Maandag 17 Maart Ac. 1902. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. FEUILLETON. JJo. 12903 LEIDSCH DAfrBLA PRIJS DEZER COURANT: per 8 maanden. Voor Leiden per 8 maanden. f I f 1.10.' "Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn w 1.80 i Franco per post1.65* PRIJS DER ADVERTENTIKKT: Van I-a regela f 1.05. Iedere regel moer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 17 Maart. De door B. en Ws. voorgestelde wijzi ging in de verordening regelende pensioen en wachtgeld voor gemeentc-ambtcna^ ren zou ten gevolge hebbent- dat tijdelijk aangestelde ambtenaren, waaronder ook «tadsgeneesheoren en stadsvroedvrouwen zouden worden opgenomen. Naar aanleiding hiervan is door het college van Stads-ge- necs- en heelkundigen een adres aan den ge- meentcraad ingediend, waarin zij verzoeken die verordening niet te doen gelden voor I de Stads-genees- en heelkundigen en de stads-vroedvrouwen, omdat zij deze beschou wen als tijdelijke ambtenaren, die in stede lijke functie slechts een deel van hun werk- I kring vinden, terwijl do persoonsverwisse ling in dat college zeer sterk is, getuige het feit dat in zeven jaren niet minder dan aan zes artsen ontslag werd verleend. In het voorjaar van 1903 zal in of nabij Leiden een medisch-paedagogisch instituut geopend worden. Do bedoeling is hierin te nemen zoowel zenuwachtige als minder be gaafde kinderen, van v. .e het gebleken of re verwachten is, dat zij in de gewone inrich tingen voor onderwijs niet of moeilijk kun- nen meekomen. Idioten en zwaardere geval len van imbeciliteit worden niet opgenomen, evenmin kinderen lijdend aan epilepsie of insania moralis, daar dezen een slechten in- i vloed op hun kameraadjes kunnen oefenen. 'Wel bestaat het voornemen ook spraakge- brekkigen op te nemen ter genezing van hun spraakgebrek, en kinderen met moreele de fecten wanneer té verwachten is, dat een be handeling hetzij tot genezing hetzij tot ver betering zal leiden. Ook sommige gevallen van enuresis, onanie, enz. komen voor op neming in aanmerking. De zaak wordt go steund door de hoogleeraren Jelgersma cn Ziehen en door dr. J. H. Gunning Wz., privaat-docent in dc paedagogie te Utrecht. Prof. Jelgersma zal zich belasten met de medische, de heer A. J. Schreudcr, onder wijzer, met de paecl agogische leiding. Dc in richting wordt ~n internaat; de leeftijd der leerlingen zal zijn van 5 tót 14 jaar. Er zal gezorgd worden voor lango nacht- Tust, en korte leertijden met pauzen, die eooveel mogelijk in de buitenlucht worden doorgebracht. Het onclerwijs zal aanschouwe lijk gegeven worden, waarbij alle zintuigen geoefend worden. De kinderen zullen dage lijks handenarbeid verrichten c vooral het coordinatie-vermogen zal geoefend worden. Bij het verlaten van de school zal in over leg met de ouders van het kind een passen de werkkring gezocht worden, daarbij reke ning houdende met zijn karakter, aanleg en ontwikkeling. Het op te richten medisch-paedagogisch instituut kan ecnigszins worden vergeleken met Truper's Erziehungsheim te Jena of de inrichting van Bourneville te Vitry bij Pa rijs; het zal zijn de verwezenlijking van een gelukkige, vruchtbare gedachtede paeda- goog hand in hand met den psychiatcr- neuropatholoog zich wijdend aan de ontwik keling van het minder begaafde en het iieuropathisclie individu. (Tijds. v. Gen.) In „Het Lcidsche Volkshuis" werden gisteravond koren, "koralen cn solo's uit Bach's Johannes-Passion" ten gehooro ge bracht. Onder leiding van een der heeren leden van de zangverceniging der afdeeling .Leiden van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst had zich ITcn groep dames en heeren van die zangverecniging belast met de blijde taak om de herinnering aan de grootc uitvoering van verleden jaar bij ve len te verlevendigen en om aan niet weini gen voor het eerst een indruk te geven van