Gemengd Nieuws. gevraagd: „Ga je ook naar de komedie?" De Voorzitter zegt, dat hy eerst wenscht te be handelen de zaken, die betrekking hebben op het penningmeesterschap, Hy verzoekt don heer L. M. van Noort, als afgetreden penning meester, rekening en verantwoording te doen van zfin gehouden beheer en noodigt de heeren JT. Diemei en SL. van Dijk uit met hem de com- mkwie uit le maken, in wier handen dit zai geocbleden. De heer JL M. van Noort verzocht, dat de tegenwoordige penningmeester, d« heer Th. Goornans, daaraan zal worden toegevoegd, waaraan" wordt voldaan. De rekening wordt in orde bevonden en de heer L. M. van Noort, onder dankzegging voor zyn gehoudon beheer, door den Voorzitter gedechargeerd. Nadat doz# ook de leden van de commissie had dank gezegd voor hun. assistentie, antwoordde hy don heer L. M. Noort op zijn bemerking, dat geen agenda in het Weekblad was vermeld. Daar het ingekomen stuk, waarom deze vergadering is belegd, o.ok de handtoekening draagt van dén heer L. M. van Noort, vindt integendeel de heer Wentholb het vreemd, dat hy hen, die den heer Van Noort van,komedie upraken, niet beter heeft ingelicht. Juiat dat ingekomen schry von van de heeren F. Verdogaal, F. Diemei, L. M. van Noort c. s., waarin om een ledenvergadering der Afdeeling ia verzacht en waaraan liet bestuur geen oogenblik heeft geaarzeld te voldoen, is ,het, dat stuk, hetwelk de voorzitter niet schroomt onjuist, onvoldoende 011 een klap in het aangezicht van het bestuur te noemen, (dat stuk la ,-het, waarom deze vergadering is belegd. Na voorlezing van dit stuk, vraagt do voor zitter, w 10 naar .aanleiding daarvan het woord verlangt. Dat was by den hoer P. Verdegaal het ge val on deze begon als volgt: „Ik wensch het to bohben. over de oneer - lyklieid van den secretaris, Keesl" De voorzitter: „Welken Kogb bedoelt u?" :Nadat de hoer P. Verdegaal zich daaromtrent ,duideiyk had verklaard, gaat hy voort: „Kees is hier, vroeger postdirecteur of postambte naar geweest en nu hob ik eon brief van EL A. v. d. Endo In myn zak en dien zal ik eens 'even voorlozen." De voorzitter vroeg, of de inhoud betrekking had op zaken, het bloemhollenvak of de Voreeniging betreffende. Dit was niet. het gevaL en nu verklaardo de voorzlttor, dat hy noch den heer P. Ver degaal noch, iemand anders het woord zou verleenen, om het particuliere, leven van iemand, wion ook, aan te randen. Daar ook de heer L. M. van Noort er op aandrong; den heer P. Verdegaal te laten voort gaan, vroeg de voorzitter of ook z.y mogelijk, nooit iets hadden gedaan, waarover zy. later, liever niet hoorden, gesproken, hetgeen de hilariteit van de vergadering opwekte. Toch 'boproefden de heeren P. Verdegaal en L, M. 'van Noort telkens weer hun biykbaar vooruit beraamd plan tot uitvoering te brengen, waar- by de hoer F. Diemei tusschenbeide steun verleende, totdat een der aanwezigen uitriep: „Piot Verdogaal wil scholden!" De voorzitter riep de heeren echter tot do orde on duidoiyk verklaarde de heer L. M. van Noort dat zy niet togen, den hoer Wont- holt opgewassen en maar boereukoreltjos waren. Nadat door den voorzitter was gevraagd of iemand aanmerking had Le maken op de wettigheid van de verkiezing der bestuurs leden en dit niet het geval was, werd hot. schrijven der heeren P. Verdegaal, F. Diemei, L. M. van Noort c. s., voor kennisgeving aangenomon en ter zUde gelegd. Daar volgens hot hulshoudeiyk reglement Jet huidige bestuur op het einde van dit jaar