LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 24 MEI. - VIERDE BLAD. Offieieele Kennisgeving. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. No. 12958 Anno 1902. iekerd to hebben. Uit dio mededeelingen bleek, dat 27 leden geheel zijn verzekerd voor een kapitaal van 269,625, 14 leden gedeel telijk verzekerd voor een kapitaal van 143,625. 22 leden niet verzekerd, doch met een toegezegd kapitaal van f 199,800, totaal f 613,050. Na deze werkzaamheden nam de voorzit ter het woord en spoorde de leden, wier as surantie-polis nog loopende is, aan, om at tent te zijn met het opzeggen. Drie maan den te voren moot men bij den directeur der Maatschappij, waarbij men geassureerd is, aangifte doen, dat men het bestaando con- t .ot niet wenscht te verlengen. Inlichtin gen omtrent deze onderlingen vereeniging kan men steeds bekomen bij de naastwonen- de bestuursleden. De voorzitter doet nog op merken, hoeveel geld aan assurantie-pre- miën jaarlijks buiten de gemeente wordt ge bracht on dat men bij algemeeno deelneming slechts een zeer lage premio of bijna niets zo hebben te betalen. Hierna wordt do ver gadering met dankzegging voor den trouwen opkomst en de eendrachtige samenwerking door den voorzitter gesloten. In de voorafgegane bestuursvergadering werd den voorzitter, don heer J. B. Wesse- lingh, bij monde van den heer N. Kaptein, namens het bestuur uit eigen middelen een doelmatige en keurige fauteuil aangeboden als bëwijs van waardcoring der onverpoosde zorgen, die de praeses aan den tocncmenden bloei der vereeniging wijdt en tevens als blijk, hoe 's mans vriendschappelijke leiding op prijs wordt gesteld. In do nu volgende le denvergadering nam de heer Wesseïingh reeds in zijn nieuwen presidialen zetel plaats. De ,,Hazers\voudschc Wielerclub" trof hot, dat haar clubtocht naar 'otterdam en de eerste zomerscho Meidag juist samenvie len. Hoewol het fietsgezelschap in het eerata uur reeds tweemaal pech had, was de Maas stad toch reeds om halfelf bereikt. Een be zoek aan de diergaarde en aan een kolossa len stcamr op Amerika werden gemeen schappelijk gebracht en tegen den avond rol de een sleep van rijwielen, wier aantal aan iets zeer ongelukkigs zou doen denken, zon der persoonlijke ongelukken te vormclden te hebben, do ongewoon levendige dorpsstraat weer binnen. Het gewelf of gewulf der Roomsch- Katholieke Kerk, dat sedert haar bouw nog steeds onafgoworkt was gebleven, wordt nu van een steiger voorzien, die reeds gedeelte lijk staat, ten einde door in dat vak bekwa me kunstschilders gepolychromeerd te wor den. Leiinuiden. In de vergadering van stem gerechtigde ingelanden van den Grooten- Heiligen-Geest Polder onder deze gemeente en Rynzaterwoude, werden vastgesteld: de rekening des polders over 1901, aan Inkomsten op 1095.36, uitgaven f 913.57®, batig saldo 181.78s; do begrooting voor 1902 aan inkomsten op 1239.84, uitgaven 1288.50, goed slot ƒ1.84, met een omslag per hectare ad 2.96. Als Ifd van het bestuur is her kozen de heer C. Bakker. Noordwykerhout. En zoo is onze burge meester dan weergekeerd van zyn uitstapje naar bet land „wo die Citronen blühen". Wy hopen, dat zyn blik is verruimd, zyn ge voel voor wat goed en lieflyk, edel en wel luidend is, door zyn verbluf in het schoone Italiö nog mag zyn toegenomen; dat hy verfrischt en gesterkt moge zyn. En daarom heeten we hem welkom. De vrees dat de herinnering aan