Hunyadi Janos Uit de „Staatscourant," Transvaal cn Oranje-Vrijstaat. Gemengd-Nieuws. (SaxIclmiT's Bitterbron.) BUITENLAND. Duitschland. België. Italië. Groot-Britannië. Oostenr.-Hong.-Monarehie. Denemarken. Turkije. Venezuela. De Oorlog in Zuid-Afrika.^ De voorzitter, dc heer C. Lagerbcrg, dankte den burgemeester voor zijn waardee- rende woorden en bracht ook aan de jury leden den dank van het bestuur over voor de door hon getoonde bereidwilligheid, in de hoop hen nog menigmaal voor dit doel hier te zien. Moge de toekomst het bewijs leveren, dat de keuring door de landbouwers wordt op prijs gesteld, zij het dan vooral, dat allen mogen toetreden als lid van den Boerenbond. Kon. besluiten. Aan den ontvanger der invoerrechten en accijnzen en van den waarborg en dc belasting op dc gouden en zilveren werken M. P. ïroolstra, te Gronin gen, op zijn verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Aan Ch. Huguenin-Dezot, geboren te le Locle in Zwitserland, vergunning verleend tot liet geven van middelbaar onderwijs hier te lande, mi te hij overigens aan de daartoe bij de wet gestelde eischen voldoe. Benoemd bij het wapen dor infanterie, bij het 1ste regiment: tot kapitein, de eerste luitenant W. van Druynen, van het 8ste re giment, en bot eersben luitenant, de tweede luitenant H. O. Rouffaer, van het korps. Ingevolge Koninklijk besluit zal Hr. Ms. korvet „Sommelsdijk", met 12 April a.s., to Hellevoetsluis worden uit dienst gesteld. Bij gemeld besluit wordt de kapitein tor zee H. G. J. Wolterbeek, met gemedden da tum eervol van het bovcl over genoemden bodem onthoven. De navolgende officieren, allen dienende aa.n boord van Hr. Ms. korvet Bommels- dijk," worden op non-activiteit gesteld: do luitenant ter zee der lsto klasse J. F. B. van Dijk, eerste officier, de luite nants ter zeo der 2de klasse jhr. J. C. F. von Mühlcn, W. R. H. van Leersum en i'hr. E. B. J. Elias, de officier van gezond- teid der lsbe klasse T. Janssonius en de officier van administratie der 2de klasse J. R. J. de Raadt De luitenants ter zee der 2de klasse W. R. H. van Leersum en jhr. E. B. J. Elias worden met 1 Mei a a geplaatst respectie velijk aan boord van Hr. Ms. wachtschip fcc Hellevoetsluis en te Amsterdam De Lakenhal. In het veralagje over de aquarellen van dr. Dee t« een zetfout geslopen. Er staat jniet verdienstelijk", wat moei zyn Bniet onverdienstelijk". Wie de aquarellen zag, zal dit bereids begrepen hebben; maar 't zou jammer zt)n wanneer iemand, die de Kunat- zaal niet bezocht, een vorkeerde meening kreeg van het flinke werk. v. D. De Hofzaal op liet Bluneuliof. Met conige zekerheid mag men reeds nu aannemen, zegt do Haagscho coi r. der „N. Gr. G'rt.", dat dit jaar do nieuwe zitting der Staten-Generaal niet ooor H. M. de Ko ningin in persoon zal worden geopend. En een gevolg daarvan zal zijn, dat men zich mot het voor die plechtigheid in orde bren gen van do gerestaureerde Staten- of Rid derzaal op het Binnenhof niet zal behoeven te haasten. Dat is gelukkig, want het vlot niet erg er mee. Yan buiten gaat 't vrij wel het gebouw staat nu ongeveer aan drie zij den vrij en men is al druk bezig er de ven sters aan de beide zijmuren en dc kasteel achtige toren-bouwtjes daartusschen aan te brengen. Doch van binnen is het nog woest en ledig als de aarde bij hot begin der Schep ping. En watTergcr is, men weet eigenlijk nog niet precies hoe men do zaal voor het be oogde doel ^.d inrichten, speciaal waar men den troon zal plaatsen, die, naar de cischon van de aesthetiek, togenover don ingang dient te worden opgericht. Doch dan wordt het onmogelijk om den voorzitter dor vcr- cenigde vergadering do