Gemenfld Nieuws. Marktberichten. Verslag van den toestand der Kweekschool voor Zeevaart over het jaar 1901. Het jaarverslag begint met de vermelding dat ook nu weer lief en leed elkander heb- ben afgewisseld. Don 7den Februari lieeft de Kweekschool met heel de natio gedeeld in de blijdschap veroorzaakt door het huwelijk van H. M. onze geëerbiedigde Koningin en de Commis sie mei verzuimd een telegram van geiuk- wenschmg aan te bieden; den 7den Novem ber betreurde de Kweekschool het vcrhee van den oud-diresteur den gejjensionneerden kap. ter zee C. H. de Goeje. lntusschen bleef do Oommissie zich wijden aan het lot van do aan haar toevertrouwde kweckciingen om ze een eervolle loopbaan bij de Marine to verzekeren. De hoop dat de toevloed van jongens we- dor zou wassen, heeft zich niet verwezen lijkt. Verlieten ton vongen jaru 266 jongens do Kweekschool, dit jaar slechts 209, 108 op 1 April cn 101 op 1 October. De verwachting bestaat dat het aantal in diensttredingen voortaan weder zal toene men^ waar de trek van arbeiders naar Duitschland geringer wordt. Het aantal knapen, dat op 1 April zal ver trekken, bedraagt reeds 126. Voor twee proefjaren heeft de Minister van Marine goedgunstig beschikt op een ver zoek van de Commissie om jongelieden, wel ke lichamelijk niet geheel voldoen, voortaan voorloopig goed to keuren en niet voor- loopig a f te keuren, zooals tot dusverre ge schiedde. Ia 6 jaar tijds, n.l. van 18961901, wer den 392 jongens tijdelijk afgekeurd onder voorwaarde dat zij zich over 3, 6 of 12 maan den aan een herkeuring mochten onderwer pen. Hiervan kwamen slecl 'b 143 voor de tweode maal terug, waarvan 64 werden goed gekeurd. Volgens het nu tijdelijk toegepaste stelsel zouden al deze jongens voorloopig zijn goed gekeurd en na een tijd la. g aan een hun passenden leefregel gebonden geweest to zijn zou zeer zeker een veel grooter percen tage voor goed toegelaten hebben kunnen worden. De Commissie hoopt zeer dat de Minister van Marino dezen maatregel zal besten digen. Voor ernstige ziekten en buitengewone sterfgevallen bleef do Kweekschool gespaard. Omtrent de aanwezige knapen kan gun stig worden gerapporteerd wrt hun ijver cn vorderingen betreft, zoowel als omtrent hun gedrag. Sedert korten tijd hebben do gymnastiek- onderwijzers een diploma verworven aan de onlangs te Amsterdam door den Minister van Marino gestichte Gymnastiek-, Schcrm- sn Zwemschool voor de Zeemacht. Het verheugt de Commissie dat do Minis ter in Mei gunstig beschikte op een verzoek tot afschaffing der exercitiën met act ge weer. Dit wapen is voor de meeste jongens nog te Onderscheidene getuigschriften konden aan de leerlingen worden uitgereikt cn de hoop mag worden gekoesterd dat velen hun ner zullen opgroeien tot kranige matrozen en onderofficieren bij de Marino. Het bestuur betreurt echtor dat de tijd van verblijf aan de school zoo kort duurt. Leidens burgerij betoonde ook thans weer een wclvordicndo belangstelling in de Kweekschool. Daarvoor te herinneren aan de concerten in Musis Sacrum en Ami- is reeds voldoende. Do rociwedstrijd met do daaraan verbon den vooroefeningen nebben goedo vruchten gedragen. In het personeel, dat zich overigens uitste kend van zijn taak kweet, kwamen nogal be- lnngrijko wijzigingen. Dc oliicier van ad ministratie 2de klasse J. H, Tromp word vervangen door den off. van administratis ,2de klasse B. M. Taverne, do off. van gez. lsto klasse Dr. A. W, M. van Deventer werd verplaatst naar Hr. Ms. fregat „Utrecht"; in zijn plaats werd met