Uit de „Staatscourant." Ingezonden. BUITENLAND. Frankrijk. Duitsehland. China. Oostenr.-Hong.-Monarehie. Amerika. Afghanistan. Vereenigde Staten. België. Groot-Britannië. Rusland. Turkije. Servië. By den gemeenteraad van Groningen is Ingekomen een voordracht van Burg. en Weth. nopens subsidieering van de aldaar op te richten industrieschool voor meisjes. Het dagolyksch bestuur stelt voor, kosteloos een doelmatig gebouw beschikbaar te stollen en een jaariyksch subsidie van f 8000 te ver- leenen. De commissie voor de stichting der school rekent verder op f 3500 subsidie van hot Ityk, f 1000 van het departement Gro ningen der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen en f 600 van de provincie. Blijkens by het departement van mari ne ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdek- korvet „Sumatra", onder bevel van den kapi tein-luitenant ter zee J. D. Heynlng, 6 dezer mt Oost-Indiö vertrokken ter aanvaarding van de reis naar Nederland. Het stoomschip ,,Gouverneur"(uitreis) passeerde 6 Maart Ouessant; do Koning Willem III", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 7 Maart Kaap Sfc.-Vincent; de „Preussen", van Japan naar Amsterdam, vertrok 6 Maart van Genua; de „Varzin", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 6 Maart van Marseille; de „Salak" vertrok heden van Rotterdam naar Batavia. Hillegom. Naar wy vernemen, is de heer B. J. te Kiefte, hoofd der openbare lagere school alhiesf geplaatst als No. 3 op de voor* dracht van B. en Ws. te Haarlem tor benoe ming als hoofd voor een der openbare lagere scholen aldaar. Ten gevolge van het afzanden en het omleggen van den Loosterwog III zal een gedeelte van dien weg, gelegen tusschen den inryweg van E. van Dyk en het om te leggen gedeelte van af 12 Maart tot en met 26 Maart a. s. voor het publiek verkeer met ry- en voortuigen zyn afgesloten. Katwijk, Vanwege de Afdeeling Katwyk der Algemeen© Vereen ïglng voor Bloembollen cultuur te Haarlem, zal in een der Jokalen van „Do Roskam" te Katwyk aan den Ryn jen tentoonstelling worden gehouden van bloeiende bol- en knolgewasson. Deze tentoon stelling zal den llden Maart a. s. des namid dags te 2 uren geopend, en Vrydag 14 Maart d. a. v. des namiddags te 2 uren gesloten worden. Pryzen worden uitgeloofd voorde schoonste ■verzameling bloeiendo dubbele tulpen, min stens 10, in eiken pot 3 stuk minstens; de «choon6te verzameling bloelende enkele tulpen, als voren; de schoonste verzameling bloeiende narcissen in potten, minstens 10; de grootste ün schoonste inzending van allerlei aard-, bol-, knol- of wortelgewassen in potten. De mededinging staat opon voor alle leden der afdeeling. De afdeeling Katwyk en Ometreken van de Vereenigiog ter bevordering van de Neder- landsche visschery zal Dinsdag des avonds te 7 uren in het logement „De Zwaan" te Katwyk aan Zee, eene algerneene vergade ring houden. Punten van behandeling zyn: Mededselingen. Nazien rekening en verantwoording van den Penningmeester. Voorstellen te doen in het belang der viBSChery, te behandelen op de a. s. algerneene vergadering. Verloting, en wat verder ter sprake zal worden gebracht. Sassenlioim. De Burgemeester heeft een Raadsvergadering uitgeschreven tegen Dinsdag 11 Maart a. s., des namiddags te halftwee. Punten ter behandeling zynlo. Ingekomen stukken. 2o Comptabiliteit 1901.— 3o. Vast stelling kohier Hoofd, omslag dienst 1902. Tot Poldermeesters van den Floris Schou ten Vrouwenpolder zyn gekozen de heeren J. W. Marbus en A. Rotteveel. De verkiezing had plaats wegens het overiyden van den heer G. Meyne en bedanken van den heer J. A. Charbon, welke laatste genoemde betrekking 60 jaar lang vervulde. Ter-Aar. De jager L. van Eyk had deze weck een niet te versmaden buitenkansje. 