Kerkelijke berichten. Uit de „Staatscourant." Gemengd Nieuws. Marktberichten. beschikt. Daar do Raad, sedert den datum, dat haar voormeld verzoek inkwam, nog niet heeft vergaderd, heeft het nog geen punt van behandeling kunnen uitmaken. Met het oog op den reed6 verstreken datum van infunctietreding, heeft mon op haar noodzakelijke komst aangedrongen, waar van het gevolg was, dat zij voor de benoe ming bedankte, zoodat bedoelde betrek king thans weder vacant is. In den avond van den 24sten dezer, omstreeks 9 uren, werden de bewoners van Hoofddorp opgeschrikt door het luiden der brandklok. Velen spoedden zich dan ook naar buiten om te kijken waar de brand was, wat men op het hulpgeroep spoedig gewaar werd. Er ontstond brand in de (houten) woning, bewoond door den maga zijnknecht en fortwachter Gerritsen, aan den Hoofdweg in het dorp. De brand liet zich in den beginne ernstig aanzien, daar de vlammen reeds naar buiten sloegen, doch beperkte zich tot het uitbranden van een kamer, daar men door middel van emmers water spoedig het vuur heeft weten meester te worden. De spuit van Hoofddorp was wel aangerukt, doch behoefde geen dienst te doen. Hoe do brand is aangekomen, is niet be kend. De inboedel, die in de kamer aanwe zig was, is gedeeltelijk verbrand. Hazerswoude. De afdeeling Hazerswoude- Koudekerk van den ,,Nederlandschcn Boe renbond" hield haar gewone jaarvergadering ten huize van den heer J. Boers aan den Rijndijk. Na lezing en goedkeuring der no tulen cn de rekening en verantwoording van den penningmeester, waarop geen aanmer kingen waren te maken, dankte de voorzit ter zoowel den secretaris, den heer N. Kap- tein als den penningmeester, den heer J. van Sandijk voor hun nette administratie en zuinig beheer. De bestuursleden P. F. Vee- lenturf, A. C. van den Akker en N. Kaptein, die volgens rooster moesten aftreden, wer den met bijna algemeene stemmeD herbe noemd en de heeren lieten zich die herkiezing welgevallen. Door het bestuur daartoe uitgenoodigd, trad vervolgens als spreker op de heer D. van Grüting, rijksveearts te Leiden, met het onderwerp: ,,de vlek- en pestziekte onder de varkens." De geachte spreker leidde zijn verhandeling in met een duidelijke en boeien de uiteenzetting van het feit, dat de weten schap, vooral in de vorige eeuw, getracht heeft, door doelmatige middelen genezing aan te breAgen voor mensehen en dieren, die steeds met allerlei ziekten te kampen had den Geniale mannen, als Pasteur en an deren, gingen rusteloos in die richting voort, zoekende naar oorzaken en voorbe hoedmiddelen. Niet alleen do inenting tegen de vreesolijke pokziekte, maar ook die te gen hondsdolheid, diphtheritis enz. werden gevonden cn met goede resultaten bekroond. Ook op het gebied der veeartsenijkunde werd- in clien geest gearbeid en do longziekte, de veetyphus enz. onder het rundvee met goed gevolg bestreden. Zoo heeft men ook in den laatsten tijd een uitstekend middel gevonden tegen de vlekziekte onder de varkens. Dit puntr, als het eigenlijke onderwerp zijner rede, behandelde de spreker zeer uit voerig. Zoowel do middelen als de geneesme thode werden ansachouwelijk voorgesteld en met klem betoogd, dat varkens, die volgens de verklaarde behandelingswijze waren ge- ent, geen vlekziekte meer krijgen. Ook tegen dc gevreesde pestziekte, zoo ging de heer v. G. voort, ie een middel gevonden door dr. Poels, plaatsvervangend districts-veearts te Rotterdam. Ook deze ziekte wordt door in enting