onweder bleken de Judikari- sche Alpentoppen weer geheel besneeuwd, zelfs tot op 1200 Meter boven den zeespiegel. Dit ging gepaard met zulk een koude bone- j den, dat de thermometer te Arco daalde op 14 graden Colsius. Sedert tientallen van jo- ren was in Juni geen sneeuw op do Alpen daar waargenomen. In een ander gedeelte van Tirol zyn Don-' derdag hevige aardschokken waargenomen. - Schilderyen werden van de muren geslingerd, kopjes en glazen braken ten gevolge van de schudding. Hertog Karl Tbeodor van Beieren' de bekende oogarts, heeft dezer dagen zyn vierdulzendste operatie ran de staar verricht. Do werkstaking van het personeel, van de paardentram te Napels, die door de' koetsiers .gesteund wordt, schynt by de regoering bezorgdheid gewekt te hebben. Het garnizoen is met 10,000 man versterkt, en hot eskader in de haven heeft 1000 matrozen aan wal gezet, die het Fornando-plein bezet hebben. Buitendien heeft de regeering allo camorristen onder de koetsiers en andere' gevaariyke elementen in hechtenis genomen, ln het geheel een kleine driehonderd. Ei bestaat veel kans op, dat de arbeid86taklng zich uitbreidt tot de havenwerklieden, werk lieden aan de waterleiding en bakkeregezellon. De Romeinsche couranten klagen over do strenge censuur. De Mont-Polée is nog steeds niet tot de rust teruggekeerd. Dezer dagen wierp de berg een modderzuil van vyf meter hoogte uit, die op Basse-Pointe neerstortte en daar 22 huizon verbryzelde. Persooniyke ongeluk ken hadden niet plaats. Uit Enschedee. Men meldt uit Enschedee, dd. 19 Juni aan dc „N. R. C.": De laatsten dor nieuwe arbeiders van do firma Yan Heek en Co. zijn heden vertrok- l ken, gedwongen door dc vijandige houding in do fabriek van de nu weer aan het werk gekomen oude arbeiders, die de eersten op allerlei ergerlijke manieren tijdens hun werk en op straat, hot leven lastig maakten. De moedigsten onder hen zagen zelfs geen kans, hoe gaarne zij aan het werk wilden blijven, aan de plagerijen, tegenwerking en molcsta- tiën weerstand te bieden. Do moesten van hen waren reeds zoover gevorderd, dat zij met een middelmatig vroe ger wever gerust konden wedijveren; sommi gen waren zelfs in staat geregeld tegen een geoefend wever te werken. Het is voor dezo menschen zeer te betreuren, dat do omstan digheden verhinderden, in hun nieuwe am bacht brood voor zichzelf on hun gezin te kunnen verdienen. De firma had alle mogelijke maatregelen, genomen om de plagerijen en mole- statiën tegen to werken. Met een geregeld J opzicht zelfs was het totaal ondoenlijk, de bescherming zoover uit tc strekken, dat de nieuwe arbeiders kondon blijven doorwerken. Do firma heoft dez earbeidors, onder welke zij zeer velen heeft leeren kennen als dege lijke nette werklui, noode zien vertrekken en gaf als bewijs harer tevredenheid elk hun ner boven zijn loon een gratificatie. De correspondent van „Het Volk* t© Enschedee deelt de volgende cyfers mee, betreffende het toenemen van de aantallen loden der textiel vakvereeniglngen ten gevolg© van de werkstaking: De Bond van Textielarbeiders is geklommen van een 800 tot 500 leden, de Katoen- bewerkeravereeniging, waarvan Brinkhuls voor-

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2