r U\ 12943 Maandag 5 NJtei. A». 1902. (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT t 'Voor Leiden per 8 maanden. '8!.* i T l l l f I-W. *;3uiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd stjn t 1.30 1 Franco per post l-65' PRIJS DER AD VERTEN TiüÜNi Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. POSTKANTOOR LEIDEN. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat tan af heden, in verband met de zomer dienstregeling op do spoorwegen, de nieuwe dienetljjsten worden verkrijgbaar gesteld 10 cents per ex. bjj den uitgever A. W. flythoff. Die lysten vermelden o. a. de vertrekdagen naar Nederl. Oost- en West Indiö en de voornaamste overzeesche zoomede de Euro- peeeche landen; de verzendingen binnens lands, en voorts alle bijzonderheden betref lende den plaatselijken postdienst. Leiden, 1 Mei 1902. De Directeur A. L. NAGEL. Y Gemeentezaken. Billik en voor de gemeentekas niet al te bezwarend. De toekomst voor zich en de zijnen te verzekeren, is een plicht, heerlijk om te ver vullen, doch zwaar om na te komen voor een ieder, die met zijn gezin slechts in de echraalte moet leven. De zorg voor het beden gaat voor die der- toekomst, zooals het hemd nader is dan de rok. 't Zou klagen worden als straks den kleinen ambtenaar 2l/t pCt. -f- 6 pOt. van zijn luttel loon voor „'t pensioen" werd gekort, voospelde reeds den 17 den Octo ber 1901 een der raadsleden. Als 't te be zwarend is, dan moeten de salarissen worden verhoogd, zei de voorzitter toen prof. Yan Geer na. De minst gesalarieerde stadswerkman ver dient per week f 8 10. Zi)n pensioenbijdrage be draagt 20-1-40=60 centen. Heerementijd wat een toer om zonder die 60 centen rond te komen 1 Burg. en Weths. hebben dit ook in gezien en zich tot den Raad gewend met een voorstel de gemeentewerklieden en andere daarmee gelijk te stellen beambten er in tegemoet te komen. Onze lozers hebben het voorstel met de uitvoerige toelichting, die Burg. en Weths. daaraan vergezeld doen gaan, kunnen lezenwij kunnen dus nu volstaan met ons oordeel er over uit te spreken. Lafce>n wij beginnen. me>t op to merken, dat deze regeling niet ieder zal bevredigen. Zoo'n regeling zal er ook wel nooit te mar jken zijn. De grootste moeilijkheid was de grens te trekken tusschen hen, die n i e t- en iben, die wel voor een eventueele verlioo- giing in aanmerking kunnen komen. Het maximum, een salaris van 600 per jaar of 12 per week, is tot op zekere hoog te willekeurig en zal niet iedereen bevre digen. Alle politiebeambten, die nog zeer kort geleden hebben gerequesbreeid en in de toelichting kort en krachtig verklaarden: „het willen is er, maar het kunnen nog niet," vallen er op óén na buiten. Dat is voor hen een groote tegenvaller, tenzij Burg. feu Weths. voornemens mochten zijn een af- ponderlinge regeling te treffen. Burg. en iWeths. hebben echter ook te rekenen met do gemeentekas. Hoe grooter het aantal perso men, dat in de verhooging zou d^len, hoe hooge>r het totaal bedrag der uitgave or voor benoodigd en als een volgend jaar de ge meentelijke inkomstenbelasting weder eens aanmerkelijk hoogeer werd, zou Leiden ook in last zijn. Daarom was een tweede moeilijkheid, die door ons Dag. Bestuur moest worden opge lost, deze: hoe groot (of hoe klein) moet de vorhooging zijnl Uitgangspunt is daarbij geweest het week loon van den laagst bezoldigden stadbweik- mam, 8.10 bedragende. Die ambtenaar moet aan het weduwen- en weezenfonds ƒ0.40 1/2 per week bijdragen. De Commissie van Fa bricage wonsohte de volle 0.40 als loonavor hooging toe te kennen. Do Commissarissen der Gasfabriek hebben het voor hun werk lieden zoo geregeld, dat ook de laagst bezol digde werkman althans nog ƒ0.10 uit eigen middelen aan het fonds zal moeten bijdra gen. Burg. en Weths. vereenigen zich mot het laatste, opdat alle huisvaders zich be wust worden van hun plicht voor de toe komst van bun gezin te moeten zorgen. Daar is in theorie