Burgerl. Stand van Leiden. De Oorlog in Zuid-Afrika. Aeademienieuws, gisterochtend hebben, op last van den com missaris van politie, den heer J. Don, eenlge rechercheurs de slooten op de wellanden, waar de Jongen gewoon was te spelen, afgedregd, met het gevolg, dat gistermiddag te 12 uren zyn lyk uit de Middel-Wetering, een anderhalve meter breeds sloot, werd opgehaald. Teekenen van gepleegd geweld *ljn niet waargenomen, zoodat het kind zeer waarschijnlijk spelende te water geraakt en verdronken is. Het lijkje is naar de ouderlijke woning vervoerd. Toe jongens van de hoog ere burgerschool met 3-jarigen cursus te Rotter dam wareu op het Van Alkemadeplein in onderhandeling over den verkoop van een zakrevolvertje. Geen hunner wist dat het goladen was on toen de kooper het wapentje probeeren zou, ging het af en hot kogeltje drong door do kleeding van een handels reiziger, die op een 20 pas afstand stond. Met een huldwonde kwam de getroffene vrij. Het revolvertje is ln beslag genomen en gedeponeerd op het politiebureel in de Meer mansstraat. In het laatst van Februari von den twee spoorwegarbeiders dicht by het station Buitenpost een paar patrijzen, die zich hadden doodgevlogen tegen de telegraaf draden. Zy namen ze mse en ln den trein vertelde een huDner heel argeloos, welk gelukje ze gehad hadden. Een hunner ver toonde den vogel. Twee marechaussees in politiek ln den trein aanwezig verbali seerden dön arbeldei wegens vervoer van wild in gesloten jachttijd. De zaak heeft nu gediend voor den kanton rechter. De marechaussees, die uit Assen moesten komen, kregen ieder f 7 getuigen- gold en de elsch tegen den arbeider ls f 1 boete of 1 dag hechtenis. Die ééne patrijs die zich doodvloog kost dus het rijk minstens f 13. Een Boer uit de omstreken Qor- kum verkocht gisteren op de Veemarkt te Rotterdam aan een commissionair van den veehandelaar Zuidmeer uit de Hugo de Groot straat 7 nuchtere kalveren tegen f 8 per stuk. Als gebruikelijk gaf de commissionair aan den verkooper een bon voor den verkoop van 7 kalveren tegen fö per stuk; het geld >on ten kantore van den heer Zuidmeer ont vangen worden. De boer ging naar dat kan- loor, doch zette vóór het cijfer 7 een 1, welke vervalsching tengevolge had dat hem op het kantoor f 136 werd uitbetaald voor den ver koop van 17 kalveren lnplaats van f 66 voor 7 kalveren. De boer, wlen alzoo valscheljjk f 8u te veel werd uitbetaald, maakte zich uit de voeten. Te öneek werden Dinsdag aan gevoerd 800 kievitseieren; prijzen 66a60cta. per stuk. Te Oosterdyk, niet verre van Dirk8horn, zijn afgebrand de woningen van 'IJ. Slot en twee anderen. Een paar runderen (kwamen ln de vlammen om. Oorzaak onbekend. Twee gezinnen waren verzekerd, óón niet. Ondernemende visschera. Als een merkwaardige gebeurtenis in do Hol- landsche beugvisscherd meldt men aan „Het Vad.", dat twee sloepen uit MlddeJharois, onder een Engelsche loods, blJ IJsland gaan beugen. De groote schaaraohte aan kabeljauw op de Noordzee, waardoor de bekende HoJlandsche zoutevisch slechts in geringe hoeveelheid aan gevoerd kan worden, noodzaakt de visschera andere wateren op te zoeken. VerledoD jaur heeft de eerste Hollandache sloep by IJsland gebeugd: doch voornamoiyk door het Jate ver trek mislukte toen de proef. Het zou voor de