Uit de „Staatscourant." Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. Woensdag 10 dezer herdenkt de briga dier P. Vel, commandant der brigade Ryks- voldwacht alhier, dof» dag, waarop hy vóór vyf eiv twintig jaren by de Ryksvelüwacht in functie trad. Het zal den geachten jubilaris op dien dag zeker ook niet aan do noodde bltfkon van sympathie ontbreken. Naar de „N. R. verneemt, heeft de Koningin aan prof. mr. H. van der Hoeven, te Leiden, opgödragon de ministers b\j het behandelen van het onLwerp-Miiitair Strafwet boek en het wetsontwerp op de Krijgstucht in do vergaderingen der Staton-Generaal by te slaan. Een vry talrflk publiek van dames en heoron, onder welko werd opgemerkt hot Kamerlid jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, was In het lokaal „Dillgontia" to 's-Qraven- hage bijeengekomen tot bijwoning eoner reeds enkolö dagen te voren door veel strooi- en reclamo-biijetton aangekondigde belangwek kende lezing over kwakzalverij en genees kunde. Troost voor zieken". Do belangstelling was eenigszlns gespannen, daar te voren niet bekend was gemaakt, door y/ien do lezing zou worden gehouden. Wól stonden op de strooibiljetten do namen vermeld van een comité, bestaande uit de hoeren dr. 1). K. Brouwer, ds. A. M. Dier- manse, J. Dyk, D. C. F. Piora, de. H; J. C. Pierson, dr. Eduard Reich, H. Schmosen on H. do Wilde, welk comité blijkbaar de bijeen komst belegd had. Uit het openingswoord van den voorzitter van hot comité word men omtrent den naam van den spreker niet wijzer. Het bleek immors, dat het comité door den spreker was bijeen geroepen. Op enkelo uitzonderingen na zagen de hoeren van het comité elkander thans voor hot eerst. De spreker had hun verzocht zjjn naam niet te noemen en zou zelf de rodonon opnoemen, üio hem hiertoe geleid haddon. Zulks geschiedde dan ook. De onbekende spreker toch naar zijn accent van Duitsche tvfkomat wees er op, dat het veel moed kost om tegen den stroom op te roeion. Zijn positie zou hy wellicht in de waagschaal stellen door zyn naam te noemen. Spr. stelde hïerby in het licht hoe man- neu ais mr. Lohman en dr. Kuyper om hun meening, door hen omtrent geneaskunde en kwakzalyery geuit, waren aangevallen door do geneeskundigen. Vervolgens bestreed spr. do mooning der „Vox Medicorum", die dr. Kuy- per's denkbeelden omtrent de kwakzalvery autoritair noemde. Waren de doctoren werko- lyk autoriteiten, ware deskundigen, dan haddo tiio uiting reden van bestaan. In waarheid échter zyn alle menscheiyke inzettingen feil baar. Toch achten de doctoren zich, steurende op hun voorbereidende universitaire studiön, onfeilbaar. Evenwel, men kan evenzeer uitstekende genezfhgeu verrichten, indiou men die studiön niet volbracht heeft. De niet-vak- mannon kunnen met onbenevoldor blik optre den dan de in hun systemen verwarde vak mannen. In den regel brachten de leekeri gisting in de geneeskunde en deden nieuwe ontdekkingen geboren worden. Spr. beriep zich hiervoor op het gezag van dr. Eduard Reich. Hot geheel© betoog van den onbekenden spreker, die verklaarde kwakzalver to zyn, was een pleidooi voor de vrye uitoefening dor geneeskunde, vraarbU het er niet toe doet op welke wyze men zyn kennis verkregen heeft. Een aantal aanwezigen verklaarden genezen te zyn hotzy door eon kwakzalver, hetzy door het gebed. Do onbekende achtte het ge bed alleen echter niet voldoende. Want dan zou men ook zonder werken wel om brood kunnen bidden. De slotsom