JK 12920 Dinsdag 8 .April. A0. 1902. <§eze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 8 maanden T f 1.10.' •JHuitcn Leidon, per looper en waar agenten gevestigd xfln 1-8° j Franco per post I 1.65- PRIJS DER ADVERTENTLËN: Yan 1 6 regols f 1.05. Iedoro regel meer f 0.17$. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Yoor de ongelukklgen in de Concentratiekampen, enz Woensdag a. s., 9 April, zal aan de fliéldiche Burgery wederom gelegenheid ge geven worden om dbor haar gaven biyk te jgeven van hare belangstelling en deelneming tin het lijden onzer gemartelde Stamver wanten in „Zuid-Afrika". Het Bestuur der Collectanten- Vereeniging v Zuid-Afrika" W. Pera, Voorzitter. P. van Drikl Bz., Secretaris. W. F. K. Versteeg, Penningmeester. G. B. Z. schlatmann. Lbiden, April 1902. v Congressen van Winkeliers. Te Rotterdam werd gisteron een voorbe reidende vergadering gehouden voor een i eerlang te houden nationaal congres van 'winkdliers, bijeengeroepen door een voorloo- ipige commissie. Er waren 21 vereenigingen |door 46 gedelegeerden uit verschillende dee pen des lands bijeen, bonevens vele belang stellenden, waaronder ook het Kamerlid de Leer Duymaer van Twist, uit Gouda, werd jppgemerkt. Uit de vele blijken van adhaeeie, die de .voorloopige commissie bovendien uit ver- •eobiülende deelcn des lands ontving, bleek dat velen in den lande iets gevoelen voor ,het welzijn van den winkelstand, die zioh be zwaard gevoelt in zijn bedrijf. De commissie heeft ingezien, dat mon moet komen tot centralisatie, wil men verbeterin gen tot stand brengen. Er werd heel wat .besproken; de grondtoon van alle debatten was echter dat er iets gedaan moest worden ;tot opheffing on ontwikkeling van don win kelstand. I Zooals men weet, zal er dit jaar ook een internationaal congres te Amsterdam wor den gehouden, waarmede sommigen bet nu besproken nationaal congres wilden doen samenvallon; de meerderheid bleek daar echter tegen en aldus werd besloten dat hoe wel men het internationaal congres krach tig zou steunen, in 1903 een landelijke bij eenkomst te houden en wel te Rotterdam. 'Een permanent comité werd gevormd, be staande uit de heeren A. A. Oollenteur ;(voorz.), J. H. H. Rotbmeijer, E. G. Schür- mann (secr.), D. H. van Zuylen, M. Har- Ifcogs Jaczn. (penningm.), D. G. Blazer, B. jC. J. Huy6er on J. van Katwijk. Hot is zeker een -verblijdend verschijnsel, 'dat de winkelstand, die over 't algemeen jten gevolge der groote concurrentie een Ewaren strijd om het bestaan te voeren heeft, look in vereeniging zijn kracht wil zoeken. De gemeenschappelijke belangon der winke liers zijn vele. Mr. N. O. Pierson over economische vraagstukken in een socialistischen Staat. De oud-minister Pierson hield gisteravond voor het „Socialistisch Leesgezelschap" te Amsterdam, over bovenstaand onderwerp een voordracht. Ten aanzien van het Socialisme was se dert vijf en twintig jaar volgens Spreker de stemming zeer veranderd. Toen glimlachte men om de bewoging of sidderde, nu wil men het socialistisch stelsel onderzoeken. Daardoor zijn de socialisten verplicht niet enkel propaganda te voeren, maar hun stel sel ook wetenschappelijk toe te lichten. Zij hebben wel inlichtingen gegeven van do fundeering van het gebouw, dat zij in. hun verbeelding zoo schoon trachten te doen oprijzen, maar hoe het huis zal inge richt zijn, daarover hebben zij niet-voldoen- de licht verspreid. Hoe denken zij bijv. over internationaal handelsverkeer, de verdee ling der inkomsten en de instandhouding en de vorming van liet maatschappelijk ver mogen? Dat deze vraagstukken aan de orde zouden blijven ook in een socialistischen Staat, werd door don heer Pierson in 't brecdo betoogd en aan 't einde werd zijn rede warm toegejuicht. Twee socialisten, de heeren Jos. Loopuit en Vliegen bestreden den Spreker. Do eerste beweerde dat men zich over de inrichting van den socialisti schen Staat niet meer druk maakt. Zij zal uit den tcgenwoordigen