N*. 12966 13insdag 3 Juni. A*. 19G2. <§eze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering 7an §pn- en feestdagen, uitgegeven. Hed.-Zuidafrikaansclïc Verceniging. FEUILLETON. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden i I - f I f ï.io.' ^Puiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn 1.80 i Franco per post I I I l*05* PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedere rogel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor liet incasseeren bulton de stad wordt ƒ0.05 berekend. Afd. Leiden en Omstreken. Ontvangen by don Penningmeester, Zoeter- woudschen Singel 41: Door bemiddeling van hot Leidsch Dagblad Gecollecteerd op de zilveren bruiloft van Abram en Jansje door de „Boerin op de kost school" 2.80 Leiden, 3 Juni. Gelijk wij in ons vorig nummer mededeel- tien, acht do commissie van beheer van hot gesticht „Endegcest" behalve de reeds toegestano verhooging met 7000 voor den bouw van het sanatorium „Rhyngeest" nog een verhooging van f 42,900 noodig. Deze som laat zich, volgens het rapport van B. en Ws., in hoofdtrekken als volgt 'onderverdeelen. Eon bedrag van 16,400 bleek benoodigd te zijn om de fundeeringen van het gebouw, met het oog op den aange troffen vecnachtigon bodem, to verzwaren, aan het gebouw zelf door verzwaring der muren grootere soliditeit te geven, alsmede om de uitvoering van verschillende wijzigin gen van het plan, welke vooraf niet waren te voorzien, mogolijk te maken. Dan zal de inrichting van het hoofdgebouw, ingevolge uw besluit van 2 Maart 1901 oui het aantal bedden te vergrooten, een hoogere uitgave veroischen van f 5000. De verbouwing en in richting der villa ,,Rhyngecst" zal, om haar, met het oog op de daarin te verplegen 1ste- klasse patiënten, aan wie een behoorlijk v r- plceggold zal worden in rokening gebracht, aan billijke eischen te doen beantwoorden, 'f 7750 meer moeten kosten, dan aanvankelijk was geraamd. Voorts is het wenschelijk den aanleg der centrale verwarming ecnigszins luit te breiden, waardoor de daarvoor toege stane som met f 1650 zal worden overschre den, terwijl de geraamde kosten voor den #.anleg der gas- en waterleiding cn de instal latie der badinrichtingen met 3350 znllen moeten verhoogd. Eindelijk zullen verschil lende kleinere werken alsnog tezamen een hoogcro uitgave vcreischcn van 3750. Alles te zamen genomen zal dus, behalve in de bovengenoemde reeds toegestane verhooging van f 7000, alsnog in een uitgave van 37900 moeten worden voorzien. Daartegenover staan echter verschillende besparingen tot een gezamenlijk bedrag van 1250, aar- door dus do meer benoodigde gelden tot f 36650 worden teruggebracht. Toch zou de commissie het niet voorzichtig achten, indien met een verhooging tot dit bedrag werd volstaan. Immers bij een groot werk als dit, dat aan zoo grootc en zoo ver schillende cischcn moet voldoen, kan het wel niet anders of tot het laatste oogenblik too zullen nieuwe behoeften rijzen, welke onmo gelijk vooruit tc voorzien waren cn waaraan noodzakelijk behoort tc worden voldaan. Bo vendien is het geenszins onmogelijk dat ook bij de verbouwing van de villa ,.Rhyngeest" weder verborgen gebreken zullen aan het licht komen, wier herstel alweder nieuwe uitgaven zal medebrengen. Ten einde nu in dezo eventuecle behoeften te kunnen voor zien