De Oorlog in Zuid-Afrika. Burgerlijke Stand. Ingezonden. 1 BUITENLAND. Frankrijk. Groot-Britanniê. België. Spanje. Rusland. China. Het nieuwe kamp voor Bosrenkrijgsgevan- genen op Antigua (Engelscho Antiilen) is ingericht op 2-100 gevangenen, die door 800 soldaten bewaakt zullen worden. Reuter seinde den 2dcn uit Pretoria: Een troep Boeren onder Beyers bedreig de eenige dagen fort Edward (waarschijn lijk in de buurt van Spelonken, ten noord westen van Pietersburg.) Kolonel Colen- brander's colonne ontzette den 29sten Maart het garnizoen. In den zwaren mist konden de Boeren ontsnappen, maar al hun wagens werden buitgemaakt. Do vorlicslijst meldt, dat gewond zijn: den 26sten Maart een man van dc Frontier Light Horse bij Jamestown (in Aliwal Noord); den 29sten Maart een man van dc S. A. Light Horse bij Bamboespruit (ten zuidwesten van Wolmaransstad); en den 30sten Maart een man van den inlichtingendienst bij Boshof (in het westen van den Vrijstaat). Verder ecnige ongelukjes en een zeer lange lijst ge vaarlijke zieken. De „Aurania" met 803 krijgsgevangen Boeren en ruim 600 man Engelscho troepen Is uit Durban to Bombay aangekomen. De heer L. 0. M. Wegerif schreef dato 7 Maart jl. van Burtt's-eiland, Bermuda, o.a.: Voortdurend worden er hier vcranderin gen gemaakt. Onze scholen zijn daardoor go heel ,,op dc flesch." Ik ben nog wel onder wijzer, maar zonder leerlingen, daar deze bijna alle naar een ander eiland verplaatst zijn. Meer zal ik u daarover niet schrijven, daar mijn papier bang is voor brand. Ik ben van plan hier een timmcrwinkel op te richten, ten eindo wat geld te verdie nen; ik heb reeds een en ander vervaardigd, o. a. een inktstcl, waarvoor ik een pond. een handschoenendoos, waarvoor ik 15 shilling ontving. 's Avonds studeer of schrijf ik. Ook geef ik aan twee heeren les in onze schoone Ne- derlandscho taal, waarvoor ik ongeveer 1 penny zegge 5 cents per uur ontvang, doch het zijn arme krijgsgevangenen." Het schijnt, dat de Engelsohen allengs alle „uitlanders" bij elkaar brengen. In elk ge- vaü heeft er sohifting plaats. Bijna al onze onderwijzers zijn nu op Burtt's-eiland. (Ghr. Schbtd.) Hot blijkt, dat Hoard, de gouverneur van den staat Louisiana, in zijn rapport aan den President over het Engclsche kamp bij Nieuw-Orleans zijn persoonlijk oordeel niet heeft achtergelaten. De gouverneur zegt, dat de Engolschen een militair kamp te Porb- Chalmette hebben opgeriolit, waar zij de ge koohto paarden en muilen bijeenbrengen. Deze handelingen vormen, naar het oordcel van den gouverneur, zeor bepaaüd een in breuk op de onzijdigheid der Vcreenigde Staten; hij verzocht den President, uit te maken of de staateregecring die schending der onzijdigheid mag conetateerenof dat alleen de Bondsrégecring daartoe het recht heeft. Hoard voegt er bij, dat hij boreid ie, allo verantwoordelijkheid op zich fcc nemon, indien het vaststaat dat do zaak onder de bevoegdheid van do staatsregeering valt, d. w. z. dat hij dan dadelijk het bedrijf der En golschen zal verbieden. Maar het schijnt dat men te Washington anderB beslist heeft. Dezer dagen kwam in de vorldeslijst voor, dat er den 29nten Maart een luitenant (van hot 6de Royal Fusiliers), gedetacheerd bij het 5de bereden voetvolk, to Majoeba ge sneuveld was. Een paar telegrammen van Reuter, te Londen openbaar geworden, toonen dan ook aan, dat cr wat aan do hand is in Natal. Don lsten seinde Reuter uit Durban: ,,De noordelijke districten worden krachtig door blokhuizen versterkt; dc linies strekken zich van Ladysmith uit. Do heclc streek ten noor don van de Tugela is voor het aJlgemecne ver keer gesloten. De stadswadit^van Ladysmith Dundee en Newcastle zijn onlangs op voilé sterkte gebracht." En den 3den: ,,Ecn ster ke afdeeling aflossingstroopcn uit Indië is