N*. 12923 yourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving.. Vrijdag 11 April. |302. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: "Voor Loiden per 8 maanden 2 2 2 T I f 1.10.' "Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd z^Jn p 1.80 Franco per post r. 1.65- PRIJS DER ADVEB TENTLËN Van 1-6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17£. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseoren buiton tie stad wordt ƒ0.05 berekend. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gezien art. 17 der Verordening van den 6den Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15) Brongen ter keunis van belanghebbenden, dat, te beginnen met 21 April a. b., geschouwd zullen worden de openbare wegen, lanen, paden, straten, kaden, piemen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, en de daarin gelogen of daartoe behoorende bruggen en andere kunst werken, alsmede de wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, toegangekokers en dergelijke werken, een en ander voor zoover die bijzonder eigendom zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H, C. JUTA, Woth., loco-Burg. 11 April 1902. VAN HEYST, Secretaris, Directe Belastingen. De Bargerueeeter van LeiJon brengt tor algemeone kennis, dat aan den Ontvanger der Dir. Belastingen ia ter hand geeteld het kohier der Teraonoele belaetiDg No. 8 van den dienst 1903, executoir ver..laard den lOde.i April jl., en herinnert voort3 den belaDgheb- bendou aan hun verplichticg, om den aanelag op den bp do Wet bepaa'.don voet te voldoen. Leilen, De Burgemeester voornoemd, 11 April 1903. H. O. JUTA, Wdb., loco-Burg. Onder onze vroede Yndereu. 'Al was de agenda gisteren klein en niet bij uitstek belangrijk, toch ging de gehecle namiddag er mee heen. De heeren hebben over een paar onder werpen heel wat afgepraat, al ontbraken ook weder vier leden, waaronder drie libe rale, op het appèl. Het trof ons dat onder de door Gedepu teerde Staten goedgekeurde Raadsbesluiten de verordening regelende de jaarwedden der Onderwijzers niet werd genoemd. Zouden heeren Gedeputeerden misschien weer geval len zijn over de bepaling waarin vergoeding voor woninghuur aan gehuwde onderwijzers op f 50 ia bepaald? Dat de dankbaarheid nog niet geheel de wereld uit is bleek uit do ingekomen dank betuigingen van de controleurs der politie en vam de 6tadswerklioden-vereeniging „Recht en Plicht", voor de voor hen gun stige bepalingen der in de vorige zitting aangenomen pensioenregeling. Met eenige verwondering blijkbaar werd door de leden kennis genomen van het door den heer Wr F. Verhey van Wijk aange vraagde ontslag als gecommitteerde bij dc Leidsche Duinwater-Maatschappij. Men zal zich herinneren, dat in de vorige zitting bij do behandeling van het voorstel tot in trekking van de algomeene vergunning aan de Duinwatermaatschappij tot aansluiting van porceelen buiten de gemeente op een vraag van don heer Van Kempen of do gecommitteerde in deze zaak was gehoord, Boor den vk^rzitter ontkennend werd geant woord en de Raad niet. wilde ingaan op den wenk van den heer Van Kempen dit alsnog te doen. Niet onwaarschijnlijk of het ge vraagde ontslag houd: hiermede verband. De heer Verhey van Wijk zal zich miskend gevoelen. Met ongeveinsd leedwezen vernamen we dat de gezondheidstoestand van den heer O. J. Leendcrtz, leoraar aan de Hoogerè Bur gerschool voor Jongens, een verlenging van het verleend verlof tot de groote vaeantie