van zyn betoog was, dat men niet te veel waarde moest hechten aan de offlcleele geneeskundo. Do voorzitter deelde ten slotte mede, dat het oomité wil: vry© geneeskunde. Beslist is hy ©r tegen, dat do Staat zal uitmaken, wat goede geneeskunde la. De minister van binnon- landscho zaken, die theoloog Is, moet zich Wenden tot de doctoren om to weten wat fcoode geneeskunde is. Daartegen komt hot comité op. Als in Amerika wil men, dat ieder jecht heeft om te toonen, dat hy kan genezen en niet daarom in de gevangenis kan gezet Vrorden. Spr. beroept zich, als gereformeerd predikant/ op artikel 8 der Gereformeerde etatuteD, dat predikanten erkent, niet op de universiteit gevormd, doch door de vry macht Gods. Zoo willen wy ook doctoren naar artikel 8. Applaus. De vergadering werd hierop gesloten. Naar hot „Hbl." vernoemt, zal spoedig worden overgegaan tot aanwyzing dor distric ten, in do verschillende provlnciön, waarin zetels zullen gevestigd zyn dor Radon van Beroep. Op 28 April a. s. hoopt do lieer G. P. Post, lioofd der Prins-Willem-school te 's-Gra- venhage, to gedonken, dat hy voor 40 jaar zyn loopbaan als onderwyzer bogon. Achter eenvolgons was hy werkzaam te Wildorvank, Bergum, Groningen en thans sinds circa 29 jaar in de hofstad. Te 's-Gravenhago is overleden de hoer N. van Eek, leeraar in wiskunde en boekhouden aan de hoogoro burgerschool met 5-jarlgen cursus aldaar. Uit Curasao wordt gemeld Aan den hoer A. van der Hoeven, predikant by de Vereenigde Protestantsche Gemeente, ia tot herstel van gezondheid óón jaar verlof naar Nederland verleónd. Op zyn verzoek is eervol uit 'a lands dienst ontslagen de heer P. Suermondt, R.-K. geesto- lyke, en als zoodanig benoemd do heer Joannes Delgeur. Aan don heer H. K. A. Michelsen, leeraar by het openbaar lager ondorwys, is tot herstel van gezondheid één jaar verlof naar Nederland verleend. Tot onderwijzer aan eon bijzondere school te Utrecht is benoemd de heer J. Westerman, te Harmeien. De majoors J. H. Makkink cn M. J. de Jongh, resp. van heb 4de reg. inf. te Gouda en van het 5do rog. inf. to Utrecht, zullen van 1 tot en met 11 October met de aangewezen compagnieën van hot lsto reg. jvcst.-arb. de pract.ische schietoefeningen vol gen in de legerplaats bij Oldebrook. De schout-bij-nacht, directeur en com mandant der marine té Hellevoeteluie W. J. P. van Waning, zal met 1 Mei den dienst mot pensioen verlaten. In welingelichte kringen loopt het ge rucht, dat do reis van dr. Kuyper en het vertrek van minister Harte naar België o.a. in verband staan mot eennieuw j/a treffen douanen-regeling. Centrum Het stoomschip „Qedé", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 4 April Kaap del Arml; de Kaiser" (uitreis) vertrok 4 April van Lis sabon do „Prinses Sophie" arrivoerde 5 April van Batavia te IJmuidende „Prins Willem II" vertrok B April van Nieuw-York naar Y/ost-Indiê; de „Amtteldyk" vertrok 6 April van Newport News naar Amsterdam en Rot terdam; „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 0 April van Port Said; de „Solingen", van Batavia naar Am sterdam vertrok 4 April van Singapore. Alfen. Alhier had de eerste steen-legging en inzegening plaats van den to bouwen nieuwen Vleugel van het St.-Jozef-ge sticht", bestemd voor ziekenverpleging. Vooraf gaf de Zeereervr. heer pastoor J. Koekhoven een korte uitlegging van dc bc- teckcnis dezer plechtigheid, die ook werd vereerd met de tegenwoordgheid der Bur gemeesters van Alfcn, Aarlanderveen en Oudshoorn. De eerste steen werd gelegd door den 96- jarigen heer A. Vlasman, wien als oudsten Alfen aar en als nestor der bewoners van het R.