Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. InterpollatieFock. Aan do orde is dc intcrpellatic-Fock over de liandclsinrichtingen te Soerabaia. De heer Fock herinnert aan hetgeen bij de Indische begrooting ie gezegd en ook aan het adres van dc Vereeniging „Moederland en Koloniën." Aan de beraadslagingen nam o. a. deel do heer Op ten Noort, wicn do Rogeering groo ve autoriteit toekent. Nog dezer dagen heeft mr. N. P. van den Berg gezegd, dat de toestand van de haven plaats Soerabaia even gebrekkig is als ten tijdo der Oost-Indische Compagnie; de toe stand is onhoudbaar; grootc schepen kunnen niet op do reodc komen; een goede toegangs weg is noodig. Alles moot thans op prauwen wordon overgebracht, hetgeen nog bemoei lijkt wordt door banken bij de Kalimaas. Op deze wijze kan een handelsplaats als Soerabaia natuurlijk niet tot I loei geraken. De beteekenis van Soerabaia als handels plaat-s rechtvaardigt zeker de kosten voor af doende verbetering. Talmt men, zoo zal de gehcele handel zich verplaatsen naar Singa pore. Het in een dwaling, te gelooven, dat Java alleen door irrigatiowerken kan gebaat wor- 'dcn. De intcrpellant geeft der Rcgecring in overweging een niet te grootc commissie te benoemen, met opdracht, verschillende plan- i ncn te overwegen en om den toestand te Soe- xabaia te onderzoeken en een uitgebreid rap port in te dienen. Spreker vraagt den mi nister van Koloniën cf deze bereid is, af doende maatregelen ter verbetering dor ha- ven- en handelsinriohtingen te Soerabaia voor to bereiden binnen twee jaar, en of dc vninistcr bereid is, mede te deelen, welke maatregelen zullen genomen worden. Do minister van kolomen, (do heer Yan Asch van Wijck), verklaart zich in beginsel Ceroid zooveel mogelijk den handel te Soera baia niet alleen to behouden maar ook uit to breiden. De voorloopige werken voor verbe tering in het Westgat zijn afgeloopen. Do ministor kan nog niet aanstonds toegeven, dat dc toestand to Soorabaia zóó treurig is als intcrpellant schetste. Na publicatie der verschillende plannen kan worden overzien, wat voor verbetering der havonwerken kan gedaan worden.^Men weet zeker, dat een en ander veel geld zal kosten. Op de vraag van den intcrpellant kan de minister dus niet pertinent antwoord goven. Een publicatie der plannen en bcschoiden moet voorafgaan. Dc heer F och wil zijnerzijds do publicatio 'der stukken afwachten. Hierna wordt dc interpellatie gesloten. Aan de orde kwam nu dc wijziging van Hoofdstuk IX der Begrooting voor 1902, ■Waarbij do heer Van Wijck opheffing van ^ot Hcngstcndepöt te Bergen-op-Zoom be pleitte. Do Minister van Waterstaat, do heer Dc Harez Oycns, zegt, dat er van een Rijks-paar- dcnstocterij geen sprake is; overigcn3 is de toestand beter dan beweerd wordt. Na nog eenig debat werd hot ontwerp goedgekeurd. De zitting werd daarop verdaagd tot Dins- 'tag. Uit de Tweede Kamer. Een onweersbui losgebarsten 't Is gisteren in dc Kamer anders gèloo- pen dan in de natuur. De atmosfeer was zoel <jn drukkend; er werd onweer verwacht, dat is uitgeblovcn. In do Kamer was hot ook warm, maar aan een onweer dacht niemand, cn ziedaar barstte aan het einde der be handeling van dc wet op de krijgstucht toch nog een buitje los. Grootc schrik, onder vrienden van de Rcgcoring vooral; dc heer Do Waal Malofijt, die het electrische schokje heeft verwekt, werd zelfs doodsbleek; ande ren want er zijn in de Kamor ook men- schen, dio van een onweertje niet bang zijn anderen vermaakten zich uitbundig. Maar sensatie was cr, grootc