Nr 12914 Dinsdag 1 April. Aa. 1902. fèourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§fin- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. EerSte Blad. Reil.-Zuitlalrikaausclio Vereeuiging. "bffieieele Kennisgeving. IEIISCH DAGBLAE PRIJS DEZER COURANT: ■[•Voor Leiden por 8 maandenI S f 1*10.' y ^Buiten Leidon, per loopor en waar agenten gevestigd zjjn 1.30 I Franco por post I I1.65- PRIJS DER ADVERTENTTEN: Yan 1 6 regels 1.05. Iedoro regel meer 0.17^. Qrootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incassooron buiton do stad wordt f 0.05 berekend. A/d. Leiden cn Omstreken. Ontvangen bij den Penningmeester, Zoeter- TroudscUe Singel 41 Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Gecollecteerd op bet feeet ter gelegenheid Tan het 25-jarlg bestaan der Katoenwever»- vereoniging „Ondersteuning zU ons Doel" door de boeren Willem en Hein f 6.09s Tan N. ,"2'~ Bedragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeeater of aan het Bureel van dit Blad. Jaclit en Visaclierij. De Burgemeester van Leiden herinnert aan heD, die zich voor het aanstaande seizoen 1902/1903 io het bezit wenschen te zien van Jacht en Vischakten of wel van een kosteloozo ver gunning tot uitoefening der Visscher(j, dat de blanco verzoekschriften tor bekoming daar van gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeeoto- Secrotario, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onder- toekeod, vóór den 15den April a.s. moeten worden terugbezorgd, ten einde aan den Commis saris der Koningin in deze provincie te wordon ingezonden. Tevens worden belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschriften tot hot bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visachen als hot water met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling vorkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 29 Maart'1902. H. C. JUTA, Weth., lo.-Burg. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. Oproeping in activiteit van zëemilicicn- verlo/gangcrs der lichting van 1000. De Burgemeester van Leiden, Gezien do circulaire van den Commissaris der KoniDgin in de provincie Zuid-Holland, dd. 29 Januari 11. (Provinciaal blad No. 21); Brengt ter kennis van de na te noemen, in deze gemeente gevestigde zeomilicien-verlof- gangers der lichting van 1900, dat zij, ingevolge Koninklijk besluit van 4 Januari 1902, No. 28, aan de horhaliDgsoefeningon in dit jaar moeten deelnemen om gedurende den tijd van vijf weken te worden geoefend, zullende ieder van hen zich op den voor hem bepaalden, achter zijn naam te vermelden datum van opkomst behooren te be geven naar het daarnevens mot name te noemen scbin, liggende te Willemsoord, t. w.: DANIEL VERPOOKTE - 2 April aanst. - Br. Ma. „Evcrtsen". SIMON JOHANNES NOLLES— 3 Aprilaanst.— Br. Ms. „Scborpioon". "WILLEM VAN DER VLIST 3 April aanst. Br. Ms. .Bloedhond". JAN VAN BENTEN - 4 April nanst. Hr. Ma. „Marnix". Do genoemde verLofgangers worden mitsdien opgeroepen om op den voor ieder van- hen be- paalden dag op de aangewezen plaats van bestem ming aanwezig te Zjju, alwaar zij zicb, gekleed in de bij hun vertrek met groot verlof medege nomen militaire kleedingstukken en voorzien van hun kooigoederen, zoomede van hnn zakboekje mot verlofpas, moeten aanmelden aan boord van hot schip, waarop zij in werkelijken dienst zullen wordon gesteld. Voorts wordt ieder der bovenbedoelde verlof