van do Tag us hier geland en is het land ingezonden." Dat is als in het begin van den oorlog: troepen uit Indië, die naar het noorden van Natal worden gezonden, en de plaatselijke troepen onder de wapenen. Alleen de blok huizen is iets nieuws. Vrienden der Boeren in Oost-Azie. Lezers, die. belangstellen in* onzo inzame lingen voor de weduwen en weezen der Boe- ron zoo schrijft do aan de „Haarl. C." welwillend toegezonden ,.Sk-Petersburger Zeibung" zullen iu do laatsto maanden herhaaldelijk den naam der stad Nikolsk in het gebied der Ussuri als plaats van af zending van giften vermeld hebben gezien. Snel volgden do gavon eerst van 20 roebel, dan van 10 rbl. kort daarop van 5 rbl. en onlangs weder 10 roebel in heb geheel 45 rbl. elkander op. Uit dc briefomslagen bleek op verrassende wijze dat o. a. een eenvoudige woudopzichter afzender was van een dezer giften. Een nederig boscbopzichter in Oost- Azie, wiens naam zelfs niet op onze abonne- mcntcnlijst voorkomt omdat een dagblad- abonnement voor hem een onbereikbare weelde zijn moet, als zender va-u zoo aan zienlijke) bijdragen ten bate van de Boeren- weduwen en weezen dat konden wij haast niet begrijpen 1 Thans heeft een betreffende brief van de zen braven man het geheim opgehelderd. Hij Boh rijft: ,,Uit eenige nummers van uw blad, die ons toevallig in handen kwamen, zagen wij dat de redactie gaven in ontvangst neemt voor de Boeren. Ik, laatst ondergeteekende, verbelde dit aan de lieden die in het wouddistrict wo- nen.Dat zijn allen arme menschendio dikwijle niet eens kunnan lezen. Vooï de Boeren koes teren tij evenwel een dezelfde warme bewon dering en zoo droegen zij hun steentje bij. Op 8 Januari van dit jaar (de brief is van 2 Febr.) reed ik in mijn district de houthak ken jen af. Het vroor 39 graden. De hout hakkers hadden een vuur aangelegd en zet ten thee naar Siberische trant. Hun eerste vraag aan mij was: ,,Wat voor nieuws is er van de Boeren?" Ik vertelde hun van Kitcheners proclamatie. Wij bewoners van het Ussurigebied zijn een hard, gevoelloos volk en wij wonen zoo dicht bij de Chinee- sche grens, dat wij aan boosaardigheden ge wend zijn. Doch de vaardigste pen vermag den in druk niet weer te geven dien het voorlezen van dit stuk op deze woudbewoners maakte. De koude word vergeten en de thee lieten zij 'staan uit spijt dat zij niets konden doen. Met paard en geweer weten wij om te gaan en met elk terrein zijn wij vertrouwd. Hoe graag sloten wij ons bij de Boeren aan, of schoon de meesten onzer vrouw en kinderen hebbenZooals de zaken nu echter staan, wisten wij niets beters to doen dan een inza meling te houden. Ieder droeg zijn pen ningske bij, dikwijls al wat hij bij zieh had. Wij zijn overtuigd, dat de heldhaftige Boe ren in het eind toch meester zullen blijven in hun land. De Heer is genadig. Deze onzalige oorlog toch is een zonde die de Heer niet ongestraft zal laten." De verliezenlijst van 1 April maakt mel ding van vijf kleine gevechten, o.a. bij Ama- juba op 29 Maart, waar luitenant Jones sneuvelde. Het cijfer der aan ziekte gestor venen is twaalf. De Engelscho concessie-maatschappij der havenworken van Lorcngo-Marquez heeft een actio ingesteld tegen de Portugeesche regcering tot schadevergoeding van 750.000 p.Sfc., in welken eisch zij door de Engelscho regeering gesteund zou worden. Daar grootc buitenlandsche belangen op het spel staan, is cr sprako van do zaak te onderwerpen aan het oordeel van een scheidsgericht te Bern. De Portugeesche pers heeft het ve.