N*. 12963 "V rijdag 30 Mei A«. 1902. fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van ion- en fieeftdagen, uitgegeven. Tweede Kamer. FEUILLETON. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden por 8 maandenJ J 1 f 1.10.' Buiten Leiden, per looper en waar agonten gevestigd zijn t 1.80 Franco per post 1.65- PRIJS DER AD VERTEN T1ÜN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten do stad wordt f 0.05 berokond. Leiden, 30 Mei. Wy vernemen, dat te dezer stede wordt voorbereid een kunstavond, waarvan de opbrengst zal strekken ten bate van de nood lijdenden te* Enachedee. Een plaatselijk comité uit de burgerij en waarin ook eenigo studen ten zitting hebbbn, is bezig zich te vormen. Ook in vele andere plaatsen van ons land liebben zulke avonden plaats gehad of worden zij geprojecteerd. Te Hilversum waa de opbrengst o. a. ruim f 1000. Zooals men zich zal herinneren, werd In de vergadering van den Raad van 6 Dec. jl. de tegemoetkoming in de woninghuur voor gehuwde onderwijzers op f 60 bepaald, waar mede toentertijd Gedep. Staten zich niet konden vereenigen, terwijl zy den Raad in overweging gaven dit bedrag op f 100 vast te stellen. De Raad scheen daartoe niet genegen en handhaafde by do vaststelling der verordening regelende het salaris der onderwijzers aan de lagere scholen in de vergadering^ van 27 Februari jl. het eensgenomen besluit, hoewel Br toen een kentering was te bespeuren. Verklaarden zich in de December-vergadering voor het voorstel-Sytsma om dit bedrag op f 100 vast te stellen, 6lechta twee leden, in de vergadering van 27 Februari stemden er 8 voor. Thans echter hebben God. Staten de bedoelde verordening goedgekeurd, zoodat het bedrag op het wettelijk minimum blylt bepaald. Men meldt ons uit Zoeterwoude, dat by de op gisteren, Donderdag, gehouden stem ming voor de derde maal met volstrekte meerderheid van stemmen het recht tot be roepen van oen predikant en benoemen van kerkeraadsledon is toegekend aan den Kerke- xaad der Ned.-Herv. Gem. en wel voor den tijd van tien jaren. H. M, de Koningin-Moeder zal Maandag te 11.48 van Het Loo in de Residentie terug- keeren om waarschyniyk eenige dagen daar te verblyven. Wegens een herinneringsdag in de Ver- •enigde Staten van Noord-Amerika in verband met den burgeroorlog, (decoration day) was heden .de Unie-vlag "ontplooid uit het gebouw der Amerikaaneclie legatie te 's-Gravenhage. Heden vertrekt Hr. Ms. Hofmaarschalk Baron Clifford van Het Loo naar Ems tot ■voorbereiding van een verbiyf gedurende eenigen tyd van H. M. aldaar tot het ondergaan van een badkuur, waartoe H. M.. de Koningin ver- moedeiyk 10 Juni van **et Lo° vertrekt. Tot predikant by de Ned.-Herv. Gemeente te 's Gravenhage ls (ter vervulling van de vaca ture dr. Gerth van Wyk) beroepen dr. E J. "W. Posthumus Moyjes, te Middelburg. Aangenomen: is het beroep naar do Ned.- Herv. Gem. te Nieuwveen (Z.-H.) door ds. H. E. Knappert, te Franeker. Ook uit de gomeente (Jrk zal een inzen ding gebracht worden tor nationale visschery tentoonstelling, die in den zomer van dit jaar te Katwijk zal gehouden worden. Door de vele bemoeiingen van den burgemeester worden verschillende notten, die deze visscherlieden ©p de Zuider- en Noordzee gebruiken, byeen- gebracht. Ook een verzameling van sieriyk uitgevoerd houtsnijwerk, zooals schuiten, 'botters, 6toven on andere voorwerpen van hui8houdeiyken aard, door do Urkers in hun vryen tyd vervaardigd, zullen met de netten in het begin der volgende maand naar Katwijk worden gezonden. Het centraal bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werklieden Verbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het zegt: dat de invoering van art. 1 der Ongevallen wet 1901, de eigenlijke verzekering van de onder die wet vallende werklieden tegen ongevallen, hun in verband met de uitoefening