Merkwaardigheden. Wekelyksehe Kalender. v Stofgoud. Raadgeving. ALLERLEI. Raadsel. men ia nog van veel grooter belang. De rbythmische bewegingen in het water, het totaio gemis van knellende kleedingstuk- ken, liet vermogen, om alle deelen van het lichaam vrij te bowegen, gedragen als het wordt door een gelijkmatig afkoelende mid denstof, geven reokt het zwemmen het ideaal van alle gymnaetischo oefeningen te noemen. Het klagen over aamborstigheid of kort ademigheid, over long- en borstaandoenin- gen vermindert, naarmate liet zwemmen on der dames meer in gebruik "komt. En geen wonder 1 Het zwemmen is een lichaamsbeweging in de hoogste beteekenis van het woord. Door de snelle bewegingen in het \vater en do in spanning van vele spieren wordt het ge- heelc spierstelsel in werking gesteld. Met welbehagen zuigen de longen dj zuivere, warme lucht in, die over het water zweeft, en men heeft tegelijkertijd een gymnastische oefening en een reiniging der ademhalings organen, die men door niets anders in ge lijke mate bereiken kan. Door de wijde uit strekking der armen, noodig voor de ver^ plaatsing van het lichaam, worden de bo venste borstspieren vooral in heilzame wèr- king gesteld, waardoor de borstkas en de longen zich wijd uitzetten en zoo menige ziekte der ademhalingsorganen wordt voor komen. De versnelling van de werkzaamheid der longen heeft een vermeerdering van in dc longen dringende zuurstof ten gevolge, waardoor het bloed snel en go i gezuiverd wordt, terwijl door dezelfde oorzaak het bloed sneller en heftiger naar dc longen en alle andere declcn des lichaams stroomt en een warmte en krachtgevoel ontwikkeld wordt, waardoor hot baden zien kenmerkt. Hoe sneller de bloedsomloop is, des te sneller de voedende sappen op de plaats hun ner bestemming zijn aangekomc t en de ver bruikte stoffen zijn afgevoerd. Zittende be zigheden en gebrek aan beweghc verhinde ren de noodwendige vordceling en verwer king der voedende bestanddeelen in het bloed, zoodot volbloedigheid of bloedstdl- stand dikwijls ongesteldheden der vrouwen zijn. Ten gevolge der spierwerking echter, als het zwemmen vcreischt, wordt volbloe digheid der inwendige organen voorkomen en het bloed naar de arbeidende spieren ge stuwd, zoodat storingen in den bloedsomloop niet meer voorkomen. Als we nog weten, dat iedere willekeurige beweging op do werkingen der zenuwen be rust cn deze door don geest worden bestuurd, dan blijkt daaruit voldoende het groote nuc van het zwemmen. Door gebrek aan bewe ging ontstaat een prikkelbaarheid der in wendige deelen, welke zioh door zwaarmoe digheid én lusteloosheid kenmerkt. Door het zwemmen wordt een weldadige afleiding bezorgd van de centrale deelen van liet ze nuwstelsel naar alle lichaamsdeelen, waarvan geest en gemoed de gunstige gevolgen onder vinden. Verder wordt door geregeld zwem men do stofwisseling van het geheele spier stelsel zeer bevorderd en ondervinden de ge wrichten daarvan den heilzamen invloed. Dit is vooral voor meisjes van belang, daar onder haar ruggogroateverkrommingen veel voorkomen. Drievierden van verkeerd gegroeide pa tiënten bohooren, volgens een statistiek, tot het vrouwelijk geslacht. Dezen meisjes, die zich door korsetten en harnassen recht hou den willen, kan het zwommen niet genoeg aanbevolen worden. Dooh ook bij dc veel voorkomende bleekzucht speelt naast c:n goed diëet dc zwemgymnastiek een zeer ge- wiohtïge rol. Gaat het zwemmen dan nog met andere lichaamsoefeningen als bijv. fietsen gepaard, dan zal heb er toe bijdra gen, het vrouwelijk geslacht op den weg der gezondheid terug te voeren. DE KUS. Een Engelscl\ schrijver, dr. Christopher