Gemenfld Nieuws. Kerkelijke berichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. ling niet goedgekeurd. Uit de voorlezing van de desbetreffende missive bleek no^; dat, waar dat college vroeger heetto te „berusten" in do aanvangssalarissen voor de onderwijzers deze thans ook in de niet-goedkeuring zijn begrepen. Zonder eenige nadere discussie diende nu de lieer C. Alkemade, gesteund door de heeren De Groot en Van der Meer, een ander voorstel in, tot regeling der jaarwedden, enz. en welo. Aanvangssalaris der liootden 1000 met twee tienjaariykscbe verhoogingen van 50, idem der ouderwijzers 600 met vier vijfjaar!ijksche verhoogingen van f 50, c. een belooning van fbO voor het onderwijs in de nuttige handwerken, zoolang dit onder- whvbisiteu de gewone lesuren gegeven wordt; d. de bopallng te laten vervallen, dat do be looning voor 't onderwijs in de vreemde talen alleen zal gegeven worden, als dit onderwijs buiten de gewone schooluren wordt verstrekt. Met algemeene stemmen, behalve die van den heer Parlevliet, wordt dit voorstel aangenomen. VIL Zonder hoofdelijke stemming een ver zoek van C. Bulk ora zijn houton schuur, staande op zijn orf aan de Schoolstraat, 7 M to mogen vergrooton. Vóór de rondvraag heeft de Voorzitter nog een mededeeling, n. 1. een schrijven uit Katwijk, waarin geantwoord wordt op een onderzoek naar de aanplanting met helm, geiyk zulks in de vonge vergadering gowenscht werd. Daaruit bleek, dat -±z 1200 M. beplanting de gemeente jaarlijks op een uitgaaf van 600 komt te staan. Hierna vestigdo de heer Van der Meer de aandacht op den slechten toestand van sommige Mraten. Al heeft de Raad dezen avond kolos sale besluiten genomen (spreker bedoelt, dat de Raad diep in den buil heeft getast) vooral voor bestrating, toch meent hij, dat het Lin- denplein (Noordzijde), de H. Gcostweg, vooral nabtf den overgang der tram, dringend verbo ten-^ üelioeven. Ook nog andere leden volgen nu met een aanbevelingslijst, zoodat ook de Êchiestraat (van de Schiebrug tot Van Leeu wen), Lindenplein (overzijde) en Molenstraat een beurt krijgen in de goedgunstige stomming der betreffende sprekers. Dit alles zal b|J bestrating in ovorweging worden genomon. Aan de maatschappij „De Zij 1," scheepsbouw- en reparatiewrerf te Leiderdorp, is de kiel gelegd voor een stalen klipper, lang 31.65 M., breed 5.90 M. en hol 2 M. voor Rolterdamsche rekening. De penningmeester der Blinden- werkinrichting in Den Haag deelt met de meeste dankbaarheid mode, dat door den heer J. M. L. van Bronkhorsf, in leven Kamerheor In buitengewonen dienst van H. M. do Ko ningin, overleden te 's-Gravenhage 6 Juni 1901, aan genoemde werkinrichting in eigen dom is vermaakt een kapitaal, groot f 6400, welke som het gedeelte uitmaakt van oen kapitaal, dat Lot zekerheid van het daarop rustende vruchtgebruik is ingeschreven In hof Grootboek der 2u/o N. W. 8. In de fabriek van levensmid de len aan de Geestbrug onder Rijswijk had hedenochtend een treffend ongeluk plaats. Ben werkman, bezig met het witten en schoon maken van oen lokaal, gleed uit on greep een as, waardoor by werd rondgeslingerd en onmiddellijk gedood. Hg laat oen vrouw met •drie kinderen na. Alle werklieden zyn tegen ongelukken verzekerd, terwijl de werktuigen alle voorzien zyn van bescherming. Heden werd do aangekondigde Inzameling van golden ten behoeve van de noodlydende Javanen, voorbereid door de vei eenigiog „Oost en West" ter gelegenheid van de herdenking der stichting van de Oost In dische Cornpagnio, te 's Graveiihage verricht door een korps lieftallige dames collectanten, op den schouder een kenteeken dragend, ver bonden aan de nationale kleuren, welk insigne ook door haar begeleiders, die de dames by do collecte bijstonden, gedragen word. Bloembollen enloonen van de kweekersknechts. De