STOOMTRAM: Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. Watertochtjes met de CARSJENSBQOTEN, IIOOGEWOEKD 30. Uit de hand te koop: LEIDSCH DAGBLAD, VRIJDAG 6 JUNI. - TWEEDE BLAD. Anno 1903. BUITENLAND. Frankrijk. Dultsehland. België. Italië. Groot-Britanniê. Oostenr.-Hong.-Monarehie. Rusland. Vereenigde Staten. Venezuela. siJ Nightcap. Leiden-De Vink-Voorscholea-Veur (Leidschen- dam)-Wijlierbrng-Voorbnrg-'s-Gravenhage. Amstcrduiusclic Tijd. Bij mooi weder open Triimrijtuigco. Maakt nu Wegens de ongekend lage prijzen is het vervoer van Bestel- en Vrachtgoe deren per Stoomtram het voordeeligst. Goederen wörden vervoerd naar Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Heem stede en Haarlem om 7 u. 22 en 11 u. 16 V.M. en 3 u. 07 en 7 u. 04 N.M. Amsterd. tijd. 3749 <0 Inlichtingen worden verstrekt aan het be- stelkantoor Clarensteeg No. 2 nabij de Mare. Marchand-T ailleur, No. 12969 De president der Republiek ontving gis termiddag om 4 uren senator Combes en bood hem de opdracht aan een kabinet te Vormen. De heer Combes nam de opdracht aan en begaf zich naar den heer Waldeck-Rousseau. Francois Combes Is senator eu heeft ook ©enige bekendheid als geschiedschrijver. Hy is reeds eenmaal, van October 1895 tot April 1896, minister geweest^ in het Kabinet Bour geois namelijk, waarin by met de portefeuille van onderwijs was belast. In het 9dc bureau van de Kamer, belast met de verificatie der verkiezingen, vielen beftigc discussies voor, gevolgd door dade lijkheden tusschcn de leden van het bureau en bcleedigingen tegen den president van de republiek. De gebeurtenissen namen zulk een wending, dat de republikeinen besloten het gebeurde aan de Kamer mede te deelen. Het bureau van do Kamer verklaart echter dat het incident noch gerechtelijke, noch parlementaire gevolgen zal hebben. Von Wickede, de chef van het Mecklen- burgsch-Schwerlnsche kabinet, deelt aan ver- «cbeldene bladen mede: Het Kopenhaagsche bericht betreffende een ophanden zynde verlo ving van den groothertog met prinses Thyra van Denemarken is volmaakt ongegrond. Graaf Kanltz heeft by den Ryksdageen Interpellatie ingediend, de regeering vragende, welke beteekenis zy hecht aan de Engelsch- Amerikaansche stoomvaarttrust en de deelne ming van Duitsche maatscbappyen daaraan. Het ,,Dresdener Journal" meldt dat dc (Koning van Saksen sedert eenige dagen te ted ligt: hij heeft een aanval van zijn "oude nierkwaal. Zooals bekend is, had de Belgische regec- ïing een premie van 10,000 fr. uitgeloofd voor dengeno, die ecu geneesmiddel vond te gen mond- en klauwzeer. De commissie, tlie uitspraak in dezen prijs kamp moest doen, heeft thans rapport van hare bevindingen uitgebracht. Ingekomen .waren 203 brieven, memories, enz., ingezon den door 119 mededingers; waaronder 94 [Belgen24 Nederlanders en 1 Franschraan. De commissie is van oordcel, dat geen der Voorgestelde geneesmiddelen een voldoende jwaarde heeft om er bijzondere proefnemin gen mede tc doen en adviseert derhalve tot niet-toekenning der premie. Volgens de „Gazette de Mons," is Sipldo, 'het jonge menscb, dat te Brussel een schyn- aanslag deed op liet leven van koning Eduard ((toenmaals prins van Wales) uit het verbeter- jhuis ontslagen, waar hy 26 maanden heeft doorgebracht. Hy heeft zich naar Parys bege ven. In antwoord op een vraag van den afge vaardigde Aguglia verklaarde minister Pri- [netti gisteren dat hij geen enkel bericht heeft ontvangen over do beweerde willekeu- rige handelingen van dc Turkschc overheid jin Tripolis ten nadeele van de Italianen. 