Nyrop, heeft een dik bock geschreven over de geschiedenis van den kus. Na al de bekende definities te hebben op gesomd en in klassen verdeeld te hebben het onnoemelijk aantal verscheidenheden van Dat was een wonderbaar volkje van konin gen cn prinsessen, zooals zij slechts in do phantasie van een armen drommel kunnen ontstaan. Maar vroolijk was het, komisch. Eerst was hij verbaasd, toen zij lachte. Be- leedigd wilde hij het cahier sluiten. Maar toen sleepte het ook hem mede, dat helle, verkwikkende lachen. Toen hij uitgelezen had, klapte zo in de handen: ,,Dat drama is een heerlijke come- dié; slechts een vroolijk einde Hij liet het hoofd zakken. ,,Het moest toch tragisch eindigen." „Dat gaat niet ,het is te komisch. Maak er een slot aan, waarin alles goed terecht komt, cn gij hebt een heerlijke comedie geschre ven." Met een ernstigen blik zag hij in haar lachend gezicht. Zulk een werking oefende zijn stuk uit! Zoo uitgelaten lachte dit ernstige, denkende meisjeHij overlegde. Yolgcns haar voor slag werd zijn drama een satire. Maar hij maakte het slot zooals zij had aangegeven. Nu hoopte zij met hem. Het duurde lang, zeer lang; hun hoop was reeds verdwenen en zij begon hem te troos ten; toen kwam het bericht, dat het stuk dien „druk van den mond tegen een lichaam", zooals het Woordenboek der Deea- sehe Maatschappij van Taalkunde den kus noemt, bestudeert de schrijver afzonderlijk den kus van verliefden, den kus van gene genheid, den kus van vrede, den kus van ach ting en den kus van vriendschap. De slotsom, waartoe dr. Nyrop dan- komt, is, dat de toekomst behoort aan eer6tbedoel- den kus. Een paar feiten slechts als bewijs. Tot aan het tijdperk der Renaissance was do vriendschapBkua in Erankrijk een deel van do beleefdheden, die men elkaar bewees in de hooge kringen. In zija Verweerschrift van Herodotee leert Henri Estienne ons, dat de kus geoorloofd was tusschen dames en edellieden, hetzij men al of niet tot de zelfde familie behoorde: als een dame van stand in de kerk is en een heer van haar kennis treedt binnen, dan is zij verplicht, overeenkomstig het in de hooge kringen gel dend gebruik, op te staan, zelfs al is zij in godsdienstige overpeinzing verdiept, en hem op den mond te kussen. Zoo was het gebruik tijdens de Renais sance. Erasmus gewaagt van dezelfde gewoonte in Engeland. Hij spreekt bij ondervinding, want hij laat zich als volgt uit in zijn: „Epistolae familiares": „En indien gij, al ware het maar eenmaal, de heerlijkheid van zoo'n kus hadt geproefd, de verbijsterende liefelijkheid er van hadt ondervondén, dan zoudt gij wenschen naar Engeland verban nen te worden vpor lijd en eeuwigheid 1" Maar deze charmante gewoonte zou niet voortduren. In 1837 waren de dingen heele- maal veranderd. In dat jaar maakte n.l. Thomas Saverland een rechtsgeding aanhan gig tegen miss Caroline Newton, die hem een stuk uit den neus had gebeten, toen hij deze jonge dame wilde omhelzen, uit aardig heid 1 Do gedaagde, juffrouw Newton, werd vrijgesproken en dc rechter 6chreef in zijn vonnis, dat „als een man een vrouw omhelst tegen haar wil, de vrouw volkomen gerech tigd is, hem den neus af te bijten, als ze er plezier in heeft." Dit monument op het gebied der recht spraak is tot heden nog niet omvergewor pen. De conclusie van dit alles is, dat do kus een instelling ia/Nlie langzamerhand ver dwijnt. Of liever, de kus is een soort sport, waarvan de toepassing in de practijk zich meer en meer beperkt alleen tot de minnen de paartjes. Men. kan er gerust op zijn, dat die wel zullen zorgen, dat de kunst niet heelemaal vergeten raakt. Dure handschoenen. Een