N*. 12964 Zaterdag 31 Mei. A°. 1902. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Net-Znidatrikaanselio II ereenigiog. Offieieeie Kennisgeving. Ondank is 's werelds loon. IEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden l-10* ^Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn v 1.80 I Franco per postI1«65- PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regol meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten do stad wordt f 0.05 berekond. A/d. Leiden en Omstreken. Ontvangen b() den Penningmeester, Zoeter- ivoudechen Singel 41: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Van P v B. te Z. collecte zllvoren leestf 12-60 Gecollecteerd door C1.70 Opgehaald door Ko onder het ver tellen van oom Kees1-68 Van een loterJJ op een bruilofepart(J 1.14 Bedragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeens kennis dat de passage over de Scheluwbrug, liggende over den Ouden Rijn bij de Heerengracht, wegens hèrstelling dier brag, met aanvang van Maandag 2 Juni a. s. tot nadere aankondi ging voor rij- en voertuigen zal zijn ifgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd: Leiden, U. C. JUTA, Weth., loco-Burg. dl Mei 1902. VAN HEYST, Secretaris. JLanlsto gelegenheid tot Inschrijving van leerlingen voor de scholen 3de klasse. Burgemeester en Wethouders van Leiden bren- geu ter kennis van hen, die mochten verzuimd bobben hunne kinderen op 28 Mei te laton in schrijven als leerlingen voor eene der scholen 2de klasse, dat daartoe alsnog gelegenheid zal worden gegeven ten Kaadhuize op Woensdag 4 Juni a. s. van des voormiddags 9 tot ies namiddags 4 uren. Zij brengen hierbij nogmaals in herinnering: lo. dat ingevolge hot besluit tot reorganisatie der •cholen 2de klasse, met ingang van 1 Juli a. s. aan de school voor JoDgens (.aan de Pieterskerk- straat) en aan die voor Meisjes (aan de Breestraat) geleidelijk een late, 2de en 3de klasse znlien worden toegevoegd, zoodat in het vervolg op de drie scholen der 2de kla3.se leerlingen voor do laagste klasie kunnen worden ingeschreven, waar toe tot dusver alleen golegeuheid bestond op de school aan de Oude Vest; 2o. dat de inschrijving geschiedt onder over legging van de bewijzen van geboorte inschrijving der kinderen od van eene verklaring der ouders, op welke school z\j hunne kinderen geplaatst wenschen te zien, met welken wonsch, voor zoo veel een behoorlijke klassenverdeeling dit toelaat, bij de verdeeling dor kinderen over de drie scholen cal worden rekening gehoudeo. Burgemeester en Wethouders voornoemd: Leiden, H. C. JUTA, Weth., loco-Burg. 81 Mei 1902. VAN HEYST, Secretaris. Een groot leger 't gebeurde in oude tyjden omsingelde een kleine, slecht vor- dedigde stad. In die stad woonde een arme, docli wjjze man. Die arme man verloste door zyn wisheid de stad. Toen de stad echter weder vr(j was, gedacht niemand den armen maD. "Wat die man ondervond, is de ervaring van honderden en duizenden geweest tot op dezen dag. Er is dan ook haast geon woord dat veelvuldiger en dan meestal met eenigen wrevel op do lippen wordt genomen, als het woord dat wij tot motto kozen van dit artikel. Ondank 's werelds loonk Wie kan er niet van meepraten? Er zijn in de wereld armen en weldoeners der armen, menechen, die geven, die kunnen geven en menschen, die ontvangen. Velon zouden dit wel anders willen; ze moeten zich er echter by neerleggen, 't is zoo en 't zal nog wel heel lang zoo biyven. In de gegeven omstandigheid is het een voor recht dat er zooveel weldoeners 2ijn. Doch hoe oordeelen nu de beweldadigden dlkwyis over hen, die