sensatie, zooals uo telegraaf gisteren naar allo hoeken van hot land seinde. De heer Fock, die, nadat het tmweder een woinig was afgezakt, voor zijne interpellatie over dc havenworken van Soerabaia aan het woord kwam, kon, hoo hij zijn best deed, maar weinig belangstelling wekken cn dc heer Van Wijk, dio een „eervolle begrafenis" voor het rijks-hcngst-veulen-depöt te Bergen- op-Zoom vroeg, had bijna geheel geen hoor ders meer, steeds dropen meerdere leden af om elders het gobeurdo van den dag nog eens to bespreken. Wat er gebeurd is, weten onze lezers. Door dc socialisten was een amendement op art. 66 ingediend, strekkend om do uit voering van een krijgstuehlelijke straf ts schorsen, totdat in laatste instantie, ingeval van reclame, zou zijn beslist. Do Minister van Oorlog wilde daar met het oog op do practijk niets van weten; ondanks dc hard heid van het artikel zelf trachtte do Rogee- ringscommissaris nan to toonen dat dc Re geering niet verder kon gaan door den ter mijn van beraad of men reclameeron wilde of niet met J.wec dagen to verlengen. Daar- mode was echter heb rechtsgevoel dor Kamor niet bevredigd. Do heor Schaper trok go- ducht van leer; word hij hard aangevallen, hij betaalde met gelijke munt terug. Do gees tigheid van Dc Stuers over deheindschocnen cn eav-dc-cölbgnc werd met een contra-gees tigheid, over antiquiteiten beantwoord, 't Lachen ging echter do Kamor niet best af. Dc heer Staalman, die zich meer-en meer aan de zijde der sociaal-democraten schaart, werd bitter tegenover zijn oude geestverwan ten, die, waar zij bij monde van den heer Lobman noodzakelijk kwaad erkenden, vol gens hem hun beginsel verloochenden. De heer Malefijt, stolde nu met de beste be doeling wellicht, een bemiddclingsamendc- ment voor, dat onze lezers kennen. Hij wilde namelijk hij beklag de straf uitstellen tot na do beslissing in eerste instantie. Uit anti-militairisme zal de heer Malefijt wel niet hebben gehandeld, waarbij dezer da gen nog blijk gaf van zekere militairistischc gezindheid door tegen de vrijstelling van de lichtingen '95 en '90 te spreken cn te stem men. Waarom hij het gedaan moge hebben, zeker zal het hem nu berouwen. Maar waarom trok hij het dan niet in, toen de ..unistcr na het ernstig te hebben bestreden, de aanneming er van beslist ontraadde, wat ook dc Com missie van Voorbereiding had gedaan Het amendement-Schaper werd verworpen maar verkreeg toch nog 18 stemmen, die der socialisten en vrijzinnig-democraten met de heeron Smcenge en Roessingh, benevens den heer Staalman. Bij dezen voegden zich voor het amendc- ment-Malefijt nog do volgende heeren van links: Fock, Hubrecht, Hennequin, Zijlma, Goeman Borgesius, Van Styrum, Lely, Rink cn Den Hertog en de volgende van rechts: Sluys, Van Asch van Wijck (Amersfoort), Van Vliet, Van Löbon Seis, Schokking, Do Waal Malefijt, Idenburg, Brummclkamp, Duymaer van Twist, Van de Velde, Serct, Pompc van Meerdorvoort cn Van Veen. Tegen stemden dus: allo katholieken, allo vrij-antirovolutionairen, behalve de heer Van Veen, de meeste liberalen en voorts de anti revolutionairen Van Heemstra en Krap. Daarop stond de Ministor van Oorlog boos op en vroeg de verdere beraadslagingen te schoreen. Hij panto zijn papieren in zijn portefeuille, liop nog wat driftig pratend rond alsof hij de verzuchting slaak te: „verlos mij van mijn vrienden, met mijn vijanden zal ik het zelf wel stellen" ea vertrok onder de algemeeme ontsteltenis van de Ka mor. Zooals wij reeds zeidon, het gelaat van den afgovaardigde uit Broukelen toekende