'Als naar gewoonte eiken morgen zittende in een loerhut op den Langcraarschen poel, ten einde eendvogels of ander wild te snappen, zag hij in zijn onmiddellijke nabij heid een grooten vischotter, dien hij in zijn ni romer missend schot spoedig neerlegde en waarvoor hij zeker een aardigen prijs kan bedingen. Het beest woog 18 pond. De onlangs ingevallen vorst heeft aan de tuinders wat hun werkzaamheden be trof t, eenige vertraging veroorzaakt, maar (nu is men overal druk bezig met het pooten !van erwten. Door de uitbreiding der tuin derij, ook al ten deele een gevolg van de gunstige werking van het Bondstelsel, komt alhier groote vraag naar werkkrachten en een daaruit voortvloeiende schaarschte van geschikte woningen. Op vele plaatsen in de gemeente heeft men dan ook een aanvang gemaakt met het houwen van huizen. Door den Raad dezer gemeente is be sloten, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, aan mejuffrouw Th. A. van Wijk, onderwijzeres aan de openbare school alhier, ais zoodanig met ingang an 1 April a.s. eervol ontslag tc verlcencn, met he t oog op het getal kinderen op 15 Januari als school gaand bekenv terwijl in verband met de hulpkrachten door de wet gevorderd, één dier krachten kan worden gemist. De Tuindersbond in deze gemeente hield weer een vergadering ten huize van J van den Laan tc Langcraar. De voorzitter opende de vergadering, on der mededeeling dat deze spoedeischend was ?n daardoor met betrekking tot do uitrei- kit.g van de convocatiebiljettcn van de be palingen van het reglement was afgeweken. De secretaris las do notulen der vorige ver gadering, welke werden goedgekeurd. Yéór i t afroepen der ledenlijst was liet hem een behoefte ccn woord van nagedachtenis te spreken over twee leden, die door den dood i jn weggerukt. Punt 1 van de .genda was vervolgens: verkoop doperwten. Uit de mcdedcelingen van den voorzitter bleek, dat aan fabrikant-en weder een gr io ta hoeveelheid tuinvruchten kon geleverd worden, mits de vergadering met den gebo- den prijs genoegen nam. Na eenige bespro kingen werd de voorzitter gemachtigd con tracten te sluiten op bekende voorwaarden. Ook de adviseur \d vooraf de vergade- ving aangeraden in dien feest tc handelen en deed daarbij uitkomen hoe gunstig de bond werkte en hoe dit nog beter zou wor den als nog meer gemeenten zich bij ons aansloten. Ook uit Hillegom waren afge vaardigden aanwezig, clie tevens als aange slotenen bij den Bond mededeelden welke vruchten men ons vandaar dacht te zenden, hetgeen wat de hoeveelheid betrof zeer be langrijk was en nog steeds zou toenemen indien de veilingen, die men alhier denkt te houden, zullen slagen. Verder werd met bijna algerneene stem men tot binnenmarkter gekozen de heer W. van Tol tc Amsterdam, die, tegenwoordig zijnde, den leden zijn dank uitbracht voor het bij vernieuwing in hem gestelde ver trouwen. Nader werd rapport uitgebracht van de werkzaamheden in de mandenmake rij, die volgens mededeeling van den voor zitter het eerste jaar nog geen winsten had den afgeworpen, maar toch eenigon in de gelegenheid hadden gesteld zich in dat vak te bekwamen. De gemaakte manden werden in de vergadering aan de aanwezige leden verkocht. Nadat nog eenige besprekingen over Bondsaangelegenheckn hadden plaats ge had, sloot de voorzitter de vergadering, er tevens bijvoegende dat in de volgende zal plaats hebben de benoeming van een keur meester, waarvoor gegadigden zich bij het bestuur kunnen aanmelden. Waddiugsveen. De heer F. van Schalk, meubelmaker alhier, is op hoogst treurige wyze om het leven gekomen. Onder Nieuwer- kerk werd hy by 't oversteken der rails door een snoltrein gegrepon en verpletterd. „Ouwe Miet" uit de Kerkstraat, wier tachtigste verjaardag en levensavond door liefdegaven van enkele ingezetenen zoo innig hartelyk werden verhelderd, is doze week zacht en kalm overleden. De heer Regt, hoofd der openb. school aan het dorp, werd deze week door het kantongerecht te Gouda gedagvaard, om ge tuigenis af te leggen