No. 12927 Woensdag 10 Aapril. A0. 1902. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mam donI rT f 1.10. "Buiton Leiden, por looper en waar agenten govestigd zyn 1.80 Franco per post1.65- PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regels 1.05. Iedere rege; meer f 0 17 J Qrootere lettors naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Ned.-Zuidalrikaanselie V ereeniging. Afd. Leiden en Omstreken. Ontvangen by den Penningmeester, Zoeter- woudscho Singel 41 Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Gecollecteerd voor de Boeren op een jartytje van Piet en Kee Ter eere van de verloving van D. en W. 0.60 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Burgemeester en Vei houders vno LeidöD; Gezieu art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brongen ter algenieene kennis, dat door bon vergunning is verleend aan U.J. KOR1eo recht verkrijgenden tot hot oprichten van een slachterij in het perceel Üolhuissteeg Mo. 1 tb, kad. bekend Sectie H No- 130. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. C. JUTA, Welh., loc.-Uurg. 15 April 11102. VAN HISYST. Secretaris. Leideu, 16 April. Heden was de laatste groep der 15 sollicitanten, die voor het tweede gedeelte van het vergeiykend examen voor hoofd der school in de Van-der-'Werf-straat. waren opgeroepen, in genoemde school werkzaam. Het waren de hoeren R. Rosier, hoofd der school te Vrijenban, en de onderwijzers T. J. Oudheusde, J. C. Max te Amsterdam, W. M. van Dyk, A. Mulder te Rotterdam, D. C. van den Marei, E. Molt, J. van Oudenaller, J. F. H. de Ru, S. Bosma, A. Snyder, T. W. Zoelonburg le 's-Gravenhage, T. Edelman te Delft en M. van Wainelen te Zwolle. Gisteravond had onder de leiding van de heeren Swagormau en Kroonenburg, resp. voorzitter en bestuurslid van de Chr. Ver. van Kantoorbedienden, eon zeer geani meerde vergadering plaats van kantoorbe dienden uit Leiden en Omstreken om tot de stichting cener afdeeling te dezor plaatse te geraken. Deze veTeeniging stelt zich p.a. ten doel door gemeenschappelijke actie de toepassing van het Christelijk beginsel op het kantoor leven te bevorderen en door onderling hulp betoon elkanders belangen to dienen. De afdeeling werd geconstitueerd. De heer H. Doorncveld werd tot afgevaar digde naar de vergadering van het Hoofd bestuur benoemd. De volgende week Woensdag zal de afdee ling weer vergaderen om haar bestuur te kiezen. Gelijk bekend, zal generaal Booth, stichter en hoofdleider van Het Leger des Heils, Donderdag a.s. onze stad bezoeken. Om 4.37 arriveert hij hier. De Generaal heeft te Amsterdam, Den Haag, Utrecht cn andere plaatsen groote samenkomsten geleid, die door duizenden menschen bezocht zijn geworden. Te Amsterdam was de toeloop zóó groot, dat de groote Concertzaal van het Paleis voor Volksvlijt nauwelijks de schare bevat ten kon en een paar honderd menschen te ruggezonden moesten worden. Wij herinneren er aan, dat, hoewel er blij kens de advertentie gereserveerde plaats- kaarten verkrijgbaar zijn a ƒ0.50 en ƒ0,25, er ook toegangskaarten a ƒ0.10 aan den in gang der Stadszaal verkrijgbaar zullen wor den gesteld. In de te Amsterdam gehouden algc- meene vergadering van aandeelhouders der N.-Z.-Holl. Stoomtram-Mij. HaarlemLei den werden de winst- en verliesrdkennng en de balans goedgekeurd en word overeenkom stig het voorstel van het bestuur hot divi dend bepaald op 18.75 per aandeel van 250 of 7 1/2 pCt Uitgeloot weiden 8000 obldgatiën ten laste van 1902. Do aftredende bestuursleden de heeren C. Dyserinck en C. Dyserinck Ozn. werden herbenoemd. De exploitatiere kening leverde in het af geloop en jaar een winst op van ƒ55,220. Na aftrek van ƒ8000 nfsehrijvingrokenng (voor uitgelote obligo- biën), ƒ12.000 afschrijving op vernieuwings- irekening ea ƒ8450 interestrekening blijft een