Het goedkoopste en soliedste adres Mans-, Jongens- en Kinderkleederen H. I. KORT, Aankomeling. AANBESTEDING. Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg. H OVERIJSELSOHE HYPOTHEEKBANK. LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 29 MAART. - VIERDE BLAD. Burgerlijke Stand. Vervolg Advertentiën. VOOR JS EN BLIJFT liet t>elten<le Volkskleedermagazijn No. 12913 Arnio 1902. Vervroegde Winkelsluiting. Van andere Ilollandsche gemeenten uit la de beweging voer vervroegde winkelsluiting ;ook naar Lelden overgeslagen. Hoewel het 'Verlangen er naar wol het sterkst zal spreken by het winkelpersoneel zelf, is de stoot er toe niet van hen uitgegaan. Dit waê ook niet te verwachten. De winkelbedienden zjjn in onze Btad niet georganiseerd en de eenling roept niet licht een stedeiyko beweging in het leven. Misschien vinden belanghebbenden in deze beweging aanleiding zich aaneen te sluiten, wat al iets gewonnen zoude zyn. Nu konden de winkelbedienden zeiven niet veel gewicht in de schaal leggen. De Afdeeling Leiden van het Ned. "VVork- lieden-Verbond nam het initiatief. Daarby sloten zich aan do Afdeelingen van den „R.-K. Volksbond", „Patrimonuim" en de „Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden", benevens de Leid6cbo Bestuurdersbond en do Vereem- ging „Leidens Belang", waartoe o. a. veel Winkelhouders behooren. Uit de besturen dezer vereenigingen ia een permanent comité benoemd van drie personen, dat voeling tracht te houden met de leiders der beweging in andere plaatsen, maar ook •n vooral propaganda voor het denkbeeld zal maken in de stad zelve. Eerstdaags zal vanwege het Comité in een openbare vergadering een spreker optreden om warmte te wekken, ook door wrijving van gedachten, want de tegenstanders zullen er hun bezwaren mede te berde kunnen brengen. Reeds hebben onze lezers voor- en tegen standers aan het woord gezien, al schijnt het dat men elkander wederkeerig meer verbittert dan overtuigt. Wy meenen daarom een goed werk te verrichton over do quaestie een kalm woord In het midden te brengen. Met dezo materie zyn veler belangen gemoeid. Allereerst en allermeest die van hen, waarom de beweging op 'fc getouw gezet is, het winkelpersoneel zelf. Daarna komen in aanmerking de belangen hunner patroons, de winkelhouders. Zelfs de gemeento als leverancier8ier van gas is belang hebbende, al kan zy in ons betoog buiten beschouwing blijven. Eindeiyk moet in dit verband genoemd worden het publiek; men weet publiek laat glch in dergelyke zaken duchtig gelden. Liepen nu aller belangen 6amen niet dat der bedienden, zoo kon or geen verschil bestaan ©n slechts eleur en gewoonte zouden den maatregel kunnen tegenhouden. liet Lwistgo- schryf over dit onderwerp in den laatsten tyd gevoerd, heeft echter geleerd dat althans in echyn do belangen botsen. Laat ons het vraagstuk eens uit onderschei den oogpunt bezien, om daarna onze slotsom ©p te maken. Voor het personeel is een vervroegde win kelsluiting zeker zeer aan te bevelen, Diet het minst als eon gezondheidsmaatregel. Een dagtaak van 14 uren, zonder behoor- lyken tyd voor eten en drinken, meestal staande doorgebracht, moet moordend werken, op het gestel het moest, maar niet alleen op dat van het vrouweiyk personeel. Van 's morgens acht uren tot 'a avonds tien uren ofhalfelfin *t getouw te zyn, dag uit dag in