do keuring belast do off. van gez. 1ste klosso L. J. Jansen, die echter den 6dcn werd vervangen door den off. van gez. lsto klasse M. M. de J013. Den 16den April werd de d acheering in getrokken van den luit. ter zee 2de klasse R. T. van Brakol Schuimel en dezo vervangen door den luit. ter zee 2do kl. J. A. Wichcrs Hocth. In het bestuur had weinig verandering plaats. Den 15den Mei werd tot lid der Commis sie van Toezicht en Beheer be1- ^emd uo heer P. Alma Lz. on zooals reeds is vermeld ont viel aan het bestuur de secretaris-penning meester do oud-directeur 0. H. de Goejo. Hoewel er nieuwe sub-commissies werden gevormd to Ede, Epe, Doesburg en Dieven, ging het ledental der Verecniging een wei nig achteruit. Met dankbaarheid wordt ten slotto op het afgeloopen jaar teruggezien, waar do over tuiging sterk bij dc Commissie leeft dat de Kweekschool is een z y:n voor velen. Hoewel niot tot uit jaarverslag behooren- de, kunnen wij nog medcdcelen, dat Dr. O. J. van Ketwich bij den aanvang van 1902 wegens hoogeu leeftijd als Voorzitter heeft bedankt en als zoodanig werd opgevolgd door Prof. Dr. M. J. do Goejo. De kapt.- luit. tor zee A .L. Boelen werd benoemd tot secretaris, de heer P. Alma Lz. tot penning meester. Aan de rede door den Voorzitter bij de opening van de laatste algemeene vergade ring uitgesprokon ontkenen wij het vol gende: De Voorzitter herinnerde aan het smarte lijk verlies, dat de Kweekschool trof door den dood van den oud-commandant, waarbij bij om begrijpelijke reden niet stil kon staan, en sprak met grooto waardeering van den tegenwoordigen commandant-directeur den kapt.-luit. t. zee den heer Boelen; hij ge dacht verder Dr. Van xetwich, die in zoo'n hartelijk schrijven fschei heeft genomen en altijd zooveel voor de inrichting heeft go- 7€»ld an gedaan, ea uitte eindelijk zijn vreugde over het herstel van het medelid Mr, F. Was. Met trots maakte do oorzitter gewag van het feit dat 7. K. H. Prins Hendrik het ecre-voorzitterschap l.ceft willen aanvaar den. De naam Prins Hendrik der Nederlan- don leeft nog altijd in de aangenaamste her innering bij dc Kweekschool voort. De Voor zitter sprak de verwachting uit dat de jonge Prins Hendrik dezen vorst zal evenaren in belangstelling voor deze inrichting. Ten slotte betuigdo hij zijn innige deelne ming met de ernstige ziekte van H. M. de Koningin on stelde voor een telegram, waar in de hoop op een spoedig herstel wordt uitgesproken, te zenden aan Z. K. H. Prins Hendrik en H. li. de Koningin-Moeder, waartoe natuurlijk werd besloten. Audiëntie van Nederlanders bij den Paus. Men seinde Woensdag uit Rome aan „De Tijd": Hedenochtend te half twaalf heeft de groo to audiëntie der katholieke Nederlanders bij Z. H. dea Paus plaate gehad in de Consisto rie-zaal van het Vaticaan. De plechtigheid droeg een zeer verheven karakter. Te voren was do aartsbisschop, Mgr. H. van de Wetering, ontvangen in de particu liere vertrekken, waar Mgr. zijn gevolg aan Z. H. voorstelde, de hoogeerwaarde kanun niken J. L. H. Dobbelmann, van Arnhem, en Mgr. G. W. van Heukolom, van Jutfaas, Z D. H.'b secretarie, dea eerwaarden heer J. A. S. van Schaik en kapelaan B. J. Brou- wor van Utrecht; die met vaderlijke goedheid door Z.x H. werden toegesproken. Vervolgens wei-den, eveneens in particulie re audiëntie, tet Z. H. toegelaten Mgr. W. Wulfingh SS. R., apostolisch vicaris van Suriname, Mgr. dr. H. J. A. M. Sohaep- man en Mgr. L. C. L. Eygen raam, tot wie Z. H. woorden van hartelijke genegenheid richtte. Daarna nam