N*. 12973 VVoensdag 11 Juni. A®. 19C2. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van @pnen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 8 maandonJ'J.ïïfSJ! 1.10. i Buiten Leiden, per looper en waar agenten govestigd «flu 1.80 Franco per post I1.65- PRIJS DER ADVERTENTEËN Van 1-6 regels ƒ1.05. Iedoro regel moer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.05 berekend. Leiden, U Juni. Gisternamiddag hield prof. dr. J. Offer liaue Lzd. in het kléin-auditorium van het academiegebouw een toespraak over eigen levenservaringen met een harteiyken afscheids groet. Zyn levenslUn trekkend wees hU aan, hoe omstandigheden hem tot student en pre dikant hadden gemaakt, w?t het student zyn en het staan in verschillen- gemeenten voor hera geweest was en hoe h\j door in weten schappelijke kringen te zijn opgenomen zich de baan geopend zag, die eindigde in zijn korkeiyk hoogleeraarambt. Ook hierover weid de dr. Offerhaus uit. Met een vaarwel aan collega's, studenten en vrienden eindigde de zeventigjarige deze laatste door hem als hoogleeraar gehouden rede. Vele belangstel lenden, vereerders en oud-leerlingen waren ook van elders overgekomen. De commissie van examen voor toelating tot het reservekadéi: by de Infanterie en Vestingartillerie zal wat het garnizoen Leiden betreft, bestaan uit luitenant-kolonel 0. J. Vaillant, lsten luitenant-adjudant Jhr. J. Bowler en 2den luitenant A. Kaptein. Dit examen vangt aan den 16don Julia. s. en zal zoo noodig op een of meer volgende dagen worden voortgezet. Tydens het deelnemen aan kader-ma noeuvres buiten het garnizoen, van heden tot en met 14 Juni a. s., door den kolonel Jhr. L. F. A. van der Goe3, commandant van het 4de regiment infanterie, zal het garnizoens- commando alhier worden waargenomen door den luitenant kolonel C. J. Vaillant. In de gisteravond gehouden ledenver gadering van do Afdeeling „Leiden en Om streken" van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden werd, ter ver vanging van den heer H. W. Doorneveld Jr., die wegens verandering van woonplaats zich genoodzaakt zag als zoodanig te bedanken, tot secretaris der afdeeling gekozen de heer H. G. Binnendijk. Mejuffrouw Westerbach, die sedert ruim twaalf jaren als telefoniste alhier is werkzaam geweest, heeft tegen 1 Augustus a. s. eervol ontslag aangevraagd. Heden werd het diploma A voor vol komen bekendheid met de stonographte systeem Riönta Balt met recht tot het geven van onderwijs verleend aan den jongenheer Marius C. Kort, leerling van den heer W. P. van Baak. Het Rijks Ethnographisch Museum alhier heeft van den heer J. F. G. Umlauff, te Hamburg, ten geschenke ontvangen een exemplaar van het werk: „Neu Seeland Sammlung doe Museum Umlauff", zijnde een beredeneerde catalogus, toegelicht door twaalf photographlsche platen. Nu de oorspronkelijke beschavingstoestand der Maori, dor inboorlingen van NieuwZseland, ln afzienbaren tyd tot het verleden zal be- hooren, mag de uitgave van dit werk als voor het bestudeeren der Ethnograpbie van het genoemde volk van groot belang zynde aangemerkt wordeD. Hetzelfde Museum heeft van het Peabody- Mu8oum, Harvard University te Cambridge, Mass., Vereenlgde Staten van Noord-Amerika, ten geschenke ontvangen een exemplaar der op kosten van de genoemde instelling bezorgde reproductie in kleuren van een oud Mexikaansch .beeldenschrift, genaamd: „Codex Nutall". Het op hertenhuid geteekendo origineel werd oorspronkeiyk ln een