noodig maakte. Onze Raad, die zijn ambte- maren waardeert en gaarne ter wille wil zijn, stond do verlenging natuurlijk zonder èèndgo aarzeling toe. De behandeling der agenda ving daarna aaD. De punten 17 gingen er zonder strub beling door. Bij punt 8: voorstel tot ver-- hooging van de bezoldiging van den com mandant der Brandweer kwamen de tongen los. Het onderwerp scheen echter reeds een punt van behandeling te hebben uitgemaakt in een geheime zitting en daar was men er blijkbaar reeds mee klaar gekomen, zoodat de heeren P J. van Hoeken on Sijtsma, die het roorsteü bestreden, hun kruit vrijwel voor niet verschoten. i o heer P. J. van Hoeken is de meest be houdende onder zijn partijgenooten mis schien wel van den gcheeJen Raad; hij en de belastingschuldigen zullen het in hem prijzen geeft gaarne zoo weinig mogelijk uit. Hij pleitte dan ook op zuinigheidsgron- den tegen en vreesde dat nu de andere brandweermannen ook zouden komen vra gen. De heer Sijtsma, die aan de hand van het verslag van de brandweer over 't jaar 1800 trachtte aan te toon^n. lo. dat in ver band met de werkzaamheden de belooning niet te gering was en 2o. dat de regeling nog zoo slecht niet is, wat o.a, volgens hem ook hieruit blijkt dat na eiken brand plaats ©elijke bladen niets dan lof hebben over het optreden onzer brandweer. Ook hij voorzag rumor iD casa onder het overige personeel. De heer Korevaar, wethouder van Fabri cage, die als hoofd van de brandweer 't beet kan weten, hoe de toestanden eigenlijk zijn, verdedigde do verhooging als noodzak el ijk. Er was heel wat te hervormen, zei hij. Ook de voorzitter was van hetzelfdo gevoelen; hij legde er den nadruk op, dat de Raad bij verwerpen van het voorstel een groote ver antwoordelijkheid op zich laadde. De heeren Pera en Fookema Andreae gin gen met B. en We. mee. Naar aanleiding van het betoog van den heer Sytama, dat men nu ging verhoogan zonder dat do be langhebbende het vroeg of begeerde, ont wikkelde de heer Fockema Andreae de stel ling dat dit eigenlijk altijd zoo moest zijn en dat het min of meer een blaam lei op de gemeente als eerst op verzoek der amb tenaren tot verhooging werd overgegaan. Jammer, dat besturen van gemeente of rijk en ambtenaren meestal niet gelijk denken in deze zaak. Zoo zal vragen cn herhaald vra gen, wel regel blijven. Men weet, het voorstel werd aangenomen. Dat er nog negen leden ai oh tegen verklaar den heeft ons eenigszins verwonderd. Naar aanleiding van het verzoek van O. J. de Nie om kwijtscholding van boete we gens te-late-oplevoring van do 4de wethou derskamer hield het wcrkmans-raadslid Van Tol zijn maidenspeech. De heer Van Tol wil de het verzoek toestaan, omdat de aannemer 't work to laag aangenomen had. Blijkbaar na/m hij doze zaak als aanloopje om de wen- schelijkheid te bepleiten, dat voortaan niet voor een te lage inschrijvingssom een ge meentewerk worde gegund. De werklieden worden daarvan gewoonlijk de dupe volgens dit Raadslid. Maar hoe wilt gij het bepaald zien, dat een inschrijving te laag is? De heer Van Tol erkende ook dat men niet al tijd op de begrooting kon afgaan. Daarmee liep deze zaak ai. De heer Van Tol had geen succes met zijn eerste optreden. Van zijn standpunt had hij eigenlijk moeten pleiten voor afschaffing der aanbestedingen vanwege de gemeente. Hij zal het als raadslid wel niet beleven dat het. daartoe komt. Het verzoek van de Leidsche slagers gaf geen aanleiding tot een principieel debat. Alleen