Haarlomsche corres pondent van het „A. H." schrijft: Naar ik verneem, dreigt in het komend Jeizoen een stryd uit te breken tusschen Werkgevers en arbeidore in do bloembollen cultuur om onze gemeente. Reeds lang zyn door do arbeiders, door organisatie en verga deringen, pogingen tot lotsverbetering gedaaD, waarvoor o. a. de heer M. de Braai, werkman en lid van onzen gemeenteraad, zich zeer interesseorde. Die pogingen bleven tot nog toe zonder resultaat. Op de jongste vergadering der afd. Haaflem van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, kwam een verzoek om loonsverhooging ln, dat door do werklieden- leden ernstig en mot klem werd verdedigd. De Vereeniging meende echter dat deze zaak niet b(j haar, maar by de Kamer van Arbeid thuis behoorde, on verwierp de voorstellen, die staande de vergadering werden gedaan om tot een loonsverhooging te komen. De werklieden- leden verklaarden daarop, dat zy vroesden voor het uitbroken van een conflict in den zomer. Voor de rechtbank te Haarlem stond gisteren terecht J. v. d. P., glazen wasschor, die verdacht wordt van tal van inbraken, ook van die by den heer Westendorp, waarby toen op den zoon werd geschoten. Nu had hy zich te verantwoorden, omdat hy in vereeniging met G. B. lood had gestolen van het gebouw „'t Klooster". B. had bekend, doch v. d. P. ontkende halsstarrig. Er was niet minder dan 2000 K.G. lood ontvreemd, dat door do beklaagden met wagens werd vervoerd. De ontdekking der daders was te danken aan hot vinden van eon brief, dien v. d. P. op het torrom verloren had. Volgens hem boteekende dat niets. Die brief was door B. van hem gestolen. Doze had don looddietstal gepleegd en om do verdenking van zich af te wenden, had hy den brief op „'t Klooster" neergelegd. Niettegenstaande do halsstarrige ontkentenis requireorde de officier togen v. d. P. I1/, jaar en togen B. 9 maanden. De verdediger, mr. Van Geer, oordeelde het bewijs tegen v. d. P. niet geleverd, en vroeg zyn vryspraak. Te Gouda ontstond gistornachfc eon ernstige uitslaande brand in eea perceel, waarin een Ruikerbakkery wordt uitgeoefend door de heeren Gebroeders Vermey, en staande in de Lange Noodgodsteeg vlak achter de Oost-Haven. Toen de heeren van hun avondwandeling to ongeveer 10 uren thuis waren gekomeD, lieten zy hun hond, als naar gewoonte, in het ge bouw, waarin hun ballenkokery was gevestigd, doch ontdekten toen nog niets van het onheil, dat boven hun hoofd hing; zelfs een hunner zusters, die van oen uitvoering des avonds te elf uren thuis kwam, bespeurde niets, totdat even voor middernacht een voorby- gangor werd opmerkzaam gemaakt op het gehuil der honden en toen bemerkte wat er gaande was. De brandweer moest zich er toe bepalen de belendende perceelen te behouden, wat ondanks de stevige bries tamelyk wel gelukte, hoewol oen aangrenzende keukenen de daarboven zich bevindende slaapkamer mede oen prooi der vlammen werden. De bewoners van dat perceel, de familie Van Meurs, moesten in nlleryl hun slaapkamer verlaten, die toen reeds door het vernielend vuur was aangetast. Het gebouw was verzekerd, hoewel, naar men zegt, laag. Do „O. H. Ct." ksn thans metzeker heid berichten, dat de sinds lang hangende onderhandelingen over den verkoop van de Haarlomsche paardentram aan de electrische tram zoover gevorderd zyn, dat de aandeel houders dezer laatste binnenkort over een desbetreffend voorstel zullen worden gehoord. Hedenochtend omstreeks halfelf was men in een chemisch laboratorium van den heer dr. Basenau, in een yzeren loo^s, staande op een land aan de Kostverloieu Vaart achter de koolteerfabriek, te Amsterdam, bezig met de bereiding van een licht ontbrand- bare vloeistof, toon plotseling deze ontvlamde en do omgeving in vuur zette. Het personeel van de aangrenzende kool- toerfabnek rukte aan met de