kloosterbibliotheek te Florence bewaard en later aan een particulier verkocht. Daarna scheen het geheel verdwenen te zyn, totdat het ten gevolge der nasporin gen van de bekende Mexikaniste, mevrouw Zelia Nutall, wier naam het thans draagt, ln Engeland weder te voorschyn werd gebracht, waar het thans te Londen in het Brltsch Museum als eigendom van een particulier berust. De inhoud schynt te bestaan uit historische episoden gedurondo do regeering van Monte zuma; do reproductie is in facsimiledruk op allergelukkigste wyzo geschied. (bfs.-Cf.) Hare Majesteit de Koningiu is na een zeer goede reis te Schaumburg aangekomen. H. M. stelt zich voor een viertal weken aldaar te biyven. Met de voorbereiding der tariefsherzie ning is men thans, naar „Het Vad." verneemt, aan hat a venhage; mr. A. P. L. Nelissen rechter Inde arrondissementsrechtbank te Breda; jhr. mr. Smissaert te 's-Gravenhage; mr. J. G. L. Nolst Trenité, advocaat te Rotterdam en mr. C. van Vollenhoven, hoogleeraar te Lelden; in de sectio van Natuur- en Geneeskundige Wetenschappen de heeren: dr. A H. Borgesius, leeraar aan een hoogero burgerschool te 's-Gra venhage; dr. M. C. Dekhuyzen, leeraar aan '8 Ryks Veeartsenyschool te Utrecht; J. Ha verschmidt, directeur van het Kinderziekenhuis te Utrecht dr. A. W. Nlouwenhuis, de Borneo- reiziger te Deventer; H. Offerhaus JHzn., arts te Utrecht; Johan Wagenaar, componist te Utrecht; dr. A. J. van der Weyde, arts te Utrecht; en dr. C. H. Wind, lector aan de universiteit te Groningen, te De Bilt; in de sectie van letterkunde, wysbegeerte en ge schiedenis de heeren dr. J. Berlage, conrector aan het gymnasium te Gorinchem; dr. E. Bessem, rector van het Christeiyk gymnasium te Utrecht; mr. P. C. J. A. Boelen, bibliotheca ris van het Friesch Genootschap te Leeuwarden; F. A. Hoeier te Hattemdr. H. L. Oort, pre dikant te Utrecht; dr. C. Stoffel te Nymegen dr. S. Warren, rector van het gymnasium te Rotterdam en mej. Augusta de Wit te Beriyn. Naar aan „De Stand." wordt bericht is de eerste onderwyzer Lips aan de Christelijke school te Ouddorp (Overflakkee), door het be stuur ontslagen, omdat hy van de Ned.-Hcrv. Kerk tot de Geref. Kerk was overgegaan. In de algemeene vergaderingen van het congres van den „Middenstand", te Amsterdam, zullen als sprekers optreden de Tweede- Kamerleden dr. D. Bos, dr. Schaepman en dr. De Visser, verder de hoeren mr. J. A. Levy, ds. R. J. W. Rudolph, uit Leiden, Karei van der Cruyssen en prof. O. Pyfferoen, beiden uit Gont. De Haagsche Pro-Boervereeniging heeft de koninklyke goedkeuring verkregen voor de Internationale kunstverlotiug. De pryzon zullen tentoongesteld worden in het daarvoor opgerichte gebouw aan het Gevers-Deynoot- plein te Scheveningen, Opening 1 Juli a.s. tot 15 September. Gisteren ontving do Vereeniging van een Twentsch fabrikant een gift van ƒ250 voor de noodiydenden in Zuid-Airika. Nader zyn by den penningmeester der commissie tot oprichting van een gedenk- teeken voor Jan Pioter Minckelers to Maastricht, tot heden uog ingekomen o. a. do volgende bydragen Van H. M. do Koningin 100 fl., Z. K. H. den Prins der Noderlanden Hertog van Mecklen burg 50 fl., de heeren Louis Smulders en Co. Utrechtsche Machinefabriek 30 fl. Do heeren mr. H. Goeman Borgesius, Lely en mr. P. Rink hebben hun benoe ming tot lid van het hoofdbestuur der „Liborale Unie" aanvaard. Naar rry vernemen zal tot secretaris van den Centraion Gezondheidsraad worden benoemd dr. J. W. Jenny