de grootsche Passion-muziek van Bach. De alt-soliste alléén, wier tweede aria de woor den behelst, die het hoogtepunt vormen van de Lijdensgeschiedenis, behoort niet tot het Leidschc koor. Met aandacht en in stilte werd geluisterd. De Duitsche tekst, de herhalingen, brachten het publiek in den aanvang even van streek, doch weldra gaf men zich zonder stoornis over aan den stemmenden, verheffenden in vloed, die uitgaat van deze muziek. Een dankbaar gevoel tegenover hen, die dezen avond hebben mogelijk gemaakt, zal der talrijke hoorders bijblijven. In overeenstemming met den inhoud van de muziek was de zaal versierd met Schot- schc klimop, dat op 'toogenblik trossen draagt van diepzwarte bessen. Voor het examen nuttige handwerken Is geslaagd mej. A. C. de Wit, van Leiden. Lyst van de brieven en briefkaarten, aan* het postkantoor alhier en de daaronder behoe- rende hulpkantoren ter post bezorgd, in de eerste lielft der maand Maart, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zyn kunnen worden uitgereikt: Brieven: Oldenbroek, AlfenRoos, mej. A. Dekker, mej. M. Moatert, Duchenne, H. J. van Anholt, J. Bey, J. Bey, E. Nuiman, Amster dam; H. de Visser, Arnhom; C. v. d. Valk, Breda; G. Cloos, FrederiksoordS. Soeko, De Rooy, 's Gravenhage; Lindhof, Huntelman, Haarlem; Q. Ammerlaan, HazerswoudeJ. Spruyt, Koudekerk; Korporaal Ramakers, Leiden; C. Heringa, Leeuwarden; mej. Ver steeg, A. Schnitzler, **3. Schipper, J. Bosch, Rotterdam; mej. Bisschop, mevr. v. Lith de Jeude, Tiel; wed. Gerritsen, Velp; A. J. van Leeuwen, Zoetermeer; B. Tryling, Zwolle; vrouw Alber, niet vermeld; mej. F. Ouwerkerk, Leiden; P. v. d. Putton, Vogelenzang, beide laatstgenoemden (afgez. uit Sassenheim.) Briefkaarten: J. C. du Croix, Alfen; B. de Graat, Ph. H. C. Meyer. W. F. Keek, s'-Graveniiage; A. van Kloef, RotterdamC. J. L. v. d. Meer, J. Lamaison, Voorschoten; 1 zonder adres. Terug ontvangen uit het Buitenland. Brie ven: Sergeant Goudkade, Batavia; A. Barthen, Broomen; Mr. Brooklyn, Chicago; Hermann Niesemana, Johannesberg; J. Rozior, niet ver meld. Briefkaarten: B. Krümelink, Berlin mej. E. Nie», Kulehoof bei M. Gladbach. Do onderofficiers-vereeniging „Door vriend schap Vereenigd" gaf Zaterdag-avond in de Stadszaal een uitvoering. De groote zaal was vry goed bezet. Ter weerszijden van het tooneel prijkten twee fraaie plantengroepen, voorzien de eene met dundoek in de oranje en de andere in de nationale kleuren. Uit een verrees de banier. Nadat een goed samengesteld, klein orkest oenige nommers had ten gehoore gebracht, hield de president, de heer C. J. Kempenaar, een korte toespraak, om allen een harteLyk wolkom toe te roepen, en tevens den opge komen heeren officieren dank te zeggen voor hun tegenwoordigheid, zoomede dén eere-voorz. voor de van hem ondervonden gowaardeerde belangstelling en den genoodigden besturen van verschillende militaire en weerbaarheids- vereen igïngen, want vereenigingen, die zich reeds in vredestijd oefenen om 's lands weer baarheid te verhoogen, moohten op dit feest evenmin ontbreken. Immers, ook ln tijd van nood zullen zt) schouder aan schouder moeten staan om ons dierbaar vaderland te verdedigen. Verder rustte op spreker de aangename taak het diploma als lid van verdienste uit te reiken aan de heeren Rap en Lindeman, met den wensch dat zij nog jaren lang hun beste krachten mogen wyden aan de Ver- eeniging, die wederkeerlg voor de hen ver leende onderscheiding vrerd bedankt. Natuurlijk ontbrak het niet aan toejuichingen en fanfares, vooral niet toen vervolgens door een jongejuffrouw Muller namens eenlge dames den voorzitter een krans werd aangeboden, welk blijk van waardeering, na woorden van dank, aan de banior werd gehecht. Van de uitvoering van het programma, dat thans aan de orde kwam, kan wederom niets dan goeds worden gezegd. Zoowel door den zang van