spuit der fabriek, terwijl ook een spuit van de inmiddels aan gerukte brandweer in werking trad, waar mede men spoedig de vlammen kon meester worden. De uitsluiting in de bouwvak- ken te -Amsterdam. Gisteravond vergader den in het gebouw van „Patrimonium" in het gebouw van dien naam de besturen van onderscheiden daar ter stede gevestigde werkliedenvereenigingen, welker leden min of meer bij de huidige uitsluiting in de bouwvakken zijn betrokken of dreigen te worden betrokken. Doordat de federatie in de bouwvakken ook vergaderde, waren aanvankelijk niet ve len aanwezig, doch later werd door de op komst der federatie-gedelegeerden de verga dering talrijk bezocht. In den breede werd gesproken over den oorsprong en het verloop van den strijd in de bouwvakken. De voorzitter van „Patrimonium," de heer K. Kater, er op wijzende, dat de uitsluiting in haar verloop nog wel 5000 ambachtslie den (timmerlieden, stukadoors, enz., die niet verder kunnen werken) op straat kan brengen, raadde de federatie aan arbitrale tusschenkomst in te roepen. De vergadering wilde echter van geen ar bitrage weten, en wenschte handhaving van het federatie-voorstel van 16 Februari j.l. „om een commissie te benoemen, bestaande uit patroons en werklieden, tot het forrau- leeren van voorstellen ten genoegen van beide partijen". Protestmeeting. Tegen gis- teravond was door den „Amsterdamschen Be- stuurdersbond" een protestmeeting belegd, gericht tegen het Raadsbesluit waarbij afwij zend was beschikt op het verzoek van ge noemden Bond, om, tot leniging van den nood ten gevolge van de werkloosheid, over te gaan tot spoedige uitvoering van gemeen tewerken en tot het verleenen van finan- cieelen steun aaD de werkloozen. Hierover zouden Troelstra en Vliegen spreken, doch daar slechts weinigen opgeko- mm waren, werd besloten de protest meeting niet te laten doorgaan. Dezer dagen is te Utrecht door oenigo handelslieden en industrieelen opgericht een Algemeene Nedorlandsche Handelsver- eeniging, ten doel hebbende de bestrydiDg van wanbetaling, oplichtery, oneeriyke con currentie, enz. Volgens mededeeling van het „Utr. Dagblad" heeft een drukkery te Utrecht zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewond met het verzoek om „geiyk met den heer Samson (te Alfen) inlichtingen botroffende nieuw in te voeren modellen van het departement te mogen ontvangen." Op dit verzoek is afwyzend beschikt, naar het genoemde blad mededeelt, op de onjuiste premisse, dat het verzoek zou geluid hebben om „te worden in staat gesteld kennis te nemen van in t9 voeren modellon en staten voordat andore leveranciers daarvan kennis namen." Gisternacht zagen twee perso nen, die uit de richting Hilversum op weg naar Utrecht waren, in een weide langs do spoorlyn voorby Maartensdyk een man Jiggorv dio zich in 't geheel niet bewoog. Hoewel vermoedende, dat by lag to slapen, kwamen zy toch uit nieuwsgierigheid naderby en be speurden toen tot hun niet gêringen schrik, dat hier een misdaad gepleegd was. Door een diepe snede in den hals was het hoofd gedeeltelijk van den romp gescheiden, terwijl in het lichaam geen enkel teeken van leven te bespeuren was. Ten einde het onder zoek niet te bemoeilyken, zetten zy daarop onmiddellyk hun weg naar Utrecht voort en word do politie aldaar met het feit in kennis gesteld. Evenwel is de veronderstelling, dat hior zelfmoord gepleegd is, niet uitgesloten. Brand to Enschede e. De cor respondent van het „Hbl." schryft: Omtrent den brand aan haar fabriek op den Zuiderhagen deelt de firma Gerh. Jannink Zonen mede, dat zy zooveel mogelijk haar arbeiders aan werk zal helpen; e<*n gedeelte in haar nieuwe fabriek en de o - ij het opruimingswerk aan de gedeeltoii -iaud vernielde; terwyi van do 130 Va>; -idera der fabriek Zuiderhagen oen gedeelte aan het woik is