van hun bedrjjf overkomen, afhankelijk is van, zoo niet alleen wacht op de behandeling en afdoening door de Kamer van het by haar aanhangig wetsontwerp tot „Uitvoering van art. 76 der Ongevallenwet 1901"; dat, zal art. 1 der Ongevallenwet elndeiyk eens in werking kunnen treden op 1 Januari 1903 dat zou zyn circa zes jaren nadat het eerste ontwerp de Kamer bereikte de be handeling van het ontwerp tot „Uitvoering van art. 75 der Ongevallenwet 1901" zoer moeiiyk kan worden verdaagd tot het zitting jaar 1902—1003. Onder herinnering; lo. van den hoogst treurigen en hulpbehoevenden toestand, waarin de gezinnen verkeeren, wier hoofd en ver zorger door een ernstig ongeval wordt ge troffen, en 2o. van het zich eiken dag her halen vaD zulke ongevallen, zoodat elke dag vertraging van de invoering der Ongevallenwet nieuwe groepen van gezinnen hulpeloos laat richt het centraal-besluur tot de Kamer het verzoek, bet daarheen te leiden, dat bedoeld wetsontwerp nog in dit zittingjaar door haar worde behandeld. Aan het verslag over "het jaar 1901 en de eerste maanden van 1902 van de Neder- landsche Vereeniging voor Wettelijke bescher ming der Arbeiders is o. a. ontleend: Ten einde aan het bulletin, .hetwelk voor- loopig de eenige publicatie van het Inter nationale Arbeitsamt te Bazel zal zyn, wat Nederland betreft een zoo mogoiyk belang- wekkenden inhoud te geven, heeft zich het Bestuur dezer afdeeling tot de besturen van een aantal arbeidersverenigingen gowend met het verzoek, zich met bedoeld Arbeitsamt in betrekking te stellen, waaraan door enkele vereeniglngen is voldaan. Het aantal der leden der Nedorlandsche Vereeniging bedroeg op 1 Januari 1902, 174. Sinds dien traden nog twee toe. De heer H, W. E. Struve heeft zich genoodzaakt gezien als bestuurslid te bedanken. In zUn plaats werd gekozen mr, J. W. S. A. Versteeg, die echter de benoeming niet heeft aan genomen. De heer mr. A. Kerdyk werd herkozen. Ter gelegenheid van de viering van het 270 jarig bestaan van de Instelling van Hoo- ger Onderwys te Amsterdam, zal de Amster- damsclio Studenten-Tooneel-Vereeniging op Dinsdag 17 Juni a s. in den Stadsschouwburg opvoeren „Driekoningenavond" van Shake speare, vertaald door dr. L. A. J. Burgersdyk. Do regie is opgedragen aan den heer L. H. Clirispyn. Het batig saldo van deze voorstelling is bestemd voor de ziekenkas der „Medicinae Studiosorum Societas." Deze jonge en daardoor nog niet genoegzaam bekende instelling dankt haar ontstaan aan liet feit, dat vele studen ten in de geneeskunde zagen, hoe de verpleeg den in de gasthuizen behalve door hun licha melijke kwaal nog leden door angst over bet lot van hun gezin tijdens en na hun ziekte. Zy tracht dit kwaad te gemoet te komen door hot verschaffen van steun aan de gezinnen van patiënten en aan reconvalescenten. Omtront wyien Mgr. Tarnassi verneemt „De Tyd" nog, dat een zyner eerste zorgen, toen by by het Nederlandsche Hof werd ge accrediteerd, was: de Nederl. taal te leeren iets wat niet van alle diplomaten kan gezegd j worden. In den beginne nam Z.Exc. daartoe dagelyks les, en hy kon dan ook weldra de Hollandsche bladen lezen, zoodat hy zich ter dege op de hoogte kon stellen van wat hem belang inboezemde. Belangryke hoofdartikelen uit de voornaamste katholieke bladen werden vaak woordeiyk door hem in het Italiaansch overgezet, wat by ook deed met andore stuk ken; zoo was Mgr. by zyn vertrek bezig met het ontwerp van wet op den leerplicht en de Memorie van Toelichting. Men meldt uit Amsterdam, dat voor de betrekking van gemeenteiyk inspecteur van het openbaar lager onderwys er worden er drie gevraagd en één Inspectrice zich 102 sollicitanten hebben aangegoven, ondor welke tien dames. Men meldt uit Apeldoorn, dat H. M. de Koningin haar gewone vertrekken, die onlangs zyn ontsmet, weder in gebruik beeft geno