'Zoo noodig zal do minister do verdragen doen eerbiedigen. Naar de „Daily Express" zegt, wint in politieke kringen do overtuiging veld, dat fer op de kroning algomeene verkiezingen Bullen volgen en verandering in het kabinet zal komen, waarbij lord Landsdowne ver- jmoedelijk eerste minister wordt. De bloedige botsingen tusschen werksta kers en militairen te Lembcrg, waarvan de telegraaf reeds bericht heeft gebracht, had den zich Maandag bijna herhaald. Groote troepen werklieden liepen des namiddags weer dreigend door de voornaamste straten 'der stad en maakten het noodig op nieuw de soldaten te hulp te roepen. ;Deze slaagden er des avonds in, de sta kers te verspreiden, zonder dat zij zich weer van hun wapenen behoefden te bedienen. Een deel echter trok bujton de stad en plun derde daar de wagens, die levensmiddelen aanvoerden. Ook in twee dorpen in de buurt van Lem- berg hadden werklieden een betooging ge houden. Er is gendarmerie heen. Omtrent de botsing van Maandag zijn nog d3 volgende bijzonderheden gekomen. De voorzorgen, die de politie tegen de stakers had genomen, waren onvoldoende. Toen de ze tot feitelijkheden oversloegen, werd er plotseling met geweld opgetreden. De stakende metselaars, onder leiding van den socialistischen leider Wittyk, hadden te gen Maandag een bctooging op het Schut- tersplein op touw gezet. Toevallig kwam juist een compagnie van het 15de linie-regi ment van een exercitie terug. Deze mi litairen weiden uitgejouwd en met steenen geworpen. De kapitein Wessely genaamd, gaf toen bevel de voornaamste betoogers in hech tenis te nemen, wat tot een handgemeen tus- schen do soldaten en de stakers leidde. Laatstgenoemden probeerden den soldaten hun goweren af te nemen. Er werd niet ge schoten, maar met gevelde bajonet, baande de troep zich een weg naar de kazerne, op nieuw onder een steenenregen. Verscheiden soldaten werden gewond. Evenals tc Triest waren ook hier heel wat verdachte elementen onder de betoogers, Tood er aanstalten gemaakt werden om winkels te plunderen, sloten deze in allerijl en riep de politie de hulp van de huzaren in. Ook deze werden met steenen begroet, waardoor meni ge ruiter uit den zadel viel. Toen men bo vendien nog barricaden ging opwerpen, was het gedaan met het geduld. Er ontstond een formeele veldslag, waarbij de huzaren ver scheiden salvo's afgaven. Eerst heel laat in den avond werd de orde hersteld; men weet met welk droevig resultaat. Minister von Koerber heeft Dinsdag aan het einde der Kamerzitting een officieelc mcdedeeling over de opstootjes te Lcmberg gedaan. Hij^legde er nadruk op. da; het volk met steenen naar de soldaten had gegooid vóór er geschoten werd en dat uit de ven sters der huizen met revolvers op dc mili tairen werd gevuurd. Von Koerbcr's rede werd herhaaldelijk door hoongerocp der socialisten onderbro ken. De afgevaardigde Pernerstorfer dien de, toen de minister klaar was, een voorstel in om dc debatten over de zaak te openen. De Kamer weigerde dit met 115 tegen i£0 stemmon; hetgeen de afgevaardigde Da- schinski deed schreeuwen: .,De Polenclub neemt er genoegen mede, dat Polen ver moord worden. De schaam teloozc kerels blijven allen zitten 1" Gisteren wildon do socialisten en de radi cale Polen opnieuw dringende voorstellen doen om het Maandag afgestemde debat toch te doen plaats hebben. Nader wordt gemeld: Dc orde is thans hersteld te Lembcrg en dc patroons en stakende werklieden groo- tcndecls metselaars hebben vrede gesloten. Gisternamiddag zijn de slachtoffers van de botsing van Maandag begraven. Deze opstootjes hebben opnieuw bewezen welke moeilijkheden en gevasen de talenrijk dom der monarchie in het dagelijksch leven medebrengt. Lomberg is, zooals men weet, geheel Poolsch en men spreekt er niet veel