zeil-beugers een uitkomst geven, Indien deze proef gelukte... Te Surhulstsrveenaterheide (Fr.) heoit een man zyne vrouw, van wie hy gescheiden leefde, met een mes niet minder dan 18 wonden aan rug en hals toegebracht. Haar toestand ls ernstig. De dader poogde daarna zelfmoord te plegen, wat verijdeld werd. Moer en meer verplaatst de export-slachtery van schapen en varkens in Friesland zich naar Harlingen. Vroeger vond 'men deze slageryen over het platteland ver spreid, allengs verdwynen deze en concen treert zich alles naar genoemde havenstad. Het biykt dat de 18 bestaande export- 'slageryen nog niet in de behoefte voorzien; do 14de zal er nu opgericht worden. Een hevige kruitontploffing heeft te Bingon de fabriek van Bretb u. Huss in puin gelegd. Een dienstbode is het eenige slachtoffer, maar in het plaatsje zelf ;is nogal wat schade aangericht, zoo aam het stationgebouw, aan een schip dat van de an kers werd geslagen en een ander dat juist voorbij voer. In Rudesheim heeft men den schok zelfs waargenomen. De scha/de wordt op eenigc honderdduizenden marken ge schat. Men meent, dat er van een aanslag sprako is. Uit de jongste opgaaf van den onderkoning van Britsch-Indic blijkt, dat daar nog 392,000 menschcn van overheids wege onderstand ontvangen. BEVALLEN: A. Mulder geb. Verkaden Z. J. J. v. Houten geb. Gout Z. A. J.v Beusekom geb. Waldeck D. G. T. J. Cohen geb. Abaraan D A. de Nie geb. v. Duijvenbooden Z. bL Doom geb. Bardon Z. C. M. Verhaar geb. De Bruijn L). J. W. Moeoen geb. Neutebooin Z. C. -olienkeveld geb. v. Egmond D. 8. Buitolaar £eb. Voorbij Z. W. v. Vliet geb. v. d. Waals i. M. G. C. Anink geb. Hajjbers Z. L. v. Hooidonk geb. v. Herwijnen D. A. de Horn gei) hulk D. J Schouten geb. v. Wjjk Z. J J. L. v. \V\jk geb. Nollen Z. A. H Koehorst gob Zwarts D. H. Bodijn gob. Ie Nobel D. C. A. Broers geb. Veraohrageu D. C. Velt- huij-en geb Jougbloed Z. C. Ouwerkerk geb. Marijt D. C M. v. d. Lelie geb. Galjaard D. A. llanDaart geb. Neutebooin D. C. Heruer geb. v d Sluis D. H. G. Massaar geb. v. Weizen Z. K. Stol geb. Albert Z. JJ. C. Vreeburg fob. v. d I erg Z. M. de Ridder geb. v. Koperen J. de Graaf geb. Van der Keek D. S. J. E. Elandorbijn geb. Legeft D. A. D. C. Zwart geb. Prins Z. C. M. Meyers geb. Teljeur D. C. M. Zwetsloot geb. Slewe D, J. Tiouwee geb. Scbroet D. C. vao den Hoven geb. Wal- iaurt Z. 0. M. Zwart geb. Planje D. GEHUWD: J. H. A. Hazeajm. en E. M. van der Haas jd. J. C. van Hoogeveen jm. eu C. M. Verhoeven jd. A. Verbiest jtu. en H. Mark jd S. Laurier jm. en J. Riethoven jd. OVERLEDEN: G. M. la Lau geb. Kling D. levenl. J. O. v. Weerlee D. 9 m. C. Vreem W. 85 j. O. v. d. Weydsa D. 16 m. G. Col pa Favier W. 68 j. W. B. do 1* Bü« Z- 19 j. A. van der Pot M. 62 j. H. Buitelaar Z. 1 tl. 8. Bnitelaar geb. Voorbfj V. 82 j. M. de Leeuw Z. 9 m. C. Soaef geb De Jong W. 67 j. H. Smazen D. 9 m. E. Binnokamp D. 16 m. B. J. Maartenee D.8m. M. C. Devilee D. 7 m. J. Meyer M. 68 j. A. J. C. v. Honstede M 54 S. C. v. Loo geb. v. Leeuweu W. 62 j. J. J. Beekman Z. 7 m. N. van Leeuwen D. 2 j. A. Elion M. 61 j. C. Blans- jaar M. 84 j. CECIL RHODES. De man, die tijdens zijn leven zoo veelbe sproken, vaak beoordeeld en veroordeeld werd, is heengegaan. Gisteravond bereikte ons de telegraphische mededeeling, dat Cecil Rhodes