men. Moj. Van Overzee, lectrlce van H. M. de Koningin, Is horstellende. Aan mcj. Betsy Pork ie con onderschei ding ten deel gevallen. Op do onlangs go- houden 32ste jaarlijkscho vergadering van Arbeid Adelt" to Haarlem, heeft gL de voorzitster, vrouwe Vening Mcinesz-Den Tcx aan mcj. Perk, als stichteres van Arbeid Adelt" (cn daardoor ook van „Tesselscha- do") herinnerd, en stelde na deze inleiding voor, haar als bewijs van waardcering een huldeblijk too to kennen, in overconstcmming met de draagkracht van het pensioenfonds. Onder algemecnc instemming word haar (dichterlijk uitgedrukt) „een keten gouden schalmen" in don vorm van gouden Willo- mientjes vereerd, die bovendien jaarlijks lo- venslang zal worden vernieuwd. H. M. de Koningin-Moedor heeft aan de redactie der Soldatenkrant" to Breda doen toekomen een bedrag van 100 als bij drage voor de feestgave, uit te reiken aan de behoeftige oud-strijders op 6 Dccomber. In de gistermiddag gohouden zitting van den Utrcchtèchen Gemeenteraad word benoemd tot rector van het stedelijk gymffo- sium, dr. N. J. Singels aldaar met 19 van de 33 uitgebrachte stommen. Ter benoeming van tweo tijdelijke leoraresscn in bet teckonen aan do hoogero burgerschool voor meisjes bc Amsterdam be- velen B. en Ws. aan jkvr. H. S. de Sturlcr de Frienisbfrrg en mej. M. A. Fadde-gon Remohstranteche Broederschap. Ter voorziening in de vacature-Do Ridder is door den kerke raad te Rotterdam beroe pen ds J. H. W. Bisschop Boelc, to Gro ningen. Voor do vacaturc-Grocncwogcn is hot vol gend viertal opgemaakt (alphabetisck): ds. P Eldering. ex-predikant to Frodcrikstad, ds. I Hooykaas Izn. to Amersfoort, ds. A. K. E. Horst tc Lochcm, ar. n. L. Oort te Utrecht. Het pan!seischip „Koningin-Regentes", ondor bovel van den kapitein tor zee A. W. F. C. van Woerden, heeft den stationsdienst in_.de Westindische wateren hervat, en het pantserdekschip „Holland", onder betfol van den kapitein tar zee -J. Wentholt, is 28 dezer van Port Mahon vertrokken ter voortzetting van den kruistocht. Het stoomschip „Koning Willem III", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Mei Dungenoss; de „Nestor", van Japan en Ponang naar Amsterdam, is 29 Mei Wight gepasseerd; de „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 29 Mei van Marseille. ilaarloiiimornieer. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 5 Juni, des voormiddage to half elf, ten Raadhuizo. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken en mcdedeelingen. 2. Aanbieding van het verslag omtront den toestand der gemeente over 1901. 3. Aanvraag om sub sidie voor de huishoud en industrieschool te Haarlem. 4. Vorzoek van H. O. van Evor- dingen om ontslag als onderwijzer aan school No. 1. 6. Idem van mej. A. Timmer als on derwijzeres aan sohool No. 11. 6. Benoe ming commissie voor de Schutterij. 7. Be noeming van een lid voor do Commissie tot wering van sohoolverzuim. Aanbevolen wor- don de heeren C. J. Verbeek en N. J. Rin kel. 8. Ontwcrp-besluiten tot af- on over schrijving in do begrooting, dienst 1901. 9. Ontworp-besluit tot betaling uit do on- vooraieno uitgaven, dienst 1902. 10. Sta ten van oninbaro posten wegens Hoofdclij- ken Omslag en Hondenbelasting. Aan do bruggen in deze gemeente zijn vanwege het Polderbestuur borden geplaatst, waarop staat „stapvoets rijden." Dit is een zeer goede maatregel, daar reeds verscheide ne bekeuringen dionaangaando hebben plaats gehad. Het verdient ovenwol opmerking, dat de houten bruggen, in doze gemeonto, voor al die te Hoofddorp steeds in #eon zeer slech ten toestand verkeeren en dan ook voortdu rend horstelling behoeven. Het is dan ook zeer zeker daarom, dat men nu tot plaatsing van gemelde borden overging. Indortijd be stond het plan do houten bruggen te Hoofd dorp te doen vervangen door ijzeren, en do bruggen, die men daarvoor bestemd