gangers verwittigd, dat h(j zich op den dag voor zijn opkomst bepaald, voor zooveel dit mogelijk is, des middags te 12 uren aan boord van het schip moet bevinden, en wijders, dat hij zich den dag vóór dien van zijn vertrek naar de plaats zijner bestemming, des voormiddags tusschen 10 en 12 uren, voorzien van zijn zakboekje, ter Gemeentesecretarie (a/d. Militio en Schutterij, kamer No. 9) alhier behoort te vervoegen, tot het ontvangen van een vervoorbowys, alsmede, desvor- langd, van het hem toekomend daggeld; en dat hij, bijaldien ziekte hem mocht verhinderen aan deze oproeping ie voldoen, verplicht is daarvan tijdig ter Secretarie voormeld kennis te geven, onder overlegging van eon schriftelijke verklaring van een geneeskundige, zullende hij zich echter na zijn herstel onverwijld naar de plaats van bestemming behooren te begeven en zich alsdan moeten vervoegen bij den Commandant van het Wachtschip aldaar. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 22 Maart 1902. H. C. JüTA, Weth., loco-Burg. Tirce arbeiderscongressen. Er zijn in de Paasckdagen twee arbeiders congressen gehouden: de Sociaal-Democrati sche Arbeiderspartij kwam te Groningen bij een, het Algemeen Ned. Werklioden-verbond vergaderde te Amsterdam. Men mag heb betreuren, dat voor de>ze bijeenkomsten Zon- en Feestdagen moeten worden gebruikt, de economische toestanden, die menig wefkman geen twee of meer vrije werkdagen geven, dwingen de besturen wel Kerstmis, Paschen of Pinksteren daarvoor te gebruiken. In de sociaal-democratische gelederen was in don laatsten tijd verdeeldheid gekomen ovor de vraag: de vrije school of de neutrale staatsschool. Deze twistappel is ook opgeworpen in het laatste congres. Het bleek al spoedig dal de meeningen daaromtrent zeer uiteenliepen al bestond de neiging aan weerskanten iote toe te geven opdat er een breuke word voort komen. Op den eersten dag werd een commissie van 7 leden benoemd tot het maken van resoluties, die den volgenden dag weder aan de orde zouden komen. A Ir de vruoht van de besprekingen dezer commissie kwamen twee resoluties te voorschijn. Vier leden der oom missie verklaarden zich voor, drie leden le gen subsidie van overheidswege aan de bij zondere schooL Zonder debat, men wilde blijkbaar de ge moederen niet warm laten loopen werd de resolutie der meerderheid met 72 tegen 33 stemmen aangenomen, terwijl 18 stemmen in blanco waren uitgebracht. Zoo is de strijd voor 't oogenblik bezworen, doch voor hoe lang? De sohool, die groote en onmisbare factor in ons volksleven, schijnt aangewezen om strijd te brengen in de wereld. Wij zijn er nog niet af. En als eerlang de tegenwoor dige regeering het vraagstuk van de vrije school aan de orde stelt, is het zoo goed als zeker dat de minderheid van het con gres niet genegen zal zijn het bijltje er bij neer te leggen. Naar aïle waarschijnlijkheid zal de nu ge suste strijd dan in het socialistische kamp opnieuw ontbranden. Overigens kenmerkte het congres der sociaal-democratische Arbei derspartij zich niet door eenigo belangrijk heid en legdo geen getuigenis af van groote geestdrift en opgewektheid. Dit laatste geldt nog in sterkere mate van do algemeen© vergadering van het No de rlandsch Werklieden-verbond. Behalve eenigo huishoudelijke werkzaamheden stond op do agenda vermeld een voorstel van het centraal bestuur luidende: „Het verbond plaatst zich op het vrijzinnig-democratisch