BMU1PEI Practisclie Bloembollenveiling „DE GEEST®» »»DESTIJDS" Spekslagersleerling, Brantlassurantie KEUKENMEID, LEÏQEN-HiZÈRSffOUDE. J. L. Creyghton, I. L. CREYGHTON, LEIDSCH DAGBLAD, DINSDAG 27 MEI, TWEEDE BLAD. K o 1 o n ië n. Ingezonden. Burgerlijke Stand. Vervolg Advertentiën. Marchand-Tailleur, HOÖGEWOERD 30. Uitzending van Diners KITS VAN UEIJNINUEH Co ABR. MEIJER, P. A. A. VAN LOON, Beestenmarkt 48. Broodfabriek „CERES". Kantoor. Dienstbode» Cotes Tabanac, J. A. B. PROOT ZOON, Geëmailleerde Nieuw Amerikaansch Model van prachtige afwerking. Aalmarkt 25. 2651 15 i. Aalmarkt 25. No. 12960 Anno 1902. BATAVIA, 23—39 April. Heb „Soer. Hbld/" van 20 April meldt: De cholera grijpt te Soerabaie weder on rustbarend om zich heen Heden zijn by de politie aangegeven dertig choleragevallen, waarvan reeds 26 lijders zijn overleden. De aangetasten zijn inlanders en Chineezen. Onder de Europe.uien deden zich geen ge vallen voor. ATJEH. 'Aan een door de Regeering van den gou verneur van Atjeh en onderhoorigheden on der dagteekening van den 21sten April ont vangen telegram wordt het volgende ont leend De colonne onder kapitein Yan der Maa- ten is uit de Gajoe-eilanden in Peusangan teruggekeerd. Zij kon geen berichten krijgen omtrent den pretendent-sultan en panglima Polem. Zij leed geen verliezen; nadere be richten zijn nog niet ontvangen. Op de mcdedeeling dat een kleine bende onder den zoon van Toekoe Tanoh Abèë des nachts in Ië Alang was, legde de brigade marechaussee van Sculimeun een hinderlaag in het gebergte op den weg naar Lam Teuba, waarlangs die bende vermoedelijk den terug tocht zou ondernemen. Zij viel in de hinder laag en liet i gei dooden met 8 geweren, 'waaronder 2 beaumonts, en blanke wapens in onze handen. Onzorzijds werd een Amboi- neescbe marechaussee licht gewond. In Kcureutoë sneuvelde bij eene patrouille de Europeescho fuselier Remie (algem. stb. no. 42163). Eene colonne, onder luitenant Beckering patrouili rdc door Teunom naar IWajla. Een Atjeher, die onverwachts in de 'colonne sprong, verwondde 3 Amboineesche fuseliers; de aanrander werd neergelegd en zijn beaumont-gewecr buitgemaakt. Aan, door de Regeering van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en On derhoorigheden ontvangen telegrammen a 26 en 28 April wordt het volgende ontleend: Bij oen patrouille in Boven-Keuroutoë werden de Europeesche fuseliers Laneel en Baptist (alg. stb. no. 29239 en 60226) licht gewond. In een bivak in Boloh Blang Ara maakten lAtjchsche vruchtenverkoop _rs amok en ver wondden 2 inlandsche militairen. De drie aanvallers werden neergelegd. I In Samalanga werd eene, uit de Boven- iPandrah torugkcerende marechaussee-briga de van 15 man opgewacht door eene, in hin derlaag liggende, bende van 40 Atjehers. Bij het eerste salvo, door de Atjehers op 5 pas- Ben afstand gegeven, werden vier mare chaussees buiton gevecht gesteld; onmiddel lijk daarop volgde en klewang-aanval. Do II overige marechaussees vielen de aanval lers met den klewang aan en sloegen ben terug. De juist huiswaarts keerende spoor wegdekking, onder een inlandsch korporaal, snelde ter hulp en trachtte de vluchtende bende den pas af te snijden. In het geheel bleven elf vijanden met hunne wapens in onze handen. Onzerzijds werden