aangaande Leerplicht- wetsovertreding. De beklaagden werden tot boeten van f 0.60 en f 2 veroordeeld. Over 14 dagen zal de uitspraak plaats hebben. In de eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal het voorstel van den heer Witteman behandeld worden, om aan de wed. v. d. Hoeven, die als werkvrouw aan school B de gemeente gedurende 28 jaren gediend heeft, een gratificatie van f 26 te verleenen. -Zegwaurd-Zoetormeer. De treinversperring by Gouda veroorzaakte ook hier een heele stagnatie. De reizigers moesten tot tegen den middag wachten eer zy weg konden. De jongens, die in Den Haag schoolgaan, hadden braaf schik, doch ook de lotelingen, die ingedeeld moesten worden en daarvoor om 9 uren in Den Haag moesten zUn, konden niet weg. De iniyving is toen uitgesteld tot na den middag. De door de vereeniging tot verbetering van het paardenras alhier georganiseerde ten toonstelling van den hengst „Adelbert" is goed geslaagd. Mooie paarden waren aanwezig en in de meeste zat de mooie draf van den vader. Bleek hier weer de groote invloed van den hengst op het veulen, niet minder was aan de jonge dieren to zien van welke moe der ze afkomstig waren. Er waren 18 twee jarige en 8 driejarige paarden aangevoerd. Bij het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren bevor derd tot adjunct-commies W. van Kooy, P. J. Douw en J. B. D. Carrière, eerste kler ken; benoemd tot tweeden klerk H. Anders, tijdelijk werkzaam bij het fonds. Verleend de eeremedaille van de Oranje- Nassauorde in brons aan den marechaussee te paard E. A. Cortvriendt en aan den mar rechaussee te voet- M. Beun, beiden van de lste divisie. Benoemd tot burgemeester van 't Zandt, H. A. R. Jonkers; van Appeltern, J. W. L. Thomson; van Goudriaan en Ottoland, W. J. van Slijpe; van Schipluiden, H .A. Mus- quet-ier; van Hellevoetsluis, P. Gallas Jr., van Hellendoorn, J. O. de Joncheere. Met ingang van 1 April, bij de Topograr phischc Inrichting de hieronder genoemde tijdelijk geëmployeerden bij die inrichting, benoemd: tot assistent-drukker J. C. W. Hartnack; tot kaartenplakker W. D. de Jar ger; tot drukker G. Molier, J. Hess, M. Jansen en A. Mcrts; tot graveur G. Holtzap- fcl; tot drukker E. A. van Loon; tot graveur W. U. Coesel; tot drukker J. Molier en J. G. H. O. Vleugels; tot graveur P. C. Ham burg; tot drukker D. G. Schrijber; tot gra veur L. Beijerinck; tot leerling-graveur H. G de Leeuw; tot drukker J. J. van der Meer; tot graveur O. Krietemeijer; tot assis tent-drukker W. L. A. T. Smits, W. Spren- ger. M. L. Oberg en J. C. Bender; tot leer linggraveur P. C. Schregel en P. G. Vroom; tot- kaartenplakkcr J. D. de Bruyn; tot klerk voor administratie P. A. de Bordes; tot graveur J. P. Verstcegh; tot- steenslij per H. Eybergen, en tot graveur J. W. Slieker. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel cn nijverheid zijn be noemd tot buitengewoon opzichter C. B. van Weynsbergen te Harden berg bij de ver- beteringswerken van het Meppelerdiep en J. J. van Zee te Amsterdam, bij de verbete ring van de Vecht. De minister van waterstaat verleent a. s. Dinsdag geen audiëntie. Soiréc musieale van S. v. Groningen en Mevr. Jeanne Salonionson - Asser. Wie zich de opmerking herinnert, door mij hier ter plaatse in een bespreking der laatste piano-soirée van den heer Van Gro ningen (L. I). van 26 October 1901) gemaakt, zal ziek niet verwonderen, dat ik «eer ver heugd ben geweest, het Thémeet Variar tione (op. 6) van Camilla Chevillard we derom op het programma te zien, en dat het mij een behoefte is, den heer Van Gro ningen hiervoor reeds aan het begin dezer recensie mijn hartelijken dank te brengen. Het werk, keurig van bouw, met zijn boei ende inleiding, zijn sober melodieus thema (zeer zeker ,,un thème original") ©n zijne prachtige variaties, heeft ons ook nu weer met groot© bewondering vervuld voor den componist; waardig staat