saldo winst over van 26,770, hetwelk na reserveering van 1770 voor bedrijfs belasting de bovengenoemde dividcruduitkee- ring toelaat. Do Maatschappij heeft in 1901 in het geheel ontvangen 119,157.69s, tegen /"116,264.71s in liet vorige jaar, waarvan uit het per sonen- en goederen-vervoer 111,317.12, tegen 109.778.03. Van het winstsaldo ontvangen de aandeelhouders 18,750; het reservefonds 1250; het bestuur ƒ3750; de hoofdambte naren 1250. Voor het examen lager onderwys zyn toegelaten de heeren J. H. V, Meyer, te Hoogmade, en P. H. Mooy, te LeideD. By de post en telegraaf is verplaatst de vrouweiyke telegrafist W. M. Moesman, van Rotterdam naar Katwyk-aan-Zee Jhr. Van den Bosch, kamerheer van H, M. de Koningin, zal m stede vao graaf Schimmelpenninck, adjudant van H M. de Koningin, deel uitmaken van de missie naar Madrid. Graai C. de Lalalng, vroeger gezant- schapsraad van Belgiö ln de residentie, thans gezant van dat Ryk te Bern, vertoeft met verlof te 's-Gravenhage. Ter gelegenheid van don verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik dor Nederlan den zullon de bureelen van de departemen ten van algemeen bestuur op Zaterdag 19 April e. k. na 1 uur des namiddags ges lo ten zijn. D© audi en tien komen daardoor op dien dag to vervallen. De minister vao koloniën maakt be kend dat de commissie, welke in dit jaar be last zal worden met het afnemen in Neder land van het tweede gedeelte van het groot ambtenaars-examen voor den Indischen dienst, haar eerste vergadering zal houden te 's-Gravenhage op 16 Juni 1902. Zij, die aan het examen, wcnschen deel te nemen, moeten zich uiterlijk op 15 Mei 1902 bij een op zegel geschreven request bij het departement van kolomen aanmelden. Nadere bijzonderheden in de ,,Sts.-Ct." van heden. In een Vrijdagavond a.s. te houden vergadering van hot Comité voor vervroeg de winkelsluiting te 's-Gravenliage zal wor den behandeld een bestuursvoorstel tot ont binding der bestaande vereeniging voor ver vroegde winkelsluiting aldaar, om een nieuwe vereemging te vormen voor wette lijke regeling van het sluitingsuur voor winkels, kantoren en magazijnen, gepaard met beperking van den arbeidsduur en be grenzing van den arbeidsdag der bedienden, terwijl het bestuur zal bestaan uit evenveel patroons als bedienden, mot een partioulier als voorzitter. Door den minister van marine wordt een premie uitgeloofd aan hem, die aan één d'-r kustwachtposten hot eerste bericht over brengt van een in de nabijheid plaats vin dende stranding of van een schip, dat zich in nood bevindt. Naar gelang van do belangrijkheid van het bericht, van de moeito en de omstandig heden waarin het wordt aangebracht, zal toegekend worden een belooning van 5 tot 25. Men schrijft uit Schipluiden: Nadat Zaterdag-namiddag het stoffelijk overschot van pastoor G. E. S. van der Ven uit Boxmeer naar Schipluiden was overgebracht, werden Zondag-avond ondor een grootcn toeloop van geloovdgen de Met ten in dB parochiekerk gezongen. De uitvaart had Maandagmorgen plaats. De kork was stampvol en een vijf- en-twin tigtal geestelijken vulden het priesterkoor, Ook de heer H. A. Musquotier, burgemees ter van Schipluiden, had door zijn tegen woordigheid van zijn belangstelling doen blijken. Nadat de Lauden waren gezongen, droeg de weleerw. pater A. Peters O. C. de plech tige Requiem-mis op, geassisteerd door de weleerw. heeren F. A. Keet, kapelaan te Rotterdam&n A. J. H. Wreesman, kape laan /to Amsterdam, respectievelijk als dia ken en subdiaken. Als oeremoniarius fungeerde de woleorw. heer P. J. de Kok, kapefaan te Rotterdam. Na de H. Mis hield de zeereorw. heer Dr. Th. M. Vlaming, professor van het Groot seminarie te Warmond, de lijkrede. Naar aanleiding der tekstwoorden ,,In fid© et le- nitate ipsius sanctum fccitrlhim" (Eed. 45: 4) sahetste de redenaar