Ingezonden. Kerkelijke beriehten. Aeademienieuws. Gemengd Nieuws. De pastoor was dan ook algemeen geacht, ook onder de andersdenkenden. Het stoomschip „Anchiscs" vertrok 10 April van Amsterdam naar Java via Liver pool; de „Kiel", van Java naar Amster dam, arriveerde 0 April te Colombo; de „Kónig" (thuisreis) vertrok 8 April van Las Palmas; de „Kronprinz" (thuisreis) arriveerde 9 April te Suee; de „Malang" arriveerde 10 April van Botterdam te Pa- dang; de „Oengaran", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 9 April van Perira; de „Lawoe", van Rotterdam naar Java, arri veerde 9 April te Suez. Hnzorswoude. I-Iet was voor onzeRoomsch- Katholioke dorpsgenooton Dinsdagmorgen een bijzonder plechtig oogenblik, toen de wijding van den nieuwen doodenakker p'aats vond. Nadat de schare der geloovigen zich in liet kerkgebouw had verzameld, werd door den eerwaarden Deken van Zoeterwou- de de II. Mis opgedragen voor allen, die in eenig opzicht hebben bijgedragen tot de stichting der nieuwe begraafplaats. Vervol gens werden de ceremoniën, die bij de wij ding zouden plaats hebben, door den eer waarden Deken, verklaard en door hem in herinnering gebracht, hoeveel goede zaken in de laatste dertig jaren in deze parochie reeds zijn tot stand gekomen: een nieuw kerkgebouw, een nieuwe pastorie, een school en nu een ruime nette en waardige begraaf plaats. Na deze voorbereiding trok men in processie naar het nieuwe kerkhof, waar in tegenwoordigheid van den priester der pa rochie en een geestelijke van de kerk aan het „Zwaantje", benevens het kerkbestuur en tal van belangstellenden, de wijding door den eerwaarden Deken van Zoeterwoude vol trokken werd. Naar wij uit goede bron ver namen, zal reeds deze week het stoffelijk overschot van een op jeugdigen leeftijd ont slapene aan don schoot der gewijde aarde worden toevertrouwd. Rcquicscat in pace. Wassenaar. Woonsdag-mlddag had hy langen tyd langs den Haagkant on den Leidschen weg geloopon. Volgens zyn zeggen had hy genoeg van dit „ondermaanscüe." Hy stak het niet onder stoelen of banken, dat hy „er een eind aan wilde maken." En toch zyn daden weerspraken zyn woorden. Hy had nog niet „genoeg", want de voorbygangers hield hy aan om een paar centen, waarvoor hy nog meer.... wilde koopen. 'sAvonds hoordo men nog, dat hy onder „Suyck." roerende alleenspraken in zichzelven hlold, waarin hy o. a. beweerde, dat hy niet aan- sprakeiyk was voor de daad, die hy ging verrichten. By Zuidwyk worden wel eens meer zulke praatjes gehoord en niemand zag er Iets anders in dan do gewone dronken- manspraat. Den volgenden dag echter vond Iemand hem geknield by een boom. Hy had door ophanging eon eind aan het loven gemaakt. Gesneuveld in dienst van Koning Alcohol? By don ongelukkige werd een flosch gevonden, waarin nog een hoeveelheid spiritus aanwezig was. Het lyk la naar het ïykonhuis vervoerd. De persoon was als werkman gekleed, py hem werd veel dun touw gevonden. De heer Do B. maakte een pholographle, die paar omliggende plaatsen zal verzonden wordon. Wassenaar. Het Bestuur der Veroenlging „Nut en Genoegen" heeft in den laatsten lyd nogal verandering ondergaan. In plaats van het aftredend lid, don heer J. J. Grovers, werd gekozen de heer Eggink, en in plaats van do heeren A. Verbrug en B. P. van der Meer, die hun ontslag namen, worden gekozen de heeren mr. H. Visser en D. de Bruyn. De heer M. Peeroboom, voorzitter, word herkozen. Woubruggo. Het