De Oorlog in Zuid-Afrika. Ingezonden. Siationswerk, Om te voorkomen, dat melsjee misleid vorder) en in verkeerde handen villen, treft men in sommige grooto sleden van het buiten band op de stations by aankomst der treinen dames aan, die de meisjes afwachten en al wie Jat bogoeren gaarne met goeden raad en voor lichting dienen. Zulk een Stations werk is nu ook te Amsterdam begonnon. Voortaan zullen vrouwen en meisjes op hot Centraal-station te Amster dam altyd een of meer dames aantreffen, kenbaar aan een broche met do woorden .Bescherming van jonge meisjes," die op een licht blauwen band op den arm of op een roset van dezelfde kleur op do borst wordt gedragen. Deze dames, aan wie ieder meisje gerust haar vertrouwen kan schenken, zUn gaarne bereid kostolooo gewenschte inlichtin gen te verschaften, die iodor meisje bevorderiyk kunnen zyn om gerust en veilig te Amsterdam te verkeeren. Zy zyn daartoe o. a. voorzien van kaarten, vermeldende het adres van het „Te huis Koningin Wiihelmina," het „Vrouwen- Logement Tehuis" en andere nuttige wenken. Dr. Schaepmaq bij L II den Paua, In No. 4 der derde reeks van. de Chroni ca" beschrijft dr. Schaepman aldus eene audiëntie bij den Paus: Het ie volkomen verklaarbaar en toch blijft het altijd treffend. Telkens als men tot een bijzonder gehoor bij den Paus wordt toegelaten is het als wa re het dc cersto maal. Men kent de troon zaal de anti-camera, alles. De stoelen naar het elegante ruodel van Rafaël, de consoles met de kruisbeelden on pendules cn candcla- bres, de enkele schilderijen, de witzijden gor dijnen, die de hoogc vensternissen afsluiten, het Devcntersch tapijt in de troonzaal. Alles is toch nieuw als dc eerste maal. Het is ook dezelfde trilling. Dezelfde in druk van liooge, plechtige stilte, van ernst, van vrede, schoonen, lichtvollcn vrede overal. Eindelijk. Een klein, langhockig, zeor eenvoudig ver trek. Een paar vergulde, met roodc zijde be- klccdc stoelen. Tegen dc eene, langere zijde eon vergulde consóle-tafel met marmeren blad, waarop een uurwerk en een paar va zen. Ecnige kleinere voorwerpen. Aan den muur ter overzijde op het roodo behangsel een kruisbeeld. In een hoek naast do tafel, op een zeer eonvoudigen leunstoel, de zijden beklceding is hier en daar wat afgerafeld, do Paus. Ik nader, ik wil een paar wooruen zeggen, Ö3 woorden blijven in de keel, ik stamel. Maar reeds heeft de nog krachtige hand de mijne genomen en mij doen oprijzen, reeds klinkt do stem: „Bonjour, mon cher" maar mon verhaalt die dingen niet. Men geeft slechts den indruk. Ik zit naast den Paus, half-sch tegen over hem. De rechterhand van dm grijsaard rust, vaderlijk, op mijn linkerarm. Soms omvat zij mijne hand. „De Vader" dat is de grooto indruk. De vader der christenheid. Do koning, de leor- nar, do hoogepriestcr, dat alles gaat niet to loor, maar het sprekende is nu de vader. Sprekende ook uit de belangstelling waarme de allerlei, waarmede uiteenloopendc vragen worden gesteld, de antwoorden worden aan gehoord, nieuwe vragen volgen. Sprekende uit de volledige wetenschap van personen on zaken. Uit de groote goedheid, dc harte lijkheid van stem cn gebaar. De vader der christenheid. Maar nog een machtiger, verhevener in druk draag ik mede. Do Paus betuigt mij zijn vreugde over de komst van generaal Du Monceau. En op eens, zonder overgang: „Ja, ik ben God wel grooten, grooten 'dank schuldig. Zie eens, twee van mijn voor gangers zijn ook hun vijf-en-twintigste ro- geeringsjaar ingetreden; Pius IX heeft het zelfs voltooid. Maar hoePius VI was een balling en een gevangene; Pius IX was hier ook opgesloten, ik mag dit paleis niet ver laten, maar dat is Gods heilige wil en ik leg dat alles in de handen van Gods gerech tigheid, Gods Voorzienigheid. Op Zijn tijd zal God doen wat gedaan moet worden. Ik ben dankbaar, dankbaar. Ik heb naar St.