Engolsch fabrikant verzekert, dat honderd guineas (1 guinea ia pl.m. 12.50) de hoogste prijs is, dien men ooit betaald heeft voor een paar lange handschoenen, van het beste sabelbont gemaakt, terwijl kortero handschoenen van dezelfde stof 25 pd. st. 300) kosten. In den ouden tijd waren do handschoenen der hooge geestelijken van het kostbaarste maaksel, vaak van zijde of linnen, rijk gebor duurd cn met juweelen bezat, cn in October 1678 werd een som van 50 pond sterling uit getrokken voor den aartsbisschop van Can terbury in plaats van een paar handschoe nen bij de wijding. In 1896 hadden ecnige winkels te Parijs en te Wecnen uitstallingen van met juwee len versierde handschoenen, waarbij dia manten, robijnen, parelen on smaragden ge bruikt waren. De edelgesteenten waren op de rugzijde van de handschoenen gezet en volgden de drie strepen, die gewoonlijk daar op voorkomen. Bij sommige waren ook stee- non op don pols gezet. Bij do verknoping van de goederen van den graaf van Arran, den 6den April 1759, worden do handschoenen, die Koning Hen drik VIII aan sir Anthony Danny gegeven had, voor 38 pond en 17 shillings verkocht; die, welke Eduard Denny van Koning Ja cobus I gekregen had, voor 22 pond en 4 schillings. De polsmofjes, die Koningin aan een der grootste schouwburgen was aan genomen. Première 1 Beiden zaten, koortsachtig rillend naast elkaar in do loge. Het succes kwam zekor. Handgeklap, gejubel, een orkaan van gelach. Zoo ging het van acte tot acte. Zij zat alleen. Nu was er een kloof tusschen hen beiden. Hij, een erkond dichter, en zij de arme grijze muis van vroeger. Geen Zondagjes meer naar buiten in het veld. En toch was het haar slot, dat zij daar opvoerden, dat de menigte toejuichte. Hij werd op het tooneel geroepen. Hij bedankte, boog zich wat links en keek naar haar. Kalm bleef zij zitten, terwijl allen gin gen. Toen stormde hij de loge binnen en drukte haar aan zijn hart. ,Muis, arme, lieve, grijze muis, m ij n muis'l" En toen zij samen thuis kwamen, wierp hij de grammatica uit hot venster: „Die heb je niet meer noodig, als mijn lieve, kleine* vrouw." Elizabeth aan de echtgenoot» van air Eduard Denny fcen geschenke had gegeven, brachten 25 pond 4 shillings op. Al deze artikelen werden gekocht voor sir Thomas Denny, van Ierland, die in reohfce lijn afstamde van air Anthony Denny, een van de uitvoerders van den laaieton wil van Koning Hendrik VIII. Brandende rotsen. In Ierland en ook in de poolstreken is het voorgekomen, dat de golven der zee de rotsen hebben doen ontvlammen. Op de westkust van Ierland, bij Ballybun- mon, hebben de golven van den Atlantischen Oceaan eeuwen achtereen de rotsen gebeukt en groote holen daarin uitgegraven. Deze rotsen bevatten in haar binnenste groote hoeveelheden ijzerhoudenden vuursteen cn aluin. Het water drong eindelijk tot deze mineralen door en er had een snelle oxydatde plaats, waardoor een warmte ontwikkeld werd, die groot genoeg was om de rots in brand te steken. Weken achtereen brandden de rotsen, alsof het echte vulkanen waren, en groote wolken rook en waterdamp stegen hoog in de lucht op. Toen het vuur uitgebrand was, zag men overal groote lavamassa's en tot steen ge brande klei. In de poolstreken ontdekte me-n een bran dende rots, die 2000 voet hoog was. Uit vele spleten, van den voet tot aan den top, stond dc rots in brand, oter een lengte van onge veer twintig mijlen, en had geheel het voor komen van een vulkaan. De brandende stof, hoofdzakelijk bestaan- do uit lignieten, schijnt een mengsel te zijn van verscheidene brandbare zelfstandighe den, die in brand geraakt waren, toen de golven van de