voorkomen. De spreker mocht over dit punt niet in bijzonderheden afdalen; maar hij deelde nog mede, dat dr. Poels, ge steund door de Regeering, reeds tal van proeven met gunstig gevolg heeft genomen. Binnen korten tijd zal, zoo meende hij, deze zaak wel algemeener bekend worden. Nadat deze rede geëindigd was, beant woordde de heer G, met de meeste welwil lendheid enkele vragen, die door eenige le den werden te berde gebracht. De voorzitter, do heer J. B. Wesselingh Sr., dankte den heer Van Grüting, dat hij ondanks het gure weder aan zijn belofte, om voor dc vergadering op te treden, had vol daan, betuigde zijn erkentelijkheid voor do heldere cn duidelijke wijze, waarop hij de zaken had bcsproketr en sprak den wensch 'uit, dat deze lezing vruchten mocht dragen voor de toekomsten door do leden proeven zouden worden genomen, dan zou voorzeker hetgeen dezen avond verricht was, onder Gods zegen kunnen strekkcD tot heil van don boerenstand. Katwijk. De Raad dezer g< m^ente is tegen Donderdag des voormiddags te halfelf ter openbare vergadering opgeroepen. Punten van behandeling zijn: Mededec. ling van ingekomen stukken. 2. Verzoe ken afschrijving hondenbelasting. 3. Ver zoek van G. M. van Bemmel, te Katwijk aan den_ Rijn, om een paar uitgangen te mogen hebben op den straatweg Katwijk aan Zee- Katwijk aan den Rijn en behoeve zijner langs die straat gebouwde huizen. 4. Voorstel do bestUando commission van toezicht op de bewaarscholen op to heffen en den leden een eervol ontslag to verlee- nen. In te stellen damescommissién en vast stelling eener verordening daaromtrent. 5 Benoeming van dames-loden in de com missie van toezicht op de bewaarschool. G. Benoeming van een bewaarschoolhoude- res to Katwijk aan Zeé: Benoeming van onderwijzend personeel. 8. Benoeming lid openbare gezondheidscommissie. 9. Reke ning van de Kamer van Koophandel en Fa brieken over 1901. 10. Verzook van de commissie tot wering van schoolverzuim te Katwijk-aan-Zee om verhooging barer toelar ge. 11. Verzoek van de heeren J. Hueting c. 8. tot herbouw dor Kwakelbrug te Kat wijk aan den Rijn. 12 Verzoek van do heeren W. Toat c. s. niot over to gaan tot verbouw gemeentehuis, doch een nieuw to stichten t Katwijk-aan-Zee, en verder voor komende zaken. -v Koudekerk* Het alhier gevestigde Ryks- tolephoonkantoor, tot dusver genoemd Koude- Uowrovuwit Ml Ia TtrtttAd met de vestiging van een Rykstelephoonkantoor te Hazerswoude, ingaande 1 April aanstaande, met den naam Koudekerk worden aangeduid. Noordwijkerliout. Gisteravond had, onder voorzitterschap van den hoogwelgeboren heer ~E. L. baron van Harden broek, in hot hotel van moj. de wed. De Wilde alhier „Het Rechthuis" een vergadering plaats van de afdeeliDg .Noordwtfk on Omstreken" van do Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De attractie dezer vergadering was het optredeD van den heor J. Baron (Ericus), die sprak over „Peul- en tuinbouw". Hoofd zakelijk behandelde spreker hot telen van erwten en boonen en hoe dit het moest loonend kon zijn. Daarvoor moest het het minst kostbaar wezen. Rijzen en staken waren wat duur. Minder prijzig en duurzamer waren geëmailleerd vlecht- en ander draad en boven dien ook om andere reden aanbevelenswaardig. Spreker gaf' tevens de wijze aan hoe dit was te gebruiken. Vervolgens behandelde by ziekten, waaraan genoemde gewassen bloot staan, hun vrienden en vijanden en de mid delen om hot aanrichten van schade te voor komen of tot een minimum