- Pieter kunnen gaan, ik heb het „Te-Deum" kunnen zingen, omringd door mijn getrou- wo kindoron uit alle volken der wereld, om ringd door de vertegenwoordigers van vor sten en regeeringen. O, ik heb groote reden om God dankbaar te zijn..." De machtige oogen zien naar boven, de handen gaan als ten dankgebed, als bij het liturgisch gebaar van het „Sursum Corda" omhoog. Toen heb ik gevoeld dat een echte Paus de man is, die het dichtst staat bij God. En op eens weer ccht-vadorlijk-mcnsche- Hjk: „Gij blijft nog wat te Rome1?" „Ja Heilige Vader, ik zou den Aartsbis schop met de Nedcrlandsche deputatie wel willen afwachten 1" „O, dat is goed, dan zie ik U nog. Adieu, mon cher S. au revoirl" De werkstaking te Enachedee. Do door den kantonrechter te Enschedeo genomen beschikking luidt als volgt: Wij kantonrechter te Ensehedee, gelet op onze beschikking van 14 Mei jl. in zake het request van Jan Bakker gegeven; overwe gende, dat de requestrant naar aanleiding dezer beschikking tor plaatse en ter tijde daarin omschreven, twee getuigen voor ons heeft doon verschijnen van wier verklaring een afzonderlijk proces-verbaal is opge maakt, hetwelk is geregistreerd; overwegende, dat door de verklaringen der gehoorde getuigen geenszins het op den re questrant rustend bewijs is geleverd, doch integendeel uit dio verklaringen voortvloeit dat de requestrant den 3lsten Jan. jl. uit den dienst der firma Van Heek en Oo. wae ontslagen; verwegendo toch, dat uit de deposities dier getuigen resulteert, dat den 13den Jan. do firma Van Heek Co. bij monde van den firmant Bernard van Heek het stakings- tomité heeft medegedeeld, dot dc stakende arbeiders, waartoe requestrant behoorde zich vanaf genoemden datum als ontslagen had den te beschouwen, terwijl uit die verkla ringen evenzeer volgt, dat sedert dien dag de firma geen loon meer aan bedoelde arbei ders heeft uitbetaald; overwegende, dat het begrip dienstbetrek king als de ondcrwerpelijke vanzelf de voor waarde medebrengt, dat den fabrieksarbei der door den patroon wekelijks het verdien de loon zal worden uitbetaald en dan ook reeds in het enkel nalaten dezer betaling het bewijs zou kunnen geleverd worden, dat van do zijde des patroons de dienstbetrekking op gezegd was; ovorwegende dat waar nu bovendien door do verklaringen der getuigen vaststaat, dat het ophouden dor betaling voorafgegaan werd door ccn ontslag uit den dienst ex pres-verbis is uitgesproken, hot bedoeld be wijs zeker tot volkomenheid gebracht ie; overwegende, dat wel door den requestrant is betoogd, dat uit de verdere verklaringen der getuigen zou voortvloeien, dat do firma Van Heek Oo. door bepaalde handelingen zou getoond hebben haar verhouding tot de stakers als een voortdurende dienstbetrek king te beschouwen, doch dit bewijs geens zins uit dc eedclijke deposities valt af te leiden; overwegende toch dat de vergunning, wel ke de stakers stilzwijgend bleven behouden, om van het voor de fabrieksarbeiders be stemde badhuis gebruik to maken, zeer wel een liberaliteit der genoemde firma kan ge weest zijn en verband kan hebben gehouden met hare verwachting, dat do stakers weer spoedig tot hare arbeiders zouden gaan be- hooren; in elk geval uit niets blijkt, dat die vergunning als ccn gevolg van de voortdu ring der dienstbetrekking moet beschouwd worden; overwegende, dat zeker uit het feit dat ge noemde firma met het stakerseomitó in on derhandeling trad, na vooraf verklaard te hebben, dat zij alleen met hare arbeiders en niet met tusschcnpersonen wilde onderhan delen, ccn vermoeden voortvloeit ten op zichte van requestrants bewering „dat sta kers derhalve nog als arbeiders beschouwd werden", doch dit vermoeden, hetwelk zijn kracht uitsluitend aan een letterlijke opvat ting der gekozen woorden ontleent, te zwak is or.i het hierboven omschreven bewijs te ontzenuwen; overwegende, dat, al stond v it de verkla ringen van beide getuigen vast, dat do in specteur van het geneeskundig staatstoezicht bij zijn onderzoek op de fabriek der firma Van Heek Oo. door stakers vergezeld was, Een drietal booten*hebben een duizendtal personen'naar Guadeloupe en St.