grasgewas langs de we gen dezer gemeente, io de Oudendyksche- en Vliot-Polders, en langs den 's Molenaarsweg, is voor dit seizoen publiek verpacht voor ƒ312, legen een opbreDgst van 307, in 1901. Uit de „Staatscourant." Koninkl. beslui ton Benoemd met ingang van 16 Mei tot directeur van het post en telegraafkantoor te Wijk-bij-Duur- stede, J. J. van Munnekrede, thans in ge lijke betrekking te Grave. Nader aangewezen: verzoek, aan den no taris J. F. Number, met wijziging van het kon. besluit, waarbij hij ie benoemd tot no taris binnen het arrondissement Dordrecht, ter standplaats de gemeente Rotterdam. Erkend en toegelaten: de heer M. A de Marchena als consul dor Dominicaan&che 'Republiek op Curasao. Beöoemd: voor 't tijdvak van 1 Mei 1902 tot en met 30 April 1905, tot assistent-ver loskundige aan 's Rijks Kweoksohool voor vroedvrouwen te Rotterdam, dr. H. Bit-tor, te Rotterdam. De dubbele moord Ie Aoisierdaoi. In vervolg op het gisteren vermeldde, wordt nog medegedeeld: De winkelier in kruide nierswaren P. Brouwer, 60 jaar oud, was sedert cenigen tijd verlamd door zenuwtoe vallen, eu reed als hij uit moest, in een wagentje. Do man was zeer gezien bij zijn huren, ook het nichtje, dat juist Woensdag haar 35sten verjaardag had gevierd. Zij was den ouden gebrekkigen man een hulp in de huishouding en ook in zijn hulpbehoevenden toestand een groote steun. Omtrent het binnendringen van de moor denaars, want uit de sporen blijkt dat er meer dan één moet zijn geweest, wordt ver ondersteld dat zij aan de achterzijde in de L'ouradstraat, dio evenwijdig loopt aan dc Tzaar-Petcrstraat, zijn binnengekomen. Daar ter plaatse is op gelijko hoogte een poortje, dat openstaat en toegang geeft tot een gang waar eenige schuurtjes of loodsjes zijn gebouwd. Vormoedelijk zijn de moorde naars hier overheen geklommen, daarna af gedaald op do binnenplaats van perceel 35, de woning van den lieer Van Dekken aldaar, namen daar de genoemde trap weg en zijn •toen binnengegaan om hun snood plan te volvoeren. Dat de moordenaars met- kalm overleg zijn te werk gegaan, blijkt uit de volgende af grijselijke bijzonderheid. Do personen, die het eerst op de plaats waar dc misdaad is gepleegd, kwamen, von den de lijken in ©en en dezelfde bedstede, het lijk van het meisje aan het voeteneinde. Uitgemaakt is echter dat de beide personen steeds afzonderlijk sliepen, zoodat dus het lijk van de vermoorde Johanna in dc bed stede is gelegd of liever geworpen bij het andere slachtoffer, natuurlijk met de be doeling, vermoedens t© wekken van zelf moord of* misdaad door een van de beide slachtoffers gepleegd. Tijdens het onderzoek gehouden door den officier van justitie mr. E. M. von Baum- hauer, den rcchter-commissaris J. R. Bij- dendijk cn de doctoren G. Waller en J. W. Jacobi, bleek dat de toestand waarin het lijk van het vermoorde meisje was gevon den, een van de aanwezigen aanleiding gaf tot de volgende veronderstelling die zeer aannemelijk is. De moordenaars waren bezig met het toe brengen van de doodclijkc wonde aan den 60-jarigen Brouwer. Op zijn hulpgeroep is Johanna komen aanloopen, heeft den ouden man, door wien zij van haar 12de jaar is groot gebracht, willen beschermen, en is haar toen ook, blijkens de verwonding, ach ter op het hoofd een slag toegebracht, die haar onschadelijk gemaakt heeft. Wat de snij wonden betreft, deze zijn blijkbaar met een vlijmscherp voorwerp toe gebracht en