niet meer tot de levenden behoort. Ree-de betrekkelijk lang vernam men berichten, die zulk een slot do den verwachten. Geboren den 5den Juli 1863 te Bishop Stortford in Herfordshire, waar zijn vader predikant was, was hij nog geen 60 jaren oud. Als jongeling van 17 jaar lijdende aan tering, begaf Cecil Rhodes zich met eenige shillings op zak naar Zuid-Afnka. Het kli maat. ig jZooaLg men weet. daar zeer gunstig voor hen die door deze kwaal zijn aange tast cn weldra mocht ook Rhodes de gun stige invloeden daarvan op zijn gestel be merken. Eenmaal hersteld, begon hij te wer ken met een ijver, waaraan hij thans groo- tendeels zijn fortuin heeft te danken. De mannen, die in Zuid-Afrika geld verdienen of liever maken, zijn zij, die geschiktheid heb ben om iedere gelegenheid die zioh voordoet aan te grijpen. De man, die buiten Zuid- Afrika in Europa er niet aan denkt iets te verdienen buiten het beroep of bedrijf dat door hem wordt uitgeoefend, zal in Zuid-Afrika alles aanpakken waarbij hij winst dacht te kunnen behalen. Geen onderneming, waaraan iets te ver dienen was, liet Rhodes in de eerste jaren loopen. Hij wilde rijk worden en geen gele genheid liet hij voorbijgaan. Wanneer een mijn was ondergeloopen, eloot hij eon con tract voor het leogpompen; hij leverde paar den of wagens o-f levensmiddelen ;hij werd zelfs ijsfabrikant voor de verfrissching van de dorstige mijnwerkers en ten bate van zijn eigen zak. En later, toen de dag kwam vcor groote re ondernemingen, rustte hij niet, voor hij het zoover gebracht had, dat hij het geld in de groote De-Beers-maat- sohappij kon besteden voor zijn denkbeelden. Dat hij, nu door den oorlog de mijnen niet bijzonder floreeren, o>k op ander ter rein zich trachtte schadeloos t© stellen is wel gebleken uit het zoogenaamde vleeschcon- tract-schandaal. Het blijkt nu toch dat de De-Beers-maatschappij daarin de hand heeft. Deze Maatschappij is toch de voor naamste der aandeelhouders van de maat schappij die zich gevormd heeft voor de le vering van vleesch in bussen aan het En gelsche leger. Iemand, die hein goed gekend heeft, vertelt, hoe Cecil Rhodes halve nach ten met Barnato op zat om hem over te halen voor zijn plannen. Ten slotte gaf Bar nato toe, zeggende: Sommige menschcn zijn hierop gesteld, anderen weer op iets andere. Gij hebt nu eenmaal uw idee gezet op het maken van een groot rijk. Wel, ik geloof dat wij het u moeten geven." Rhodes woonde don laatsten tijd te Groo te Schuur, het mooiste landgoed in geheel Zuid-Afrika. Van een huis van Cecil Rhodes kon men eigenlijk niet 6preken met betrekking tot Groote-Schuur. Veeleer moet het genoemd worden het hoofdkwartier van den Kaap- schcn Napoleon. Rhodes zelf had sterke Hollandsche sympathieën. De naam van zijn huis is Hollandsch, vroeger heette het „de Grange", doch zoodra het in zijn bezit kwam, herdoopte hij het. In het huis is de Hollandsche atmosfeer overheerschend. Overal is teakhout, dat de Hollanders in de vroegste tijden van het bestaan der kolonie invoerden, aanwezig en het wordt voor ver rotting bewaard door geregeld oliën, een methode die veel schuld had aan den groo- ten brand, die eenige jaren geleden zulk een schade aanrichtte aan Groote Schuur. Verder is het huis vol artikelen die een rijko Hollander ook verzamelt, zooals