het mannenkoor onder leiding van den heer E. H. Rap, co lonne-geweer, gymnastiek en tableau, als door de voordrachten en De Jager's tooneel- 6pel in'drie bedrijven: „Liefde en Vriend schap" werd veel genoegen verschaft. Het komediespel nam het grootste gedeelte van den avond in beslag, naar het bleek evenzeer tot tevredenheid der aanwezigen, want do optredenden o.w. vooral Pieter van den Volkert in zijn oijzondor omvangrijke en mooilijke rol mag genoemd worden wer den herhaaldelijk teruggeroepen. Het welslagen van de opvoering mag voor een groot deel ook worden toegeschreven aan een dame, mej. Kempenaar, voor de wijze waarop zij de rol van Amalia van den Bronkhorst vervulde. Hare verdiensten wor den dan ook door do leden erkend, want door een hunner werd haar namens hen een fraai schilderij in vergulde lijst en op standaard ten teeken van dankbaarheid vereerd, iets dat door haar, verrast als zij was, zeer werd op prijs gesteld en haar de belofte deed af leggen dat de vereeniging, welke zij hoopte steeds in bloei zou toenemen, ook in het ver volg, als zij daartoe in staat was, op haar medewerk;ng kon rekenen. Een bal besloot-do wel geslaagde uit voe ring. Tot onderwijzeres aan de bijzondere school te De Steeg is benoemd mej. P. Tjebbes, te Katwijk. Tot onderwijzer aan de bijzondere school te Hulzen ie benoemd de heer A. van Groe- nlngen, te Leiderdorp. H. M. de Koningin dejeuneerde heden met baar gevolg bjj H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder woonde gister voormiddag te '8-Gravenhage de godsdienst oefening bU in do Groote Kerk, onder gehoor van ds. Knottnerus; Z. K. H. de Pnn« die in de Duitsche Kerk, waar ds. P. Quandt voor ganger was. In den boezem van het Delftsch Stu dentenkorps heerscht nogal verschil van meening over de wijze, waarop men het aan staande lustrum in 1903, zal vieren. In het bijzonder staat het houden van de traditio- neele maskerade nog lang niet vast. En ook is er een talrijke groep onder de leden, dio de officieele bals, diners en concerten wil afschaffen, waartegen zich weer anderen verzetten, omdat men vreest dat alsdan de reünisten zullen wegblijven. De voorstan ders van concerten willen het gehalte daar van verhoogen, opdat ze niet alleen ontspan nend, maar tevens veredelend werken. Benoemd is tot directeur der gasfa briek te Tiel, de heer W. Sligting, van Rot terdam. De lang hangende plannen voor een te Haarlem aan het Zuider-Buitenspaarne te bouwen abattoir schijnen nu gereed to zijn. De commissie van voorbereiding heeft al thans de Raadsleden uitgenoodigd tot een bijeenkomst op Woensdag 2 April, waarin de heeren J. Leyh cn J. H. van Oyen, die plannen en tcekeningen zullen uiteenzet ten. Vooraf wordt den leden gelegenheid ge geven op Woensdag 19 en Maandag 24 Maart het abattoir to Utrecht in oogenschouw te gaan nemen. Benoemd is van 1 April 1902 tot 31 Maart 1903 tot leeraar aan de Rijksland bouwschool te Wageningcn, de heer H. F. Hartogih Heys van Zouteveen aldaar. Door B. en Ws. te Rotterdam is by den gemeenteraad een voorstel ingediend tot nieuwe vaststelling van het besluit tot aanwijzing van marktplaatsen. Het voornaamste doel hiervan is de ver schillende markten zooveel mogelyk te centra- Useeren op het Noordpleln, dat zich daartoe gunstlj blijkt te leenon. Zoo zullen thans ook de aardappelmarkt, de fruitmarkt en de fijne fruit- en vroege aardappelmarkt daar heen verplaatst worden. Als bloemenmarkt zal op verzoek ook het Vredenoordplein naast de bestaande plaatsen worden aangewezen. Daarentegen zal de Oranjeboomstraat, welke in 1899 op verzoek der vereeniging Linker Maasoever tot groentenmarkt werd aangewe zen, doch welke proef tot niets geleid heoft, als zoodanig worden geschrapt. Voor de overige markten blijven vooralsnog de bestaande plaatsen aangewezen. Er heeft zich te Amsterdam een comité