-K. Gesticht, die eer werd gegeven. Nadat de oorkonde was voorgelezen werd zij ingemetseld en nu waren or nog velen, die met een steentje wilden helpen aan den opbouw van deze zoo nuttige stichting; mid delerwijl werd het terrein ingezegend, ter wijl cenigc koristen het Magnificat" zon gen en met het vierstemmige „Laudato Domine" van Efct dc eenvoudige plechtig heid sloten. De burgemeester van Alfen richtte na af loop der steenlegging in het lokaal, waar de genoodigden bijeenkwamen,--' een hartelijk woord tot den pastoor. Hij bedankte Zijn- ccrw. voor de nitnoodiging om deze plech tigheid bij te wonen, voorts dc gevoelens van het dagelijksch bestuur uitsprekend, waardeerde hij alles wat de Pastoor in Alfen gedaan had, maar vooral dit laatste work, geheel voor den lijdenden gesticht. Daarom vooral had hij deze nitnoodiging willen aan nemen om dc groote eensgezindheid van het burgerlijk en kerkelijk bestuur te doen uit komen en wijl hier de belangen werden be vorderd niet van de katholieken alleen, maar van allen zonder uitzondering. De pastoor bedankte do hecren voor hun tegenwoordigheid, vooral omdat hij daarin zien mocht, dat zij de bescherming over den nieuwen bouw aanvaardden en het hem dc zokerheid schonk niet alleen nn, maar ook in de toekomst op bun samenwerking en steun te mogon rekenen. Bodegraven» In de laatst gehouden ver gadering van do afd. „Bodegraven en Om streken" van de Holl. Maatschappij van Land bouw zyn tot bestuursleden herkozen de heeron H. Ie Goultre en J. de Bruyn. Voorts worden gekozen tok afgevaardigden naar de Centrale Vergadering, op 10 April te Am sterdam te houden, do heeren Le Coultre ©n Van Ghesol Grothe. Er bestaan alhier plannen tot het op richten van een scbietvereeuiging. Een voor- loopig bestuur heeft zich reeds gevormd. llillogom. Als naar gewoonte, stroomen in dozen tyd van het jaar de vreemdelingen hierheen, om de schoon bloelende bollen velden to bewonderen. Om het neusje van den zalm te genieten moet men den straatweg verlaten en do zywegon en achterwegen volgen, ja, desnoods de hondenpaadjes volgen. Velen onzor gewone bezoekers zal het aan genaam zyn te vernemen, dat de uitgestrekte bollenvelden op „Woerestein", behoorendo aan don heer Van Waveron Turner, door dezen beer welwillend voor het publiek ter bezich tiging zyn gesteld. Daar kan men nu eens iets extra fraais van zeer naby zien. Men stappe dan af aan de remise van de stoomtram to Hillegom. Aan hot juist daarover gelegen café-restaurant van den heer J. A. Gerritsen, zyn gratis toegangsbewyzen daartoe verkryg- baar gesteld. Wy verwachten dat zeer velon daarvan gaarne een dankbaar gebruik zullen maken. Noordwykorliout. In het eenvoudige kerk gebouw der Ned.-ïïerv. Gomccntc alhier had gistermorgen eeu hoogst indrukwekken de plechtigheid plaats. Dc heer Bocke, cancL tot den H. Dienst, gorocpcn om do plaats to vervullen van den onlangs naar Amersfoort beroepen predikant ds. Van Aalst, werd door zijn grootvader ds. Oort, omcritus-predikant te Alkmaar, in zijn ambt on tevens als predikant dezer gemeente bovcstigd. Na dc talrijk opgekomen schare een har telijk welkom to hebben toegeroepen, ver klaarde spreker dat, Hoewel van zijn kant nooit was aangedrongen bij zijn kleinzoon, het ambt van hordor en leeraar te aanvaar