de uiterste ontroering, vele zijner partijgc- nootcn schenen ietwat mindor geroerd, de vrijzinnig-democraten beleefden blijkbaar Schadenfreude en de socialisten grinnikten. Dc tegenstemmers, waaronder, alle katholie ken, konden de oogen vrij opslaan; zij waren volkomen onschuldig aan dit bedrijf. Wat nu? Wellicht zal men beprooven om een uitweg te vinden, door bijv. art. 60 op nieuw in behandeling te brongen, waarop de Minister Bcrgansius het geamendeerde arti kel onaannemelijk zal verklaren, waarna ban worden getracht een geheel nieuw artikel to maken, dat de Minister wèl zou willen. Hoe het moge loopon, men zal van do rech terzijde der Kamer wel al het mogelijke doon om de zaak tc redden en den persoon... Mi nistor Bergansius. Do heer Dc Waal Malefijt, die, nu Dr. Kuyper zelf aan de groene tafel zit, het lei derschap der partij blijkbaar heeft op zich genomen, heeft hiermede blijk gegeven dat hij bij andere eigenschappen ook den tact van den meester jnist. Gemeeiiteruu<l van Uazersvronde. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de bur gemeester. Opening met gobed. De notulen worden gelezon en onveranderd goedgekeurd. lo. Ingekomen waren drie stukken van Qed. Staten, bevattende de goedkeuring van Raadsbesluiten en van de regeling der plaat selijke belasting. 2o. Ingekomen oen verzoek van don heer H. Krop, hoofd der oponbaro school aan den Rijndijk, om nog een maand verlof uit zyn botrokking te mogen genieten, tot volledig herstel van zyn gezondheid. Dit verlof wordt verleend. 8o. Aan den heer G. Lindenburg wordt op zijn vorzook ontheffing van schoolgeld ver leend voor zyn dochtertje, dat gedurende acht maanden wegens ongesteldheid de school niet hoeft bezocht. 4o. De gemoentobegrooting wordt met f 2000 verhoogd, wegens de opneming van die som voor kasgold, waartoe in de vorige Raads vergadering werd besloten. By de gebruikeiyke rondvraag wordt aan den heer C. Korteweg, op zyn vraag, hoe menigmaal de reolame-commlssio zitting zal houden, door den voorzitter geantwoord, dat alle reclames op óón dag kunnen worden behandeld. Hierna wordt de vergadering ge sloten. CORRESPONDENTIE. - Ingezonden stuk- Ken of mededeelingen, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zfide gelegd. De nieuwgebouwde restaur a- tiezalen in het Kuihaus tc Scheveningen worden op 14 Juni geopend. Verschil lende verbeteringen zijn overigens nog aan gebracht. Het nog aanwezige gaslicht in de Kurzaal is vervangen door electrische ver lichting; in de gaanderij (landzijde) zullen voortaan Ne lamp en branden, co bierzaal is gedeeltelijk hieuw gemeubeld en ten slotte zullen voortaan electrische schellen op het terras den aanvang der muziek na de pauze aankondigen. Do over var in g op deSchie. Naar aanleiding van het overvaren van de aehtriemsgiek van de Delftsche Studenten- Rooivcreeniging „Laga", bij de Universi- teifcswedstrijden op Zondag jl. door het Delft sche bootje der reeaerij „Dc Schie", is op last van den burgemeester van Vrijenban door do beide rijksveldwachters, die zich op dc geïmproviseerde politicboot „Piccolo" be vonden, een uitvoerig proces-verbaal opge maakt van het gebourde. Het proces-verbaal is ingeleverd bij den burgemeester van Vrijenban, en vervolgens in handen gesteld van don officier van jus titie te 's-Gravenhagc. Men meldt uit Terneuzen aan do „N. R. C.": De onderwyzer aan de oponbare school J. V. is gisteren gearresteerd als verdacht van onbetamoiyke handelingen met leerlingen. Hy hoeft zich in het arrestantenlokaal opgehangen. Toen raon hem