eigenaardig voor hem aangewezen, plaats te gevenmen zoekt dus naar een oplossing van 't probleem om den troon en hefc bureau beide op de meest geschikto plek te brengen. Voor het overige zal de nieuwe zaal voor do opening der zit ting van de Kamers uitstekend geschikt zijn en keurig worden ingericht; met ruimte, in 't parterre, voor 1000 h 1200 personen diplomatie, hooge ambtenaren, leden van hooge staatscolleges cn dames, terwijl er dan voor het publiek in mc?r algemeenen zin nog wel een 500 plaatsen beneden en zeker zooveel op dc gaanderij bes '.ikbaar blijven. Een veel grootir deel van de feestgenooten om den ouden Prinsjesdag zal dus, zoodra do Ridderzaal voor het nieuwe doel wordt be stemd, van dc plechtigheid getuige kunnen zijn. Vr edesgerucht ei\. Blijkens door den correspondent to Utrecht v.m bet tHbl" Ingewonnen inlichtingen wordt in Boerenknugen volstrekt geen waarde ge hecht aan de door particulieren ontvangen telegrammen betrefTet.de het te Londen loopend gerucht, dat de vrede binnen twee dageli zal worden atgokondigd. Men echjjnt het bericht ais oen canard to beschouwen. By Informatie bleek nog voorts, dat dr. Leyds niet vóór Zaterdag te Utrecht verwacht wordt. De Woensche correspondent van do tN. R- C." schrift Dr. Aibrecht; de jonge Oostenryksche arts, die pas uit Transvaal is teruggekeerd, zeide my dat de Hollandsche doctoren Jurrlaanse en Üosterbager beiden wol waren. Hy zag hen beiden kort voor zyo vertrek in hot mid den van December in het hospitaal te Spitskop by Reimanshoove, en verzocht my tot gerust stelling van bloedverwanten en kennissen dit mede te deeien. Op het adres door den heer H. van Raalte, verificateur bij de belastingen te Almeloo, gericht aan cn koning van Eogcland om zijn zoon Louis, die op Ceylon zit en zieke lijk is, in vrijheid te stellen, is afwijzend beschikt. Het gerechtshof te 'sGraven- hage veroordeelde heden een 16 jarig arbeider te JJzendyko wegens meineed tot een jaar gevangenisstraf en beval zyn onmiddellyke gevangenneming. Weer is in Amsterdam een in- braak gepleegd, die hoewel de dieven geen succes hebben gehad, toch ze r brutaal is op gezet en uitgevoerd. In perceel 157 aan de Prins-Hendrikkade, aan de zijde van het dok, staat sedert jaren het groote houten gebouw, waar de bergplaatsen en kantoren zijn gevestigd van de firma Zeilmaker en Co. in scheepsbenoodigdheden, enz. Gisterochtend te 7 uren wilde de meester knecht als naar gewoonte de voordeur openen, maar kon, zelfs met behulp van een der knecht3, haar niet open krijgen, daar er blijkbaar een zwaar voorwerp tegen was geplaatst. De knecht ging over een hou ten galcrijtje op een schuit die aan de ach terzijde van het gebouw lag en bemerkte toen dat de vrij solide achterdeur openge broken was. Binnen tegen de deur was een zware rol staaldraad geplaatst, om een mogelijken overval van buiten af' te beletten. Uit een verder onderzoek bleek dat men eerst een bezoek had gebracht aan het kan toortje van den meesterknecht. Hier was de lessenaar opengebroken en allee dooreen geworpen, maar niets gc3tolcn. Toen heb ben de dieven de kantoordeur opengebro ken, de gordijnen neergelaten en een lamp van het kantoor van den meesterknecht ont stoken. In het kantoor werd een schrijfbu reau opengebroken maar ook hier konden zij niets machtig worden. Ook de brandkast is geforceerd. Het is gebleken dat de inbre kers nog niet de noodigc vakkennis hadden en geen inbrekersgereedschappen bij zich droegen. Wat verbroken is, geschiedde met gereedschap van de firma zelf, met groote zoogenaamde „marlspijkers", zware pun tige voorwerpen die bij het pluizen van touw worden gebruikt, en hiervan hebben