wenseht de commissie alsnog een be drag van f 6250 te harer beschikking ge steld te zien, waarna zij vertrouwt, dat dan ook van verdere aanvragen om verhooging geen sprake meer zal behoeven te zijn. Het komt ons met haar voor, dat deze ver booging, waarvan natuurlijk alleen dan zal worden gebruik gemaakt, wanneor dit inder daad noodig is, alleszins wenschelijk is. Im mers de ervaring heeft reeds geleerd hoe moeilijk het is voor een werk als dit een eenigszins juiste raming te maken, en daar om zou het ook B. en Ws, aangenamer zijn, indien thans reeds do beschikking over dit surplus werd gegeven, dan later genood zaakt te zijn weder om een verhooging bij Uwe Vergadering te moeten aankoopen. Alles to zamen genomen zullen dus de reeds beschikbaar gestelde gelden alsnog met 42900 moeten worden verhoogd, zoodat B. en Ws. in overweging geven tot de vaststel ling van den overgclegden supplctoiren be- grootingsstaat tot een totaal bedrag van f 49,900 over te gaan, waarin thans ook do reeds toegestane maar nog niet op de be- grootifig geregulariseerde f 7000 begrepen zijn. In de gemeenteraadsvergadering van den 15den Mei werd tot onderwijzer-plaats vervangend hoofd aan do Jongensschool 2de klasae benoemd de heer B. Th. Avenarius, onderwijzer te Vlissingcn. De heer Avenarius heeft eohter kon nis gegeven dat hij voor die benoeming be dankt, aangezien hij inmiddels is benoemd tot Hoofd eener school to Maassluis. In verband hiermede bieden B. en Ws. ter vervulling der vacature van. ondcrwijzor- plaatsvcrvangcnd hoofd aan bovengenoemde school, do navolgende voordracht aan, op gemaakt in overleg met den arrondisse- ments-schoolopziener, na ingewonnen be richt van het Hoofd der school, als: lo. H. Oberman, onderwijzer-plaatsver vangend hoofd aan de school voor meer uit gebreid lager onderwijs te Lochom; 2o. J. Pas, hoofd eenor bijzondere school to Ensohe- dee, en 3o. W, P. Mindorman, onderwijzor e klasse aan een openbare lagere school te '8-Gravenhage. Bij Koninklijk besluit is een commissie van advies ingesteld betreffende 's Rijks Etlmographisch Museum cn bepaald, dat de ze haar instructie van den minister van bin- nenlandsche zaken zal ontvangen on zijn in die commissie benoemd: tot lid cn voorzitter: dr. J. J. M. de Groot, lioog- lceraar aan de Rijks-universiteit te Leiden; tot lid en secroturis: J. A. Roijer, referen daris bij het Departement van Binnenland- sche Zaken en tot leden: prof. dr. M. J. de Goeje, to Leiden; A. L. van Hasselt, oud-professor aan de Indische Instelling te Delft; dr. A. E. J. Holwerda, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden; dr. W. Pleyte, direc teur van 's Rijks Museum van Oudheden to Leiden; E .von Saher, directeur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem; dr. J. D. E. Schmeltz, directeur van 's Rijks Etlmographisch Museum to Leidon; J. W. IJzerman, voorzitter van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap te Amsterdam. By de gisternamiddag door Burg. en Weths. alhier gehouden openbare aanbesteding vanhet verrichten van horstellingen aan gemeente gebouwen en het leveren van school- meubilair,' In acht perceelen, waren de vol gende in8chryvingen ingekomen: J. van Polanen, perceel 3 ƒ885, perceel 5 ƒ400, perceel 6 ƒ1000; J. Sirag, perceel 1 805*, perceel 2 ƒ854', perceel 3 789, per