zeldzaam diop en groot. De oudo man heeft twee groote verwondingen, een aam het achterhoofd en een onder hot strottenhoofd tot aan den nek wervel toe. Dc geneesheer die het eerst ter hulpe was geroepen door den hoofdinspecteur Hazen berg, dr. J. Th. H. Hermans, uit de Lin- naeusstraat-, verklaarde dadelijk dat de won den buitengewoon diep en de personen overr leden waren. Vermoedelijk is de misdaad in den voor nacht geschied, daar t e gevonden bloed sporen hier cn daar reeds droog waren. Vast staat dat hier diefstal in het spel is geweest, ofschoon alleen geld is racdcgench men. Horloges of sieraden hebben de die ven laten liggen. De oude Brouwer was, zooals door leve ranciers, die _hem ettelijke jaren bedienden, werd verzekercH iemand die niet alleen prompt was van betalen en steeds nogal veel geld in huis had, maar ook iemand die, zooals het wel genoemd wordt, ouderwetsch zuinig was. Evenwel zal men waarschijnlijk nimmer te weten komen wat er is gestolen, daar do winkeljuffrouw Betjo Poelman alleen op de hoogte is van de ontvangsten in den winkel, die per dag tus6chen de 30 en 40 be droegen. De overige geldzaken werden in de bin nenkamer behandeld door den ouden Brouwer en zijn nichtje. Omstreeks 1 uur gistermiddag zijn de lij ken overgebracht naar het schouwlokaal aan de Weteringschans. Eenige voorwerpen noodig voor het justi tieel onderzoek zijn in beslag genomen op aanwijzing van de scheikundigen J. M. L. Q. van Ledden Hulsebosch cn dr. Anker smit. Na het bovenstaande deelt hot ,,Hbl." verder het volgende mede: Uit heb gedurende den dag voortgezette onderzoek door politic cn justitie, is nog met zekerheid gebleken, dat door meer dan één persoon dc misdaad is gepleegd, maar dat een hunner, zeer mager van gestalte, door het privaatraam is gekropen om later anderen toegang te verschaffen door het openen van deuren en ramen. Een van de rccheroheurs, niet erg dik, is door het bedoelde raam gekropen, maar slechts met veel moeite kon hij er door. Dc werkkring van wijlen den winkelier Brouwer bracht hem met veel kooplieden in aanraking, maar ook met werklieden van de verschillende booten, welke werklieden zoo nu en dan iets wilden verkoopen. Deze personen wisten dat Brouwer nogal over geld beschikte, en in deze richting zal moe ten worden gezocht. Door den heer Batelt, hoofdinspecteur vau de recherche, zullen phofcographische opnemingen worden gemaakt van verschil lende gedeelten van de woning. Heden zou de gerechtelijke schouwing worden gehouden. Door politje cn justitie is het onderzoek naar de daders van den dubbelen moord nog tot laat in den nacht voortgezet-. Op de daken en in steegjes in do buurt, in snij dingen tusschen verschillende porceelen, overal is gezocht, vooral naar het voorwerp waarmedo de moorden kunnen zijn ge pleegd, en naar met bloed bevlekte kleeding- stukken. Want ongetwijfeld zijn de daders in aanraking geweest met hun slachtoffers, zijn hun kleederen met bloed bevlekt, en zijn deze, omdat in het oog moesten vallen, hier of daar weggeworpen. Bijzondere maat regelen zijn daartoe genomen en ook is ge let op dc schepen die gisterochtend of in den loop van den dag de haven te Amster dam hebben verlatenmaar tot nu is geen spoor gevonden. Wel is er bij de politic veel geloop van mcnschen die iets verdachts nïoencn to heb ben gezien, maar der politie gaf dit alles geen licht. Een paar messen, die in den winkel voor handen waren, lagen volgens