Weyerman, bacterio loog geneesheer by den Gemeenteiyken Ge zondheidsdienst te Amsterdam. (A. 3.) Heden, 11 Juni, herdenkt mr. 0. J. A. Heydenryck, lid van den Raad van State, zyn 40-jarige politieko loopbaan- Op dien datum van het jaar 1802 word hy door Nymegen afgevaardigd naar de Tweede Kamer. Met grooten y?er en onmiskenbaar talent heeft mr. Heydenryck jarenlang zyn mandaat waar genomen, totdat hy by koninkiyk besluit van 7 Mei 1883 werd benoemd tot lid van don Raad van State. {Ctntr.) Het stoomschip „Godó", van Rotterdam naar Java, arriveerde 10 Juni te Marseille; de „Itzehoe" vertrok 7 Juni van Padang naar Amsterdam; de „Memnon" arriveerde 7 Juni van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Juni van Southampton; de „Soem- bawa", van Amsterdam naar Batavia, pas- soerde 10 Juni Gibraltar; de „Timor", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 10 Juni Perim; de „Potsdam" arriveerde 10 Juni van Nieuw-York te Rotterdam. aan het departement van financiën reeds zoo ver gevorderd, dat de nieuwe tariefwet ln schema gereed ligt In de gisteren gehouden algemeeno ver gadering van het Prov. Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen werden ge kozen tot nieuwe leden ln de sectie Yan Rechtsgeleerdheid en Staatswetenschappen de heeren: mr. H. Binnerts, vice president van het gerechtshof te Leeuwarden; mr. Brants, griffier dor Staten van Gelderland te Arnhem mr. A. van Gyn, hoofdcommies ter Prov. griffie van Zuid Holland te 's Gravenhage; P. H. van der Kemp, oud-directeur van onderwya, enz. in Ned.-Indiö te 's Gravenhage; mr. C. L. Kooi man, advocaat en privaat-docent te Utrecht, mr. J. A. Loeff, Minister van Justitie te's Gra- Alkeinade. De Ryks-veearta A. F. Muller, alhier, gestationneerd te Oude-Wetering, entte de laatste dagen te Nieuwe Wetering, Oud- Ade, en onder Leimuiden, tal van varkens van verschillende veehouders, tegen de vlek ziekte ln, volgen» de methode van dr. Lorenz. Het voorbereidend militair onderricht voor jongelieden van 16- tot 24 jarigen leeftyd zal bier wederom van half October tot ultimo Februari worden gegeven, Indien een voldoend aantal zich hiertoe aanmeldt. Men vervoege zich te dien elndo vóór 1 Juli ter Gemeente- Secretarie op de gewone bureau uren. Bodogrftven. De heer W. D. van Wyk, onderwyzer aan de openbare school A, alhier, heeft aan het Dagolyksch Bestuur der gemeente een verlof gevraagd van anderhalve maand, om zich godurende dien tyd geheel aan de studio voor een akte examen te kunnen wyden. Het verlof is hem toegestaan, onder bepaling, dat hy de kosten draagt van de vervulling zyner betrekking door een plaatsvervanger gedurende den verloftyd. De uitslag van de op 10 Juni alhier ge houden publieke verkoopingon is als volgt: huis in de Kerkstraat, thans bewoond door den heer F. Boer, voor 8660. De perceelon bouwgrond in de Noordstraat hebben opge bracht: perceel 1 ƒ2260, perceel 2 600, perceel 3 opgehouden voor 400, perceel 405 en perceel 5 410. Katwyk. Omtrent de gisteren vermelde vergadering der Regelings-Commissie voor de Nederlandsche Ylsschery tentoonstelllng valt nog het volgende mee te deelen. Het verdere gedeelte der vorgadering was gewijd aan afdoening van meer huishoudo lijke zaken, onder meer werd besloten het terrein in orde te doen brengen door den heer Grullemnns, bloemist te Noordwijk. van wien voorstellen waren ingekomen, die door de geheele vergadering meer dan bil lijk werden genoemd. Do heer Smits, chef