zij duchtig gebruik gemaakt. Het slot der brandkast is, hoewel het niet is geopend, geheel bedorven en geruimen tijd was een deskundige bezig om het te openen. Vrij ze ker is ook hier dus niets gestolen, maar dit zal eerst beslist kunnen blijken als de zwa re deur van de kast is verwyderd. De firma is tegen inbraak verzekerd. De commissaris van politie in de sectie, heeft een onderzoek ingesteld (Hbl.) De Amsterdammers maken zich verblijdend druk over de dreigende ver knoeiing van mooie stadsgedeelten. Zij pro testeeren tegen de demping der Reguliers- gracht en evenzeer tegen het voorstel van B. on Wb. omtrent de sloopiug van de oude beurs en de te geven bestemming aan het daardoor openvallend terrein. De verceni- ging tot bevordering van hot vreemdelingen verkeer „Het Koggeschip"' wil voor do ver fraaiing van den Dam een commissie doen benoemen uit hoofd; ibtenaren en bevoeg den uit de b-.rgcrij. Voor eenigo dagon deelden wij mede, dat een bediende van een kofficfir- n._ te Amsterdam waa lötgezonden naar de Twentsohe Bank om een bedrag van 1*100 te ontvangen en dat deze niet was terug gekeerd. De man, Hofstede genaamd, heeft gisteren te Gent een pakje afgedragen klee- ren gezonden, aan zijn vroegere hospita te Amsterdam, zoodat hij zich waarschijnlijk daar ophoudt. (Hbld) Met den troin van negen uren kwam to Middelburg gisteren, onder ge leide van een rijksveldwachter, een persoon aan, die per gevangen wagen naar het huis van bewaring moest gebracht worden. Bui ten het station gekomen, zette hij het op een loopen langs den kanaaldijk in de rich ting van Souburg. Gistermiddag was de man nog niet opgespoord. Naar wij vernemen, is het iomand, die te Goes zes maanden gevangenisstraf on dergaat en die te Middelburg een verhoor moest ondergaan. (M. C.) De equipage van het Engelse he driomastschip „Slieve Roe," geankerd op de reede te lissingen, blijft weigeren te werken, indien er geen verandering in het logies gebracht wordt. Landbouw er E., te Ou d-0 o t m a r- sum, is door zyn paard Moodgeslagen. De Duitsche boeren verhoogen nog steeds het loon voor Frloscbe melkknech ten. De beste kunnen nu per maand f 35 verdienen mot den kost en verpleging. Dat er nog gebrek is, biykt wel hieruit, dat er door twee agenten nog 100 gevraagd worden, ,00) zoo spoedig mogeiyk uit Friesland over te komen." By de brug ver w lasel ing te Dieren waren mode vole Duitsche teobnioi aanwezig; vooral daar het een proefneming was, met bet oog op de aanslaande vervanging van de oude door een nieuwe spoorbrug In de Konings haven te Rotterdam, welke veel grootor is dan -die te Diereü. Ook die vervanging zal moeten geschieden In één nacht, doch met schepen. (N. v. d. D.) Gistermorgen te vyf uren ont stond brand by den boer C. Boonzaayer, sigarenfabrikant on winkelier aan den Hooge- kant te Veenendaal. Een groot gedeelte van het achterhuis en de aanwezige voorraad tabak en sigaren is door het vuur vernield. Het buis, eigendom van den heer 0. Achter berg, en de Inboedel waren verzekerd. Do bowoner van hot aangrenzende perceela- gedeelto, de hoer Arie Meyer, wiens inboedel niet door verzekering is gedekt, heett eveneens aanmerkeiyk veel schade bekomen. Gistermorgen wist te Middel burg iemand, die 6 maanden gevangenisstraf ondergaat, doch te Middolburg door den rechter-oommissans moest worden gohoord, bij het station aan zijn geleiders te ontsnap pen. Lang heeft de vluchteling echter geen pleizior van zijn vrijheid gehad, want hij werd reeds des middags op den Noordzee- boulevard te Viissingen gearresteerd. Dinsdagvoormiddag had er te Dinter een droevig ongeluk plaats. Een kind van 5 jaar van den landbouwer H. W., dat bij de kachel zat, kreeg den inhoud van een ketel met kokende soep over zijn lichaampje, zoodat het deerlijk verbrandde. Geneeskundige hulp, welke in allerijl werd ingeroepen, mocht niet meer baten; het arme kind is na veel pijnen te hebben ge leden, denzelfden avond gestorven. Al wederom een treffend voorbeeld voor moe ders o mtoch vooral voorzichtig te zijn. Bloedvergiftiging. Zekere v. d. H. te St.