afsneed, was hy al dood. Er wordt gemeld, dat door de directie der Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappy onderhandelingen worden gevoerd met Marconi, over het tot-stand-brengen eener draadloozo teiegraaf-vorbinding tusschen Sta voren en Enkhulzen. Het zou in Nederland de eerste verbinding van dezen aard zyn ton behoeve oenor parti culiere maat8chappy. Bij een parade ter eere van de voor de onthulling van het Rochambeau- standbcold in Nieuw-York aangekomen gas ten, stortte, volgens de „Frankfurter Zei- tung" een houten brug, die over een opon- gebroken straatgedeelto in do 6de Avenue was gelegd, in. Een persoon werd gedood, 110 werden gewond. Duro schilderijen. Op do voi- ling Lutz, Woensdag cn gisteren tc Parijs gehouden, zijn reusachtige prijzen betaald voor moderne Franschc schilderijen. Corot's „Garda-meer" haalde 231,000 franken; een „morgen" van Corot ging weg voor 95,000 frankon; een Daubigny voor 76,000, een „trompetter" van Góricault voor 45,000, een „onweer" van Troyon voor 46,000, een Rous seau voor 54,500, een Jongkind voor 42,000 franken. Een noodlottige weddenschap. De 23-jarige J. H. te Nieuw-Amstordam (Dr.) ging met zijn kameraden een wedden schap aan om over het Oranjekanaal tc zwem men. Hij begaf zioh gekleed to wator en had bijna don overkant boroikb, toen hij eens- klp-ps in dc diepte wegzonk. Eenige oogenblikken later word hij leven loos opgehaald. Uit For t-d e-F rance, op Martini- quo, wordt van 27 dezer gemeld, dat in den afgeloopen nacht een sterke gloed aan den hemel werd gezien over een grooto uitge strektheid. Vele inwoners ontvluchtten de stad, maar keerden na een paar uren terug, toen het verschijnsel ophield. Het blijkt dat men met een nieuwe uitbarsting van de Pe- lóe heeft te doen gehad, welke het noordelijk deel van het eiland weer mot een 16 centi meters dikke aschlaog overdekt heeft. Dat was ook het geval te la Trinitó, op do noord oostkust van het eiland, waar men een nieu we stad wilde bouwen. Te Basso Pointe werd een huis vernield, maar er zijn geen nicuwo slachtoffers. Hot offioicele boricht van de nieuwo uit barsting van de Mont Pelé op 20 Mei behelrt nog de bijzonderhoid dat Grando Rivièro Macouba, Basse-Pointc, Morne-Rouge, Ajou- pa-Bouillon en Lorrain, waar asch is geval len, door de bevolking zijn ontruimd. Deze vluchtelingen worden te Fort-dc-France in gekwartierd. Do Parijsche academie van wetenschappen heeft besloten een expeditie te zenden naar Martinique en de overige Antillen om den algcincenen toestand tc bestudeeren. Uit Fort-dc-France is al reeds professor Hill vertrokken voor een onderzoek van de Mont Pole. De geleerde zal trachten dien berg te beklimmen, ten einde den krater te bezichti gen. Van dc professoren Kennan en Javassi, die Donderdag naar het binnenland zijn ver trokken, is sedert niets vernomen. Men maakt zich ongerust over hun lot. Van St.-Vincent wordt gemeld, dat de laat ste regens de ïyken van de pas begraven slachtoffers hebben bloot gewoeld. De opening van ifel Sanatorium te Hellendocrn. Begunstigd door prachtig weder, had de plechtige opening plaats van het eerste sana torium te Heilendoorn. Om haar by te wonen vertrok H. M. de Koningin-Moeder om tien uren drio eu vyftig met den gewonen trein uit Apeldoorn met twee dames en twee heeren van de hofhouding via Deventer Almeloo naar Heilendoorn. Z. K. H. Priu6 Hendrik deed H. M. uitgeleide tot In den ealonwagen van de Centraalepoor. H. M. kwam op den bepaalden tyd aan het station Ny verdal aan, waar schoolkinderen