het naast zijn 4 stukjes voor cello, waardig als inleidende tot de grootsehe, moeilijker te begrijpen Sonate voor cello en piano. Do gloed, die er van uitgaat, zal lang onverzwakt en de glans lang onverbleekte blijven, en lahg zeer lang zal het duren, eer de charme, dezer compositie edele uiting van een zoo fijnbewerktuigden geest vermindert Chevillard een dirigent, schoonzoon van Lamonreux, diens opvolger in Parijs. Nog van een dirigend bracht het programma ons een compositie van Hans von Bülow, den beroemden en betreurden leider o. a. der buitengewone concerten van het Philharmo- nisch orkest in Berlijn, (die nu door Arthur Nikiseh gedirigeerd worden). Bij Bülow staat, meenen wij, het dirigeertalent verre op den voorgrond; wij gelooven bovendien, dat de 3 gedeelten uit het H. Carne- vale de Milan o, die ons dezen avond zijn voorgespeeld, niet zoo hoog staan als de 6, die de vorige maal ten gehoore wer den gebracht. Tusschen die twee dirigenten was Alkan geplaatst, een Eranscb componist, die ve Parijs geleefd heeft van 1813 tot 1883, van wiens werken zij zijn zeer vele in aantal juist nu eene nieuwe editie wordt be zorgd door E. M. D laborde en I. Philipp; in een voorbericht doen deze uitkomen, hoe Alkan's composities veel te weinig bekend zijn en net rechtvaardig cn wonschelijk is, .t zij.i productions gé- niales" de plaats gaan innemen die haar toekomt. Welke is die plaats? Meer die in de studeerkamer van den pianist dan in de concertzaal, is blijkbaar het oordeel der uit gevers; hun oordeel is ook het mijne. „Sa perpéfcuelle recherch,o heet het du mieux, sa rare technique du piano, 6on système harmonique bi original, relevant l'idée toujour; intéressante, font de son oeuvre une veritable école de perfection- nementA chaque page éclosent des in ventions techniques, ues effets de so- norité (deze effecten zijn waarlijk soms zeer mooi), des difficultés touchant aux dernierès lim.tes de Tart de piano enz. In deze dagen, dat Alkan's talent wat uit de vergetelheid wordt te voorschijn ge haald, was het spelen van enkele zijner werken niet onaardig; het zal er mogelijk sommigen fr brengen, ervan in studie te nemen en zij zullen .van dat besluit geen spijt hebben maar in de concertzaal zich handhaven kunnen zijn composities m. i. niet. Een waardeering van den heer Van Gro ningen als pianist is hier reeds meermalen geleverd; men sta i Ij toe, dat ik daarnaar verwijs. Enkele der wenschen, die ik de vorige maal uitte, heb ik nog niet of niet geheel vervuld gevonden; ik bepaal mij, te dezen opzicht'4, er toe, nog eens te wijzen op het gevaarlijke van het veel-gebruiken van het rechtscho pedaal; gevaarlijk is dit o. m. omdat het dikwijls aan de duidelijk heid afbreuk doet on oorua ook do zelforitick van den s peler in slaap wiegt. Aan het ontvangen van zuivcr-mooie indrukken stond op vele oogenblikken de Hach-vleugel, dien ik n.l. vooral in de hoogere octaven zeer ongelijk, soms zelfs leelijk van toon vond, in den weg. Van het optreden van mevr. Jeanne Sa- lomonson-Asser is zeer veel bekoring uitge gaan; met mooie stem en zeer muzikale, weloverwogen voordracht heeft zij ons uit de rijke zangliteratuur enkele liederen voor gezongen, met smaak gekozen, mooie liede ren; het lied van Henning von Koss alleen paste m. i. niet in deze keur. Mooie schu ring zit er in het Lied van Van Groningen, en keurig gracieus is de compositie van F. Coenen bij het mooie versje van Xavier Privas. Ook de bekende twee liederen van Brahms en de Irish Fol k-S o n g van Footc misten hun bekoring niet. Bijzonder aangenaam tro de fijne beschaving, waar mee de liederen wc .den voorgedragen, de afronding van alles, de uitnemende uit spraak. Na de pauze leek mij de zangeres het gelukkigst. Zoo men mij een paar be scheiden opmerkingen naar aanleiding an den zang dezer -voortreffelijke dilettante, die haar welwillende medewerking