Z. H, plaate in den draag stoel, en trok door de troonzaal, waar Hij word opgewacht door een afdeeling der gar des nobles (odclwacht), de Kamcrheeren met kap en degen, mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht en Ernest Laane, Mgrs. van do Wetering, Wulfingh, Sohaepman en Eijgenraam, allen in plechtgewaad. Deze al len volgden Z. H naar do Sala Clementina. Hier werden de dames dor leden van het „Comité van hulde" door Z. H. toegelaten tot den handkus en ontvingen iedor afzon derlijk den pauselijken zegen, terwijl Z. H. haar allen een vriendelijk woord toesprak. Eindelijk werd Z. H. de Consistoriezaal binnengedragen, omgeven door den stoet, die boven is aangegeven en gevolgd door de dames. Hier wachtten een tweehonderdtal Nederlanders, onder wie twintig priesters, die Z. H. bij Zijn nadering met luid gejuich begrootten. Z. H. betrad vlug de treden van den troon waarop Hij plaats nam, in witte toga, om hangen met den langen mantel van rood fluweel on het hoofd gedekt door dc witte ca^ lotte. Rechts van Z H. stond Mgr. Bisleti, maltrc' de"êharauro;---link* Mgr. R. Son^inol- >li di Leguigna, oud-auditeur der nuntiatuur to Don Haag, en Mgr. J. graaf Ziohy, mai- tres dc la garde robe, geheime kamerhecren parbioipanbes van Z. H. Onder aan don troon waren ter rechterzijde zetels aange wezen voor Mgrs. van de Wetering, Wul fingh, Schaepman en Eijgenraam. Mgr. de aartsbisschop las, namens allo KathoSiekcn van Nederland, een adres van hulde voor, wenechte in welsprekende bewoor dingen Z. H. geluk met dc intrede van het 25ste jaar van zijn Pontificaat, bracht in herinnering, dat met dit feest Let herstel der bisschoppelijke hiërarchie in Nederland samenvalt, betuigde namens de Katholieken van N cd 0 id and do gehoorzaamheid, trouw en toewijding aan den Paus. Z. H. de Paus zeide daarop, dat zijn faoo- ge ouderdom Hem niet tooliet al wat Hij op het hart had zelf te zeggen, waarna Mgr. Bisleti namens Z. H. een rede las. Hierin drukte Z. H. zijn vreugde uit, omdat Hij de Katholieken van Nederland hier vertegen woordigd voor Zich zag, cn dat Hij hen weder de goede gevoelens hoorde uiten, waaraan Hij nooit twijfelde. Het deed Z. H. groot leed, dat H. M. do Koningin was getroffen door ziekte. Hij wenschte daarover nadere bijzonderheden te vernomen, sprak zijn har- tolijko wenschen uit voor het volledig her stel van H. M. en voegde zijn gebeden bij die van allo Nederlanders, door wie H. M. zoo zeer wordt bemind. Ten slotto dankte Z. H. voor de wenschen door Mgr. den aartsbisschop uitgesproken, en gaf allen zijn zegen. Luide cn geestdrif tige toejuichingen volgden. Terwijl Mgr. Bisleti las, onderstreepte Z. H. meermalen diens woorden door gebaren. Na do rede kust Mgr. Van die Wetering 's Pausen hand, en vervolgens werden Mgrs. Wulfingh, Schaepman, Eijgenraam en de leden van het Comité van hulde, nagenoeg allen aanwezig, tot den handkus toegelaten. Tot allen sprak Z. H. een woord van ge- negonheid, en allen gaf Hij den zegen. Toen jlir. H. P. C. Bosch van Draken- 8tein, kamerheeT van H. M. do Koningin in buitengewonen dienst, aan Z. H. was voor gesteld, onderhield Z. H. zich met hem eeni- gen tijd over de ziekte van H. M. de Ko ningin. De vermelding van stedennamen en qua- liteiten bij het voorstellen der verschillende personen gaf den Paus aanleiding tot meer dere levendige en geestige opmerkingen. Na het défilé, dat alsdan volgde, nam de Paus zelf het woord. Mot een krachtige stem, die door de geheele zaal verstaan werd, be tuigde Z. H. opnieuw