den, hij ten hoogste verheugd was dat het hom gegeven was hem als zoodanig te be vestigen en hij kon dan ook niet nalten zijn oprechten dank lo betuigen aan den consu lent, ds. Ruijsch, van Oegstgeost, voor de welwillendheid om hem daartoe in de gele genheid to stellen. Naar aanleiding van de woorden in Jesaia 40 1 wees de waardige grijsaard op de verplichtingen, die op den herder der gemeente rusten, en wensehte dat door samenwerking van herder en gemeen te en ook vooral van gemeente en leeraar zijn werk gezegende vruchten zou afwerpen. Na het uitspreken der rede had de plechtig- tige wijding door het opleggen der handen plaat-s, terwijl do gemeento in staande hou ding de bede zong vervat in de woorden van het laatste vers van Ps. 134. In den namiddag hield de bevestigde leeraar zijn intreerede naar aanleiding van Joh 111:16. Kon. besluiten. Aan jhr. mr. F. P. van der Hoeven, laatstelijk buitengewoon gezant on gevolmachtigd minister te Wee- nen, een pensioen toegekend van ƒ3000 'e jaars. Op verzoek op non-activiteit gesteld voor een jaar de kapitein J. A L. Roelofs van het 1ste reg. infanterie. Benoemd tot opzichter der fortificatiën lete kl. de opzichter 2de kl. L. G. de Gr&aff; tot idem 2de kl. do idem 3d© kL I. Hoogen- dajn; tot idem 3de kl. dc eergeant-majoor- titidair der genietroepen F. N. Soheep- horst. De bij het O.-I. leger benoemde officier ▼an gezondheid 2de kl. J. M. Ksnipscheor is bij het Koloniaal Werfdepot beëedigd ea in functie gesteld, waarna hem verlof is ver leend in afwachting ran, zijn vertrek naar Indië. De 1st© luit. L. W. baron van Boetzelaer, van het korps rijdende artillerie, van 29 Sept. tot 24 October gedetacheerd bij de art-, -schietschool In de Lakenhal. Door de Yereenigjng ,,De Laecken-Halle" worden een twaalftal aquarellen, voor stellingen van bloemen, geëxposeerd, ge- teekend door een vroegeren stadgenoot dr. C. H. Dee. Als werk van iemand, voor wien de kunst slechts bijzaak kan wezen, zijn deze teekenin- gen lang niet verdienstelijk en ze zouden meer indruk maken, wanneer men bij de meeste niet in twijfel bleef of bedoeld is in stijl gebrachte dan wel natuurgetrouwe bloe men te geven. Dit tweeslachtige doet schade aan het werk, dat overigens, door bevallige lijnen en frissche kleuren, getuigt van een bijzonde ren aanleg voor versieringskunst. In deze richting zou de heer Dcc stellig mooie din gen kunnen geven. v. D. S^lierlocli: Holmes. Een onbekende episode het leven van dm vermaarden detective DOOR Hei Modcm-Tooneel Ensemble. „Ik begeer niet kpt geld van den aarts hertog, maar zyn vaderiyte liefde." Donderend applaus 1 Dat is tlinko taal, dat is een waardige oplossing van al het feesukkel met de geheim zinnige papieren. Sherlock Holmes en professor Marïarty hebben mekaar er den grootsten laat mee bezorgd en daar komt me eindeiyk dat flinke meisje en zegt „Bah, weg der mee". Maar ze wist wel wat ze deed, waarom ze dat fortuintje zoo maar liet glippen; ze had Immers een anderen, een hoogeren schat; ze had het hart van. den begaafdsten, scherp- zïnnigslen, koelbloedigsten, moedigsten, vor- nuftigsteu boevenvanger dezer aarde, van den alom vermaarden detective Sherlock Holmes. Marïarty heeft zich met een paar handboeien cn een koffertje laten vangen; de aartshertog heeft zyn papieren terug; James Lairebeezal wel ergens achter de schermen omgekomen zyn welnu, waarom langer gewacht: „Dier bare Alice"! „Liefste Sherlock", omhelzing het scherm