gevormd, dat hulde wenscht te brengen aan dr. A. W. Nieuwenhuis, den stouten ontdek kingsreiziger, die drie bekende tochten deed in het onbekende gedeelte van Borneo cn die bovenal door zijn tocht dwars door dit eiland van Pontianak tot Koctei, zich een onster- felijken naam maakte in onze koloniale ge schiede nis. De commissie acht het plicht dat dezen hoogst verdienstelijken Nederlander in dc hoofdstad des Ljjks een waardige hulde zal worden gebracht. Daartoe zal dr. Nieuwenhuis a.s. Zaterdag 22 Maart dca namiddags te 3 uren worden ontvangen in de zalen van het Genootschap „Natura Artie Magistra". De oud-resident van Riouw, prof. A. L. van Hasselt, zal dan in een welkomstrede den aard en dc uitkom sten van het werk, door dr. Nieuwenhuis op zijn tochten in Centraal-Bornco verricht uit eenzetten, waarna den aanwezigen gelegen heid zal worden gegeven dr. Nieuwenhuis hunne opwachting te maken. Het comité voornoemd bestaat uit de hee ren: mr. W. F. van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam, ecre-voorzitterJ. W. IJzerman, voorzitter; prof. dr. H. G. van dc Sande Bakhuyzen te Leiden, mr. IT. P. van den. Berg, J. M. B. Beuker, Charles Boissevain, J. Boisevain, M. C. Calkocn, Jacq. Deen, S. P. van Ecghcn, prof. A. L. van Hasselt, mr. Th. Heemskerk, B. Hel dring, E. Heldring, Aug. M. J. Hendrichs, prof dr. A. A. W. Hubrccht, dr. H. F. R. Hubrecht, prof. dr. C. M. Kan, dr. O. Her bert, E. B. Kielstra, mr. S. A. Vcning Mci- nesz, Th. J. van Haren Noman, P. A. L. van Ogtrop, L. P. D. Op ten Noort, prof. dr. P. K. Pel, mr. G. Pijnacker Hordijk, G. baron Rosenthal, jhr. mr. C. J. den Tex, G. A. baron Tindal, jhr. O. H. A. van der Wijck, P. Zegors Veeckens, mr. G. Vissering, secretaris, Prins Hendrik heeft het cerelidtnaatr schap aanvaard van dc Vereeniging ter be oefening van do Krijgswetenschap. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voortaan aan de troepen zal worden verstrekt van 1 Juni tot 30 September één wollen deken en van 1 October tot 31 Mei twee wollen dekens, in plaats van een of twee wollen dekens respectievelijk van 1 Mei tot 30 September en van 1 October tot-30 April. Den 12den April as. vertrekt met het stoomschip „Koning Willem IJ' naar Oosfc- Indië met bestemming voor Batavia, een dc- fachement suppletietroepen, sterk 2 onder officieren cn 40 minderen, onder bevel van den kapt. der infanterie O.-I. leger J. J. B. Fanoij, die van verlof terugkeert, en het medegeleide van de 2de luitenants der in fanterie L. H. Vink en A. Pimenlel, beiden herkomstig van den Hoofdcursus. De oud-tooncelspeler N. Judcls te Am sterdam viert heden zijn 87sten verjaardag. Het wetsontwerp tot wijziging van de grens tusschen Rotterdam en Hillegcrsbcrg, zooals dit door Gedcp. Staten is vastgesteld, behelst geheel overeenkomstig hetgeen be oogd werd de toevoeging aan Rotterdam van het door dc Ceintuurbaan ingesloten ge bied. Benoemd is tot directeur der lioogcro burgerschool met driejarigen cursus en daaraan verbonden handelsklasse te Arnhem de heer E. Meyer, instituteur te Arnhem. Er heeft zich to Deventer een commis sie gevormd voor do restauratie van het uit wendige van do Groote of St.-Lcbuïnuskcrk, zooals bekend is, een der schoonste kerkge bouwen in Nederland. Dit kerkgebouw ging tot nu toe door gebrek aan fondsen der kerkvoogdij meer en meer vervallen. Een aantal ingezetenen zijn oiogeroepen tot bijwoning ccner vergadering op het ge meentehuis op 21 Maart a. s. Daar zullen do plannen tot verwezenlijking van het voor gestelde doel nader worden ontvouwd. Zaterdag-namiddag werd te Groningen een vergadering van den Gemeenteraad ge houden, waarin voor de op te richten indus trieschool voor meisjes een jaarlijksch sub sidie van 3000 werd verleend, terwijl tevens van gemeentewege zal worden gezorgd voor een doelmatig gebouw, en waarin voorts word besloten