iets voor te zeggen. Maar van den anderen kant kan men aanvoeren, dat hot loon te laag is om daarvan, voor welk edel doel ook. nog iets af te nemen. Wij had den dan ook liever gezien dat men het volle bedrag voor de laagst bezoldigde beambten tot basis had genomen, te meer, omdat werk lieden en beambten, wier loon hooger is, dan toch iets zouden bijdragen uit eigen midde len. Een uniforme tegemoetkoming achten ook wij juist; die gelijkheid" brengt mee dat de beambten naarmate hun loon stijgt iets meer uit eigen zak zullen moeten bijdragen, wat ontegenzeglijk billijk is. Werd het advies van de Commissie van Fabricage gevolgd, dan "zou de tegemoetko ming AO.40 per' week bedragen, altijd nog een zeer geringe verhooging van loon. Yoor de 225 personen, die voor deze vorhooging in aanmerking komen, zou dat ƒ1165 meer be dragen dan 3500, het bedrag waar men nu toe komt. Die vermeerdering is niet noe menswaard voor de gemeentekas, en zal doo-r de betrokken personen zeer worden gewaar deerd. Dat jonge ongehuwde ambtenaren, zooals de onderwijzers en anderen, wier ge noten bezoldiging als bijverdienste kan wor den beschouwd, ook al is de jaarwedde niet hooger dan 600, zijn buitengesloten spreekt vanzelf. Wanneer tot eenige loonsverhooging wordt besloten, schijnt het ook ons met Burg. on Weths. natuurlijk, dat die loonsvcrhoogin- gen tegelijk met die regeling zelve in wer king treden en dus alsnog aan de betrok ken personen van af 1 April 1.1. worden uit gekeerd. Burg. en Weth. noemen de voorgestelde re- gefling b i 11 ij k en voor do gemeentekas niet al te bezwarond. Kan dit college daarvan den Raad door dringen, dan zullen do verhoogingen er wel doorgaan. Het zou ons echter niet verwonderen of er zullen uit den Raad nog pogingen worden aangewend de grens uit te zetten en de vor- hoogimgon grooter te doen zijn. De eerstvolgende Raadsvergadering zal door de kleine beambten clor gemeente stel lig met groote belangstelling worden te ge- moot gezien. Leiden, 5 Mei. In do bovenzaal van ,,Café Neuf" werd Zaterdagavond "een bijeenkomst gehou den van Handelsreizigers met het doel te komen bot de oprichting van een afdeoling der Nedorlandsohe H an delsreizigers-Yer- eoniging, waarvan de hoofdzetel to Rotter dam i6 gevestigd. Wel waren reeds een klein aantal handels reizigers uit Leiden lid dezer vereoniging, maar tot het vormen eener zelfstandige af deoling was men nog na et gekomen. De bijeenkomst wend bijgewoond door do hcoren J. H. Hillebrant en H. v. Yelzcn res pectievelijk voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur, benevens de voorzitters der afdeelingen Den Haag en Amsterdam do heeren J. J. Meersmans en M. H. van Beem. Nadat de heer S. de Hartog, van Ledden, de vergadering had. geopend en er op gewe zen had dat in een vorige bijeenkomst in „In den Vergulden Turk" edgenSijk reeds be sloten was tot de oprichting dor afdeeling, zood;at men detzon avond nog maar alleen het zegel er aan had te hechten, gaf hij liet woord aan den heer Hillebrant, van Rot terdam, die het. doel der Yereenigdng uiteen zette en de leden wees op hun rechten en plichten. Deze verceniging beoogt niet, zooals zoo vele vakvercenigingen in onzen tijd, door massale samenwerking pditieken of econo- mischen invloed te verwerven. Behalve het versterken van den ouderlingen band wil zij het persoonlijk belang der leden bevorderen en deze intellectueel trachten te ontwikke len. Het fonds dor Yereeniging, dat op weten schappelijke basis berust, keert bij overlij den van öcd harer leden aan nabestaanden uit een be.drag van 1000 indien dit overlij den een gevolg is van een ongeluk ƒ2000, bij verlies van betrekking zonder eigen schuld en bij ongeluk op reis overkomen ge durende 8 weken 15 por weck u ovendien wordt voor verlies van een of meer lichaams- deelen een vaste som volgens reglement ver goed en hebben do leden het recht, indien noodig, een beroep te doen op het Vrijwil