zeld zame ouderwetscho meubelen, prachtig vaat werk en hier en daar een oud kanon, dat dienst heeft gedaan in het een of ander merkwaardig gevecht in het verleden. Zij, die Cecil Rhodes konden, beweren dat Groote Schuur allcon bewezen heeft, dat er toch nog eenige gehechtheid in hem aanwe zig was. Moeielijk zou het ook zijn een plaats Lo vinden schilderachtiger gelegen dan Groote Schuur te Rondebosch, op de lagere hellin gen van den Tafelberg, ongeveer mijlen van Kaapstad. Ongeveer 1600 acres om Groote Schuur behoorden aan Cecil Rhodes en hij was reeds lang bezig er een open lucht-diergaarde van te maken. De beesten, die niet gevaarlijk zijn, loopen vrij rond, terwijl roofdieren hier en daar in kooien ziLcn opgesloten. Men zal zich nog herinne ren hoe hij een leeuw naar President Kru- ger to Pretoria zond kort voor het uitbre ken van den oorlog, en hoe die aan hem be hoorlijk werd teruggezonden, daar men niet van zijn geschonken gediend was. De tuinen zijn toegankelijk voor iedereen en zelfs zijn zij niet afgesloten van den open baren weg. Ook het huis staat voor den be zoeker open wanneer de bewoner afwezig is, en de man die het minst op Groote Schuur aanwezig was, was Cecil Rhodes. Zijn ruste- looze geest hield het nooit lang in een plaate uit en het beleg van Kimberley was een groote kwelling voor hem. De vertrekken, waarin Rhodes meestal verblijf hield, zijn de bibliotheek en de biljartkamer. Id de eerste worden de beroemde vertalin gen van de klassieke en oude boeken uit do Zuidaf rikaansche geschiedenis bewaard in de laatste de vlaggen en oude reliquieën, die dienden om hem te herinneren aan de on telbare ondernemingen, waaraan hij heeft deelgenomen. Onder deze zijn nu stukken van bommen van Long Cecil en de eerste 100 pondbom, die de Boeren in Kimberley schoten. Tegen de boekenkast kan men ook de vlag zien, die hij heeft laten ontwerpen voor de Kaapstad-C ai ro-roufce. Bij al zijn liefde voor Groote Schuur be zag Cecil Rhodes de hechte muren toch uit geen ander oogpunt dan uit dat van een metselaar. Hij wist dat zij gemaakt zijn van steen en speoie. Dit bleek duidelijk toen eenige jaren geleden eenige boomen moesten geplant worden. „Zet zo daar tegen den muur7', zei de eigenaar. „Maar dan kan de deur weldra niet meer open", gaf de tuin man in bedenking. Plaate de deur dan een paar meter verder," gelastte Rhodes, en zulks geschiedde. Zooals reeds gezegd, maakte Cecil Rho des zijn fortuin te Kimberley, waardoor het hem mogelijk was in zeker opzicht zijn droom van een Engelsch Zuid-Afrika te verwezen lijken. Wie zou, toen de jonge diamanthan delaar bezig was toezicht te houden op een troep in de mijnen werkende Kaffers, heb ben durven voorspellen dat hij eenmaal zulk een groote rol zou spelen in de toekomst van het land waarheen een gesohokto gewondheid hem gebracht had. Want dat is zeker dat in iedere belangrijke gebeurtenis van af het jaar 1890 tot 1899 Rhodes de hand heeft ge had. Hij bleef geregeld achter de schermen, maar hij ie het geweest die den inval van Jameson heeft voorbereid, en hij is het ge weest die den oorlog heeft uitgelokt. Dat deze echter zulk een keer zou nemen als ge schied is, beeft hij niet vermoed, zooals trou wens maar weinigen konden vermoeden. Een van de kenmerkende eigenschappen