standpunt cn de vergadering benoemt een commissie voor het ontwerpen van een be ginselverklaring en een werkprogram." Ook hierover groot verschil en vrees te vens dat dit verschil aanleiding zal geven tot scheuring en daardoor een niet flink uit komen aarzeling van beide kanten. De nacht moest ook nu raad schaffen zooals bij de socialisten. Toen weid het eerste lid van het voor stel, dat het centraal bestuur tot een volgend jaar wilde uitstellen, toch in stemming ge bracht en verworpen met 46 tegen 20 stem men. Er is du9 besloten dat het Verbond niet klakkeloos het Vrijz. Dem. program zaj overnemen. Een commissio werd echter be noemd voor het ontwerpen van een begin selverklaring en een werkprogram. Als die nu een volgend jaar met een en ander komt, wat dan? Ook hier geen eenheid, maar een verschil waarover do strijd op den duur niet ont weken kan worden. Leiden, 1 April. Het Ryks-Ethnographisch Museum heeft van den heer Ch. Lemire, te Par^s, ten ge schenke ontvangen de navolgende verzameling voorwerpen lo. 1 hokten drukmatras met de voorstel ling van een paard aan den eenen en van een koe aan den anderen kant, afkomstig uit China; 2o. 2 wit verglaasde porseleinen vazen, versierd met de voorstelling van dieren enz. in blauw; 1 verguld aarden en 2 wit porse leinen Buddhabeelden; 1 altaarsoherm en 1 vierkant bakje van bruin hout, met inlegwerk van paarlmoer versierd; 1 altaarkleed van roode wol met borduurwerk van veelkleurige zydo; 2 vederen waaiers; 1 roodkoperen kolenbak, ter verwarming der handen dienende, en 1 model van een draagstoel, alles afkomstig uit Annam. Geïnventariseerd &le serie 1268. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Ste.-Ct Voor het examen nuttige handwerken is geslaagd mej. R. Oly, uit Leiden, leerlinge van mej. E. 0. M. Aewerdonk. De „Vereeniging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer" hield Zaterdag-avond in een der bovenzalen van „In den Vergulde Turk" een ledenvergadering, onder leiding vad prof. mr. S. J. Forkema Andre ie. Door den secre taris werd verslag uitgebracht over de werk zaamheden vau uol aigeloopen jaar. Daaruit bleek, dat de Vereeniging op versohillende wyze getracht heeft het verkeer in onze stad te bevorderen, o. a. door het uitgeven en verspreiden van een gids in drie talen.gedrukt; het plaatsen van aanwijzers, die het vinden van de merkwaardigheden der stad vergemak kelijken. Voorts werd medegedeeld, dat de Vereeniging zich heeft aangesloten by den Nationalen Bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland. Uit de rekening en verantwoor ding van den penningmeester bleek, dat de inkomsten hadden bedragen 676.91, en de uitgaven van 368,61, zoodat er een batig saldo was van ruim 200. Verschillende plannen werden besproken, waarmede de Vereeniging haar doel sou kun nen beroiken, zonder dat men tot een bepaald besluit kwam. Het bestuur zal zioh met ver schillende zaken onledig houden. Tot bestuursleden werden berk g ndeheeren Ballego, Korevaar en Van Wa voren, en tot de commissie van contröle benoemd de heeren Van Achterberg, Blanken en Van "Wensen. Lijst van de brieven eD briefkaarten, aan het postkantoor alhier en do daaronder behoo- rende hulpkantoren tor post bezorgd, in de tweede helft der maand Maart, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden nletziJn kunnen worden uitgereikt: Brieven: M. Schouten, R. van Leeuwen, A. Werner, mej. De