verleen de, wil veroorloven, dan zou ik willen zeg gen, dat misschien haar stem bij het eerste aanzetten van een noot meer helderheid kan krijgen, die nu, om in allen glans te voor schijn te komen, eerst een kleine aanzwel ling noodig had cn dat do voordracht van Haydn's Aria m. i. iets lichter had kun nen zijn; dat haar uitzettingen van stem soms te sterk waren, is natuurlijk het ge volg van de geringe ruimte der kleine zaal; de stem zal voor een groote zaal zeer zeker krachtig genoeg zijn. Haar zang, even als het spel van den heer Van Groningen, heeft bij het vrij talrijk publiek veel bijval gevonden; beiden tc nden zich getrouw aan het toegift-systeem; aan mevr. Salomonson werd een bouquet aangeboden. A. Mijnheer de RedacteurI Aan het einde van het laatste ingezonden stukje van ds. R. als antwoord aan den heer Z. wordt gezegd, dat ook deze gave Gods (de machine) gelijk zoovele andere is misbruikt. Hetzij mij vergund naar aanleiding daar van even dc aandacht tc mogen vestigen op iets, dat men in de hedendaagsche samenle ving ook dikwijls als een gave Gods hoort bestempelen; nl.: den alcohol. Dit nu is een dwaalbegrip en geheel onjuist en kan ds. R. ook onmogelijk op het oog gehad heb ben, want de grondstoffen slechts, waaruit alcohol wordt voortgebracht, zijn gaven Gods, doch niet let wel datgene, .wat de mensch door z ij n e bewerking hieruit kan voortbrengen, In Gods Woord is dit ook niet te vinden. Onwillekeurig zou men hierbij denken aan Pred. 7: 29. Wanneer men ziet het prikkelende, het verleidende, dat door schuilt in den drank, wanneer men ziet de gemakelijkheid, waar- mede men komt van ge- tot misbruik, wan neer men ziet die zee van nameloozo ellende, die daarvan het gevolg is, dan is de drank, een vloek der menschheid, eene uitvinding van den Booze, en bijgevolg geen gave Gods. Over de verwoestingen van den drank vcrcler uit t© weiden, zal ik niet doen. lede ren avond kan men in de nieuwsbladen le zen, dat nu eens een man verdronken, dan weder een vrouw verbrand óf een moord gepleegd is enz., enz.; 9/10 van die gevallen zijn te ./wijten aan de gevolgen van het ge bruik van alcoholische dranken. En hierbij wensch ik mij niet verder in het debat te mengen of over deze zaak te schrijven, terwijl ik U, Mijnheer de Redac teur, dank zeg voor de verleende plaatsruim te heb ik de eer te zijn, Hoogachtend* Uw. dw. Z. Leiden, 7 Maart 1902. Volgens een bericht uit Montpellier aan het „Petit Journal" zou de algerneene werkstaking te Carmaux zyn afgekondigd. Een bataljon van het 122ste Infanterie staat gereed om te vertrekken. Minister-president Waldeck-Rouaseau is zooverre hersteld van de gevolgen van het hem overkomen ongeluk dat hy in de eerste dagen van de volgende week. weer zal kunnen uitgaan. De commissie uit de Kamer, die de voorstellen betreffende het kiesrecht heeft te onderzoekon, zal adviseeren tot wederinvoering van meervoudige kiesdistricten, tot beperking van het recht van aanplakken in den ver kiezingstijd en tot goedkeuring van de voor stellen der regeering tot beteugeling van mis bruiken by verkiezingen. Deze ontwerpen zullen vermoedeiyk terstond na afhandeling der Staatsbegrooting aan de orde worden gesteld. De Pruisische minister van spoorwegen hoeft maatregelen genomen, om by spoorweg ongelukken SDellere hulp te verzekeren. Zoo zullen aan 76 van de grootste stations voort durend treinen voor hulpvorschafflng klaar •taan, samengesteld uit een wagen met ge reedschappen en een wagon met verband middelen. Ten minste tweemaal in het jaar moeten die treinen onverwachts gealarmeerd worden. Andore bepalingen hebben betrekking op het kennis gevei van ODgelukken en de werkzaamheden op de plaats van het ongeluk. De „Echo de Paris" vernoemt uit Beriyn dat de Keizer in den zomer een tegenbezoek zal brengen aan den Tsaar, ter beantwoording van het bezoek van den laatsten by Dantzig. Er