hetgeen ik onder zyn aan dacht wenscht te brengen, door reisindrukken mocht zyn weggevaagd, heeft my het na praatje", waarmee ik in een der vorige nrs. van dit blad begonnen was, doen afbreken. Immers, de kans op verbetering In gebrek kige zaken en toestanden is dan het grootst, wanneer men daarop de aandacht vestigt van hen, die niet blind willen zyn voor de ge breken en den wil en de macht om te ver beteren niet missen. En waar ik het een zoowel als het ander by onzen burgervader mag veronderstellen, biyft over de mogeiykheid, dat zy niet werd opgemerkt, wanneer Jn een tekortkoming niet werd voorzien. Bestaat hiertoe de wil, dan volgt hieruit logisch, dat het niet onaangenaam tal worden gevonden, wanneer er op gewezen worde. Reeds met een enkel woord repte ik in dat „napraatje" van een vriendelyke ont vangst by raadsvergaderingen, waaruit de welwillonde lezer zal hebben begrepen, dat ik het tegengestelde bedoeiae. Nu we ongetwijfeld eerstdaags weor raads zittingen hebben te duchten, wordt het tyd, dat ik my eenigezlne nader verklaar. Dat ik uit oorzaak van algeheels afwezigheid van het daarvoor noodzakeiyk element, niet verwacht om den hals te worden govallen, spreekt vanzelf. Maar dat de ontvangst zoo al niet harteiyk, dan toch hoffeiyk zou zyn, mocht ik verwachten. Is ze dat wanneer mon, wegens het ontbreken van eiken zetel, gedwongen wordt te blyvon staan? Inzonderheid is bet missen van eiken steun lastig voor hem, die aanteekeningen hooft te maken van het be handelde. Of xyn we met verplicht daarin belang te stelJen? Het is toch ons eigen wel en weel Tegenwoordig moot men dio belang stelling staande toonen. Vroeger was dat wel anders. Nog hoor Ik uit den mond des Voorzitters: „Van Noort, haal een stoel. Er is publiek 1" Maar in tegenstelling met andere gemeenton schyut Juist by raadszittingen onze gemeente- bode wel te schitteren door afwezigheid. Dat zou me koud kunnen laten, als uit deze soort plichtsbetrachting niet voortvloeide, dat de gastheoren zondigden tegen de hoflolykheid door de gasten te laten staan. Is het onbiliyk, dat ik hierop eens de aan dacht vestig? U(jnsburg. Volgens de op den 16don Mei van kracht geworden kiezsrsiyst bedraagt in deze gemeente het aantal kiezers voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten 370, en dat voor den Gemeenteraad 835. Ten vorigen jaro bedroegen deze gotallen reapectiev. 362, 362 en 307. Tor-Aar. Woensdagavond had alhier onder gunstig weder plaats de inhaling van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, door ongeveer 50 ruiters en 40 üotsryders, welke Inhaling geheel een geregeld verloop had, terwyi de optocht een zeer schoon gezicht gaf voor de toeschouwers, die zich in menigte langs don te passeeren weg hadden opgesteld. Den volgenden dag geschiedde de inwyding van de onlangs gebouwde R.-K. Kerk te Langeraar. Vele geesteiyken waren by deze plechtigheid tegenwoordig, en o. a. ook het Dagelyksch Bestuur dezer Gemeente, het Kerkboetuur enz. De eerste Kerkdienst werd door Z. D. H. verricht onder byzyn van vele parochianen en ook van elders. Do bewoners van de gemeente, die tot de parochie behoorden, hadden allen de nationale driekleur ontplooid. Dos avonds te 7 uren werd Z. D. H. door dezelfde personen, die den optocht hadden gevormd, weder uitgeleide gedaan, wat ook in alle orde geschiedde. Woubrugge. Door de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder „Oudendyk", waarin van de 842 in don polder geldende stemmen, er 186 waren vertegen woordigd, zyn vastgesteld: de rekening van den penningmeester over 1901, aan inkomsten op 3896.625, uitgaven ƒ8261.285, batig saldo 635.89; de begrooting voor 1902 aan inkomsten en uitgaven elk op ƒ8526.88 met een omslag per hectare ad. ƒ3.60, voor de huiserven 1.75 tegen 4 en 2 ln 1901, in welke begrooting ls opgenomen de laatste termyn van aflossing van de vóór 10 jaren aangegane Plas-poldergeldleoning. Als heem raad-lid van het bestuur, om af te treden 1 Juni 1908, werd herkozen de heer H. van dor Boon, met 168 van de 186 geldige stem men, tegen 18 stemmen op I. van Geur, uit gebracht. Zoetorwoudo. Volgens de van kracht ge worden kiezorsiyst dezer gèmeente bedraagt het aantal kiezers voor leden der Tweede Kamer krachtens art. la 412, krachtens lb. 97, totaal 511; voor de leden der Prov. Staten 611 en leden van den Gemeenteraad 413. Ten vorigen jare bedroegen deze respectioesuiyk 614,612 en 383. Aan den heer W. C Brouwer is vergun ning verleend tot wederoprichting van zyn inrichting met oven voor het vervaaidigon van fyn aardowerk, welke onlangs door brand is vernield. Het Bestuur der Rijksverzekeringsbank maakt bekend: dat alle Werkgevers, die verzekeringspuchtige bedrijven uitoefenen en tegen loon een of meer werklieden in bonnen dienst hebben, verplicht fijn vóór 1 Juni a. 8. daarvan aangifte te doen; dat de aangifte geschieden moet op formulieren in tweevoud, dio kosteloos verkrijgbaar zijn aan elk Postkantoor en Hulppoatkantoor en die ja invulling en onderteekeniDg aldaar weder moeten ingeleverd worden tegen bowys van ont- dat tot aangifte gehouden zijn ook die werk gevers, die hun personeel reeds tegen ongelukken verzekerd hebben of die voornemens zijn vergun ning te vragen om het risico zeil te dragen of jan eene vereeniging of vennootschap over te dragen; dat bij elk stel formulieren een lijst is gevoegd van verzekeringsplichtigo bedrijven, en dat ook zij, dio twijfelen of hun bedrijf valt onder een der daar genoemde, echter wel zullen doen een aan- Ëifte in te leveren, waaiop zjj-den grond van uonen twijfel kunnen vermelden; dat wie hunue lormulieren niet tijdig inleveren vf niet behoorlijk invullen of nalatig zijn in bet verschaffen van inlichtingen strafbaar zijn volgens de wet HET BESTUUR DER RIJKSVERZEKERINGSBANK. De stedeiyke gasfabriek alhier ls tot een nieuwen, zeker velen welkomen maatregel overgegaan wat de bestellingen van cokes betreft. Volgens een in dit nommer voorkomende advertentie worden deze uitge voerd van af 1 hectoliter, grof of geklopt en thuis bezorgd, tegen resp. 45 of 50 cents, in gezegelde zakken, elk inhoudende 1 hectoliter. „Scala", in de Wagenstraat te •fi-Gravenhage, trekt nog altyd veel bezoekers. Het programma, dat er thans eiken avond en des Zondags op de matinée wordt afgewerkt, biedt dan ook weer veel aantrekkeiyks. Er wordt prachtig gezongen door de concert en coloratuur-zangeres Berthe Abramowit6ch; best gewerkt door acrobaten, een joügleur en pantomimisten; veel hilariteit opgewekt door de niet te evenaren Soleer en Hesse en er worden Inderdaad keurige tableaux vivants te genieten gegeven. De groote electrische feeërie is ook een aandachtige beschouwing Overwaard. Als 6teed8 vormen levende beelden met de bioscoop het slot van het mooie geheel, opge luisterd door muziek van