fh 12895 (Deze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Lcidon por 8 raaandonT Iï 1.10. "Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd Ejjn a 1.30 Franco per post1.65- PBIJS DER AD VERTENTIËN Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regol meer f 0.17 J. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseerc-n buiten de stad wordt f 0.05 berekend. fled.-Zoidafrikaanselio ïercenigiag. Afd. Leiden en Omstreken. Ontvangen by don Penningmeester, Zoeter- woudsche Singel 41 Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad In de collecte der Bijbellezing van ds. O. deze weekf 10. Ingezameld by oen familiefeest door kinderen voor do gevangen vaders, lydende moeders en vorkwynende fcmdoren20.80 Gecollecteerd by gelegenheid dor uitvoering van de zangschool te Kou dekerk op Woensdag 5 Maart. 10.25 Voor de Boerenvrouwen gecollec teerd door C. op het 25-jarig leest van Jacob en Keetje in Den Haag. 1.47 Gecollecteerd op een zilveren feest 3.636 Gecollecteerd voor de Boeren door de kameraden van Jan Sluymera op den gozelligen avond, dat hy den dag herdacht, waarop hjj 50 jaar. op de febriek .Werklust" gewerkt heeft 1.80 Op deu verjaardag van Anna 1.05 Bydragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Leiden, 7 Maart. Eon klein, maar aandachtig auditorium was gisteravond in de Nutszaal opgekomen om de vergadering van de Afdeeling Leiden van den .Volksbond" by te wonen, waar dr. H. A. van der Meulen, predikant te Bergen- op-Zoom, als spreker optrad. De president, de heer A. E. van Kempen, opende met een kort woord de vergadering, waarna de lezing ©en aanvang nam. Waar voor de geheel-onthouding propaganda gemaakt werd, was de heer Van der Meulen het „hoor en weder hoor" toegedaan, en wilde hy de beginselen van den „Volksbond, de vereeniging tegen drankmisbruik", uiteen Eetten. Naar aanleiding van het doel der Vereeni ging, „bet misbruik van bedwelmende dranken to bestrydon", echetste epr. de jammerlyke gevolgen, door het drankmisbruik veroorzaakt. Aan do hand van een boekje, in 1891 door dr. Snyders te Zutfen uitgegeven, ging hy daarna den invloed van de alcoholische dran ken op hot menscheiyk lichaam na. Het kwaad on de ellende door het misbruik van sterke dranken teweeggebracht, zooveel mogelyk te bestryden, is nu het doel van den .Volksbond", Gaat de Bond in zooverre met de geheel onthouding mee, hy staat er tegenover, doordat hy niet het gebruik ver biedt, maar tegon het m i s bruik strydt, de stryd loopt by hem niet tegen den alcohol, maar tegen het misbruik er van. Geen dwang moet uitgeoefend worden, door matigheid, ïoowel hierin als In alles, moet de mensch Eich leeren beheerschen. Men zal, meent spr., toch de boeken niet gaan afschaffen omdat door vele boeken zoo onnoemlyk veel kwaad wordt gesticht? Als voorstander van den „Volksbond" hoeft men achting en sympathie voor den geheel onthouder, omdat by mee- •trydt tegen hetzelfde kwaadmaai zyn eigen boginsel houdt men voor het beste, 't Geldt bier: éón doel langs twee wegen. Welke weg het beste is, zal de toekomst beslissen ©f men dat doel zal bereiken door dwang, dan door de menschen in matigheid zedeiyk sterk te maken. En van dit laatste verwacht de „Volksbond" alle heil. Spreker memoreert daarna het ontstaan van den Bond, Ho© de opwekkende oproep tot het Nederlandsche volk van den heer Phillippona uit Udon (onder het pseudoniem Multapatior) in 1875 den stoot gaf tot de