xnoet aftreden, stelde de heor F. Diemei voor reeds nu het bestuur te kiezen voor het volgend jaar. De socretaris stelde voor daar mede te wachien tot de volgende vergadering, opdat door middel van het Weekblad alle leden konden weten, dat dit. gewichtig punt Zou worden behandeld. Daar echter het voorstel van den heer F. Diemei werd ondersteund door do heeren P. Verdegaal en L. M. van Noort en het bestuur geen bezwaar maakte, het aan het oordeel der vergadering te onderwerpen, werd het door den voorzitter geformuleerd en in stem ming gebracht: „of de bestuursverkiezing nu óf na 31 Dec. a. 8. zou plaats hebben," Met 18 tegen 12 stemmen word besloten te wach ten tot na 81 Dec. a. s. Vier leden hielden zich buiten stemming, terwyi er een paar reeds waren vertrokken. Naar aanleiding van een ingekomen stuk van het Hoofdbestuur, betrekking hebbende op de schatting van bollen in verband met de vermogensbelasting, vraagt de heer P. Heomskerk Sr. inlichtingen, die door den voorzitter welwillend worden verstrekt. Verder niots meer te behandelen zyndo, stelt by de rondvraag de heer L. M. van Noort de volgende wijzigingen voor in hetehuis- houdeiyk reglement: Aan art. 10 toe te voegen, dat óók ver gaderingen worden belegd, als minstons 10 loden daartoe een schrifteiyk verzoek indienen by het bestuur der Afdeeling; en aan art. 3, dat het. lidmaatschap der Afdeeling óók kan worden ontnomen aan hen, wier gedrag op maatschappeiyk gebied onbehooriyk kan wor den genoemd. Hierover word door vele aanwezigen harto- lyk golachen. Deze vooratellen, zooWei als het voorstel van den hoer F. v. d. Meer, om het kasgeld der Afdeeling op de Rykspost- spaarbauk ta plaatsen, zullen in de volgende vergadering warden behandeld, v Hierop sloot de heer Wentholb de vergade ring, waarby hy den wensch uitte, dat hy hoopte, dat kalmte en eendracht spoedig zouden zyn weergekeerd. De voorzitter der Afdeeling, de heer B. C.v Vos, dankté daarop in welgekozen bewoor dingen den heer Wontholt voor de bekwame on waardige wyze, waarop hy de vergadering had geleid. Nadat de luide teekenen van instemming ■lor aanwezigen hierop waren verstomd, had te verloting plaats van een drietal pryzen, waarin de heeren Th. Warmerdam, J. v. d. Berg en E. Oostdam Hz. de gelukkigen waren. Do verkoop van loten bracht op ƒ2.81. Hazerswoudo, Deze week werden onze ocfeolen op bet dorp bezocht door den arron- dissomente-sohoolopziener, don heer W. F. G. L. Haanstra, van Woerden. Het bezoek gold zoowel de inrichting der schoollokalen als het onderwijs en duurde voor elke school een geheelen dag. Maandag bezocht de heer H. de openbare, Dinsdag de Christelijke en Vrijdag de IC-EL Parochiale schooL Een. feit, dat zeker zeldzaam kan wor den genoemd in een gemeente van ongeveer drie en eon half duizend zielen, is, dat er deze week zonder besmettelijke ziekte drie menschen op één dag stierven. Daartegen over staan soms weken, dat de sombere klok- ketoncn niet worden gehoord. Hoewel het snijden van gras voor de konijnen gewoonlijk beschouwd wordt als een vrij onschuldige bezigheid, die onze kiif- doren best afkunnen, blijft het niettemin co4. werkje, dat met de grootste omzichtigheid dient te geschieden. Doordien het mes even glipte, hebbert we hier m de gemeente een ernstig geval van bloedvergiftiging gehad, waardoor de werkzaamheden van een gezins hoofd een geruimen tijd moesten stilstaan, Zelfs na weken onder geneeskundige behan deling geweest te zijn, is de patiënt