te beperken. Ook de verschillende meststoffen, zoowel natuurlijke als kunstmeststoffen, werden als méér of minder aanbevelenswaardig bohandeld. Aan het einde van deze vooral voor tuinders belangrijke inprovisatie werd gelegenheid gegeven tot het doen van vragen, waarvan door een viertal aanwezigen werd gebruik gomaakt. Op de meest welwillende wyze en zeer uitgebreid werden de vragen op het hem zoo eig6n gebied door den heer Baron beant woord, daarbij menlgen practischen wenk gevend. De Voorzitter dankte den spreker voor de aangename wijze, waarop hij zich van zijn taak had gekweten, en uitte zyn waardeering door den wensch hem nog meermalen te mogon hooren. Tot afgevaardigdon naar de tentoonstelling te Alkmaar weiden gekozen de heeren Ham en De Kan. - Door H.H. Gedeputeerde Staten ls aau den landbouwer N. Kors alhier vergunning verleend om over de Pilarensloot ean klap- of valbrug to leggen. In de kosten van het lager onderwijs zal over 190*2 door het Rijk by voorachot f 1760 worden bijgedragen. Noordwijk-aan-Zee. Als No. 1 op de voordracht voor tijdelijk onderwyzeros aan school IV te Hardingsveld komt voormej. E. G. van Bommel alhier. Rljnzutorwoude. De heer George van der Werf, declamator te Leiden^ die hier optrad In een openbare vergadering vauwege het depar tement Rljnzaterwoude der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, heeft zeer goed vol daan. Ten gevolge van verhindering van den heer De Regt, voorzitter, wegens ambtsbezigheden, opende de heer De Ren van Oude-Wetering deze buitengewoon goed bezochte vergadering met een Inleidend woord, na herdacht te heb ben het overlijden van den heer Van Maurik en het vele goede, dat in dien man, ook voor de afdeeling, verloren wordt. Alsnu was het woord aan den declamator, die de aanwezigen vergastte op 10 voordrachten, 6 vóór en 4 nh do pauze, als: „De Hoed" (bekroond 7 Febr. 1897), „Een gewichtigo rol," „Dan ben je thuis", „Een lastig liedje,"'„"Meesters straf", „Ode aan Transvaal," en „Do wedstrijd in het reciteeren" (bekroond 2 Febr. 1902), „Voor 't eerst verliefd," „De koopman op de markt" en „Bankbreuk." Hot waren voorzeker van den heer De Ren woorden uit het hart tot het hart, toen hb spreker aan het slot dank bracht voor het genotene, en het publiek voor de betoonde belangstelling, tevens aansporende tot nog meer toetreding tot de afdeeling. Voorschoten. Het aantal kiezers bedraagt volgens de voorloopig vastgestelde kiezers lijst 380 voor de Tweodo Kamer en de Staten, on 363 voor den Gemeenteraad. 14 dezer kiezers z(jn loonkiezers, 2 examen-kiezers en do overige belastingkiezers. Geen der loon- of examen-kiezers bezit het stemrecht voor den gemeenteraad. Tor-Aar. Een transport, datr veel bekbks had, passeerde gisteren door Langeraar. Een dronken man werd onder toezicht der politie door den kal veren koopman Van der P. per hondenkar naar het arrestantenlokaal gebracht, om aldaar zijn roes uit te slapen. Is het geval op zichzelf hoogst treurig, de man vond hot blijkbaar gezellig en kon het met zbn kameraad, die rnede in de kar lag (zbndo een nuchter kalfje) best vinden. Noord wijkerhout. Goede Vrijdag. Voormiddag te tien uren, ds. Koek, pred. te Valkenburg. H. Avondmaal. Valkenburg. Goede Vrijdag. Dos voor- middags geen dienst, wegens het vervullen van een vacature-beurt te Noordwykeikout. Des avonds te halfzeven: ds. J. Koek. Viering van het Heilig Avondmaal. Zoeterwoudo. Ned.