verklaringen o.a. van de winkeljuffrouw, onaangeroerd op de plaats waar zij Woensdagavond door haar waren achtergelaten. Trouwens, door de deskundigen is reeds verklaard, dat met die messen nooit zulke verwondingen kon den zijn toogebracht. Het ,,Hbl." verneemt nog dat de schoon zoon van den heer Brouwer, verbonden aan een van de gemeente-inrichtingen, ernstig ongesteld is ten gevolge van den schrik Gedurende den geheelen avond verdron gen zich vele nieuwsgierigen voor het huis waar de misdaad is gepleegd. Men is begon- non met dreggen in de vaarten en grachten in de nabijheid van do woning van Brouwer, omdat de mogelijkheid bestaat dat door de misdadigers een on ander daarin is wegge worpen. Weerbericht van 11 April. (Vkit Kon. Meteorolofiicli Indltuut te Utrecht,) Verwaohtlng: Zwakke tot matige oosteiyken wind. Bewolkts lucht. Wslnig verandering in temperatuur. rA Kcusendrogers. Met tranen in de stem kwam mij heden morgen een bewoner van een der villa's aan den Rijnsburgschen weg mededeelen, dat men begonnen was om de statige boomen langs dien weg op mcedoogenlooze wijze fce ontdoen van hun takken,... 't lage hout, de eenige bescherming van bewonera en pas santen tegen den oostenwind was reeds voor eenigen tijd geheel gekapt; hij noemde mij ook Hecrensingel en Maresingel als plaatsen waar de boomvandalen hoogtijd gevierd hadden. Werkelijk overtuigde ik mij even later tot mijn diep droefheid, dat mijn zegsman geenszins overdreven had; met zekeren wellust waren houthakkers, alias snoeiers, bezig prachtboomen in kousendrogers te transformeeren. (Waren deze drogers nu maar laag bij den grond, dan zou mogelijk nog menige huis moeder daarvan kunnen profiteeren, maar 't is toch niet van onze respectieve eegaas of derzelver dochters te verlangen, dat ze, zoo lang er hier nog geen vliegmachines in algemeen gebruik zijn, gelijk apen of eek hoorntjes in de boomen klimmen! Lezer, vergeef mij deze kleine afdwaling van heft onderwerp.) RcedB vroeger hoorde ik van menig vreem deling schampere opmerkingen omtrent do hier ter stede gevolgde snoeiwijze, niet alleen wat betreft de boomen, -maar ook de heesters; men ging soms wel zoo ver te zeggen, dat er nergens zooveel gedrochtelijke boomgewassen bij elkaar te zien waren als hier. Nu zal ieder, die wel eens met onze Loid- scho tuinknechts in aanraking geweest is, be kend zijn hoe daarvan velen 't snoeien in merg en bloed zit; opmerkelijk is ook hun stroven om van eiken boom een „pieremiet" te maken. Wanneer men de vakliteratuur volgt, weet mon, dat er onophoudelijk gewezen wordt op de onoordeelkundige, vaak gowe- tenlooze en misdadige behandeling onzer boomen en heesters met 't snoeimes. Trouwens, het is een erkend feit, dat juist snoeien on houthakken bij vele menschen ontaardt tot eon manie. Maar om tot de zaak terug te komeni s het noodig dat onze boomen op zoo intensieve wijze gehakt wor den? Mijns inziens nietl In de eerst - plaats: men vindt hier een vasten klcibodem, die meestal voldoende hoog boven het waterpeil ligt om den boo men een bij uitstek gunstige gelegenheid te geven tot flinke wortel-ontwikkeling. In de tweede plaats: het is door weten schappelijke onderzoekingen bewezen, dat boomen niet alleen door de wortels, maar vooral ook door de bladeren voedsel opne men; wil men dus flinke, krachtige boo men, laat dan liefst het snoeien geheel ach terwege. In de derde plaats een vraagzijn er hier ooit ongelukken