een goed orkest. De Bondsfeeeten van den Alg. Ned. Wielrydera-Bond te Utrecht zullen plaats hebben op 28 en 29 Juni a. s. De feestplannen beginnen met een opmarsch per wiel naar Utrecht. Er worden georgani seerd tochten naar Utrecht op Zaterdag 28 Juni voor die leden, die per rywiel naar de Bondsfeeston wensohen op te gaan. Als beginsel is aangenomen, dat van de steden, in een kring met ongeveer 60 K.M. als straal rond Utrecht gelegen, Zaterdag ochtend 28 Juni tochten worden georganiseerd, waarvan de deelnemers, elkander hier en daar opwachtende, allen ongeveer 12 uren 's mid dags in Utrecht kunnen aankomen, op welk uur ook de treinen van alle richtingen van het land de feestgangers, die per spoor komen, in Utrecht hebben gebracht. Voor de feestgangers, die van zeer verre komen, heeft het Bondsbestuur van do directie der Staatsspoorwegen een niet onbelangryke reductie op het reizigerstarief verkregen. Ter gelegenheid van het feestcongres zullen de Bondsleden op vertoon van hun bewys van lidmaatschap van alle stations der S. S. drie- daa"g8che retourbiljetten voor Utrecht kunnen bekomen tegen den prys van een biljet enkele reis, terwyi hun rywielen geheel gratis worden medegenomen. Zaterdag-middag 28 Juni, omstreeks éón uur, wanneer dus de groote massa wielryders si eenigen tyd biünen de stad is, is er groote réunie op een ander te bepalen plaats, alwaar de róunisten zullen verwelkomd worden door muziek. Hierna zullen de leden van elders in de gelegenheid worden gesteld de omstreken der Bisschopsstad te bezichtigen. Zoowel naar de Vechtstreek als naar de omstreken van Zeist zuilen dus Zaterdag-mid dag uitstapjes per wiel worden ondernomen. Er zal 'a middags een groote boottocht van Utrecht over Zuilen, Maarssen, Breukelen, Nieuwersluis langs het schoonste gedeelte van de Vecht plaats hebben. De Pleegzuster» 21) Myn patient is al door zyn kamerdienaar Eineck te bed geholpen; ik zal hem pas morgen zien. Het is my bang om het hart by de gedachte aan die ontmoeting, en myn angstige stemming wordt nog verhoogd door het gieren van den wind om dit oude huis. 't Is na den mooien herfstdag ruw weer ge worden en de storm raast door het park en over de daken; het is of alles kraakt en steunt en zucht. Je hebt van zoo ietsin het drukke stadsgewoel geen idee Hier brak ik daar straks af, door een plot- Belingen, hevigen schrik. 'tWas al nü mid dernacht, en opeens hoorde ik een razend, gillend bellen, dat door het stille huis galmde. Ik sprong vlug op en snelde de trap af, (men heelt my namelyk een kamer op de eerste verdieping gegeven, vlak by de trap rechts). Beneden komende, zag ik, dat de groote dour, die uit de vestibule rechtstreeks naar de vertrekken van den baron leidt, open stond. Op den drempel zag ik mevrouw Sonnya en naast haar Eineck, die naast de kamer van zyn meester in een kabinetje slaapt. Sonnya kwam my vlug te gemoet. „'tis niets. Zyn gewone hartklopping; ik heb hem het middel al gegeven; er valt niets anders aan te doen." De kamerdienaar ging het vertrek binnen en sloot de deur; mevrouw Wengerska bleef in de vestibule. „Als die hartkloppingen weer beginnen," lei ze treurig, dan kon het wel eens op een Spoedig einde uitloopen." Daarna groot Bondedlner, waarschyniyk ln „Tivoli". Een orkest zal den maaltyd opluisteren, terwyi de heer Johan Schmier, tenor van het Amsterdam8ch Lyrisch Tooneel, eenlge zang nummers ten