ceel 6 ƒ1155, perceel 8 ƒ1035; G. F. v. Beukering, perceel 1 ƒ349, perceel 2 860, perceel 5 ƒ276, perceel 7 ƒ577; W. A. v. Lith, perceel 1 814.60, perceel 3 749 50, perceel 6 ƒ1189; 0. W. Lindenhof, per ceel 3 ƒ878, perceel 5 ƒ362, perceel 6 985, perceel 8 ƒ697; J. W. Vreeswyk en J. van Riet, perceel 1 ƒ342, perceel 2 999, perceel 3 ƒ892, perceel 6 ƒ274, perceel 6 ƒ974*, perceel 7 ƒ619, perceel 8 ƒ890; C. J. de Nie, perceel 5 810, peroeel 7 786 F. L. Dee, perceel 7 579P. Woestenburg, perceel 7 579, perceel 8 729; J. Zitman, perceel 1 ƒ338, perceel 2 ƒ870, perceel 8 ƒ998, perceel 5 ƒ284, perceel 6 ƒ1134, per ceel 8 ƒ799; A. Kaptein den Bouwmeester, perceel 4 ƒ185; J. v. d. Heyden, peroeel 8 ƒ674*; P. J. Hartevelt, perceel 1 870, perceel 2 ƒ1090, perceel 8 ƒ742, peroeel 5 ƒ808, perceel 0 ƒ1100, perceel 7 ƒ710, per ceel 8 734; Qebrs. Carré, perceel 4 ƒ219.97; Johs. Verhoog Jz., perceel 8 ƒ789*, perceel 6 ƒ1057; H. van Leeuwen, perceel 3 ƒ779; J. van Bemmel, perceel 4 ƒ145; L. Boom, perceel 7 ƒ511; G. T. v. d. Spek, perceel 7 ƒ590; J. T. Broedevelt, perceel 3 886, perceel 5 367, perceel 6 ƒ999, perceel 8 ƒ696; G. N. Snel, perceel 5 ƒ265*, perceel 7 ƒ426*; A. Verstraaten, perceel 4 ƒ159. Do met een voorziene getallen zyn de laagste inecbryvingen. Aan het postkantoor Leiden en de daar onder ressorteorende hulpkantoren werd ge durende de maand Mei 1902 in deRykspost- spaarbank ingolegd 54,806.0SC en terugbe taald 53,040.36s. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 20,511. Lyst van de brieven en briefkaarten, aan het postkantoor alhier en do daaronder behoo- rende hulpkantoren ter post bezorgd, in de tweede helft der maand Mei, welke wegens onbekendheid van de geadresseerdon niet zyn kunnen worden uitgereikt: Brieven: Bobel, niet vermeld, Cramer, mej. Postuina, W. Schóuten, T. Zeverijn, Amsterdam; Gcordes, Blaricum; L. Jansscns, Eindhoven; A. v. Laar, Gouda; M. v. Hat- tem, De Rooi, R. Died rich, A. Recourt, 's-Hage; Linthof, Haarlem; Maria Beatrix, 'e-Bosch;- A. G. Bom, Leiden; J. J. Jansen, D. P. Kuivenhoven, Leidordorp; A. Ber- vacs, Lisse; M. Oélosse, Loosduinen; A. v. d. Horst, NicuwveenS. Stcenwijk, Schie dam. Briefkaarten: C. J. Haansbergen, Amsterdam; Driecz, Dcdemsvaart; A. dc Jonge, Goes; Gordo Schipper, 's-Hage; M. Drehmann, Leersum; wed. D. Vonk, Leiden; J. do Bruin, Steenwijk; M. Kerkhof, Utrecht; J. Hartrop, Zaandam; 3 briefkaar ten zonder adres. Uit het buitenland terug. Brieven: N. A. H. V., Antwerpen; A. J. Lubbers, Lon den. Briefkaarten: S. Masthoff, Berlin; F. Stripe (3 stuks), Islington; H. v. d. Lin den, Lcuvon; A. Douglas, Londen, J. van 't Hooft, Norköping. Aan het postkantoor Warmond werd gedurende de maand Mei ingelegd f 8016.20, verdeeld over 123 inlagen, terugbetaald 5601.68, verdeeld over 57 terugbetalingen. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1089. De Hofmaarschalk Baron Clifford, die naar Daitschland ls geweest tot voorbereiding van het vorbiyf van H. M. de Koningin daar te lande, is gisteravond op Hot Loo terug gekeerd. Uit Delft meldt men aan de ,,N. R. Ct.": Naar met volkomen zekerheid vernomen wordt, zal do heer M. A. O. Hartman, ge meente-architect alhier, benoemd worden tot opvolger van prof. E. Gugel, als hoogleeraar in de schoone bouwkunst aan dc Polytech nische Sohool. Do gestadige