der Rijnlandschc Stoomtram, deelde nog mede, dat zijn di rectie vrij vervoer verleende voor de inzen dingen, zoowel voor heen als terug. Lisse. De gemeenteraad vergadert Don derdag 12 Juni a. a., des namiddags te 2 uren Punten van behandeling: lo. Ingekomen stuk ken. 2o. Aanwyzing rooiiynen. Noordwyk. Elders in ons blad vinden de lezers hot uitvoerig verslag van do gister avond gehouden Raadsvergadering. Een groot en belangryk besluit werd daar genomen: onze gemeente zal eerlang kunnen bogen op het bezit van een steonkoleDgasfabriek, hoe- danige inrichting voor een plaats ala Noord- wyk, die als badplaats een reputatie verkrygt, -doch ook die reputatie heelt op te houden, een noodzakelUk iets mag genoemd worden By de toejuichingen in de vergadering sluiten wy ons van geheeler harte aan en won8chen den Raad en de gemeente geluk met dit zoo eenstemmig genomen besluit. üy us burg. Het ongeveer driejarig dochter tjo van T. Zandbergen was, zouder dat iemand dit merkte, te water geraakt en naar het midden afgezakt; vador was uit en moeder lag ongesteld te bed. Eindeiyk ziet eon schip per den hopeloozen toestand van het wicht en geen tyd meer hebbende om een haak te halen, springt hy zelf in het water en haalt do drenkelinge er uit. Na oenige pogingen herkreeg de kleine het bewustzyn weor en was gered. Voor de verkiezing ^an een lid voor den gemeenteraad (vacature wyien de hoer J. v. Bourgondiön) werden gisteren ter gemeente secretarie twee lysteo ingeleverd, bevattende de nainen der candidaten M. Grimbergen en H. den Haan. Woubru£go. Volgens den nu bekend ge worden voliedigen uitslag van oen naby Utrecht gehouden Schietwedstryd behoort ook de afgevaardigde D. P. van der Wel, van do Voroeniging „Cronjó" tot de winnaars. De nieuwe schietbaan dezer Vereeniging is ver plaatst van een perceel buitenland aan do Wyde Aa, dat lastig to bereiken was, naar een perceel tuin in de kerkstraat naby de school. Dit zal wel de reden zyn dat nu alle leden present waren by het ln gebruik nomen der nieuwe baan, die aan alle eischen voldoet ook wat het gevaar botrelt. De aanleg had plaat» volgen» teekening en onder toezicht van den directeur, by wion oen en ander in goede handen bleek te zyn. Tot onderwyzeres aan de O. L. school (dorp) is door den Raad benoemd mej. E. J. C. van Melle, to Weeap, No. 2 yan de voordracht waarop ook voorkwamen lo. Mej. M. J. G. Rinkema te Leiden, 3o. mej. J. J. van Wyn- gaarden te Delft en 4o. mej. L. 0. v. d. Graaf van Voorschoten. De voordracht was door Burgemeester en wethouders, in overleg met den arrondissemonts-schoolopziener, na in gewonnen bericht van het hoofd der school opgemaakt, nadat een proefles was vooraf gegaan. Warmond. De loting voor de schuttery zal alhier plaat9 hebben ten Raadhuize op Donder dag 26 Juni a. 6., des voorm. te 11 uren. De yk en heryk van maten en gewich ten zal voor deze gomeente plaats hebben op Vrydag 27 Juni a. s., des voorm. te 8 uren, in het lokaal „De Stad Rome" alhier. By de gisteren alhier gehouden gras veiling werden, den 6tand van het gewas ln aanmerking genomen, tameiyk hooge pryzon besteed. Gezondheidstoestand van U. II. de Koningin. H. M. de Koningin heeft de reis naar hier zonder eenlg bezwaar volbracht en bevindt zich hedenmorgen zeer wel. (w. g.) arts Pot. Slot Schaumburg, 11 Juni. Os jaarlijkscbe vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden. Telken jare geniet onze stad de eer de leden van de Maatschappy der