zakt. Sherlock Holmes is oen populair man in de laatste jaren, en 'heel wat jongens draomen van een detective leven in Londen, tollen by voorbaat altyd het aantal treden van de trappen, die ze opgaan, bekyken iemand, die ze tegen komen van hot hoofd tot do voeton, maken dan zyn hoelo levensgeschiedenis met mekaar op en achtervolgen hem een week lang, om te weten of het uitkomt. Ma-ar dat is do Sherlock Holmes van Conan Doyle, dat is de man uit die boekjes, die jo niet weer dicht doet, voor jc ze uit hebt, cn uic je dan scherp doen luisteren, omdat je ^meende wat te hooren, een ge kraak, een verdacht geluid, je kan nooit wetenI Dat is dc prachtfiguur van Conan Doylc. En gisteravond was 't maar de Sherlock Holmes van v. Sprinkhuijzen, een Sher lock Holmes, verdeeld over vijf niet bij zonder heldere bedrijven, met licht- en mu- ziekeffecten, met nu en dan een stijl die na derde aan het bekende genre: ha, ha", lachte de graaf in 't Spaansch een Sher lock Holmes, die nota bene verliefd is, die in een allersimpelste hinderlaag loopt, waar hij echter wonderbaarlijk goecl af komt, door dat hij tc doen heeft met men- schen, die in plaats van toe te steken, maar schreeuwend met messen in de hoogte zwaai den. Van de vijf bedrijven had het hinder- laagbedrijf wel het meeste lachsucces, vooral het begin met de twee in donker rondrollende boeven en liet einde, het stuk slaaD van de lamp, gevolgd door een wil den krijgsdans. Al was het stuk te verward om boeiend te zijn, amusant was het toch wel. En hier mee doel ik niet alleen op het uitbundige plezier van het publiek na den hcelemaal mislukten lacli van het groene jongetje aan het eind van het derde bedrijf, maar wer kelijk ook op het stuk zelf en op het spel van de beide hoofdpersonen. Sherlock Holmes (Mcunicr) was goed, Mariarty (v. Warmelo) uitstekend, en in do scène tusschen de beide kampioenen was ook een oogenblik de spanning, die in het gchcele stuk had moeten zijn. Het door Mariarty met helschen blik aftrekken van het door Holmes ontladen pistool was als too- neelmoment werkelijk heel gelukkig. Een weldadige merkwaardigheid in een stuk van dit genre is zeer zeker, dat ofschoon we te doen hebben met mensehen, die toch alle maal geladen revolvers op zak hebben, er geen enkel schot in gelost wordt. James Larrebee, Sidney Prince en de dames waren, in hun rollen, nog niet zoo onverdienstelijk; de verdere bijpersonen schandelijk slecht. Gemeenteraad van Bodegraven. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Opening der vergadering mi lezing der notulen, welke goedgekeurd worden. Ingekomen: lo. proces-verbaal van opname der boeken en kas van den gemeente-ont vanger. 2o. Missive van Gedep. Staten, begelei dende de goedgekeurde verordening tot rege ling van de jaarwedden van het onderwij zend pei-soneel. 3o. Idem waarbij wordt medegedeeld dat als rijksbijdrage voor het lager onderwijs over 1900 moest worden uitgekeerd f 9233.52, dat slechts genoten is 9086.92 1/2 zoodat te weinig is uitgekeerd -159 1/2. 