kunnen jven. De anderen zullen Maandag a. s. den gewonen betaaldag de helft van hun weekloon ontvaugen, zoodat zy ten minste niet do vollo schade hebben. Wegens de drukke werkzaamheden, door den brand veroorzaakt, had de firma nog geen gelegen heid te besluiten hoe zy in zake het loon der overige arbeiders zal handeion, dit levert wel eenige moeilykhedon op, daar dit stuk werkers zyn. Besloten is nog, dat de wevers der nieuwe fabriek, die met eon hulp 6 getou wen bedienen, daarvan 2 moeten laten staan ten behoeve van de gehuwde wevers, die dooi den brand zonder werk kwamen. De hulpen komen dan voorloopig zonder werk, dit z(Jn echter nog maar jongens en meisjes, die meestal niet ala kostwinners kunnen beschouwd worden. Hun wordt éón week loon door de firma uitgekeerd. Wat het opruimingswerk en den herbouw van het afgebrande gedeelte betreft, hiermede aal nog eenige tyd kunnen verstryken. Wan neer het geluk mag dienen en de stoomketels, benevens de stoommachine, in hoofdzaak goed gebleven zyD, dan is daardoor wel een spanne tyds gewonnen. Al het mogeiyko wordt in 't werk gesteld om zoo spoedig mogeiyk weer te kunnen arbeiden. Verschillende Badensche cou- ranten maken zy het onder voorbehoud melding van een byna ongelooflyke mis daad. Het vytjarig zoontje van een slager had uit speelschheld een biljet van 100 mark ver scheurd. Dit deed den vader zoodanig in woodo ontsteken, dat hy het kind naar het hakblok sleepte en het de beide handjes afhieuw. Mekka en Medina worden weer zwaar bezocht door de pest, en het gevaar van verspreiding der ziekte door bedevaart gangers is groot. Tusschen 14 en 17 dezer zyn, volgens te Konstantinopel ontvangen berichten, te Mekka 141 mensclii. aan pest overleden, te Dzjeddah tusschen *1 en 17 Maart 21, te Medina op 14 en 15 Maart evenzoo 21. Te Hoogozand is gisteravond de conservenfabriek van de Exportcompany af gebrand. Het gebouw behoorde aan den heer F. Hyner to Groningen. Een groote hoeveel heid busgroenlen is verbrand. De schepen „Saltrain," kapt. Jones, 3 Dec. 11. van Ardrossan en 16 Dec. van Belfast Lough naar Exeter, en de „Brachka," kapt. Paulsen, 18 Dec. van Shields naar Sandefjord vertrokken, waarvan sedert niets meer werd vernomen, zijn gisteren by Lloyds te Londen als vermist gebookt. Beide schepen waren geladen met kolen. Het geschil tussclion do stokers te H&vro on de Compagnie Générale Transat- lantique is bijgelegd. Do staking is hiermede geöindigd. Een zeilwedatryd om 20 0,0 00 franken. Twee ryke Amerikaansche zeil- liefhebbere, de heer K. M. Clark, eigenaar van hot jacht „Kariad",enK. Kennedy, eigenaar van de „Sybarita", hebben naar aanleiding van een woordenwisseling betreffende de snelheid van beider vaartuigen, tydens de wedstryden te San Remo, een weddenschap aangegaan tot een zeilwedetryd op de reede te San Remo over een driehoekige baan, om den niet geringen inzet van 200,000 franken. By den grooten brand te Hobo ken moeten ook menschen omgekomen zyn, maar de berichten dienaangaande loopen zeer uiteen. Het is echter zeker, dat de eerste machinist van do „British Queen," die met rheumatiek in zyn hut lag toen de brand uitbrak, horige brandwonden gekregen hoeft. Behalve het stoomschip .British Queen" zyn verschelden lichters verbrand. Een aantal vaten olie, op den steiger van de Phoenix- maatschappy liggende, zyn mede vernield. Eenige brandende lichfeio dreven de rivier af, en dreigden den brand te verspreiden. Dit gevaar werd echter door de goede zorgen van do bemanning der dry vende brandspuiten afge wend. Behalve het Nederlandsche stoomschip „Maasdam" moesten een Engelsche en een Noorsche boot in veiligheid gebracht worden geen van deze schepen is echter aanmeike- lyk beschadigd. Men heeft ons wel eons gevraagd om in de Kleine Advertentiön een advertentie te plaatsen, meer dan 30 woorden bevattende. Wy hebben dat tot nog toe niet gedaan, alléén omdat nu eenmaal de bepaling was gemaakt: niet meer dan 30 woorden. Wy stellen echter thans de gelegenheid open in de rubriek Kleine Advertentiön annonces te plaatsen van 30 woorden 40 Cents. 