-Lucia overgebracht. Drie cjuizend personen heb ben Fort-de-F ran ce verlaten om een toe vlucht te zoeken in do zuidelijkste gemeen ten van het eiland. Volgens eon Havas-bericht uit Fort-de Franco was de uitbarsting van de Pelé, op den 20sten buitengewoon hevig. De vulkaan braakte reusachtige massa's stoffen uit. Op bouwvallen van St.-Pierre cn het aanliggend land viel ec stortregen neder van groote gloeiende brokken steen vele voe ten in doorsnede; deze vielen van een duize lingwekkende hoogt cn met vreeselijke snel heid neder. Vulkanische wolken kwamen tot nabij Fort-de-France en door de stralen van de opgaande zon beschenen geleken zij een zee van gesmolten motaal, in do lucht hangende, boven de stad. Het tooneel was prachtig, maar schrikwekkend. Een ongehoorde paniek maakte zich van de bevolking van Fort-de-France meester. De troepen en de politie, mannen en vrou wen, renden do straat op. sommigen wee- nendc, anderen biddende. Onderwijl bleven do vurige wolken boven de stad hangen en viel een hagelbui van gloeiende steenen en een dichte aschrcgen. Eenige honderden personen vluchtten aan boord van de oorlogsschepen op do reede. Eon later bericht zegt, dat de kalmte vrij wel hersteld was; veel lieden trachtten ech ter van het eiland te vluchten. Zij achten zich reddeloos verloren en de verschrikkin gen van de vorige weken hebben hun zenuw gestel bedenkelijk geschokt. Ook de vreem delingen zijn uitgeput door de vermoeienis sen van de nasporingen en het onafgebroken vorleencn van bijstand. Het verleenon van hulp in den vorm van voedsel en klcedingstukkcn schijnt niet meer noodig te wozon. De berichten van St.-Vincent luiden niet bemoedigend. Ch&teau Bel-Air is geheel ver laten; Kingstown daarentegen vol vluchte lingen. Men vreest dat een niiouwe krator zich gevormd heeft in do Namagua-vallei, dichter bij Kingstown dan do Soufrièrehet goheele dal is vol rook, dio van de Bonhom- me-borgon schijnt te komen. De lava dreigt een aanzienlijk gedeelte van het eiland te zullen overstroom en. Er moeten verscheiden zendelingen omgekomen zijn. Men spreekt nu van nog een groot aan- vormisten, behalve de reeds opgegeven 2000 dooden. In den nacht van Maandag op Dinsdag Pierre, berichten dat de vernieling, welke de uitbarsting van Woensdag veroorzaakt heeft, verschrikkelijk is. Alles ligt thans in gruis,, zelfs de zware bazalttorens der kathe draal, blijkbaar ten gevolge van een wervel storm van brandende gassen. Een lid van den algemeenen raad van Martinique en een oofd-ingenk _.r der sui kerfabriek hebben de Pelé beklommen tot een hoogte van 1233 meter, waar zijn konden zien dat de krater thans 300 meters wijd is. De Morno Lacroixy het hoogste punt van het eiland, dat den krater beheerschte, is geheel ondermijnt door de vulkanische werking en dreigt in te storten. Do Morne Petit-Bonhomme schijnt geheel in vuur te staan. De beide onderzoekers gevoelden electri- sche schokken en hun schoenen leden veel van de warmte van den bodem. Telkens vie len steenen rond hen neer. Ook raapten zij groote stukken zwavel op, maar zij konden die niet meebrengen. Een moeras, dat nabij dc Morne-Lacroix bestond, is geheel uitge droogd. Een ijzeren kruis, dat aan den voet van dien berg sto-id, is verdwenen. De rand van den krater heeft groote wijzigingen on dergaan. Slechts kort konden zij op den vulkaan blijven. De afdaling was nog moeilijker dan het beklimmen. Een aschrcgen belemmerde schier alle uitzicht en de ingenieur werd bijna door een grooten steen gedood. Toch keerden zij behouden to Basse Pointe terug. Dc troepen te Carbet hebben geen verlio- zen geleden. Een commissie van geleerden zal nagaan of de bergen van Carbet, nabjj Fort-de- France, gevaar kunnen opleveren, in geval deze tot een uitbarsting komen. Het stoffolijk overschot van den Ameri- kaanschen consul te St.