H. M. een welkomstlied toezongen. Een paar meisjes boden H. M. bouquetten aan. Nadat B. en W. de Koningin-Moeder hadden begroet, reed H. M., terwyi een muziekkorps Gezang 96 speelde, naar het dorp. Daar bood een dochtertje van den voorzitter der feestcom missie, don heer Teeselink, H. M. oen bouquet aan en was alles in feesttooi. Langzaam rood de stoet door de gemeente Heilendoorn, waar een dichte menigte lrngs den weg was geschaard en drie eerepoorten opgericht waren. Te kwart over tweeën had H. M. het sanatorium boroikt. Langzaam reed do stoet door de gemeente Heilendoorn, waar een dichte menigte langs don weg was geschaard en drie eerepoorten opgericht waren. Te kwart over tweeën had H. M. het Sanatorium bereikt. De tocht van het station naar het Sanatorium was voor H. M. een blyde intrede. De koninklyko victoria toonde aan hot eind van don tocht een waar bloemenbed. De overige genoodigden waren per extra- trein van Zwollo gekomon. Onder moer werden opgemerkt: dr. A. Kuyper, Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. R. Mol vil baron van Lynden, Minister van Buitenlandscbo Zaken, P. Lycklama él Nyoholt, Commissaris van H, M. de Koningin voor Overtjsol, mr. C. baron do Vos van Steenwyk, mr. G. Jannink, J. M. baron van Voorst tot Voorst, mr. E. A. van Marie, leden van Ged. Staten van Overysel, mr. A. J. Dykraeoster en mr. J. A. van Royen, leden van do Eerste Kamer, en vele' bekonde medici, zoomode leden van sub comitó's. Do openingsplechtigheid had plaals in de groote mannenzaal van het gebouw. Bestuur- deren, mot dr. J. J. Homoet van Arnhem aan het hoofd, ontvingen hier H. M. De verloofde van dr. Josselio de Jong, mej. Kitty van Prebn, bood H. M. hier een bouquet aan, terwyj Let dochtertje van dr. Pynappol oen sieriyk gebonden programma aan H. M. mocht overhandigen. Nadat H. M. mot het gevolg de zaal was binnengetredon, werd door een dameskoor, onder leiding van den heer Van Riemsdijk, uit Zwolle, een Psalm van Valerius gezongen. Dr. J. J. Homoet, president van het hoofd bestuur der Vereeniging tot oprichting van Sanatoria voor minvormogonen teringlijders in Nederland, hield daarna een rede. H. M. hield oen dor bloemstukken, een tuil van donkere rozen, tydons de plechtigheid in de hand. Do rede van den hoer Homoet nam een tweede plaats by do plechtigheid in, maar van het begin tot het einde ble6f de aandacht wnarmode H. M. luisterde, onverflauwd. H. M. droeg oen zwart crêpe kleed met ruche over de schouders en zwarten hoed met wit gegarneerd. Op zeer verdionsteiyke wyzo zong na do rede het dameszangkoor eon Psalm van Schubert en daarna giDg H. M. do Koningin- Moeder tot de opening over. H. M. de Koningin-Moeder, het Sanatorium openende, sprak alvorens gevolg te geven aan de uitnoodiging van het bestuur dit Sanato rium te openen, een woord van oprechten dank aan den geachten spreker, bovenal waar deze van geheeler harte die droeve dagen die achter ons liggen had herdacht en zyn wenschon ge uit voor 't welzyn onzer Koningin. Ik spreek myn dank uit, zeide H. M., aan het geheele Nederlandsche volkvoor de bede, die het op zond tot God voor het behoud der Koningin. Ik ben innig gelukkig, dat de toestand der Koningin my toelaat hedon hier de verzeke ring te komen geven van mijn belangstelling in doze stichting. Het is steeds myn overtui ging, dat in ons Vaderland meerdere sanatoria wenscheiyk zyn. Ik ben daarom verheugd, dat naast „Oranjo Nassau oord" dit Sanatorium verrezen is. Gods onmisbare zegen ruste op dit huis en het menschliovond werk, dat hier