zijn droefheid over de ziekte der Koningin; herinnerdo eraan, dat onlangs door Hem ontvangen was gene raal Dumonceau als gezant van H. M. sprak van de genegenheid, welke Hij vanouds voor ons Vaderland gevoeld had en uitte den wensch, te Rome een Nederlandsen College gesticht to zien. De Aartsbisschop antwoordde, dat al het mogelijke zal worden gedaan, om den wonsch van Z. H. in vervulling te doen gaan. De Paus stond daarna op, zegende al de aanwezigen en bij het -afdalen van Zijn troon in het bijzonder twee kinderen van aanzienlijke huize, die Hem werden voor gesteld. Ondier luide boejuiching-en nam Z. H. weder plaats in zijn draagstoel. Het uitzicht van den Pans was voortref felijk, de geestdrift van do aanwezigen ont zaglijk. Nog wordt uit Rome aan „De Tijd" ge seind: H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. do Prins-Gemaal hebben, in antwoord op ingewonnen informatie, aan Mgr. den Aartsbisschop per telegram geruststellend bericht toegezonden omtrent den toestand der Koningin. Niettemin blijft het diner van Comité afbesteld. De ramp op Martinique. Nadere berichten van het eiland St.-Tho mas bevestigen de vreeselijkc tijding van het vernielen der stad St.-Pierre op het eiland Martinique door een vulkanische uitbar sting. De telegraphische gemeenschap is ver broken. Van uit St.-Lucia ziet men rc k en vlammen uit de kraters van St.-Vincent op stijgen. Ook op Dominique vertoonen de vuurspuwende bergen teekenen van werking. Op alle noordelijke eilanden wordt onder- aardsch gerommel gehoord. De Monte Pelée, ccn 1350 meter hooge vul kaan, behoort tot do zeldzaam spuwende ber gen. Sedert 1851 was de krater volstrekt rus tig geweest, totdat de berg den 5den Mei j.l. stroomen gloeiende lava begon uit te werpen. De stroom bereikte de fabrieken van Guérin. op ongeveer twee mijlen afstand van St.- Pierre en verwoestte deze. liaar het gerucht wil, zouden daarbij reeds 150 menschen zijn omgekomen. Het was ongetwijfeld dc ontvangst van dit bericht, dat den gouverneur van Martinique, don heer Mouttefc, zijn standplaats, Fort-de- France, deed verlaten om een bezoek te brengen aan de geteisterdo streek, wa_r het lot ook hem een graf had beschoren. Vermoedelijk, zegt het „Hbl.", heeft de uitbarsting niet alleen aangehouden, maar is ze in geweld toegenomen en dientengevolge de stad St.-Pierre aan den voet van den berg, door de gloeiende lava overstroomd en in brand gezet. St.-Pierre is de handelsstad van Martini que, aan do noord-w6stkust van het eiland gelegen. Zij werd in 1665 gesticht, en heeft nog do nauwe straten uit dit tijdperk be houden. Het klimaat is ongezond De stad is dc zetel van een bisschop en heeft een ka tholieke kathedraal, een raadhuis en paleis van justitie, een krankzinnigengesticht, een botanischen tuin. Men vindt er zelfs een schouwburg. De open reede wordt door on- bcteekenendo forten geflankeerd. Het inwonerstal wordt verschillend opge geven. Meyer stelt het op oijna 30,000, Fransche opgaven spreken van 20,000. St.-Picrrc is de geboorteplaats van wijlen keizerin Josephi ne, de eerste gemalin van Napoleon I. Do verschijnselen, waarvan deze stad een prooi is geworden, zijn niet van plaatselijkm aard. Do vulkanen vau Dominique zijn in werking, op Santa-L_cia werden in dc richting van zuidelijker gele gen eilanden ontploffingen gehoord. Dc on- derzecscho kabels zijn gebroken. Het eiland Martinique knn in zijn ge schiedenis op meer ijselijke rampen wijzen. Van tijd tot tijd is het zwaar door cyclonen geteisterdhet ergst wellicht in 1780, waar bij 9000 menschen omkwamen, waarvan te St.