lig Ondersbeu n i n gsf onds. Na deze voordeden te hebben uiteengezet, wekte spr. tot toetreding op en hoopte nij dat met de oprichting der afdeeling een nieuwe parel mocht zijn gehecht aan de kroon der vereendging. Nadat deze spreker had geëindigd en har telijk was- toegejuicht, traden 18 personen als lid toe, waaruit vervolgens een bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren W. H. C. J. van Rooyen (voorzitter), P. D. Haarmans (secretaris), G. van Heilsbergen Hz., S. de Hartog on H, E. Falko, die allen zich deze keuze lieten welgevallen. Hiermede was de nieuwe afdeoling gecon stitueerd, Do heeren van buiten spraken nogmaals hun boste wenscken uit voor den bloei der afdeeling, en de secretaris van het hoofdbestuur las o. a, voor een ingekomen telegram van do afdeeling Utrecht, waarin het hoofdbestuur met do oprichting geluk gewensoht werd. De voorzitter dor jeugdige afdeeling dank te hot hoofdbestuur voor zijn steun en mede werking en ook de heer S. de Hartog sprak nog een geestig woord, waarbij hij het ver trouwen uitsprak, dat de afdeeling lang zaam, maar zeker zou vooruitgaan. Hiermede was het officieele gedeelte der vergadering afgeloopen en bleef men nog een geruimen tijd gezellig bijeen. Denzelfden avond werd in een der zalen van BIn den Vergulden Turk" door een ge deelte der Leidsche loden van de Yereeniging van Handelsbedienden „Mercurius" te Rotter dam een vergadering gehouden met het doel ook een afdeeling van genoemde vereeniglng hier op te richten. Na eenige besprekingen werd tot oprichting van deze afdeeling besloten, torwyi tot voor- loopig bestuur werden gekozen de heeren P. W. Hasselbach, J. 0. van Heusden Jr. en J. W. de Tombe Jr. In de laatst gehouden raadsvergadering werd een verzoek toegestaan van den Rijks tuinbon ..leeraar in Zuid-Holland, don heer 0. H. Claossen, om in een der lokalen van de Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen een oursus te mogen hom.cn in tuinbouwkunde. Deze oursus is Zaterdag geopend met 38 dames en heeren, meest allen onderwijzers en onderwijzeressen. Behalve door don heer (Jlaaesen zelf, die de eigenlijke tuinbouwleer zal onderwijzen, worden de lessen gegeven door de heeren Dr. L. Yuyok en Dr. H. J. Taverne. Dr. L. Yuyck, die de plantkunde onder wijst, geeft deze lessen in het Botanisch La boratorium bij don Hortus, Dr. Taverne, die het onderwijs in de scheikunde op zich genomen hoeft, gebruikt daarvoor eon der lokalen van de Kweekschool. Do cursus duurt twee jaren, de deelname is kosteloos. Het doel, dat men er mee beoogt, is op te leiden voor een akte vortuinbouwkunde. In onze streek, waar de tuinbouw zoo veel vuldig wordt beoefend, is het van groot be lang dat de onderwijzers deze bevoegdheid bezitten, opdat ze deze o: nis kunnen bren gen tot hen, die ze kunnen omzetten in do practijk, de land- en tuinlieden zelve. Wij hopen dan ook van he-te, dat het groot aantal personen, waarmede deze cursus is begonnen, blijvo olhardc nen wekken meer deren gaarne tot deelname op. De vereoniging „De Laecken-Halle" opent deze week een tentoonstelling van kunstnijverheid (versieringskunst). Aan de ze expositie, deels dezelfde welke gedurende eenigen tijd in hot Gemeente-Museum te Am sterdam te zien is geweest-, deels verrijkt met nieuwe inzendingen, hebben ongeveer twin tig kunstenaars op verschillend gebied hun medewerking vcrioend; met ree... mag d n ook verwacht worden, dat zij bijzondere be langstelling zal vinden, niet alleen bij de le den der Verceniging, maar bij het geheolo Lcddsche publiek. - De gymna6tiek-vereeniging „Lichaams ontwikkeling", ondorafdeellng der afdeeling Leiden en omstreken van den Nederlandschen Roomsch Katholieken Volksbond, vierde gister avond in het Bondegebouw aan het Rapen burg haar eerste jaarfeest, dat door den presi dent, den heer T, Driessen, werd geopend met oen welkomstwoord tot den eerw. geeste lijken adviseur pater Yan Ke«sel en tot