4o. Schrijven van het bestuur der Christe lijke school, dank betuigende voor het in ge bruik afstaan van een der schoollokalen 'aan het marktplein- Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Overgegaan wordt tot de behandeling van de kohieren van den hoofdelijken omslag en. hondenbelasting, welke aan Gedep. Staten ter goedkeuring zullen worden aangeboden. Aan de orde is het voorstel om pl.m. 120 uit te trekken als belooning voor 't geven van handwerkonderwijs buiten, de school uren. Daar door het vertrek van mej. Van Dorp-thans één onderwijzeres voor een klasse van G2 kinderen zou komen te staan, wordt noodig geoordeeld dit onderwijs op te dra gen aan do beide onderwijzeressen op Maan dag, Dinsdag on Donderdag van 4.30 tot 6 uren, terwijl in het winterhalfjaar de kin deren, die van buiten komen, des Woens dags cn Zaterdags nè. twaalf uren les zullen ontvangen. De schoolcommissie heeft met algemcene stemmen geadviseerd deze regeling goed te keuren, waardoor ook aan het bezwaar van den arrond.-schoolopziener dat de meisjes geen les in het teekencn krijgen, wordt tege moet gekomen. De heer De Niet beveelt de aanneming van het voorstel aan, waarna eenparig het gevraagde bedrag toegestaan wordt. Dc Voorzitter deelt nog mede, dat de bouw van het ziekenhuisje is gegund aan P. Macdaniël te Iteeuwijk voor 1606. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Wijziging der grens tusschen de genieenten Bussum en Hilversum. Een wetsontwerp is ingediend, strekkend© tot wfjziging der grens tusschen bedoelde gemeenten in dien zin, dat van Bussum naar Hilversum overgaat een terrein groot 84 H.A., en dat van Hilversum naar Bussum zullen overgaan de zoogenaamde. Eng en eon stuk ten westen van Bussum, te zamen groot 218 II.A. Het voorstel vond in beide gemeenten onver deelde instemming. De heer A. J. Stalling» opent heden zyn nieuw magazijn in sport-artïkelen, op do Hoogewoerd No. 62, schuin tegenover zyn vroegeren winkel. Het thans nieuw ge bouwde perceel is geheel voor het doel inge richt, zoodat de heer Stallinga beneden over een aanmerkelyke ruimte beschikt, en al loopt deze diep in, zoo is er toch ook overdag voor voldoende verlichting gezorgd. Een flinke winkelkast met groote spiegelruit geeft een uitstekende gelegenheid voor etaleeron, terwyi een netto portiek toegang geeft tot den winkel, waar alles aanwezig is, wat men op het gebied van sport, tot hot nieuwste toe en met do daarop betrekking hebbende onder- deelon, bedenken kan. Achteraan, tegen den Ryn, Is tevens een ruime, door een gang onmid- dellyk van de straat toegang hebbende werk plaats, maar nog niet in gebruik, omdat die aan de ovorzyde daarvoor nog dienst doet. In de nabyhoid bevindt zich ook de garage voor automobielen. Des heeren StalliDga's nieuwe zaak, uitgevoerd door en onder toe zicht van don lieer Jan Botermans, maakt een goeden, degalyken indruk. De Leidsche Gemeente werk- Iieden-Vereeniging Recht en Plicht" gaf Zaterdagavond in „Hótel üu Nord" een liefdadigheidsvoorstelling. De president opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van'dank tot de aanwe zigen, hoewel hij dc opkomst niet erg schit terend vond. Spreker eindigde met den aanwezigen een prettigen avond toe te wenschen, waarna hij luide werd toegejuicht. Daarna werd het blijspel in één bedrijf ,,Hoe ouder hoe gekker" of „Een vrijer van 50 jaar" opgevoerd, hetgeen uitstekend slaagde. De verdere voordrachten en gym nastische toeren werden besloten met de voordracht ,,Hct muzikale klaverblad", wat den lachlust terdege opwekte. Een collecte, in de pauze gehouden ook ten behoeve der weduwe, voor wie de opvoe ring plaats had, bracht /9.7ö op. De president deelde in de pauze mede, dat er vergunning was verkregen tot het houden van een bal, waarvan tot laat in den. nacht werd gebruik gemaakt. Tegen een persoon, die in eens anders woning alhier tegen den