uitbreiding van het aantal ingeschrevenen aan de Polytechnischo School noodzaakt tot uitbreiding van col lege- en andere lokalen. Thans weer wordt op de terreinen van den voormaligen gewccrwinkel aan den Ververs- dijk een nieuw gebouw gozet, waarin voor do werktuigkundigen van het 3do en 4de studie jaar drie teekenzalen worden ingericht, elk ruimte gevend aan 56 studenten. Van de ruimte krijgt men eerst een juiste voorstol ling als men weet, dot het door bedoelde stu denten gebruikte teekenbord een opper vlakte heeft van 100 bij 150 c.m2. Bovon- dien worden in het gebouw twee collegezalen geprojecteerd voor wis- en werktuigkunde, elk ter grootte van 165 plaatsen. Behalve deze lokalen zal het gebouw be vatten vijf kabinetten, benovens een kamer voor docenten. Ter algemeene vergadering van aandeel houders van de IJselstoomtram Maatschappy, te 'e-Gravpnhage gehouden, waren 4072 aan- deelon vertegenwoordigd, met recht tot het uitbrengen van 48 stemmen. De balans over 1901 werd goedgekeurd en mr. F. S. van Nlerop herkozen als commissaris. De reis van do Koningin, de Koningin- Moeder, Prins Hendrik met gevolg en per soneel naar hot kasteel Schaumburg zal plaats hebben per extra trein op Donderdag 10 Juni des morgens 9.30 van Het Loo. H. M. de Koningin-Moeder zal Zaterdag a.s. te 9.44 met de Staatsspoor van 's-Qraven- hage weer naar Hot Loo vertrekken. H. M. de Koningin Moeder heeft een gift van 100 doen tookomen aan do commissie te Maastricht, die zich heoft belast met het oprichten van een gedenksceen ter eere van Jan Pieter Minckelers, den uitvinder van hot steenkolen lichtgas. Den vico admiraal adjudant in buiten gewonen dienst van H. M. de Koningin F. Zegors Veeckens ls gisteron ter gelegenheid zynor bevordering tot vlco-admiraal, oen diner aangeboden in bet „Amstel-Hotel" te Amster dam door actief te Amstoidam en Leiden dienende hoofd- en subalterne officieren der marine. In bet gebouw van de provinciale griffie te 's-Hage had gisteren, naar aanleiding van een schryven van den Minister van Binnen- landscho Zaken, een samenkomst plaats van do Commissarissen der Koningin ln do provin ciën tor bespreking van de wyzo, waarop uit voering zal bebooren to worden gogeven aan het bepaalde by art. 16 der wet op do natio nale militie, wat betreft de Inschrijving voor de militie van in krygsdlenst zynde personen, hetzy te Amsterdam, hetzy te Rotterdam, ten einde alzoo tot eenvormigheid van handelen voor het gehoele Ryk te komen. De navolgende processies zullen dit jaar de graven der HH Martelaren van Gorkum te Brielle bezoeken: In Juni: 2 Kaatsheuvel, 3 Oudheusden en Elshout, 4 Goertruldenborg, 9 Gouda, 10 Schip luiden, 16 Kralingen, 18 Dolftshaven en Over- schte, 19 dekenaat Alfen, 24 Roosendsal, jubelfeest, 25 Moordyk en 26 Feienoord. In Juli: 2 Rotterdam, 8's-Hertogenbosch, 0 Brielle, 7 Utrecht, 9 Delft, 10 Amsterdam, 15 Bergen-op-Zoom, 16 Rotterdam, 17 Dussen c 8., 21 Leiden, 22 Den Haag, 23 Dordrecht, 24 de dekenaten Haarlem, Bovorwyk on Noordwyk, 28 Schoonh' ven, 29 dekenaat Zoctorwoude, 80 Wostland en 81 Schiedam. In Augustus: 4 Breda, 6 Vlaardingen on Kethel, 7 Weesp, 13 Alkmaar on 20 Oude Tongo. Het stoomschip „Kronprinz" (uitrois) passeerde 1 Juni Aden; do „Rhipous", van Amsterdam via Liverpool naar Java, passeerde 1 Juni Wight. Verslag