het geloof, het nede rig, zachtmoedig karakter en de naasten liefde van den overledene, die zulk een ver heven voorbeeld van priesterlijke deugd na laat. De rede maakte opafle aanwezigen een diepen indruk. Op het kerkhof werd de be nard ing verrioht door den zeereerw. heer L. Kleijweg, pastoor te Rotterdam. Naar de „N. R 0." verneemt, zal de consul der Vereonigde Staten van Noord- Amerika te Rotterdam, de heer Soren Lis- toe, benoemd worden tot consul-generaa/. Op 62-jarigen leeftijd ie gi6teren op zijn kasteel te Horn overleden de héér Léon Armand Hyacinth© Magnée de Horn, se dert 1884 lid der Eerste Kamer. De heer Magnée was van 18661884 lid der Provin ciale Staten en va® 18741884 lid van Ged. Staten van Limburg. Bij de herstemming voor een lid der Tweedb Kamer in het disrict Maastriaht (4995 kiezers) zijn gisteren uitgebracht 3986 6temmen; van onwaarde 112. Gekozen is de heer T. Janssen met 2090 stemmen. De heer mr. E. Sassen had 1784 stemmen. ,,De Gelderlander" deelt de volgende bepalingen mede uit de statuten der R.-K vereeniging van neringdoenden de Hanze", dezer dagen te 's Hortogenbosch opgericht, waar zij haar hoofdzetel heeft, terwijl in ver schillende gemeenten afdeelhigen zijn geves tigd, waaruit weer onderafdeelingen voor de verschillende vakken kunnen gevormd worden. De Hanze" stelt zich ten doel: 1. De handhaving en verspreiding der Katholieke beginselen, zoowel in het bijzon der als in het openbaar leven. 2. De behartiging der economische en maatschappelijke belangen van de nering doenden in het algemeen en van de leden in het bijzonder. Do „Hanze" tracht haar doel te bereiken door: 1. a. het steunen van de Katholieke Pers, Katholiek onderwijs mi alle verdere Katholieke actie; b. het bestrijden van slechte lectuur, godsdienstloos onderwijs, en van neutrali teit zoover mogelijk 2. a. het bevorderen van het krediet wezen, de oprichting van spaar- cn voor- schotkassen, het streven naar contante beta ling bij den détailhandel, Zondagsrust, han delsonderwijs, enz. b. bestrijding van beursmisbruiken, on geoorloofde coóporatie, oneerlijke concur rentie, enz. 3. het oprichten of steunen van alle in richtingen welke het heil van do nering doenden bevordoren 4. het samenwerken met vereonigingon, wolke eenzelfde doel beoogen 5 ondcrlingen steun der loden op stoffe lijk en maatschappelijk gebied; 6. ledenvergaderingen, waarop de vraag stukken en gebeurtenissen van den dag in het licht der Katholieke beginselen bespro ken en onderzocht worden. Ingevolge bericht uit Utrecht, dat de minister van koloniën, de heer Van Asch van Wyck, gistermiddag per Staatsspoor om 5.57 in Den Haag zou aankomen, waren tegen dat tydstip in het Staatsspoorwegstation byeen dr. Kuyper en zyn ambtgenooten van oorlog, buitenlandsche zaken en financiën, om hun ambtgenoot na zyn herstel te begroeten Ook enkele andere belangstellenden, o. a. de cbef van het kabinet des ministers, de heer Perk, en het Kamerlid de hee* Doymaer van Twist waren aanwozig. De verwachte kwam echter niet en daar de eerstvolgende trein pas een paar uur later zou aankomen, gingen de aanwezigen weder heen. Te 7 u. 9 min. is de minister van koloniën gisteravond in Den Haag teruggekeerd. Hy werd begroet door den oud-minister Havelaar. aan wien hy verzekerde, dat hy zich-#ry wel gevoelde. Voor den 3den diocesanen katholieken dag, welke te Nymegen wordt gehouden, is 28 September aangewezen. Op dien dag zal worden onthuld hot standbeeld voor wyien den bisschop mgr. Hamer. Het stoomschip ,,0 Ferd. Laeisz", van Japan en Singapore naar Amsterdam, ar riveerde 13 April te HAvre; do „General" (uitreis)" passeerde 13 April Dover; de Kan zier" (thuisreis) vertrok 12 April van Durban; de „Kiel", van Java naar Amster dam, arriveerde 13 April te Cochin, de „Ko ning Willem II", van Amsterdam