verricht zal worden. Het is my een voorrecht dit Sanatorium voor geopend te kunnen ver klaren. Na de rede van H. M. klonk een driewerf: „Leve de Koningin I Leve de Koningin-Moeder I" gevolgd door het zingen van li9t Wilhelmus door hot koor. Een aangrypend oogenblik in het openings woord door H. M. de Koningin-Moeder was die herinnering aan de ziekte van Haar geliefde Dochter. In menig oog blonk een traan en niet zonder aandoening sprak de Moeder deze woorden. Zeer diepen indruk maakte het daarop volgende gebed van ds. De Vries voor de gezondheid der Koningin op de Vorsteiyke bezoekster en geheel het auditorium. Ook dankte de predikant nog voor de belangstel lende tegenwoordigheid van do hier aanwezige raadslieden der kroon. Op haar bezoek beklom H. M. den uit zichttoren van het Sanatorium van waar zy van het schoone vergezicht ovor de om geving genoot. De Koningin-Moedor betuigde by het verlaten van Ny verdal hare voldoening aan den burge meester. Zy was zeer voldaan ovor de versie ringen, langs den weg en verzocht don bur gemeester haar dank aan de bevolking van Heilendoorn en Ntyverdaf over te brengen. Aan het diner, na afloop van de opening in het verenigingslokaal te Ny verdal, zaten o. a. de ministers Kuyper en Van Lynden, alsmede do Commissaris der Koningin. De Koningin Moeder is te 4,45 ure van het Sanatorium vertrokken, levendig toegejuicht door bet publiek. By Koninklyko besluit is benoemd in de orde van Oranje Nassau: tot commandeur cr. J. J. Homoet, te Ari.hem, voorzitter; tot rid Ier R. de Josselin do Jong, arts te 's-Graven- bage, secretaris van het hoofdbestuur der „Nederlandsche Vereeniging voor Volkssana toria"; tot ridder in do orde van Oranje Nassau, J. C. de Joncheere, ourgemeester van Heilendoorn. De mededeeling der Koninkiyke onderschei- dingen verleend aan dr. Homoet, dr. De Joa- seling de Jong en don heer De Joncheere, hoofd der gemeente aan welke het Sanato rium voor borstiyders is toevertrouwd ge schiedde tydons het diner dat tor gelegenheid der opening van de instelling werd gegever en wel door den minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Kuyper, die deze mededeeling deed voorafgaan door een warme toespraak, getui gende van de belangstelling der Regeering in de bestrijding der tuberculose. Aan tafel werd ook een telegram voorge lezen, waarin Z. K. H. de Prins der Neder landen harteiyken dank betuigde voor de wenscben voor hot algeheele herstel van H. M. de Koningin ontvangen, en zyn leed wezen uitdrukte, dat hy niet by de plechtige opening van het Sanatorium aanwezig heeft kunnen zijn. Met den gewonen trein, die om 6.40 op hot oorste perron, station Apeldoorn, stilstond, arriveerde H. M. de Koningin-Moeder met gevolg, via Deventer uit Hollendoom. H. M_ do Koningih-Mooder maakte de reis met den salon wagen van den N. C. S., en keerde met rfike bouquetten in de hand weder. Word H. M. do Koningin-Moeder by vertrek 's morgens om 10.53 uitgeleide gedaan door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Prins Hendrik verwelkomde woder by aankomst de Koninkiyke Moeder, mot wie Z. K. H. in een rytuig plaats nam ou langs de Stationsstraat naar het Palols reed, door de menigte het uur van terugkomst was niet algemeen be kend hartelijk toegejuicht. Van Het Loo. Vanwege het Koninklijk Jachtdepartement Het Loo worden op last van Prins Hendrik in on buiten het Koninklijk Park boogvor mige steenen paaltjes anngebiacht met vor- schillende daarin gebeitelde opschriften. De verschillende steenen worden geplaatst met het