toestand groeien zooals deze zich heeft ontwikkeld uit het feodale stelsel. De tweede debater meende dat de weinige belangstelling, die men van de zijde der socialisten voor vraagstukken als nationaal vermogen bijv. koesterde, haar grond vond in 't feit dat het proleta riaat het niet kent. Hij verheugt zich overigens dat do heer Pierson behoefte ge voelt in het socialistisch systeem door te dringen. De heer Pierson bleef natuurlijk het antwoord niet schuldig. Wij deelen een on ander mee ook om het verblijdend verschijnsel te doen opmerken hoe men bij groot verschil van opvatting elk ander kan waardeeren. Wat een verschil vergeleken bij vergaderingen van dezen aard voor een tiental jaren 1 Het vraagstuk der verplichte pensioen verzekering van onbemiddelden in geval van invaliditeit en ouderdom. Hierover word gisteravond een voordracht gehouden, in een vergadering der Vereeni ging Har del, Nijverheid en Gemeentebelan gen te 's-Gravenhagc, waarin Mr. J. O. L. 'M. van Gils do wettelijke verplichting van werklieden bepleitte om zich tegen de gelde lijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom ,te verzekeren. Na de wetenswaardige bijzonderheden van het desbetreffende wetsontwerp van den af getreden minister Lely op bevattelijke wijze te hebben uiteengezet, kwam spreker tot de conclusie zich met het grondidee zeer goed te kunnen vereenigen. Waar de Vereen, waar door Spr. optrad grootondeels bestaat uit werkgevers, voor wie 't ook van 't grootste be lang is, dat hun werklieden tegen invaliii- teit en ouderdom verzekerd zijn, meent hij dat het op den weg der Vereeniging ligt dit ontwerp aan de vergetelheid to ontrukken door een adres vanwege het bestuur der Ver eeniging aan den Minister van Waterstaat om het bestaande ontwerp van wet al of niet gewijzigd, bij de wetgevende macht in te dienen. Eigenaardig en teekenend dat in dc tal rijke vergadering als deze niemand dc pen- sionncering van den werkman op zijn ouden dag ontkende, al verschilde men in het hoe met den inleider. Daar het bleek dat door de tegenwoordige rcgecring wol dra een geheel nieuw ontwerp bij de Kamers van Arbeid aanhangig zal worden gemaakfej werd aangedrongen op een adres aan de Regecring met adhaesiebetuiging aan het hoofdbeginsel. Men ziet, het vraagstuk der pensionnee- ring van den werkman op den ouden dag blijft ook nu nog aan de orde.. V Academiezaken. Aan de ryks-universitelt te Utrecht werden voor do eerste maal ingeschreven voor den cursus 1901 1902 65 studenten in de medi- oünen, 33 In de rechteD, 62 in de theologie, 26 in de wis- en natuurkunde, 12 in de letteren, to zamen 1S8. Het „Utr. Dbl." noemt dit oen getal vroeger niet bereikt en aanzienlek grooter dan tot nu toe aan eenige rijksuniversiteit bereikt werd. Dit laatste is kostelijk, maar het „Utrechtsch Dagblad" vergist zich deeriyk, zooala uit de volgende cijfers biytct Aan de Leldscho universiteit zijn voor don loopenden cursus by den rector-magnificus voor de eërste maal ingeschrevenrechten 70, geneeskunde 43, wis- en natuurkunde 25, letteren 39, godgeleerdheid 15, te zamen 192 studenten. Het vorige jaar bedroeg het aantal juist 200 nieuwe studenten. Het spyt ons dat we aan het „Utr. Dbl." zoo dadelUk zijn illusie weer moeten ont nemen, maar de cijfers spreken al te duidelijk. Leiden, 8 April. Het gemeenteraadsbesluit tot reorganisatie van de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, ten gevolge waarvan na 1 Mei a. a. de directeur der Kweekschool niet tevens meer zal zjjn hoofd der zgn. Leerschool, en de school 2de klasse voor jongens en meisjes niet meer als leerschool dienst zal doen, maakte een herziening van de Verordeningen voor genoemde Kweekschool noodzakelijk. Dientengevolge hebben B. en Ws. den Raad een gewijzigde concept-verordening ter vast stelling aangeboden. Haar inhoud is in hoofdzaak gelijkluidend aan dien van de bestaande verordening. De voornaamste afwijking daarvan komt hierop neor, dat in