naar Ba tavia arriveerde 15 April to Port-Said; de „Kronprinz" (thuisreis) arriveerde 14 April te Napels; de „Kurfürst" (uitreis) arriveerde 13 April te Tanga; de „Prins Willem V" vertrok 15 April van Amster dam naar Suriname; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam passeerde 14 April Prawlepoint; do „Rijnland" vertrok 14 April van Buenos-Ayree naar Amster dam; de ,,'Augsburg" vertrok 13 April van Macassar naar Amsterdam; de „Bergadorf", van Java naar Amsterdam, passeerde 13 April Malta; de „Ardjoeno", van Rotter dam naar Java, vertrok 15 April van Mar seille; de „Salak" arriveerde 15 April van Rotterdam te Batavia; de „Oranje-Nassau" arriveerde 15 April van W.-Indië te Nieuw- York; de „Priam" arriveerde 15 April van Java te Amsterdam. Bodegraven. Men la thans druk bezig mot het afbreken van de oude school en onder- wyzerswoning, aan het marktplein alhier. Als de geheele afbraak weggeruimd is, wordt het terrein, waarop vroeger deze gebouwen stondeD, by het marktplein gevoegd, dat vroeger by grooten aanvoer van kaas wel eens wat klein was, maar, na deze vergrooting, voldoende ruimte zal aanbieden voor onze bloeiende kaasmarkt. By de gehouden veiling ten overstaan van notaris De Favauge van een kaaspakhuis op den Overtocht, alhier, Is de heer Claus huis van Amsterdam kooper geworden voor 8000. De heer C. de Groot, van Boskoop, werd kooper van het burgerwoonhuis aan het Molenpad voor 1575. Hillegora. De arbeider C.Scholte, die zich dik wijls schuldig maakt aan misbruik van sterken drank en ook vermaard is in het stukslaan of Inwerpen van glasruiten, wat alleen gebeurt als hy onder den Invloed verkeert van sterken drank had Maandagmorgen om 9 uren, in kennelyken staat, het Gemeentehuis voorby gaande, weder de aardigheid om een groote ruit in te slaan, wat door eenige inwoners werd gezien, die de politie hiermede in kennis stelden. Toen hy daarna wegens dronkenschap in bewaring werd gesteld, pleegde hy ook nog verzet, zoodat twee man noodig waren om hem over te brengen. Zondag worden door een bezoeker van het café Salman aan de Meerstraat opzettelyk een paar ruiten stuk geslagen en werden ook de caféhouder en diens vrouw door hem mishandeld. Hiervan is aangifte gedaan by de politie, zoodat dit muisje voor den dader nog wel een staartje zal hebben. ltynsburg. De veiling van te veld staande bol-, knol- en andere gowassen op den Morsch, directeuren de heeren A. de Mooy Jr on D. Brussee, zal gehouden worden op Donderdag 15 Mei a. s. Notaris by deze veiling is mr. D. v. Riessen te Katwfjk. Op initiatief van de Vereeniging tot bev. van Tuin- en landbouw en Bloembollencultuur had gisteravond een gecombineerde vergadering plaats ln bet café „de Landbouw", alhier, van de vier vereenigingen hier ter plaatse, die de landbouwbelangen enz. voorstaan en behartigen. Aan de orde was: bespreking der middelen, die aangewend dienen te worden om het gevaar, dat dreigt in het voornemen van de gemeente Amsterdam om do mest stoffen enz. door verbranding en loozing in de Noordzee aan den landbouw te onttrekken, af te keeren. Aanwezig waren nog; de heeren G. Lubbe te Oegstgeest, M. v. Egmond en Wassenaar Sr te Kalwyk, H v. d Mey te Voorschoten, vertegenwoordigende dergeiyke vereenigingen in respectieve plaatsen, on de heer Westra, voorzitter van den Algemeenen Binnen-Schip- persbond. De heer C. v. Delft Kz., 2de Voorz. van de Afd. Rynsburg voor Bloembollencultuur (Haarlem), opende de vergadering, riop_in de eerste plaats het welkom toe aan den heer A. de Mooy Jr., lsten Voorzitter dier Afdeeling, die na langdurige ziekte voor 't eere. weer een vergadering bezocht, begroette de afgevaar digden van de andere vereenigingen en opgekomen leden en gaf daarna do Jeiding der vergadering over aan de heeren H. J. den Haan en IJ. v. Duyn, afgevaardigden