Jïv 12889 Vrijdag; 38 Februari. A°. 1902. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. fiei-Zuiilalrikaaosclic Vereenigiug. Offieieeie Kennisgeving. Gemeenteraad van Leiden. IDSCI PRIJS DEZER COURANT: i Yoor Leidon per 8 maanden 2 ^Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevootigd zyn 1.30 Franco per post1-65- PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Afd. Leiden en Omstreken. Ontvangen by den Penningmeester, Zoeter- woudsche Singel 41: Door Demiddeling van het Leidsch Dagblad: Collecte jaarleeet van de meisjes-vereeniging „Bid en Work" der Ned.-Herv. Gemeente te Katwijk Binnonf 9. Op een fuif opgehaald by U. te G. 15.47 Gecollecteerd op de bruiloft van Geisie en Nic omdat Jan zoo goed voorgedragen had2.32 Gecollecteerd op den verjaardag van tante Agatha1-22* Gecollecteerd op oom Jan's ver jaardag voor deBoerenvrouwen 1. Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het. JBureel van dit Blad. Burgemeester on Wethouders van Leiden; Gezien artikel 6, 2de alinea der Verordening van 25 Januari 1894, regelende de inwendige inrichting der scholen, do toelating en het omslag der leerlingen, (Gemeenteblad No. 5 van 1894); Brengen ler algouieene kennis, dat do inschrij ving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 5de en 4de klasse zal plaats hebben van den 3den tot en met den 15den Maart a. s.; in de schoollokalen op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen; in de Van-der-Werf-straat; aan de Korte Mare; aan de LaDgehrug*. aan den Alaresingel; in de Rijnstraat en in de Brande- wijnsteeg, des voormiddags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van halftwee lot twee uren, behalve des Zaterdags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 26 Febr. 1902. VAN HEYbi', Secretaris, Leiden, 28 Februari. Vanwege de Commissie voor de Volks- byeonkomsten was tegon gisteravond in do bovenzaal der Stadszaal de tweede weten schappelijke lozing aangekondigd. Als spreker trad op ds. Kutsch Lojenga alhier, met het onderwerpIets over het nieuwe Christendom". Nadat lid herinnerd had aan de gelykenis van den zuurdeesem en de vraag had gedaan, of 't hieraan niet te wijten is, dat de mensch niet oltyd echt godsdienstig Is, dat hst leven zoo weinig vruchten van den gods dienst doet zien, omdat de godsdienst zoo dikwdls buiten aanraking met bet leven wordt gelaten of gehouden, zeide spr., dat daarom 'zoovelen zijn opgestaan om meer kracht by 'te zotten aan de practyk van het Christen dom of aan den godsdienst van Jezus in de practyk. Velen zoeken in onze dagen het Koninkryk Gods met geweld te voroveren, terwyi volgens Jezus het zaad zyn tyd heb ben moet, om te groeien en vruchten voork te brengen. Hy wees vervolgens op hetgeen in dezen ge daan is, om moer de aandacht te vestigen op het echt Christeiyke, dat wy als Christenen in de wereld behooren te beoefenen. Van „de ware geschiedenis van Josua Davids" gaf hy een kort overzicht, vertelde wat den Russischen graaf Leo Tolstoi bewogen heeft om op te treden en wat hy daarmee bedoeld heeft, deelde een en ander mee van Elisabeth Stuart Phelp's „Tegon den Stroom in" en van Sheldon's „In his Steps" en wees er dan op, dat deze boeken e. a. ons loeren, hoe er een streven ontwaakt, om de wondeplokken van ons christeiyk leven aan te wyzon en pogingen Ban to wenden, om die te genezen. Overgaande tot de beantwoording der vraag, wat wy hebben te denken Yan dat streven, 'zeide hy dat de Yraag: „Wat zou Jezus doen?" In tweeën gesplitst worden moet, nl. „Wat zou Jezus niet?" en „wat zou Hy wél doen?" Geeft men op de eerste vraag een ant woord, dat Jezus ln onze dagen voor deze of die