de thans voorgedragen verorde ning duidelijk uitkomt, dat de Kweekschool feitelijk uit twee afzonderlijke afdeellngen bestaat, de eene bestemd voor de eigeniyko kweekeliugen, de andere voor de onderwijzers, die zich na het verkrijgen van de akte, bedoeld b\J art. 56 litt. a der Wet op het Lager Onderwys, verder wensohen te bekwamen, een splitsing, die in de bestaande verordening niet voldoende tot haar recht kwam, met het gevolg, dat haar raadpleging wel eens tot misverstand aanleiding gaf. Vandaar dan ook een gewyzigde indeeling van de artikelen in het thans voorgedragen concept. Voorts maakte het losmaken van de be trekking van hoofd der Leerschool van die van directeur der Kweekschool een andere regeling van de bezoldiging van den directeur der Kweekschool noodzakeiyk (In overeen stemming met het vroeger door den Raad genomen besluit), benevens eenige 'andere kleine wijzigingen, zooals o. a. de opneming van het nieuwe artikel 29: De lessen Id het onderwijzen maken een onderwerp van over leg uit tusschen den directeur en het hoofd der leerschool. De leerschool la steeds toe gankelijk voor den directeur. In de artt. 24 en 40 zyn thans de vakken r, rbis en t (de beginselen der landbouwkunde, die der tuinbouwkunde en de fraaie hand werken voor meisjes) uitgezonderd, omdat in die vakken in geen der beide afdeelipgen van de Kweekschool onderwys wordt gegeven. Vorder biykt, dat de cursus voor de kweeke- lingen begint den lsten Mei, die aan de afdee- ling B met den lsten Dinsdag in September. Uit de kennisneming van de adviezen van "den districtsschoolopziener en van de Plaatse- ïyke Schoolcommissie biykt, dat de laatste zich geheel en al met do concept-verordening kon vereenigen, en dat de eerste tegen haar inhoud geen overwegende bedenkingen had. Zooals de schoolopziener het zelf uitdrukt, had inzage van het concept hem slechts tot enkele opmerkingen van ondergeschikten aard aanleiding gegeven. In de concept-verordening is aan enkele dier opmerkingen eenigszms te gemoet gekomen; andere gaven daartoe geen aanleiding. De heer R. Moquette, directeur van het Academisch Ziekenhuis alhier, heeft den minister van binnenlandsche zaken ontslag uit deze betrekkiDg aangevraagd. De kerkeraad der Ned.-Herv. Gemeente alhier heeft besloten om de dit jaar vanwege de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormdon te Oudshoorn en te Voorhout aangenomen lidmaten als zoodanig te erkennen en in het lidmatenboek in te schryven. Voor het examen nuttige handwerken is te 's-Gravonhage geslaagd mej. E. J. J. Wageraans, van Leiden. De Fransche mail wordt hedenavond alhier verwacht. By de gisteren gehouden verkooping van cokes, in partyen van 10 en 5 H.L., waren de hoogate pryzêh f 4.70 en f 2.10 en de laagste f 4.20 en ƒ2.10. De rederijkerskamer A.D.V.E.N.D.O ondorafdeeling der Leidschc Zouaven-Broe- derschap ,,Fidei et Virtuti" heeft met mede werking der gymnastiek- on schormclub „de Charctte", eveneens onderafdeeliug van bovengenoemde Broederschap, een uitvoe ring gegeven ten bate van een vaandel voor corstgcnocmdo onderafdeeling. Na do tooncn der muziek werd een aan vang gemaakt mët~ de werkzaamheden. Het program, dat werd aangeboden, gaf als hoofdnummer aan het drama in 3 be drijven, getiteld: „Ave Maria,"drie episo den uit het leven van een aanvoerder van Spaansche opstandelingen. Het moet ge zegd, alle medespelenden waren goed rolvast en vertolkten hun rol op bevredigende wijze, niet het minst Don Manuel. Mochten zij na ieder bedrijf een dankbaar applaus inoogsten, niet minder was dit het geval met het vertooncn der athletische standen, welke onder leiding van den heor J. 6chouten werden uitgevoerd. De verschil lende tableaux, welke waren gearrangeerd door den heer A. P. Aniba, werden alle met bengaalsch licht beschenen. Ook worden een tweetal voordrachten, getiteld: „De Politic*- ke Haringkoopman" en Leven de Militai ren", gegeven. De avond word besloten met het blijspel met