-Pierre is te Fort-de- France begraven. To Nieuw-York zijn de eerste photogra- phieën van de verwoesting op Martinique ontvangenze worden in de bladen afge drukt. Op een er van ziet men zestien men sehen, oud en jong, op een hoop liggen, blijkbaar, waren zij al vluchtende neerge vallen. Er is geen spoor van verminking te zien, zoodat do monschen waarschijnlijk door den zwaveldamp gestikt zijn. De bouwvallen zijn grootendeels onherken baar; steenen, telegraafpalen, hekken, alles ligt door elkaar, als weggevaagd. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk- Ken of mededeelingen, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zijde gelegd. Het terras van het slot Tsarskoje Selo bij Sint-Petersburg. toch uit dit feit geen vermoeden betreffende het voortduren der dienstbetrekking zou voortvloeien, daar het toelaten der stakers tot de fabriek een voldoende verklaring vindt in het belang, dat de genoemde firma ei* bij had, zich op die wijze voor do verden king te vrijwaren, welke volgens eedelijke depositie van getuige Van Lier het ge volg van een weigering zou geweest zijn; overwegende, dat derhalve op bovenstaan de gronden requestrants verzoek zal dienen te worden gewezen van dc hand; Gezien artikel 1 letter B2 le alinea der Kieswet. Wijzen requestrants verzoek van do hand. Een ingrijpen der Fabrikantenvorceniging in den bestaanden loonstrijd, geheel op eigen initiatief en buiten de firma Van Heek Co. om, kan zéér spoedig worden verwacht. Er was gisteravond een vergadering, waar van de besluiten voorloopig nog geheim blij- De uitbarstingen op Martinique en Sint-Vincent, De waarn. gouverneur von Martinique seinde aan het ministerie van koloniën, dat hij te Fort de France was teruggekeerd na een verkenningstocht naar het noordelijk deel van hot oiland te hebbon volbracht. De bouwvallen van St-Pierre, die na de uitbarsting van 8 Mei staande waren geble ven, zijn ten gevolge der schokken, den 20- sten gevoeld, ingestort. Het vlek Carbet heeft een lawino van heete modder te door staan gehad. Allo a-anplantingen in de buurt zijn vernield. De bewoners van Morno Rouge zijn gevlucht ten gevolge van een ha gelbui van steenen. zijn in Florida hevige aardschokken waarge nomen, vooral in den omtrek van St.-Augus- tin, aan de oostkust waar ook sterk onder- aardsoh gerommel werd gehoord. De vulkanische uitbarstingen in West- Indië worden reeds in verband gebracht mot de graving van het kanaal door Middon- Amerika. Door geologen moet verklaard zijn, dat de toestand van dit gedeelte van de Nieuwe Wereld, vooral voor Guatemala, Ni caragua en Costarica, zeer ernstig is, waarom zij den kanaalbouw afraden, voor al alweer den Nicaraguaweg. Da-ar de Pana maroute door een minder gevaarlijke streek loopt, meent men in sommige kringen, dat heb Congres óf do beslissing nog maar wat moest uitstellen óf de keus moest laten val len op bet Panamakanaal. Nadere berichten melden het volgende: Te Fort-de-France komen nog voortdu rend vluchtelingen uit het noorden van Mar tinique aan. De meesten wenschen het eiland ten spoedigste te verlaten, overtuigd dat dit geheel door het vuur vernield zal worden. De vreemde consuls en officieren der oor logsschepen worden voortdurend bestormd door troepen lieden, die hen bezweren, hen mede te nemen. Het weer is thans kalm, maar de Pelé is nog gehuld in wolken, die dikwijls zeer dreigend schijnen. Ook het on- deraardsch gerommel houdt aan. Gister ochtend viel er een flinke stortbui. Er komen zoo groote hoeveelheden levens middelen op het eiland aan, dat de pakhui zen te klein zijn om die te bevatten, waar door het uitdeolen zeer bemoeilijkt wordt. De oo mm andanten dor oorlogsschepen, die gisteroohtend een bezoek braohten aan St.