Boer geb. Van Ingen, Gebr. Ferse, mej. Wolfenbuttel, Amsterdam; mej. M. de Roon geb. Tak, Gouderak; Van Schalk, mej. M. de Hommel, Doorschot, mej. J. van Engelenburg, 's Gfavenhage; B. A. van Schadwyk, Haarlem; J. van der Keur, twee stuks, Den Helder; Greta Schrey, J. A. Hart, Rotterdam; mej. Boers, Sassenhelm A. Hardeman, Tilburg; ÉL G. Bruis, Woensel; Van der Stad, Zaandam; M. Kostanje, niet vermeld; N. Blanohl (uit Oegstgeest verzon den), Amsterdam. Briefkaarten: Lena Wouters, Amsterdam; H. de Wringer, Maria Delney, mej. Collier, P. Kersten, mej. H. van Thiel,'s Gravenhage; mej. Goetter, Leeuwarden; Van der Glas, Leiden; Cardinaal, H. G. Bruis, Rotterdam; J. Klinkhamer, Utrecht; M. du Pare, niet vermeld; 1 zonder adres. Terugontvangen uit het buitenland: Brieven: Lolsy, Paris. Briefkaarten: J. Prunnen, Charlottenburg; mej. E. Peters, Köln. B(j de Leldsche Spaarbank is In de maand Maart ingelegd 58,536.89' en terugbetaald ƒ68,715.03, terwyi zyn afgegeven 82 nieuwe en geheel afgelost 82 boekjes. Het gezameniyk tegoed der 11,988 inleggers bedroeg einde Maart ƒ2,210,783.76', waarby nog komt de rente over 1901. By de heden gehouden verkooping van cokes, in partyen van 10 en 5 H.L., waren de hoogste prijzen 5 en ƒ2.35 en de laagste ƒ4.70 en ƒ2.86. Uit het verslag van de jury in zake den te Haarlem plaate. gehad hebbenden internationalen tooneelwe Jstryd biykt, dat de bekroonde vereenigi.ngen ie volgende punten behaalden Voor Drama of Tooneelspel: Eereprys, voor de beste uitspraakDe L. T. „Jacob Cats", met 82 punten. lste prys, „Burgersvrienden", Antwerpen, met 178 punten. 2de prjjs, „Jacob Cats", Lelden, met 177 punten. 3de prys, „Knnat en Genoegen", Amster dam, met 161 punten. 4de prys, „Voorwaarts", Purmerend, met 155 punten. Voor het Blijspel: Eereprys, voor de beste uitspraak„Kunst en Genoegen7*, Amsterdam, met 86 punten. lste pry8, „Kunst en Genoegen", Amster dam, met 178 punten. 2de prys, „Eendracht", Rotterdam, met 166 punten. 3de prys, „Jacob Cats", Leiden, met 144 punten. 4de prys, „Burgeravrienden", AntwerpeD, met 143 punten. Aan de schietoefeningen in do Leger plaats bij Harskamp zal door het 1ste batal jon van het 4de regiment infanterie worden deelgenomen van 19 tof en met 26 Juli en door het 5do bataljon van het korps van 7 tot en met 18 Juli a.s. Aan de oefeningen van het 4de regi ment infanterie in de Legerplaats bij Mil- ligen, te houden van 19 tot en met 30 Augustus a.s., zal gedurende de laatste vier dagen worden deelgenomen door een half eskadron lste regiment huzaren en een bat terij van 4 stukken geschut van het 2de regi ment veldartillerie, terwijl aan de veld- oefeningen op meer uitgebreide schaal van de lste divisie infanterie, welke plaats heb ben van 1 tot en met 10 September d.a.v. in de zuidelijke" helft der Vel uwe wordt deelgenomen door den staf der lste divisie infanterie; den staf en de 4 veldbataljons van het regiment grenadiers en jagers, het 4de en 7de regiment infanterie; den staf on 5 voldeskadrons van het 3de regiment huza ren den staf en de 2 afdeelingen van het 2de regiment veldartillerie en de 1ste veld- compagnie van het korps genietroepen. H, M. de Koningin en Z. K. H. de Prins woonden Zondag (laten Paaschdag) de gods dienstoefening by In de Groote Kerk, onder gehoor van ds. Welter; terwyi H. M. de Koningin-Moeder in de Kloosterkerk, waar ds. Van Gheel Glldsmeester voorganger