dikwyis zon der behooriyko Zondagsrust is op den duur riet vol te houden. Winkelbedienden zyn dan ook gemeeniyk vroeg oud. Zenuwlydon komt dikwyis voor en het vrouweiyk personeel vooral lydt veel aan onderbulkskwalen, ver oorzaakt door het aanhoudend staan. Als de doctoren maar eens wilden spreken! De arbeid is ook geestdoodend. Moe of niet moe, er toe gestemd of niet, altyd en jegens iedereen moet men vriendeiyk, beleefd en voor komend zyn, onbeleefdheden, lompheden zelfs met gelatenheid verdragen. Met onuit- putteiyk geduld eo tot vervelens toe laten kyken, aanpryzen, als een molenpaard immer hetzelfde. Waar men voor verschillende vakken en betrekkingen invoert een maximalen arbeids dag, daar schynt dit ons voor deze cate gorie van personen ook dringend noodig te zyn. Men komt aandragen met de vreös dat de arme bedienden hun sober toegemeten viye avonduurtjes verkeerd zullen besteden. Alsof het zulk slecht volk ware! Wy veroorloven ons de meening dat korter arbeidsdag en meer vrye tyd integendeel een ontwikkelenden en veredelenden invloed zullen hebben. Indien de vervroegde sluiting niet gepaard behoeft to gaan met loonsvermindering, heeft zy voor hot personeel geen enkele schaduwzyde. Maar nu de patroons. Sluiten wy de groote zaken, waarin de patroon niet geregeld mee werkt, uit, dan hebben de neringdoenden zeiven ook een slavig leven. De concurrentie dwingt hen van den morgen tot den avond er by te zyn en daarna moeten ze nog dikwyis het hoofd breken met boekhouden of opnemen van do kas. Inderdaad voor hen zou een uur vroeger 6luiten volstrekt geen overbodige weelde zyn. Doch de stryd om het bestaan eischt groote krachtsinspanning en wanneer het bestaan met oen extra uur arbeids kan worden ver kregen of verzekerd, wie zou zoo een langen dag, al bleef hy de noodzakeiykhoid betreuren, niet kunnen billijken, Maar zoo staan do zaken niet.'Onze stad tolt een zeker aantal inwoners, te zamen vertegenwoordigend een zekere hoeveelheid koopkracht. Of die koopkracht zich nu moet verdoelen over 14, 13 of 12 uren per dag, veiandert aan dio hoeveelheid niet. Er zal en er moet in een korter aantal evenveel worden verkocht als in een langeren dag. Wat Yan buiten uit do stad wordt betrokken, behoeft niet in onze beschouwing te worden opge nomen, omdat deze inkoopen byna zonder-een enkele uilzondering op den dag geschieden, althans niet op het late avonduur. De drukte van het laatste uur zou by toepassing van eeu verkorten dag over de andero uien moeten worden verdeeld, doch deze zou don arbeid in de meeste gevallen wel niet in die mate verzwaren dat het personoel zou moeten wórden versterkt. En waar dit niet het geval is, daar kunnen wy niet inzien dat de voor gestelde maatregel ©enig stoffeiyk nadeel aan de neringdoenden zou berokkenen. Integendeel, er zou nog een niet te vor- smaden voordeeltje mede behaald worden ten gevolge van verminderd gasverbruik en minder lange verwarming gedurende don winter. Hieraan paart zich het niet in cyfers uit te drukken, doch veel grooter zedeiyk voor deel gelegen In meerdere rust en moer hui selijk samenleven. Wanneer de winkoletand zyn belang wel inziet, zal by zich tegen de beweging niet vyandelyk betoonen, maar haar steunen. Er rest ons thans nog het vraagstuk te beschouwen uit het oogpunt van het openbaar belang. Wat lal het publiek er van