-Oedenrode kreeg bij het sche ren een k-lein wondje, waarop hij, om het bloeden tegen te gaan, een stukje papier van een tabakszak legde. Zijn hoofd zwol op, de ontboden geneesheer oonetatcorde bloedvergiftiging en spoedig daarna is de man overleden. Doventer boter te Amsterdam. Eenige dagen geleden stond voor het tweede kantongerecht te Amsterdam terecht een winkelier, die de brutaliteit bad gehad om een vat margarine (zóó geplaatst dat het merk margarine" voor den gewonen bezoeker totaal onzichtbaar was) in dc af- decling boter te plaatsen, terwijl bovendien boven deze afdeeling was geplaatst een kaart waarop met groote letters stond ver meld: „uitsluitend fijne roomboter.'' Ter terechtzitting bleek tevens dat de man groote opsohriften boven het winkel raam had aangebracht van dea volgenden inhoud: „Vraag onze Deventer boter van 60 ct de 6 ons". Op een vraag van het O. M. antwoordde de winkelier, dat zijn goedkoopste boter C3 cents kostte en dat hij de Deventer boter 50 cents verkocht voor „mélange". De am benaar van het O. M. was van mee ning dat hier bedrog in 't spel was en eisch- tc een boete van 50 subs. 60 dagen hech tenis. Vermeld zij ten slotte, dat de kanton rechter zich geheel met den genoemden eisch heoft voreendgd en den beklaagde de geëisch- te straf heeft opgelegd. (W. v. Z.) Volgons bericht uit San-Sebastian zyn de 8toomviB8cher8vaartuigen „Elcano" en „Urdanetta" op 60 myien van de kust met olkander ln aanvaring geweest, ton gevolge waarvan de „Elcano" ia gezonken en waarby de machinist en twee stokers zyn verdronken. De overige bemanning werd door de „Urda netta*' opgenomen. Het getal der gekwetsten by li et ongeluk te Glasgow bedraagt volgena de laat ste opgaven 825, dat der gedoodon 23. Een onderzoek zal worden ingesteld naar de oor zaak van het onheil. Te Montego Bay, op Jamaioa, zijn er opstootjes geweest tusschen het volk, dat een gevangene wilde bevrijden, en de politie. Er werd geschoten cn een burger werd gedood en verscheiden gewond. Maar ook een aantal agenten en de inspecteur- generaal werden gewond. Er zijn nu troepen heengezonden cn een kruiser ligt voor de stad. Volgens Reuter staat de geheele zaak buiten do politiek. Volgens de laatste berichten zijn geen ver dere rustverstoringen voorgevallen: de aan wezigheid eener troepenmacht van 600 man schijnt afschrikkend gewerkt te hebben. Toch was hot eergisternacht nog nrustig op straat. Het volk schijnt vooral verbit terd to zijn op sommige leden der politie; volgens den correspondent van do „Times" te Kingston beklaagt men zich echter ook over do opheffing van privileges door de tegenwoordige Engelsche regecring en over een nieuwe belastingregeling. RECLAMES. 40 Cents per regel. 8507 7 Japau. Wasclizijdc 85 Cents tot f 1.45 p. Met. franco en vry van invoer rechten thuis. Monsters omgaandalsook van zwarte, witte en gekleurde „HENNEBERQ- ZIJDE" van 60 ets. tot f 14.65 p. M. G. HENNEBERG, Zijde-Fabrikant, CU. en K. Qofl.), Z ik rich. Door de geneeskundige faculteit aanbevolen om zyn zokere, aangename en geiykmatige en onschadolyke uitwerking. Hot la uitstekend tegen habitueele en toevallige verstopping, bloedopstygingen, storingen in de spysver- tering, vetiy vigheid, levérkwalen, aanleg voor jicht, enz. Alleen dkn echt, als op de etiquette met rood middenveld de naam dor Firma: „Andreas Saxlehner" te lezen 6taat. Vorkrygbaar in Apotheken, Drogisteryen en in allo Mineraalwater-depots. 