had, lig gen nog steeds in de nabijheid van do Oru- quius om voor het gowenschte doel te wor den gebruikt. Het is te hopen dat het Pol derbestuur eens spoedig tot vernieuwing van sommige bruggen mogo overgaan. Tegen den gezagvoerder der stoomsleep- boot Kitty" is proces-verbaal opgemaakt, wegens overtreding van art. 1 der kour van den Haarlemmcruneerpoldcr, door het to snol varen met die ^tooroboot door de ringvaart dezer gemeente. In den morgen van den 27ston dezer, omstreeks 11 uren, werd uit do ringvaart dezer gemeente tusaohen Oude- on Ni ouwe Wetering, opgehaald het lijk van Adriaan Andries. Johan Mulder, timmermansknecht, oud 22 jaren, van wiens vermissing wij reeds méTding maakten. Het lijk, dat in vorgevor- derden staat van ontbinding verkeerde, word voorloopig neergelegd in een loods van ze keren L. cn den volgendon morgen naar het barenhuis op dc algemceno begraafplaats te Hoofddorp overgebracht, alwaar hot nog dienzelfdcn dag door den vader en een jroc- der werd horkend. Dc ouders van den onge lukkige wonen in Haarlem, Kamperstraat, en het laat zich begrijpen hoe zo getroffen werden bij het hooren dor treurige tijding. Do overledene was een oppassende jongen, cn men weet niet of aan zelfmoord dan wel aan een ongeluk moet worden gedacht. Wol werden op het lijk vorschoidene wonden waargenomen, die echter niet aan eenig mis drijf doen denken, dooh zeer waarschijnlijk door de schocf ccqer stoomboot zijn toege bracht. De tor-aardc-bcstelling van bedoeld lijk zal plaats hebben op dc gemelde begraafplaats te Hoofddorp. Zegwuiird-Zoetermeor. Tot onderwyzer aan de Christelijke school alhier is benoemd de heer E.-J. van den Berg te Kampen. Door stemgerechtigde ingelanden van den Driemanspolder ia met algemeene stommen tot Dykgraaf herbenoemd de heor N. Boone kamp. Uit de „Staatscourant." Kon. beslui ton. Benoemd: tot ridder in de orde van Oranje-Nossau dc heer O. Albors. zendeling van do „Nederlandsche Zendelingsverceniging" to Meester Oornolis (Batavia). Eervol ontslag verleend, met ingang van "I Juli 1902, aan S. J. Vormacs, op grond van zijn benoeming tot hoogleeraar aan do Polytechnische School te Delft, ale assistent voor de scheikunde aan dio inrichting. Krijgstucht. Do bohandeling van het tucbtontwerp wordt voortgezet. De heer De Savornin Lokman verdedigde de handhaving der voorgestelde regeling, die vooral voor minderen veel verbetoriug geeft. De heer Tydeman stoldo voor te bepalen, dat het recht van beklag kan worden uitgeoe fend, doch dat uitoefening by nadere wet gore- geld zal wordbn. By aanneming zullen de verdore anikeleu der paragraaf vervallen. By het verdor debat over dit voorstel wees de heer Tydeman er o. a. op, dat, wie deze regeling afkeuren, sprokore voor stel dienen te steunen. Het amendement-Tydemari wordt verworpen met 23 tegen 39 stemmen. Art. 65 wordt goedgekeurd. Op art. 66 strekt eon amendemont-Sohaper om de uitvoering der straf, by Ingediend be klag, inmiddels te schorsenhet art. bepaalt het tegenovergestelde behoudens plaatsing in de tuchtklasse. Een amendement der Oommissie van Rappor teurs strekt om ook de straf van verlaging by beklag te schorsen. De Regeeringa-Commiiaaria had overwogende practiseho bezwaren tegen «1e amendementen. Het debat werd verdaagd tot boden. De Commissie van Voorberoiding hcoft thans nader voorgcstold: Art. 67, Iste lid, te lozen als volgt: „De in art. 65 gonoomdo meerdere zal do zaak zoodra mogelijk ondor- zooken, on in ieder geval zoowel den straf- oplegger als don gestrafte desvorlangd zoo mogelijk in persoon ondervragon, on anders door eon tot straffen bevoegden meerdoro doen ondervragen;" en aan art. 70 toe te voegen: „De beslissing wordt bij gomotivcordc be schikking in hot openbaar uitgesproken. Af schrift daarvan zal aan don strafoplegger zoowel als aan den gestrafte worden uitge reikt. Ridderorde Blijkens het verslag over het wetsontwerp tot wijziging van het Ildo hoofdstuk dor Staatsbcgrooting vbor 1901, werd door eenige leden met nadruk opgekomen tegen de overschrijding van het voor aankoop en herstel van decoration toegekend bedrag. De oorspronkelijke raming toch werd reeds mot f 12,000 verhoogd door 'e Ministers ambts voorganger en in de M. v. T. worden behalve de Parijsche tentoonstelling geen buitenge wone omstandigheden genoemd ter motivcc- De PSeegzusier. 