-bo.l ontvangen over de zaak te schrijven, daar men voor onaangenaamheden vreest. Het Engclsche ministerie van oorlog had gisteravond 8 uren van lord Kitchener nog geen bevestiging ontvangen van de dagblad- berichten aangaando een ontmoeting van do leden der Boerenregeeringen cn do aanvoer ders te velde. Lord Wolseley ie gisteren met do ,,Wal- mar Oastle" te Kaapstad aangekomen, van plunderen. Het vonnis is door Lord Kitche ner pas bekrachtigd na een nieuw en nauw gezet onderzoek en indertijd was men te Pretoria van meening, dat, indien er eeni ge verzachtende omstandigheden te vinden waren geweest, het vonnis zou opgeschort zijn." AARLANDERVEEN. Bevallen: A. P. Bnntsma geb. Bik Z. 6. Verboom geb. v. Beerschoten D. M. Breeveld geb. v. Vliet I). B. J. Smit gob. v. DookD.A. Zwaneveld geb. Kaptein D. J. M. Rodenburg geb. Roden burg D ALFEN. Bevallen: G. van Zalingen geb. Baerveldt Z. K. M. de Jager geb. Vis D. W Frielink geb, Overmare Z. M. Beznyen geb. Balvert D, Overleden: H. van Gils Z. 21 j. A. Let hor D. 8 m. N. van Leeuwen D. 2 j. (overl. to Leiden.) ALKEMADE, Bevallen: E. van der Wereld geb. De Jong D. J. Vermü geb. Van Klink Z. BODEGRAVEN. Bevallen: L. van Ede geb. Verlaan Z. J. Oekam geb. Oskam Z. J. de Vos geb. Broeron Z K. van Duuren geb. Derksen Z. A, van Zijll geb. Buurman D. Ovorloden: P. van Dam, geh. met J. Voor- douw, 39 j. G. Bnrroveld, wed van F. Jonker.81 j. Gehuwd: H. van Eek jm. 24 j. en E. Turner jd. 20 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: M. Koot geb. Van Dyk D. C. Loornans geb. Den Adel D. A. Dorrepaal geb. Van "Dam D. A. C. Krop geb. Ouburgh D. Overleden: S. van Krimpen, wed. Jb. Bol, 64 i. M. Stecbgor Z. 7 j. KOUDEKKRK. Bevallen: T. Paling geb. Dirkzwager Z. Overleden: A. J. van Ejjk 9 d. NIEUWKOOP. Bevallen: A. de Jong geb. v. Vliet D. K. van Ros9em geb. Stadfoort D. J. Veenman geb. Tysterman Z. Overleden: P. A. Groenendijk jm. 24 j. Gehuwd: K. Sloof en W. Verlooy. OUDSüOORN. Bevallen: T. Hogenes geb. Paling D. Overleden: H. van Emden, huisvr. van N. Gersons, 78 J. van Baaster, geh. met 0. J. E. van Dam, 83 j. K. van Straten, wedn. M. Kroon, 63 j. TER-AAR. Bevallen: T. Smit geb. Punt Z. L. J. Lam geb. Morgenrood D. A. van Lammeren geb. Boerman Z. E. Slootweg geb. Van Zijl Z. Overloden: C. Nieuwönhuijzen, wed. van J. van Veen, 81 j. WOU BRUG GE. Bevallen: M. Lie verse geb. Rjjkelijkhuizen D. J. M. van der Voorn geb. Van Leeuwen D. Overleden: J. van der Heijden Z. 6 m. ZEVENHOVEN. Gehuwd: H. Stapper en W- Groeneweg. ZOETERWOUDE. Geboren: Petros, Z. van J. Roessen en J. M. Spijker. Adrlanus Petrus, Z. van W. Molenkamp en M. Reeuwjjk. Petras Be Duiische graaf Walder see, die den 8sten April zijn 70aten geboortedag viert. waar hij heden naar Port-Elisabeth, Oost- Londen en Durban vertrekt, volgens de ge wone dienstregeling dor stoomschepen van de Castle Unionlijn". Bewijs genoeg dus, dat de voormalige opperbevelhebber van het Britsche leger niet met een zending belast is, want dan' zou hij stellig te Kaapstad blijven. Aan boord van do „Walmar-Castle" be vonden zich ook Lady Methuen, Frank en Arthur Rhodes, twee broeders van wijlen Cecil, de corste ié kolbnel. Van de manschappen, die verongelukt zijn op den militairentrein bij Barberton, be hoorde het meerendcel tot het 2de regiment uit Hampshire en do vrijwilligcrs-compagnie van dat regiment. Zij waren op 16 Maart van het vorige jaar ir. dienst getreden en nu op het punt om afgelost te worden door een detachement, dat een week geleden in Zuid-Afrika was ontscheept. Zij hadden in den laatstcn tijd garnizoensdienst gedaan te Barberton. Iemand, dio uit Zuid-Afrika terug ia ge komen, schrijft aan de Daily Mail" in ver band met de terechtstelling van de twee Australische officieren: ,,Hoe minder openbaarheid er wondt go- geven aan de bijzonderheden van de zaak, noe beter hot is voor allen die er bij betrok ken zijn. Deze ongelukkige officieren zijn schuldig bevonden, na een langdurig en grondig onderzoek voor oen hoogst onpar- tijdigen krijgsraad van hun medo-officieren, aan het vermoorden van onschadelijke en ongewapende menschcn, met het opzet om te Cornelia, Z. van P. Paardokooper en M. Lager- berg. Ni esje, D. van B. v. Zjjll en M. Borst. Overleden: Anthonia v. Rjjn, 41 j., hnisvT. van J. Captein. Ondertrouwd: Q. de Jong 24 j. en A. M. P. Janson 24 j., beiden alhier wonende. Verliezen van liet Engelsche leger, zooals die voorkomen in de „Daily Graphic". a 1 C9 "O e 19 O M •3 a S c c o O ês' S3 s» $3 8 April. 