de heeren Pera cn Van Kempen stonden er oven bij stil. De eerste meende in het advies van B. on Ws. ecnig wantrou wen jegens de slagers te zien, wat absofiuut niet i"n de bedoeling van dit ooilege had gelegen, volgens nadrukkelijke verzekering van den wethouder mr. Aalberso. Do heer Van Kempen hoopte dat te gelegener tijd de verordening op de vee- en vleeschkouring zoo in den geest van heeren slagers moge worden gewijzigd, dat hot onpopulaire slachthuis daardoor bij hen populair zal worden. ,,Een vrome wensch", riopön som mige leden den spreker interompcerend toe. Op het verzoek van den heer P. van Driol Bz. om een strookje grond nabij den Haag- weg onder Zoeterwoude, waarop hij reeds een loodsje heeft gebouwd, in eigendom te mogen ontvangen werd nog geen besluit go- nomen, dank zij een adres van do heeren Hoos Zn., die meenen, dat ten gevolge daarvan de weg daar te smal zal blijken voor een met hooi geladen wagen. Hoewel de heer Pera door 56 belangstellende oogen gevolgd de breedte van den weg in de Raadszaal uitmat, werd de beslissing toch tot cera volgende zitting verdaagd. Als April nu nog eens een mooicn dag geeft, zullen wij onze vroede vaderen een excursie zien ma ken naar het Pieter-van-Twist-laantje, om zich persoonlijk van don staat van zaken te vergewissen. En dan wil de booze wereld ook nog zeggen dat de betrekking van raads lid niet veel om het lijf heeft. Bij do behandeling der Verordening voor de Kweekschool voor Onderwijzers en On derwijzeressen gavdn slechts enkele artikelen aanleiding tot discussie. Allereerst art. 6. Volgens alinea 1 bedraagt de jaarwedde van den directeur onafhankelijk van het aantal door hem gegoveai lesuren f 3200. De heer De Lange herinnerde er terecht aan dat in de vergadering van 20 Juni 1901 was bepaald, dat het salaris zou zijn f 1700, benevens zoovele maleto f 76 als het aantal wëkelijksche lesuren bedraagt waarvan het maximum op 20 werd vastgesteld. Niemand ontkendo dit, maar men had het arbikcH zoo gewijzigd omdat, men het salaris onaangetast wilde laten indien het noodig bleek dat do directeur minder uren les gaf. Zoo hebben wij het niet afgesproken, zei de heer De Lange, en de meerderheid was het met hem eens, want zijn amendement ging er met 21 tegen 0 stemmen door. Nu ging het weer voort, eiken hamerslag een artikel, totdat de voorzatter bij art. 16 in eens halt hield: er was geen artikel 16 in het concept. Bij art. 19 had de heer Fockema Andreae een fout in de redactie ontdekt. B. e-n We. namen/ de terechtwijzing dankbaar aan; zij zouden er hun nut mee doen Bij art. 23 kwam de heer Pera aan het woord. Hij wilde bepaald zien, dat de va- cantiën steeds op een werkdag zouden ein digen, opdat de jongelieden van buiten ko mende, niet op een Zon- of Feestdag be hoefden te reiaen. In de practijk geldt deae regel al lang, meenen wij doch het kon geen kwaad het in de verordening te zetten dacht de Raad. Doch de heer P. J. van Hoeken verklaarde onder hilariteit der vergadering welk een last de vaeantie is voor een ouderpaar ge- zogend met veel schoolgaande knapen en meisjes. Hij zou daarom de vaoanties liever zien ingekrompen. Een amendement van den heer Sijtema op art. 32 om van ouders of verzorgere vaD kweekelingen bij toolating een verklaring to vorderen dat zij hen voor het onderwijs be stemd wenschen te zien, vond nogal bijval, maar werd, toen prof. De Goejo duidelijk maakte dat" het dool, door den voorsteller beoogd, ook door