Nederlandsche Letterkunde gastvryhold binnen haar wallen te verleenen. Dan komen van Noord en Zuid byeen de mannen en vrouwen, die waken voor de belangen van onze taal en onze letterkunde en dus voor onze belaDgeD, immers: de taal ls het volk. Voordat hedenmorgen de voorzitter dr. J. J. Salverda de Grave, die jaarlyksche ver gadering ln het Nutagebouw opende, hadden den avond te voren de Commlssiön voortaal- en letterkunde en voor Geschied- en Oudheid kunde reeds byeenkomsten gehouden, voor alle leden toegankelyk. In de eerste byeenkomst spraken twee onzer stadgenooton de hoeren dr. D. C. Hes seling en prof. dr. J. Verdam. Do eerste spreker hield een beiangryke beschouwing over Grieksche Spreekwoorden in verband met Nederlandsche. Spr. vestigde de aandacht op een verklarend en vergoiykend Spreek woordenboek van grootschen opzet, dat sedert eenige jaren in Athene verschynt. Vorvolgem. ging bU na wat het kenmerkend onderscheid ls tus"8chen de Oud- en Nieuw Grieksche Spreekwoorden en die vau West Europa Zyn slotsom was, dat de Grieksche uitdrukklngon meer het karakter van citaten bewaard heb ben en dat hun vorm verklaard moot worden uit den dramatischen aanlog van hot Grieksche Volk, dat zich drastisch uitdrukt, waar wy bespiegolen. Dit biykt vooral uit Spreekwoor den iu den vorm van een samenspraak, welk genre in Griekenland populair ia en eldors zoo goed als niet voorkomt. Door vergeiyking van Nedorlandsche met Grieksche Spreek woorden toonde spreker aan hoeveel voor -volkskunde en maatschappelyke verhoudingen uit do studio van dergeiyke uitdrukkingen valt te leeren, terwyi hy besloot met de verklaring van een aantal Nedorlandsche Spreekwoorden. Vervolgens sprak prof. Vordam over oon in de Middeloeuwen gebruikelijke straf voor bepaaldo overtredingen, nl. het zitten „in de mand" of do straf van den „schauukorf" Het bestond hierin, dat iemand door middel van een „kaak" of een kraan boven het wator werd opgehangon in een mand en een mes meekreeg om zich los to snyden, zoodat hy in het water viel. Die kaak werd opgesteld boven ondiep water, waar geen gevaar yan verdrinken was, of by diep water, waai uit do veroordeelde zich dan zwemmend moest rodden of geholpen door don gerecblsbodo. In som mlge stroken van West-Europa werd voor deze straloefening, waarin hot humoristisch element niet ontbrak, ook gebruikt een bodom- looze mand. Uit deze strafoeiening meont spr. te kunnen verklaren de beteekenis van enkele nog heden gebruikte uildrukkiugen als druipen, een koif krijgen, door de mand vallen, aoor een ben (of mand) druipen en ln het water vallen (voor ïnislukkeu), welke meening door hem nader werd verdedigd. Do gewone verklaring, dat do oorsprong der uit drukkingen, waarin korf of mand voorkomt, zou zyu ontleend aan een vroeger bekende wyze, waarop een meisje handelde met haar minnaar, dien zy afwees, bevredigt volgens prof. Verdam niet. Zy, die ln onze dagen een korf krijgen of door de mand vallen, kunnen zich dorhalve in hun ouaangeoamen toestand troosten met de gedachte, dat hy, die in de Middeleeuwen in letter!yken zin hetzelfde lot onderging, er toch ook niet aangenaam aan toe was. In de byeenkomst voor goschiod- en oud heidkunde sprak mr. J. G. 0. Joosten over den „Clapper der Calkoens", uitgegeven door Albert Steenbergon, oen onderworp, dat wel licht don letterkundigen belang inboezomt, niet alzoo den gewonen lezers. Spreker kwam tot do conolusie, dat de Calkoens niet hebben be