3518 21 Erf groother tog Wilhelm van Luxemburg De gezondheidstoestand van den groother tog van Luxemburg noodzaakt hom, zloh te ontzien, reden waarom hy den Erfgroothertog tot zyn stadhouder heeft benoemd. Weerbericht ran 10 AprlL (Tan bal K.00. Uuteurolcglich instituut te Ulr«cb(J Verwaohting: Zwakke wind. Llohfc bewolkte luoht. Droog weet. Nachtvorst. De Duiteohe tariefcommissie nam art. 60 van het regeeringeontwerp aan. Daarbij wordt het invoerrecht op koffie en ruwe koffiesohillen op 40 mark, voor gebrande, geroosterde of gemalen op zestig mark be paald. Verder werden de volgende rechten vast gesteld: voor cacao, ruw, in boonen of ge broken, 20 mark, gedopte boonen, gebrand of geroosterd 35 ruk. tegen 35 en 45 nik. naar het voorstel der regeering; voor cacao- doppon op 12 mk., voor cacaoboter op 35 mk. (tegen 45 in het ontwerp), voor cacao poeder en brooden op 65 (tegen 80 in het rogeeri n gson twer p De Keizer heeft admiraal Seymour, en de officieren van diens staf, l -e den mis lukten tocht tot ontzet van Peking hebben meegemaakt, hooge ordeteekenen verleend. Onlangs heeft de Keizer het^ilagboek gelezen van den uit Oost-Azië teruggekeerden kapi tein v. Usedom, die, nadat de chef van Sey mour's staf, Jellice, gewond was, diens taak overnam. Nu heeft de Keizer de bedoelde onderscheidingen verleend: Seymour kreeg den Rooden Adelaar 1ste klasse met de zwaarden, en aan v. Usedom is de orde .„Pour le mérite" geschonken. Keizer Wilhelm moet reeds een com missie van 16 leden benoemd hebben voor de toewijzing der door Rhodes aan Duitschers gelegateerde studiebeurzen. Men zegt dat Rhodes zich verzekerd had van 's keizers goedkeuring, alvorens de testamentaire be paling te maken. - Drie republikeiuschu ieuen van de Spaansche Kamer, te Brussel vertoevende, woonden Dinsdagavond de byeenkomst in hot Volks huis by. Gisterochtend kregen zy van de politie aanzegging, dat zy des middags België moesten verlaten. Om één uur zyn zy naar Parya vertrokken. Een troep socialisten, een roode vlag aan het hoofd, begeleidde hen naar het Zuider station op juichte hen by het vertrek van den trein toe. Op hetzelfde oogenblik verliet de Koning, die uit Biarritz aangekomen was, het station. De socialisten drongen op de automobiel, waarin de Koning was gaan zitten, aan, wuivende met hun vlag. Men hoorde verschillende kreten. Terwyl sommigen „Leve de KoniDg!" nepen, schroeawde een troop socialisten met roode hoeden op: „Leve het algemeen stemrecht 1 Leve de Republiek 1" Twee Kamerleden, o. w. Fournómoni, deden dapper mee. De automobiel met den Koning snorde spoedig weg naar het Paleis. De revue over de troepen van het garnizoen, ter gelegenheid vaa 's Komngs verjaardag, ls gisteiochtend, zonder dat iels byzondeis gebeurde, gehouden. Een socialistische courant had haar vrienden aangemaand langs den weg, dien do troepen namen, te gaan manilesieeren voor liet algemeen stemrecht. De socialistische afgevaardigde Furné- mont zeide in dc Kamer, dat hij niets dan verachting koesterde voor do wetten, daar door de gastvrijheid van de regeering rep u- blikeinsehe afgevaardigden uit Spanje ver dreven werden. Alle eerlijke lieden zullen de houding van do Regeering afkeuren. Hij bracht de Spaanschc afgevaardigden zijn groet namens de Belgische democratio en vroeg urgentie voor een interpellatie over dit onderwerp. De minister van justitie, de heer Van den Heuvel, verklaarde zich ter beschikking van de Kamer om te