doel om bij te houden Jachtpartijen, de verzamelplaatsen en posten gemakkelijk aan te duiden, mooie plekken aan te wijzen en de gedachtenis van personen van naam voor vergetelheid te bewaren. Onder-rtle vele opschriften komen o. a. voor Koningsbank, Lcudensberg, Van Stin- gelingsbonk, Koningstafel, enz. Scliloss $€liaiiinl>nrg. Schloss Sckaumburg, het kasteel waar H.. M. dc Koningin na haar herstel oenigen tijd hoopt door te brengen, ligt nabij Balduin- stein, een klein station van den Lalm-spoor- weg (GoblenzGiessen). De afstand van het station tot het kasteel bedraagt langs doa rijweg 45 minuten. Langs een pad kan men in 2ö minuten, boven zijn. In 1194 wordt Schauroburg voor 't eerst in de geschiedenis vermeld. Het behoorde toen aan de heeren von Isenburg. Na in den' loop der eeuwen van hand tot hand tc zijn gekomen, werd het slot door erfenis eigen dom van den aartshertog Stephan van Oos tenrijk en werd na diens dood (1867) na een langdurig proces tusschen Oldenburg en Waldeck, aan den vorst van Waldeck toege wezen. Hot hoog gelegen kasteel is een prachtig gebouw, in zuivor middeleeuwschen stijl doqf aartshertog Stephan gerestaureerd. Van den toren heeft men een heerlijk uit* zicht naar het omliggende bergland. (Hbl.) To Heidelberg is overleden prof. Adolf Kuss- maul, die in Februari zyn 80sten verjaardag had gevierd, en toen van alle kanten volei bewyzen van vriendschap en bolangstellmg had 1 ontvangen. In 1889 had hij zyn profest iaat in de medicynon to Straatsburg neorgelegd. Zyn vak was pathologische anatomie en phy- siologio. Behalve vele wetenschappelyke werken, o. a. over vallende ziekte, over het zieloloven van pasgeboren kinderen, over maagziekte, enz. schreef Kussmaul ook „Jugenderinnerungen'' eines alten Artztes", die oen classiek boek, zyn genoemd. Eeu Tabaksmaatschappij ia Amerika. De „Newyork Herald" meldt, dateonmaat- schappy gevormd is te Trenton (New-Yersey), genaamd Havanna Tabacco Company", met een kapitaal van 34 millioen dollars, waardoor' de American Tobacco Trust do controle ver-' krygt op 85 pCt. van den. sigaren- en tabaks- handel van Cuba. Movrcuw Ketty Groen, uit Niouw-York, is de rijkste vrouw uit Ame rika. Zy was den rech ters zoo lang lastig ge- vallon, tot dozo haar eindelijk toestemming hadden gegeven, voor baar veiligheid stoóas een revolver by zich to dragen. De zestigjarige dame beweorde name lijk, dat haar leven van de z\jdo harer vorwanten bedreigd werd, om in het bezit van haar groot vermogen to komen. In 1865 stierf haar vader, doch volgene de be wering van mevrouw Green geen natuur- ïyken dood. Hy zou ver giftigd geworden zyn. Een geiyk lot trof haar man, die verscheidene jaren geleden stierf, en haar dochter. Nu stond men hóór naar 't loven. Byna iodoren dag ont ving zy ongeteekende dreigbrieven on eenige maanden geleden werd zy in een der atraten van Boston door oen onbekend man aange vallen. Alleen aan het krachtig tusschenbeide komen van een politie agent had zy haar roddiDg te danken. Toen de beambte de dame vroeg, of zy ook met het verdedigingswapen wiat om te gaan, antwoordde zy: Bekommer u daarover nieti Ik tref met gemak myn man op twintig meter afstand 1" In Nieuw-York is men er woinig over gestioht, dat men de mlillonnalrsvrouw het dragon van een geladen wapen heeft toegestaan, daar mevrouw Green vroeger door haar excentriciteiten reeds voel opzien verwekt en den rechtors dlkwyis veel moeite veroor zaakt heeft. De millionnairsvrouw met de revolver.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 12