zang in één bedrijf: „Zo gaan schuiven," dat in niet geringe mato den lachlust der aanwezigen opwekte. Vermelding verdient dat de groote zaal dor Stadszaal bijna geheel bezet was en het doel waarvoor ze avond was georgani seerd, volkome .i is bereikt, waarvoor door den Voorzitter der rederijkerskamer werd dank gebracht. H. M. de Koningin-Moeder bracht heden ochtend Haar zuster, Vorstin Elisabeth, mot Haar Gemaal, den Erfgraaf von Erbach, naar het Staatsspoorstation te 's Gravenhage, waar H. M. vóór den trein allerharteiykst afscheid nam van Haar familieleden en vooral hun dochtertje herhaaldeiyk kuste. Op 22 April komt de Tweede Kamer weder byeen. In de eersto dagon na haar terugkomst zal zy in de sectiën werkzaam zyn. Do Nederlandsche Coöperatieve Bond te Gravenhage, welke de Nederlandsche Natio nale afdeeling is van den Internationalen Coöperatieven Bond te Londen, waarvan het vyfde coöperatief congres van 22—25 Juli a.s. te Manchester zal uitgaan, is aangewezen tot het verstrekken van alle gowenschte inlich tingen omtrent de Internationale tentoonstel ling, ter gelegenheid van dat Congres, dor voortbrengselen van coöperatieve productio- veieenigingen, ook van Nederlandsche. Men meldt uit Den Haag: Iu de Zaterdag gohouden vergadering van het hoofdcomitó van het Nederlandsche Roode Kruis zyn de by Koninkiyk besluit benoemde leden, de heeren: dr. J. O. J. Bierens de Haan, jhr. mr. A. C. van Karnebeek, prof. dr. J. A. Korteweg, D. Matak Fonteyn, P. R. Mees en jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, ge ïnstalleerd. Baron van Hardenbroek, voor zitter van het hoofdcomitó, sprak de nleuw- benoemden harteiyk toe, daarby in hetbyzonder hulde brengende aan de heeren dr. Bierens de Haan, Korteweg en Mees, die hun beste krachten, ln de laatste jaren tydeDs den Zuidafrikaanschen oorlog, aan het Neder landsche Roode Kruis hebben gegeven. De vergadering was, naar wy vernemen, overigens geheel gowyd aan de regeling van eenige huishoudeiyke aangelegenheden. Met het oog op het 25-jarlg bestaan van de Koninkiyke Vereonlglr.g van Gepension- neerde Officieren van het Nederlandsche Leger, waarvan Z. K. H. de Prine dor Nederlanden eere-voorzitter is, zUn gewone en bultengewono leden ultgenoodigd ter by woning van de op 10 April a. a., des namiddags te 2 uren in „Pulchri Studio" te '«-Gravenhage te houden vergadering, waar In behandeling zullen ko men: het algemeen verslag, voorstel van het bestuur om de uitkeoring van don byslag ook dit jaar te doen plaats hebbeneen onbepaald krediet te verleenen, opdat door het bestuur hulp en ondersteuning kunne worden geboden d&Ar, waar zulks noodig en, in verband met de belangen der vereeniging, ook raadzaam mocht blyken; en verkiezing van twee be stuursleden ter vervanging vana. den heer majoor Mooyaart (commissaris), dio aan de beurt van aftreding is, dooh zich herkiesbaar stelt; b. voorts vacature, ontstaan door het overiydon van den heer generaal majoor VUgh. Als candidaton worden voor deze vacaturen gesteld: a. do heeren majoor Mooyaart, luite nant-generaal Pompe en generaal majoor Pabst; b. do heeren generaal-majoor Scholtus, do dir.-officier v. gez. 1ste kl. dr. Kleynenburg en genoraal majoor Doorman. In do gisteravond gehouden vergade ring der Haagsche Vereeniging voor Handel on Nijverheid werd bij een bespreking over de noodzakelijkheid van workliedonpension- necring medegedeeld dat de Regeering wel dra een ontwerp bij de Kamers van Arbeid zal aanhangig maken. Aan den heor S. v. d. Oever, tc Vlis- singen, is op verzoek eervol ontslag verleend als viee-oonsul van België. Bij het op 21, 22 en 2-1 Maart jl. te 's-Gravenhage gehouden examen voor de benoembaarheid tot gezantschapsattaché werd het radicaal verleend aan de hier in alphabetischo volgorde vermelde hoeren, te weden: D. baron van Asbeck, R. A. W. J. Cremers, doctor in dc rechtswetenschap, O. Crommelin, doctor in de rechtswetenschap, jhr. P. R. A. Melvill van Carnbce en E. L. L. baron van Tuyl van Serooskorken. Het verslag van het examen en de onder worpen der ingeleverde opstellen zijn te vin don in dc „Sts.