de brigade commandant, sergeant Den Boef (alg. stb. no. 41374) en één inlandsch marechaussee licht en 3 Amboineesche marechaussees zwaar gewond. Eene patrouille uit Mcureudoo stuitte in het gebergte boven Pantó Radja op eeno bende, welk° verdreven werd met achterla ting van 6 dooden met wapens. Bij een visitatie van een ladang te Ling- kang aan de Kroeeng Sabe, waar een bende gesignaleerd was, raakte de 1ste luitenant der infanterie A. E. H. Constant handge meen en kreeg een schotwond, waaraan hij J overleed. De vijand liet een doodc met beaumontgc- tweer in onze handen. Een patrouille uit Lhong naar Daja stootte bij de Kocala Sendeuen (1) op een .vijandelijke bende, dio aangevallen werd en drie gesneuvelden in onze handen liet met een repete karabijn, drie beaumontgeweren, twee voorladers en blanke wapens. D JAM BI. Do_,,J.-B." ontving het volgende telegram Hit- Palembang gedateerd 25 April: De colonne die den lOden April uit Lim- boer-Merangin uitrukte, ontmoette bij ver schillende terreinhindernisscn tegenstand van kleine vijandelijke benden. Onzerzijds werden daarbij gewond twee Amboineesche korporaals, twee Europeesche fuseliers en een dwangarbeider. Een der gewonde korpo raals is sedert aan zijn kwetsuren overleden. De verliezen des vijands zijn niet met zeker heid bekend. Do bevolking in de Merangin-streek is in haar doesoens teruggekeerd. Het gebied van de boven-Merangin is door pangeran Toemenggoeng aan zijn zoon, pan- geran Karto, afgestaan. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-In- die rijn de volgende beschikkingen genomen CIVIEL DEPARTEMENT. Ontsla gen: met ingang van 16 Mei a. s. op ver zoek eervol uit 's lands dienst, de waarne mende algemeen ontvanger van 's lands kas te Toeban (Rembang) Ch. G. A. Grevelink. Bij het Binnenl. Bestuur op Java en Madoera. Verplaatst: van de residentie Pasoe- roean naar de rea. Madoera, de controleur J. Ph. Fesevur; van de res. Semarang naar do res. Soera- baia, de controleur C. Canne; van de res. Besoeki naar de res. Madioen, de controleur J. H. Rering. Bepaald: dat geplaatst ulijft in de rcs. Pasoerocan, de benoemde controleur E. Y. van der Schalk; in de res. Semarang, de benoemde contro leurs W. H. Ingenluijff en J, H. E. Kaul- bach. Geplaatst: in de res. Pasoerocan, de benoemde adspirant-controleur J. P. de Vries. Bij den Waterstaat en 's lands B. O. W. Overgeplaatst: van de residentio wiens dood Zaterdag werd bericht, heeft go- durende vele jaren het Brltache rijk by de Vereenlgde Staten vertegenwoordigd. De lang durige onderhandelingen, die over de verande ring van het Nicaragua-verdrag zijn gevoerd, werden van Britsche -zijde door hem geleid; zyn naam biyft aan dat verdrag verbondeD, want het Clayton-Bulwer-verdtag ls nu het Hay-Pauncefote-verdrag geworden. Hy was sedert 1889 eerst gezant, daarna sedert 1893 ambassadeur van Engeland te Washington. In den zomer van 1899 was hy een der vertegenwoordigers van Engeland op de Vredesconferentie te 's-Gravenhage. Bantam naar de res. Preanger Rogentsdhap- pen en opzichter der derde klasse A. L. van Wijngaerdt; van de retf. Preanger Regentschappen, naar de res. Bantam de opzichter eerste kl. P. van der Bijl; van de res. Pasoerocan naar de rcs. Am- boina de opzichter derde klasso