26) -- Buiten moest het boos weer zijn; want de rogen rikketikte tegen de vensters en zuch tend kraakten de hooge linden onder den windstoot. Des te behaaglijker was het bin nen cn in de aangrenzende bibliotheek, waar ook licht hvandde; bij open deur. Ëincck had het prachtig ingelegde schaak- tafeltje - met de artistiek gesneden ivoren stukken moeten gereedzetten, niet zonder hoofdschudden; want hij vreesde te groote inspanning tegen den nacht. Doch vriendelijk-dringend had zijn mees ter bij dien wensch volhard; Marie Louise ha<l hem gisteren verteld, dat zij hartstoch telijk hield van het edele spel, dat haar grootvader met haar beoefende; en hij wilde haar nu eons verrassen met deze afwisseling op hun eentonig avondonderhoud. Zijn hand speelde een weinig met de nog onge ordende schaakstukken, toen hij beweging hoorde van den kant der bibliotheek en zon der om te zien schertsend vr oeg, waarom ze nu heimelijk door achterdeurtjes binnen sloop. Geen antwoord krijgende, keejt hij om, en ontmoette niet den lichtenden blik van zijn verpleegster, maar de droeve, melancholi sche oogen der huishoudster „Och!" zei hij, niet bepaald aangenaam verrast, .mevrouw Sonnya! Ik heb u in lang niet gezien „U hftdt mij niet noodig." sprak zij, dof, treurig bijna. ftJJ- ziet daaruit," antwoordde hij vrien delijk, „hoe u mij verwend heeft door uw goede zorgen. Als u niet in huis waart, zou ik u zeker terstond missen. Men wordt licht in schijn ondankbaar voor een zegen, dien men voortdurend geniet." Zij zweeg, en haar schoone oogen bleven op hem gricht met een eigenaardige uitdruk king, die hem zenuwachtig maakte; zijn hand beefde, en enkele schaakstukken vielen op den grond. „Kunt u mij een halfuurtje geven, ba ron?" vroeg zij, met zichtbaar moeilijk be dwongen ontroering. „Natuurlijk I U wou mij zeker alleen spre ken V' „Heel graag." „Dan zal ik bellen; Eineck moet aan de zuster vragen, nog niet beneden te komen. Maar gaat u zitten." Het deed hem pijnlijk aan, haar tc zien plaats nemen in den stoel, waarin hij zich niemand anders dan Marie kon denken. Doch waar zou mevrouw Sonnya zich anders neerzetten 1 Zij was een dame, geen dienst bode. Stom wachtte zij, t >t de kamerdienaar zijn boodschap gekregen had. Haar gezicht sprak van ongesteldheid of hevige gemoedsbe weging. ,,'t Is zeker iets heel gewichtigs" begon hij; „want wat huishoudelijke zaken betreft,' heeft u volledige volmacht, en ik word er niet graag in gemoeid." „Ja, 't is iets heel gewichtigsl..." Als een kreet kwam dit over haar lippen en zij sloeg de hand&n voor het gezicht. Zij boog zich voorover, of ze kromp van pijn. Zoo had liij haar nog ni rit gezien I Steeds nam ze de grootste omzichtigheid in acht tegenover den ziek& Heb moest wel iets vreesclijks zijn, dat haar dus alle zelfbeheer- scbing deed vergeten I Ontsteld leunde Albrechtrin zijn stoelhij wilde haar eerst verzoeken, heen te gaan; doch medelijden weerhield hem. Hij wist, dat ze een ongelukkig leven achter zich had. Nu begon zij, zich herstellende: „Ik heb het zoo vreeselijk lang gedragen, dat lijden, die kwelling, die smart, want ik vond afleiding in mijn werk, ik had heilige plichten; ik was noodig en nuttig; ik be hoefde niet aan mijzelvo te denken, maar kon voor u zorgen, u belangen behartigen en wat mij veel, veel meer waard waa ik mocht bij u zijn, u di -nsten bewijzen, u dagelijks zien... Dat is nu voorbijl Ik moet weg ik moet heengaan I" .Spreek duidelijk en ronduit mevrouw," sprak Albrecht, zich met moeite beheer- schend „ik heb u nooit zoo opgewonden, zoo verslagen gezien. Ik moet weten, wat hier in buis is gebeurd, dat in staat was, u zoo te doen veranderen." „Wat irier is gebeurd?... Ach, mij is veel kwaad geschiedEens vonden mijn moede ziel, mijn zwakke gezondheid, mijn grenzen- looze verlatenheid hier een haven der ru6t, een heerlijk lot, en nu is het een hel I" .