van dezen financier, den grootsten dien Zuid-Afrika heeft gekend, en wij willen ho pen voor de Boeren ook kennen zal, is wel, dat hij het geld alleen beschouwde als het middel om het doel te bereiken. Toen gene raal Gordon hem eens vertelde hoe hem door de Chineezen een kamer vol goud was aan geboden en hoe hij dit geweigerd had, merkte Rhodes op: Ik zou het hebben aangenomen cn indien zij mij meer hadden willen geven, nog meer. Het geeft niet of wij er al groote denkbeelden op na houden, indieD wij het geld niet hebben ze uit te voeren. Rhodes zag daafc-bij niet op eenige pon den. Kort nadat het beleg van Kimberley was opgeheven, reisde hij rond de Kaap naar Bei ra en route naar Rhodesia. Rho des wilde er zoo spoedig mogelijk zijn, maar het stoomschip, waarmede hij de reis maak te, moest te Delagoa-baai eenige goederen lossen. Rhodes wilde direct door en hij kreeg zijn zin, doch ten koste van 1200 pond. Als vele andere in hun soort groote man nen hechtte hij groote beteekenis aan het noodlot. Wanneer hij evenals zijn vriend ge neraal Gordon in gevaar was tusschen Kaf ferstammen, bekommerde hij zich nooit om zijn wapenen. Met een kleinen dolk in de hand betrad hij in 1896 het rebellenkamp van de Matabelen. Eenige dagen voor Kimberley'b onteet werd George Lobrom, de vervaardiger van „Long Cecil", het kanon dat gemaakt werd op kosten van Rhodes, door een bom gedood. Tot iemand, die wees op de ironie en het ongelukkige van diens dood, antwoordde Ce cil Rhodes: „Neen, het was geen ongeluk." Daarop vertelde hij, hoe hij gezien had, dat Labrom ln twee dagen driemaal als door een wonder aan den dood was ontsnapt en hij voegde er bij: „Gij ziet, het moest zoo zijn. Wat kan je doen, als een man dagen achter een achtervolgd wordt E' Voor hen, die een sohets of een foto van hem wilden maken, had Rhodes één voor waarde. Hij wilde niet en profiel poseeren; „het geheel gezicht of niets" van zijn mot to. Van de bewering dat een zijde van heb gelaat beter is dan de andere wilde hij niets weten; de menschen moesten hem recht in het gelaat zien, ten minste als zij zagon. Ondanks zijn rijkdom bleef Rhodes echter zeer eenvoudig in levenswijze; zijn vrienden getuigen van hem, dat hij milddadig en vrij gevig was, en dat men steeds bij hem een ge opend oor en een geopende hand vinden kon om lijden te verzachten en om leed te leni gen. Ook als mensch schijnt hij zeer bemin nelijke en aangename eigensohappen gehad te hebben. Doch zijn groote eerzucht, zijn geweten loosheid waar het gold zijn plannen to ver wezenlijken zijn streven om geheel Zuid-Afri ka onder zijn macht te brengen, en zijn niets ontziende grootheidszin hebben van hem ge maakt den meest gehaten man in Zuid- Afrika. Ed als zoodanig zal hij blijven leven in de herinnering van allen, die het Afrikaander- volk liefhebben. Een Hongaarsch schrijver, Andreas de Kozma, brengt den Engelschen hulde voor de waardigheid, die zij toonen bij de ne derlagen, die hen in den Zuidafrikaanschen oorlog nogal eens treffen. De schrijver brengt deze aardigheid in herinnering:,, Wat is een onmogelijkheidV' en het antwoord: „Een onmogelijkheid is om met waardigheid een hoed achterna te hoUen, die door een wind ruk is af gewaaid".,, Die onmogelijkheid" zegt hij, „bestaat niet meer, want de