anders dan Poolsch, althans het volk. Maar de militairen, die door de politie te hulp werden geroepen, de huzaren, die de straten schoon veegden, waren Hongaren, die enkel Hongaarsch verstonden. Dat gaf tot allerlei misverstanden, soms met ernstige gevolgen, aanleiding. Een doktor, die een gewonde ver bond, ontsnapte slechts aan een misschien levensgevaarlijken sabelhouw doordat hij zich toevallig den Hongaarschen naam van het Roodc Kruis herinnerde. In Saratow zijn opnieuw onlusten uitge broken. Meer dan de helft dezer stad, die Hoofdzakelijk uit houten huizen bestaat, is vernield. 18,000 Boeren uit den omtrek trok ken joolend langs dc straten. De gouverneur van Saratow, Engelhardt, was zóó van streek, dat hij nergens te vinden was. De overheid en dc militairen, bestaande uit 200 man, waren volkomen machteloos. De minis- ter van binnenlandsdie zaken Van Plehwe is dadelijk bij den Tsaar te Tsarskoje Selo ontboden. Ook uit het gouvernement Kursk komen verontrustende tijdingen. Volgens de „Berliner Lokalanzeiger" is de Russische ^grootvorst Constantijn Con stantino vit ch, een achterneef van den Tsaar, ernstig lijdende aan een hersenaandooning. Hij reoiteert gedurig tooneelcn uit „Ham let", waarvan hij een bewonderenswaardige vertaling in het Russsich heeft geleverd. Do eerste verschijnselen van de ziekte heb ben zich vertoond na een gesprek met den Keizer, in den loop waarvan Z. M. opmerk te dat op de militaire scholen, waarvan do grootvorst chef is, gemis aan tucht heerscht. Toen de grootvorst na dit gesprok in zijn paleis was teruggekeerd, kreeg hij een flauw te, gevolgd door een ernstige bewusteloos heid. Sedert is de toestand zeer verergerd en maakt men zich ernstig ongerust. Het internationaal congres tc Petersburg van Roode-Kruis-verconigingen heeft de volgende motie aangenomen: „Do Roode-Krui8-vereenigingen in de af zonderlijke landen worden uitgenoodigd te beraadslagen over de vraag of ze bereid zijn Gelijk wij gisteren reeds molden begon te Marienburg gisterochtend het feest tor viering van den herbouw van hot „Hoch- sehloss." Nadat de Johanniterridders even als do afgevaardigdón uit Utrecht, Oosten rijk en Engeland voor Keizer Wilhelm had den gedefileerd, volgde do inwijdingspleoh- tigheid in do Slotkerk, waarna een feest maal plaats had in do zalen. Bij het feestmaal hield de Keizer een toost, waarin hij in de eerste plaats aan de Johan- niter-orde dank bracht voor al wat zij had gepresteerd. De Keizer stond daarna stil bij de geschiedenis van de Duitsche orde on wees er op, dat de hoop der orde, voor Jeruza lem de vrijheid te bevechten en de kerk van het H. graf voor het Kruis te behoudon, niet in vervulling was gegaan, en dat hier in dc vinger der Voorzienigheid was te zie>n. Niet op vreemden bodem, maar tehuis, aan de grens dos Rijke, had do Voorzienigheid aan do orde een taak gesteld, die zij op de schitterendste wijze had vervuld. De Keizer vervolgde: „Ik heb reeds een maal gelegcinheid gehad, in dezen burcht op deze plaats er op te wijzen, hoe het oude Marienburg, eenmaal een bolwerk in hot Oosten, dat het uitgangspunt was van de be schaving der landen oostelijk vaai de Woioh- scl, ook steeds do baken voor de Duitsche taak zal zijn. Nu is het weder zoo ver. De Poolscho overmoed wil het Duitsche clement to na komen en ik bon gedwongen mijn volk op te roepen tot verdediging zijner natio nale goederen. Hier in Marienburg spreek de zorg voor krijgsgevangenen, voorzien in de bepalingen van do Haagsche Conventie, op zion te nemen." By een offlcieele plechtigheid te Arlington heeft president Roosevelt breedvoerig gespro ken over de toekomst der Philippynen en