2 3 6 5 4 16 6 8 9 Totaal Noord-Zuid-Holland soli e Stoomtramweg* Maatsohapplj Haarlem—Lelden. Opbrengst in 1901. 1902. Yorsohll, f 6894.67 f 7124.74' /1229.87* 1203.46 1022.08' 181.86* 646.57 472.96 73.62 Kurt. Ikdaigora Goederen Diversen Te urnen Yorigo mnd. Totale opbrt. .f 32607.96 f 11496.4^' - Per dag-ULom. f Geachte Heer Redacteurl „Collecte ten behoeve der vereeniging tot bevordering van kleedmg aan Minvermo gende kinderen van alle Religies." Wat onzin, nietwaar? Ik herhaal, „bevor dering van Kleeding." ^at isdat voor een vereeniging, waar zetelt zij, waar wonen die minvermogende kinderen van alle Religie, voor wie het heet dat langs de huizen een inzameling wordt gehouden, „met voorken nis van het Edelachtbaar Gemeentebestuur alhier", zooals gedrukt staat op het kaartje, waarvan ik een gedeelte heb overgeschreven Op al die vragen geloof ik niet dat iemand een antwoord kan geven. Dc „Namens Be stuur" onderteekenendc voorzitter Korthoef en lsfce secretaris Spreekmeester zijn onbe kende grootheden. Wat er met het bijeen gebrachte geld gedaan wordt, geen sterve ling hier ter stede kan het zeggen. En toch geven we maar. Een sleurgewoon- te doet ons elke collecte begunstigen. Dat moesten we niet doen. Als er gevraagd wordt voor hongerende Javanen, voor do slachtoffers der Britsche tyrannie in de vrouwenkampen van Zuid- Afrika, voor onze oud-strijders, laten wc dan in de beurs tasten en mildelijk, zoo ruim mogelijk bijdragen. Maar laten we ook ons onthouden, als wij niet weten waarvoor onze gaven dienen moe ten. Want de lui, die speculeeren op onze gedachtelooze liefdadigheid, ontstelen aan werkelijk noodlijdenden, wat alleen dezen toekomt. Ik heb op die collectanten niet het minste vertrouwen. Bovendien, arme kinderen, die behoefte hebben aan kleeding, ontmoeten we in eigen omgeving, helaas, zooveel, en gele genheid, om iets te geven ter voorziening in dezen nood, is zóó gemakkelijk te vinden, dat die vreemde hengelaars wel buiten onze wateren gcLauden mogen worden. Wat er waars ie in die bewering van „Voorkennis" enz. zal ik in hot midden laten; de wijze waarop de vieze met het stadszegel van Leiden gestempelde kaart is verkregen, die de collectanten bij zich" dra gen, kan ik niet maken tot een onderwerp van onderzoek; alleen dit wilde ik mijn stad- genooten op het gemoed drukken: Geeft niet aan Jan en alleman die met een bus loopen, dan kunt ge meer en beter geven aan wie gij weet dat uw bijdragen goed besteden. Er zijn op het gebied van collecteeren zeer ernstige misbruiken. Door er elkander op te wijzen kunnen wij zc cenigermate beperken. Hiertoe bij te dragen, was het doel van dit schrijven, voor welks plaatsing ik U, Mijn heer de Redacteur, mijn beleefden dank be tuig. H. Het gerucht, dat te Cannes oen anarchis tische samenzwering tegon het leven van koning Eduard VII zou zijn ontdekt, wordt door don Matin" zeer beslist togengespioken. Naar het sctujnt, wordt de mogelijkheid druk besproken dat lord Roberts, thans in zijn zeventigste jaar, nog vóór Koning Eduard's kroning hot opperbevelhebber- sohap over 't Engelsche leger za! neerleggen. Men twijfelt er niet aan of 's Konings broe der, de Hertog van Connaught, zou hem op volgen. Deze wordt den lsten Mei twee en vijftig. Brodrick, de minister van corlog, is Woens dag met hot jacht „Victoria and