nog niet in staat zijn gewone bezigheden te verrich ten. De echtgenoote van den heer T. mocht de zelfvoldoening smaken, door een kloeken sprong in hot diepe water haar driejarig kind te redden, .dat anders niet aan den dood zou zijn ontsnapt, daar zich niemand in de nabijheid bevond, die het reddingswerk kon volvoeren. Dc collecte voor den gewapenden dienst zal in deze gemeente plaats hebben op Maan dag 16 Juni a. s,, en volgende dagen. De herijk der maten en gewichten ia be- - paald op 'Vrijdag 2o en Zaterdag 26 Juli a,s, tot wolk oinde men zich op die dagen ten raahuize dient aan te melden, Jongelieden van 16 tot 24 jaar, die wensohon deel te nemen aan het voorberei dend militair onderricht, moeten zich daar voor aanmelden ter secretario en vinden alle werkdagen van deze maand van 9 tot 1 uur daartoe dc gelegenheid. Het gebouw der Christelijke school op hot dorp heeft een kolossale, verbetering on dergaan, waardoor het van de straatzijde een geheel an doven, aanblik geeft dan een paar weken geleden. Wel is waar heeft o speelplaats door een doalmatigo verplaatsing van privaten en urinoirs eenige ruimte ver loren: tnaar de schoollokalen hebben aan luchtigheid, koelte gedurende de zomermaan den on gezonde atmosfeer veel meer gewon nen. Ryusburg De stemming voor een lid van den Gemeenteraad zal gehouden worden op Woensdag, 18 Juni a. s. Gandidaten zyn do heeren M. Grimbergen en H. den Haan. De collecte voor do noodiydenden op liet eiland Martinique beeft In deze gemeerde op gebracht ƒ9.31. Snssonltoim. De jaarlykscho collecte voor den Gewapenden Dienst zal 18 en 19 Juni a. s. langs de- huizen worden gehouden. Zegwiiard-Zootormeer. Naar de. vacante betrekking van onderwyzores aan de apenbare school alhier, bobben zich 18 sollicitanten aan» gemeld. Zes hiervan zyn uitgênoodigd tot het geven van een proefles, welke alle op. de voordracht zyn geplaatst en waaruit, de vol gende -week de benoeming zal plaats hebben, De heer L. Maoyaart,. vroeger ambte naar ter secretarie dezer gemeenten, thans te Ryswjjk, Is benoemd tot ontvanger dier gemeente, Tot het doen van belangryke herstel lingen zal de. Bro.ekwegsohe brug van Maan dag 16. tot en met Zaterdag 21 Juni voor de scheepvaart gesloten zyn. Er zal zooveel mogeiy.k ook 's nachts worden gewerkt, zoo- dab de passage over de brug, overdag, onge hinderd kan plaats hebben. Do beproeving van de brandspuiten te Zegwaard zal plaats hebben op Donderdag 19 Juni a. s., des avonds te halfzeven. Uit de „Staatscourant." Eervol ontslag verleend, op verzoek met ingang van I September aan 0. Schoute, als assistent bij de natuurkunde aam de Rijks universiteit te Groningen. Bepaald: dal; de commission, die in 1902 worden belast met het afnemen der examens in de vreemde talen, zitting zullen houden, voor het mondeling gedeelte te 's-Gravenha- ge, vóór het schriftelijk gedeelte op nader aan te wijzen plaatsen. Benoemd tot lid en voorzitter van de com missie voor de Frhnsche taal: dr. A. G. van Hamel, hoogleeraar aan de Rijks-uni'versi- teit te Groningen; tot lid en voorzatter van de commissie voor de Hoogduitsche taal: dl'. B. Symons, hoog leeraar aan de Rijks-universiteit te Gronin gen; tot. lid en voorzitter van de commissi o voor de Engelsohe taal; dr. J. H. Kern, hoogleer- aar aan de Rijks-universiteit te Groningen. Benoemd; voor zooveel betreft de door die conimissiën in de maand Augustus, des noo dig ook in liet laatst van Juli, af te nemen examens: a. in de