Engelschen loopen al de laatste drie jaar zonder succes achter hun afgewaaiden hoed aan en het verwonderlijkste is, dat de Engelse hm an zijn waardigheid steeds volkomen behield." De Kozma vraagt zich af hoe zijn landge- nooten zich onder dergelijke omstandighe den zouden gedragen en herinnert hoe ae Franschen zich-in verband met Tonkin on de Italianen na de Erythrearamp hielden. Hij besluit zijn ondeugendheid aldus: „Ik beschouw do Engelschen, nl. don doorsnee man van veertig miUioen hunner, heel wat achtenswaardiger, en daarom groote dan den dooraneeman van elke andere natie. Zich met buitengewone waardigheid te gedragen in het uur van triomf heeft niets te bedui den; doch slechte Engeland is in et&afc een afgewaaiden hoed achterna te loopen met buitengewone waardigheid. Hongaareche en Hollandsche opvattin gen van „waardigheid" loopen uiteen, zegt het „Hbl* Van Hh-Helena is nu pas bericht ontvan gen, dat een jonge krijgsgevangene, die be schreven wordt als meer jongen nog dan man, te Deadwood 13 Febr. doodgeschoten werd, terwijl hij een poging deed te ontsnap pen. Hij trachtte niet eens te vluchten, maar was uit het kamp geslopen om wat lamp olie in de buurt te zien machtig te worden. In het kamp moeten de krijgsgevangenen in opstand zijn gekomen naar aanleiding van het gebeurde; men wierp met steenen naar de schildwachts, waarop de wacht in het ge weer werd geroepen. Toon de krijgsgévange- nen de wacht te lijf gingen, werd een salvo afgegeven over de hoofden der aanvallers. Niettemin bleek door sommige soldaten nog te laag te zijn aangelegd, want toen do krijgsgevangenen weer wat bedaard waren, vond men twee of drie gewonden, van wie echter slechts één in het hospitaal behoefde te worden opgenomen. De regeering vain Canada heeft een nieu we aanbieding naar Londen geseind, om een vierde contingent troepen voor Zuid-Afrika uit te zen den, evenals de vorige ook weer 2000 man sterk. Indien de aanbieding aan genomen wordt alsof men het aan het Engelsche departement van oorlog niet mot beide handen zal aangrijpen 1 zal het mee- rendeel der soldaten bereden worden. De „Times" is over lord Kitchener's laatste maandverslag tevreden. De onder werping van de Boeren gaat gestadig voort. Niets bevestigt dat de Boeren in den Vrij staat vele recruten uit de Kaapkolonie krij gen. Anders zou het good zijn strenger tegen de Kaapsche rebellen op te treden. Voorts is de „Times" tegen een algemeene amnestie en acht zij het einde van den oorlog nog niet nabij. Uit een bericht, dat de „Times" uit Nieuw-York ontvangt, blijkt, dat ds. Van Broekhuizen Zondag ^aar is opgetreden in de Columbus Hall, hoofdzakelijk om over den toestand in de concentratiekampen te spreken. Na afloop der vergadering werd een motie aangenomen, waarbij het Congres uitgenoodigd wordt van zijn sympathie voor de Boeren te getuigen. Naar het heet, heeft ds. Van Broekhuizen op die vergadering gezegd, dat hij naar Zuid-Afrika zou terug- keeren om op commando te gaan. De be richtgever van de „Times" herinnert daar bij, dat ds. Van B. in Zuid-Afrika zijn woord heeft gegeven, dat hij zich onthouden zou van agitatie voor de Boeren. In het Lagerhuis erkende minister Brodrick gisteren, dat ook brieven van Engelsche Par lementsleden te Kaapstad geopend zyn. Hy zeide dat de