-Ot." van heden. Naar men verneemt, heeft j dr. P. Hart- sen tot H. M. do Koningin het verzoek ge richt, mot ingang van 1 Augustus a. s ont heven te worden van zijn betrekking als di recteur dor Nod. Handelmaatschappij. Naar het „Berliner Togeblatt" uit be trouwbare bron verzekert, is een bericht uit Amsterdam, volgens hetwelk de reis van dr. Kuyper door Duitechland zou samenhangen met een wijziging in dc tolbotrekkingen tus schen Nederland en Duitschland, onjuist. Dr. Kuyper beoogt niets anders dan reeds ia medegedeeld, namelijk dc bestudcering van de inrichtingen voor hooger technisch onderwijs in Duitschland. In do huishoudelijke \ergadering van afgevaardigden der Zuidhollandscho afdcc- lingen van den Bond van Post- en Tole- graafbeambtcn „Do Posthoorn" worden ver schillende voorstellen verband houdend met het pen8iocnvraagstuk, voorkomend op den Beschrijvingsbrief voor do Algcmecnc Jaar vergadering 19 Mei to Utrecht te houden, aangenomen. Aan het gebouw van het Prov. Bestuur van Zuid-Holland word heden herbesteed: het maken van een machinegebouw met ma chinistwoning enz. op het terrein van het gebouw voor toegepaste natuurkunde te Delft. Minste inschrijver G. Key te Rotter dam, voor 49,470. Op het dex'do Nederlandsche Philologen- congres, gehouden te Groningen, heeft in de sectievergadering der pacdagogiek dr. P. H. Damsté ingeleid het onderwerp: „sport on der onze gymnasiasten." Hij betoogde, dat de wijze waarop de wot op het hooger onder wijs de lichamelijke ontwikkeling der gyui- nasiasten tracht to bevorderen, geheel ver- ouderd is, en zette vervolgens uiteen hoe naar zijn meeniiflg de nieuwe bepalingen daarom trent zouden moeten luiden. Zwemmen, schaatsenrijden, tennis cn wielrijdcrn laat hij buiten besproking, daarmee zal de wetgever zich niet hebben bezig te houden. Maar cri- quet en voetbal moeten dc gymnastiek ver vangen. Aan elk gymnasium moot een stuk land zijn verbonden, waar de leerlingen twee midda gen in do week onder toezicht van leeraars het criquet- en voetbalspel! beoefenen. Dat zal overdrijving voorkomen on de band tus schen leerlingen cn leeraars zal er aanzien lijk door worden versterkt. Omtrent het roeien, do sport bij uitnemendheid, zou spre ker niets willen hebben voorgeschreven. Roeien is een dure sport en daarbij komt, dat het toezicht tot niets nuts zou zijn, wan neer de leeraar geen oud-rooier was. Prof. Wenckebach wildo zich aansluiten bij don geest, die ademde uit de voordracht van den heer Damsté. Maar hij meende, dat deze toch niet voldoende rechF laat weder varen aan de gymnastiek. Het turnen on der goede leiding schijnt spr. niet alleen een voortreffelijk middel tot lichamelijke ont wikkeling, maar ook een middel om een pe dagogisch doel te bereiken. Voor 't overige valt niet te ontkennen, dat onder oen in vloed vooral van hot voetbalspel veel gebeurt wat achterwege moet blijven. Er komt ie groote inspanning bij voor. Dat er eons con enkele jongen een been breekt of zich cpn gat in het hoofd valt, is zoo heel erg niet, maar al te veel wordt uit-zetting van h<jt hart geconstateerd, niet bij zwakkelingou, maar bij krachtige gespierde jongens. Sprokor zou wenschon een deskundig toezicht, geen toezicht van leeraars. De gymnastickonder- wijzers. zouden zich meer kunnen gaan toe leggen op do sport. Do heer De Boer meende, dat het toezicht van leeraren weinig zal bijdragen tob hot op wekkende van het spel cn ook niet tot een goodo verstandhouding van leeraars en leer lingen. Sport moet zijns inzions een afwis seling, een'spel zijn, dat men niet te vcol moet gaan rcglcmenteeren. IT ij meende, dat de overdrijving voornamelijk is gelegen in de veelvuldige wodsbrijden. Naar de „N. R. C." verneemt is de Neder landsche consul to Warschau, de hoor J. W. Willeke8 Macdonald, gedwongen geweest ver