van de vier besturen der plaatseiyke voreem- gingen ter onderzoeking van de bewuste quaestie. De heer H. J. den Haan heette nogmaals alle aanwezigen, in 't byzondei don hoer Westra, die opzettelyk van Amsterdam over gekomen was, welkom. Hy ontvouwde den toehoorders de redenen, die de vier besturen genoopt hebben twee afgevaardigden te kiezen en verklaarde, dat het onderzoek hem on zyn medeafgevaardigde tol de vaste over tuiging gobracht had, dat er voornemens bestaan om den Amsterdamschen mest enz. aan den landbouw te onttrekken. Verder Jiet hy aan zyn medeafgevaardigde do taak over uitvoerig verslag uit to brengen van de ver kregen resultaten. Deze vertelde op welke wyze zy het onder zoek hebben aangevangen en gaf uitvoerige inlichtingen. 't Vorig jaar werden 2700 scheopsladlngen mest van Amsterdam betrokken, benevens 1000 waggonladingen naar Brabant verzonden. Hy wyst op het belang, dat deze streken hebben om den Amsterdamschen mest te behouden; dringt daarom aan op organisatie Hij heeft van vele autoriteiten en oorpora- ties de beloften van kraohtigen steun «u samenwerking ontvangen, stolt voor een co mité te benoemen en zich be wenden bot de Holl. Maatschappij van Landbouw en daar aan hunne belangen op to dragon. Hierna verkreeg de beer Westra het woond. Deze begon mot te verklaren, dat hij geen speciale kennis van landbouwzaken be zat, maar het feit, dab bij verwezenlijking der plannen van Amsterdam, minstens 300 schippers broodaloos zouden worden, had zijn vereeniging doen besluiten een bewoging in 't leven te roepen om te trachten dezen voor drie ramp te bewaren,. Op welken tijd Amsterdam het vernieti ging-systeem in werking zou brengen over één, twee of meer jaren wist hij met, maar hot begin was er, de lont lag aan het kruit en was ontstoken. Moest die lont nu blijven branden tot de ontploffing p/iaats had? Neen, dio lont moest weg geheel weg. Mie- sohien noemde men hem wel angstvallig, zwartgallig, maar een schipper is dit aan geboren Bij een bui in 't verechdet staan de schippers klaar om de zeJlen bij mogelijk ge vaar te kunnen, roven. Echter heeft de land bouw het grootste belang bij do zaak. Daar om moeten ook de landbouwcre voorop; zij moeten zich organiseoren. Hot landbouwbe lang weegt zwaar; daarop zal men eerder acht slaan, dan op de veraoeken van de Soh i pperebond De Sohippersbond neemt op zioh de pro paganda; reeds vele oomité's zijn onder do landbouwers gevormd. Er moot nog meer ge daan worden Amsterdam's Raad moet niet kunnen zeggen, dat hij niet geweten heeft, dat er zoovele belangen op het spel werden gezet bij het doorvoeren van het veibran- dings-systeem enz. Dus ook hier oomité's gevormd, 't spreek woord is oud, maar blijft altijd waar: „Een dracht maakt macht." Na nog langdurige debatten en discussion ging men eindelijk over tot hei kiozon van een comité. Gekozen werden de heeren C. v. Delft Kz., IJ v. Duyn, H J. den Haan» H Hogowoning Cz eu J Kromhout Jac., die allen hun benoemi'ng aannamen Sassenheiiu De jaariyksche stieronkouring, welke Donderdag P April a. s zal plaat hebben, wordt weder gehouden op het ter rein van den heer 0 Schipper. „Hotel Bruine Paard" alhier. Waddings voen. Door den gemeenteraad is aan den heer E Kootsvelo tegen 1 Juni eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van ondorwyzer aan school D. De uitvoering van Waddingsvoon's Man nenkoor, dlo wegens ongesteldheid van een der leden was uitgesteld, zal nu verraoedeiyk Donderdag a. s. plaats hebben Zootormoor. By de alhier gehouden stieren- keuring waren 27 stieren aangevoerd, als: 1 driejarige, 3 tweejarige en 23 éénjarige. Alle tweejarige verwierven een prijs, n. 1. die van A. v d. Berg te Bonthuizen 150, J. C. v. d. Torren te Waddingsveen ƒ100 en J. H. v. d Torren te Zevenhuizen 50. Yoor éénjarige kregen B. Uyterlindc te Zeg waard en C. C. Breuking te Voorschoten 100 en M Dogterom te Bleiswijk en do wed. Mooijman te Nootdorp (voor 2 ex.) ioder ƒ50. r Ten'gevolge van do benoeming van mr. J. G. S. Bevers te 's-Gravenhage tot lid van de Eerste Kanier. zal alhier een verkiezing van een lid voor do Provinciale Staten moe ten plaats hebben. De dag der verkiezing ia door God. Staten bepaald op Woensdag 7 Mei a.s de stemming en horstemming, zoo noodig, op 21 Mei en 1 Juni a.s. Aan de beide R.