de aanwezige leden met hun dames en verdere genoodlgden, tevens wjjzende op het groote nut dat de beoefening der gymnastiek op de ontwikkeling van het menscheiyk lichaam heelt. De leden dozor yereeniging hebben in den heer A. Franse een directeur, dien zy zeer hoogachten, en als eon bewijs yan hun hulde tegenover hem hadden zy besloten hem dezen avond een paar beelden op piëdestal aan te bieden. Aangezien deze beelden echter door de douanen waren opgehouden, werden hem thans ln de plaats daarvan tydeiyk twee andere aangeboden. Do oorspronkelijke beelden stellen voor twee Herculessen. Met woorden van erkentelijkheid werd het geschenk door den heer Franse aanvaard. Het programma bood muziek (piano en viool), allerlei gymnastiek oefeningen en athle- tl8cbo standen, alsmede komische voordrachten aan. Met een en ander werd zeer veel sucoes behaald: en dit kon niet anders, want alles getuigde van goede leiding en oefening, terwijl de leden voor flinke afwerking der nommera zorgden, zoodat om twaalf uren het programma was afgoloopen. Aan toejuichingen en terug roepingen had het den gehoolen avond niet ontbroken. Er was veel genoegen verschaft. By de aanbesteding van het maken van een photograpbisch atelier in een perceol aan de Breestraat (architect de heer Jac, v. d. Beyden) was de laagste Inschrijving van den heer D. Kooreman voor f 6600, aan wien de uitvoering van het werk is opgedragen, De secretaris van legatie Ridder van Rappard is van 's-Gravenhage naar zyn nieuwen post te Weenen vertrokken. Naar het „Hbl." by gerucht verneemt, Is het plan tot oprichting van een tabaktrust te Amsterdam, opgeheven. De by het O.-Ind. leger gedetacheerde lsto luit. der inf. W. F. Ruempol koert bin nenkort by de koloniale reserve h. 1.1. terug. Het nieuwe Kamerlid voor Maastricht, mr. Janssen, zal zich aansluiten by de Katholieke Kamerclub. Het „Nationaal Bureau van Vrouwen arbeid" deelt ons mede, dat een rapport over den uitslag van een op aanvrage ingesteld onderzoek naar den vrouwenarbeid in de haringspeterijen aan het Bureau in bewer king is en over eenige dagen zajl gereed zijn. Heb overzicht (aangevuld met twee bijlagen) omvat zeventien gemeenten. Het onderwyzend personeel aan de ambacht sacholen en vakscholen richtte onlangs aan den minister van binnenl. zakon oen adres, waarin verzocht werd dit personeel op to nomen in het weduwen- en weezenfonds voor burgerlyke ambtenaren of van rykswego een subsidie toe te kennen voor hot oprich ten van oen eigen dergeiyk fonds. Naar de „G. 0." verneemt, is op dit adres door den minister van binnen), zaken geant woord, dat, wanneer er voorstellen zuJion wor den ingediend tot het subsidieeren van rUks- wege van ambachts- en vakscholen, ook zal worden overwogen in hoevoro aan het ver zoek, in bovengenoemd adres gedaan, zal kunnen worden tegemoot gekomen. Tot zoo lang zal men dus dienen te wachten. Z. H. de Paus heeft onder dagteekening van 2 Mei, by scbryven van kardinaal Ram- polla, mgr. dr. Schaopman doon weten, dat hy hom heeft benoemd tot Protonotariua apostoIicu8 participantlum. Dit is zegt „Het Centrum" een nieuwe en hooge onder scheiding, waarover zeer velen in don lande zich ongotwyfold van ganscher harte ver heugen. Men schrift uit Rome aan „Het Centrum" De deputatie van 50 heeren, die onder leiding van mgr. den aartsbisschop aan Z. H. den Paus de hulde van hot katholieke Nederland zal aanbieden, wordt Donderdag, op het feest van Hemelvaart, door den H. Vader ontvan gen. Tot do audiöntie zullen ook worden toegelaten de thans in Romo aanwezige land en geloof8genooten. Mgr. L. C. Eygenraam, hoofdredacteur van „De Tyd", wordt eveneens hier verwacht. Yoor het indienen van een gepreciseerd plan met begrooting van kosten voor de op richting eener electrische centrale te 's Gra- venhage, hebben B. sn W. den gemeenteraad gevraagd voorloopig een bedrag van 10,000 te willen beschikbaar stollen. De verborgen