daarby voor het eerst de mogelüke onafhan- keiykheid van deze eilanden in uitzicht ge steld. De president verklaarde hoop te hebben, dat de Vereenigde Staten weldra aan de Filipinos zullen kunnen leeren hoe zy van hun vryheid moeten genieten en ook welk gebruik zy moeten maken van do autonomie, die grooter omvang zal krygen naarmate de Filipino's haar beter weten te waardeeron. En toen vervolgde de beer Roosevelt: „Eerst als zy door zichzelf te besturen, zich de werkeiyko vryheid waardig hebben betoond, zal het oogenblik gekomen zyn om te beslissen of zy van ons onafbankeiyk moeten blyven of met ons verbonden zullen zyn door banden van wederzydsche vriendschap gemeenschappelijke belangen". Te Chicago hebben de stakers een aan tal negers aangevallen, die waren oangeno- ik do verwachting uit, dot allo broeders dor Johanniter-ordo altijd ten dienste zullen staan als ik hen roep, en hun verzoek den Duitschen geest te verdedigen." Do Keizer eindigde met een hoeraop dc hoograecstcrs der orde. Prins Albrecht dankte hierop en eindigde met een hoera 1 op den Keizer. Deze bracht toen een tweede toost uit, waarin hij namens dc Joliannitcr-riddors dc heerwn van dc Duitsche hccrcn-ordo uit Wee- nen en van dc Duitsche orde Balijo van Utrecht begroette en zijn leedwezen uitsprak dat do aartshertog Eugenius door zijn ge zondheidstoestand verhinderd was aan het feest deel te nemen. De Keizer wees er dan op, dat de strekking der orden dezelfde is, dat de verheven wet der broederliefde de or den, tot welke geloofsbelijdenis zij ook bc- hooren, vereenigt. Ten slotte sprak de Kei zer den wensch uit, dat do gemeenschappe lijke arbeid der orden bevorderd worde, zij het in het ziekenhuis of op het gebied van Hot behoud van zodon en kunst en tot be scherming van al datgene wat goed Duitech is, hier en aan gene zijdo der grens. Dc Keizer eindigde met een hoeraop de gas- fen. Do Oosten rij ksohe generaal Frciherr Bech- tolshcim sprak hierop den dank der gasten uit en eindigde met een hoera op Het Keizer lijk paar en Hot hccrschershuis. Het Keizerlijk paar vertrok om halfvijf naar Cadincn. men om als drijven» op te tredeo. Zes negers werden gewond, van wie twee doodelijk. "Wagens met vleeseb, onder bescherming van de politie, werden ovencens aangevallen. De agenten trokken de revolvers, enkeion hunner werden met hun eigen stokken afgo- ranseld, andoren met ledigo flcsschen, stco- nen enz. geworpen. Er moest driemaal wor den gechargeerd voordat de rustverstoorder® weken. Velen zijn gewond. De Amerikaanscho Senaat heeft hot ontwerp betreffende do invoering van con nieuw bestuur op do Philippynen aango- nomen. Volgens een te Nieuw-York uit Willem stad ontvangen telegram hebben do regeo- ringstroopon den 28sten Mei do stad Caru- pano weder in bezit genomontwee da gen te voren was de plaats door de opstan delingen ontruimd. Naur 'theet, rukt Matos met 0500 man naar Caracas op; hij zou nog 14 dagmar- schen van do hoofdstad verwijderd zijn. De vrede in Zuid-Afrika. Het plan der Engelsche regcering om voor Kitchener een schenking win 5o,000 p.st, aan het parlement te vragen, zal in Engeland eenige oppositie wekken. Roberts, die inder tijd mot zijn beroemde formule ,,de oorlog is uit" naar Engeland terugkeerde, kreeg 100,000 p.st. en werd tot oarl verhovcn. Booze tongen hebben wel beweerd, dat Kit- clienor's hoofdtaak er in bestaan hooft, met ijzeren volharding en langs geleidelijken weg goed te maken, wat door zijn vrocgeren chef bedorven was. Maar Kitchener is zooveel jonger dan Ro berts, en de a.s. opperbevelhebber van bot leger in Enjjelsch-Indic zal waarschijnlijk nog wel eens weer in de gclcgeheid kouicn