zee haar bereikt haddon. De Raphael tegen wil en dank. De wanden van het voormalige paleis van den Bcy van Constantine zijn met allerlee- lijkste muurschilderingen bedekt, en aan die zonderlinge versiering is het paleis op de volgende wijze gekomen: De laatste. Bey van Constantine, Achmed, wilde zijn galerijen en zaalwanden met schil derijen versierd zien, maar hoe men ook zocht, noch in de stad, noch in den omtrek was een kunstenaar to vinden, dio dezen wensch van den Bey zou kunnen bevredigen. In deze verlegenheid droeg hij het moeilijk werk aan een Eranschen gevangene op, een schoenmaker, die aan het hof als slaaf werd gehouden. Hij beloofde den man do vrijheid, en de arme vent, die wel els en pekdraad kon hanteeren, maar niet hét minst begrip van kleurmenging cn schilderen -had, verzekerde herhaaldelijk, dat hij zulk een eer onwaardig was. Het hielp hem niets; de Bey verklaar de: „Je liegt I Alle Franzi (Franschen) kun nen schilderen, heeft men mij verteld; ga oogenblikkelijk aan 't werk, of ik laat je het hoofd afslaan." Bevend greep de geïmproviseerde Raphael penseel en verfpot en bracht in doodsangst allerwonderlijkste fresco's te voorschijn. Met een angstig kloppend hart wachtte hij af, wat cle Bey wel van zijn werk zou zeggen. Achmed bekeek het geschilderde cn zeidc in verrukking: „UitmuntendEn zich tot zijn begeleiders wendende ,liet hij er op volgen: „De kerel wilde mij voorliegen; maar ik wist het wel, alle Franzi zijn leugenaars. Zie maar hoe hij schilderen kan J" Toon schonk hij, zooals hij beloofd had, de vrijheid aan den schoenmaker, die hoogst ge lukkig en met rijke geschenken begiftigd, naar zijn vaderland terugkeerde. De prinsessen van Siam moeten koken, wasschen, strijken, bakken en anderen huise- lijken arbeid leeren. Hebben zij dit ge woonlijk met haar vijftiende jaar ge daan, dan verklaart men haar voor het hu welijk geschikt. Eiken dag worden er op do wereld drie duizend huwelijken gesloten. Voor Amateur-Photografen. (Medegedeeld door J. Janssen, Photo- ArtikelenLeiden. Photograpliischo toestellen. Vaak hoort men de vraag: Is photogra- pheeren moeilijk? Neen, met een beetje geduld en oefening komt men al heel vor. De volgende vraag is dan meestalIs pho- tographeeren duur? Wat kost een toestel? Als men maar alles neemt, wat voor de lens komt en er maar op los kiekt, ja, dan loopt het nogal op, maar ale men met over leg en verstand photographeert, dan zullen de kosten zeer meevallen en zullen de resulta ten in ieder geval de kosten ruim waard zijn. Betreffende den prijs van een toestel is niets te zeggen dan dat toestellen bij eiken hande laar in alle prijzen verkrijgbaar zijn. Het ligt er veel aan welke eischen do amateur aan de te maken photo's stelt. De soortep toestellen zijn saam te vatten in twee hoofdtypenHand-Camera's en Sta tief-Camera's. De hand-camera is een toe stel, dat er speciaal op ingerioht is om het gemakkelijk to kunnen meenemen opNvande- lingen, fietstochten, enz. Er is meestal een magazijn in voor twaalf platen, welke de een na de andere belicht en gewisseld kunnen worden. Het op te nemen beeld is verkleind zichtbaar in de zoogenaamde vinders aan beide zijden van heb toestel. Dit is de een voudigste hand-camera en is dan ook zeer aan te raden voor het maken van kiekjes van landschappen, wedstrijden, enz.kortom in al die gevallen, waar men zonder moeite een aantal opnamen achter elkander wil doen. Voor het maken van ernstig* mooi werk als portretten, landschapsstudies, gebouwen, enz., is zij minder geschikt. Voor dit werk kunnen wij meer de zoogenaamde statief-ca mera aanraden. Zooals de naam aanduidt moet