tot aankoop van den Staat der Nederlanden van een gedeelte van het erf der voormalige Noorderkazerne voor f 16,900. De 1ste luitenant B. A. James van het Koloniaal Worfdepot, met ingang van 1 April a. s. overgeplaatst bU het 4de reg. infanterie, is ingedeeld by hot 3de bataljon in garnizoen te Haarlem. -- Het stoomschip „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 16 Maart te Southampton; de „Salak", ran Rotterdam naar Java, is 16 Maart Gibraltar gepasseerd; do „Amsteldyk", van Rotterdam naar Newport News, is 16 Maart Wight gepasseerd; de „Apolda", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 14 Maart van Colombo; de „Kronprinz" (thuisreis) vertrok 14 Maart van Durban; de „President" (thuisreis) vertrok 14 Maart van Lissabon; do „Preusaon" arriveerde 16 Maart van Singapore to Amsterdam; de „Gouver neur" (uitreis) vertrok 14 Maart van Marseille Het N iclitje. 10) „De kunstrechter raadde je immers, een toieuw stuk te beginnen zei Costanza. „Een nieuw Een nieuw I 't Is wat moois! riep liet meisje bitter. „Dat is al het tweede, waaraan ik mijn tijd verspilde zonder suc ces. Tocli heeft hij gelijk; hij was ruw, on beleefd, maar hij sprak de waarheid. Wat kreeg ik ook in mijn hoofd, zoo slechts ge wapend in den strijd te gaan I En wien zal "ik verder om raad vragen? Ze zullen mij geen van allen sparen... behalve mijn neef Sant-Evasio; hij zou mij prijzen, al kreeg ik in het hoofd, morgen als virtuoos in een geheel nieuwe kunst op te treden. Ik zal hem schrijven, dat hij ons eens komt opzoeken." „Wien? Sant-Evaeio?" „Hij of- oom Alessandro; dat blijft heo- zelfde. Oom kan hem meenemen; 't is ma^r een Uur of vier sporen, en als zij ons een paar dagen met hun gezelschap willen ver blijden.. „Uitstekend ideemeende de tante. „Schrijf vandaag nog aan je oom. 't Is hier zoo vervelend zonder gezelschap." De knecht verscheen. Blandina beschouw de nog een paar minuten haar studie naar de natuur; toen nam zij een kloek besluit. Ze zocht in de schildcrkist een paar lapjes, waaraan ze de penseelen afveegde, en daar mee haar handen beschermend tegen de verf, greep zij het lichte dennenhouten paneel aan beide zijden stevig vast en... brak het met een forsche beweging stuk, zoodat het in tweeën spleet. Dc stukken wierp zij in do richting van het water; doch ze had den af stand slecht gemeten en het wrak van haar schilderij bleef hangen in de takken van een wilg, die zich over het water boog. „Och, do Bormida wil cr ook niets van weten 1" riep zij, zenuwachtig lachend. Dit offer, zoo plotseling gebracht, scheen haar een weinig te kalmeeren. De bediende pakte zwijgend schilderdoos, ezel en veldstoeltje bijeen en sloeg den weg naar het kasteel in, op eerbiedigen afstand van dc dames, die vooruit wandelden. Toen ze aan het zijpaadje kwamen, dat naar den grooten weg leidde, zei Blandina nadenkend: „Als de schilder dit paadje had ingesla gen, zooals eerst zijn voornemen scheen, zou hij mij het leed niet hebben aangedaan." Doch aanstonds liet zij er op volgen: ,,'t Is waar: dan zou ik ook de waarheid niet hebben vernomen, do treurige cn bib- tere waarheid, dat ik niets waard ben De schilder had inmiddels den tijd ge had, het station te bereiken en zijn pakje verf in ontvangst te nemen. Reeds keerde hij terug, langs denzelfden weg. De plek naderende, waar hij het strenge oordeel had geveld, dacht hij aan de dames. „Ik wil dat schilderesje niet meer hin deren 1" sprak hij tot zichzclvcn; „ik zal een omwegje maken." Bij dc plek aan de beek gekomen, zag hij echter al van verre, dat ze ér niet meer wa ren, en hij liep dus door tot daar waar een half uur tc voren het witte zonnescherm van dc markiezin schitterde in bet felle licht. Gedreven door een zeer verklaarbare nieuwsgierigheid, bleef hij staan, om do omgeving eens nader op te nemen. „Inderdaad, ze had niet slecht vgekozen 