gebeurd door het omwaaien van boomen en zoo ja, waren die ongelukken van dien aard, dat zij het verminken der boomen rechtvaardigen? Wel is waar heeft ons Gemeentebestuur zich een paar jaar geleden reeds met de quaestie van het snoeien beziggehouden, de toenmaligo besprekingen staan mij ech ter niet meer helder voor den geest, de Han delingen van den Raad heb ik op het oogen blik, helaas, niet te mijner beschikking, en... do tijd dringt. Mot bescheidenheid zou ik daarom ons Ge meentebestuur in overweging willen geven, te gelasten, dat het hakken worde gestaakt, totdat een paar onzer beroemde tuin-archi- tecten b.v. do heeren Springer en Copijn eens den toestand op de plaats zelve in oogenschouw hadden genomen en hun ad vies hadden uitgebracht. Mooht het advies dezer heeren luiden, dat snoeien noodzakelijk is, zou het dan niet wenschelijker zijn jaarlijks een of twee tak- kon weg te nemen, zoodot men niet voor het geval komt te staan, dat lanen en singels gedurende vele jaren door kale, misvormde boomen worden ontsierdzooals het snoeien hier thans bed roven wordt, ware het mij liovcr alle boomen onder de bijl te zien vallen. Als voorbeeld van hetgeen met oordeel- kundigen snoei to bereiken is. noem ik de laan door het naburige dorp Bennebroek; zijn mijn inlichtingen juist, dan i9 deze laan, die ook vrij sterk aan den wind is blootgesteld en zich op lossen zandgrond be vindt, voor ettelijke tientallen jaren door, jammer dat ik 't zeggen moet, Engelschcn gesnoeid; geen gotische kathedraal schoo ner dan deze (iepeu?) laan. Vereenigingon voor Tuinbouw voor Uw eer,Vreemdelingenverkeer voor Uw vreemdelingen. Dierenbescherming voor Uw vogels,en ingezetenen van Leiden voor Uw belangen,op de bresll Leiden, 10 April 1902. X. Lelden: Geref. Kerk Heerengracht. Zondag voormiddag te tien en 's namiddags te vyf uren, prof. Lindeboom, van Kampen. Collecte voor het Suppletle-fonde. Hoogmade: Zondag-morgen om tien uren, ds. A. J. do Sopper. Zoeterwoude: Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen a. 8., te tien uren, ds. H. J. de Groot, pred. te Hattem. Leiden: Goslaagd la voor het candidaats- examen in de rechtswetenschap de heer J. 0. Veltkamp Helbach. Amsterdam: Tot leotor in de pharma- oeuti8che en practlsohe scheikunde en de micro-chemie aan de universiteit te Amsterdam la benoemd dr. N. Schoor! Hedenmorgen zag men het on- verkwdkkelijk schouwspel dat langs den Sta tionsweg een koe werd gedreven met een gebrekkigen voorpoot, zoodat zoj telkens moest stils taan. Het drijven werd dan ook uiterst langzaam gedaan. By onderzoek door den aldaar surveilleerenden politie agent bleek dat bedoeld beest indertyd den voorpoot had gebroken en dat heb zetten daarvan niet goed geschied is. D© aldaar passeereöd© rijksveearte L., uit 's-Graven- hage, deelde desgevraagd mede, dat dit langzaam drijven beter was dan dat de koe gebonden op een wagen zou zijn vervoerd. Gisteren zijn door de Haagsche politie drie mandor-jarige Loidscke knapen aangehouden en naar hier overgebracht om hen onder het ouderlijk gezag terug te doen brengen. Een dronken persoon heeft op de Haarlemmerstraat opzettelijk een win kelruit vernield. Tegen den dader is door de politie proccs-verbaal opgemaakt. Op de Noordeindsbrug alhier kwam hedenmorgen een petroleum wagen in botsing met een boerenwagen. Het paard van laatstgenoemd voertuig schrikte en sloeg op hol langs het Rapenburg terwijl de bestuurder