schat. Sot.) „Nooit kakelen, als iemand de zaak naar wonsch gaat, dat leert men immers iederen beginnende," hield hy zichzelven voor. „Als particulier heb ik natuuriyk evengoed als leder anderhet recht, rnyn meening te zeggen, en als particulier zou ik myn meening tegen over Engel het liefst zonder jas en met opgestroopte mouwen aan den dag leggen. Als ik dan met hem klaar was, zou hy, wat my betreft, vry kunnen rondloopen. Dat zyn 2oo myn gevoelens als particulier, als beambte mag lk aan myn gevoel niet toegeven, dan moet ik een kiezelsteen zynl Maardemensch feiyft een mensch, zelfs als hy vyf jaar ïn uniform en twintig in civiel der politie gediend heeft en als iemand ons half heeft dood geslagen en ons langzaam van honger en dorst wilde laten omkomen, dan wordt men iicht wat venynig. Een verontschuldiging is het natuurlijk niet, want dienst is dionst en betamelijkheid is befcamelykheid, maar wie 'van ons is volkomen?" Deze erkentenis van zijn onvolkomenheid hinderde Prickett zeer en het was werkeiyk interessant zyn behandeling van de gevange nen van nu af gade te slaan, beleefd ais een hofmaarschalk, ongevoelig als de post van een deur I De voorloopigo regeling was spoedig ge schied. Prickett stelde zyn bevelen tot inhech tenisnemen aan de o vol heidspersonen ter hand, die hun uitloveringsplicht erkenden en hem het transport der gevangenen naar Engeland opdroegen. Een paar politieagenten werden hem als begeleiding toegewezen on de drie heeren werden dag en nacht streng bewaakt. Prickett en juffrouw Harcourt waren in den trein dikwyis te zamen; hy was altyd hoogst beleefd jegens haar, maar terughoudend, tot aan den dag, dat de trein Ottawa boreikte en een gebeurtenis bekend werd, welke grooten invloed op beiden en hun wederkeerigo ver houding had. De inspecteur had op het perron van deze hoofdstad zyn gevangenen een bezoek gebracht on juist nog gezien, hoe een van zyn onder geschikten een courant kocht. De man had er nog niet lang ingezien, toen hy een kreet van verrassing uitstiet. „Drommelsl" zelde hy. „My dunkt, dat zal u interesseeron." Met die woorden gaf hy Prickett het blad, terwyi by met den duim het opschrift van een kolom aanwees. „Klondyke. VorblufFend bericht I" stond in groote letters daarboven. Prickett stak eerst nog een sigaar aan, vouwdo de courant zoo, dat die gemakkelijk te houden was, sloeg de boenen over elkaar en las: „Een in Seattle welbekende myn werker, Joseph Willcox genaamd, is zoo juist in onze stad gearriveerd en heeft ons gemeld, dat er een onnoemelyke schat aan goud is gevonden, wel de grootste, die ooit gevonden is, sinds de wereld bestaat. Hy heeft stofgoud en goud korrels ter waarde van drie vierde miliioen dollars meegebracht en op de Staatsbank ter bewaring gegeven, doch zegt, dat dit slechts een.onbeteekenend deel van de vondst is. Willcox ging met twee anderen naar Klon dyke om goud te zoeken; ongeveer veertig mijlen ten noorden van het nieuw ingerichte gebouw der bereden politie ontdekten zy onmiddellijk onder den val van een smalle rivier, welke nog op geen kaart aangegeven is, een hol. In de geheele omgeving daarvan waren duideiyk sporen voorhanden, dat hier vroeger goud uitgegraven was. Bovendien stieten Willcox en zyn metgezellen ook op een natuur- ïyke formatie van het edele metaal. Daar het weer zeer veranderiyk was, gebruikten zy dit hol als woning en brachten volle acht dagen daarin door, vóór zy, in een diepte op zyde, een menschengeraamte ontdekten. Het moest daar zeer lang gelegen hebben, want de kleeding, welke het droeg, verging by de eerste aanraking tot stof. Het geraamte lag op een kleinen heuvel, welke by nader onder zoek een kolossale hoop stofgoud en goud korrels bleek te zyn. De drie mannen gaven den dooden goudvinder een goede begrafenis en bepaalden vervolgens door het lot, wie van hen naar de beschaafde wereld zou om middelen tot verzending van dezen ongeloofe- ïykon rykdom te