van den toestand en de exploitatie der Stedelijke Gasfabriek over hel jaar 1991. Tot September bestond de Commissie uit den. gemeenteraad, door wie ingevolgo Raadsbesluit vau 30 Nov. 1876 dc Stedelijke Gasfabriek wordt bestuurd, r de Roeren II. O. Juta, voorzitter. P. Zillosun en Dr. A. W. Kroon Jr. Nadat do neer Zillcscn, dio sedert Februari 1890 als commissaris werk zaam was, als lid van den gemeenteraad was afgetreden, nam do heor Dr. P. J. Kaiser zijn plaats in. Ten gevolgo van aankoop van een terrein golegen aan do Volmole»stceg kan de gasfabriek tevens ovor oen gedeello dier steeg beschikken. Do fabriok beslaat nu 2 H.A. en 5135 c.A. Ton zuiden van den Mn- rcsingel kan nog 615 o.A. aan do gasfabriek worden getrokken. Don 30stcn Mei verleende don Raad ver gunning de hoofdgasloidmg in dc gemeento Oegstgecst door te trekken, ton behoeve vnn do perceelen von do heeron H. W. Ruben- kamp en A F. de Rooy, te Oogstgcest. Evenals zulks in vorige jaren het geval is geweest, heoft van April tot September do gasfabriek van Zondagmorgen G uren tot Zondagavond 6 uren heel stilgestaan en hebben dus 'a stokers on do machined rijvers op iedere 14 dagen één rustdag gehad. Na het hervatten van de wintorcampagno werd hiermede voortgegaan, zoodat thans aan het genoemde personeel het gchcelo jaar door op iedere 14 dagen een rustdag is toegekend. In Mfci werd de diensttiju van het am- bachtsporsonecl aan do fabriek en van de torreinwerkers van 11 uren op 10 uren daags teruggebracht. Het uurloon werd zoodanig geregeld dat de wcoklouncn dczolfde bicven. Aan de weduwe van den tijdelijken werkman Marlijn, die ten gevolge van een ongeval op 20 April overleed, werd een uitkcering go- daan van 1000. Na het in gebruik stollen van den cokes breker met stoomkracht is het kloploon van de cokes van 7 ccn£ op 5 cent per H.L. terug gebracht. Aan het eindo van 1901 ord met de Steen- kolen-Handelsvoreeniging te Utrecht con tract afgesloten/voor do levering van Wcsfc- faalsche gaskolen gedurende den tormijn 1 April 190231 Maart 1901 voor 9 per 1000 K.G. franco op den wagen aan het station der H. IJz. Sp.-Mij. Van de voor het vorkrijgon van plannen voor de oprichting eenor clectrischc stroom- levering bcsehil baar gestelde som van 5000, was op ultimo December nog 1481.55 over. (Het desbetrofiond verslag werd reeds vroe ger in ons blad besproken. Red.). In hot personeel der f" jriek kwam in het afgeloopen jaar weinig verandering. Tot tijdelijk schoikundige werd benoemd Dr. G. M. Rutten, wiens jaarwedde met ingang vi. i 1 Januari 1902 van f 720 op 1000 is ge bracht. Den 7den Mei werd als zoodanig eer vol ontslag verleend aan den heer D. Bis schop. De Pleegzuster. 80) „Wat is or? Ik verstond niet, wat u daar las?" vroeg Wahlbeck, verbaasd over haar plotselinge ontroering. Zy had den brief saamgeknepen in haar hand; het was haar onmogelUk verder te lezen, eer zo zich wat hersteld, nagedacht had. Welkon indruk zou die mededeeling op den zieke maken? Haar bleekheid veranderde in een donker rood; zy stond op en vroeg stamelend, of ze zich een oogenblik mocht verwyderen. „Laat den brief maar hier, zuster. Ik zal hem zelf verder lezen. Er moet iets Instaan, dat u hevig deed ontstellen; een mededee ling, uzelve betreffend waarschyniyk," sprak Albrecht langzaam, de oogen onafgewend