censuur in Zuid Afrika onderworpen was aan voorschriften van algemeenen aard. By het openen van brieven moet de censor zich door zyn persooniyk oordeel laten lelden. Men let natuurlijk vooral op brieven, afkomstig uit verdachte plaatsen. Verder deelde hy mede dat, voor zoover hem bekend, alle bereden troepen te Tweeboscb „door den gemeenschappelyken band van natio naliteit aan elkaar verbonden waren." Een orakel-antwoord dus, waaruit niet is op te maken of daar ook koloniale troepen by waren. Aangaande het bericht dat onlangs te Al- lemansnek, in Transvaal, op éón dag 850 goede paarden waren doodschoten, was hem niets bekend. Chamberlain deelde mede, dat er voor het financieels jaar 1900/1901 500,000 pd. Bt. was uitgetrokken om de loyalisten in de Kaap kolonie, door den oorlog in moeilijkheid ge- geraakt, te steunen Schalk Bubokb, de waarnemende president van Transvaal. Verliezen van bil Eugelsohe leger, zooals die voorkomen in de Daily Graphic". •o - 1 1 ■o O m bf> I a O W O h 20 Maui. 8 £2 7 «1 1 5 12 22 8 19 4 22 24 1 14 9 28 2 10 2 20 26 8 11 6 17 Totaal j 80 j 81 11 17 UITLOTINGEN. Parftsche loten 2 pCt. (Metrop.) van 1898. Trekking 26 Maart. Betaal baar 10 Apru. No. 236822 fr. 100,000; nrs. 300488 en 392641 fr. 10,000. De volgende nummers elk fr. 1000: 78644 196112 209*80 26972 62631 846820 248370 888323.819624 366737 261606 248349 102717 826676 97386 189487 403781 286768 20*709 26923 288226 86963 206701 278086 287644 223749 880164 894889 197782 109211 Koloniën. BATAVIA, 2225 Februari. - Do lste luitenant G. A. Malga, van het 17de bataljon Infanterie te Padang, zal, vol gens de „Sumatra-Bode," wegens ziekte een jaar verlof naar Enropa aanvragen Door den Gouverneur-Qoneiual van Ned.-In- dië zijn do volgendo beschikkingen genomen CIVIEL DEPARTEMENT Verleend* wegens langduriger» dienst een jaar verlof naar Europa aan den controleur bij het bin- ncnlandsch bestuur op Java en Madoera h la suite G. Th. Stibbe. Tijdelijk toegevoegd: aan den hoofdambtenaar, chef van den dienst dor opiumregie, ten einde in de door hem aan te wijzen gewesten, waar de regie is of wordt ingevoerd, onder de bevolen van de betrok ken residenten werkzaam te zijn in het be lang van genoemden dienst, do controleurs bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madoera H. W. Henviside en H. L. O. B. van Vleuten, eerstgenoemde met ingang van 6 Maart 1902; met bepaling dat zij bij hun kader worded gevoerd la suite. Gestold: ter beschikking van den alge meenen secretaris, de adspirant-oontroleur bij het binnenlandsch bestuur op de bezit tingen buiten Java en Madoera, G. Ouwcr- Hng. Belast: met de waarneming dor betrek king van adspirant-controleur bij het bin nenlandsch bestuur op de bezittingen bui ten Java en Madoera, de eerste commies ter algemeene secretarie N. J. van den Brand- hof. Bij den post- en telegraafdienst. Benoemd: tot commies der derde klasse en geplaatst te Semarang de ambtenaar op wachtgeld F. G. Brouwer, laatstelijk die be trekking bekleed hebbende; tot adjunct-commies, gaplaatst te Weite vreden, de ambtenaar op wachtgeld, E. R, Lucardie, laatstelijk die betrekking bekleed hebbend. L;j den aanleg van Staatsspoorwegen: Overgeplaatst: van de lijn KalisaS Banjoewangi naar de lijn Padalarang Kra- wang de tijdelijke