Albert" naar Cowes gegaan, om den Koning te spreken. Zjjn bezoek trok sterk de aandacht en men maakte algemeen de gissing, dat er belangrijk nieuws uit Zuid-Afrika was ontvangen. Het „Hbl. van Antw." maakt er aanmer king op, dat dr. Kuyper gedurende zijn verblijf te Brussel door de Vlaamschc minis ters Van den Heuvel en baron Van der Bruggen uitsluitend in het Fransoh werd aangesproken. Het blad vraagt of het wel een bewijs van hoffelijkheid is een Neder- landsch. staatsman niet in zijn taal aan te spreken, wanneer men die kent. .f 7648.89 f 8619.78 976.89 15024.67 16876.67*+. 862.60* 9.72 f 1818.49' f 0.72 De Kamer koos met 217 stemmen en 4 onthoudingen markies di Viga di Armyo tot voorzitter. Een officieuze nota verklaart, dat het be stuur van de Bank het voorstel, dat de Re- gecring heden bij de Kamer zou indienen, onaannemelijk acht. Bedoeld voorstel strekt tot machtiging van de Regeering om mot de Bank een overoen- komst aan te gaan tot vermindering van de rente der vlottende schuld,- welke zy in porte feuille heeft. Het hoofddoel is voorts ver mindering van de hoeveelheid banknoten in omloop en verhooging van den waarborg. In tien jaren zou de Schatkist aan de Bank hare vlottende schuld terugbetalen. In de verklaring, welke heden uit naam van de Regeering zou worden voorgelezen in de Cortes, wordt gezegd: De Regeeriug acht de medewerking van het Parlement onmisbaar by de uitvoering van haar program. Na rijp beraad besloot de Regeering het decreet betreffende de congre gaties te handhaven. Wel heeft Z. H. de Paus enkele opmerkingen gemaakt, doch de Regee ring is vastbesloten de rechten en prerogatieven van don Staat te handhaven en zal uo de Kamers voorleggen een wetsontwerp op de vereeniglngen, waaronder de godsdienstige vereenlgingon zyn begrepen. De Regoering erkent de dringende nood zakelijkheid om de bankquaestie op te lossen. Te dien einde zal de minister van financiën onverwijld een wetsontwerp indienen, dat, naar hy hoopt, zal worden aangenomen. Voor de sluiting der zitting zal de Regee- ring haar aandaoht wijden aan de sociale quaestle. BH de onmogelijkheid om reeds dadelijk een algemeene arbeidswet voor te leggeD, ia de Regeoring voornemens verschil lende ontwerpen in te dienen betreffende de betrekkingen tusachen kapitaal en arbeid, ten einde de botsingen tusachen patroons en werklieden op te lossen. De RegeeriDg Is voornemens onder het ministerie van land bouw een departement in te stellen, uitslui tend belast met de zorg voor sociale vraag stukken. Verder acht zy het noodzakelyk de ge- meenteiyke administratie sterk te decentrali- seeren en sluit zy met den wensch dat da abcynzen verlaagd en hervormd zullen kunnen worden. In een vergadering van anarchisten te Cadix zijn heftige redevoeringen gehoudenj eenige der redenaars zijn in hechtenis ge nomen en andere worden nog vervolgd door de politie. De Koningin-Regentes van Spanje heeft gratie aan negen tor dood verooredeelden, bij gelegenheid van den goeden Vrijdag. De regentes zal markies d'Ayerbo, met een buitengewone opdracht belast, afvaardigen naar Rome, om Z. H. den Paus geschenken en een brief aan te bieden. De regentes kon digt in dit geschrift het naderend einde van haar regentschap en de aanstaande troons bestijging van haren zoon Alphonsus XIII aan; zij dankt Z. H. Paus Leo voor den zedelijken steun en den vaderlijken troost die haar deelachtig worden en Zijne Heilig heid, en verzoekt Hem hare geschenken te willen aanvaarden als de oprechte uiting ha- rer kinderlijke liefde. De voorgenomen gevangenneming van! eenige Spaansche republikeinen door de Frausche regeering heeft niet plaats geha/d, daar ze het aanvankelijke plan om een mee ting te beleggen, hadden laten varen. Zon der ongenoegen zijn de heeren dus over de grens