-K scholen alhier is als bijdrage in de kosten van het onderwijs over 1001*verleend een bedrag van ƒ400 voor elke school Zogwaard-Zocternieor. By de gehouden aanbsstoding van he; ondorhouo van school en onderwyzerswonmg over het loopende jaar waren zeven biljetten ingeleverd. Het laagst was ingeschreven duor W van Os, timmer man alhier voo: f 425.95, aar. wien het work is gegund. Eeu vergadering naar aaulcirilug van de Making «Ier keiliagsine«Ien aan de Kon. Ned. Grofsmederij. Zooals beker.} is, duurt deze stakiDg nog altyd voort. Voot de stakors. die fiun zaak in handen van den Metaalbewerkersbond hebben gesteld wordt geêischr oon vaste loön6tan- daard, toelating van allo ultgeslotenen en ontslag van den baas Van Oosten. De direc tie wil daarvan niet weten en zoo biyven de partyen helaas van elkander verwydord. Gisteravond was er een vorgadering I elogd in het Café „Ephiaïra" door den Leidschen Bestuurdersbond, waar do heer G. van Erkel secretaris van het Nationaal Arbeiderssocro- tariaat, het woord voerde Van Erke, was véór hot Arboidorssecrota- riaat zyn tyd en kracht eischte de schilders gezel en hy leeft daardoor geheel met de werk lieden. Zyn dialect verraad don gladden Am8tordammeidie niet op zyn mond ge vallen is. In een pakkende improvisatie spoorde hy de stakende kettingmakors tot volharden aan, niet alloen in hun eigen belang, doch ook voor andere groepen van werklieden, omdat elke plaatseiyke nederlaag de arbeidsbewoging vei zwakt. En zy zullen overwinnen meent de spreker, omdat de directie uit den aard van hot vak mot goraakkeiyk onderkruipers zal vinden, dlo hun werk kunnen overnemen. Hy wekte vertier tot organisatie der arbeiders in het algemeen op. Wat organisatie vermag, hadden do werklieden In Denemarken getoond. Ook in Spanje zelfs hadden ze daardoor vele verbeteringen ln hun toestand weten te ver krijgen. Eindelyk wees hy op den geweldigen stiyd door de vereenigde arbeidors in Belgiö gevoerd, die thans de gomooderen van de ge heele beschaafde wereld vervult. Hoewol de spreker met deze beweging niet sympathi seerde, wees hy er toch op als het machtige werk van organisatie. Hoeveel kwaad het doet, dat do arbeiders in hun strijd voor betere toestanden zioh in partijen verdeelen toonde spreker aan met een voorbeeld. Om een pomp met een heel zwaren slin ger, die slechte door drie personen in bewe ging gébracht kan worden, staan drie van dorst smachtende werklieden. Zij zijn echter van verschillende gezindte en mcenon daar om elkander niet te mogen bijstaan en blij ven zoo allo drie dorst lijden. In vereeniging ligt 's werkmans kracht, dat was de conclusie. Na Van Erkel voerde nog heé woord de heer Ant. Pannekoek, die enkele nnxlcdce- lingen deed naar aanloiding dor pogiuvgcB van don Leidsdicn Bestuurdersbond naor ecn ooöperatievc broodbakki-rij en de aan wezigen aanspoorde om lid te worden. Ver volgens waarschuwde hij de aanwezigen zioh niet te laten verlokken door hoog loon om tnaar Enschodee te gaan en de stakende we vers te onderkruipen. De Bond vau Textiel arbeiders en de Lcidsche Bestuurdersbond heeft in grooten getale een circulaire laten drukken, waarin den Leidschen arbeiders op het hart gedrukt wordt, hoe laaghartig liet zou tij o af te gaan op dc verlokkende aan-

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1