commissie voor de Franscho taal, tot lid en ondervoorzitter dr. J. J, Salverdn de Grave, lector aan do Rijks-universiteit te Leiden.; tot lid o. a. P. Werkman, leeraar aan de hoogcre burgerschool te Leiden; tot plaatsvervangend lid o. a. mej. J. P. W. Rijke, leerares in de Fransche taal- en letter kunde te Leiden. b. in de oommissie voor de Hoogduitsche taal, tot lid en onder-voorzitter; H. Pol, loctor aan de Rijks-universiteit en leeraar aan het. gymnasium te Groningen; tot lid o. a. H. H. Breuning, leeraar aan het gymnasium te leiden. c. in "do commissie voor de Engelsche taal, tot lid en ondervoorzitter; O. GVrondhout, leeraar aan hoogere burgerscholen te Am- sterdam. KERKELIJKE BERICHTEN. Leiden. In de Remonstrantsche Kerk zal Zondag a. e. in plaats van ds. H. P. Schim v. d. LoefF optreden; de heer W. J. Lente, proponent de Remonstrantsche Broeder schap. Gemeenteraad wan Alfen. Voorzitter dc burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer W. Loa De notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: lo. Bericht van Gedeputeerd» Staten, dat zij de door den Raad vastgestelde politie verordening hebben ontvangen. 2o. Bericht van hetzelfde College dat door hen goedgekeurd zijn eenige af- en over schrijvingen op de begrooting voor het dienstjaar 1901. 3o. Bericht van den minister van water- staal, handel nijverheid dat de goederen loods van het station zal worden vernieuwd, het perron zal worden bestraat en de spoor weg zal worden begrind. Al doze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Zonder stemming wordt aangenomen een voorstel van B. en Ws. om tijdens de ziekte van den heer J. D. Schouten als tijdelijk amhtenaar ter secretarie aan te stellen den heer A. H. J. Varossieau tegen een salaris van ƒ7.00 per week, zullende deze alsdan werkzaam zijn ter secretarie van des mid dags 3 tot des avonds 9 uren. Vervolgens wordt voorgelezen een rapport in zake Ozonizeering van Rijnwater, waar uit blijkt dat de hoogleeraren, wien in ver band met de door den heer Koppius uitge brachte bezwaren, het bacteriologisch en scheikundig onderzoek van het Rijn- en bronwater was opgedragen, aan bronwater bov.en geozoniseerd Rijnwater de voorkeur geven; wat de bezwaren betreft van den heer Koppius, hierin bestaande dat door het in. werking brengen eoner bronwater- leiding aan de hem toebehoorep.de gronden water zou worden onttrokken, waren B. en Ws., geleid door de overweging dat hét handhaven dier bezwaren tot langdurig uitstal zou leiden, met den heer Koppius overeen gekomen, dat deze een schadevergoe ding in ééns van 700 zal ontvangen, waar tegenover do heer Koppius zich verbindt dat noch hij, noch zijn rechtverkrijgenden nimmer eenig bezwaar op de Hinderwet ge grond tegen het in-werking-brengen of uit breiden der drinkwaterleiding, zullen mo gen aanvoeren, op verbeurte eener boete van 6Q0 voor elk, doó rhem of hen inge bracht bezwaar. De voorzitter stelt alsnu voor het aangaan dier overeenkomst goed te keuren. De heer v. d. Linden vraagt, onder opmerking dat hij eerst sedert. Maart zitting heeft, of de Raad van te voren B. on Ws. tot het vor- Ieenen eener schadeloosstelling van 700 had gemachtigd, waarop een bevesti gend antwoord volgt. Alsnu werd overeen komstig het -voorstel van B. en Ws. be sloten. De voorzitter deelt, hierna mede. ^tat de heer Geuvig had aangevraagd een gedeelte van do langs de Stationslaan liggende sloot te dempen en een hek daarop te plaatsen. Geuvig was ten slotte hiertoe zon4er mach tiging overgegaan en er werd dientenge volge een vervolging tegen hem ingesteld; doch, hij word vrijgesproken. Gebleken is nu dat de langs de Stationslaan liggende 1 sloot particulier eigendom is en de gemeen te, dio krachtens overpenkomst met de Rijnspoorwegmaatschappij.