gekomen, waar ze aanstonds een ont moeting met Inanncn van de Franschc pera hadden te doorstaan. Nu schuwen Kamerle den in 't algemeen deze conversatie niet te minder Kamerleden van Spanje, die voor hun vaderland een nieuwen regeeringsvonn voorbereiden. Ze gaven hun spijt te ken nen over het verbod, dat dc Fransohe regee ring tegen het blad hunner partij „El Pais" had uitgevaardigd, en zouden trachten een intrekking van dat besluit te verkrijgen. De politieke toestand van Spanje kwam hun hoogst ernstig voor. Nader wordt uit Moskou gemeld, dat» de gouvernante, dio Maandag op den chef der politie Trepoff poogde te schieten, in Februari wegens medeplichtigheid aan on lusten aangehouden, drie dagen vóór den aanslag op last van den heer Trepoff we gens haar slechte gezondheid en op aandrang barer moeder losgelaten was. In de gevangenis van Wladikawka brak ten gevolge van het verstrekken van slecht voedsel aan dc gevangenen, een oproer uit, dat door dc troepen met wapengeweld moest worden onderdrukt, zoodat vele gevangenen ernstig gewond werden. De internationale Roode-Kruis-conferentle te St.-Poteraburg wordt op 29 Mei gehouden» Herbaaldelyk ia reeds opgemerkt dat Witte, de Russische minister van financiën, In de Russischo pers stookt tegen het plan van den spoorweg naar Bagdad en de deel neming van Frausuh kapitaal aan de onder neming als een verraad aan het Franjol* Russische bondgenootschap tracht tegen ts wei ken. Niet alleen de Duiische regeoring schynt hier eenig3zins over ontstemd, maar ook in Parysche rogeeringskringen, dio voor standers zyn van den spoorweg naar Bagdad, bestaat eenige misnoegdheid over Witte^ zoodat graaf Lamsdorf (als minister van buitenlandsche zakon), by den minister van binnenJandecha zaken, als opperste chef van het persbestuur, er op aan heeft gedrongen, de Russische pors voortaan de opneming van dergeiyko door Witle geïnspireerde artikelen te verbieden. Te Beriyn is men overigens roeds sodert lang op de hoogte van verschil van meening tusschen Witte en Lamsdorf en weet mon zeer goed dat Witte een steeds toenemend aantal tegenstanders heeft in den ministerraad en den ryksraad. De „Times" verneemt uit Washington, dafc Duitschland bevredigende ophelderingen heeft gegeven over zijn beleid in Sjantoeng., Duitschland heeft daar wel industriëele en commercicele voorrechten verkregen, maar geen monopolie. De Chiuecsche regeering heeft den der den termijn van de schadeloosstelling aan! dc commissarissen van de mogendheden be taald. Hij bedroeg 1,800,000 taels. Dr. Martin ontslagen bestuurder van het keizeriyke college te Peking, ie te Victoria, in Britsch Columbië, aangekomen. Hy brengt onrustbarende berichten mede. De opstand in China wordt voortdurend ernstiger, zegt hy. En in Mantsjoerye zouden niet minder dan 93,800 man Russische troepen byeengebracht zyn, behalve de 30,000 man van het Amoer- leger. De Chineescho gezant te Tokio heeft zyne regeering gewaarschuwd voor het gevaar, dat de naar Japan gezonden studenten loopen om door de aanhangers vau Kanjoewei met republikeinsche indeeén besmet te worden. Een troep gewapende Chineezen io da grens van Engelsche Birma overgetrokken en heeft een Chinees van daar ontvoerd naar Chineesch gebied en hem onthoofd. Te Peking zyn weer Engelsche soldaten aan het vechten geweest mot Duitsche en Fransohe kameraden, met wie zy in een kroeg ruzie hadden gekregen. Vier Engelschen wer den ernstig gewond met bajonetsteken. In tegenstelling met de soldaten van andere natiën, mogen de Engelsche en Amorikaansche buiten dienst geen bajonet dragen. Ook wordt er geklaagd over het groot* aantal verdachte huizen, met name te Tientsin^, waar verledon jaar tal van moorden moetend zyn gepleegd.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 14