Botermrakt 5,6,7, Ilaaiütraat hoek Donkersteeg, Groote keuze Conniepskjss en vaste prijzen. Het bekende Volkskleedermagazijn berichten de Ontvangst van alle COOPER'S HERKEN, ij. Adr. Godefroy, is het goedkoopste en soliedste adres voor den burger- en werkenden stand. Mans- en Jongens-Kostumes, Kinderpakjes, Broeken, enz., enz. i I Telegrammen. Offieieele Kennisgeving. De Oorlog in Zuid-Afrika. Advertentiën. 1. A. GGEVEC'JEUR. Uitzending van Diners Papenstraat Vier Woaahu'zen, in gewoon model en in Jekkermodel met prachtige geborduurde Overkragen van witte Zijde, Satijn-Moiré, in de prijzen van af 6.75, 8.75, f 11.50, 15 enz., enz., enz. GROOTE SORTEERING IN DE NIEUWSTE "WASHINGTON, 25 Maart. (R. O.) In höt Huia van Afgevaardigden stelde de heer Ran- dell (Texas) een motie voor, waarin het Huia z(Jn sympathie uitspreekt met de Boeren, een beroep doet op Engeland om vrede te sluiten en verklaart, dat de Vereenigde Staten strikte onztldighold zullen betrachten. Do heer Cochrane (Missouri) stelt een motie voor, waarin het Huis den staatssecretaris Hay verzoekt, vair-Engeland te weten t© komen of het liefdadige vereen igingen in de Vereenigde Staten 't gemakkeiyk zou maken om de combattanten bystand te verleenen, en of er een vrygeleide naar de concentratie kampen kon verkregen worden om dokters In staat te stellen zieken en zwakken te helpen. LONDEN, 25 Maart. (R. O.) Minister Balfour heeft heden in het Lagerhuis gezegd, dat. hij geen nader berichthad over de gemelde onderhandelingen in Zuid Afrika. PARIJS, 26 Maart. (ff. O.) Dr. Euyper, geïnterviewd door een correspondent van de „Figaro," verklaarde, dat de thans aanhangige vredesonderhandelingen geheel buiten hem om plaats hebben en dat zfjn tusschtnkomst zichy eenig en alleen bepaalde bjj zyn stap, in Januari gedaan. Een ander voornaam persoon gaf te kennen, dat de poging van de Boerengedelegeerden geeft verandering in den staat van zaken brengen zal. Botha en De la Rey zouden tot den vrede geneigd zyn, maar men vreest, dat dit niet het geval is met De Wet. Het resultaat dor onderhandelingen zal niet binnen acht dagen bekend zyneerst dan toch zullen de gedelegeerden te Pretoria terugkeeren. Volgens de „Petit Parlsien" zou Wolseley algeheele volmacht hebben om mot do Regee ringen der Republieken te onderhandelen. De gedelegeerden zouden lord Kitchener zelfs niet 1 gezien hebben en zullen niet met hem in aanraking komen dan na een onderhoud met president Steyn en generaal Do Wet. KAAPSTAD, 20 Maart. RO.) Rhodes had gisteravond een ernatigen aanval van zyn hart kwaal, waarvan hy zich minder goed herstelde dan vroeger. Zyn vrienden koesteren weinig hoop meer. BRUSSEL, 25 Maart. (R. O.) Wat betreft de verklaring over de reis van de Boeren gedelegeerden naar den Vrijstaat, welke ver klaring door de Engelsche bladen wordt toegeschreven aan de Tranavaalsohe legatie te Brussel, meent de „Petit Bleu" te kunnen zoggen, dat tot dusver do Tranavaalsche legatio aan niemand vertrouwelijke mede- deelihgen heeft gedaan. LONDEN, 26 Maart. RO.) Een telegram van lord Kitchener van hedennamiddag zegt: Allo rapporten omtrent de gecombineerde bewegingen, waarvan In het jongste telegram werd melding gemaakt, zijn nu ingekomen. Het goheele aantal gevangenon bedraagt 135. LONDEN, 20 Maart. RO.) Lord Kitchener meldt uit Pretwla, dato 25 dezer: Colonnes bereden troepen ondernamon in den avond van den 23bten zonder geschut of iets, dat hen zou kunnen belemmeren, ge combineerde bewegingen tegen De la Rey. De colonnes vertrokken van Commandos drift, aan de Vaal, Klerksdorp en Vaalbank, in de Lichtenburg blokhuizen-linie. BiJ het aanbreken van den dag op den 24sten bevonden zich de colonnes in haar aangewezen positie en begonnen zy zich met spoed In oostelijke richting te bewegen, aldoor de linie houdende, mot het doel den vijand tegen de blokhuizenlinie te drijven. De uitslag er van wordt nog niet definitief