- gesloten, met het onderhoud en beheer van den Stationsweg on de bermslooten ia belast, ^onder gehou denheid om bij het eindigen van dat beheer alles weder in den vorigen toestand op te levoren, dus feitelijk onmachtig die over eenkomst na te komen. Dientengevolge stel len B. en Ws. voor aan do Staatsspoorweg- maatschappij zulks to berichten en het on derhoud der bermslooten voortaan aan de eigenaren over te laten. Aangenomen zon der hoofdelijke stemming. Ingekomen was een verzoekschrift van de Voreeniging Gemeentebelang" om, met het oog op ongelukken of ten behoeve van per sonen die na 11 uren nog brieven in dc bus moeten brengen of een dokter noodig heb ben, do lantarens des avonds tot L2 uren te doen branden. D® Voorzitter zegt dat in de vorige vergadering een overhaast besluit werd genomen om de lantarens om 11 uren te» doen. blussen, doch nu stellen B. en Ws. voor om voortaan de lantarons in dc kom der gemeente (dus van af de heeren Gebrs. Uitenbroek tot aan de Badinrichting) tot 12 uren te doen branden.; uit politierapporten was hem gebleken dat verschillende onge lukken bijna waren gebeurd, ja zelfs een paar rijtuigen bijna in botsing waren ge komen door het ontbreken van verlichting, De heer v. d. Linden vindt het zeer wijd genomen en ziet dc noodzakelijkheid niet in, Waarbij do heer De Jong zich aansluit, ter wijl de heer Bos voorstelt dm aan hot einde van den Stationsweg, op den hoek der Bruggestraat, nabij het Postkantoor en aan elk der beide bruggen een lantaren te doen branden, welk voorstel door den heer Visser wordt gesteund. De heer Kemink zou het betreuren indien het voorstel van B. en Ws. niet werd aangenomen; hij vermoedt dat yi de vorige vergadering het voorstel tot in krimping dhr branduron uit zuinighcidsoog- punt werd genomen en werd in een couran tenbericht zelfs vermeld dat het een bezuini ging van ongeveer ƒ350 zou geven, maar uit een door hem ingesteld onderzoek was hem gebleken dat het slechts 263 was. De heer Heemskerk zou dan in de kom der gc- meonte de lantarens later willen doen aan steken en blusschen; dan bleven de kosten dezelfde; doch de voorzitter zegt dat dit moeilijkheden op zou leverende heer v. d. Linden zegt dat zij die na elven nog brieven in de bus moeten steken en de bus niet kun nen vinden, dan maar een lantaarntje moe ten meenemen. De heer Spreij merkt op, dat als er door een uur vroeger blusschen 263 wordt bespaard, hij dit nog niet zoo erg ge ring acht; wijders dat aan de Lage Zijde de lantarens nu des avonds in het geheel niet branden, doch dat hij niet van daar door ontstane ongelukken heeft gehoord; ook hij is voor het voorstel Bos. De voorzitter vraagt den heer Bos of hij zijn méde door den heer Visser gesteund voorstel handhaaft en daarop een bevesth gond antwoord ontvangende, zegt hij het in stemming te zullen brengen, maar tevens aanneming te ontraden. Na eenige bespre king tusschen den heer Kemink en den voor zitter wordt het voorstcl-Bos in stemming gebracht en aangenomen «et 3 stemmen tegen. Punt I der Agenda: Vereenigen der 3 leeningen ten behoeve der Gasfabriek tot ëéne leening, wordt zonder discussie aange nomen. II. Het verzoek van