zouden dan ook tegen half Juli vloot- manoeuvrea plaats hebben by Reval, ter eere van keizer Wilhelm. In de vergadering van de begroolings- commiesie uit het Pruische Huis van Afge vaardigden deelde geheimraad Kirchner, van het ministerie van onderwys, mede dat het gelukt is een zeker werkend vry warend-middel tegen mond- en klauwzeer te ontdekken. Men mag aannemen, dat het spoedig zal gelukken een praeparaat samen te stellen, dat voor eiken veehouder de mogelykheid zal openen zyn geheelen veestapel tegen geringe kosten te vry waren. Professor Loeffler uit Greifswald, die de onderzoekingen verricht, hoeft ook de genees- wyze van Baccelli beproefd, doch bevond, dat diens middel gevaariyk eo niet afdoend ls. De correspondent van de „Times" te Peking heeft Joean-tsji-kai, den nieuwen onderkoning, te Pao-ting-foe uitgehoord. De goede gezind heid van Joean tegenover de vreemdelingen is bekend. Hy was bezig met het aanwerven van 6000 man keurtroepen en verklaarde o. m. dat de Chineesche regeering aan de vreemde gezanten een nota zou zenden, aandringende op het noemen van don datum, waarop Tiöntsin zal teruggegeven worden, wat de Onderkoning hoogst noodig vond. Het Engelscb-Japansche tractaat vond Joean in zoover bevredigend als het strekte om China's zelfstandigheid te hand haven, maar overigens was het voor China vernederend dat dit ryk een dergoljjken steun behoefde. Na langdurige beraadslagingen vereenigde de Kamer zich met hst advies van de com missie tot onderzoek van de uitzonderings maatregelen te Triest en verzocht zy der regeering deze maatvogelen in te trekken zoodra de omstandigheden zulks gedoogen. Vooretellen tot onmiddeliyke opheffing der maatregelen en ontslag van den gouverneur van Trienst werden verworpen. De „Times" verneemt uit Valparaiso: De Engolsche commissaris Holdich is voor de grensregeling tusschen Chili en Argentinië naar Magollaansland vertrokken, om een begin te maken met zijn onderzoek in het betwiste gebied; het zal wel drie maanden duren. De „Pioneer", een Britsch blad, dat te Allahabad verschijnt, bespreekt den toestand in Afghanistan en wijet er op, dat de houding van Habib Ulla Khan tegenover Hadolam Uella diepe ontevredenheid heeft gewekt bi) de vrienden van dezen laatst©. Echter ziet het blad daarin geen reden tot ongerustheid; het blijft evenwel op onafgebroken waakzaam heid aandringen, te meer, daar het blad vreest, dat men in Engeland zich geenezine heeft Ingedacht In de mogelijkheden, welke uit den toestand kunnen voortkomen. Prin8 Heinrich van Pruisen is te Boston aangekomen en daar met dezelfde eerbewyzen en even geestdriftig als elders ontvangen. De prins bezocht den gouverneur van Massachu- sets in zyn ambtswoning, woonde een plech tige vereenigde zitting van bolde wetgevende huizen by en ontving in de aula van Harvard- College het eere-doctoraat in de rechten. Keizer Wilhelm zond aan zyn broeder een gelukwen8cli met deze onderscheiding, welke de vorst ln zyn telegram aanduidt als de hoogste eere, welke Amerika den prins kon bewyzen. President Roosevelt beoft eon prachtexem plaar laton drukken en binden van zyn boek „Hunting big gamo" en heeft dit exemplaar ter hand gesteld aan prins Heinrich met ver zoek hot don Dnitschen Keizer te willen aanbieden. De centrale seclie uit de Belgische Kamer belast met het ondeizoek van het wetsont werp op de vermeerdering van het aanta afgevaardigden in Senaat en Kamer, heeft dit ontwerp aangenomen met 4 stemmen tegen 3. De opperste arbeidsraad hl Belgis beeft zich in beginsel verklaard voor de weltelUke invoering van een wokeljjkschen rustdag. Er is in de EngcJsche pers ai veel geschre ven over de optochten, die er in Juni bjj gele genheid van de kroning van koning Eduard te Londen gehouden zullen worden, o. a. was er een plan om koloniale troepen te laten overkomen. Nu schryft iemand in de „Liver pool Post," dat