-Herv. Gem. Goeds Vrbdag, 's avonds te halfzeven, ds. F. Oberman, pred. te Lolden. Kon. besluiten. Benoemd tot notaris sen te Gastel A. M. B. Smulders, candidaafc- notaris te G'uyk; te Zwijndrecht L. J. Royn- vaan, candidaat-notaris te Zaandam. Met 1 April op verzoek eervol ontslagen J. B. de Beaufort als burgemeester van Woudenberg. Benoemd bij den geneesk. dienst der land macht tot dirigeerend militair apotheker met den rang van luitenant>kolonel A. A. Hus- eem, thans met den rang van majoor. Met ingang op den tweeden Dinsdag van Mei 1902, benoemd in den Kolonialen Raad der kolonie Curasao: tot voorzitter de heer E. D. E. van den Bossche, oud-gezaghebber van St.-Martin (Nederlandsch gedeelte); tot onder-voorzitter do heer M. S. L. Maduro; tot lid de heeren W. G. F. Hellmund, H. H. R. Chapman, M. P. Oüriel en O. Statius Muller. De met verlof in Europa aanwezige ka pitein der infanterie van het leger in No de rlandsch-Indië H. W. Houbolt, op zijn verzoek, met ingang op 1 April a. s-, eervol uit den militairen dienst ontslagen, mot toe kenning van pensioen» De met verlof hier te lande aanwezige officier van gezondheid 1ste klasse van het loger in Nederlandsch-Indjë dr. A. E. F. Grippeling, ter zake van lichaamsgebreken, met ingang op 1 April a. s., eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De ministers van justitie, marine en bin- nenlandsche zaken verlcenen deze week geen audiëntie. Passionmusih van Schütz en Carmen Saeculare van Oiepenbrock. Voor in het tekstboekje voor deze uitvóe- ring der afd. Leiden van de ,,Mij. tot be vordering der Toonkunst" was een kort overzicht opgenomen van het leven van Heinrich Schütz (15S51673), zijn stijl van componeeren, en meer speciaal don bouw der vier Passionen, waaruit Carl Riedel de mooiste fragmenten koos en die samon- bracht tot één geordend geheel. Bezitters van een partituurbje zullen daarin een uit voeriger beschouwing over een on ander ge vonden hebben. Dit brengt mij er toe, over het werk hier slechts terloops met een enkel woord te spreken, te, eer, omdat de ver schillende Passionen, die in deze week hier en Amsterdam werden en worden uitge voerd, mij aan het eind dezer week aanlei ding geven tot een afzonderlijke bespreking in het ,,L. D." Toen keizer Octavianus in het jaar 17 voor Chr. 10 jaar de alleenheerschappij en den ecretitel Augustus had gevoerd, wilde hij dit feestelijk herdenken en wel, door weder de ludi saeculares (eeuw spelen) te doen plaats hebben, welk feest volgens do Sibyllijnsche boeken om do 110 jaar (bij de Etrusciërs n.l. had een eeuw 100 jaren) moest worden gevierd (de vorige feesten waren resp. gehouden in do jaren 126, 236, 346, 456 voor Chr.). Het feest, dat drie dagen en drie nachten duurde, gold ditmaal in het algemeen allen in Rome ver eerde goden en meer in het bijzonder Apol lo, aan wien Augustus de overwinning bij Actium meende te danken te hebben, en zijn zuster Diana. Den dichter Horabius droegp Augustus op, voor deze golegenheid een feestlied te schrijven: Zoo ontstond het Carmen Saeculare. Gezongen werd het door 27 knapen en 27 meisjes uit do edelste geslachten. Hoo? Wo weten er wei nig van. Zelfs bestaat er strijd over, of het een beurtzang is geweest. Terwijl in een Horatius-Uitgave van Nauck van 1856 als de communis opinio wordt opgegeven, dat de inleidendo cn de sluitende strophen door het geheele koor worden gezongen, het mid delste couplet voor de lste helft door do jongens, voor do 2de helft door de meisjes, en van de