weldadigheid doen? Wordt er wol ooit genoeg en wordt er wel ooit rechtvaardig gegeven Zyn de gaven wel ooit groot genoeg? Inderdaad, wie weldaden bewijst om er dank voor te oogsten, wordt het weldoen vroeger of later moede. - Er zyn in de wereld dienstbaren en men- echen die gediend wordon. Ook dit is altyd zoo geweest en zal wel altyd zoo blijven. De verhoudingen tusschen heer en knecht zyn zeer verschillend, en dikwyis ontbreekt van beide kanten waardoering. Hoe menig trouwe dienaar wordt onwel willend, zoo niet hard behandeld, ontvangt raor trouwe plichtsbetrachting en aanhanke- ïykheld niets meer dan stoffeiyk loon alleen en dit soms nog niet eens met een goed hart I Hoeveel dienstbaren toonen zich een uit nemende behandeling hunner meerderen onwaardigLaat een vierde der klachten over onze dienstboden gerechtvaardigd zyn om ons te leeren dat ook in die klasse veel ondank baarheid wordt gevonden. Denk u eens de moeilyke betrekking van opvoeder dei; jeugd, onderwyzer, leeraar of hoe ge hem noemen wilt. 't 16 een zware taak, die heel den mensch vraagt. Hoe weinig wordt deze arbeid, ik zeg niet eens door de kinderen, maar door de ouders zeiven op prys gesteld en gewaardeerd. Yan dankbaarheid voor hetgeen aan hun kinderen wordt gedaan en bewezen by 't gros der ouders geen sprake. Neem eindeiyk de betrekking tusschen ouders en kinderen, een teedere betrekking, waar zy gesteund worden door banden des bloeds. Als de ouders hun kinderen waarlyk liefhebben, dan hebben ze veel -voor hen over, dan doen ze veel voor hen. 't Is niet zeld zaam dat ouders zich ontbering en opoffering getroosten ter wille van hun kinderen. "Wordt die liefde en toewyding van vader en moeder immer met wederliefde beantwoord? Ach, dat het zoo warel Menig kind doet zyn ouders, door met ondankbaarheid en wangedrag het vele goede te vergelden dat het van hen om niet mocht ontvangen, grooto smart aan. Hebt gy niot wel eens door hartoiyke belangstelling gedreven aan dezen of genen raad gegeven, hem of haar er op gowezen wat zy te doon ofte laten hadden»misschien op vriendelyken toon de waarheid gezegd, niet uit lust om te vitten, maar met het doel om te verbetoren? Dan zal het u ook wel gebeurd zyn, dat men u bemoeiziek vond, erger nog, dat men 't u zeer kwaiyk nam en boos op u werd. Zoo hebben herhaaldoiyk en wie het meest weldeed het menigvuldlgst, ervaren, dat goed doen niet wordt gewaardeerd, minder nog beloond. De waarheid is al oud, dat er van de tien beweldadigden één ls, die dankbaarheid toont, en dat die één dikwyis iemand is, waarvan men 't minst dankbaarheid ver wacht had. Zoo heeft het spreekwoord: „ondank is 's werelds loon", recht van bestaan tot op den huidigen dag en thans vooral. Want het plantje der dankbaarheid tiert helaas, in onzen tyd al heel 6leclit. Daar zyn dan ook menschen, die, na een of meer onaangename ervaringen, 't goed doen verleeren. Hun menschenliefde en medelyden verandert in onverschilligheid in het lot van hun naasten, zy houden met weldoen op. Dat nu vind ik jammer. Ik ga jn theorie met deze menschen al vast niet mee en Ik hoop ook niet in de practyk. In de eerste plaats ben ik van meening dat wy in goed doen moeten volharden, een voudig omdat het ome plicht is; een plicht schuift men zoo maar niot van zich af, ook al is hy niet aangenaam. Tegenover goed-doen staat kwaad-doen. Daar toe zou een mensch, als hy grooten ondank oogst, haast geneigd zyn. Kwaad-doen mogen we niet, dat weten we. Doch wy kunnen ook niets doen, onverschillig staan tegen over het lot en het leven onzer medemenschen. Er zyn werkeiyk zulke rampzaligen. Niets-doen is mets-wezen en wy behooren ook in betrekking tot de ons omringende menschenwereld iets te zyn. Daarom biyf ik goed-doen, afgescheiden van loon of ondank, beschouwen als 's menschen roeping, waaraan men niet ontrouw mag wordeD. Ondank 's werelds loon! 