hy op het hoogste gezag zeggen kan, dat er misschien van al die optochten niets komen zal. De koning is een man die zyn plicht kent, zoo heet het, en terwyi er in Londen een epidemie van pokken heorscht en de doktoren durven niet zeggen, dat zy in Juni voorby zal zyn wil hy geen volksoploopen, die de ziekte verspreiden kunnen. Zou ook de oorlog in Zuid-Afnka, die allicht even hardnekkig zal wezen als de pok ken-epidemie, met het afbestellen van feeste- ïykheden iets te maken kunnen hebben? Volgens bericht uit Aden aan de Daily Mail" zal er een nieuwe Eugelsche ©xpediti© worden uitgezonden tegen den gekken Mullah. De Abossiniörs doen er niet aan mee. De „Daily News" verneemt uit Kopen hagen dat volgens daar ontvangen berichten de revolutionaire beweging in geheel Rusland zich uitbreidt. Ook Siberie is thans aangetast. Te Nicolaiefsk, Bisk, MariDsk en Barnaul hebben onlusten plaats gehad. In het district Tomks zyn alle vergaderingen van inwoners verboden. Over de onlusten, die de vorige maand te Kiëf zyn geweest, worden door den gou- j verneur de volgende byzonderheden medege^ deeïd. Op 15 Februari ontplooiden een 60-tal studenten en werklieden roode vlaggen onder hoezeegeroép. Toen de politie tusschenbeid© - kwam, boden zy tegenstand. Een kapitein van do politie kreeg twee stokslagen op het hoofd. De student, die geslagen had, kroeg twee slagen van een agent met de scheede van de sabel. Later hadden nog dergeiyke opatootjrf plaats. De geruchten, als zouden er veel stu denten gedood en gewond zyn, zyn valacb. Geen enkeleis gedood. Onder de aangehoudenen waren twee gekwetsten. Ingevolge de onlusten zyn 112 personen veroordeeld tot straffen van 14 dagen tot drlê maanden gevangenisstraf. Generaal Osman-pacha, die behoort tot d© vele Turken, die in den laatsten tyd ge vangen zyn genomen, is door het Hoog- verraad8hof te Konstantinopel ter dood ver oordeeld. Men vermoedt dat de straf zal worden veranderd in levenslange gevangenisstraf. Alavantitch, de ondernemer van de mis lukte omwenteling in Bervié, blykt feitelijk te heetsn Milan Radovanovitch. HU heeft vroeger als eersto luitenant dienst gedaan bJI het So; viscbe legor. Men is overtuigd, ondanka de tegenspraak van prins Peter Karageor- gevitcb, dat de man in opdracht van den prins heeft gehandeld. Het Inter-oeeauiacU Kanaal. Nicaragua en Costa-Rica hebbon de vergun ning, toegestaan aan de Vereenigde Staten om een kanaal door hun grondgebied lo gra ven, ingetrokken. Mon begrijpt hief, seint Laffan uit Washing ton, wat de beide Blaten heeft bewogen aldu» te handelen, maar men deukt, dat zU hebben willen profiteeren van het woinlg bevredigend verloop, dat de onderhandelingen met de Panama kanaal maatschappij hebban, om pres sie uit te oefenen ten gunste van da Nica ragua route. Transvaal en OraaJe-VrUstaal. Dc heer S. de Korte, ala gcdelegeeide van het comité voor de Internatioi; Kunstverloting ten gunste der Boerenvrou wen én -kinderen in de conceiflratiekampen van Zuid-Afnka, heeft een bezoek gebracht aan de voornaamste meesters der Fran.sehe' Kunst, die hem toezegden dat onder hun beschenning te Parijs een tentoonstelling der voor de loterij bestemde kunstwerken, ge- j houden zal worden, alvorens deze naar Den:/ Haag worden gezunden. Deze tentoonstel ling, waarop ook aanwezig zullen zijn d» reeds naar Den Haag verzonden, doch hier- 1 toe door bemiddeling van den heer De Kor te op verzoek der schenkers naar Parijs te- rug te sturen kunstvoorwerpen, zal geopend zijn van 1 tot li April. De Internationale' Tentoonstelling to 's-Gravcnbage wordt in', dc maanden Juni tot September a. s. ge*/ houden. VU Indlë. De correspondent te Batavia van het ,Hbl." j seint; Het gouvernement verschaft voeding aan twintig duizond inlanders van Patian Djoewaua. die door de overstrooming ailes verloren. I

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2