den onderwijzer 8. H. Maaze om 3 maanden verlof met be houd van traktement, wordt, toegestaan, en zonder stemming het voorstel van B. en W9. om mej. Bos. als tijdelijk onderwijzeres aan te stellen op éen salaris van 600 aange nomen. III. Voorstel aankoop portretten van H. M en Z. K. H„ aangeboden voor ƒ26.90 d oor Gouvée en Zoon, wordt unaniem goed gekeurd, eveneens punt IV: Wijziging der verordening op het Herhalingsonderwijs, Punt V: Voorstel van B. en Wa. tot on derhands aanbesteden van werken ten be- hoeve der Drinkwaterleiding. en Ws. stellen voor om de levering der stoompomp werktuigen op te' dragen aan de firma L. Smulders te Utrecht en de buizenleiding voorloopïg aan te houden. VI, Wijziging begroeting 1901. Zonder- stemming aangenomen. VII. Vaststelling kohieren Hoofdei, om slag en Hondenbelasting geschiedt in ge heime zitting. Na. heropening stelt de voorzitter voor, het kohier van den HoofdbL omslag vast te stellen, waartoe met één stem tegen (de heer v. cl. Linde) wordt besloten. Alsnu stellen B. on Ws. voor. .de- levering der buizenleiding in de gemeenten Aarlander- veen en Oudshoorn tegen een bedrag van 16,684 en het laveren van filterinrichtin- gen en het horen der putten tegen 3000 goed te keuren, waartoe wordt besloten. De vervaldag van den Hoofd'cl. omslag wordt bepaald op 1 November. Bij de rondvraag stelt de heer Heemskerk voor met vervalling van alle reeds genomen raadsbesluiten, alle lantaarns voortaan 1/2. uur later aan te steken en-te blusschon. Aangenomen zonder stemming. De heer v. d. Linde zegt het ter inzage liggend gemeenteverslag te hebben ingezien en daarin gezien dat 160 kinderen de O. L. 8. bezoeken, waarvan 87 kosteloos. Naar aanleiding van het feit dat de secretaris verklaarde geen inlichting te mogen geven, vraagt hijHoeveel betalen er nu nog half schoolgeld? Liggen de namen ter inzage? Hoe is de grondslag van dc regeling ten aanzien van on- en minvermogenden? De -voorzitter zegt dat dit een tot B. en Ws. gerichte interpellatie is, voor de beant woording waarvan B. en Ws. machtiging moeten verleenen en dit dus im een volgende vergadering te zullen behandelen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. De conferentie ie Utrecht. Gistermiddag had by presideht Kruger op „OranjelusL" en in het „Hotel dqs Pays-Bas" te Utrecht een conferentie plaats van de ver schillende Boeren vertegen woordigera fn Europa. Een gedeelte van de besprekingen werd ge voerd onder voorzitterschap van president Kruger. De corre'spondent van het „Hbl." heeft ge poogd iets te weten te krygen over de ge houden besprekingen, doch men was zeer gesloten. Gisteravond had hy een onderhoud met dr. Leyds, die ook verklaarde geane mede- deelingen te kunnen doen. Alleen kon hy zeggen, dat er nog volstrekt- geen bericht uit Zuid-Afrika W3S ontvangen. De censuur wordt biykbaar dua nog met alle gestrengheid ge handhaafd; men schynt dus in Zuid-Afrika nog iets te verbergen te hebben. Leiüsche Lawn-Tennis-wedslrijden. Do tenniswedstiyden, welke Yiydag' op de baan van de Lawn-Tennis-club „lino" achter „Buitenzorg" begonnen, zyn dien dag slechts zeer weinig gevorderd door het buitengewoon ongunstige weder. Daar echter, heden het weder gunstiger was, konden zeer veel partyen ge speeld worden, waardoor de matches Zondag middag vooral zeer Interessant' beloven te worden. De finals van de voornaamste nummers zullen dan gespeeld worden. De uitsluiting te Enscliedee geëindigd. Gisteren bracht