't Zy zoo, doch juist daarom mogen wy niet vertragen in 't bewyzen van weldaden, immers weldoen om dank is 't ware weldoen niet. Daar zijn menschen, die goed doen om dank. Daar zijn er, die het doen om geöerd of geroemd te worden. Ia er zijn er, die goed doen om invloed te krygen, om van dien invloed ter gelegener tyd gebruik te maken ten eigen bata. Alle goed-doen „om den wille van" is zelfzucht en derhalve uit den booze. Wy moeten goed doen zonder byoogmerken, zoekende niet ons-zelven, maar anderen. Op dèt standpunt denkt men niet aan dank; op d&t standpunt deert 's werelds ondank niet. Gy, die daar beweert vroeger te hobben welgedaan, maar or nu mee te zyn opgehou den, bedenkt dat ge met deze bewering aan toont dat uw weldoen niet het rechte weldoen is geweest. In overdryvlng is wel oens gezegd, dat de dankbaarheid de wereld uit is. Gelukkig ia dat niet waar. Maar weet go, wat we moeten trachten te verkrygen? Wy moeten trachten te verkrygen, dat de ondankbaarheid de wereld uitgaat. Het eenigo middel daartoe is niet ophouden met goed-doen, maar vol to houden. Het gestadig vallen van een waterdroppel holt zelfs een steen uit. Is tiet stugste menschenhart nog niet zachter dan een steen en de kleinste weldaad niet meer dan een waterdrQppel Volhardend weldoen zal de grootste ondank baarheid ten slotte overwinnen. Ten slotte noem ik nog één reden, een heel mooie reden, waarom wy in weerwil van 's werelds ondank in het goed-doen moeten volharden. In weldoen zelf is geluk gelegen. Wie "goed doet <*m loon, is een egoïst on hem ontgaat het geluk; maar wie het doet al# een plicht, hy zal hot vinden. Laten wy deze waarheid maar eens toetsen aan do werkeiykheid. Wy hebben immers wel eens een weldaad bewezen enkel gedreven door ons goede hart. Toen kwam er over ons een heedyk gevoel, dat verre van ons bleef als wy kwaad deden en dat niet ovor ons wilde komen als wy weldeden met welke bedoeling dan ook. Dat is de proef op de som, dat goed-doen zyn meester loont. Lezer, neem de proef, ook na bittere erva ring van 's werelds ondank, en gy zult er wel by varen. Ondank ls 's werolds Idonde vrucht van goed-doen geluk. Leiden, 30 Mei. Voor hot Stedeiyk Museum is van dr. A. W. Kroon, alhier, een schilderytje van B,a}iker Korff in bruikleen ontvangen, getTPfiji Bla_ Veuve." Het is door den schilder geteekend en gedateerd 1871. By Koninkiyk besluit is aan don heer C. A. Heykoop, op zyn verzoek, e'ërv^Tont- slag verleend uit zyn betrekking van land meter van het kadaster, zulks mot dankbe tuiging voor de diensten, aan den lande bewezen. De Spaansche gezant te 's-Gravenhage vertrok hedenochtend naar het buitenland. De referendaris van het Kabinet der Koningin, baron De Vos van Steenwyk, wordt gedurende Juni by don dienst vau H. M. geplaatst. Uit Renkum wordt geschroven dat sedert een paar dagen het nieuwe gedeelte van het Sanatorium Oranje-Nassau's Oord geopend is, waardoor gelegenheid bestaat 40 a öQ^patiën ten op te nemen. Reeds 60 patiénten zUn verpleegd sedert de opening der inrichting, waarvan 20 zyn vertrokken, die meerendeeLs met succes ^yn behandeld. Gedeelteiyk voor rekening van het Emma- fonds worden 3 a 4 personert inkle inrichting verpleegd. Jhr. mr. De Marees van Swinderen, Hr. Ms. nieuwbenoemde Minister-resident te