-Pierre alleen 1000. Ook toen werd de stad totaal verwoest. Een tiental jaren geleden, den 18dcn Augustus 1891, werd heb eiland wederom door een zwaren kringstorm bezocht. Reeds den geheelon dag haddon zich onrustbarende verschijnselen voorgedaan en om vijf uren stak de storm op. Hij woedde onafgebroken voort tot negen uren des avonds. De eerste windstoot veldo reeds dadelijk een aantal huizen op do meest blootgestelde plaatsen, de te velde staando gewassen werden afge schoren, boomen worden geknakt of ver wrongen. In do beido voornaamste plaatsen, Fort-dc-France en St.-Pierre, werlen de hui zen van do daken beroofd, de wind ri-kte zelfs de leien van do daken los; tal van ge bouwen stortten in, onder het puin van het militair hospitaal werden alle verpleegden bedolven. Toen de storm losbrak, lagen op de reede van St.-Pierre een vijftiental sche- pon. Vier uren later was er geen onkel meer over, ze waren op de kust verbrijzeld of van de ankers losgeslagen, weggevoerd en in vol le zee vergaan. Maar de huidige ramp stelt alle voorgaan de in do schaduw. Weerbericht van 10 Mei» (Van not Kon. Meteorologisch Instituut te Utrecht.) Verwachting: Matigs noordelijke wind. Bewolkte lucht. Regenachtig en guur weer. Ned. Journalistenkring. Op 21 24 Juli a. 8. komt het Intern. Porscongres (algemeene vergadering van af gevaardigden der by de „Association" aange sloten vereenigingen) te Bern byeen. Voor Nederland wordon daar vyf afgevaar digden toegelaten. Gewone Jeden van den „Ned. Journalisten kring", die bereid zyn (op eigen kosten) den Kring aldaar te vertegenwoordigen, worden uitgenoodigd, zich daartoe aaD te melden uiterlijk Vrijdag 16 Mei aan 't adres van den hoer Jac. Doen, N. Z. Voorburgwal 176, Amsterdam. Morgen zal „Ajax" op baar ter rein haar tweeden promotiewedstrijd spelen tegen „Volharding" uit Amsterdam. Baar „Ajax" Donderdag slechts met 2 1 won, belooft bet een spannende strijd te worden Roeien. Men meldt uit Lei de n aan do „N. R. C.": Als de trekvogels do lonte weer in het land bobben gebracht, dan waken aan de oevers van den Leidschen Rijn de watervogels even zoo op, de Eend, de Zwaan of hoo de 6nelle gieken gedoopt mogen zijn, om het Galgewa ter te vervullen van-een jeugdige kracht, die zijn somberen naam te schande maakt. Te meer eer doet echter het Studentenpad aan zijn naam, booze tongen spreken van Rijn en Schieka waar de oude acht zich oefent onder de bekwame leiding van den heer Damsté, die even welwillend als zoovele vo rige jaren als „coach" onschatbare-dseusten aan „Njord" bewijst. De oude acht wordt gestuurd door een jongere editie Verkman, en is verder saam- gesteld: H. Werkman (slag), J. Adam, Krautz, van Haersolte, Molhuyzen, Clifford, Greve, Bunge (boeg). Dc boeg ro;._ï nooit op een wedstrijd mode, terwijl van Haersol te en Clifford slechts als juniores uitkwa men. H. Werkman, de juniores kampioen- sciffeur en de vier veteranen uit de oude acht van het vorige jaar zijn oude bekenden. Sedert eenige dagen is een proef genomen met een weinig korter riemen, waardoor de slag wat minder traag geworden is, en do boot dientengevolge wat vaster op het water ligt. Slag-en vooral tweede slag geven mooi roeien te zien, forsch uitgemaakte sla gen, maar ook 5 en 6 ziin flinke krachten in de acht. De boeg laat nog vcol te wenschen; bij de „catch" steekt hij zijn riem scheef in hot water, wat gemakkelijk to Vv rkomen is door tijdens de „recover" de riom langzaam te