gehoore zal brengen. Na afloop van het diner groot militair concert ln den gelllumineerden tuin, voorstelling van een kinematograaf enz. Op Zondag 29 Juni zal een groote geiamen- lyke Bondstocht door de omstreken van Utrecht ondernomen worden. Het doel van dezen tocht is Soeatdyk. De algemeene vergadering zal middags te drie uren te Utrecht plaats hebben. Naar w(j vernemen, is door de directie der Hollandsche IJzeren-Spoorweg- maatschappy bepaald, dat voortaan vóór eenige afstandsseinpalen een z. g. „baak" (verken ningsbord) zal worden geplaatst, t w. een langwerpig vierkant bord, in vakken verdeeld, die gedeelteiyk zwart en wit zyn geschilderd. Deze baken, die aan den rechterkant van den weg zullen worden geplaatst, moeten op een afstand van 850 meter van den afstandssein paal worden aangebracht en hebben ten doel aan te geven, dat een voorby de baak rydende trein den komenden afstandsseinpaal tot op 850 meter heeft bereikt. Zoo Doodig moeten by voorkomende omstan digheden de machinisten in staat zyn om den door hen gevoerden trein tot op 850 meter van het eigenlyke signaal te kunnen doen stoppen. Uit genomen proeven is gebleken, dat deze borden, zelfs by dikken mist, door het personeel op de machine goed gezien worden. (Tijd.) Naar men zegt, zal de Regee- ring afzien van haar voornemen om het ver keer tusschen Noord- en Zuid-Kennemerland over het Noordzeekanaal by de voetbrug te Yelzen voortaan te doen plaats vinden door middel van ponten. De voetbrug by Yelzen zou er een worden van grooter spanning, waartoe de thans aan wezige pyier gelegenheid geeft, daar deze pyier is berekend op een brug van veel grooter afmetingen dan de tegenwoordige. Depolltie to Amsterdam heeft gearresteerd een 19 jarig korporaal-titulair van het instructie bataljon te Kampen, S. de W., die in de maand October des vorigen jaar8 van verlof achtergebleven en naar Am sterdam vertrokken waa. Hy is opgezonden naar Leeuwarden, om daar voor den krygsraad wegens desertie terecht te staan. Gistermiddag miste de vrouw van esn tjalkschipper, met zyn schip liggende in de Yluchthaven te Ter-Neuzen, plotseling haar vierjarig zoontje. By naspeuren zag men op «enigen afstand van het schip zyn petje en klompjes dry ven, zoodat terstond vermoeden van verdrinken rees. Dit werd helaas bewaar heid, toen men ha ruim drie uur dreggen het ïykje ophaalde. Aan de Zuidzyde gemeente Nieuw- Beierland, ontstond gisteren brand by bakker Molendyk. Woonhuis, schuur en bakkery zyn geheeL uitgebrand. De schade wordt gedeelte- lyk door assurantie gedekt. Het eiland Tessel wordt thans door een groot aantal Engelscben bezocht, die zich bezighouden met het inzamelen van verschillende soorten vogeleieren. By vonnis der ar r.-r echtbank te Middelburg van gisteren is J. den T. Pz., oud 37 jaren, ontslagen postbode, t.bans zonder beroep, wonende te Zoutelande, wegens: lo. het als ambtenaar opzetteiyk verduisteren van geld, dat hy ln zyn bediening onder zich heeft; 2o. valschheld in geschrifte, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, met ont slag van rechtsvervolging van het meerdere hem in de dagvaarding ten laste gelegde. De eisch was 6 maanden gevangenisstraf. Twee bekende liefhebbers van hippische sport, te Groningen, de heeren 0. Reilingh en Leopold, waren Woensdagmorgen vroeg uit Groningen gereden naar de courses te Oranjewoud. Een groote hit was voor een dogcart gespannen. By