zeggen? Dank zy de steeds toenemende concurrentie ls het publiek verwend en veeleischend ge worden. Of wy komen op tyd of te ontyde, de winkelier^moet altyd klaar staan. Staat de een op zyn recht, een ander geeft wel toe en men gaat daar heen. Zoo heeft de sterke mededinging den winkelstand schier slaaf ge maakt van het publiek. Er zouden dan ook, vooral in het eerst, velen onder onze stadgenooten zyn, die over den maatregel klaagden. Doch by algemeene of zoo goed als algemeens door voering een enkele uitzondering kan geen kwaad zou men zich spoedig In de ver andering schikken en er vrede mee hebben. Steeds menigvuldiger worjien de klachten over de zenuwachtige gejaagdheid van onzen tyd, als gevolg van een van de natuur af- wykende leefwyze. Welnu, daartoe heeft niet het-^ minst meegewerkt het averechtsch streven om van den nacht den dag te maken. De wyze les uit hot schoolboekje van voor een dertig jaar: Vroeg op en vroeg naar bed, Dat la de grootste pret" hebben wy vrywel in den wind geslagen en tot een bespotting gemaakt. Maar eene beweging als die van ver vroegde winkelsluiting wyst er op, dat men terugwil naar den goeden ouden leefregel. Het zal een „doode boel" op straat zyn, klaagt men. Maar als we op straat niet noodig hebben, wat hindert het ons danl Wy biyven immers, waar wy behooren te zyn in de avonduren na volbrachte dagtaak: in den hulselyken kring, 't Moge na negen uren stil zyn en doodsch langs de straten, wat nood als 't binnenskamers ipaar gezellig Is en goed. Daar zyn de uitgangen ook des maatschappelyken levens. Vervroegdo winkel sluiting Is een sociaal belang. Zullen wy met de toepassing wachten, totdat straks de wet haar gebiedend voorschrift? Ons dunkt dat moest niet wezen. Laten de winkelhouders, groot en klein, als vrye man nen, uit vrye beweging beginnen op een niet te ver verwyderd tydstlp om negen uren in den avond hun winkels te sluiten. Zl) zullen zich in hun zaak niet benadeeld zien, aan hun ondergeschikten een weldaad bewyzen en handelen in hun eigen en in hot algemeen belang. Alkoniade. De RUksbydrage in de kosten van het openbaar lager onderwijs, art. 45 der Wet, is voor dezo gemeente voor 1902 bepaald op t 3695. Het door den gemeenteraad vastgesteld kohier van den hoofdeiyken omslag voor 1902 bevat 492 aanslagen tot een bedrag van f 3162.22®dat wegens de honden-belasting is groot f 218, voor 67 honden 1ste klasse a f 2, en 84 honden 2do klasse a 1. De rekening over 1901 van het Algemeen Bui gerlijk Armbestuur van Alkemade bedraagt aan ontvangsten /'13 375, uitgaven ƒ6.02, batig saldo 6.75s; die van het bestuur der gemeente-armen van Rypwetering, aan inkom sten f 2528.97, uitgaven f 1317.19, goed slot f 1211.78; van Vrye- en Lago Boekhorst aan ontvangsten /"8S3.38, uitgaven 511.73, goed slot 321.65. Bodegraven. Het getal leerlingen op de openbare school A, alhier, zal met 1 April a. s. 253 bedragen. Haarlemmermeer. Ter mogeiyke herken ning van het uit de Ringvaart dezer ge meente nabij het fort De Liefde opgehaalde lijk van een onbekend manspersoon, vervoeg de zioh in den middag van den 28sten de zer te Hoofddorp, J. A. de Haas, stukadoor wonende tc Amsterdam. Deze persoon her kende het lijk onmiddellijk als dat van zijn broeder Eliza Hendrik de Haas, oud 41 jaren, mede stukadoor en te Amsterdam woonachtigs Palmstraat 10. Den 28sten Febr. dus