antwoorden. Na een stemming met zitten cn opstaan word de interpellatie verdaagd en over gegaan tot de orde van don dag. De Italiaansche minister van oorlog heefl in overleg met zijn collega voor binnenland- sche zaken bevolen dat ~u lsten Mei alle troepen in do kazernes geconsigneerd moe-' ten blijven. De „Daily News" meldt dat na afloop van de tegenwoordige Italiaansche Kamer zitting te Karlsbad een samenkomst zal plaats hebben tusschen de ministers van bui- tenlandsche zaken der staten van het Drie voudig Verbond, waar dj grondtrekken zul len worden vastgesteld voor een nieuw Drievoudig Verbond, Uit Simla wordt geseind dat een kleine Britscho patrouille van 17 man bij Toi- Khoela door Indiërs is overvallen. Acht man sneuvelden cn drie werden gewond. Dc aan vallers namen acht geweren weg. Het voorstel om een Duitsche industrie school te Budweis op te richten, gaf de Oos ten rijkscho Kamer gisteren aanleiding tot een hevig rumoer. Toen de president de Kamer wilde raadplegen over het voorstel om tot stemming over te gaan, bestormden do Duitsche afgevaardigden de presidiale tribune en maakten zich meester van de schel van den president. Deze schoischte daarop do zittiDg. Koning Christiaan van Denemarken heeft Dinsdag in den kring van zijn familie zijn 84sten verjaardag gevierd. Niet minder dan zestig vorstelijke personen waren daartoe in het paleis te Kopenhagen bijeen. Het ge heele doorluohte gezelschap vertoonde zich op het balkon van het paleis aan het samen gestroomde volk en werd levendig toego- juioht. Van de geschenken, welke de Koning ont ving, worden vermeld èen zilveren sigaren koker met afbeeldingen van de aankomst van koning Eduard te Elsenör en het ver trek van den Keizer en de Keizerin van Rus land uit Kopenhagen (1901), een lederen vuurscherm met afbeeldingen van de Decn- sche lijfwacht, een porseleinen servies ge monteerd op zilver en goud, een antiek zil veren beker en eenige schilderstukjes van prinses Waldcmar. Er heerscht volslagen anarchie in Jemeo. D inboorlingen hebben een regiment kei zerlijke troepen, dat bij Mekka een verken ningstocht deed, in de pan gehakt. Bedoeï- non hebben Mekkagangers aangevallen en er 600 gedood. Ibn-el-Rasjid, het voornaam ste stamhoofd in Nedjd, is aangevallen en volledig verslagen door het hoofd van .den opgestanen stam. Dc Porte heeft bericht ontvangen uit Mo- nastir dat.Bulgaarscho benden vier Turken, een Turksch kind en drie Grieken hebben vermoord. In Turksche kringen te Konstan- tinopel heerscht groote verontwaardiging. Van de nederlaag van de cnezuelaansche regeeringstroepen bij Carupano op 3 April wordt nog gemeld, dat generaal Escalarta daarbij 350 man verloor. Den volgenden dag leden de regeeringstroepen opnieuw een ne derlaag bij El Pilar. Barcelona, Carupano en Cum ana worden nu door 3500 upsk... de-" lingen belegerd. De haven van Tacticus is in de macht van de revolutionairen en Bur quisimeto is door hen genomen. De revolu tionaire leider Matos heeft hot Fransere stoomschip „Villc de Cayenne" gekocht. Rusland en Mandsjoersje. Het Russische Telegraaf-Agentschup meldt: Het bericht van de „Times," dat de tekst van de Russisch-Ohineesche conventie be treffende Mandsjoerije is medegedeeld arm de vertegenwoordigers'van Engeland, Japan en Amerika in Peking, verdient gcuu ge loof, te meor niet daar do door de „Tunes" geciteerde tekst blijkbaar opzettelijk een on nauwkeurigheid behelst. Men verneemt uit zekere bron, dat het origineel van den tekst binnenkort zal openbaar gemaakt worden. Kenschetsend voor de stemming, welke thans heerscht onder de strijdende Boeren, is het navolgende uittreksel uit een brief van een in dc Z.