draaien zonder ruk. Zijn slag kon ook wel wat krachtiger zijn. De vierde boeg 19 daar na do zwakste. Door het niet onmiddollïjk weggooien van zijn armen en buigen van zijn romp scheert hij geen slag vrij, en bo vendien is zijn „finish" te vroeg, omdat hij niet ver genoeg voorover vj.it. De dorde boeg moet nog een weinig op zijn „finish" letten, zijn schouders en armen wat minder verwringen, maar zijn waterwerk is al heel goed. Er komt mooie eenheid in de ploeg, en wanneer 1 en 4 nog wat verbeteren, kan „Njord" met vertrouwen de universitedts- wodst-rijd te gemoet zien. Te Ter-Aar (Zuid-Holland) kwa men pisteren twee wielrijders met elkaar in botsing, met het noodlottig gevolg, dat een van ben, uit Amsterdam, bewusteloos neer- viol. Na eenige uren verpleegd to zyn Is by aan de gevolgen overleden. Een wanhoopsdaad. Te Haar lem is 'a morgens omstreeks halfzeven aan de Sehoutjeslaan door den trein op de lyn Rot terdam Haarlem een jonge man, de opperman Balkenonde, wonende Talpenstraat, overredon. Toen do trein naderde, stond hy achtor den gesloten slagboom. Op het oogenblik van na dering sprong de man over den boom on wierp zich voor den trein. Z(jn lyk werd in deer- ni8vvaardigen toestand een eind verder op den weg gevonden. Naar men zegt, moet een on gelukkige liefde de reden van doze wanhoops daad zyn goweest. In het politierapport, dat van hot ongeval melding maakt, wordt gezegd De man had by zich een vrouwenportret, waarop geschreven stond: „Myn laatste groet aan Jans". Het lyk word per brancard naar het Gasthuis overgebracht. Opii.':uw is gistere itet- Amstêr- <Lam een brutale diefstal goplee-gd. Op do bovenwoning van peroeal 76 Stadhouderska de woont do weduwe Dolk el een familie lid die tijdelijk bij haar intrek heeft. Deze was gister-en naar Rotterdam en do weduwe was reeds vroeg de deur uitgegaan. Hare dienstbode, die haar reeds 25 jaar lang dient, had zij vrijaf gegeven, dus was de woning geheel verlaten. Hiervan heeft de dief of hebben de dieven gebruik gemaakt om het goed saamgestel dc °'ot te openen met een nagomaaktcn sleutel. In een achter vertrek werd een linnenkast opengebroken. Hier werd een goldtrommel gestolen, waar in 800 aan bankpapier. Dit schijnt het eenig bcgecfllijke voor de dieven te zijn ge weest, want een vrij kostbaar antiek gouden horloge werd wel gebruikt 'om een branden de sigaar op te leggen, maar, aarschijnlijk uit vrees voor horkenning, liet men dit lig gen. Opmerkerlijk is het dat nergens anders op de woning door de inbrekers een bezoek is gebracht. Voor de zooveclste maal bleek weer de noodzakelijkheid om de deuren van bin nen te grendelen. Door den commissaris van politie v. d. Wielen is een onderzoek ingestel I. Do reeds bejaarde weduwe is zeer onge steld door deze gebeurtenis. (Hbl.) De werkstaking aan de Glucose- fabriek te Gouda is gëëindigd; alle werk lieden zyn thans weder in dienst genomen zonder Inwilliging van den door hen gestelden elsch. Van de gistermorgen om acht uren van Vlissingen vertrokken stoomtram is even voorby Souburg de locomotief ge derailleerd, ten gevolge waarvan deze in een sloot terecht kwam. Een der wagens drong in de locomotief. De materieele schade ia vry aanzieniyk. Gisternacht omstreeks vier uren heeft een geweldige brand gewoed iu het pand Groote Markt C. 462 te 's Hertogen bosch, waarin gevestigd is de sigarenfabriek mot magazyn en wiDkel der firma J. J. Goatelie. Het vuur greep zoo geweldig om zich heen, dat aan behoud van het pand niet viel te denken. Het ia dan ook