overige coupletten beurtelings een door de knapen en eon door do meisjes wordt in de uitgave van Lucian Muller van 1882 aangenomen, dat het geheel door allen tc samen werd gezongen, omdat een bevredigende verdceling der verschillende strophen tusschon jongens en meisjes niet mogelijk is. Diopenbrock, dit gedicht voor 4-stemmig gemengd koor, a cappella componeerend voor den Intern. Zangwedstrijd in 1901 ge organiseerd door de Maastreechter Staar", heeft de moeste strophen voor het geheele koor geschrevenslechts daar, waar het ge dicht zich duidelijk richt tot Apollo of Diana, gaf hij den zang resp. aan manne- stemmen en vrouwestemmen alleen.. Wie kennis wil nemen van eeno, volgens getuigenis van den componist zeiven wel geslaagde poging, om eenige positieve ge gevens bijeen to brengen die bij de waardee ring van deze nieuwe vocaal-compositie be hulpzaam kunnen zijn (zie De Kroniek van 14 Deo. 1901), hij kan die vinden in De Kroniek van 6 Juli 1901. Daar zal men door den heer J. O. Hol geschreven be- beschouwingcn lezen o.a. over de klassiek- litteraire en do muzikale waarde van dit werk en enkele strophen nader ontleed zien. Het geluk, dat deze compositie den schrijver biedt, is tweeledig: vooral muzi kaal genot, maar daarnaast litteraire vreugde, omdat ,,het is een verheerlijkend monument voor het onsterfelijke in do Ro- meinsche litteratuur en door geschiedkun digen teruggang ook voor de Helleensche." Het artikel zij U zeer ter lezing aanbevo len. Minder het alras over deze compositie gevolgde en nog steeds in vinnige tusschen- zinnetjes nawerkende twistgeschrijf in be kende dag- en weekbladen en maandschrif ten, tusschen mannen van naam in de Ne- derlandsche muzikale wereld, dat verdeeld heid heeft gebracht, waar samenwerking zoo gewenscht was. Het Oarmon Saeculare, ongetwij feld een werk, waarop ieder Nederlander trotsch behoort te zijn, is niet zoo ingewik keld als Diepenbrock'8 overige werken, als b.v. de Reyen uit de Gysbrecht van Aemstol, waarvan hier nog kort geledon twee door do Leidsche Afd. werden uitgevoerd. Het zal zeker dadelijk door menigeen als een mooi werk zijn gewaar deerd en op velen gróoten indruk hebben gemaakt. De uitvoering gisteren werkte daar in het algemeen wel too mee, hoewel ik haar niet zoo goed vond als op de generale re- pititie. Waar groote stemuitzetting noodig was, leed wel eens do klankschoonheid vooral de Ronranen heb ik wel mooier ge hoord: niets dan lof daarentegen heb ik voor de bassen, die een vaste en klankrijke basis gaven. In het algemeen is het krachtige en stoere van deze compositio zeer goed tot zijn recht gekomen; ook zijn er icere passages voor vrouwestemmen heel mooi geslaagd. Over het algemeen komt het mij echter voor, dat in de voordracht meer schakeeringen kun nen gebracht wordenmen moet niet ver goten, dat het koor bij zijn studiën eerst de zeer groote technische moeilijkheden te overwinnen hadin dat opzicht presteerde het bij deze uitvoering niet weinig. Ging het nu de bestudeering van dit werk voortzotteriy waarschijnlijk kon men dan aan 1de voordracht meer zorg besteden en zou het geheel indrukwekkender worden. Zou zulk een herhaling niet kunnen gebeu ren, (nu eens b.v. door 27 dames en 27 hee ren als in Horatius' tijd'?), bij een kerk- concert in de Lutherse!. rl:, als onze afd. wel meer geeft t Iloratius heeft een Ode gedicht (Bk IV, Ode 6), dio in zekeren zin inleidt tot het Carmen Saeculare en die eindigt niet ceD opwekking tot