slaan en -de Clappor derhalve een mystificatie is. Deze Clapper moet zyn geschreven door genoemden Albert van Steenbergen, die het vervaisebto handschrift uitgaf en zoo handig daarmede to work ging, dat hy do geleerden by don neus wist te nemen. De man hooft •r tot zyn dood toe gonoegon van beleold, maar de heer Joosten meende, dat hy edeler levensdoel had kunnen najagen. Dat zal wel waar zyn. Wie ineor van deze voordracht wil weten kan haar bestellen by de Erven Bolin te Haarlem, waar zy onmiddellyk na de vergade ring ln brochurevorm zal worden uitgegeven. Na dezen spreker handelde onze stadgenoot prof. dr. P. J. Blok over Tune inscription in de Friezenkerk te Home. De eeue is het graf schrift in marmer van een Frleschon man Hebo uit 1004, do andere is een inschrift uit de 13do eeuw, eveneens in marmer uitge houwen, waarin de oorsprong der kerk S. Michelo en Magno wordt beschreven. Beide in8chrilten werden verklaard en toegelicht, het laatste met betrekking tot de merkwaar dige geschiedenis der kerk en oen paar oor konden uit de middeleeuwen dienaangaande. Hedenmorgen om elf uren oponde de voor zitter do algemeene vergadering en heetto do leden welkom op deze hondord-zes-en dertlgate Jaarvergadering der Maatsehappy. Hy deelde de namen mede der in het afgeloopen jaar gestorven leden en bracht ln het byzonder hulde aan prof. dr. Jan ten Brink, prof. dr. 0. P. Tiele en dr. H. G. Hagen, die in zeer nauwe betrekking tot de My. hebben gestaan. Daarna overgaande tot de vermelding van hetgeen het afgeloopen jaar aan de Maatschappy heeft gebracht, sprak hy over de droeve teleur stelling, die allen, die de rechtvaardigheid lief hebben, in de laatste week hebben onder vonden, en bracht oen warme huldo aan de Boeren, die ten einde toe groot en dapper en zedeiyk de overwinnaars in den stryd zyn geweest. Hy gewaagde van de vreugde, die alle leden vervult over het gelukkig herstel van de hooge Beschermvrouw der Maatschappy en wydde woorden van groote dankbaarheid aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, die aan de boekery een verzameling kostbare fragmenten van Middelnederlandsche bandschriften ton geschenke heoft gogeven. Met een: go woorden vau grooto waardce- ring aan den secretaris, dr. S. G. do Vries, die ook weer dit jaar (vooral door zijn be moeiingen naar aanloiding van do collcctio- Hartkamp) do Maatschappij zoozeer aan zich heeft verplicht, sloot hij zijn verslag. Daarna vroog do Voorzitter verlof om het voorbeeld van vroegere voorzitters to vol gen en aan zijn openingswoord nog ccnigo mededeelingen too to voegen uit do geschie denis der Maatschappij. Bij net doorblade ren der statige reeks van do .Handelingen der Maatschappij" is zijn aandacht vooral getrokken door do houding, die haar leden geduronde de lange jaron van linar bestaan tegenover de vreemde woorden, die in onzo taal dringen, hebben aangonomon. Steeds stelde men zich ten taak do taal van vreem de en bastaard-woorden to zuivoron, al heb ben zich ook telkens stemmen verheven to gen te groote strengheid. Hoezeer wij hechten aan zuivorhoid van taal, zcide spr., toch zullen wc een andere houding tegen do vreemde indringers aan nemen dan men vroeger veelal deed. Wij keuren een huwelijk met een vreemde vrouw niet meer af, en noemen een kind uit zulk een huwelijk geen „bastaard"; doch deze rc- dcnecring bcteekent niets tegen ons gevoel, dat nu eenmaal van een zuivere taal houdt. Hoogst zelden gebruikt iemand