precies een maand geleden, verliet hij zijn vrouw en 6 nog jeugdige kinderen in een goede verstandhouding, mot het doel om naar Haarlem te gaan, doch hij keerde sedert niet in de woning terug. Het gezin van den ongelukkige verkeerde door armoe de reeds lang in een diep beklagenswaardi- gen toestand, en het vermoeden, dat de man, door die armoede gedreven, zich van het leven heeft beroofd, wordt daardoor des te meer gesterkt. Men blijft evenwel nog steeds in gissingen verdiept, dat geen kleeding op het lijk werd gevonden. De overledene werkte met zijn broeder bij een en denzelfden patroon, doch bleef niet geregeld aan het werk, daar hij veelal door onaangenaamheden met zijn patroon, van het werk liep, cn dan souls weken achtereen niets verdiende. De teraardebestelling had nog dcDzelfden middag plaats. Op het daartoe door het bestuur der school voor Gereformeerd onderwijs te Nieuw-Vennep ingediend verzoekschrift, beeloot het bestuur dezer gemeente, ook in die school gelegenheid te geven tot koste- looze vaccinatie. Voor belanghebbende ouders, die in de om geving van gemelde sohool en van de bijzon dere school aan den Aalsmeerderweg wonen en die hun kinderen wensohen te doen vac cineeren, zal bedoelde regeling een groot ge mak opleveren. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres voor do school No. I ko men voor: lo. mej. P. M. Bogacrd te Nu- mansdorp, 2o. mej. J. S. Hermes te Hil versum, 3o. mej. M. K. Witte te Koog op Teasel. Op die voor onderwijzer aan dc sohool No. X: de heeren lo. J. Rcnaud te Voorburg, 2o. J. van Zuiden te Hoogevecn, 3o. A. van Vuuro te Oostzaan, en op dio voor onderwijzeres aan do school X: lo. mej. S. J. Hommes tc Bolsward, 2o. mej. M. K. Witte te Koog op Teasel, 3o. mej. M. Leering te Zuidland. Katwtyk. De bouw voor het hoofdgebouw ten behoeve der Nederlandsche Vlsschery- tentoonstelling, die hier dezen zomer zal worden gehouden, is voor f 4500 in huur gegund san den heer J.|A. de Rest. Reeds zyn verschillende belangryke toezeg gingen voor de tentoonstelling geschied en komen deze nog dageiyks In, ook van schil deryen van eerste meesters, mede op het zeewezen betrekking hebbende. Al is de Nederlandsche vlsschery niet zoo in aanzien als do landbouw, toch zal men zyn best doen en „alles" inspannen, dit nederige volksbe- dryf tot meer aanzien te brengen. NoordwUk. Wegens toenomond aantal leerlingen zal by den aanvang van het nieuwe leerjaar (1 Mei a. s.) aan de par. jongens school alhier een vierde ondenvy'zoi worden aangestold. Oegstgeost. De "kiezeraiyst, zooale die op 22 Maart voor het jaar 1902/1903 is vast gesteld en tot 21 April ter visie ligt, bevat 372 namen, nl. 372 kiezers voor de Tweede Kamer, 371 voor de Provinciale Staten en 331 voor den Gemeenteraad, 53 personen werden om verschillende redenen afgevoerd, terwyi 56 personen er voor het eerst op worden gebracht. Rljnsburg. De heer M. de H. alhier, heeft 6 kippen, die bepaald goed met den tyd raoegaan, ten minste zy schijnen 2eer goed te weten dat tegen Paschen nog meer eieren Yan haar gevergd worden dan anders. Jndrie dagen legden deze kakelaars 21 eieren, een getal dat zeker buitengewoon genoemd mag worden. Maandag, 2don Paaschdag, zal deGoreform. Zsngvereeniglng „De Lofstem" baar jaariyk- sche uitvoering geven In het kerkgebouw der Gereform. Gemeente. Het programma, dat 