deze camera op con statief, dat is een standaard, gebruikt worden. De camera is voorzien van een matruit, waarop men het op te nemen beeld kan beschouwen precies zooals dat later op de gevoelige plaat zal ko men. De meest gebruikelijke statief-camera geeft beelden van 13/18 c.M. cn weegt met drie gevulde cassetten of plaathouders ongeveer 5 Kilo. Deze camera is niet anders dan op statief te gebruiken. Nu is er nog een derde soort camera's, wol- ke de voordeelen van beide bovengenoemde soorten in zich vereenigen: de zoogenaamde klap-camera's. Deze camera's zijn wat om slachtiger in de behandeling dan de gewone hand-camera, maar hebben daarentegen hot voordeel van c(e matruit en zijn lichter en voel kleiner bij gelijke plaatgrootte, nam. 9/12 c.M. Er behooren meestal drie cassetten of een wisselmagazijn voor twaalf platen bij. Het beschrijven van verdere soorten came ra's zou ons te ver leiden en dit is ook niet noodig, daar alle andere ongeveer onder bo venbeschreven camera's gerangschikt kunnen worden. De prijs eener camera hangt hoofdzakelijk af van het voornaamste deel, nam. de lens. Door middel van dc lens vangen wij het beeld in de camera op en hoe beter dus dit instrument, hoe zuiverder liet beeld op de matruit en later op de gevoelige plaat wordt weergegeven. Den afstand waarop wij de lens van de matruit moeten brengen om het beeld van een zoo ver mogelijk verwijderd punt duidelijk en met scherpe omtrekken te kun nen zien, noemt men den brandpuntsafstand van de lens. Het duidelijkste beeld wordt in het brandpunt gevormd. (Op vragen, onder deze rubriek vallende, zullen inlichtingen gegeven worden, nis bijv. over toestellen, ontwikkelaars, enz. Vragen en antwoorden zullen worden opgenomen). Zondag. Zeg niet al wat ge weet, maar weet al wat ge zegt. Maandag. Een driftig man berijdt een hollend paard. Dinsdag. Men schrijft het best met het hart' of uit nood. Woensdag. Wie jaloersch is, houdt op het wezen zijner jaloezie te achten en later ook. zichzelf. Donderdag, De dwaze blijft er altoos een, AI had hij honderd wijzen om zich heen- De wijze leert van iedereen, Doch 't. meest. van honderd dwazen om [zich heen. Vrijdag. Men moet kunnen boren met een zaag cn zagen met een boor. Zaterdag. Het leven, zegt men, is een droommaar hot is ook mogelijk, dat do menschen droo- mer8 zijn. Er is smart, waardoor ten slotte de som van lijden dat het loven ons brengt, niet vermeerderd wordt. Alle smart is niet enkol pijn, geen blijvondo pijn. Wanneer het pessi misme op zijn wijze de posten aanteekent, die naar zijn opvatting het tekort aan de waarde van het leven teweegbrengen, boekt het valschelijk alle smart aan dien kant. Er is bij hooggaand leed ook een verhoo ging van gemeenschapsgevoel >7,over zeeën en gebergten heen." Er is een vermogen om in het lijden fhn anderen in te gaan en het mede te gevoelen, dat ja zeer zeker een oor zaak van lijden is, maar de. bron, waaruit het voortkomt, waarborgt ten slotte een ze gen, die het sma«rtgevoel te boven gaat. P. R. Hugcnholtz. Het is zeer moeilijk te verbeteren wat tot gewoonte werd. Hieronymui. Een draad, klein of groot, is voldoende om een ziel te beletten haar vlucht tot God te nomen. H. Alpk Groote smart zal en moet er geleden worden op aarde. Ja, wie zal ooit iete groote vol voeren, die aan het smartelijl" j niet meer smartelijks durft toevoegen? Er. Nietzsche. Een eenvoudig middel om water friscb te lioudon. Men neme een karaf vol water, plaatse haar op een diep bord, eveneens met water- gevuld. Vervolgens wikkele men de karaf zorgvuldig in nat linnen, waarvan de einden in het-met water gevulde bord hangen, en