geheel uitgebrand, alleen do voorgevel bleef gedeeltelijk staan. Ook het aangrenzende manufacturenmagazyn des heeren Heuri de Jongh heeft, op de bo venste verdieping althans, veel schade geleden. Te halfacht was het blusschingswerk geëin digd en bleef, dank zy den yver van politie en brandweer, de ramp hoofdzakeiyk beperkt by het perceel der firma Gostelie. Omtrent de schade, die door verzekering is gedekt, kan .nog niets met zekerheid wor den gemeld. fs-IZ. C.) Allerwegen komen uit het buiten- land berichten over sneeuwval en strenge nachtvorsten. Zoo wordt uit Duitschland ge meld, dat de laatste koude dagen de oogstver- wacbiingen van wijngaardeniers en vele land bouwers hebben verwoest. Do grootste schade vooral hebben de nachtvorsten aangericht. Een groot gedeelte van den oogst wordt dan ook als verloren beschouwd. Ook in de Boven Palz zyn do verwactitingon, welke men voor den herfst koesterde, zeer geriDg geworden. - Uit Parys wordt van Donderdag bericht*, dat sneeuwvallen en ingetreden vorst In ver scheidene streken van Frankryk groote scha-J de hebben toegebracht aan den oogst en de t6 veld staande vruchten. In Spanje eveueens heerscht ongewone' koude, welke vergezeld is van sneeuw. Een stuk straat gestolen. Da; correspondent .te Buda-Peatb van de „N. R. C."? 8chrytt dd. 6 Mei: "Vrijdag j.1. word alhier een diefstal geJj' pleegd, die, wanneer het corpus delicti niet te fcroot was, vooral met het oog op da) by komende omstandigheden, een uitstekend) onderwerp voor een kluchtspel mocht zyiy Hot was reeds na den middag toen in eeiK der drukste straten van Buda-Pesth een net, gekloed heer met eenige arbeiders en twee^ lastwagens verschoen en het bevel gaf eett^ stuk plaveisel op te breken en op de wagend to Jaden. ft- Nadat de twee wagens geladen waren, verzocht hy den agent van politie, die irf, deze straat dienst had, een oogje op heb) werkvolk te houden, en verwijderde zich daarna met de wagens. Binnen korten tyd kwam de man met de twee leège wagens terug en liet nu nogmaals snel opladen en vertrok ten tweeden male j met zyn vracht, na vooraf van een dor ar beiders nog een horloge geleend te hebben, om te kunnen nagaan of de wagens op tyd weer terug zouden komen. I Daar de wagens en de man, die zich als opzichter van publieke werken bad voorge- daan, niet terugkeerden, beklaagde zich de arbeider over zyn horloge by den agent van 1 politiè, die nu achterdocht kroeg on een schriftelijke mededoeling aan zyn chef deed toekomen. Inlusschen verlieten de arbeiders het werk,' daar het avond begon te worden, en de agent) bleef by het opgebroken gedeelte staan om op te passen, dat geen mensch of dier een ongeluk geschieden zou. Toen het reeds donker j geworden was, kwam een hoofdagent, dl® inspectie had, door de straat, en gaf aan zyn ondergeschikte oen flink standje, omdat hy er niet voor gezorgd had, dat de opzichter, die dit werk had laten uitvoeren, aan belde zyden lantaarns geplaatst had. Daar zich in de nabyheid do remise van do electnsche j tram bevindt, verzocht de hoofdagent aldaar twee lantaarns met afsluitboomen te willen' leenen, aan welk verzoek met bereidwilligheid voldaan werd. Nadat de hoofdagent zich over tuigd had, dat er nu geen gevaar meer voor menschen of dieren bestond, zette hy zyn wandeling voort. En toen het weder morgen geworden was, waren de lantaarns en de alsluitboomen eveneens gestolen. En het slot van do geschiedenis was, dab Zaterdag in hot stadhuis de arbeiders en do voerlieden verschenen mot briefjes van