op haar gèricht. „Onaangenaam voor u kan die mededeeling niet zyn; want de professor be gint met u te pry zen; dus „Neen, neen, ik bid u, laat my dien brief meenemen. De mededeeling, die my betreft, wil ik u zelve zeggen; maar nu niet. Niet waar, u vertrouwt my toch? U acht my niet tot iets laags of gemeens in staat?" stamelde zy, in toenemende ontroering. Zy had hem de hand toegestoken; hy raakte die niet aan. Met een ernstigen, koel- onderzoekenden blik zag hy haar aan. Haar /houding moest wel den Indruk maken, dat iy zich van schuld bewust was. „'tla goed; gaat u maar; en kom terug, Jla het u gelegen schynt, om mjj te ver klaren, wat verklaring noodig heeft. Wilt u mevrouw Wengerska als 't u belieft by mij zenden?" Op haar eigen kamer gekomen, viel Marie op een stoel neer, leunde met de ellebogen op de tafel en bleef zoo eenige minuten stil zitten, het hoofd in de handen. „Waarom," vroeg zy zich af, „heeft Frits my dat niet geschreven? Ik weet, dat ze hot wilden, hy en zyn moeder, met een ellendig doel, dat ik veracht de professor wilde het niet; maar ze hebben hem zeker overreed, bepraat, gesmeekt. Ach ja, zóó is hetl Ik mocht het in het geheel niet weten, opdat ik het niet verhinderen kon." Zy hoorde hot rytuig van den notaris komen. Een oogenblik daarna werd er aan haar deur geklopt; het was Eineck, die kwam zeggen, dat de baron haar eerst des avonds tegen zeven uren weer wachtte; hy had behoefte aan eenige uren rust. Zy ging in het park, waar het water droevig droppelde van de dorre takken, en ze wandelde voort, steeds verder, tot aan de begraafplaats voor de groote poort bleef zy staan en las ln gouden letters: „Pax vobiscum." Ja, vrede, vrede des gemoeds verlangde zy. En langzamerhand werd het lichter in haar; zy kon de gedachten weer ordenen, en toen ze het huis weer binnentrad, was ze tot een besluit gekomen. Tegen zeven uren ging ze Daar Albrecht's kamer. Ze vond hem, als gewooniyk, op het rust bed by den haard. Het leek haar toe, of hy er bleekor en zwakker nog uitzag. Doch vrlendeiyk was zyn blik en het gebaar, waar mee hy haar tot zitten noodigde. „Lieve zuster," begon hy, „ik begryp nu, wat er is met den brief van Labach en uw ontroering. De laatste woorden, die u my voorlas, hebben my den weg gewezen; ik bracht ze in verband met wat er vroeger wel eens besproken is. U behoeft my niets te verklaren, als u niet wilt. Ik begryp nu ook, waarom u gisteren zoo verlegen werdt, toen ik over hein sprak. Uw verloofde is mun neef Frits Karl von Wahlbeck, de erf genaam van Saloschin Hy hield even op; doch daar zy zweeg, vervolgde hy: „En na de eerste verrassing mag ik u wol bekennen, dat ik my geen liever slotvrouw op Saloschin kan denken! Van harte heet ik u welkom in dit huis; mogo het u levenslang een gelukkig vorbiyf zynl Ja, ik geloof nu wel, dat Frits Karl edele eigenschappen bezitten moet; hoe had hy anders uw hart kunnen veroveren? Ook de professor noemt hem voortreffeiyk. Ik kan my voorstellen, hoe onzegbaar voel hy van u moet houden Dus nogmaals welkom, lieve nicht I Inderdaad is het oen aangename mededeeling, welke de professor my deed. Ik had er reeds over gedacht, hoe uw levenspad geëffend kon worden door myn kracht. En wat Frits Karl misschien nog niet is, dat kan hy nog worden met een hulp naast zich als de uwe: een