wil van den bewoner vertoefde, en zich niet op verzoek van den rechthebbende verwyderde, doch hem zelfs mishandelde, is wegens huisvredebreuk procoe-verbaal opgemaakt. Een 7-jarig knaapje viol Zater dagnamiddag spelenderwys in de Heerengracht. B. O., die het ongeval zag, sprong hem na en mocht het genoegen smaken, den jongen behouden op het droge te brengen. Gisteravond geraakte oen be schonken persoon in den Ouden Ryn. Dit bad scheen hem nog niet genoeg ontnuchterd te hebben, daar de politie hem voor zyn eigen veiligheid tydeiyk aan het hoofdbureau heeft afgezonderd, alwaar zyn kleeren zyn gedroogd. Donderdag 17 dezer zal voor de rechtbank te 's-Gravenhage behandeld wor den de zaak van mishandeling van den dek- knecht der stoomboot 8Volharding" te Koudekerk ten gevolge waarvan deze In het Ziekenhuis alhier la overleden. Gisteren speelde de „L. V.-V. I" op haar terrein een voetbal-wedstryd tegen „De Sportman II". Vóór de rust wist de „L. V.-V." niettegenstaande den tegenwind twee punten te maken tegon „DeSportman" één, zoodat het stond 21 in „L. V.-V.s" voordeel. Na de rust heeft de „L. V.-V." zich weer eena goed doen gevoelen, daar zy nog vyfmaal wist te doelpunten, zoodat de wed strijd sloot met 7—1 ln „L. V.-V.s" voordeel. De voetbalwedstryden van „R. A. P." tegen „H. B. S." in Den Haag en „Ajax" togen* Haarlem in Leiden, zyn gisteren wegens de slechte gesteldheid van het terrein niet door gegaan. „R. A, P." deed een vergeefsche reis naar Den Haag. De zee voor Sciieveningen, Kat- wyk, enz. was gisteren weer eens woelig door den hevigen noordwestenwind, tegen den -middag tot storm aangewakkerd. Da duinvoct to Scheveningen had het hard ta verantwoorden, alsmede een landende boot-, die tegen den duin voet werd gezet, na geluk kig te zyn aangekomen. De tyee Scheveningsche vis- schora, die voor de Haagsche rechtbank te rechtstonden wegens diefstal van levensmid delen en visch van een Engelsch vaartuig In de Noordzee, zyn heden daarvan vryg9spi oken. In clen nacht van Zaterdag op Zondag is tc Amsterdam weer eon brutaal stukje uitgevoerd jloor inbrekers, en werd voor een groot bedrag aan diamanten gesto len. Bijzonderheden daarover zij -x do vol gende: De diamantslijperij „Jeannette" is sedert jaren gevestigd in do peroeelcn 3340 in do Dijkstraat, eeu van do talrijke dwaalstraten die op dc Nieuwmarkt uitloopen. Zaterdagavond was daar alles naar ge woonte gesloten, na afloop van de werk zaamheden. Zondagochtend werd ontdekt dat inbre kers op het terrein waren geweest. De man die zooals in de laagste jaren herhaaldelijk is gebleken, op diamantslijperijen altijd in braak ontdekte, omdat hij daar des nachtg het- eerste binnenkomt, de machinist, zag ook hier weer dat er inbraak was gepleegd. Toen Heinrich Ender, machinist op de fa briek „Jeannette", omstreeks vier uren bin nenging om stoom te maken, ontdekte hij dat in de machinekamer on in de nabijheid ijzeren kistjes lagen, waarin ^ewoonlijk dia manten, die in bewerking zijo, worden ge borgen. Ook bemerkte hij dat de sluiting i van de machinekamer was verbroken. Hij waarschuwde terstond den eigenaar van de fabriek van den heer A. Litwcr, die aan de achterzijde van dc fabriek woont ia perceel 33 aan de St-Anthoniesbrecstraat. Doze waarschuwde op zijn beurt de politic die een onderzoek instelde. Uit dit onderzoek bleek dal de ongenoodo gasten zijn binnengedrongen door een gang in de St. Anthoniesbreestraat, de vroegere „Salamandersgang", thans afgesloten van den verkeersweg, eonige perceelcn naast de woning van den heer Litwer. Eenmaal op het terrein zijnde, drongen zij binnen in do machinekamer, wisten op het kantoor te komen en uit de daar staande brandkast den voorraad diamanten zoowel in dop als in papier, te stelen. Dc brandkast is niet geforceerd, er is geen spoor van braak aan te zien. Zij was geslo ten geweest met een letterslot; dat men do kast niettemin heeft kunnen openen, bewijst dat óf hier een goede bekende in het spel is, die het woord van het slot wist, öf dat de braak is voorbereid door iemand dio technisch goed op de hoogte is van zulke sloten. Maar ook van den Inwendigon toestand van de fabriek moeten de inbrekers goed op de hoogte zijn geweest, want de sluitboom op de deur van de machinekamer is buiten gewoon zwaar en alleen voor een bekende af te hallen Dat er meer dan een moet zijn geweest/ blijkt uit de omstandigheid dat ruim 100 kg. ..doppen" (voorwerpen waarin d x dia-» manten worden vastgezet om ze tc slijpen) zijn gestolen. De waarde van het gestdene kon de heer Litwer nog niet juist opgeven: ofschoon de dieven nog mooie „partijtjes" hebben laten staan, is toch de diefstal belangrijk. Do werklieden die gisteravond hun par tijtjes" wilden bewerken, vonden hun werk verdwenen en waren nu, na de^ werkloosheid, van de laatste dagen, weer werkloos. Eigenaardig is, dat nog niet lang geleden ook inbraak is gepleegd op dezelfde plaats. Toen zijn dc inbrekers binnengedrongen aafi) de zijde van dc Dijkstraat. Gedurende den gehea'.en Zondag werd door den heer D. J, G. Yreedc, commissaris in de betrokken politiesecoie en 'zijn hoofd inspecteur L. B. P. A. Sikkens, een zeor uitgebreid onderzoek ingesteld eD verschil lende personen gehoord. (Hbl.) Vrydagavondis to Klooster' veen, by Assen, de coöperatieve zuivelfabriek geheel uitgebrand. Het vuur ontstond in den vóorwarmer. Zaterdagnamiddag ontstond een begin van brand in den boschrand, grenzende aan de linker-schietbaan op den Galgenberg naby Arnhem. Door het flink en spoedig op treden van den wachtcommandant met zyn manschappen aldaar, werd het vuur in zijn begin gestuit. Oorzaak onbekend. Te Tilburg z ij n tweewonihgen,. bewoond door O.-B. en H., door brand ver nield. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de bewoners slechts half gekleed de brandende perceclen konden verlaten. De aan weerskanten belendende huizen werden ook gedeeltelijk in a-sch gelogd. B ij Diegliem, in B elg izij n in den grond verscheidene geraamten en wape nen gevonden door werklieden, die daar, grondwerk verrichtten voor het bouwen van een kasteel. Vermoedelijk is men gestooten op overblijfselen van Nederlandsche solda ten, daar gesneuveld ten tijde van den Bel gischen opstand. Eon groot ongeluk hoeft zich Zaterdag 1.1. te Glasgow, in Schotland, tij dens de internationale voetbalwedstrijden] voorgedaan, niet door het spel zelf, maar, door het breken van sen omheining wegens het enorme gedrang der monsahenmassa. Een groote paniek n ontstoD d daardoor en hon derden geraakten onder den voet. Drie per sonen werden terstond gedood en honderd- zcven-cn-zevenbig gewond, waarbij velen zóó ernstig, dat naderhand nog zeventien aan de gevolgen stierven en vele anderen in een, zorgwekkenden toestand verkeeren. Bij sommige wedstrijden bedraagt het aam- tal toeschouwers wel 30 a. 60,000 en nog meer.,

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2