dc knapen en de meisjes, cn het eeuwlied toch vooral mooi uit te voe ren; bewaart goed den rhythmus, zegt hij, en let goed op de bewegingen van mijn duim (daarmee 6locg Horatius de maat) dan zult gij, zoo eindigt hij, in do toekomst steeds met trots kunnen herinneren, dat gij bij dezo heilige feesten hebt meegewerkt. Ook voor de dames en heeren medewerken den van dezen avond kan het terugdenken aan deze praestatie een voldoening zijn. Ook Schütz Passionsmuzick is door de koren op do meeste plaatsen voortreffe lijk uitgevoerd; de i-capella-zang is waar lijk niet gemakkelijk, en lang niot ieder dirigent en iedor koor durft het met elkaar aan; hier kan het van ouds dank zij De Lange en zijn schare, en hier kan het ge lukkig nog. De taak van het koor was m. i. een dankbare^ want vooral de korte koortjes, de uitroepen van het volk, zijn dikwijls prachtig, speciaal memoreer ik het kreu- z i g o, aangrijpend door de bassen met zoo'n mooie onstuimige kracht ingezet. Van zorg vuldige en ernstige studie gaf alles blijk, mooi bijv. was het wegsterven van do laatste noot Zalsman's geluitj is nu buitengewoon goed gevonden, veel klankrijker en voller dan vroeger; zijn praestatie kan echter daarom lang niet onvoorwaardelijk worden gepre zen, omdat dc zanger op vele plaatsen voort durend detoneerde; vooral in den beginne was dit storend. In vele opzichten gaf hij een goede opvatting; met zijn ,,es ist voll- bracht" wist hij niot veel indruk te maken. Veel hooger stond m. i. de créatie van Tijssen; een enkel zwevend nootje ook van hem in den beginne; maar het geheel was schitterend, en in liet laatste gedeelte wist hij een climax tc brengen, zijn hoogtepunt bereikend met de laatsfco woorden,, die van den Hauptmann, welke niet licht in onze herinnering kan worden uitgewischt. Verdienstelijk begeleidde de heer C. do Wolf uit Amsterdam (niet de heer E. Cor- nelis, zooala op het programma stond), die verleden jaar met de hoogste onderscheiding het conservatoire verliet, de recitatieven op een, missohien te zwak harmonium. Ten slotte: ik ben allerminst van plan, als do twee heeren tenoren, valsch to getui gen, wanneer ik zeg, dat de solisten uit het koor, mej. Meerburg en de heeren Felix Drieasen, Meiners en Van Unen warmen dank verdienen voor hun waardige mede werking. Alles te zeggen, wat ik op mijn hart heb, laat de plaatsruimte niet meer toe. Zoo moet in de pen blijven een uiting van verwonde ring en zelfs boosheid over het betrekke lijk slecht bezoek bij deze zoo goede en in teressante uitvoering. Waarvan die geringe belangstelling? Zou ze soms grooter geweest zijn, wanneer het koor bijv. in het Carmen Saeculare in Ro- meind'ch kostuum waro opgetreden Het bestuur der afdeeling zal niet nalaten, die vraag voor een volgende gelegenheid te overwegen. Brr., er zijn er velen die zich moest-en schamen. A. Het w e r o 1 d-p anorama alhier, Kort-Rapenburg, geeft deze week gezichten in Afrika en van de eilanden Reunion, Mauritius, St.