willens en wotens vreemde woorden. Misbruik van vreemdo woorden is een tegenstrijdigheid, men gebruikt een woord, omdat men het noodig heeft om zijn gedachten uit to drukken. Of con woord blijvend in onzo taal zal postvatten komt niet aan ons too te beslissen. Noemen wij niet het begrip onzer volkseenheid het bij uitstek Nedorlandsche, met do vreemdo termen nationaliteit en na tionaal Belangrijk is vooral do viaag hoe het tó verklaren is dat in een bepaald geval een vreemd woord vasten voet in de taal heeft weten to vorkrijgen. Op 't oogenblik, dat hot woord postvatte, was or in onzo taal gcon woord dat dit .begrip in nl zijn schakcorin- gon weergaf, misschien werd het toen uit gedrukt door een omschrijving. Zeker is het dat niet elke taal voor elk algcmcon begrip een onkel woord heeft, wat daaraan volkomen beantwoordt. Het is uiterst mooilijk een grenslijn trekken tusschen noodigo en onnuodigo vreemdo woorden; als do vreemdo term ook maar ccn ragfijn verschil in bctcckeniB ver toont met dien, welken men er voor in do plaats wil stellen, dan zou zijn verlies ver arming van do taal zijn. Spr. oindigdo ir.et de hoop uit te sprokon dat men hem niot zal verdonkon do vreemdo woorden in bescherming te nemen wegons overdreven voorliofdo voov het Fransch, do taal, dio hij bij voorkeur bcr font. Intogon- dool heeft hij ondervonden hoo juist do ern stige studie van ceu vreemde levende taal noodzakelijk loidon moet tot stoeds groote-^ re liefde voor dio ceno taal. die ons in staat stelt do fijnste en innigste schakccringon van ons gemoedsleven te openbaren onzo moedertaal. Na het uitspreken dezer rede gaf do voor zitter het woord aan prof. dr. A. G. van Hamel, uit Groningen, die een voordracht hield over „Victor llugo en Nederland zooals hijzolf zijn onderwerp het liefst zoit noemon. Spreker begon met er aan to her inneren dat in don allorlaatston vorzenbun- del van den grooten Franschen dichter ook een gedicht voorkomt in 1061 gemaakt cn ge titeld ,,Het Waterland", waarin Nederland wordt bezongen en waarin o.a. van de taal, die hij in Holland hoort spreken, door hom' in 't Fransch natuurlijk maar spr. vor- taalïie dezo regels gezegd wordt: ,,De taal is als do sloot, in beide hoort go [kwaken Do kikkers in de sloot, de klanken in do [keeL" Reeds vroog werd ccn onkel gedichtje van hem vertaald, hot eerst waarschijnlijk door Potgieter in 1830, spoedig door anderen ge volgd, zelfs door Tollons. De nicest bekende' vertaling uit dien tijd is wol: „Als 'tkindj» binnen komt", door Hildebrand bij do farai*' lie Stastok voorgedragen. Hc-tzclfdo stukje^ werd door nog drie andoren in 't Hol- landsch overgebracht. Een vergelijking leerde dat Potgieter zich ook wat don vorm betreft, het dichtst bij het oorspronkelijker aansloot. Victor Hugo's drama's zijn niet vroeg in- 't Nederland8ch en niet door do eigonlijkoi mannon der leterkundc, maar meest door tooncclspelers vertaald. Intusschen heeft de heer Schimmel bij zijn historische drama's sterk onder den indruk gestaan van Victor Hugo. Do grooto Franscho dichter heeft in No- derland zijn vereerders gehad, waaronder in lateren tijd Schimmel, Dr. Jan ten Brink en Charles Boisscvain moeton worden ge-, noemd. Populair werd Victor Hugo eerst, in Nederland, toen in 1881 „Het Nieuws van den Dag" als premie aan zijn abonné's een bundel aanbood, bevattende vijf en zeventig zijner gedichten door Ton Kate vertaald.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1