oprichting van den Multapatiorbond, waar uit de Volksbond" later ontstond. In 1871 «verleden, heeft de oprichter het einddoel van zijn streven, ,,cen groot e bond van alle gezindten over ons gcheele land verspreid Redelijk sterk door matigheid en zelfbcheer- 6ching, strijdende tegon het drankmisbruik, ©chter niet mogen beleven. In korte trekken behandelde spreker ver volgens het arbeidsveld van den Bond ge durende de laatste 25 jaren. Aan den Bond is dc drankwet te danken, die, te vaak helaas ontdoken, toch het mis bruik tegengaat. Voorts de pogingen van den Bond om strafbaar te stellen het uitbetalen van loo- nen in kroegen, om op lotingsdagen do herbergen gedurende bepaalde uren te slui ten (wat op vele plaatsen geschiedt)de Stuivers-Spaarbank te Amsterdam, de Spaarkas te Haarlemverspreiding van geschriften en platen; ruime en luchtige volkskoffiehuizen in eenige steden, met zaal voor lectuur en ontspanningsmiddelen, waar tegen zeer geringen prijs koffie, thee, boter hammen cn bier verkrijgbaar zijn, de ar beiderswoningen te Deventer; Hooghul- len, waarbij de Bond zeer is geïnteresseerd. Telde de Bond in 1895: 3000 leden met 18 afdeelingen, nu 9000 leden met 40 afdce- lingen. Daar ieder zijn eigen contributie uiag bepalen, die in elk geval zoo laag moge lijk is gesteld, kunnen leden in ruimen kring toetreden. Dat de hoogst geplaatste den nederigen werkman, ongeacht po litieke richting of kerkgenootschap, voor één grootsch doel 6trijdt, geeft kracht en maakt den Bond sterk. Met het bekende gedicht van Laurillard ,,De sterke drank" besloot spreker zijn krachtig uitgesproken rede. Nadat nog de heer Van Schouwenburg een zeer onderhoudend gesteld verslag van zijn bezoek aan de Algemeene Vergadering, in Augustus 1901 te Arnhem als afgevaar digde van de Leidscho Afdeeling door hem bijgewoond, had voorgelezen, sloot de presi dent onder dankzegging voor dc opkomst, do vergadering. Blykens ©en advertentie in dit blad zal a. s. Maandag mr. G. A. van Hamel, hoog leeraar in hot strafrecht te Amsterdam, in „Het Leidsche Volkshuis" spreken over „Ver waarloosde ©n Misdadige jeugd". Het zou ons niet verwonderen als ook anderen dan die tot het volk behooren in engoren zin, over dit onderwerp, door dezen by uitnemendheid der zake kundige behandeld, gaarne zuilon worden voorgelicht. Men is wel zeker, dat de man, die zoo krachtigen stoot gaf tot het ontstaan der vereeniging „Pro Juventute", hot niet zal laten by het vast stellen van een droevig feit, maar middelen en wegen ter voorkoming en genezing zal aanwyzen. De uitslag der bekroningen In den gehou den Internationalen Tooneelwedstryd door de Letterlievende Vereeniging „J. J. Cromer" te Haarlem is als volgt: Eereprys voor de beste uitspraak in het drama of tooneelspel, een groote zilv. med., geschoukon door H. M. de KoninginLeidsche Toontelvej-eeniging aJacob Cats." Eereprys voor de beste uitspraak ln het blyspel, een groote zilv. med., geschonken door PI. M. de Koningin-Moeder: Vereeniging „Kunst en Genoegen", van Amsterdam. Drama of Tooneelspel. Eerste prys, gouden med. en f 200 (Frs. 400): Tooneol- en Letterk. Maatsehappy „De Burgersvrien- den", van Antwerpen. Tweede prys, verg.-zilv. med., geschonken door den Commissaris dor Koningin, enf 100: Leidsche Tooneelvereenig\ng JacOb CatsJ' Derde prO8! zhv. med. en f 50: Vereeni ging „Kunst en Genoegen", van Amsterdam. Vierde prys, zilv. med.Tooneelvereemging „Voorwaarts", van Purmerend. Verg.