81 40 50 41—50 51—60 61—70 71—80 81—90 Verliezen ven hel Enjcisshe leger, zooals die voorkomen in de „Daily Graphic". -j c a 3 3 o -o 3 O 2 p s> CM O O M {3 o ÜJ <0 3 20 Maart. 5 22 7 21 o 22 24 25 26 Totaal 60 70 80 90 één gulden. Leiden: Zondag-voormiddag te 10 en 's avonds te 5 uren zal in de Geref. Kerk Hoerengracht gesproken worden door den hoer Yrooiyk, van Scheveningen. Collecte voor de Christelijke Scholen. Zo et er wou de: Ned.-Herv. Kerk. Zon dagvoormiddag 10 uren da. Beekenkamp, predikant te Benthuizen. Weorberlclit vau 21 Maart. (Van btt Koq. Meloorologltch iculitunt te Utrecht.) Verwachting: Matige westoiyke wind. Bewolkte lucht. Regenachtig weer. Weinig verandering in temperatuur. De oorlog in het Engelsche Lagerhuis. By de beraadslaging in het Lagerhuis giste ren over de begrooting heeft minister Chain- berJaln, antwoordende op een rede van Camp bell Bannerman, die klaagde over gebrek aan inlichtingen betreffende de Zuldafrikaanscho toestanden, ontkend dat hy tydingen aan gaande den voortgang der krygsverrichtingen achterhield. Hy zag de toekomst optimistisch in en was niet bevreesd voor eenige schrik- keiyke gevolgen van den haat, die thans tus schen de belde volkeren bestaat, wanneer eens het EDgelsche oppergezag gevestigd zal zyn. Hy beriep zich op het werk dorBoeren- verkenners en op den brief van Vilonel aan De Wet. De Ier Dillon, Chamberlain in de rede val lende, riep: BVilonel is een verrader, hy heeft zyn land verraden I" Chamberlain: „Het geachte lid is een goed beoordeelaar op het punt van verraders." Protesten van den Ierschen kant, bijvals betuigingen van de ministerieelen. Dillon vroeg, of dit een parlementaire uit drukking was. De voorzitter zeide zulke interruptiön en zulke scherpe antwoorden af te keuren. Dillon: „Ik wensch te zeggen dat de right honorable gentleman (de hoog geachte hoer) eon vervloekte leugenaar is." Bijvalsbetuigingen van de Ieren. De voorzitter spoort Dillon aan dezo uitdruk king terug te nemen. Dillon weigert. De voorzitter noemt daarop zyn naam. Balfour stelt voor, Dillon voor een week te schorsen. Dit voorstel wordt aangenomen met 248 tegen 48 stemmen. Dillon verlaat de zaal, door de Ieren toegejuicht. Het verdeie verloop van de beraadslaging is zeer warm geweest. Minister Brodriok zei, dat de krygsverrich tingen een grooten vooruitgang hebben go- maakt, de grootste tegenstand in de Oranje- Rivier kolonie is gebroken. De Wel'a stryd- macht is naar allo richtingen verstrooid. In de Kaapkolonie hebben de verrichtingen meer een politiek dan een militair karakter gehad, 't Was waar: een groote bedryvigheid is er pas aan den dag gelegd door De la Rey, maar de algemoeno loop der gebeurtenissen bleek uit de onmogelykheid, waarin de Boeren verkeerden, om versterkingen te organiseeren, daar deze bleven buiten alle verhouding tot wat verwacht had mogen worden by de ver mindering van hun strydmacht, zoodat de Engolschen ze in kleiner aantal ontmoetten. In dezelfde zitting heeft Chamberlain vorder verklaard, dat men het aantal Boeren te velde waarschyniyk kon schatten op 9000. Terwyl hy bevestigde, dat er twee jaar of langer gele den onder de meerderheid der Hollandsche bevolking van de Kaapkolonie een sterke toe- neming is geweest van gevoelens, die sympathie deden koesteren met den wensch naar een Hollandsche republiek voor geheel Zuid-Afrika, voilieugtie hy zich er in dat een zoo groot gedeelte van do Hollandscho bevol king de rogeering trouw gobleven is. Hy ver klaarde reden te hebben om te gelooven, dat het