het dorp Knype kwam de etroomtram aanryden; men stapte uit, en het paard werd by den bek genomen. Het dier schrikte, en het heele geval kwam te water ln de diepe bermsloot. De heer L. geraakte onder het paard; men schoot te hulp, en alles werd op het droge gebracht. De beide heeren hebben plan de tram weg-maatscbappy om schadevergoeding aan te spreken, wyi de Je kunt denken, Frits, hoe dit my schokte Zou ik tevergeefs hier gekomen zyn? O, ik hoop, dat ik my sterk zal kunnen houden l Liefst was ik dadeiyk naar hem toe gesneld om te helpen; maar Sonnya verzocht my dringend, dezen nacht niets te doen. 'tZou den zieke maar opwinden, 's Morgens in de vroegte was hy altyd het kalmst. Ik voegde my ongaarne naar haarwensch, met een gevoel, of ik begonnen was met myn plicht te verzuimen. Myn kamer is groot, ouderwetsch en som ber zy is de eenige op deze verdieping, welke bewoond wordt. Aan den eenen wand hangt een gobelin gordyn voor een deur, die toegang geeft tot de groote receptiekamers en de vertrekken van wylen mevrouw von Wahlbeck, een geboren gravin Grablboff. Af en toe beweegt het weefsel, waarschynlyk van den tocht, die door reten en kieren dringt. En soms is het, of er iemand loopt over een losliggende vloerdeel en 't is net, of ik fluisteren, weenen en steunen hoor. Doch dat is natuuriyk inbeelding; het zullen wel muizen zyn, die in de groote, leege kamers vry spel hebben. Ik wed, dat er wel een spookgeschiedenis ook aan het oude huis verbonden is. Myn ledikant ls een waar praalbed en het tapyt in de kamer is dik en zacht als mos. In een der hoeken is een reusachtige spiegel, tot aan den zolder toe, in gouden rococolyst; die past hier slecht. Je kunt je, in het moderne salon van je mama, geen denkbeeld vormen van het kolossaal ongezellige in deze ouderwetsche kamer, "waar alles koud en naar Is, ondanks de antieke pracht; het moet vroeger een logeerkamer voor hooge gasten geweest zyn. Men heeft my hier gehuisvest, omdat het dicht by de vertrekken van den tram, ondanks hun waarschuwing, niet stopte. Het rytulg ls deeriyk gehavend. Alfen. De alhier gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der Telefoon- maatschappy „aan RyD en Gouwe" (directeur P. J. de Kanter) heeft de balans met winst en verliesrekening over 1901 goedgekeurd en mitsdien het dividend vastgesteld op 4 pCt. Benthuizen. Het recht tot heffing van tolgelden op den Hoogeveenschen weg onder deze gemeente is door het gemeentebestuur ▼oor den tyd van drie jaar verpacht aan K. Roggeveen, alhier, ingaande 1 Mei 1902. Bodegraven. Twee jongens, alhier zagen Yrydagmorgen een zeis in het land, die een maaier daar had laten liggen. Spoedig zou een der knapen eens probeeren, of hy met dat soherpe voorwerp ook kon maaien. Hy stelde zich ln portuur, zwaaide met do zeis, maar in plaats van er gras mede te snyden, sneed hy zyn makker, die vlak by hem stond, zoo in zyn been, dat deze op een kar naar zyn ouders moest vervoerd worden, die ODmid- deliyk geneeskundige hulp Inriepen. Op Dinsdag 3 Juni a. s. zal alhier, ten huize van den heer N. Oudejans, een nieuwe verkiezing plaats hebhen van een hoofdinge land plaatsvervanger in het 2de district van het Groot-Waterschap Woerden, hoofdplaats Bodegraven. Ter gemeente-secretarie, alhier, ligt een verzoek met byiagen van den heer W. Bos, om vergunning tot oprichting eener smedery in een gesticht gebouw, staande in