Bucharest, ls in zyn standplaats aangekomen. De Fransche gezant by ons Hof, de heer De Monbel, heeft zich heden voor geruimen tyd naar Parys begeven. De secretaris der Italiaanscho legatie, graaf Do Bosdari, wordt morgen te's Qraven- hage terugverwaoht van zyn langdurig buiten- landscb verlof. Uit de Am8terdam8che Vereeniging van muziekonderwyzers en -onderwyzeressen is een Noderlandsche vereeniging van dien naam gegroeid. Het doel is een nauwere aaneen sluiting te verkrygen van de muziek-docee- renden in den lande, door het houden van vergaderingen en voordrachten, het uitgeven van een vereeniglngsorgaan, het uitvoeren van nieuwe werken, het aanleggen eener bibliotheek, enz. De vereeniging zal afdoellngen vormen, waar minstens tien leden zich aan eensluiten. Het bestuur der Am6terdameche vereeni ging, die reeds drie jaren met Yrucht werkt, is voorlooplg hoofdbestuur der Vereeniging: Ary Belinfante, voorzitter, J. H. Garms Jr., C. F. Hendriks Jr., Simon van Adelberg, se cretaris, en J. W. Kersbergen. De heer Van Adelberg, Weteringschans 223, verstrekt in lichtingen. Wy vernemen, dat do Nederlandsche Bede vaart naar Lourdes, die den 9den Juni vertrekt, ditmaal weer talrykor zyn zal dan de vorige. Hoewel de reis thans niet valt in den vacantle- tyd, hebben zich 460 pelgrims aangemeld, onder welke een 50-tal eerw. hoeren geosteiyken. Het aantal zieken Ia ongeveer een 60-tal. De iyst van deelnoming is thans gesloten. (De Tijd.) Men meldt uit Dordrecht: Ingevolge het besluit der algemeens vergadering van „Effatha", waarby werd bepaald, dat de zorg voor het onderwys en die voor de huishou ding in het Instituut voortaan worden ge scheiden, heeft het Bestuur tot vader en moe der benoemd den heer K. Nettlnga en echtge- noote. De beer Nettlnga is thans onderwijzer aan de Christeiyke school to Oosterend (Fr.). Den heer J. C. Eger, leeraar in de wis kunde aan het gymnasium te Doetlnchem, is op zyn verzoek wegens hoogou ouderdom eervol ontslag verleend. De vacantiekamer van den Hoogen Raad zal gepresideerd worden ln Juli door den president mr. F. B. Coninck Liefstlug, in Augustus door den vice-president mr. J. J. van Meerbeke. De kamer zal verder gedurende de beide maanden zyn samengesteld uit de raadsheeren mrs.: A J. Clant van der Myil, A. P. Th. Eyssoll, S. M S. do Ranitz, E. W. Quljé, A. Telders en jhr. W. H. de Savornin Lobman. Voor het volgende zittingjaar (1 Sept. 1902 80 Juni 1903) zyn de Kamers samon- gesteld als volgt: Burgeriyke karnor, president: mr. F. B. Coninck Liefsting, raadsheerenmre. Jhr. B. C. de Jonge, A, P. Th. Eyssell, S. M. S. de Ranitz, E. W. Guljó, A. M. van Stipriaan Lulscius, A. Telders en jhr. S. Laman Trip; proc. gen. mr. C. Polis, adv.-gen.jhr. mr. A. J. Rethaan Macaró; griffier mr. C. H. Q. van Stryen, subst.-grifflor mr. B. Ermerlns. Kamer van Strafzaken, vice-president mr. J. J. van Meerbeke, raadsheeren: mra. A. A. do Pinto, jbr. P. R. Feltb, A. J. Clant van der MyII, jhr. D. G. van Téylingen, jhr. W. H. de Savornin Lobman en de nog te benoe men raadsheer in do vacature-Hanloadvo caten-generaal mrs. T. J. Noyen en A. Ort; subst.