-zilv. med. voor den besten dilettant: De heer D. Speelmans, van Antwerpen. Vorg.zilv. med. voor de beste dilettante Mej. Moback Hille, van Purmerend. Verg.-izlv. med. voor de beste tooneelspeel- ster van beroep: Mevrouw Anna Verbeeck, van Antwerpen. Blyspel. Eerste prys, gouden med. Tooneelclub „Eendracht", van Rotterdam. Tweede prys, verg.-zilv. med.: Leidsche Toonecloerctniging Jacob Cats". Derdo prys, zilv. med.Tooneel- en Let terk. Maatsehappy „De Burgersvrienden", van Antwerpen. Vierde prys, zilv. med.: Vereeniging „Kunst on Genoegen", van Amsterdam. Verg.-zilv. med. voor den besten dilettant: Do heer M. 3. Wolff, van Amsterdam. Verg.-zilv. med. voor de beste dillettante: Mejuffrouw Beets, van Purmerend. Verg.-zilv. med. voor de beste tooneel- apeelster van beroepMevrouw Marie Imlor, van Antwerpen. Gouden medaille voor de verst komende vereeniging: Tooneel- en Letterk. Maatsehappy „De Burgersvrienden", van Antwerpen. Voorts zyn door de jury nog toegekend een verg.-zilv. med. aan mej. OH. De Kleyn, van „Jacob Cats" te Leidenen mej. Boerendonk, van Rotterdam, alsmede een souvenir aan de jongejuffrouw A. van Ityswyk, te Breda. Heden viert de heer Elias Stark te Am sterdam zijn 25-jarig j ubilé als tandmeester. Na in 1872 benoemd te zijn tob apotheker aan het Nosocomium Academicum te Leiden, en belast met onderwijs in de artsenij bereid- kunde, moest de heer Stark door ongesteld heid in 1876 ontslag vragen cn vestigde zich te Amsterdam, waar hij herstelde en zich op dc studie der tandheelkunde toelegde. Den 7den Maart 1877 verwierf hij het diplo ma als tandmeester cn vestigde zich als zoo danig daar ter stede, waar hij do eerste tandmeester was, dio een diploma volgens de nieuwe, toen sedert een jaar in werking zijnde, wet verkreeg. De heer Stark is ook als schilder bekend. Dat hij als etser een goeden naam heeft, blijkt hieruit dat koning Umberto in 1897 een zijner etsen kocht. De heer Stark zou niet te Amsterdam, maar te Brussel zijn, waar twee zijner zonen als tandmeester zijn gevestigd. Tc Utrecht is opgericht een „Gerefor meerde Zendingsbond." Leden van dezen Zendingsbond kunnen zijn: lo. Gemeenten der Ned.-Herv. Kerk in haar wettige ver tegenwoordiging door hare kerkoraden. 2o. Rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigin- gen binnen de grenzen van de Ned.-Herv.. Kerk. 3o. Personen, die betuigen en betoo- nen onvoorwaardelijke instemming met doel en grondslag der vereeniging. Dit doel is ook in het midden der Hervormde Kerk te ijveren voor de verbreiding van Gods Woord in de heidenwereld in overeenstem ming met de beginselen dier Kerk, uitge drukt, in de formulieren viui eenigheicL In een vergadering van manlijke leden der Doopsgezonde Gemeente Sappemeer Hoogezand c. a. is met algemeene stemmen besloten voortaan aan de vrouwelijke leden dier Gemeente het kiesrecht toe te kennen in zaken, die Gemeente betreffende. Uit Batavia wordt aan de „N. C." geseind, dat de luit.