de Kerk straat, alhier, op het perceel kadastraal be kend in Sectie No. 525. Op Yrydag 80 Mei te II uren zal er gelegenheid bestaan om ten gemeentehuize bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen. Haarlemmermeer. Aan belanghebbenden wordt modegedoeld, dat de indeeling dezer gemeente voor de in dit jaar te houden heryk- zittingen, is als volgt: Te Hoofddorp. Hoofddorp op 9 Juni van 11 12 en 1 5 uren. Ringdyk naar Aalsmeer en Aalsmeerder- weg op 10 Juni van 8 12 uren en Yyf- huizerweg en Kruisweg vau 1 5 uren. De Lynden op 11 Juni van 8 12 uren en Sloterweg, Vyfhuizen, IJ weg en Nieuwe Meer van 1 5 uren. Ringdyk by Halfweg op 12 Juni van 8 12 uren en overige buurten tot Hoofd dorp behoorende van 1 5 uren. Te N i e u w v e n n e p. Yenneperdorp op 13 Juni vau 8 12 en 1 8 uren, Lisserbroek van 3 4 uren en Abenes van 4 5 uren. Lisaerweg on Lisserbrug op 14 Juni van 89 uren, Ringdyk van 9 10 uren, Bur gerveen van 10 11 uren en LJweg, Sloter weg, Kaag en overige buurten van Nleuw- vennep van 11 1 uqr. Het IJkkantoor te Leiden is, in 1902, na 20 Augustus voor elders verzuimde ter heryk aanbieding geopend iéderen Yrydag en Zater dag van 91 uren. Alkemade. De voor 1902/1908 van kracht geworden kiezersiys't telt 758 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waar van 761 ook voor de Provinciale Staten, en 475 tevens voor den Gemeenteraad, tegen 617, 617 en 479 in 1901/1902 n.L wegens belasting 468, huishuur 112, dienstbetrekking 100, inwonende zoon 52, pensioen 1, Spaar bank 20. Hazorswoude. De onderlinge verzekerings maatschappij ,,Hazorswoude-Koudokerk" te gen brandschade vergaderde ten huizo van don heer A. v. Wijk, a. d. Rijndijk. De hee ren M. Maat, G. Dorrcpaal Wz. en J. Wes seïingh jr., met het nazien der rekening be last, brachten bij monde van eerstgenoemde een goedkourend advies uit. Het batig sal do bedraagt f 1990.15. Na dit advies werd do rekening over hot dienstjaar 1901 onveran derd vastgesteld. Met algemeene stemmen werden herbe noemd als bestuurders de aftredendo hee ren G. Dorrepaal Sr., A Verburg, R. Dor- repaal en R. Treur en benoemd met 25 stem men do heer W. Langhout, in plaats van wijion don heer H. P. Straathof. Op verzoek van den voorzitter deelt de secretaris mede, hoeveel leden reeds geheel en hoeveel gedeeltelijk verzekerd zijn on bo vendien, hoeveel leden wel zijn aangesloten, doch zonder iets bij deze maatschappij ver- zieke is; maar ik vindt het volstrekt geen kamer voor een zuster, die er maanden zal moeten blyven. Natuuriyk wordt ik hier nu „zuster" genoemd „zuster Marie." 28 September. Vandaag heb ik hem gezien Hoe zal ik hem beschryven? De Indruk was zoo onver wacht: volstrekt geen door ïyden en doods angst ontsteld gezicht, zooals ik my huive rend had voorgesteld. Neen, het werd my dadeiyk lichter om het. hart, In dat gelaat lag hoe zal ik het zeggen een hooge doodsverachting, een heldhaftig berusten. De gryze oogen, met eenvoudig-ernstige uitdruk king, zyn vol kalme rust. Slechts oen enkele plooi van smart rimpelt het schoone voorhoofd, omgeven door vol, lichtbond haar. Een lange, volle baard valt tot op de borst. Hy moet groot en krachtig van gestalte zyn; dat kan men zien aan de breede schouders. Ik zag hem zitten in een leunstoel, met een donkere deken van atlas over de voeten. Professor Labach heeft my gezegd dat het lichaam yan dien man als van staal is geweest, zoo