-tiet zij toornig uit. „Wie heeft u iets gedaan? Wie heeft u belecdigd? Ik begrijp er niets van, ik weet niet, wat hier in huis omgaat. Maar ik zal niet dulden, dat er iets gebeurt, wat u dwingt, deze haven der rust, die ik u aan bood. te verlaten Ik trok mij uwer aan, om zooveel mogelijk goed te maken wat het lot aan een edele, schuldelooze vrouw te kort had gedaan. Gij moet u hier niet ongelukkig vinden, niet het uur vloeken, toen ik mij met uw zaken inliet.. Zeg mij, wie er schuld heeft, en ik zal u elke genoegdoening geven. Vertrouw u gerust aan n.ij toe," sprak hij hartelijk. Hij trachtte op te staan, doch miste daar toe de kracht. Zij was op do knieën gevallen. „O mijn God I dank, dank voor zooveel goedheid! Edele man!" riep zij. hartstoch telijk snikkend. „Een oogonblik... kalmte!" fluisterde» hij, met heftig handgebaar. „Sta op... ik bid u sta op." Moeizaam verhief zij zich. O, vergeef mijWat deed ik in mijn zelfzucht, in mijn wanhoop!. U wordt on machtig!... Laat ik u dc druppels geven, die vroeger:., die ik u vroeger gafZijn ze daar nog in de kast?" „Neen. niets. De zuster heeft alles in be waring. Zoo... 't wordt al beter, 't Is niet zoo erg als anders Dank. ach, wisch mijn voorhoofd af, als 't u belieft..." Zij stond een oogonblik bewegingloos; ze scheen hem niet te hooren en had het gezicht van hem afgewend. Hij had intusschen zelf hot klamme zweet wegge wischt. ^„En nuwal is er eigenlijk?" vroeg hij vermoeid. Zij was weer gaan zitten; langzaam week de opgewondenheidhaar golaat en haar stem werden kalm als gewoonlijk. „Ik wou u vragen, mij ontslag te geven, baron. Ik voel mij hier overtolligu heeft mij niet meer noodig. Vo,< het huishouden vindt u gemakkelijk een andere leiding; misschien neemt zij die ook wel over in hoofdzaak althans zuster Marie." „Ik. begrijp niet, wat dat beteckenen moet 1" „Nu, dan moet ik heel duioolijk zijn." „Ik verlang dat, ja 1" „Als die zuster hier blijft, moet ik gaan. Ik k a n dan niet langer liior zijn." Hij begreep er nog niets van. „Wat heeft de plecgzustor met uw werk hier in huis to maken? In hoever hindert ze of stoort zo uw rust Alles is gebleven, zoo als ~het was; niets is sinds haar komst ver anderd, behalve dat u het wat gemakkelijker heeft, nu u voor mijn verpleging niet meer behoeft te zorgen. Buitendien is zuster Ma rio eon zacht, lief menscb, die niemand met opzet leed zal doen. En mocht or togen haar bedoelen iets zijn gebeurd welnu, dan is zeker een enkel woord voldoende.... „Om mij vrede, rust, geluk, ach, een smar telijk en weemoedig geluk, dat ik met geen ander ruilom mij dat alles terug te ge ven?!" zei zo, naar woorden zoekend, hape rend. En weer zag ze hem zoo vreemd aan. „Ach, beste meneer, dat kan niet, zoolang zij hier is! Zoodra zij gaat; zoodra ik mijn oude plichten aan uw ziekbed weer in hun vollen omvang op mij mag nomen, hen ik weer tevreden en gelukkig, cn zal ik uw goedheid zegenen, die mij hier bracht." „Wat valt u in? Dat is onmogelijk! U is geen ervaren verpleegster; u kunt ook niet voorlezen, musiceerenu kunt niet in do verte zijn, wat do zuster is, die mij tot steun is, mijn zenuwen zoo ontzaglijk goeddoet, mij opwekt cn mijmijn hopeloos lijden, mijn naderend einde dikwijls doet ver' geten." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1