art. 19 kon worden be reikt, wijselijk ingetrokken. De discussie liep alleen nog een bcetjo warm bij art. 35. Art. 35 bepaalt onder meer, dat do directeur zal toezien dat de kw'&ekelingen, die in hot genot eener rijks- beurs zijn of wier oudere of verzorgere el ders wonen, getrouw hun godsdienstplich ten nakomen. Dat moet er uit, zei de heer Fockema Andreae. Dit is een ambtenaar een plicht opleggen, dien hij niet kan na komen en dat werkt verderfelijk. En dit .vooral omdat het hier een ernstigen plicht geldt, want niet uit geringschatting van den godsdienst stelt spr. do wijziging voor. De heer Sijtsma pleit warm voor hot behoud. De jongelieden zijn op een leeftijd dat zij in den regel liever uit visschen gaan dan naar de kerk, in hun kosthuizen wordt er dikwijls niet op hen gelet; als de directeur con ernstig mensch is kan hij op dit gebied veel doen tot gerustetefling der ouders, tot zegen voor de kweekelingen. Do lieer De Lange helt ovor naar do meening van den heer Fockema Andreae; hot mandaat acht ook hij te zwaar. Do heer Pera houdt te veel van den godsdienst dan dat liij het er zou willen uitlichten omdat de toepassing moeilijk is. Niemand zal het onmogelijke vergen en zoo laat hij er op volgen plichten on plichten zijn twee. Dat is een gevaarlijk argument, zegt do heer Fockema; iedere placht moet heilig zijn. Overigens aoht hij dat do discussio op verkeerd terrein is geleid; 'tgaafc hier niet om de waarde van den godsdienst, deze blijft onaange tast. Ondanks deze ware opmerking kwam de heer Van Kempen er toch weer mee op de proppen toen hij sprak als van een al gemeen verschijnsel dat men don godsdienst op stal wilde zetten, wat hem interrupties „nietwaar 1 nietwaar!" bezorgde. !)e hoer Do Goeje kwam do warm gewor den debaters met een koudwaterbad vor- rassen door dc nuchtere opmerking dat hot debat wel heel interessant was, maar van geen praoti6chc waardo, omdat er sinds ja ren geen rijksbourzen worden verleend. Of er dan toch geen kweekelingen zijn, wier oudere of verzorgers elders wonen, wist spreker niet. Wij gelooven van wel. Bij artikel 38, waarin wordt bepaald dat door B. en Ws. van kweekelingen, die de kweekschool verlaten, zonder dat zij een akte hebben verworven, do kosten voor op leiding kunnen teruggevorderd worden, wilde de heer Pera de gebiedende wijze toe gepast zien. Toen hem op de hardheid hier van was gewezen, en op de onmogelijkheid om het altijd te kunnen toepassen, ging hij er echter niet verder op in. Hiermede waren de discussies geëindigd en de gehecle verordening werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ten slotte nog een kleine verrassing, waarmede aanstaande tuinlieden en bloe misten wellicht ingenomen zullen zijn. Van de Hollandsche Maatschappij van Land- en Tuinbouw was een verzoek inge komen, om het kosteloos gebruik van cenigo lokalen in do Kweekschool, ton behoeve van een Rijkscursus In den tuinbouw, te houden door den Rijkslandbouwleeraar Klaaseen, daarin bijgestaan door dr. Ta verne, waaraan gratis kan worden deelge nomen en die spoedig zal worden geopend. „Kost het ook geld?" werd er gevraagd en toen de voorzitter dc geruststellende ver klaring kon geven dat het dor gemeente geen- geld zou kosten, werd fiat gegeven. En daarop gingen de heeren heon. Leiden, 11 April. Do kringen hier ter stede, die belang stel len in Nedorlandsoh-Indië on in de werk zaamheid der zendelingen aldaar, hebben een eigonaardigen avond te wachten. De