16 nummers bevat, belooft een genotvollen avond. Een groote opkomst-zal natuuriyk den leden, die gedurende een jaar met zooveel inspanning zich voor dezen avond oefenden, zeer aangenaam zyn. In een vergadering van de Plaatselyke Vereenlging ter bevordering van de bloem bollenteelt is besloten een groene veiling te houden onder directie van de heeren A. de Mooy Jr. en A. v. d. Eykel Johz. Er zullen een 700 nummers worden geveild; tot toe ziener by het nummeren werd aangewezen het bestuurslid N. Noort. -Vfoubrugge. Aan het einde derVrydag- avond gehouden godsdienstoefening doeldo ds. La Grand tot groot genoegen der Gemeento, zyn gehoor mede, voor het beroep naar Numans- dorp te hebben bedankt. Den geachten leeraar, dien men noode zou hebben zien heengaan, werd door de Gemeente staande toogezongeu de bekende zegenbede, vervat in Psalm 134: 3, waarvoor Z.weloerw., door dio attentie aangedaan, harteiyk dank zoi. Ten Raadhuize bestaat gelegenheid tot koetelooze vaccinatie op Dinsdag 1 April a. s. 's nam. te haiftwee, en te koogmade in het lokaal der op. lagere school op Woensdag 2 April d. a. v., 's voorm. halftwaaif. Lisse. Biykons de vastgestelde Kiezersiyst voor het jaar 1902—1903 bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer en de Provin ciale Staten 715, t. w.612 belastingkiezers, 41 woningkiezers, 391oonkiezors, 16 inwonende zoons, 5 spaarbankkiezers, 2 examonkiezers. Het aantal kiezers voor don gemeenteraad bedraagt 616. In bet vorige jaar waren deze cyfers res- pectievelyk 707, 704 en 591. De Gemeenteraad vergadert op Woens dag 2 April a. s., des namiddags te 2 urei. Punten van behandeling zynlo Ingekomen stukken. 2o. Contract Tolephoon. Bassenlieiiu. De op 22 Maart 11. vastge stelde kiezorslyst geeft aan 345 kiezers voor de Tweede Kamer, 344 voor de Provinciale Staten en 310 voor den gemeenteraad. Het aantal van de jyat afgevoerde kiezers bedraagt 41 en dat der nieuwe kiezers 50. Voor de betrekking van onderwyzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school alhier hebben zich vyf sollici tanten aangemeld. Er doet zich hier weder een geval van typhus voor. JLoop der bevolking in «I© gemeente Voorhout gedurende het jaar 11)01. Aantal inwoners op 1 Januari 1901: 902 mannen en 678 vrouwen, totaal 1580. De bevolking vermeerderde door geboorten met: 27 mannen en 31 vrouwen, totaal 58, door veetiging met: 63 mannen on 22 vrouwen, totaal 85. Te zamen 992 mannen on 731 vrouwen, totaal 1728. De bevolking vermin derde door overly den met: 16 mannen en 8 vrouwen, totaal 23, door vertrek met: 91 mannen en 28 vrouwen, totaal 119, gelieele vermindering 106 mannen en 36 vrouwen, totaal 142. Zoodat het aantal inwoners op 1 Januari 1902 bedraagt: 886 mannen en 695 vrouwen, totaal 1581. KATWIJK. G eb o i on: Dicna, D. van G. Ouwehand en M. de Beat. Jacob, Z van K. Paap en A. van Rijn. Nicolaas, Z. van E. van der Gugten en J. van der Does. Gehuwd: A. C. Wassenaar jro. on J. Ouwe hand jd. LISSE. Geboren: Pieternella, D. van I'. Mgnders en H. Nijhuis. Johapnes Adrianus, Z. van W. F. Veldhoven en M. El loring. Jozef Jacobus, Z van N. Dames on A. M. Kieft. Anna Josephina, D. van G. J. Scheenaard en A. van Zeist. Overleden: Cornelia Kulk 3 m. Apolonia Maria van Schooten 1 m. NOORD WIJKEU HOUT. Geboren: Cornelia Th., D. vau E. Bakker en^ A. M v„ d. Vcldt. Johannes, Z. van