-kolonel der cavalerie jhr. L. J. de Villeneuve, adjudant van den Gouverneur-Generaal, intendant der gou vernementshotels, eervol van die functies is ontheven en belast is met een cavalerie- commando. In zijn plaats is tot adjudant van den Gouverneur-Generaal benoemd de luitenante kolonel der cavalerie jhr. L. D. C. de Lan- noy. Op voorstel van den inspecteur der infanterie cn goedgekeurd door den minis ter van oorlog, wordt aan eiken wielrijder (onderofficier, instructeur en milicien) zoo dra hij als zoodanig wordt benoemd, één paar beenbekleedingen uitgereikt ten laste van de kleeding en uitrusting van den be langhebbende. Bij vertrek met groot ver lof behoort voor eiken wielrijder een paar beenbekleedingen te worden afgelegd, en ten behoeve der opleiding van de adspirant- wiclrijders worden 25 paren dier bekleecLin- gen aan den officier-instructeur ter beschik king gesteld. Omtrent jhr. Van Tets verneemt het „Utr. Dbl.", dat deze voortdurend in beterschap toeneemt en het niet onwaarschyniyk is, dat deze binnen een nief al te lang tydsverloop, vormoedeiyk twee weken, het gesticht te Utrecht, hersteld zal verlaten. Te Scheveningen la overleden ln den ouderdom van 70 jaar de heer P. de Mos Mz., reeder en oudste lid van de bekende reedery- flirma J. en P. de Mos. De overledene was jarenlang kerkvoogd van de Nedeflandsch- Hervormdo Kerk, lid van de pormanento commissie uit de reedery en van meer andere vereenIgingen op het gebied van reedery en visscbery. Hy behoorde tot een der oudste reederykringeu van Scheveningen. Te Arnhem is tn den ouderdom van 83 jaren overleden Jhr. Lodewyk Stern, laatsteiyk ont- ▼anger-entreposeur, mede-directeur van het Vry-Entrepot te Rotterdam. De kapt. jhr. O. L. van Suchtelen van de Haare, waarnemend adj. van den Prins der Nederlanden, zal definitief tot adj. van Z. K. H. worden benoemd. De „Times" bevat een byna twee kolom langen brief van haar Weenschen correspon dent over Duitschland' en Nederland, zijnde een overzicht van het boek van prof. Ernst von Halle, „Volks- und Seewirthschaft". De professor betoogt daarin, dat Nederland uit eigenbelang zich eng by Duitschland aanslui ten moet, en dat het er wel toe gedwongen zal worden, als het dat niet goedschiks doet. De correspondent vindt dat een nieuw en merkwaardig betoog, dat den Nederlanders te denken geeft. Hy besluit met een anekdote, die hy zich herinnert. Prins Bismarck zelde eens tegen „den geestigen Nederlandschen diplomaat" baron Van Heeckeren: „Zou uw koning de opneming van Nederland in het Dultsche Verbond niet goed vinden? Wy zou den hem opperbevelhebber van de Duitsche vloot maken." Baron Van Heeckeren ant woordde: „Ik denk niet, dat de promotie den koning, mjjn heer, zou aanstaan." Het stoomschip „Polyphemus" arriveerde 6 Maart van Batavia te Amsterdamde „KOmg" (uitreis) arriveerde 5 Maart te Dur ban; de „Kronprinz" (uitreis) arriveerde 5 Maart te Durbande „Merapi", van Rotter dam naar Java, vert rok o Maart van Marseille; de „Prasident" (uitreis) vertrok 5 Maart van Napelsde „Prins Heinrich", arriveerde 0 Maart van Japan, 1. v. Antwerpen, te IJmuiden;de „Prins Willem I" vertrok 5 Maart van Nieuw- York naar West lndiö; do „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 Maart van Suez; de „Preussen", van Japan en Sin gapore naar Amsterdam, arriveerde 5 Maart te Genua; de „Reichstag", (thuisreis) vertrok 4 Maart van Mozambique; do „Zaanland" arri veerde 5 Maart van Blyth te Duinkerken. Bodegraven. Woensdagavond hield ds. H. Schokking, van Wezep, alhier in een openbare byeenkom8t, belegd door de Christeiyke jonge- llngsvereoniglng, een lozing, waarvan het onder werp was: Twee boeken over de Fransche revolutie. Voor een vry talryk publiek schetste de spreker in korte trekken de Fransche revo lutie; deelde mede, dat dit belangryke tydperk uit de geschiedenis beschreven is door den Nederlandschen liistorieschryver Groen van Prinstorer en den Schotschen Catlysle. Spreker deed uit belde werken enkele aanhalingen en kwam tot de slotsom, dat, uit een Christeiyk oogpunt beschouwd, het werk van Groen van Prinsterer boven dat van Carlysle staat. Haiorswoude. Uit goede bron vernemen wy, dat de heer Broodelet, van Hilversum, a. s. Dinsdagavond te halfacht een Nutslezing zal houden in de bovenzaal van mej. de wed. Van Egmond, welke lezing voor ieder toe- gankelyk is. Donderdagavond trad dr. De Lindfc van Wijngaarden, predikant bij de Ned.