vermeld, daar Rocheforts en Rawlinsons colon nes nog niet rapporteerden. De colonnes van Kekewich en generaal Walter Kitchener maakten drie vijftienponders butt en twee pompoms; voorts namen zfj 93 Boeren gevangen en een menigte wagens en vee. De troepen legden tachtig mijlen af in vier en twintig uren. PEKING, 25 Maart. (22. O.) Er wordt ge meld, dat ten gevolge van den opstand in Zuid-Huuan en van den moord van veertien bekeerlingen, de magistraat van Pinang uit zijn waardigheid is ontzet en die van Togpo is gestraft. De opstandelingen zullen onthoofd worden. Er loopt een gerucht als zou een priester verdwenen zijn. De gouverneur van Hunan verklaarde, dat de opstand zijn oorzaak vond in de heffing van de belasting voor de oorlogsschadeloosstelling. PRETORIA, 24 Maart. (R. O.) In de Hol- landsche kerken is gisteren afgekondigd, dat op verzoek van de afgevaardigden der Boeren aanstaande Zondag een dag des gebeds om vrede zal wezen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis, dat hot Borcau van deu Bin gerlijkeu fshiud en de Bevolking op Vrijilag 38 Maart (Goede Vrijdag) en op Maandag 31 Maart a, s. (2de Paaschdag) zal goopend zijn des voormiddags van O tot 13 urcu. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Weth., loco-Burg. VAN HEYST, Secretaris. Lelden, 26 Maart 1902. Dè Londensche correspondent van de „Matin** zegt in zijn telegram, waarvan Reuter ons gisteren een kort uittreksel seinde, dat het afschrift van de nota der Nederlandsche regeering en Engelands antwoord daarop den lsten of 2den Maart to Pretoria is ontvangen en dat lord Kitchener dit dadelijk heeft door gezonden aan de aanvoerders dor Boeren, waarop Schalk Burger hem den lOden Maart een vrijgeloide vroeg om met Steyn en De Wet in don Vrijstaat te gaan beraadslagen. Na een korto gedachtenwi8seling met Londen en de iregeling vair eenige moeilijkheden, werd lord Kitchener drie dagen geledon, dus Vrijdag j.l., gemachtigd, het vrijgeleide toe te staan. Verder is er niets gebeurd; Engeland heeft geen vredesonderhandelingen geopend on de Boeren hebben -van hun kant niets voorgesteld. In regeeringskrlngen is men dan ook uiterst voorzichtig en laat men zich niet uit. In de Boerengezinde kringen geeft men hoegenaamd niet toe dat de bijeenkomst der Boeren-hoofden het voorspel is van vredesonderhandelingen, maar beweert men dat die alleen ten doel heeft, het plan voor den winterveldtocht te besproken. Dat daarvoor aan lord Kitchener een vrijgeleide zou zijn gevraagd, is echter nogal onwaarschijnlijk, te meer, waar Schalk Burger te Pretoria een onderhoud van bijna 2'/2 uur met lord Kitchener heeft gehad. Dit moet echter vast staan, dat de Nederlandsche regeering over de laatste gebeurtenissen niet geraadpleegd is. De ingenomenheid, waarmede de berichten uit Pretoria te Londen begroet worden, bewijst overigens voldoende hoe vurig men ook daar naar het eind van den oorlog verlangt. Natuur lijk worden daar druk de voorwaarden be sproken, welke men den Boeren zou kunnen aanbieden en die lieel wat verder gaan dan een jaar geleden. In een naschrift zegt de correspondent nog: „Na liet afzenden van mijn berricht verneem ik uit de beste bron, dat de Engelsche regee- ring er sterk aan twijfelt, dat de bijeenkomst der Boerenleiders onderhandelingen ten gevol ge zal hebben, die tot het sluiten van den vrede kunnen leiden." De correspondent van de „Kölnischo Zel- tung" to Johannesburg seint, dat de geruch ten betroffende vredesonderhandelingen wei nig geloof vinden daar ter stede, men twij felt er sterk aan een spoedig einde van de vijandelijkheden. Intusschen, zegt de corres pondent, brengt de eene goudmijn voor, de andere na, haar stampers in boweging, on even als in den goeden ouden tfid trilt do stad op nieuw van het onophoudelijk bonzen. Hoe wel de beletselen, die zich bij de hervatting der werkzaamheden voordoen, zeer aanzien lijk zijn, valt er niet aan te