J. A. Kloi- an; van het gouv. Celebes naar de res. Sema rang de opzichter tweede klasce W. A. B. David. Ge p 1 a a t s t: in do res. Preanger Re gentschappen de benoemde opNshter derde klasso E. M. C. Reisig. Verleend: wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa, aaji derr'bn- derwijzor tweede klasao bij het openbaar la ger onderwijs voor Europeanen C. Verheul, met bepaling, dat hij zijn betrekking den 4den Juli 1902 zal noderleggen. Ontslagen: op verzoek, wegens vol brachten diensttijd, eervol uit 's lands dienst, de klqrk op het residentiekantoor to Banjoemas, L. G. Marleen; eervol uit zijn betrekking, de voorzitter van de landraden te Pamakaean en Sam- pang (Madoera), mr. M. E. Rijko, worden de hij tevens benoemd tot voorzitter van den landraad te Soemenep (Madoera). Benoemd: tot voorzitter van de land raden te Pamakasan en Sampang (Madoe ra), mr. J. Oostwoud Wijdenes, thans belast met de waarneming van voorzitter van den landraad te Soemenep; met ingang Van 2 Mei 1902, tot voorzitter van den landraad: te Malang (Pasoeroean) de waarnemendo voorzitter van den landraad to Indramajoo mr. J. M. Ch. E. Ie Rülto; to Indramajoe (Cheribon), mr. J. P. G. Westhoff, buitengewoon voorzitter van den landraad te Poerwakarta. Monseigneur Tarnassi f. De vroegere in Den Haag gevestigde aposto lische protonotarius en internuntius. By den tydeiyken zaakgelastigde van Z. H. den Paus by ons Hof zya bezoeken van deel neming afgelegd door de hoofden on andere leden der legation te 's-Gravenhage en den minister van buitenlandsohe zaken wegens den dood van den Pausoiyken vertegenwoor diger. De langdurige kwaal, waaraan Mgr. Tarnassi overleed, is maagkanker geweest. Van bevoegde zydé wordt de aandacht van „Het Centrum" nog gevestigd op het gewich tig aandeel, hetwelk 'do overleden prelaat als auditeur te Müuchsn heeft genomen aan de onderhandelingen tu^schen hot VaticaaD en de Pruisische regeering, om tot een bevredigende oplossing van den Kulturkampf te geraken. Meermalen werd hem in die dagon een belang- ryke zending naar Beriyn opgedragen. Ontslagen: met ingang van 1 Mui 1902 op verzoek eervol als directeur der Javaschc Bank, H. J. Mcertens. Benoemd: voor den tijd van vijf jaren, ingaande met den dag, waarop hij op of na 1 Mei 1902 zijn functies zal hebben aan vaard, tot directeur der Javasche Bank, A. F. van Suchtolcn, thans agent dier instel ling te Semarang. Bij het Binnenl. Bestuur op do bezittngen buiten Java en Madoera. Benoemd: met ingang van 2 Mei 1902, tot controleur J. M. Masset, ambtenaar op non-activiteit, laatstelijk die betrekking be kleed hebbende; met bepaling dat hij geplaatst wordt in het Gouvernement Sumatra's Westkust. MILITAIR DEPARTEMENT. Bevor derd: tot kapitein bij het wapen der genie, de eerste luitenant L. C. H. Ders; tot majoor-kwartiermeester bij de militaire administratie, de kapitein-kw_rtiermeestcr J. H. W. Immink. Overgeplaatst: bij het derde depot bataljon de eerste luitenant bij de garni- zocnscompagnic van Banka H. J. Voskuil; bij do garnizoenscompagnie van Banka als post commandant te Toboali de eerste luit. bij het eerste depotbat. R. E. Fliet; bij het garnizoensbat. van Sumatra's West kust to Taroetoeng, do eerste luik-adjudant bij het zestiende bok