aantal volgelingen, door de Boeren by den tweeden inval in do Kaapkolonie herkregen, gering geweest is. Ala een bowys hoezeer de edelmoedigheid van generaal Do la Rey tegenover lord Methuen in Engeland op prijs wordt gesteld, kan dienen dat by het ministerie van oorlog te Londen tal van telegrammen van gelukwenschiug aan het adres van dien kranigen Boeren-aanvoer der zyn ontvangen, met by voeging van de kosten om dio aan hem over te seinen, terwyl andere bewonderaars 30orfgeiyke telegrammen aan lord Kitchener hebben gezonden met verzoek, die aan hun bestemming door to zenden. Men kan gerust beweren, dat De la Rey op het oogenblik in Engeland populairder ls dan menige Engelsche generaal. Lord Methuens toestand blyft, volgons een bericht uit Johannesburg, bevredigend en goed vooruit gaande. Zyn wonde wordt beschreven als oen gecompliceerde breuk van de recht6i dy. Te Londen ontvangen bericLton spreken niettemin van de waarschyniykheld, dat lord Methuen's rechterbeen moet worden afgezet. 1 De Boerencommandant Kritzinger die gevangene dor Engelschen en wiens proces na de vryiating van generaal lord Methuen door generaal Do la Roy voorloopig uitge steld is. Een onderhoud met President Kruger. De Parijschc „Matin" heeft haren mede werker Henri des Houx naar Utrecht gezon den, om president Kruger te raadplegen over de steeds ernstiger wordende gebeurte nissen in Zuid-Afrika. Niet alleen werd hij Maandag toegelaten, maar zelfs waren dc speciale afgevaardigde van den Vrijstaat, de heer Fischer, en dr. Leyds bij dat onder houd tegenwoordig en verzocht Kruger den heer Van Boeschoten, eersten legatie-secretar ris van de Zuidafrikaanscho Republiek, aan tekening te houden van de verklaringen, welke hij aan de „Matin" wilde doen, opdat zijn stem over de ganschc wereld zou worden) gehoord. Die aanteekeningen werden demi volgenden dag door den President nagezioü; en 's avonds, na vertaald te zijn aan derf heer Des Houx, ter hand geteld. „Wat ik van den tegen woo rdigen toe* stand in Zuid-Afrika denk?" zeido Kruger. „Ik zou dat met één woord kunnen zeggen:, mijn meening, mijn hoop is niet veranderd sedert vóór den oorlog en het begin der vij« andelijkheden, waartoe wij gedwongen wei*-' den. „Steeds heb ik uit Gods Woord het vast vertrouwen geput, dat Hij Zijn volk nooit' zou verlaten. Wie zijn vertrouwen op heti geloof in God bouwt, bouwt op geen zand grond. Dat wil echter niet zeggen dat God Zijn volk niet somtijds wil beproeven, straf-1 fen of vernederen. Hij doet dat, niet ora het' aan zijn eigen kracht over to laten, maar, omdat Hij hot bemint en om het tc redden»' „Psalm 83 wijst op den aanslag van Sa tan op hot kon ink'ijk van Jezus Christus., „Welaan", zegt Satan, laten wij hen uit-; roeien; dat zij geen volk meer zijn." Het zelfde hebben de Engelschen gezegd: „Dat volk mag niet.. blijven bestaan I" Maar God heeft geantwoord: „Het zal blijven bestaan," en Hij zal zegevieren. „Die woorden heb ik uitgesproken bij do' opening van den Volksraad op 7 Mei 1900,. en ik herhaal ze heden, met een onuitspre- kelijkc dankbaarheid aan den Heer. Tot nog toe heeft Zijne Goddelijke hulp ons niet ont-; "token. Dat volk zal bestaan, omdat God1 regeert en tegen Zijn bestuur alle mensche- lijke krachten machteloos zijn. „Laat het geweld zich ontketenen; latent de barbaarsche vonnissen worden ten uitvoer1 gelegd; laat men de vrijheidshelden ter dood brengon, onze vrienden dwingen die terecht- i stellingen bij te wonen; laat men het recht j schenden, de onschuldigen verdrukken, wij zijn zonder vrees, want het is God, die re-1 geert cn die te Zijner t d zal zeggen: „Tot hiertoe en niet verder." Alles zal terecht komen. „Wij hebben slechts ons geloof in den Heer té bewaren en ons voor Zijn wil te j buigen. De vrijheid, die wij verdedigen,1 komt van Hem; het