verkrygen. Het lot besliste voor-Willcox, wions kame radon nu en desnoods den geheeien winter de wacht by hun vondst houden. Zy waren by zyn vertrek_rykeiyk van voedingsmiddelen voorzien, en daar zy met het klimaat en al zyn gevaren vertrouwde, krachtige, moedige menschen zyn, twyfelt hy niet in het minst aan hun welzijn. Volgens zyn plicht had hy by het gemeentebestuur aangifte van zyn vondst gedaan en zoodra de toegangen vry zyn, zal het zonder twyfel de goudschatten in veiligheid brengen. Onze stad is in een onbeschryfelyke opge wondenheid over deze mare. Velen, die vroe ger ontnuchterd en teleurgesteld van Cbil- coot on don Witten Pas z(jn teruggekeerd, bereiden zich nu tot een nieuwen strijd tegen de elementen der natuur voor. De waarheid van het meegedeelde wordt niet in het minst betwyfeld, ofschoon de berichtgever bewoert, dat hy volgens matige schatting nog niet het twaalfde gedeelte vau de goudmassa's heeft meegebracht. Willcox is een ingetogen, stil mensch, wegens zyn betrouwbaarheid en flinkheid algemeen geacht. Onder zyn onge hoord geluk biyft hy koelbloodiger dan de moesten het bericht daarvan opnemen. Reeds heeft hy de Kerk, waartoe hy behoort, tien duizend dollars geschonken en beloofd haar nog rykeiyker to bedenken." Met een steenon, onbeweegiyk gelaat las Prickett de geheele kolom door, ofschoon de meest tegenstrydige gevoelens zyn hart in beroering brachten. „Mag ik dit blad een oogenblik houden?" vroeg hy den eigenaar van de courant on ging vervolgens van waggon tot waggon, totdat hy Marie Harcourt vond. „Wilt u zoo goed zyn dit te Jezen," zeido Prickett haar de courant toehoudend. Zy keek verwonderd tot hom op, want ondanks de uiterlyke kalmte kwam zyn gelaat haar zonderling veranderd voor, en mot een zekeren schroom greep zy naar do courant. „Hier is do plaats," zeide Prickett, die met den vinger aanwyzend, terwyi hy zich over Marie heenboog. Zyn stem en zyn hand beefden een weinig. Kwam dat van de beweging van den voort- vliegenden trein? Zy keek hem angstig van ter zijde aan. „Lees," beval hy, terwijl l»y tegenover haar ging zitten. En zy las, snel, haastig, haar oogen schenen de regels te verslinden, mot ver bazende snelheid don inhpud op te zuigon. Daarop viol haar hand met de courant krachte loos op haar knie, haar gelaat werd asch- grauw, do oogen vulden zich met tranon. „Het is aan geen twyfel onderhevig, vindt u ook niot?" vroeg Prickett zacht. Het gelaat in do handen verbergend, brak zy in hartstochtelijk snikken uit. „Myn vader!" riep zy op hartvorscheurendon toon. „Myn vaderl" Prickett snoot hevig zyn neus en liep in den waggon op en neer. Het getal der relzigora was om dezon tyd van het jaar zeer gering en op dit traject waren beidon zeifs de eenige passagiers. „Voor den drommell" beredeneerde Prickett by zichzelven. „Als dio voor oen ander dezelfdo liefde kon gevoelen ala voor den ouden, lalüartigen man, welk een vrouw zou dat dan zynl" Hy wachtte lang en geduldig. Do trein snelde steeds verder; het oontonige geluid der raderen deed den tyd nog langer schynen. Langzamerhand bodaardo het snikkon on Prickett waagde zich weor in Marie's nabyhoid. „Het is jammer, vreeseiyk jammer I" merkte hy op. „Gy koestert niet don minsten twyfel, dat het de 6chat is?" „Hoe zou twyfel mogolyk zyn? Het hol, de waterval, het geraamte op den goudheuvul!" „Vreoseiyk droevigl" herhaalde Prickett. „Zoo vele jaren bezit uw vader do beide zil veren munten en probeerde zo niet eons te ontcyferen voordat hjj Le laat kwam." „Myn vador 1" De tranon stroomden opnieuw. „Myn arme vader!" „Kunt gy den rnond niet houden, als gij mot praten niots goods uitricht?" vroeg Prickett zichzelven, beschaamd over zijn onhandig ingrypen. Mot niemand in zyn leven was hy ooit zoo begaan goweest als met dit weenonde meisje. „Wees toch niet zoo bezorgd over heral Het maakt iemand het hart zoo zwaar 1*

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1