van den wagen sprong; doch spoedig werd het paard nabij de Kloksteeg aldaar tot staan gebracht zonder schade fce hebben aangericht. Door de Leidsche Crioket- ©n Voetbal-Vereeni ging „Ajax" is aan d© le den een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld dat, naar reeds vroeger door ons gemeld, op 1 Juni het tien jaar geile den zal zijn dat dc Vereeni ging werd opge richt. Dit tien-jarig bestaan wil de vcreeniging feestelijk herdenken en wel Zaterdag 19 April in den Leidschen Schouwburg en op nog nader fco bepalen dag door wedstrijden op speelterrein der vereeniging, terwijl het feest zal worden besloten met een diner en een Smoking-concert in Zomerzorg." Op den Ouden Vest naby de Koe- straat alhier geraakte in een perceel door de hitte van de kachel hedenmorgen het behang der benedon-voorkamer in brand, terwyi de bewoonster boven was. Door het vallen van een schildery vermoedde zy, dat er beneden onraad was. Toon zy dan ook in de kamer keek, bemerkte zy, dat het behang in brand stond. Eenige voorbygangers hebben met een paar ommers water het vuur gebluscht. Assurantie dekt de schade. In tegenwoordigheid van een talryk publiek werd gisteren voor het Hof te 's Gravenhage in hooger beroep behandeld de zaak der nachtkoetsiers Haneveld eu Scblld- knegt, door de Haagsche rechtbank veroor deeld tot 6 jaren gevangenisstraf, wegens diefstal van het horloge van den eerst ver misten, later uit de trekvaart dood opgehaal- den Del/tschen kellner Van der Kamp.' Het 0. M. had jaar gevorderd. Het rap port in deze zaak werd uitgebracht door den raadsheer-rapporteur mr. Bouvin. De beide beklaagden waarvan de eerste appel had aangetoekend, terwyi de officier van justitie in hoogor beroep was gekomen van het geheele vonnis verklaarden ook thans geheel onschuldig te zyn. Negen getuigen werden thans gehoord, welke ln hoofdzaak geiyke verklaringen als in eersten aanleg aflegden Ook thans openbaarde zich een verschil van gevoelen tusschen do beklaagden en de dochter van de houdster van „Mmerva" omtrent dc redenen die deze en haar dochter or. too geleid hadden v. d. K. te verzoeken het horloge in bedoeld café achter te laten. Terwijl de dochter opgaf dat zij zulks had verzocht omdat zij vreesde dat de beklaag den hot horloge aan v. d. K. zonden ont nemen, beweerden dezen dat haar bedoeling was, het horlogo in pand te houden voor verschuldigde vertering. Voorts hield Schildknegt krachtig vol, het horloge in het café niet to hebben gezien, in strijd met de verklaringen der kellnerinnen in 'fc bedoeld café, en ontkende het horloge te hebben beleend, daar hij, toen zulks zou zijn geschied, thuis was cn daarna met Ha neveld was uitgegaan. Schildknegt verdedigde zich met zooveel vuur, dat hij den president telkens in de re de viel en niet aan het woord liet komen, zoodat deze ten slotte met een krachtigen hamerslag en een: „Zwijgen als ik spreek, anders ga je de zaal uit en wordt de zaak buiten jou tegenwoordigheid behandeld 1", den"bekl. tot de orde moest roepen, waarop Schildknegt zijn zakdoek voor den dag haal de en de oogen afveegde, lamenteerend „dat het toch niet rechtvaardig was." Bevestiging werd gcëischt van het ver- oordeelend vonnis. De advocaten vroegen vrij •raak en achtten de straf in ieder ge val Ie zwaar. De uitspraak is bepaald op over 14 dagen. Baldadigheden te Ovetschie. De „Kampioen" schryft: In den laatsten tyd komen herhaaldelfik klachten by ons in