W. A. Horold. Geplaatst: bij aankomst in Indië, te Batavia do off. van gez. tweedo klasso H. L. Mak, zijndo bestemd voor den aienst hier te lande. Verleend: wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa, aan den archi varis bij de Iste afdeeling van het departe ment van oorlog D. van Wijngaarden, met bepaling, dat hij zijn betrekking op don Bden Mei 1902 zal nederleggen; aan den kapitein der infanterie C. A. F. F. R. J. Romswinc- kelaan don eersten luitenant van dat wa pen G. A. F. Altmannaan den kapitein dor genie J. do Kuyper en aan den militairen apotheker der eerste klasse P. A. A. F. E ij ken. Ovorgeplaatst: bij hot vijftiende bat., de onder-luitenant bij het tweede bat. te Palembang geëvacueerd naar Batavia A. Pordon algemeen stamboek no. 87568. DEPARTEMENT VAN MARINE. Be noemd: tot vice-machinesteller bij hot ma rine-établissement te Soerabaia, F A. Hen- tel, thans als daggelder-machinesteller werk zaam aan gonoerade inrichting. is Donderdag-avond op zyn bezitting Serrahn by Krakof in Mecklenburg overleden. Oe Leidsche Veemarkt. Als antwoord op het laatste schryven van „een abonnó" is dienende, dat ik hem vol komen geiyk gesf, dat iedere zaak van twee kanten kan beoordeeld worden. Waar echter ieder, die met de Leidsche veemarkt-toestan den maar oenigszlns bekend is, op hetoerete gezicht (behalve belanghebbenden als „een abonnó" natuurjyk) al den indruk krygt, dat het terrein vóól te bokrompon Js, is het toch byna ondoeniyk om het tegenovergestelde vol te houden. Nog eens, dit kan alleon beweerd worden door menschen, dio er groot belang by hebben om de zaak maar stilletjes in don doofpot te stoppen, en ook wel door anderon, die van de zaak zelve al heel weinig veratand hebben, maar zich door belanghebbenden, als bovengenoemd, laten influenceeren. Of dit laatste verstandig is, botwyfel ik, en wanneer zoo'n leek daarby dan nog do vry- moedigheid hoeft om den marktmeester opon- iyk in een courant «en brevet van onbe kwaamheid te verleenen, door to zeggen, dat do markt wèl ruim genoog is, wanneer er maar een oordeelkundig gebruik van werd gemaakt; dit komt, op zyn zachtst genomen, zéér zeker niet te pas, en als er nu geen betoro deskundigen voor den dag komen, zal het den marktmeester bepaald niet moeiiyk vallen om later, zoo noodig, openiyk met hen in het slrydperk te treden. Slechts nog één principlóel antwoord aan „een abonnó" in verband met de gedachte om ook vee, zoo noodig, op de 1ste Binnen vestgracht te plaatsen; nl. dat geen deskuu. digen daar ter plaatse zouden willen markten. Welnu, dan vind ik, dat „een abonnó" zyn vorgelykingen al heel ongelukkig gekozen heeft; want in de comedio betaalt men voor de leste plaats ook het meeste geld on een winkel op een goeden stand heeft meer over* dracht6waarde dan oen andere in een achter buurt, terwyi men op do markten overal hetzelfde tarief betaalt, zoodat de kooplui, zoo ongovcer, op dezelfde roordeelen aanspraak ki; maken. Of begrypt „oen abonnó" niet, dat allo standplaatsen op een markt - niet evenveel waarde hebben om te verkoopen? Een van de gowichtlgsto elschen voor een goed iögerlchte veemarkt ls dan ook, dat de verkoopplaats, van eenzolfde veesoort althans, alch om óón punt concentreert en dat do standplaatsen overal precies