gezond, taai en sterk; men ziet dat nog, ondanks de knokige, vermagerde handen. Toen hy my de hand gaf, voelde ik, dat zo koud was, een akelige kilheid. Zyn kamer is groot als een zaal, met velo schilderyen en mooie eiken kasten. Ze heeft een prachtig uitzicht over het park, met het hooge witte kruis in het verschiet, dat nu troostryk en vredig wees naar den zonnig- blauwen hemel. In de kamer, waar geen tapyt ligt maar een gladde parketvloer, met een paar beren vellen voor de voeten van den zieke en by den haard, staan een vleugelpiano en eon huisorgel, waarboven een prachtig vrouwen beeld: „la PiötA" Ook een vioollessenaar zag ik, en op de tafel naast zyn 3toel lagen eenige boeken, van zeer ernstigen aard. Zyn stem, hoewel mat en zwak, klonk aangenaam, toen hy zei, dat myn komst hem verheugde, en de hoop uitdrukte, dat ik my niet al te onbehaagiyk zou gevoelen. Hy verzekerde, dat mevrouw Wengerska het my aan niets zou laten ontbreken; ik moest my maar aansluiten by die trouwste der trouwen, welke zelve zooveel geleden en gedragen had. Toen vroeg hy my nog, hoe Ik geslapen had, en of ik al in het park geweest was. 't Verwonderde my, dat hy zoo lang kon spreken, al was het met groote tusschen- poozen. Ik was zoo onder den indruk van zUn zielvolle oogen, dat lk niets vragen kon, niets vragen wilde. Ik zei hem, hoe prachtig ik slot en park vond; hy glimlachte om myn extase, en dit lachen deed hem jonger schynen. Eindeiyk legde hy het hoofd vermoeid tegen de hooge stoelleuning, sloot de oogen en vroeg, of ik den kamerdienaar sturen en zelve over een uurtje weer komen wilde; dan konden wy over hemzelvon spreken en datgene, wat ik weten moest. Mevrouw Wengerska zou my intusschen de aan haar toevertrouwde medicamenten goven en de sleutels van sommige kasten, die ik noodig had. Ik ging; by de deur wendde ik my nog eens om. Toen merkte ik, dat hy de oogen weer geopend had en my nakeek. Wat was dat voor een zonderlinge blik? Raadselachtigl Alsof hy medelyden met my hadl Ik begryp het nog niet. Nu wil ik echter myn brief eindigen, lievd, beste vriend l Je bent misschien al ongedul dig, en je moet ook nog wachten, tot mama hom je goeft; want ik kan toch niet direct aan jou adresseeren. Kus mama van my en geloof my steods; Je Innig liefhebbende Marie Louise." XII. Frits Karl aan zyn Yerloofdo. „Lieve schat 1 Eerst heb ik harteiyk gelachen I Wat oon deftig begin; je hebt zeker by vergissing oen paar bladen uit een oud opstellen-cahier in de enveloppe gestoken. Wat een sentimentali teit verspild.... aan rayt Wy hebben ons ook erg vermaakt met je schildering van die ideale huishoudster. Ik zou je raden, die trouwste der trouwen een klein bootje op do vingers te kyken, dat ze niets verdonkere maant of haar best doet, in het testament te komen. Zoo iets is meer gobourdl Lieve oogon en zachto pootjes bebooron dikwyis aan valsche katten. Dat die arme drommel op Saloscln'n nu hartkloppingen krygt, schynteen zoogenaamde complicatie te zyn, die my zeer interesseert; want ik denk, dat hierdoor de geschiedenis verhaast zal worden. Goddeiyk ben je met dien „raadselachtigon blik", dien hy je nazond. Dio is voor my namelyk niet zoo raadselachtig als voor jou, lief, onschuldig lammetje l Je ziet er in je modest liefdezustersurnformpjo uit om te stelen; en hy heeft toch ook oogen ui zyn hoofd 1 (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 11