heer J. W. Gunning, uit Rotterdam, de welbekende Director van het Nedor- landsch Zendelinggenootschap (opgericht in 1797), heeft een lange reis volbracht naar Java, Celebes, Sumatra en de verdere bui ten-bezittingen. Hij bezocht een. groot aan tal zendingsposten, niet alleen van het ge noemde, maar ook van andore Nederland- sche genootschappen. Van hetgeen hij zag en hoorde sullen op een bijeenkomst in de groote zaal van de Stadszaal medodeelingen worden gedaan. Op de reis werden door don heer Baron van Boetzelaer, die den Director vergezelde, vele photographieën genomen, welke te samen een beeld vormen van het loven van Indië'B bewoners, hun kleeding, hun huizen, welvaart of armoede, enz. Hier bij werd do aandacht gewijd zoowel aan inlandsche dorpen, die nog niet met het christendom in aanraking zijn gekomen, als aan andere waar deze godsdienst reeds ge vestigd is. Naar deze photographieën zullen mot behulp van een scioptikon lichtbeelden worden vertoond. De samenkomst is georganiseord door de Loidscho afdeeling van het Nederlandseh Zendelinggenootschap. Op haar verzoek heeft prof. Kern zich belast mot do taak de vergadering te openen on con inleidend woord te spreken. Alleen genoodigden zullen toegang heb ben. Doch op ruime schaal zijn en worden invitatie-kaarten door do stad verspreid. Wie er geen ontving kan een aanvraag richten tot olkon bestuurder des Genoot- schaps hior ter stede, inzonderheid tot prof. Van Manen, voorzitter dor Afdeeling, prof. Pijper, secretaris, _prof. Chantepie de la Saussayo, penningmeester. Do kaarten wor- don gratis uitgereikt. Op verschil van staat kundige of kerkelijko richting wordt niet gelet. De vergadering is bepaald op Vrijdag 18 April, 's avonds te 8 uren. Hot stoffelijk overschot van wijlen den heer T. P. Viruly zal a. e. Maandag-middag op de begraafplaats aan de Groenesteeg alhier worden ter aarde besteld. De lljkstaateio zal daartoe om twaalf ursn het sterfhuis, aan het Rapenburg, verlaten. Gisteravond deden met goed gevolg eindoxamen uit de 5de en 6de klasse van het Genootschap „Mathesis Scientlarum Qenetrix" en ontvingen derhalve het eind diploma de navolgende jongelieden naar het rangnummer van het examen opgegeven. Uit do 6de klasse: A. Lengkeek, H. J. Sips, W. Zimmorman, H. Benee, A. H. van der Steur, P. J. F. van Oeffol, 0. van Veno- tien, C. K. Bergman, P. G. Paulldes, J. J. Beun, W. F. de Rooy, G. C. van Dooren- inool, A. Nieuwenburg, J. G. Kenbeek, H. Wytenburg, J. Looisen. P. J. van Hoeken, H. V. Onstenk, H. C. van Noort, A. J. 0. Ingoneeger, J. van Brero, en C. 0. Briejer. Uit de 6de klasse: H. J. W. Mens, A. Ver sloot, 0. J. M. van Oerle, J.. G. M. van Rijn, C. H. Segaar, H. Woud. F. J. de KoDing, W. Hartovolt, B. C. van Kouwenhoven en R. C. Eisses. Hot onderzoek liep over de vakken wis- en natuurkunde, boschrljvonde meetkunde en Perspectief. By de gehouden aanbesteding van hot bouwen van zes woonhuizen aan de Eerste Straat van Vreewijk te Leiden, onder beheer van den architect B. E. Spijker Azn., alhier, was ingeschreven door de heeren: A. van 't Riet, te Leiden, voor het geheele werk in massa ƒ22,649, voor idem zonder 8erres ƒ21,149; A. Smittenaar, te id., v. h. goh. w. in massa 22,460, voor idem z. s. ƒ20,980; Jac. Bink, to id., v. h. geh. w. in massa ƒ22,295, voor Idem z. s. 20,965; Joh. Cbristiaanse, te ld., v. h. geh. w. in massa 22,164, voor idem z. s. 20,974J. Th. Bik, te Idem, v. h. geh. w. in massa 22,188, voor idem z. s. ƒ20,849; L. Gesman, te Oudshoorn, v. h. geh. w. in massa ƒ22,100, voor Idem z. s. ƒ20,600; M. P. Splinter, te Leiderdorp, v. li. geh. w. in massa ƒ21,395, voor Idem z. 8. 