-A. R. welbekend burger, die sedert geruimen tijd deel uitmaakte van de commando's c^der gen. De la Rey. Hij schrijft aldus: „Bij al het zwaar dat verduurd wordt: do algeheele verwoesting van onze plaatsen, de publieke moord op redclooze dieren geplc.gd, de wegvoering van vrouwe.i en kinderen, de buitengewone sterfgevallen in de ver schillende kampen cn nog meer andere gru welijkheden, heb ik nog in geen enkel geval een burger daartegen hooren murniureeron dat de Schepper en Gebieder van het Heelal zulks toelaat. O neen, elkeen gevoelt zich nu los van allo aardsche goederen en nader tot God. Ja gereinigd in den smeltkroes van groote verdrukking. Wij zijn dan ook nu overtuigd dat God Zijn almacht, liefde en rechtvaardigheid door dat kleine verachte volkje wil doen openbaren. Daarom zijn al de nog strijdende Boeren bezield met een heiligen moed om standvastig te blijven tot het einde toe. Zij hebben nu een waarachtig besef van het doel van den worstelstrijd. Zij hebben reeds lang al hun aardsche goe deren geofferd op liet altaar voor vrijheid en recht en zijn nu bereid hun leven, indien God het wil, ook op tc offeren. „Het is voorwaar een heerlijke atmosfeer, die men ademt op commando. Het is een hemelsch gevoel om doordrongen te zijn van een geheiligden, ontembaren moed om alles op te offeren voor vrijheid en recht. Het is alsof de strijdende burgers aan elkander gebonden zijn met iets, dat alleen onder zulke omstandigheden kan gevoeld worden, maar niet door mij beschreven. Het is iets bovcnaardschhet is ieta hemelsch 1 De herinnering aan dit allee doet mijn ziel smelten van erlangen om weder bij de com mando's te zijn." In verband met de pogingen, welke voort durend van "ngelsche zijde worden gedaan om den indruk teweeg te brengen als zoude onder de strijdende Transvalers alle ontzag voor hun Staatspresident zijn geweken, diene het volgende uittreksel uit een brief, onlangs uit Zuid-Afrika ontvangen van een der dapperste commando's: „De burgere hebben een tecder gevoel voor hun bejaarden President. Er wordt veel voor hem bij onze godsdienst-oefeningen gebeden. De godsdienst wordt niet nagelaten; eiken avond weergalmt dc schoone reine hoogte van psalmen en gezang. Velen van 'ie smeb- telooze helden met wie ik samen gebeden heb voor onzen beminden President, dat God hem spare voor ons land en volk, hebben alreeds hun leven voo.r vrijheid en recht ge offerd. En van nit de stille graven op de slagvelden, van uit dat voor ons zoo heilige doodenveld komt do boodschap van dezeTiel- den tot onzen bejaarden President Kmgcrr Vrees niet, God is met ons. Hij zal het erf deel onzer vaderen voor ons heilig bewaren?' De bereden infanterie, die zoo zwaar door de Boeren is toegetakeld, bij Driekuil, is het bataljon van Malta, dat in Februari bij Kliprivier al eens een duchtig pak slaag heeft gehad. Dc verliezen van hot laatste gevecht meegeteld, zijn alle van het lsto Lancashire fuseliers (bereden infrntcric) afkomstige officieren van het Maltezer bataljon binnen omstreeks zes weken buiten gevecht gesteld. Op iets dergelijks kan zich de Derbyshire compagnie beroemen: van deze zijn binnen dc twee maanden, verloo- pen sinds haar aankomst in Afrika, alle subaltcrno officieren gesneuveld of gewond. Ee.i detachement Zuidafrikaansche po litiemacht, ter sterkte vaa 120 jfiicieren en manschappen, zal den I7den April met de „Doune-Castle" van Southampton naar do Kaap vertrekker -In de verlieslijst worden vermeld: Brus sels Siding 0 April, 1 gewoede, Carlo (O.-Vr.) 20 Maart 2 vermisten, Strijdplaat» 4 April 1 vermiste^ Heidelberg 5 April 1

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2