waB, deel nam aan het H. Avondmaal. De erfgraaf en de erfgravln van Erbach waren In de Duitsche Kerk onder de prediking van ds. Quandt, Door mevrouw de weduwe dr. A. R. Ruitenschild, geb. Gerlings, te Utrecht, zyn ter plaatsing in het Gemeentemuseum in Den Haag ten geschenke aangeboden: lo. een album in blauw fluweel, gemonteerd met goud, waarop als medaillon de beeltenis van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, o. m. bevat tende een eigenhandig geschreven opdracht, geteekend: „Frederik, Pr. der Nederlanden, 20 September 1859", welk album werd ver eerd aan wyien dr. G. Ruitenschild, destyds Hofprediker te '«Gravenhage; 2o. e«ngouden medaille, door dr. G. Ruitenschild behaald in 1823. B. en WA. van Den Haag stellen voor het geschenk onder dankbetuiging te aanvaardea. Uit een mededeeling in „Het Volk" blykt, dat men van soc.-dem. zyde nadeeligo gevolgen voor de soo.-dem. propaganda on voor den heer Melchers persooniyk ducht van diens vertrek uit Leeuwarden naar Den Haag, maar dat dit Kamerlid zfln besluit handhaaft met het oog op den gezondheidstoestand van zyn vrouw. Ds. J. van Lonkhuyzen heeft op den Tweeden Paaschdag afscheid genomen van de Geref. Kerk te Wilnls on zal Zondag a. s. zyn intrede doen in de Geref. Kerk to Aar- landerveen, na bevestigd te zyn door ds. C. J. van Binsbergen, van Loosduinen. In de vacature by de Ned.-Herv. Kerk to Hoogeveen van ds. Van Heyningen Is beroepen ds. M. Jongebreur, te Jaarsveld. Aan den oollator, jhr. H. G. van Holtbe tot Echten, zyn ter electie aangeboden voor de tweede vacante predikantèplaats dr. Heems kerk, to Waarder, en C. J. Leonmans, te Zetten. Op Donderdag 10 April a. s. zal in de Noorderkork te Gouda een Ger, class, zendings dag worden gehouden. Ds. F. A. van der Heyden van Oudowater zal eon openingswoord, da. F. Sap van Gouda een slotwoord sproken. Verder zullen als sprekers optredends. H. J. Kouwenhovsn, van Lelden, met het onderwerp: „Hoe kan de zending het best door de Kerken worden behartigd?" en ds. P. J. W. Klaarha mer, van Utrecht, met het ondorworp„Kerk- formatie op Midden-Java." Door de hoofdbestuurders van do Unie van Christelijke Onderwijzers en Onderwij zeressen is aan de- ministers van binnon- landsche zaken en"financiën con adres ver zonden, waarin het volgende ge-zogd wordt: dat een jarenlange ervaring hun den droe- vigen toestand heeft doen kennen, waarin de meeste ondorwijzers aan de bijzondere scholen verkeeren ten opzichte van hun salaris dat zij mot blijdschap hebben kennis ge nomen van de verhooging der rijksbijdrage voor de bijzondere scholen, bedoeld in arti kel 64bi8 sub 14 van de wet op het lager onderwijs; dat de vorige regeoring die verhoogde rijksbijdrage toestond mede ter verbetering van de salarissen der onderwijzers; dat Uwe Excellentie in de verccnigde zit ting der Staten-Generaal op Zaterdag 14 September 1901 uitsprak, dat mede ter ver betering van de jaarweddon dor onderwij zers de bijdragen van het rijk zoo ten be hoeve van het openbaar als van het bijzon der onderwijs worden verhoogd; dat do meeste openbare onderwijzers hunne salarissen met 1 Januari 1902 aanmerkelijk hebben zien vermeerderen; dat de besturen van bovengenoemde bij zondere scholen eerst in den loop van 1903, in sommige provinciën niet voor Juni of Juli, de verhoogde uitkeering ontvangen; dat daardoor vele schoolbesturen indien zij daartoe genegen mochten zijn