20,037; Nlc. Kloots, te Leiden, v. h. geh. w. in massa 20,900, voor idem z. a. ƒ19,800; G. Splinter, te ld., v. h. geh. w. in massa ƒ20,162, voor idem z. s. ƒ19,249; J. Sirag, te id., v. h. geh. w. in massa 20,097, voor idem z. s. ƒ18,997; W. v. d. Hoogt, te ld., v. h. geh. w. in massa f 19,985, voor idem z. s. 18,700; J. Zitman, te ld., v. h. geh. w. in massa ƒ19,914, voor Idem z. 8. ƒ18,695; 0. Chr. v. Egmond, to id., v. h. geh. w. in massa 19,744, voor idem z. s. ƒ18,439; J. v. d. Voet, te Oegst- gee8t, v. h. geh. w. In massa 19,376, voor Idem z. s. f 18,225; A. G, van Osnabrugge, te Leiderdorp, v. h. geh. w. in massa 19,260. De off. van gez. 2do kl. W. A. A. Tuyt wordt 16 dezer eervol ontheven van z(Jn detacheering in de legerplaats te Milligen on keert dan naar z(jn garnizoen, Leiden, terug. „De Telegraaf" maakt melding van nieuwe verkeersplannen voor do Haarlemmor- moer, o. a. een tramvorbinding van Hoofddorp over Vyfhulzen met Haarlom, een stoomtram- lyn van Haarlem langs verschillende plaatsen naar Loenen en Nieuweraluls en verder ook verbonden langs Sloten met Amsterdam. In beide steden komen stoomtramstations, en wel te Haarlem aan het Zuider-Buitenspaarne, aan gene zyde van het Spaarne, waardoor een eventueele brug overbodig wordt. Op vier plaatsen krygt nu het tramnet verbinding met het spoorwegnet, en wel te Venneperdorp, Nieuwersluis en Alfen. Deze aansluiting by het net van den Staats- •poorweg wekt by ons het vermoeden, dat deze plannen niet, zooals „De Telegraaf" meent, uitgaan van de H. IJ.-S.-M., maar van de S.-S. A 1 s er iets van komtl By de Hollandsche Spoor zyn zy althans niet bekend. (0. H. C.) Akte-examens Lager onderwys. Toege (alen de taesren A. den Dikken, te Alfen a/d. Ryn; P. van Eyk; te Gouda; P. Eindhoven, te Zevenhuizen; A. Fi"2nk, te Gouda; en F. i W. Geradts, te 's-Gravenhage. Naar wy vernemen, zal de luik-gen 0. L. W. Moorrees als inspecteur dor aitilloria worden opgevolgd door den genornal-majoor F. G. A. van Ermol Schorer, commandant, van de vosting-artlllerie. Vad Ned.-Herv. Kerk. Beroepen to Kagc (Z.-H.) en te HoogeloonJ. Hoogenraad, cand. te Scheveningen. Bedankt is voor het beroop naar de Ned.-Herv. Gem. te Zevenhoven door ds. D. Plantinga, to Rynzaterwoude. Naar men vernoemt, heeft ook de minis! i van justitie het eore-voorzitterschap van lit Internationaal Congres Middenstand aanvaai Het comitó van organisatie hoeft, om te voldoen aan de van verschillende zyden tot haar gerichte wenschen, den datum, waarop het congres gehouden zal worden, gewyzigd en nu vastgesteld op 3 en 4 September. De feostcommissio van 31 Augustus te Apeldoorn besloot in haar vergadoring van gisteravond den verjaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden op 19 April niet onopgemerkt to doon voorbijgaan, 's Morgens zal aan Z. K. H. een aubade wordon gebracht, en een deputatie uit de foestcoramissio zal Z. K. H. een bloemenmand aanbieden. In den namiddag zal de „Harmonie" een concert geven in 't Oranjepark en de dag zal worden bosloten met een feestavond in „Tivoli." Volgens het „H. Dagblad" zal H. M. do Koningin zich bU de kroning van don koning van Engeland doen vertegenwoo.digen door den grootmeester van Hr. Ms. Huis, J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, wien