is onze plicht jpet ai onze kracht voor haar te strijden. Wee ona als wij onze onafhankelijkheid niet verde- digen. Maar laat ons geen kwaad met kwaad vergelden. Al warden onze krijgsgevangenen verbannen en zelfs ter dood gebracht, wij zullen dat slechte voorbeeld niet volgen. „Ik weet dat dé openbare meening soms een edelmoedigheid, die zij overdreven achty afkeurt. Maar de Heer heeft gezegd: „Aan; mij de wrake „Onze vrouwen en kinderen zijn in gevan genschap weggevoerd, tot de diepste ellende gebracht en zelfs ten doode gedoemd. Men j hoopt op die wijze ons ras uit te roeien* Maar vreest niet. Gods rechterhand heeft; ons tot dusver geleid. Hij wekt onder ons mannen op, die onder Zijne leiding waro wonderen verrichten, zooals vermeld staarf in het Oude Testament. „Zie wat in do laatste dagen gebeurd in.., Wat zou er van ons geworden zijn, als God niet met en voor ons had getreden, als Hij ons niet voor wankelmoedigheid bewaard had? "Wij zijn slechts menschen en wat God; voor rii heeft gedaan is bovenmenscheLijk,1 Hij zal ons ter overwinning leiden, want, Hij schaart zich aan de zijd.' van recht en i gerechtigheid. „Bij den aanvang van dezen oorlog heb ik gezegd dat die buitengewoon zou zijn en da wereld zou verbazen. Ik heb dat niet gezegd; omdat ik op onze eigen krachten vertrouw-; de, want wij weten zeer goed dat wij cerf klein volk met weinig middelen zijn. Even-; min beweerde ik te profeteeren, maar ik, putte een onvergankelijk vertrouwen uit do. onfeilbare beloften van den Allerhoogste, did j gezegd heeft: „Roep mij aan in de ure den, benauwdheid en Ik zal u uitkomst ge-1 ven." Op die belofte nog is het, dat ik her-1 haal dat de wereld verbaasd zal staan. Want zij, die nog niet gelooven in de wonderbaar- i lijke kracht des Heereaa, zullen daartoe ge dwongen worden, als zij in Zuid-Afrika do j onmiddellijke werking Zijner almachtige hand zullen hebben gezien. „Men heeft beweerd dat onze republiekeiï i geannexeerd waren en dat wij ons land en; ons volksbestaan verloren hadden, maar met het oog op God is die annexatie waarde- loos, want onze vrije burgers erkennen geen! anderen meester dan Hem. Van Hem ont-' vangen zij hun rechten en vrijheden en zoo-i lang Hij die hun niet ontneemt, zullen zij dia: tot hun dood verdedigen. „Men heeft gezegd dat d$ oorlog gedaan- en do vrede in onze districten hersteld was en dat er van ons niets dan kleine troepjes rebellen en roovors waren overgebleven*; Voor de gansche wereld is duidelijk gebleken!' dat dit in strijd met do feiten is. „Men heeft ons den vrede aangeboden met: amnestie, gratie en geldelijken steun om on ze verliezen te herstellen, maar ten koste van onze onafhankelijkheid, alsof die een handelsartikel was. „Neen, alle schatten der wereld zou derf onze vrijheid niet kunnen betalen, omdat God ons die heeft geschonken en wij haar, niet zouden kunnen afstaan zonder God tel verloochenen en Zijn vloek te verdienen. „Wij hebben, zooals onze plicht was, een!; beroep gedaan op 'de goede diensten van het. internationale hof van arbitrage, ingesteld' om geschillen tusschen beschaafde natiën tej regelen. Wij hebben een beroep gedaan op.j het geweten der regeerisgen, maar tot dus-' ver werden wij niet verhoord. „Toch zijn wij niet ontmoedigd. Waoneef! dc Heer zelf die regeeringen zal roepen, zul len zij genoodzaakt zijn te komen en derf' weg tc volgen, dien Hij haar zal wijzen. „Dc Engelsche regeering zal evenmin ala, de anderen van1 die roepstem worden uitge sloten, want God zal bevelen dat het ons eer-' lijk aanbod van arbitrage, vrede en vriend-1 schap aanvaardt. Dan zullen de rcgecring en het volk van Engeland voor Zijn wil moe-' ten buigen en de oogen moeten operm eI^ zich bekeeren. „Ik bid God. dat Hij dat 7il do- n

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2