even hoog of laag liggen, zoodat het veo overal evenveel toont en de verkoopkansen alzoo gelyk blyven. En hiermede, Mynheer de Redacteur, zeg ik, met „een abonnó"; „Het is nog zoo ver niet." Laten we mot vertrouwen deze zaak over aan B. en Ws. en onzen Gemeenteraad. Hot is echter jammer, dal „een abonnó" dit denkbeeid niet deelde vóór hy zich voor deze aangelegenheid aan het schryven zette. U dankzoggende voor de genoten gastvry- heid in Uw Llad, beschouw ik de zaak hier mede voorloopig cis afgedaan. Uw Dienstw. Dr. Oeen belanghebbende. HILLEGOM. Ondertrouwd: J. B. Meskers en M. A. van Bourgondiêo. Getrouwd: O. v. d. Linden en F. Kopport. Bevallen: J. Lemmers geb. Waasdorp, D.— G. A. van Bouten geb. Bakker D. M. C. Laa- gevold geb. Wysman D. J. Brusnoegeb. KretZ. Overleden: C. de Klerk 72 j. W. Wnlra- ven 9 m. P. Goemana 64 i. A. Kwast 63 j. G. P. Kalina 1 in. J. \v. Lommerse 18j. C. Kruijt 45 j. M. Scholte 14 m. L1SSK. Ondertrouwd: Loureos Veningsjm, en Hermiua Johanna Langovold jd. Gehuwd: P. Duinraeijer on J. G. van der Eist. W. van der Pot en E. M. Boogerd. Go boren: Catbarina, van J. do Graaf on N. Grevonstuk. Overleden: Jacob Overzoil, 1 j.Johanna Ma ria van Diest, 14 m. NOORD WIJK. Ge boron: Anna Catbarina, D. van J. Daalbergen en J. Paaschier. Albortus, Z. van J. Beomskerk en M. Uarnboom. Getrouwd: üorkardus Heemskerk en Grada Meulenbroek. NOORD WIJ KERHOUT :Ondertrouwd: Ad. van Zeist en J. M. Heemskerk. J. A. Sejjsoner en 11. Duivonvoordo. Geboren: Adriaous P., Z. van P. C. Vereloege en M. C. Topper. Johanna A., dr. van J. Smit en P. J. Steenvoorden. Ovorledou: L. van Schooten 9 jaar. RIJNSBURG. Geboren: Geertrui D. van J. Uursman on T. OUe. Catbarina Johanna, D. van U. Kagonaar on C. Ülasbergoo. Gehuwd: B. v. d. Ploeg jin. 27 j., to Ryna- burg, en C. v. d. Ploeg jd., 26 j., te Zoetorwoudo. W. de Winter jm- 23 j,, te Rijneburg, on J. Dorrepaal jd. 20 j., te Katwijk. Ondertrouwd: G. van Delft jm. 21 j. on J. v. d. Meij jd. 21 j. SASSLNBEIM. Geboren- Anna Maria, D. v, J. Waasdorp en A. lvortekaaa. Cornells Petrus, Z. van B. J. v. d. Berk en P. Alkemado. Cor nelia Johanna, d. van W. Sturing en G. U. Schalk. Maria, d. vun J. v. Giobovou en K. Grillioea. O verloden: W. Slootweg, wednr. van M. Groeuewogon, G9 j. Ondertrouwd: H. v. d. Wildon jm. en G. v, d. Voort jd. A. Rotteveel jra. on C. 1'. Hart veld jd. C. Kipping jm. on M. C. Noorder- moer jd. Gehuwd: C. J. Guldomond jm. on J. M. van Kampen jd. li. J. Laken jm. en .1. A. Vorby jd. J. H. Uphoff jm. en M. A. v. d. Heuvel jd. Th. Upma jm. on L. J. Baartman jd. VOORBOUT. Ondertrouwd: Johannes Pe trus van don Borg, 30 (o Rotterdam, en Hen- drika Antoma Ruytors, 26 j. Getrouwd: Jan Meyer, 25 j. on Alijda Py- pers, 23 j. Petrus Mejjor, 28 j. on Johanna Margaretha Langerak 27 j. Joannes Versiuye, 26 j., te Warmond, en Sophia de Groot, 26j. Goboren: Johanna Anua, D. van Tboodorus van den Nouland en Maria van dor Voorn. Joanna Jacobu, D. van Franciscus Marinus Ange- vaaro en Manna Elisabeth Telteroo. Cornelia, Z. van Cornelia Verlaan en Jancina Maria Taleraa. Loopardus, Z. van Dornardus van Werkhoven en Cocilia Lyteo. Overleden Johanna Klein, 37 j. echtgenooto van Petrus van Kgmond. STOMP WIJK. Bevallen: M. Havik geb. Van der Zyden Z. M, C. van Es geb. Tempel D. J/. vuu Bobemen geb. Suykorlaud D. Overleden: A. F. Starreuburg Z. 3 m. L. Sebel Z. 3 m. VEUR. Bevallen: J. W. v. d. Ham gob Janssen Z. O verloden: F. van Vliet M. 77 j., wedr. van M. Koot. 460 9 vau af SO Cents, ƒ1.