zal worden toegevoegd Hr. Ma. adjudant en particulier secretaris de kapitein-luitenant ter zee jhr. J. A. G. van dor Staalen by do kroning van den koning van Spanje door ilr. Ms. opporcoromoniemeester A. J. C. baron van Pallandt Neorynon, wien zouden wordon toegevoegd Hr. Ms. adjudant de kapitein R. J. graaf Scbimmolpenuinck en de ordonnans- officier jhr. R. H. S. G. Six. De samenkomst, te Utrecht gehouden van afgevaardigden van Gereformeerde Kerke- radeifl, predikanten, ouderlingen, diakenen en leden der Gereformeerde Gom een; >-11, die bezwaar hebbon tegen hot afin de Gerefor meerde Kerken gebonden concept-oontraofc inzake do vcrceniging van do Theologische School te Kampen en dc Thoologiselio facul teit van do Vrijo Universiteit te Amsterdam, was zoo talrijk bezocht, dat zij verbuizen moest uit do grooto bovenzaal van „Irene" naar do grooto benedenzaal vtun „Kunsten on \V0ten60happen". Alle provinoiën waren .vertegenwoordigd; sommigo zeer sterk Do vergadering had, onder 't presidium van Prof. Noordtzij, con zcor gunstig ver loop, ón behandelde het gohcolo Agendum, dat vooral liep over do vraag: Of dit oon- tract zal wordon aannemelijk geacht en zoo niet, wat* dan zal bohooren to wordon go- daan. Do beslissingen werden met allo stem men genomen; slechts bij de beslissing ovor éën punt verklaarde een der aanwezigen zich tegen. Zij besloot o. a. het conoept-eontract, om prinoipieole, zakelijke oq prdétisoho redenen onaannemolijk te verklaren en uit te spre ken als hare ornstigo vörwaohbing, dat do Kerken dat concept zullen verwerpen. Ook besloot zij aan al do Kcrkcraden me- dedeoling te doon van al het bohandoldo en benoemde een breodo commissie van uitvoe ring enz. Het hoofdbestuur van den Christelijk- Hiatorisohön Kiczorebond is thans geconsti tueerd als volgt: Dr J. Th. do Visser, 1ste voorzitter, Am sterdam; mr. J. Domei a Nieuwenkuis, 2do voorzitter, Groningen; Mr. H. Verkoutoren, lsto secretaris, Amsterdam; Ds J. J. van Noort, 2do secretaris, Amsterdam; Jhr. O. Róoil, pcnn?i-gn-A-*>ter, Bnarn; N. J. A. CL Swellon^robol. Arabon-; W. J. J. Koole, Middedbvirg; Lr. J. Lamii^rU van Bucren, Rotterdam; &r. P. J. Hooft Graafland, Amsterdam; Mr. J. 0. van der Lip, Leiden. Mdn sol-rijft uit Boxmeer dd. 9 April: Bij de herfUsPJrnc van bet 12 1/2-jarig hu welijksfeest vtin ou"-Mi geachte n burgemees ter bleef hodejumddag circa 0 uren de zeer- corw. heer O. E. 8. van dor Ven, pastoor to Sehipduidcto, plotseling dood aan dc feest tafel. Dit tragisch sterfgeval van den, om zijn priesterlijke deugden en edelmoedigheid des harten algemeen beminden herder, wek te diepe vcralagenheid. Zijocerw. was geboren in 1838 cn bereikte dus den leeftijd van bijna 64 jaar. In 1803 priester gewijd, was hij achtereenvolgens kapelaan te Dordrecht cn goruiraen tijd bij Doken Poppon z.g. te Amsterdam, wa,ir rich velen den waardigon priesttv nog !<erinno- ren zullen. Als pastoor was bij werkzaam te Wieringen, Ilpondam cn sinds September 1890, in de SintrJacobus-parochie te Schip luiden. Van daar wordt gemeld: Op allerlei wijzen wiöt hij do godsvrucht ï'n zijn parochie levendig to honden on to bevorderen. Vooral bezat Z.E.W. in hoogo mate de edolste dor deugden, dc liefdo tot God en de raenschen. Oneonighcid onder a«? hem toevertrouwde kudde kon hij niet dulden, en van zijn zoo hartelijke pr- lika- tiën wm do grondtoon steeds: broederliefde. DAG-BLAB.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1