stelle daarna dat bord aan de felle zon bloot. Er zal dan een belangrijke verdamping plaats vinden en het water in het linnen tel kens weer opnieuw uit het bord toegevoerd, zal, ten gevolge van bet opslurpings-vermo- gen van do fijne buisjes der draden van het weefsel, in de karaf frisscher worden. Het is een gewijzigde toepassing van het beginsel, waarop de poreuze flcsschen berus ten: door de verdamping wordt zooveel warmte aan het water onttrokken, dat do temperatuur laag blijft. RECEPT. Flensjes. Roer 3 eieren niet heb zout 5 minuten. Voeg daaraan 100 gram bloem too e.i langzaam 1/2 liter melk. Zorg, dat er geen klontjes in het beslag komen. Voeg, opdat het deeg niet te zwaar zij, 1 d.L. bier er aan toe. Bak zeer dunne pannekoekjes, aan beide kanten licht-bruin. De kleine biefstuk. Gast (in een restau rant): „Wat zoek je toch, kollner; heb jo een geldstuk verloren?" Kellner: „Neen, maar uw biefstuk is van het bord gevallen." Deftig. Knecht bij parvenu: „Hoe laat verlangt mijnheer te dinecren?" Parvenu: „Hoe laat dinecren de deftige lieden Knecht (een glimlach bedwingend): „O, op verschillende tijden, mijnheer!" Parvenu: „Goed, dan wil ik ook op ver schillende tijden dinecren". Enfant terribleMr. Linkerman (die op een diner een schotel breekt): „O, wat spijt me dat!" Mevrouw: „Och, het is niete, meneer; we zenlijk niet." Vijfjarig zoontje: „Het is maar een ge- leende, niet waar, mama?" Uit een Feuilleton. „Hoeveel kinderen hebt gij vToeg Otto. „Drie," antwoordde Elly, „een jongen eü twee meisjes." (Wordt vervolgd). Nagerekend. Waarmee verdient men ge middeld het meest? Deze vraag heeft een Amerikaan, natuur» lijk een Amerikaan, trachten op te lossen door middel der statistiek. Hij heeft, met gebruikmaking van een enorm aantal cijfers, eens uitgerekend hoe-- veel men gemiddeld in 40 jaren kan verdie nen in verschillende beroepen. Volgens hem kan een arte zoo ongeveer f 105,000 k f120,000 verdienen met zijn praktijk. Er zijn natuur lijk heel enkele dokters, die in een jaar zulk een som verdienen, maar daartegenover staan talrijken, die lang zooveel niet verdie nen. Een good advocaat kan gemiddeld in eén welbesteed leven 120,000 a f 150,000 ver» dienen; een handolaar ongeveer f 105,000 a 120,000; een, middelmatig kunstenaar, on verschillig welke kunst hij ook beoefent, wint daarmede gemiddeld 90,000. Boekhouders, klerken, handelsreizigers, enz. vercuenon ge middeld in 4o jaren f 36,000 ƒ60,000, Hand werkslieden, zooals metselaars, timmerlie den, schrijnwerkers, bakkers, schoenmakers, enz. kunnen in dien tijd rekenen gemiddeld op 24,000 k f 30,000. Landarbeiders en dag- looners hebben het nog het minst. Bij inge spannen arbeid kunnen zij in 40 jaar onge veer ƒ10,800 tot /12,000 bijeenbrengen, als zij niets uitgeven. Natuurlijk blijven hierbij de groote -uit» zonderingen buiten rekening, en houdt men do groote millionnairs, die per dag somt» ƒ60,000 en meer inkomen hebben, er-buiten.' VRAAG. Onlangs bracht de dienstbode mij van een', betaalde rekening terug eon kwartje en een bankbiljet van 25. Het kwarbjo was groen en zwart van het veelvuldig gebruik on bijna j geheel omgebogen. Het bankbiljet was op1 verschillende plaateen gevlekt en gescheurd- Welk verschil is er nu tusschen dat kwart* je en het bankbiljet? Gij vindt mij bij sleutel*, maar niet bij do vrouwen. Zoek mij bij mannen, daar kunt gc m« aanschouwen. De oplossing van het Raadsel der vorigê week ie: Haparanda. [Het antwoord op de Vraag cn de opioe- sing van het Raadsel in dit nummer leest, men in het nummer der volgende week].

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 24