tw(jf«len dat voor het einde van dit jaar overal de arbeid her vat zal zijn. De „Kölnische Zeitung** zelf zegt van de qauestie dor onderhandelingen, dat het vooral de vraag is of de vertegenwoordigers der Trana vaalsche Boeren genoeg gezag uitoefenen om invloed te hebben op de te volde staande bur gers, en op Steynnoch Do la Rey, noch Botha zouden zoo sterk tegen het sluiten van den vrede zijn, do Vrystators zouden het voornaamste beletsel vormen. De Daily Telegraph" zegt echter: Wat ook do bedoelingen (van de Transvalers) mogen zijn, of wat voor succes zij hebben in pogingen om Steyn te bepraten, wij zijn toch een stap vooruit en onze zedelijke winst bij dit optreden van de „Bóeren- junta" is onberekenbaar. De „Daily News" ziet Let. grootste belet sel voor het slagen van vredesonderhande lingen in de houding die de Engelsche staatslieden hebben aangenomen. Wat wil men den Boeren geven? Een kroonkolonie? Die zou alleen goed zijn voor een slaafsch ras; geen Engclsehman zou die instelling een maand verdragen. Er is maar één mid del: de Boeren aan te bieden wat zij kun nen aannemen zonder den eerbied voor zichzelf te verliezen. Maar waar is, vraagt de „Daily News", de Engelsche staatsman dio zoo verstandig vil zijn? De „Temps" zegt in een hoofdartikel dat elke schikking de voorkeur zou verdienen boven een onbepaalde verlenging van het Zuidafrikaanschc pandacmonium. Evenzoo zegt de „Mail and Express", van Nieuw-York: De heele wereld heeft belang bij het ophouden van dezen afschuwelijken oorlog. De Boeren kunnen hun gcheele- eer en het grootste deel van hun vrijheid red den. Ook in Engela-nd's belang is het, in Zuid-Afrika een schikking te treffen. De „Evening Post" zegt: De verantwoor delijkheid der Engelsche onderhandelaars is zwaar. Engeland heeft geen roem te winnen, en wellicht prestige te verliezen bij het voort zetten van den oorlog.^ De „Times zegt nog: „Wat wij van Stcyn's handelingen en uitlatingen weten, versterkt ons niet in de hoop dat hij lessen van die soort (de krijgsverrichtingen in het oosten van den Vrijstaat) ter harte zal nemen. Het is maar al te waarschijnlijk, dat hij Schalk Burger en de Transvalera zal overhalen om ons nog eens te bespotten met denkbeel dige aanbiedingen, die wij zoowel om de eer als ter eigen verdediging moeten verwerpen, en dat hij daarna zijn „collega President" zal bewegen tot het voortzetten van vijan delijkheden die slechts op één wijze kunnen eindigen." De „Westminster Gazette" zou willen, dat aan de koloniale rebellen algeheele amnestie werd verleend, dat overeenkomstig u. logs^etten onbekrompen schadevergoc.: werd toegekend voor den herbouw der - nielde boerderijen, de proclamatie van lo:> Kitchener en alle disciplinaire maatregel werden ingetrokken, wanneer de Bocren-j aanvoerders zich onderworpen hebben maat regelen werden genomen om een samenwer king met hen in het voorloopig bestuur des lands te verzekeren en dat de instelling van een werkelijk zelfbestuur op een nader tet bepalen tijdstip beloofd werd Beursbericht ran Amsterdam. Woensdag 26 Maart. De Amerikaansche spoorwegmarkt had he den te Amsterdam een flauwer verloop op lagere koersen van Nieuw-York. Voor ko- lensporen was er ten gevolge van berichten- eener werkstaking in de mijnen, een gedruk-^ te stemming. Weinig omzet waa er voor. Union's en Topeka's. De markt sluit luste loos. Nationalen prijshoudend. Buitenlandf onveranderd. Tabak kalm. Koninklijke hoo- ger. Mijnen prijshoudend en stil. Comité voor Boerenkrijgsgevangenen en bon vrouwen en kinderen. In dank ontvangen door Mevrouw Muller-' Heynsius Een pak kleoren van mevrouw S. Een pak kleeron van mevrouw C. P. I Mevrouw Muller bericht dat zy een kis4 door vriendelijke bemiddeling van de Stoom-f bootmaatschappy „de Volharding"naar Amster- dam verzonden heeft; voorts dat zy wegens' vertrek naar elders geen goederen meer in< ontvangst kan nemen, doch dat de overige' leden van het Comité zich by voortduring bereid verklaren tot het in ontvangst nemen f en verzenden der goederen. De leden van het Comité zyn: Mevr. Van Schouwenburg Boning, Nieuwe Ryn.1 Mej. L. Byleveld, Witte Singel. A. Briët, Breestraat. J. Coebergii, Breestraat. G. Kutsch Lojenga, Zoetw. SingeD C. Verdam, Hooigracht. Thermorneterstand gisteravond em 8 urear 4.5° O. 40.1" Fahrenheit, hedenmorgenY om 8 uren 4' C. 39.23 F., 's middagif oml2ureu 8.6° C. 47.3' F., 'a namiddags om 4 uron 6* C. 42.8° F. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk-1 Ken of mededeelingen, waarvan de inzondors' hun naam niet aan de Redactie bekend makeup worden ongeplaatst ter zyde gelegd. Getrouwd J. H. A. HAZES en F. M. VAN DER HAAS, die, ook namon6 wederzydscbe Fami lie, hun dank betuigen voor de vele biyken van belangstelling by hun huwéiyk ontvangen. 2945 9 Leiden, 26 Maart 1902. Heden overleed, tot onze diepe droefheid en na een langdurige onge steldheid, onze geliefde Echtgonoot en zorgdragende Vader JAN VAN OOSTEN, na voorzien te zyn van de H.H. Sacramenten, in den ouderdom van 52 jaar. Uit allor naam, De Wed. C. VAN OOSTEN-Vink 2944 10 en Kinderen. Noordwijk, 24 Maart 1902. De Heer on Mevrouw JUTA Lisman betuigen hunnen dank voor de betoonde belangstelling, by de geboorte hunner Kleindochter onder vonden. 2969 0 26 Maart 1902. Voor de vele bevryzon van deel neming, ondervonden by het over- ïyden van onzen geliofden Echtgenoot en Vader, den Heer DAVID SLAGER, betuigen w(j onzen harteiyken dank. In 't byzonder aan allen, die m(j tydens de ziekte, dag en nacht, met hunne trouwe hulp hebben bygestaan. Mede namens verdere Familie: Wed, D. SLAGER Kooreman. Leiden, 26 Maart 1902. (Janvo8sensteeg 8a.) 2974 12 Voor de vele bewyzen van deel neming ondervonden by het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mejuffrouw de Wed. A. DE RU, geb. J. M. Brittijn, be tuigen wy onzen harteiyken dank. In het byzonder den WelEdel Zeergel. Heer Dr. Th. G. DEN HOUTER, voor de goede behandeling, tydens de ziokte haar bewezen. Mede namens verdere Familie: C. M. GROENEVELD—De Ru. D. GROENEVELD. H. G. DE RU. P. M. DE RUKwestroo. Leiden, 26 Maart 1902. (Groenesteeg 19). 2975 17 O deeieu elk van 1GO bladz. Geïllustreerd met 4 platen, it 50 CT. PER DEEL. In deze serie zyn verschenen en afzonderiyk verkrygbaar: Conanchet. De Padvinder eu do Lederkous. Do laalsto der Mohikanen. Do Pioodc Vrutui- ter. De Strikkcnwtter. De Wilddoodcr. In Steuipelband 75 CL p. deel. Verkrijgbaar by alle boekhandelaars en by den Uitgever A. W. SIJTHOFF. van af 80 Cents, f 1. en hooger Beleefd aanbevelend, Wed. A. BACKER, Papeugraclit 4. 797 6 SOKJE», rin-elijlts vcrkriletaar fi 20 Ccirt. per portie. 6902 6 Geüiplomserd Leerares Oame's-Coukciic, BREESTRAAT 32, LEIDEN, Begin April aanv. van een Cursus in Patroont., Maatkn. en Kostuumnaaien. Leert. 3 k 4 maanden. Prospectus verkrijgbaar. AANBESTEDING op Donderdag 3 April 1003, dos voormiddags te 11 uren, van het bouwen van aan den Maredyk, op het perceel kadaster Sectie L No. 471. Bestek en 3 teekeningen liggen ter inzage in het gebouw van den R.-K. Volksbond aan het Rapenburg No. 10 te Leiden en zyn aldaar te verkrygen ad f 1.— per stel. Aan wijzing op het terrein Dinsdag 1 April 1902, des Yoormlddags te 11 uron, door W. A. VAN LITH, 2972 19 Architect. D0(' ondergoteekende J. BEK OOK J eu C. SWAANEABUBCl geven langs deze kennis, dat zy zich gevestigd hebbon als Stukadoors, en bevelen zich by deze by hunno geëerde Stadgenooten aan voor alle stukadoors- ©n Wltwerkeo, hopende zich door spoedige en nette behandeling het vertrouwen waardig te maken. Adres: J. BEKOOIJ, Sophia- straat No. 1, Mareaingel, en C. SWAA- NENBURG, Heerensingel No. 12A. Bestelling kan men ook doen by de' Heeren J. N. BOTERMANS, Middelste- gracht 28A, en by den Heer C. v. d. PUTTE, Haarlemmerstraat 18. 2984 17

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 3