- Herv. Gem. te Utrecht, in „Salvatori" op met een lezing over „do amhten van den eersten en van den tweeden Adam." Do eerste Adam, zoo begon de gevierde spreker zijn boeiende improvisatie, vormt met den tweeden Adam (Jezus Christus) een geweldige tegenstelling. De eerste, het hoofd van 't menschelijk geslacht, haalde door zijn overtreding de schuld over het gcheele men8chdom; de tweede, het hoofd van zijn gemeente, haalde de gerechtigheid over al len, die in Hem begrepen zijn. Adam heeft de ambten, hem door God opgedragen, op schrikkelijk zondige wijze verworpen; Jezus Christus heeft Zijn volk weer in die ambten gezet en wel zoo, dat het er niet meer uit kan vallen. Aan den eersten mensch, en in hem aan de mcnschheid, waren opgedragen de ambten van koning, hij zou heerschen over de voortbrengselen der natuur; priester, hij moest zijn geheel bestaan offeren aan zijn Schepper; profeet, hij moest aan anderen de deugden Gods ver kondigen. In plaats van koning maakte hij zich tot een slaaf der zonde, in plaats van priester tot een vloeker, niet alleen met den mond. maar bovenal met het hart, cn in plaats van, als profeet, Gods waarheid alom te vormeiden, zocht hij anderen door leugen te verblinden en bedriegt ziehzelven. Nu de tegenstelling. Christus liet zich door de vlammen van Gods gerechtigheid verteren, waardoor do ware Christen zich aan de vlammen van eeuwige liefde mag koesteren en verwarmen. Hij regeerde als koning over dood en graf, maar 't meest door Zijn zelfregeering, die Hij betoondo door Zijn gehoorzaamheid aan God tot in den dood des kruisee. Hij was prTester, als Hij dagen en nachten doorbracht in 't gebed. Hij was profeet, daar Hij licht bracht in do duisternis. Met een schoono cn rijke toepassing, die op dc aanwezigen een diepen indruk maakte, besloot de spreker zijn be langrijke redevoering. Wassenaar. In bet vorige jaar was de wisseling der bevolking als volgt: M. V. Ingekomen 162 144 Geboren 69 66 Totaal 221 M. Vertrokken - 150 Overleden 24 200 ■V. 151 35 Totaal 174 186 De bevolking vermeerderde dus met 47 mannen en 14 vrouwen. Ze bedraagt thans 3729 personen. In de gewone maandelyksche vergade ring der afd. Wassenaar van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur werd na ballotage als nieuw lid aangenomen de heer F. van der Moor. Bosloten werd o. a. in het lokaal van den heer Th. van der Zalm een „vraagbord" te plaatsen ten gerieve van de leden, die hierop hun aanbiedingen en vragen kunnen publi- ceeren. Glstoravond vergaderden ten huize van den heer A. W. Beyersbergen de principalen van de a. s. veiling. By afwezigheid van den voorzitter leidde de heer J. Kouwenhoven de besprekingen. Hy deelde mede, dat het aantal nummers reeds tot 1200 gestegen was. Do directeuren haddeu zich de keuze laten welge vallen. Daar gebleken was, dat sommigen het beter achtten, dat de directeuren niot „mynden", werd deze quaestie nog eens ter sprake