lenging nan te vragen van hot hem voor oen paar wekon verleondo verlof. De hoor Macdo nald zal niet vóór Juni te Warschau terug- koeren. Het consulaat wordt waargonomen door den heer P. C. G. Poereboom. Op uitnoodiging van den minister van watorstaaL hebbon do districtsveeartsen, naar aanleiding van de voortdurende klachten uit Engeland over het uit Nederland ingovoerd wordend vloesch, een onderzoek ingesteld naar don toestand der export slachterUen in hun district, meer in het bUzonder ten aanzien van do vraag of dozo inrichtingen de noodige waarborgen aanbieden, dat sloChls hot vloesch van gezond vee wordt verzonden. In de gisteren te Rotterdam in „Tivoli" gehouden verga lering van winkeliors tot voor bereiding van eon nationaal congros ia do volgende motie voorgesteld door mr. J. G. Schürmann, met ulgomoeno stommen (23) aangenomen „De vergadoring van afgevaardigden der verschillende winkeliersverenigingen ln sa menwerking mot on daartoe opgoroopen door do Rotterdamscbe winkeliers-commissie, spreekt hierby als baar meening uit, dat 't wensche- lyk is oen congres voor winkeliers te houden on om dit doel te bereiken krachtig mode to werken met het internationaal congros uit Amsterdam en tevens in aansluiting daarmede *o besluiten na afloop van dit congres on hieruit ervaring puttend, een nationaal con gres voor winkeliers te houden. Te bosluiton het nationaal congros in 1903 to houden." Hot stoomschip „Kur/ürst" (uitreis) pas- 8oerdo 6 April Aden; do „P/ftsidont (uitreis) passeerde 5 April Gibraltar; de „Prins Hen drik", van Amsterdam naar Batavia, paiseordo 6 April Perim; do „Solo", van Java naar Rotterdam, vertrok 7 April van Port-Said;de „Amstelland" arriveerde 7 April van Sunder land to Duinkerkende „Priara", van Java naar Amsterdam, vertrok 7 April van Marseille; de „RUndam", van Nieuw-York naar Rotter dam, passeerdo 7 April Prawlopoint; de „Ard- joeno", van Rotterdam naar Java, arriveerde 6 April te Southampton;, do „Gedó", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 0 April van Marseille; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, arriveerdo 7 April te Suez, Bodegraven. Ook alhier is oen vorooniging opgericht voor wykverpleging, welke ten doel heeft do verzorging on verpleging van zieken in hun woning, in de eerste plaats van on- vermogenden, on daarna tegon verschillend tarief by do moer gegoedeu te Bodegraven en Zwammerdam. De vereeniging ls begonnon met een voldoend aantal leden en bogunstigoi s, terwyi ook do gomeentobosturen en verschil lende diaconieën, enz. van Bodegraven en Zwammerdam zich niet onbetuigd hebbon go- laten. Dezer dagen is de eerste verpleegster benoemd, nl. zustor Van Eykon, thans to Heerenveen. Men hoopt, dat 't aantal Joden zoo moge toenemen, dat weldra een tweede pleegzuster benoemd kan worden, hetgeen bU do uitgestrektheid der beide gomeenton >vel noodig zal biykon. Het bestuur wordt gevormd door 4 doctoren, de burgemeesters van Bodegraven en Zwam merdam en de heeren W. A. do Favauge, J. van Andel Gn W. Turkenburg. llaxorswoude. Naar wU vernomen, is door de politie een onderzoek ingesteld naar aan leiding van oen dielstal van ongeveer f 7f0, ten nadeelo van den watormolonaar A. alhier. Terwyi de bewoners hoogstens een paar uren afwezig waren, is 's middags tusschon twee on vier uren dit gold ontvreemd. Wel zyn daar op eenigon afstand van den door A. bewoonden molen een paar personen gezien, varende met een schuitje, doch deze zouden voldoende hun alibi kunnen bewyzen. A. moet dit bedrag kort geloden door erfenis hebben vorkregon. Warmond. By het gemeentebestuur alhier is ingekomen een verzoek van J. Leenen, te 's-Gravenhage, voor den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Warmonderhek alhier. Weerbericht ran 8 April. (Van Dai Hon. Xioleorologlacb lojtltuul ta L'fracht.) V erwachtlng. Zwakke wind. Bewolkt# lucht. Weinig verandering in temperatuur.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1