- De reis van president LoubcL President Loubet heeft Donderdag te Slnt- Petersburg deputatiön ontvangen van de Fransche koloniën in de hoofdstad, in Moskon, Riga, Odessa, Warschau en Charkof, die hem albums en adressen overhandigden. Vervol gens legde de president den eersten steen van een verplegersstichting, om daarna een bezoek te brengen aan grootvorst Konstantyn; toen begaf Loubet zich naar de Fransche ambas sade, waar een dejeuner gegeven werdgraaf Lamsdorf zat hier naast den President. Ter eere van de Fransche journalisten werd in een restaurant een diner van 400 pouverts gegeven. De commandant van Kroonstad heeft een feestmaal gegeven ter eere van admiraal Roustand en de Fransche zeeofficieren. Donder dagavond waren de stad en de Russische en Fransche oorlogsschepen geïllumineerd. Alvorens afscheid te nemen van zyn gast, betuigde de Tsaar aan president Loubet zyn genoegen, hem te hebben mogen ontvangen In Rusland. De president dankte in harteiyke bewoordingen' voor de ontvangst, hem bereid door de bevriende natie. Om 5 uren ging het eskader onder stoom. Onder het gebulder van het geschut verliet de vloot de reede, terwijl de bemanning der Russische schepen hoezees deed hooren. De „Truth" bevat het volgende: „Een oud-onderofficier, die in den tegen- woordlgen oorlog geweest Is, vertelde my laatst, dat er by de Imperial Yeomanry, die nu op weg naar Zuld-Afrika Is of daarvoor geoefend wordt, voormalige soldaten, die door de Boeren gevangen zyn genomen en losge laten onder de belofte dat zy niet meer zouden vechten, tot officier zyn benoemd. Myn zegs man was krachtig van oordeel, dat dat een schennis van de beste gebruiken van het leger is, on daar zyn oordeel redeiyk scheen, vroeg j ik hem, voor er iets van bekend te maken, welk gezag hy voor zyn mededeeling had, cHy antwoordt, dat zjjn gezag de mannen zelf z\jn; eenigen kent hy persooniyk. Hy I noemt bijvoorbeeld mannen, die op 13 October 1900 by Heilbron, en mannen van de Duke of Cambridge's Own, die in het vermaarde gevecht by Lindley gevangen werden geno men, en van wie hy, naar hy zegt, weet, dat zy eenigen tyd te Kroonstad werden gehouden om kampdienst te doen, omdat zy alleen op parool losgelaten waren. „Na deze verklaring schynt de zaak de kennisneming waard, en men zou willen weten of de militaire overheid geneigd is te ontkennen, dat mannen, die op parool vryge- laten zyn weer in het veld worden gebracht." Het zenden van verstorkingen gaat maar door. Den 21sten zyn weer 120 man van de nieuwe Australische ruitery mot de „St.-An- drew" van Tasmania vertrokken. Te Aldershot is bevel ontvangen, de alle beschikbare manschappen van hot 5de pro visioneel® infanterie-bataljon zich gereed moe ten houden om den 28sten naar Zuid-Afrika scheep te gaan. Gisteren is de „Oriënt" uit Zuid Afrika te Southampton aangekomen met byna 1000 mai; invalieden en uitgedienden Terwyi eerst het gerucht werd verspreid, dat Jack Hindon, de vermaarde treinvernieler zich was komen overgeven aan de Engeischen, blykt nu, naar de „Time8"-eorrespondent uit Pretoria seint, dat het een van Hindon's helpers, zekere Mac Kenney, was, die zyn onderwerping is komen aanbieden. Bennet Burleigh van de Daily Telegraph" bevestigt echter in een