de telegraaf het bericht dat dc stakers en uitgestotenen. hef verzoe ning»- voorstel van dr. Borgman met 697 te gen -122 stemmen hebben aangendmen. Er waren 54 blanco briefjes, terwijl eenige hon derden niet hebben meegestemd. Indien nu de firma Van Heek clit- voorstcl-Borgman eveneens aanvaardt-, dan zal dc staking en daaraan verbonden uitsluiting zijn geëin digd. De strijd heeft dan reeds vijf maanden geduurd. Op den 13den Jan. jl. ving de sta king der deken wevers aan, op 3 Februari door de uitsluiting der andere arbeiders ge volgd. Dit is wel de grootste werkstaking die £r ooit in ons land werd begonnen en wat op merkelijk is, de sympathie van een zeer groot deel van het Nederlaadsche volk was aan de zijde der uitgeslotencn. Meer dan ƒ133.000 werd voor de stakers bijeenverza meld. Mannen van naam, en kunstenaars van bebeekenis hebben ziet, vooral na het stop zetten der andere fabrieken, voor de werklieden geïnteresseerd. Toch ia de strijd door de werklieden in hoofdzaak verloren. Op den looneisch hebben zij moeten toegeven. Maa-r overigens werd door hen een treffend blijk van solidariteit gegeven. Drie leiders, die begrepen dat zij een oplossing in den weg stonden, zijn vrijwillig teruggetreden en van verraad was geen sprake. Er is helaas bitterheid verwekt tusschen werkman en patroon. Moge, nu eenmaal de schikking getroffen ie de verzoening oprecht zijn en onderlinge veeten worden vergeten en vergeven. Patroon en werklieden kunnen in onze maatschappij elkander niet missen. Laten ze dan samenwerking zoeken en elkan der waardeeren ea geven wat ieder toekomt. Antwoord van het Kamerlid Mekkers aan de lieeren Van Heek Co. In een schrijven aan de heeren Yan Heek Co. te Enschedee, opgenomen in „Het Volk", beantwoordt het Kamerlid Melchers den aan hem ge richten open brief van deze heeren. Zijn antwoord komt iri hoofdzaak hierop neer, dat hij, tegenover liet catego risch vc-rzoek om zijn beschuldigingen tegen over de heeren Van Heek «k Co. met deugde lijke bewijzen te staven, of als eerlijk man deze beschuldigingen ter plaatse vraar dit be hoort in te trekken, opmerkt, dat hij niet gesproken heeft van beschuldiging", maar van „vermoeden", en dat hij, voor hij tot het uitspreken van dit laatste overging, zich vergewist had of daarvoor ook voldoende gronden aanwezig waren. Het doel van~zijn interpellatie was van den minister van bui- tenlandscHe zaken zekerheid be krijgen om trent de redenen, waarom Broes en Hajee als „lastige Auslander" over de Pruisische grenzen gezet zijn. Hij neemt voorloopig heb vijftal mededeelingen der heeren Yan Heek Co. voor kennisgeving aan, zich voorbe houdende later rijn antwoord te geven op de categorische vragen aan liet slot van het schrijven der heeren Yan Heek Co. ge steld. De correspondent van het „Hbl. schrijft: Zooals we verwachtten werd het voorstel dr. Borgman bij meerderheid van stemmen aangenomen. We dachten het al toen bekend werd dat allen gezamenlijk zoudèlrstemmen, en niet de deken wevers alleen. Dat slechts 697 van de 1173 stemman vóór liet voorstel stemden, bewijst ten stelligste, dat lang niet allen er mede zijn ingenomen, hetgeen zich. Iaat verklaren uit heb feit, dab men thans op het nieuwe loontarief zal gaan werken, waarvan de invoering tot de staking aanlei ding gaf. Anderen hebben zich zeer terecht laten lei den door de gedachte, dat genoeg is gewon nen, dat' patroons en werklieden eikaars krachten hebben gemeten. Algemeen mag mon bijna zeggen