over de baldadigheid van de Overschlesche straat jeugd, die het voornameiyk op wlelryders en automobilisten gemunt achynt te hebben. Wy hoorden reeds van gevallen, dat automobilis ten, die het dorp by schemeravond passeerden, onverhoeds onthaald werden op een lading straatvuil, siyk en stoenen, door baldadige hand in hun rytuig geworpen. Een onzer Rotterdam8che kennissen werd byv. onlangs op den 6traatweg naar Rotterdam, even buiten Overschle door een baldadigen rekel een handvol zand in de oogen geworpen, zoodat hy eenige oogenblikken verblind was en zich genoodzaakt zag zyn auto tot stilstand te brengen. Een paar weken goleden passeerden we het dorp per motorfiets, by welke gelegenheid we ona pereooniyk hebben kunnen overtuigen, dat de schooljeugd daar niet zonder toezicht kan 'gelaten worden. Verscheidene jongelui bleken namelUk een groote vaardigheid te hebben bereikt in hetbeapuwen van den doortrekkenden toerist. Een andere aardigheid, die echter niet speolaal ln het Overschiesdhe, maar zoowat overal op het platteland by de jeugd in eere Is, bestaat hierin, dat de jongelui, terwyi ge passeert, hun petten voor uw wiel werpen, in de hoop dat ge er overheen zult ryden. Wat de bedoeling hiervan is, hebben'we nooit kunnen vatten. Zeker Ms het, dat we ln den laatsten tyd al heel wat petjes hebben plat- gereden, ln de zoete hoop, dat den bengels by de „Weeding-inspectie" het hun deswege toekoroonde opvoeding- en verbeteringsmiddel niet zou worden onthouden. Hoewel deze soort baldadigheid voor den wielryder zonder gevaar schjjnt, is het ons eenmaal gebeurd, dat een ons toegeworpen pet, door de spaken van het voorwiel gegrepen, tusschen de voor vork doorgesleurd werd, met het gevolg dat onzo cyclometer vernield werd. Wie voor dergeiyke „kleinigheden" verhaal zoekt, komt natuuriyk altyd bedrogen uit; eigen rechter zyQ, mag niet en is ook niet aanbevelenswaardig, omdat men daarby direct het publiek tegen zich inneemt, en daarom lykt het ons gepast, er by de autoriteiten op aan te dringen, dat, waar zulks noodig biykt, vooral by het aan- eu uitgaan Yan de scholen, politietoezicht worde uitgeoefend. To Rotterdam is een comité opgericht voor vervroegde winkelsluiting. Te Deventer hebben de barbiers en kappers in een vergaderiDg mot op één naalgemeene stemmen besloten om, te beginnen mot 1 Mei, hun inrichtingen te negen uur 'a avonds te sluiten, uitgezonderd 's Zaterdags. De reohtbank te Groningen, heelt den geschorsten deurwaarder K. wegens verduistering veroordeeld tot acht maanden, met aftrek van de preventieve hechteuis. Het Comité voor Zondagsrust te Arnhem heeft besloten aan de Koningin te verzoeken de officieele verjaardagviering, parade, enz., niet op den verjaardag zelf zynde een Zondag, te doen plaats hebben'^ Uit Antwerpen ia bericht geko-' men van de Belgische politic dat aan liet opgegeven adres van een der verdachten in zake dc inbraak Zaterdagnacht gepleegd in de Anisterdamsche diamantslijperij „Jca- netto" en dio Zondagochtend derwaarts is vertrokken, iemand is gearresteerd, die be antwoordt aan liet signalement van den ver dachte Yekemans. Gisteravond is door den officier van justitie mr. E. R. H. Regout overzending golast van een afschrift van het proces-verbaal, opgema&l o tegen Waldeck en Vekemans in zake de bedoelde inbraak. Eerstgenoemde is reeds in voorarrest ge bracht, als verdaoht van. medeplichtigheid aan do bedoelde inbraak. De zaal voor