telegram van Dinsdag dat Jack Hindon zich wel degeiyk overgegeven heeft. Hy heeft hem gesproken. De „Victorian" heeft te Queenstown nog ruim 200 man aan boord genomen. Zy brengt er dus een 700 naar Zuld-Afrika. De „Simla" is met een 400 invaliden uit Zuid-Afrika te Plymouth aangekomen. Betreffende het beleg van Ookiep worden uit Kaapstad dd. 18 dezer nog de volgende byzonderheden geseind: Een sterke macht Boeren onder Smuts en Maritz sloot het dorp van 8 April tot 4 Mei in. De Boeren vielen de noordeiyke verdedigingswerken hevig aan, maakten telkens gebruik van dynamiet- bommen, maar werden herhaaidelyk afge slagen. In den nacht van den 9den, lOden en 12den April deden de Boeren wanhopige, maar mislukte aanvallen, en den leten Mei trachtten zy de stad met dynamiet in de lucht te laten vliegen. „Het dynamiet varte vlam, maar ontplofte niet." De Boeren wisten do hoogten om Ookiep met voordeel te gebruiken en loeten van daar dagelyks schoten. Kolonel Shelton had, met het oog op een beleg, veel voorraad en ammunitie binnen het dorp ge bracht en zoodoende hadden het garnizoen en de bewoners maar weinig te lijden. Een staaltje van helaas verijdelde Boeren- list vertelt Bennet Burleigh, de befaamde correspondent der „Daily Telegraph." Ze kere hoeve lag onder verdenking den Boeren tot plaate van samenkomst en bergplaats te dienen. Herhaaldelijk brachten Engel- sche patrouilles er een bezoek, maar geen zoo uitgeslapen Tommy kon er iets snap pen. Bij het huis stond geregeld de Boeren vrouw aan do waschtobbe en liet de Engei schen zoeken; zij bleef aan het wassch. n. Eindelijk kreeg een soldaat achterdocht. De waschtobbe werd verwijderd, do plank ■waar de vtouw op placht te staan gelicht, en daar vond men een ruimte, waarin ecu Boer zat en levensmiddelen en munitie ver borgen waren. De man, de levensmiddelen en de munitie werden meegenomen. De vrouw bleef huilende staan. De hoeve werd natuurlijk in brand gesto ken, maar dat verzwijgt de brave oorrespon dent. De Leidsche Veemarkt. Iedere zaak kan van twee kanten worden beoordeeld; dat zal de schryver in uw bla^ van 21 dezer moeten toegeven; welnu, er zyn dan ook voor- en tegenstanders, en onder deze laatsten zyn er evengoed eeriyke* menschen als onder de eerstgenoemden. En wanneer men zich nu plaatst op bot stand punt van den tegenstander voor een eventueele verplaatsing der Veemarkt 't is nog zoo ver niet dan geeft men de Kamer van Koophandel nog geen elag in het aangezicht. Het zal wellicht later biyken, dat er iu dexe zaak zyn deskundigen en deskundigen, en die zullen dan wel openiyk ln het stryd- perk treden. Laat men liever voet by stuk houden en uitmaken of het nu zoo heeïemaal onmogeiyk is, om de Veemarkt te houden op haar tegenwoordige plaat6. Men kan er zich van overtuigd houden dat het Dageiyksch Bestuur, dienende het algemeen belaDg, de bijzondere belangen van zeer vele nering doenden niet over het hoofd zal zien, en^ het zal volmaakt overbodig zyn by dat college te adres8eeren. Sleohte één principieel antwoord aan „Geen belanghebbende" ln verband met de gedachte om ook vee, too noodig, te plaatsen op de lste Binnenvestgracht; nl. dat geen deskun-. digen daar ter plaatse zouden willen markten j welnu, alle winkelier» kunnen nu eenmaal niet op den besten winkelstand wonen; evenmin als allen op den eersten rang kunnen zitten in de comedie, evenmin kunnen alle kooplieden de beste plaats hebben op de markt voor hun vee, nu met en later ook niet. Laten we met vertrouwen deze zaak over aan B. en We. en onzen Gemeenteraad, ea in dat geval zal het niet noodig zyn, dat knappe menschen hunne geniale denkbeelden aan de bevoegde autoriteiten gaan bekend maken. L** Abonné.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 12