de ver hoogingen voor hunne onderwijzers niet vóór dien tijd kunnen doen ingaan; dat hierdoor de onderwijzers der bijzon dere scholen nog meer in hun salaris ten achter staan bij de openbaro onderwijzers, dan tot nu toe het geval was dat zij om al dezo redenen bescheiden, doch met krachtigon aandrang zich tot Uwe Excellentio wenden met het verzoek de wijze van uitbetaling van de rijksbijdrage, zoo lang het huidige ondorsteuningsstelscl be staat, voor het bijzonder onderwijs zoodanig te willen regelon, dat do uitkeering plaats hebbe in twee of vier termijnen, of op zulk een wijze, dat aan het bezwaar van het thans geldende stelsel worde tegemoetgekomen. Het bypost- en telegraafkantoor op Het Loo zal, met Ingang van 6 April aanstaande, op Zon- en feestdagen voor het publiek verkeer geopend zyn van 8.50 uur 's voor- tot 2.20 uren 's namiddags. In het gesticht „Eudokia" te Rotterdam Is op 60-jarigen leeftyd overleden de hoer D. K. Wielenga, hoogloeraar aan de theologi sche school te Kampen. Men schryft uit Rome aan „Het Cen trum „Na reeds eenlge malen door kardinaal Rampolla te zyn ontvangen, la mgr. dr. Schaepman in den morgen van 16 Maart half- twaalf door Z. H. den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. De H. Vader heeft zich geruimen tyd met hem ondorhouden. De gezondheid van den Paus Is buitengemeen goed.1; Generaal Booth zal binnenkort Nederland weer bezoeken on tal van byeenkomsten van het Leger des Hells lelden, o. a. 12 en 13 April te Amsterdam In het Paleis voor Volksviyt, 14 April te 's-Gravenhage, 15 April te Leiden, 16 April te Utrecht 's middags, id. 16 April 'a avonds weer te Amsterdam in het Concert gebouw, 17 April te Dordrecht, 18 April te Haarlem, 19, 20 en 21 April te Rotterdam, 22 April te Groningen, 28 April te Zwolle, 24 April te Deventer, des middags en den zelfden dag 'e avonds te Arnhem, 25 April te Schiedam. In elk dezer plaatsen zal de heer Booth een lezing houden over het onderwerp „Wat myn leven leert." De heer F. Bartelink, ictpeclour van de registratie te Deventer, is aangowezen voor de waarneming der betrekking van adminls trateur der üoanción in de kolonio Curasao voor den tyd van een jaar of langer, To Wageningen is overleden de heer J. A. Quack, gepens. kapitein van het O.-I. legor, ridder in de Militaire Willemsorde. Hr. Ms. fregat „Tromp", onder bovel van den kapitein tor zee J. E. Sickens, is 2S Maar' van Colombo vertrokken. De 2de luit. von Schmidt auf Altenstac't, van het lste reg. huzaren, wordt, mot ingang van 1 April, op zUn aanvrage overgeplaai it by het 8de regiment huzaren te 's-Gravon- hage. Van het 7de reg. inf. zyu van de lichting 1902 reeds 110 miliciens ingevolge artiiel 100 der Militlewet door Godoputeordo Staten ontslagen en naar hun haardsteden terugge zonden wegens lichaamsgebreken. Nog een partij. „Do „Standaard" heeft cenigen tijd geloden reeds melding go- maakt van eon door dr. Ph. J. Hocdemakor gedane oproeping tot een samenkomen vaa „voorstandcra van do Christelijk Histori sche, d. i. Nationale, d. i. Pro leste ntscho, d i. Hervormde, d.i. in do Heilige Schrift naar de opvatting dor Hervormde belijde nis wortelende beginselen op staatkundig terrein." De bedoeling was: onderlinge be spreking en vaststelling van de beginselen, die de politieke godragslijn van dc20 „Ohris- tolijk-Historischon" bepalen. Thans verneemt gonoemd blad, dat do sa menkomst ia bepaald