een Albion welgevallig werk to verrichten. „En dan wacht ook hem de honderdduizend", hebben de Engelscho ministers allicht ge dacht. Het telegram van gclukwensching dat aan koning Eduard VII werd gezonden door kei- zcr Wilhelm, heeft in de Engelscho hofkrin gen levendigo voldoening gewekt. Do Keizer maakt daarin melding van den moed en do volharding der Engelsche troepen, die bijna onoverkomelijke moeilijkbeden moesten over winnen. De inhoud van het telegram werd tor kennis gebracht van 'ord Roberts on van het Departement van Oorlog. Do „Westminster Gazette" herinnert, dat nu dc oorlog uit is, d emoeilijkheden voor Engeland eerst recht beginnen. Zo noemt or cenigo op. Vooreor3t moeten do concen tratiekampen opgeruimd en dc krijgsgevan genen teruggebracht worden. Voor al die menschen moet men zorgen, en dan nog voor de commando's die uil het veld tcrugkeeron. Die mannen moeten govoed en gekleed wor den (aangezien zij immers nie.s meer op do Engclschcn kunnen buit maken). Er kon dan ook vooreerst nog geen sprake zijn van een groote landverhuizing naar Zuid-Afriko. Een andere moeïlijkhoi zijn do benoemin gen. Dio hebben de laatste paar jaar al re den tot grooto ontevredenheid gegeven. Jon gelui, met geen andero nbeveling dan dat zij veel kruiwagens, maar van Zuidafri- kaanscho toestanden niet de minste kennis hadden, kregen aanzienlijke posten. Nu zal er natuurlijk om benoemingen gevochten worden. Een lastige taak voor do regcering om een goede keuze te doen. Dan is er de oorlingenquacstio. Mon is het er o"cr cc dat do Rand slechts bloeien kan, vann er een ovcrvloedigo aanvoer van zwarte arbeiders is. En hoe dio to krijgen? Do ooi heeft dc Kaffers stel lig niet in dc rechte stemming gr bracht om rustig tc komen werken. Een zachte Kaffer- pol itick zou zoowel Ht.llandscho als Engel scho Afrikaanders tegen de regeering in het harnas jagen Een berde kafforpolitiek „stuit ons allen togen do borst", zegt do „Westminster". Hoc juiste midden moet dus gevonden. Het „Hochschloss" te Marienburg. IVENS A Co., AMSTERDAM, 164 Rokin b/d. Munt. Verzendhuis van Fotografie-toestellen en Benoodigdheden. (Boven f 6.— franco. Embal lage wordt niet of matig berekend). SCHIEDAM. PUIKE OUDE Schiedammer Jenver. Merk: Verkrygbaar by de meeste Grossiers is Gedistilleerd NB. Als bewys van echtheid zyn Cachet en Kurk steeds voorzien van den 3 naam der Firma 3 P. HOPPE. G159 16 Vertrek van LEIDEN naar De Vink en Voorschoten: 7.55, 9. 10.-, II.-, 12.-, I.-, 1.58, 3.-, 4.10, 5.-, 7.—, 8. 9.— en 9.55. blaar VEUE (Leidschèhdara), Wijkerbrug, Voorburg en 's-Gravenhage7.55, 10.—, 12.—, 1.56, 4.10, 5.-, 7.—, 9.- en 9.55. 5372 36 dagelijks behalve ZONDAGS, RINGTOCHTEN langs '8 MOLENAARS, VIDUBRÜGGE, BRRSEHER- en KRGERMEREN, per Stoomboot „WOUHlriUGrGrili", zonder overstappen onderweg, des Maandags, Dinsdags, Woensdags en Donderdags nm. 1.45 van Leiden, terug zes uur. Vrijdags en Zaterdags dezelfde tocht vertrek nm. 1.30, terug zes uur. Tochtjes naar het Kagermeer eiken avond tusschen zes en acht uren. 5576 38 Voor meer uitgebreide tochten zie dienstregeling. e. een vlerroedeu Berg met Heeft en Spil by 1». W.LOMMERSE, Maria-straat te Hillegom. 5585 6 stilt onmiddellijk d© hevigste kies- of tand pijn, onverschillig uit welke oorzaak deze ontstaat, hetzy uit holle kiezen, koude, ontsteking van het tandvleescb of zenuw- pyn, is antiseptisch en voor komt het hol worden der kiezen. u0l 22 Prys 35 Cts. en fl. per fl. Centraal-Depot: L. I. Akker, Rotterdam. Verkrijgbaar te Leiden bij J. H. DIJKHUIS, REYST en KRAK, J. VAN BEVEREN en D. M.KRUISINQA Ezn., Nieuwe Rjjn.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 5