G. v. d. Slot en A. Broekhof. Wilhelmus, Z. van C. Zuiderduiu on A. vau den Berg. Johanna C-, D. van J. Spigt en C. Zonneveld. Overleden; A. Wynands, echtg. van K. de Kan, 47 j. NOORD WIJK. Geboren: Leendert, Z. van P. Plug en A. C. Hazenoot. Pietertjo, D. van J. Sprang en E. de Heus. Adam, Z. van P. Wynands en Th. Steenvoorden. Cornells Joseph, Z van L. Hoogeveen en J. M. v. d. Poel. Adrians, D. van W. Onderwator en M. Bedijn. Jacobo, D. van K. P. Hazenoot en J. J. PJug. Franoiscus Martinus Maria, D. van M. M. Fornara on Chr. M. A. van der Voorden. Ondertrouwd: Hendrik Hasper 23 j. en Geertje de Bes 27 j. Overleden: Jan van der Zalm 76 j., wedr. van Maria van Dam. RIJNSBURG. Geboren: Cornelia, Z. van IJ. van Duijn en C. Kromhout. Adrianus, Z. van J. Hogewoning en G. van Kraliogon. Overleden: Jan Dirk 13 w., Z. van J. Minnee en M. van Delft. SASSENHEIM. Geboren: Johannes Ni colaas, Z. van A. J. Verkley on C. M, B. Verdegaal. OverledenL. Bouwmeester, Z. van J. Bouwmeester eo G. Ciggaru 8 in. Ondertrouwd- A. 1'. J A. Verschoor jm. 29 j. en J. S. Vlasveld jd. 22 j. Yleescliliouwer, Vrouwo- steeg 5, vraagt een Adres: J. C. KORT, Haar- lemmerstr. 122. 3052 Op Donderdag den lOden April 1902, des nam. te één nnr, zal in het Café „Den Burcht" te Leiden, worden AANBESTEED; Het houwen Tan ZES HOON HUIZEN aan dc Eerste slraat van Vree wijk tc Leiden, Aanwyzing op Vrydag 4 April 1902, des voorm. to 11 uren. Bestek en teekening liggen tor inzage in bovengenoemd Café, en zyn aldaar verkrygbaar togen betaling van ƒ1.— per stel. Inlichtingen worden verstrekt door den Architect B. E. SPIJKER Azn 80C9 22 Oude Vest 39. „DeStadParijs",! Gevestigd tc: Deventer, Keizerstraat 2, Telefoon No. f>2. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 22 Januari 1902. Volteekend maatschappelijk kapitaal f 1,000,000, waarop 19 pGI. gestort Bestuur. Commissarissen. G. BIRNIE, te Deventer, Voorzitter. A. H. SERVATIUS, Wethouder der gemeente Voorst te Terwolde, Vice-Voorzitter. Mr. H. CROMMELIN, Burgemeester der gemeente Voorst, te Twello, Secretaris G. W. A. W. Baron VAN DER FELTZ, Burgmeester der gemeente Kist. P. D. FONTEIN, Houthandelaar, te Harlingen. G. J. JANNINK, Fabrikant cn lid der Prov. Staten van Overijsel, te Goor. J. C. KOOPMAN, te Amsterdam. H. LEDEBOER, Bankier, te Almelo. W. STORK, Fabrikant, te Hengelo. H. VERPLOEGH, Gep. Luitenant-Kolonel, te Amsterdam. J. F. VLEKKE, Directeur der Oud-Gastelschs Beelrcortelsuikcrfabriek, 'e Oud-Gastel. Baad van Toezicht: J. G. BESIER, Ontvanger der gemeente Voorst, te Wilp. Mr. E. B. B. TEN CATE, te Almelo. Mr. S. VAN DELDEN Pzo., Griffier van het Kantongerecht en Lid der Prov. Stalen van Overijselte Deventer. Directeuren Mr. J. P. S. GUALTHERIE VAN WEEZEL en Mr. J. C. KAKEBEEKE. De Bank sluit Lceulngcu ondor eerste Hypothecair vei band op onroerende goederen binnen het Ryk in Europa, op nader overeen to komen voorwaarden en geeft 4 pCt. pandbrieven uit tegen den koers van 99£ pCt., in stukken van 1000, f 500 en f 100. Coupons betaalbaar 1 Januari on 1 Juli. Verdere inlichtingen wordon gaarne verstrekt door den Hoer P. F. I ROLL4NDET, Vertegenwoordiger te Leiden en door de DIRECTIE. Pandbrieven verkrygbaar te Leiden by de Rijnlandse lie ït;*. -k- vereoniging F. F. IV. HEI NTS A Co. 305

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 13