de strafzitting van do Haagsche rechcbank geleek gisteren wel een confectie-magazijn in 't klein. Sta pels pantalons, vesten, re gen jassen, rok-, colbert- en andere kostumes enz. enz. lagen op de tafel vóór de reohters uitgespreid. Al deze goederen waren op vereohillonde tijd stippen tusschen December 1900 en Maart 1902 gestolen door een thans 25-jarigen jonk man uit een heeren-kleedingmagazijn te 's-Gravenhage, waar hij bediende was. Een kostuum had :kl. verkocht aan een Leidsch ingezetene. Ter zake van deze diefstallen had bedoelde winkelbediende zich gister voor de rechtbank te verantwoorden. Be klaagde legde een volLcligé bekentenis af. Het Openbaar Ministerie, waargenomen door mr. Yan Geuns, hulde brengende aan den brigadier-rechercheur van politio Yan der Drift, voor de door hem in deze zaak aan den dag gelegde activiteit, en wijzende op het ernstige van do door beklaagde ge pleegde feiten, vorderde 9 maanden gevan genisstraf. Dc verdediger, mr. Pompj van Meerder - voort, beval bekl. in do clementie der recht bank aan. Onlusten in België. Do socialisten te Brussel hielden gister avond een bijeenkomst in de open lucht, voor het Volkshuis. Yan het balkon sprake^ de socialistische afgevaardigden Defnot eA Delbaefcee het publiek fcoe- Zij noodigdetti d$ meDigtc uit ou de kalmt© fce bewaren, waf) tot levendige protesten aanleiding gaf. D$ spreke re gaven don werklieden den raad zio^ voor te bereidein op een algemeenc werksta» king op aanstaanden Dinsdag. De burge* meester van Brussel besloot de betoogin# te verbieden, maar ondanks dit besluit vormden zich verschillende optochten. De socialisten, muziek aan 't hoofd, organiseer den een zeer talrijke demonstratie, die uit het Volkshuis trok. Bij het paesceren van de Madeleine, in de Rue Madeleine worden rui ten ingeworpen. Op het plein voor het stad huis werd door do manifestanten gefloten. Do optocht trok daarna naar den Boule vard du Centre. Eon talrijke macht politie, gendarmerie on burgerwacht, die inderhaast bijeengeroe pen was, hielden het deel der stad bezofc dat als „neutrale zóne" wordt beschouwd, ein waarin het koninklijk paleis cn de wo ningen der ministers gelegen zijn. Verschillende afdeelingen socialistische troepen trokken later door de stad. Een troep, die poogde naar de voorstad Schaer- beck op te trekken werd daarin Idct door de burgerwacht, die bij het naderen der bo- toogers de geweren velde. In enkele straten van het centrum der stad werden ruiten verbrijzeld OphetRoup- pe-pleïn deden de agenten een aanval op de betoogors, die enkel revolverschoten los ten. Een malnifestant werd gewond door een sabelhouw. Verschillende personen werden gearresteerd. Dc troepen bleven door de stad trekken, waarbij enkelen minder ernstige botsingen met de politie plaats hadden. Ook uit andere planteen van België ko- mon berichten omtrent ongeregeldheden. Zoo werd van gisteravond uit Cent het volgende geseind: Tegen 7 uren was de omtrek van het sta tion zwart. van de mcnsclicu. De zeer op gewonden menigte werd op een afstand ge- houdon door sterke afdeelingen politie en gendarmerie, en verschillende escadrons lansiers. Dc politie en gendarmerie had ook andere punten in de stad met sterke afdee lingen bezet. Tot nog toe is de burgerwacht niet onder clc wapenen geroepen, wat zeer verschillend wordt beoordeeld. In afwachting van den terugkeer der af-

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2