den opzichter om van den directeur der openbars werken met nadruk hun loon te verlangen. Tot op hedon is de politie er niet in geslaagd -- den brutalen dief gevangen to nemen en de Buda-Pesther dagbladen brengen onafgebroken "spottende berichten over de gestolen straat, die voor den directeur van politie niet zeer vleiond z"yu. Reusachtige werkstaking. De mynwerkers van Pennsylvanië staken het werk. Zy zyn te zanaea 447,000 man. De t arbitrage der regeering heeft met mogen, heipen. Yelo verbruikers hebben, het gevaar ziende aankomen, enorme quantitoiten 6teen-) kolen ingeslagen. De stiyd belooft heet te zullen worden. Tweederden der stakers zyn niet-Engelsch sprekeude vreemdelingen. De stakiog moot voornameiyk het werk zyn van socialistischs agitators. Lelden, 10 Mei. Granen werden heden pry's- i hpudend verkocht. Het aanbod was met ruim, doch er schynt weinig behoelto te zyn, althans de omzet was niet belangrijk. Witte Tarwe ƒ6.76 a ƒ7.76, Roods 6.60 t 7.20, Walla-Wails —a per 80 KG. Kogge ƒ4.76 a ƒ5.16 per 76 KG. Zemergent a Winter- f 4.50 a 4.80, Chevalier- ƒ6.a ƒ5.60 per 11L. Haver 4.26 a 4.50 per 60 KG. Groene Erwten ƒ7.60 a ƒ8.25 per HL Paardenboonen ƒ6.40 a 6.76 per HL Duiven boenen 7.76 a ƒ8.60 per HL Koolzaad a f per HL Kanariezaad 6.60 a ƒ8.per HL Hennepzaad ƒ6.76 a 7.60 per HL Beier. Aanvoer 10,780 kiJogr., late qaal. per rat ƒ48.— a ƒ62.—, 2de quaL per vat 42.— a 46.late qual. psr lulogr. 1.20 a 1.30, 2de quaL per küogr. 1.05 a 1.16. Lange zwarte turf, 90,0u0 stuks, 3.60 a 4.—» per duizend. Utrocllt, 10 MsL Op de weekmarkt waren bedes 700 atuka vao aangevoerd. De prezen waren roer stieren 60 a 160, voor vaarzen 90 a ia0, veer pinken ƒ10 a ƒ96, voor melkkoeien 110 •ƒ220, voor kali koeien ƒ130 a 260, voor vaarsko#t«» 00 a ƒ185, voor vette koeien ƒ140 a 220, veer' magere kalveren a voor nuchtere kalvert» 6 a 16, voer magere varkene a vee» biggon a ->cüicd*m, 9 Mei. Noteering van de Beur»-, commissie. Moutwijn ƒ8.per HL.Zonder last e» zonder belasting. Spoeling 0.60. Notoering van de Makelaars. Moutwijn ƒ8.60, Jenover ƒ12.60, idem Amelerd. proel 14. Noteering van den Dietdlateurabond. Mout- wijn 8.50, Jenever ƒ12.50, Amst. IToet f 14.—^ Utreobï, 9 Mei. Op de kaasmarkt waren oan-1 gevoerd 70 wagens kaas ts urnen wegende 12,000 kilo. Prys: 1ste qaal. 26.a f 27.60.2d», qual. 22.60 a 24-60, zwaardere a per 60 kilo. Leeuwarden, 9 Mei. Botor. Aangevoerd 43/4,1 33/8 eu 9,16 v. Eerste soort 42.60. Eabneksboteri aanvoer 26/3 en 29/6 v., prya 33.— a 43.— commissie ƒ43.—. Kaas. Aaugevosrd 22,109 KG.' NagsL. boere- ƒ21 a 26.—. Vee De aanvoer be9tond hsdsn uit: 2772) Runderen, 3007 Schapen, l0y7 Varkens. Stieren, enter- ƒ80 tot ƒ125, Twenter- 140: tot ƒ230. Ossen 186 tot 195, vette Keeiea 225 tot ƒ266, melke en kalve Koeien 166 toi 240, Pinken 60 tot 70, vetto Kalveren 18 tot ƒ60, Graakalveren tot nuchtere dito ƒ7 tot f9, vette Schapen ƒ22 tot ƒ26, .veideid. 18 tot 21, Lammeren 6 tot 9, vette Varkens, ƒ80 tot 90, magere dito ƒ45 tot 60, vette Biggen 26 tot 36, magere dito 6 tot ƒ8, l'aarden tot Vette Koeien 1ste qual,) 28 tot 31 0., 2de qual. 26 tot 28 <x, 3de qual 18 tot 21 0., stieren per bout 23 tot 25 c., vetts» kalveren 25 tot 40 0., vette Schapen 22 tot 26 o., vette Varkens 22 tot 23 o.. Varkens Londensohs markt 21 tot per l/s KG. De handel ia Rundvee was over het geheel naar wensch. In Wolvee eveozoo en goede ocnzel v ooral voor Holland,. In Varkens, mede voor Londen,' lager aarkt.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2