fijn ontwikkeld gevoel, een helder verstand en een zelfopofferend hartMaar waarom antwoordt go my niet? U blyft zoo op een afstand, en het is, of ik vrees lees in uw oog. Kindlief, dacht ge dan, dat ik de mede- deeljng van uw verloving anders zou opvatten dan met vreugde? En van morgen spraakt ge zelf van twyfel en verdenken Neen, dat is my nog niet duidelyk. Ge moet my later alles, wat my kan interesseeren, eens uitvoerig vertellen: hoe ge myn neef hebt loeren kennen en liefhebben; hoe hy eigeniyk la voor iemand, die hem goed kent, zooals zyn verloofde. Ja, we moeten nog ovor veel meer sprekenvoor heden wil ik u enkel gelukwenschen, lieve nichtmaar daarvoor moot u een beetjo naderbU komen en my uw hand geven Zy gehoorzaamde. De uitdrukking van pyn- lyken angst was uit haar gezicht geweken. Snel, als uit een droom ontwaakt, trad ze naast het rustbed en gaf hem haar hand, die hy zacht aan de lippen bracht. Een oogenblik knielde zy stil by hem neer; haar voorhoofd raakte zyn schouder en zyn rechterhand zonk in de weoke golven van haar goudbruin haar. Het ernstige, styvo pleegzustersmutsje gleed van haar hoofd, en voor hem knielde enkel een jong meisje, ln eenvoudige huiskleeding. Eón oogenblik was het geweest, éón vluch tig, bovenaardsch moment van diep, diep gevoelde geestesovereenstemming. Toen was het voorby. Zy was opgestaan en had het mooie haar weer onder het schuttende mutsje geborgen; hy leunde, nog bleeker dan anders, met gesloten oogen en oen lydenstrek om den mond, in de kussens. „Morgen zal ik u alles vertellen," sprak Marie Louise, met licht trillende stem, toen hy haar weer aanzag met den ouden, goedigen blik„ik zal u alles vertellen en alles, wat my onklaar is, my laten verklaren. Want ikzelve kan vele dingen niet goed vatten." „Dat geloof ik wel," knikte hy. „En mag ik nu het schaakspel halen?" vroeg zy. „Ik wou liever daarover heden niet meer sprekenliever morgen. Of wil ik lezen, als het schaken u vermoeit?" „Neen, toch niet; kryg het schaakbord maar; ik speel graag." Terwyi zy de slukkea opzette, merkte by op: „Zuster Marie, u heeft hier een hart ver overd, dat u eerst niet genegen was." „Mevrouw Sonnya? Dat doet my gonoogon." „My ook. Ze ia my daardoor voel sympa thieker geworden; of liever: weer sympathiek. Hjvar zonderlinge houding on haar vorkoerde opvatting ovor uw positie hlor had byna myn sympathie voor haar verdreven. Dat schynt ze nu te hebben ingezien, en do toon, waarop zy over u sprak, u zonder jaloezie de oorsto plaats hier in huis gunnend, zonder to vermoeden, dat go die spoedig in goheol anderen zin 7,ult innemon heeft my weldadig aangodaan. Door uw eenvoudige goedhoid, uw f fijngevooleude ochte vrouwoiykhoid, hebt go baar hart voor altyd gewonnen, zoo verzekerde ze my." Marie Louise bloosde on zag hem dank baar aan. „Ach," sprak hot meisje, „zy moot zich onbe8chryflyk oonzaam gevoelen, en dan weegt alle leed dubbel." Hy antwoordde daarop niot; zyn ornstige blik trof zwygend den haro, en 20 begonnen do schaakparty. Toen dezo beslist was ditmaal in zyn voordeel sprak hy, zich plotseling iets herinnerend „Ik wou u vragen, van avond thee tp drinken in de eetkamer, met den notaris en movrouw Sonnya. Verrast keek zy hem aan. „Is notaris Philippi nog hier?" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1