op 25 April o. k. in het gebouw Irene to Utrecht. Het aantal auhaesios van hen, die verhin derd waren don 2lsten April tegenwoordig te zijn of de hoop uitsprakon, dat do ver gadering in dezelfde week mocht gehouden worden, waarin ook de predikantenvergade- ring en die van do ambtsdragers vallen, maakte dit uitstel gcwenscht. Intu8schen zal nu op den aanvankelijk voorgenomen dag, 2 April o. k., te Utrecht ter betere voorboreiding cene voorloopigc bijeenkomst worden gehouden, waar toegang hebben degenen, die schriftelijk hun instem ming betuigden of daartoe hun wonscb aan dr. Ph. J. Hocdcmaker te kennen mochten geven. Die bijeenkomst zal in hoofdzaak dienen ter bespreking on vaststelling van de op don 2ó8ten April to behandelen agenda, met het oog op een practisch resultaat. Doch nu reeds wordt medegedeeld, dat do volgendo vragen zullen besproken moeten worden 1. Waar ligt liet kenmerkend onderscheid tusschen de politieke partijen on fracties, waarin ons christenvolk uiteengaat? 2. Is samensmelting of samenwerking dior fracties mogelijk of gcwenscht? 3. Moet de eenheid der natie, om het ver schil in godsdienstige belijdenis, al of niet worden prijsgegovon? 4. Moet die eenheid worden gevonden in een christendom boven geloofsverdeeldheid, of in ceno positiovo belijdenis7 5. Welke beginselen vallen op liet stand punt van de belijdenis der Hervormde kerk voor de politieke actie van cbrist. bist. zijde af te leiden; en hoe moeten zij in de practijk worden toegepast? Dezo bijeenkomst, eveneens in het gebouw „Irene" te houden, zal precies to 11 uren '8 morgens aanvangen, daar to 2.30 gesloten moet worden, met het oog op een daarna met anderen te houden besproking owr de re organisatie. Het oorlogsschip „SommelsdUk," com mandant de kapitein ter zee Snethlage, van Curasao naar Nederland, Is gistormorgon to 6 uur Dungeness gepasseerd. Op plechtige wyze is gisteren de hoer J. B. Wynkoop In de hoofdsynagogo te Amers foort geïnstalleerd als opper-rabbyn In 't rossort. Sedert 1856 word het oppor-rabbinaat in het ressort interimair waargenomen. Hot stoomschip r Admiral" (thuisreis) vertrok 28 Maart van Lissabon do „Apolda", van Java naar Amsterdam, passeordo 30 Maart Suez; de „Aurora" arriveerde 80 Maart van Amsterdam te Kopenhagen; de „llerzog" (uitreis) vertrok 28 Maart van Kaapstad; da „Idomeneus" arriveerde 30 Maart van Ponang te Amsterdam; de „Kanzier" (uitreis) arri veerde 29 Maait te Delagoabaaido „Koning Willem II", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 80 Maart te Southampton; de „Krónprinz" (thuisreis) vertrok 29 Maart van Zanzibar; de „Kurfürst" (uitreis) vertrok 28 Maart van Napels; de „Lawoe", van Rotter dam naar Java, passeerde 29 Maart Sagres; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 31 Maart Ouessant; de „Priam," van Java naar Amsterdam, passoerde 29 Maart Suez; de „Prins Willem V" arriveerde 81 Maart van Suriname te Amsterdam; de „Rotterdam" arriveerde 30 Maart van Rotter dam te Nleuw-York; de „Sloterdyk", van Newport-News, is 30 Maart Lizard gepasseerd; do „Soerabala", van Rotterdam naar Java, passeerde 29 Maart Gibraltar; de „Soestdyk", van Newport-News naar Amsterdam, is 31 Maart Prawlepoint gepasseerd; do „Gouver neur" (uitreis) passeerdo 28 Maart Aden,) de „Myrmtdon", van Amsterdam en Liverpool naar Batavia, passeerde 28 Maart Gibraltar;

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1