-griffier mr. J. van der Jagt. Te Middelburg ls overleden dB. Janse, die op de Zeeuwsoho eilanden algemeen be kend was als de predikant dor Ledeboersche gemeenten; do eigenaardige verschyning met steek en korte broek, zooals vroeger de predikanten gewoon waren te dragon, werd algemeen geëerbiedigd, omdat hy als zeer zachtmoedig en vrlendeiyk bekend stond. Na het overiyden van ds. Ledeboer werd als op volger benoemd da. Van Dyke en na dozen ds. Janse, die ln dien tyd landbouwer in Walcheren was. Deze godsdienstige gezinte, als gereformeerde bekend, is niet aangesloten by de Qeref. kerken A of B, maar leidt een gohael zelfstandig leven, zoowel wat kerk bestuur als wat prediking betreft. De Residentiebank te 's-Gravenhage zal, naar men verneemt, 6 pCt, uitkeoren op de aandeelen aan toonder en 15 pCt. op de con tante storting der aandeelen op naam. In de a. s. Donderdag te houden alge- meene vergadering der Vereeniging tot be- stiyding van oneeriyke concurrentie, te 's-Gra venhage, zal behandeld worden een bestuurs voorstel tot reorganisatie der Vóreonlging tot een algemeene winkeliersvereniging, als te Amsterdam. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan do vereeniging „Centraal Israöl. Oude- Mannen- en Vrouwenhuis voor Nedorland en de Koloniën te Gouda" een gift van 150 geschonken. Tot onderwyzer aan de school mot den Bybol te Hillegora is benoemd de heer A. J. D. Blom te Bunschoten, die 1 Aug. a s. deze betrekking hoopt te aanvaarden. In de corresp. van do „Holl. Lelie" bericht Johanna Van Woude, „dat zy de redactie heeft opgezegd". En dan „Wat zal ik biy zyn, als het zoover is I" Biykens mededeeling in de staatscourant van heden moeten allen, die zich ter ver- kryging van het diploma van landbouwkun dige willen onderwerpen aan het eindexamen der Rykslandbouwschool, zich vóór 10 Juni, onder overlegging hunner geboorte-akte en met nauwkeurige opgave van hun adres, aan melden by den voorxitter van de commissie met het afnemen van het examen belast, den heer P. van Hoek, te 's-Gravonhage. De minister van oorlog brengt in de staatscourant van heden ter kennis van belanghebbenden: lo. dat in het jaar 1902 geen studenten in de geneeskunde van de Universiteiten hier te lande zullen worden toegelaten tot de verbintenis, bedoold by art. 18 der wet van 2 Augustus 1880 (Staatsblad no. 145), om, na bet verkrygen van den titel van arts, een benoeming tot officier van gezondheid by het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht aan te nemen; 2o. dat er voor zes burgergenees- kundigen (artsen), die voor den militairen geneeskundigen dienst physiek geschikt zyn, gelegenheid bestaat om te worden benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, onder het genot eener premie voor eens van twee duizend vyf honderd gulden f 2600). Men schryft uit Delft aan de „N. R. C."s Voor eenigen tyd deden B. en We. dezer gemeente een oproeping van sollicitanten naar de betrekking van hoofd der openb. lagere school No. 8 en van hoofd van den gomoen- teiyken handelscursus, welke beide function vroeger door den heer Ter Laan waren bo- kleed. Ruim 60 sollicitanten meldden zich aan. Thans hebben deze sollicitanten allen hun stukken teruggekregen. B. en Weths. deolon hun in een begeleidend scbry ven mede, dat „byzondere omstandigheden" de benoe ming nog wol eenigen tyd zullen doen ver tragen; waarom B. en Weths., om sollicitanten nioc te dupeeren by eventueele nieuwe solU tatle de stukken aan de resp. bezitters retour- neeren. Men gist (en zeer waarschyniyk ls dit juist) dat-eon reorganisatie van den handelscursus (in verband met de daartoe strekkende adres sen van de Delftsche Hando.cvereeniging, van Morcurlus en van do afd. Delft van den Nat. Bond van Handels- on Kantoorbedienden) op handen is, waardoor een anc-ore combinatie van de function noodig zou worden. Het stoomschip „General" (uitreis) ver trok 29 Mei van Delagoabaai; de „Teucer", van Amsterdam en Liverpool naar Java, pas seerde 29 Mei Gibraltar; de „Prins Willem V" arrivoerde 30 Mel van