-Helena en Teneriffa. Daar onder zijn weer prachtige gezichten en hoogst interessante natuurtooneelen, zoo o.a. in wilden toestand groeiende slinger planten, een laan van kokospalmen, een reuzen-cactus, een bosch van palmboomen. Op ander gebied zijn er ook rivier- en zeetaferelen cn berglandschappen, gezich ten op en om Kaapstad en Kaap de Goede Hoop, het huis, de woon- cn sterfkamer van Napoleon I, zoomede hot graf waar het eerst zijn stoffelijk overschot rustte; woningen van kaffers, terwijl men hen ook in hun rust en bedrijvigheid kan gade slaan, enz. Ook deze afdeeling is bijzonder waardig bezocht to worden. WD vestigen er de aandacht op, dat de officieele kennisgeving aan het hoofd van dit nommer ook betrekking heeft op andere gemeenten, zoodat belanghebbenden aldaar voor de te houden schietoefeningen zich op de secretarieën hunner woonplaats vóór 15 April a. s. moeten aanmelden. Men meldt: Te Hoofddorp heeft Dinsdag-middag door de justitie uit Haarlem de gerechtelijke schouwing van den onbeken den ongekleed gevonden drenkeling, die-uit de Ringvaart van Haarlemmermeer is opge haald, plaats gehad en ls geconstateerd, dat de dood door verdrinking is ingetreden en de talrijke wonden eerst na den dood zijn ont staan. Alleen verdiept mon zich in gissingen, dat op hot lijk zich niets bevond, dan aan een der voeten een sok en schoen. Ter mogelijke herkenning van het lijk was ook medegegaan de Inspecteur Nolthenius, omdat gedacht werd aan zekeren G., die te Haarlem sedert eenige weken verdwenen Is. Die was het echter niet en de identiteit staat dan ook nog niet vast. Daar het lijk is gevonden ondor een vlonder, waaronder het nooit kan zijn gespoeld, wordt, volgens een ander bericht, de gedachte aan moord zeer versterkt. Het lijk is thans naar Haarlem overgebracht. Het bestuur <ler Federatie van een aantal Haagsche timmcrliedenvereeni- gingen hield een gecombineerde ledenverga dering met do aangesloten vereenigingen ter bespreking, wat hun te doen staat om den cisch van 25 cents per uur, bij een gemid delden werktijd van 10 uur daags, ingevoerd te krijgen. Voorloopig zal zulks nog met vredelieven de middelen nagestreefd rworden. Gister- avond besloot het Looncomité, met bedoelde i federatie vergaderend, nogmaals een yïrga^i dering uit te schrijven mcb de bij dc uouw- vakken betrokken patroons. Predikant en advocaat. D r. m r. J. de Kanter, predikant bU de Ned.-Herv.*. Gsm. te'Zooien, die zich als advocaat in Den Haag gaat vestigen, is voornemens op den tweedon Paaschdag zijn afscheidsrede te hou den. („Stand.") Het bekende logement van Lam-; metjo Zondag in do N. Z. Armsteeg te Am-: sterdam, waar zoo menigmaal door de politiek naar beruchte lieden wordt gezocht, is thans weer verplaatst naar een ander stadsgedeolte. Op den Zeedijk zal Lammetje Zondag thans Jiaar geluk beproeven. (A. G.) Hedennacht werd in de tweeds Helmersraat te Amsterdam door inklimmen in een slaapkamer een bedrag gestolen van 750 gulden. De politie doet onderzoek. Stakende ziekenverpleger s. Mon schrijft uit Zaandam aan „De Tijd": In de gemeonteiyke ziekenbarakken, waar patiënten, lijdende aan besmettelijke vlek- typhus, worden verpleegd, hebben de ver plegers do zieken in den steok gelaten. De burgemeester, mr. Van Tienen, seinde to halféón naar Amsterdam om hulp aan den overste der broeders van den „H. Johannes dS Deo"; waarop reeds te halfvler in den namiddag uit Amsterdam drie broeders ts Zaandam aankwamen. De broeders hebben voorloopig den geheolen verplegingsdienst op zich genomen, maar da voorwaarde gesteld, dat voor vrouwelijke - patiënten ook vrouwelijke hulp moet worden aangewezen. De burgemeester zou zich naar Amsterdam- begeven om adaistentie in to roepen van enkele Katholieke liefdezusters. Gistermiddag hadden te Arnhem drie broers hun zuster begraven. Na afloop daarvan werd wat te veel gedronken, metj het gevolg dat er een twist ontstond, en een van de drie eeno verwonding in