gebracht. Thans verklaarde zich iedereen er voor de directeuren vry te laten. Besloten word twee veilingen te houden: éón ln het laatst van April en éón in de eerste dagen van Mei. De eerste veiling omvat Don Deyl, het Middel wegje en de Kerklaan; de twoede Laan hoek en Oostdorp. Leiderdorp. Door ingelanden van Zyilaan- en Myepolder is de begrooting voor 1902 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 671.79, en is de omslag bopaald op 4 per hectare. Noordw^k-aan-Zoe. In het badhotel Konynenburg werd Woensdag-avond de jaar- lyksche algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot bevordering van Vreem delingenverkeer in de badplaats Noordwyk. De niet druk bezochte byeenkomst werd geopend door den beer A. Dorsman, voorzitter, die in zyn welkomstwoord den nieuwen eere-voor- zitter, baron Van Hardenbroek, burgemeester, begroette en hem de belangen der Vereeniging en haar streven aanbeval. Hierby sloot zich aan een woord van afscheid en dank aan den afgetreden oero-voorzitter jhr. Quarles van Ufford. Uit deze openingsrede en het jaarverslag van den secretaris vermelden we als de belangrykste punten het volgende. Het ledental steeg van 123 tot 160 (onder dezen 14 met hoogere contributie), dat der donateurs van 24 tot 26. Dat de badplaats stoeds voor uitgaat, kan wol blyken uit het feit, dat In 1901 weer 311 badgasten meer Noordwyk bezochten dan in 't vorige jaar (1766 tegen 1455). De pogingen, reeds lang geleden tot dat doel door V. V.-V. in 't werk gestold, vonden in de jongste raadsvergadering haar bekroning, toen het aanleggen van een boulevard langs den strandweg een voldongen feit werd. Vorder werden gereleveerd eenige zaken, door berichten in ons blad reeds vroeger meegedeeld, als: do feestviering van 9 September, het (nieuwe) reclamebord by 't station Utrecht, de uitgave van een vouw- kaart (met drietaligen tekst) van Noordwyk, de collecte voor de Boerenvrouwon en kinderen, eon adres van adhaesie tot oprichting van een steenkolengasfabnek, de pogingen om een telephoon le verkrygen enz. De vyf periodiek aftredende bestuursleden, de hoeren C. M. van der Loe, C. Th. van den Borg, A. J. Overmeor, P. F. van Santen en A. van Raai van Konynen burg werden allen herkozen, terwyi de rekening van den penningmeester sloot met een batig 8aldo van f 34.50. Na nog eenige discussie over hot informalie-bureau en den „aankleve van dien", de beste wijze om hot juiste aantal badgasten te weten en de verzekering, op een ▼raag van een der aanwezigen, dat de rouw kaart ook voor do gewone loden der vereeniging ter beschikking zal zyn om ze naar elders te verspreiden, word de vergadering door den voorzitter gesloten. Noordwyk. Op Vrydag 14 dezer, des na middags te 2 uren, zal door en ten huize van den gemeente geneesheer dr. A. Kervel ge legenheid gegeven wordeD tot kostelooze vacci natie en revaccinatle. Oodshoorn. Door P. van der Byi, alhier, is vergunning gevraagd tot het maken van een kookgelegenheid tot bereiding van vruch tensappon in het perceel kad. bekend in Sectie C No. 1331. Op Maandag 17 Maart a. s. zal gelegenheid bestaan tegen dit verzoek op de secretarie bezwaren in te brengen. Warmond. In groot getal waren de talryke vereerders van den ontslapen oud-professor Mgr. De Bruyn naar Warmond opgekomen, om zyn uitvaart te viereD. Z. D. H. Mgr. de bisschop van Haarlem was omgeven door het gan8che kathedraal kapittel, uitgonomen do hoogw. proost, die door