West Indiö te Nieuw- York; de „Rotterdam", van Rotterdam naai Nieuw-York, passoerdo 30 Mei Scilly. Noordwykorlioul. In de buurt van het Paardonkerkhof onder deze gemeente waren erwten gelegd, hotgeon ook was opgemerkt door de vogels. Fluks werd nu volgens de regelen der kunst een vogelverschrikker samen gesteld. Zooals ie daar stond mot zyn grootejasen uitgespreide armen, was ie verschrikkelUL. Dat daar zou geschieden wat des vogelver schrikkers was, word niet botwyfeld en geon vogeltje waande men in de nabyheid. Maar, naar 't schynt, kent ook de brutaliteit van dat diertje geon palen. Althans dezer dagen ontdekte men ln den borstzak van don vogelverschrikker hot nestje van een blauwpaapje mot vier jongen. Noordwyk-uau-Zoo. Donderdag avond gaf de harmomo-kapel „Crescendo" (directeur de heer Joh. Ooslelaar) voor liaar donateurs, donatrices en kunstlievende leden een concert in do groote zaal voor het badhotel Konynen- burg. Evenals we zulks van „Crescondo" gowoon zyn geraakt, word het uit elf num mers bostaande programma, behoudens mis schien een enkel vlekje, onberispeiyk uitge voerd. Van do drie nieuwe, d. w. z. voor hot eerst door de kapel uitgevoerde nummor» voldeden het meest No. 2 Ouverture „Póte Printanière" (Kessels) en No. II „Soidiera in the park", marsch van J. Monckton, wolke laatste (gedeelteiyk) herhaald moest wordon. Doch ook do oude bekenden „Crescondo" krUgt langzamerhand een flink repertoire oefenden nog steeds hun b6kooriykheid uit, getuigo No. 3' Souvenir uit „Slradella" (Flotow), No. 5 Fantai8ie uit „la Fillo du Régiment'', No. 7 koor en marsch uit do „Zau- beiflöte" waarin van de bassen veel gevorderd word, maar vooral No. 10 „Fantaisle triom- phale" (J. G. v. Dam), dat forsch en keurig ten gehooro werd gebraebt. Mot oen enkele mededeeling zy nog melding gemaakt van een paar kleine solo partyen voor piston on klarinet, die door hun zuiverheid uitmuntten. Een niet overtalryk, doch gedistingeerd publiek woonde de uitvoering in de not versierde zaal by. Itjjnsburg. De candidatenatelling voor hot lidmaatschap van don Gemeenteraad (vacature: wyien de heer J. v. Bourgondiön) is bepaald op 10 Juni a. s. Met do Donderdag jl. gehouden velling zyn de veilingen van te veld staande bloem bollen e. a. gewassen afgeloopen. Over het algemeen waren de gemaakte pryzon hoog. Wat goed te veld stond bracht flmko pryzon op; de dure soorten gingen voor don handel zelfs te hoog. Hierby trad moor de kweekers- dan do handelsgeest op den voorgrond. Gisteravond vergaderde de afdeeling Rynsburg der Vereeniging van het HoIL Bloem- bollenkweeker8-Genooiscbap. Hoofdschotel van den avond was het verslag van don heer H. J. den Haan, die ln een vorige vergadering als afgevaardigde was gekozen om te Wato- ringen do wyze en do resultaten na te gaaa van de daar te houden vetiingon. Volgens dit verslag wordon to Wateringen de veilingen gehouden vanwege do afdeeling aldaar van het Holl. Bloembollenkw.-Gonoot- schap en wel by afslag en by opbod, zonder notaris en directeuren. Alleen leden en geln- troduceerden mogon koopen. De introductie beeft op ruime schaal plaats. Een der ledens getroost zich kosteloos de moeite de partyen ln te zetten en op waarde te brengen. De inzet biyft echter voor rekening van den principaal. Betaalt de kooper 2 November, dan zyn voor hem do kosten 5%; betaalt hy echter voor den lsten opneemdag, dan krygt hy Integendeel 4% korting. Wordt voor den lsten opneemdag niet be taald, dan zyn allo koopors verplicht twee solide borgen te stellen.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1