het gelaat bekwam. (A. C Te Tolen is de openbare school; wegens het heerschen der diphtheritis ge sloten. De Holderscho vischschuit H.D. 71, schipper Post, is te Nieuwediep gister morgen masteloos door vletterlieden binnen gesleept. Het vaartuig had in den vorigen stormachtigen nacht in de Noordzee den mast verloren. Persoonlijke ongelukken hadden er niot bij plaats. Te Enschedee is een bericht; ontvangen uit Coesfeld, dat aldaar wevers kunnen geplaatst worden tegen een loon van f 12 a f 13 per week. Dit bericht werd in het R.-Kath. Arb.-gebouw op een vergadering J voorgelezen. Naar wfl nader vernemen, hebben sommige uttgeslotenen het plan opgevat der waarts te vertrekken. (Tub.) Als een bijzonderheid meldt mon uit Arnhem aan het „H.blad," dat aldaar btf het 3de reg. Infanterie de vorige week een loteling van de lichting 1902 ls iDgedeeld, reeds in het gelukkige bezit van een vrouw en zeven kinderen. HU is namelijk gehuwd met een weduwe met 6 kindoren en werd dezer dagen nog verblijd door de geboorto van een zoon. De kantonrechter te Deventer heeft den heer J. J. G., em. predikant der, vrije gemeente, wonende te Kampen, ver oordeeld tot f 20 boete subs. 4 dagen hech*; tenis, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde ln de gemeente Wjjlie. De eisch was f 50 subs. 6 dagen. Weerbericht Tan 30 Maart. (Van bet Kon. Moteorologlscli Instituut te Utrecht.) Verwaohtuig: Matige noordwestelijke wind. Godooltelljk bewolkte lucht. Woinig verandering in temperatuur. CORRESPONDENTIE. - Een paar inge" zonden stukken moeten tot een volgend nommer blijven liggen. Politie. Op den 22sten Maart dezes jaars is uit het tingkanaal om de gemeente Haarlemmer meer, opgehaald het lyk van een onbekend manspersoon, oud naar gissing 37 jaren, geheel ongekleed, als alleen aan een boen hebbende een ouden schoen en sok. Zijn signalement is: lang 1.66, haar zwart, voorhoofd breed, oogen blauw, neus spits, mond dikke lippen, kin breed, knevel rossig bruin, baard stoppelbaard. Zy, die omtrent het ïyk eenige inlichtingen kunnen geven, worden verzooht die ten spoe digste franco in te zenden aan den Burgemees ter van Haarlemmermeer. Lelden, 26 Maart. Ter markt werden heden aan- geveerd: Stieren 12 atuke 63 a f 273. 'Kalf- en Melkkoeien 187 stuke f 113 a f 270. Varekoeien 123 etuke f 92 a f 211. Vette Ossen en Koeien 221 etuke f 119 a/274. Graekalreren 0 stuks; i— a f Kalveren (votte) 16 stuke f ,38 a f 107.' alveren (magere) 209 etuke f 3.25 i f 14. Hamols (vette) etuke f a fHamels (magere) etuke fa fSchapen (vette) 162 etuke f 16.a f 28.Schapen (weide) 76 j atuke f 11.— a 18.Lammeren (magere) stuks f a Varkens (magere) 168 etuke f 16.a f 43.—. Varkens (vette) stuks? fa per KG. Varken6 (biggen) 3371 stuke f 7.— a f 14.—. Paarden 0 stuks a f Veulens stuks f a f Bokken of GeileUf 1 stuks f 2.60 a f i* Ter markt aangevoerd 643 runderen, 226 kal-) veren, 237 aohapen, lammeren, 156 varkens,! 337 biggen, paarden, veulen, 1 bok of geit. Ter wekeljjksohe Kaasmarkt aangevoerd 3) partgen. Besteed werd voor Uoudsohe Kaag vait] f 18.tot 27.Derby-Kaas van fto^; f Leidsohe Kaas de 160 KG. f tot^ f Edammer Kaae 2de qual. f tot f Aan de Stadswaag gewogen 3 partijen l24iv stuke, wegende 738 K.G. Nienw-ïork, *25 Maart. Koffie loom en ge-f makkei(jk ten gevolge van weinig vraag voor, speculatie. Tarwe. Speculanten hoeden terug. Maïs lager ten gevolge van plaatselijke verkoopen.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2