ongesteldheid was verhinderd. Ruim 60 priesters zoDgen met de heeren studenten van het Seminarie de „Lauden", waarby de zeereerw. heer Zondag, pastoor te Vogelenzang, oud-ambtgenoot van den overledene, offlciöorde. By het pontificale „Requiem" assisteerden Zyn Doorl. Hoogw.: als presbyter assistens de hoogeerwaarde president, kanuntalk Mgr. Lans, als troon- diakens de hoogeerw. kanunniken Mgr. Dankelraan en Mgr. Schweitzer, terwyi de overige functiön door eerw. heeren studenten werden vervuld. Na de H. Mis sprak de zeereerw. deken Dessens, van Leiden, mede oud-ambtgenoot van den overledeno, de ïykrede uit. Tot tekst had de eerw. redenaar de woorden gekozen van 1 Thees. V25, „fretres orate pro nobis" (broeders, bidt voor ons). Dat apostolisch woord ter begroeting der velen, die van alom waren gekomen, om den vereerden leermeester, den trouwen vriend, den liooggeschatten priester een laatste hulde te brengen, was zelde spr. zeker wel het meest naar het hart van den gestorvene, die ln zyn leven zoo voortdurend het diep besef getoond had van de ydelheld van menscheiyken lof, het besef van de Scbriftuuriyke waarheid, die ook In het meest welbestede leven slechts den water druppel on den zandkorrel ziet, zoo gering in vergelyking met den eindeloozen dag der eeuwigheid. Vier en zeventig jaren had hy hier voleindigd; de meeste dier jaren waren gowyd aan de opleiding der jeugdige kweeke- lingen van het heiligdom. Toch, hoe weinigen betrekkeiyk waren er in zyn meest onmiddel- lyke omgeving zelfs, ln dit huis, waar by 38 jaren had doorgebraent, die er zich reken schap van konden geven, wat prof. De Bruyn voor het bisdom van Haarlem geweest wasl Het „non est prlorum mernoria" mocht hier wel gelden, waar men den zwakken grysaard kende, zonder zich or een voorstelling van te kuunen maken, hoe hy eenmaal als jeugdig priester gewerkt had met geestdrift on yver aan het heil aer zielen. Door woord en ge schrift anderen ontv'amraond voor de heilige zaak, waaraan hy z(jn loven had gewyd. Herinnerd werd aan zyn werkzaamheid ln die iang vervlogen dagen als schryver van de „Heilige Kryg", de „Romeinscbe Quaestie", als redacteur vele jaren lang van „De Katho liek", aan zyn door degoiykheid en duide- lykheid zoo gewaardeerde voordrachten op den katheder der dogmatiek. Nog toen voor hem reeds do tyd was aangebroken van het emeritaat, wildo hy geen volledige rust. Hy boworkte zyn handboek der leerstellige godgeleerdheid voor de pers. Over de ver diensten van dat boek achtte de redenaar het noch den tyd noch de plaats om uit te weiden wat by echter nlot mocht verzuimen, was te wyzen op do beminnenswaardige boedanig heden van den ontslapene, dio tot ln zyn hoogen leeftyd hem do harten deden winnen en behouden. Op zyn steeds vaardig hulp betoon, op zyn vriondeiyken omgang als huisgenoot, op z(jn trouwe zorg voor anderen, waar hy voor ziehzelven niot dan onwillig dienstbetoon van anderen ontving. Ten slotte op zyn volharding by de studie, ook toon hy do vruchten daarvan aan anderen met meer kon meodoelonop zyn welwillende belang stelling ln don arbeid van zyn jeugdiger mede professorenop zyn voorbeeldigon ouder dom, die het aan allen als een heiligen plicht bleef voorhouden„labia sacerdotis custodient scientiam" (de lippen van den priester zullon de wysheid bewaron). Zoo is hy van ons heengegaan, waar door "Vrijdag; 7 Maart. jgo2 DAGBLA

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1