1" zei hij: ,,'t is een schilderachtig plekje. Zij schijnt een flinke meid, dio er met vlijtig studeeren wel komen kan." Daar ontdekte hij, hangende in de tak ken. de sporen van haar offer. „Wat is dat?" zei hij, zich over het war ter buigend om het overschot van haar schilderij te grijpen. „Kijk, zc heeft het vernietigd 1 Dat is dapper. Die markiezin bevalt mij; die zal haar weg wel vinden VI. Blandina liet cr geen gras over groeien; nog dien eigen dag nam zij een sierlijk vel letje papier met monogram en schreef aan markies Alessandro di Mombaldone: „Waarde Oom on hooggeachte Voogd t De hemel is helder, het veld is groen, de zon heerlijk. Aan den oever der Bor mida zingen dc nachtegalen; op de wei den en in do boschjes is het op elk uur van den dag heerlijk frisch; op het kas teel Carpeneto ontbreekt dank zij uw goeden zorgen niets wat ons ongeluk kig leven draaglijk kan maken. Waarom zoudt u niet eens een paar dagen bij ons komen, om te voldoen aan dc behoefte tot verandering van lucht, welke vol gens de geleerden een der kenmerkende verschillen is tusschen den monsch cn het dier? Ik verlang zoo naar u, of ik u in geen duizend jaar had gezien. Ik begrijp, dat Turijn nog aantrekkingskracht voor u bezit; maar u moogt niet te egoïstisch zyn; het is schoon, iets voor zyn vrien den op te offeren, vooral wanneer die vrienden nichtjes en pupillen zyn. Heeft u my niet op zekeren dag verteld, dat ik werkeiyk uw oogappel was? Ik zou graag eens zien, of u dat meent. En wat doet neef Evaslo?? Als hy zich verveelt, wat zelfs hem wel eens kan overkomen, neem hem dan met u mee. Hy kan hier zyn hart ophalen aan allerlei oudheidkundige merkwaardig lieden. Er is hier zelfs nog een brug, die toegeschreven wordt aan do Romei nen, dan eenige merkwaardige ruïnen, waaraan historische herinneringen zyn verbonden. „Maar ik word al te breedvoerig; dat komt louter uit lust om eens met u te babbelen. Hier in het kasteel zult u niets antieks vinden, behalve de paarden, die echter hun- best doen, of ze tien jaar jonger waren. Dat komt alwoer overeen met uw bewering, oompje, dat de jonge lui tegenwoordig eigeniyk de oudjes zyn. Schryf my gauw terug, hoel gauwl Ontvang de groeten van tante Costanza en een omhelzing in den geest van uw toegenegen nicht en pupil Blandina." „Ik hoop, dat ze zullen komen I" zei ze, met 66n zelfbewust hoofdknikje na het ver zenden van dezen brief. Twee dagen lang waren al liaar gedachten gericht op de twee gasten, die ze had ge- noodigd; ongeduldig wachtte zy brief of tele, gram, en ze sloeg geen hand aan haar schilder. gereedschap, 's Morgens las zy een beetje en 's middags ging ze ryden. Wel nam zy zich voor, als ze een interessante ruïne of een mooi Btuk natuur op haar rytoeron ont moette, daaraan haar krachten eens te wgden, maar later, nu niett Zy kon er nu nog niet toe besluiten, tot haar penseelen terug te keeron. Den derden dag kwam or oen brief met postmerk Turijn. „Eindciykl" zuchtte ze, verlicht. Oom Alossandro schroei: „Lieve Blandina! Uw brief ontving ik, en ik haast my, por keerende post te antwoorden, zooals men dat in mijn tyd noemde. In do haast om u wat van mU to doen hooron, kan ik geen deftig epistel schryven om u to kennen te goven, dat ik niet voldoen kan aan het verlangen van inyn oogappel, die my ontvluchtte om de zon te zoeken. Die zon hebt ge nu, daar liet weer u gunstig is, en ge kunt schilderen naar g hartelust, van den ochtend tot don avond. g lk ben echter geen schilder, hoewel do spiegel my waarschuwt, dat ik binnenkort ook mot penseelen zal moeten gaan wer ken, en ik heb geon motief om zoo1 spoedig mijn vaderstad te ontvlieden. De „Koninkiyke" is wel gesloten, maar de andere theaters zyn nog geopend, alsmede de circus. Ik ga er graag boou om de paarden. (Wordt vervolyd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1