ondermagazijnmeester E. P Dcschaux en de tijdelijke betaalmees ter S. Martherus en H. Pisuisae. Bij het openb. lager ond. voor Europeanen., Benoemd: tot hulponderwijzeres me- juffrouw E. M. H. Wilier van verlof uit Europa teruggekeerd, laatstelijk die bet~>k- king bekleed hebbend. Tijdelijk werkzaam gesteld* als hulpondcrwijzeres, mejuffrouw J. G. Ae Radersma. Geplaatst: aan de meisjesschool {e Kadiri als hoofd der school de benoemde onderwijzeres der tweede klasse A. M.i Lagazij. Aan de derde school te Soerabaia de he* benoemde hulponderwijzcres E. M. H» Wilier. Aan do school te Tasikmalaja de tijdelijk hulponderwijzcres J. G. H. Radersma. Ontslagen: op verzoek wegens ziek' eervol uit haar betrekking, de onderwijze res der tweede klasse bij het openbaar lage! onderwijs voor Europeanen, mevrouw E. O. Wiselius, geboren van Holst Pellekaan. Benoemd: tot onderwijzeres der twee de klasse bij het openbaar lager onderwijg voor Europeanen, mejuffrouw A. M. I#*- gaaij, thans op wachtgeld, laatstelijk hul* onderwijzeres. Bij den Waterstaat en j Lands B. O. W^ Overgeplaatst: van de residents Pasoeroean naar het gouvernement Suma tra's Westkust do opzichter der eerste klas se C. H. Berg am in van de residentie Soerabaja naar de rea. Pasoeroean de opzichter der derde klasse M. Obdcyn; van de residentie Madoera naar de rea* Soerabaja de opzichter der tweede klasse J„ C. van Rheeden. Geplaatst: in de residentie Madoera de tijdelijk waarnemend» opzichter der der de klasse H. B. Kolling. Bepaald: dat de controleur bij hek Binnenlandsch Bestuur op Java en Madoe-.- ra k la suite A. H. Blasser, tijdelijk toege voegd aan den waarneraenden hoofdinspeo- teur voor de suiker- en rijstcultuur, het lan delijk stelsel cn wat daarmede in verband staat, wordt teruggevoerd bij zijn kader. Tijdelijk toegevoegd: aan den hoofdinspecteur voor de suiker- en rijstcul tuur, het landelijk stelsel, en wat daarmede in verband staat, de controleur bij het Bin nenlandsch Bestuur op Java en Madoera L Weelderen met bepaling dat hij bij zijn kader wordi gevoerd k la suite. Amsterdam. Bevorderd zyn tot arts ds heeren G. W. Brongersma, geb. te Leiderdorp, en C. F. T. J. Meuleman, geb. te Zwolle. B. en Wb. aldaar stellen den gemeente raad voor wegena het groot aantal studenten ln de pharmacie, naast den hoogleeraar dr, C. A. Lobry de Bruyn, aan de gemeente-uni versiteit aan te stellen een lector, speciaal voor de pharmaceutische en practiseho schei kunde en micro chemie, waartoe door curatoren wordt aanbevolen dr. If. Schoorl, assistent aan het Pbarm-Chemisch Laboratorium aldaar, op een jaarwedde van f 2500. Utrecht. By Koninkiyk besluit is: lo. aan dr. H. van Herwerden, mot ingang van 15 September, eervol ontslag verleend ala hoogleeraar in de faculteit der lettoren en wysbegeerte aan deryksuniversiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedu rende vole jaren bewezen diensten; 2o. benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wysbegeerte aan de zelfde universiteit, om onderwys te geven In de Griekscho taal- en letterkunde en de Grleksche oudheden, daaronder begrepen een overzicht van de geschiedenis der Griek6che kunst, dr. J. 0. Vollgraff, hoogleeraar aan de Vrye Univer siteit, te Brussek

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 6