slaakte men een zucht van verlichting toen de uit slag der stemming in de stad word bekend gemaakt. Men wist dat nu de inkrimping van werktijd in de andere werkplaatsen wer kelijkheid was geworden; doch kon tevens vermoeden, dat het hierbij niet zou gebleven zijn. De ..Fabrikanten-vereeniging" had het plan de werkplaatsen geheel te sluiten, zoo meenen wij althans uit do stukken van den heer H. ter Kuile Jz. fco moeten opmaken. Al zijn de arbeiders lang niet allen tevre den, dc minderheid zal zich naar de meer derheid wel schikken. De patroons hebben ook zeer zekor den uit slag der stemming met genoegen vernomen; al zijn de katoonprijzen hoog, al hebben zij gelegenheid gehad door de staking en uit sluiting hun grooten voorraad te krimpen. Mon kwam toch voor het feit fce staan, dat bestellingen niet geheel konden worden af geleverd'; dat concurrenten ten nadeele vat hen profiteerden; dat in andereJ gedeelten van ons land er op werd gewerkt om een ge deelte van de anders door Enschedee gelever de productie te verwerven. Onze industrie kon zoodoende verloopen, het nijvere Twente zou. zijn achteruitgegaan, al zijn de werkgevers ook wakkere mannen, die steeds de beste gelegenheid weien aan te grijpen tot heil van de industrie. Dat de leden der „Fabrikanten-vereeni ging" slechts noode tot den maatregel, die - gisteren werd genomen, overgingen, is zeker; dat dus het einde der staking ook dbor hen met vreugde is begroet, eveneens. De burgerij ademt vrijer; er was zelfs een nex-ingdoende, die op 'fe vernemen van 't be richt. dat de staking was geëindigd, dc vlag uitstak. Teekenend was de opmerking van arbei ders, dat de man vlagde bij de nederlaag der arbeiders. Er word zelfs gemompeld, dat men de ruiten zou ingooien. De bedoeling was zeker niet om te krenken; de man heeft aan zijn zaak gedacht, toen hij het dundoek liet wapperen, 't Werd spoedig echter weer binnengehaald. De doorslag voor de beëindiging van den strijd heeft naar wij vast veronderstellen, de stand der financiën gegeven; althans de over tuiging die men had, dat niet voldoende zou worden ingezonden on met eenige wejien men fcooh genoodzaakt zou" zijn het loodje te leg gen. Op telegraphisch verzoek van den burge meester van Enschedee waren gisteren te Arnhem eenige detachementen militairen ge<- reed gehouden 'om zoo noodig hulp te verlee nen. Des namiddags werd echter bericht ont vangen, dat wegena het eindigen der staking de order kon worden ingetrokken. Weerbericht ran 14 Juni. (Trn bat Kon. >fotaorolofj»ch Instituut to Ulraohu Yorwaohti'ng. Matige wostolyke wind. Bewolkte lucht. Weinig verandering ïn tem peratuur. Door do politie alhier wordt proces-verbaal opgemaakt tegeu den sjouwer man G., die zich hedanochtend in-beschonken toestand, by zfin overbrenging naar een' politie-posthuis, ernstig tegen twee politie/ agenten verzette. Door het e bafca 1 jon 4de re gi-j ment infanterie, alhier, werd gisteren op de' schietbanen te Katwyk prysgeschoten. Van de scherpschutters werden do pryzen, behaald door korporaal Steenman met 65! punten, sergeanten Blotkamp en Bouwen» ieder met 64 punten en sergeant MontagnaJ met 53 punten1. Yan de niet-scherpschutters door soldaatf Van der Mee met 42 punten. Het hoogst aanlal punten, dat geschoten! kan worden, bedraagt 60. Dozé week werden op „Rhynzlgt*; genomen 316 zwembaden door heeren en 58f door dames. Temperatuur van het water! 18° Celsius.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2