— en hooger Beleefd aanbevelend, Wed. A. BACKER, Papeugracbt 4. 797 6 1902^ ie Rijnsburg. A. 1>E MOOY Jr. en A. t. d. EIJKEL Joliz. zullen op Donder dag 29 Mei, als lasthebbenden hunner principalen, ten verkoop aanbieden: groote partyen TULPEN, waaronder voorkomen groote partyen Scarlet Due, Gele Prins, Gran Due, Murillo, enz. enz. Zij, die zich nog big'aeze Veiling wen- tchen aan te sluiten, worden verzocht spoedig opgave met hoeveelheid te doen bij de Directeuren. $199 19 Zeg het voort I Wijnhandelaren, Choorl.steeg, LEIDEN, bevelen zich zeer aan o. a. voor de levering van den lichten geurigen Moezelwyn Mosclblümchen ad 10. per dozyn, f 0.S5 per flesch buiten emb. C028 8 Op aanvraag wordt gratis toe gezonden BROCHURE OVER T ricot-Onderkleeding en 4828 80 Reform-modelBen. De reform-modellen zyn goed gekeurd door de Vereeniglng voor Verbetering van Vrouwenkleeding met ireDliistreerde Prjjsconraiit Tan Tricotage HAARLEM. Specialiteit in Kousen. Onderricht iu Boekhouden, Ilaiidclsrekencu, Handels recht, enz. TV. M. IIA4K- FOORT en P. A. A. VAN LOON, Leeraren Midd. Ond., gedipl. Boekhouders en Accountants. Aangifte leerlingen Beesten markt 48. 1047 8 Er wordt zoo spoedig mogolUk ge vraagd: een nette 5266 8 liefst niot beneden 16 jaar. Brieven letter A Th. VAN DAM, Agent „Leidsch Dagblad", Noordwyk. Assuradeur, 7449 8 Gevraagd: eene eenvoudige 5267 8 dio goeJ oon burgorpot kan koken en netjes werken. Brieven onder lettor A aan de Boekhandelaars H. A. KRAMERS ZOON, Rotterdam. Steeds yersch voorhanden: Groote Ronde en Kleine Ronde BESCHUIT. LANGE KANEELBESCHUITJES. Tolephoonnummer 176. Specialiteit In Kadetjes, fijne Krentenbroodjes, Luxe- broodjes, enz. 9801 22 Bar H.H MELKBOEREN! -tW U allen wordt dringend uitgenoo- digd uwe belangen to besproken. VERGADERING, Woensdag a.dos avonds 1> uien, ln hol Café van den Heer JANSEN, Mandenma- korstoeg No. 7. Kenige Melkboeren. Trouwe opkomst s. v .p!.! 5260 8 Gevraagd, op een Kantoor: een Jongiuenseh, 16 h 17 jaren. Eigenhandig geschrovon briovon met opgave van referentie Bur. van dit Blad onder No. 5213. 7 Mevrouw MEYROOM, te Ryns- burg, vraagt voor Noodhulp of voor vast: eono nette 6269 6 zelfstandig kunnondo koken en werken. UMMIBUSU1ENST De Omnibus vertrekt te SO uur 15 minuten uit Leiden eu niet 7ë 10 u. 50 min., zooals abusievelijk op de Dienst regeling van iic-t „Leidsch Dagblad" staat. 521S 13 goodezuivoroRooiloBordoauxwyn, zacht en aangenaam van smaak, per anker 128.-, per 12 llesscheu i'7.50, Proefllesch 05 Cents. "WUnhandelaars-Hofleveranciers. ïoca li lloogl.-Kcrkgr. 43/13. Leiden Ao. IS03. Snelkooktoestel uitste- Alexandra", kend Kook- toeatel om in de kamer of op reis snel eenig water te koken of spjjzen te bereiden. Compleet f 2.75. Veiligheidslamp, kan in alle houdingen branden en zonder gevaar brandende om geworpen worden. f 1.50. Automatische Gasaan* steker niet zwart fcitokie 513ó HO f 1.50. Aluminium Straalbre- kers, zéér zindelijk, f 0.50.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 5