party kiezen zou, spr. gelooft het niet, omdat hy meent, dat Jezus in onze dagen ook weer allereerst godsdienstprediker zyn zou, terwyi de levensomstandigheden en ver houdingen zoo zyn gowyzigd, dat het niet aangaat te zeggen, wat Jezus zou doen, wel wat in den geest van Jezus is. Spr. wees daarna op wat hy ziekelyks vindt in die opvatting van het christendom, en op het onware daarvan; b. v. van het eerste, dat het llJdeiyk christendom, als 't evenals ln Sheldon's boek goedkeurt dat een bisschop cich door roovers uitplunderen laat, dieven en moordenaarsbenden onder het bescherm- gchap van den godsdienst van Jezus zou plaatsen; van het tweede, dat, als wy hot woord van Jezus, b.v. als uw oog u ergert, ruk het uit, enz., naar de letter zouden nomen, er misschien geen mensch meer een oog, of een hand, of een voet enz. over zou hebben, en ©r van den mensch niet veel moer dan een tusschenromp over zou blyven. Als spreker de vraag zou beantwoordenWat zou Jezus doen? en die liever zóó zou stellen: Wat is in den geest van Jezus, of welke is de chilfitelykd geest^ dau teekende hy dien als den goest van reinheid en liefde, en stelde dan verschillende vragen, waar by wat er gebeurt in de wereld, aan dien geest wordt getoetst, bv. onzo Zondagsviering, de verhou ding tusschen ryken en armen, vooral uit zedeiyk oogpunt, het verkoopen op crediet, het verkoopen mot loten, de weelde van sommigen, die met een-klein deel daarvan armoede zouden kunnen lenigen, enz. Aan het slot de vraag stellende, hoe komen wjj aan dien geest, antwoordde spreker, dat er maar één antwoord te geven is door het geloof in God, dien wy overal ontmoeten en zien. Om de wereld te verchristelyken, moeten wy meer Christenen worden. Het was een aandachtig publiek, waardoor deze voordracht van het begin tot het einde werd gevolgd. Na het „ik heb gezegd" vielen den spreker luide toejuichingen ten deel. De Ambachtsschool te Leiden heeft weder de inschryving voor nieuwe leerlingen ge opend. Het onderwys omvat: het lyn-, bouw- en weiktuigkuudig teekenen; het handteekenen; de kennis van het stoomwerktuig, de kennis der materialen, het timmeren en draalenhet meubelmaken, boetseeren, houtsneden en draaien; het huissmoden, het machme-bank- werken, het vuursmeden; het verven, het schilderen van hout- en marmersoorten en het penseelschryven. Voor aanstaaude steenhouwers bestaat ge legenheid het teekenonderwys te volgen, in hoofdzaak het ornament- en het ietterteekonen. Teekenbehoeften, gereedschappen, mate rialen on eon model werkkiel worden den leerlingen kosteloos verstrekt. De cursus duurt 3 jaren. Gedurende dien tyd Is voor de leerlingen het bezoek aan de avondschool van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix verplichtend. In byzondere gevallen kan het Bestuur van die verplichting ontheffing verleenon. Het schoolgeld bedraagt (naar de gegoed heid der ouders) f 20, f 10, f 6 on 2.50 per jaar. Voor twee of meer zoons uit hetzelfde gezin wordt voor ieder slechts 3/k van het schoolgeld betaald. Morgenochtend om halfelf zullen de by het 4de regiment infanterie benoemde reserve 2do luitenants J. A. Smits en J. G. Koene worden beöedigd. Deze plechtigheid geschiedt op do plaats der infanteriekazerne alhier. Door de arrondissements-rechtbank te 's-Hertogenbosch is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Oirschot, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling: jhr. mr. C. O. M. van Nispen, mr. F. J. Ver- scbeure, mr. J. L. N. van IJsselsteyn, griffiers by de kantongerechten te Oosterhout, Weert en Zalt-Bommel. Het contraal-bestuur der 16 volkskies- vereeniflngen in hit district Hoogezand heeft aan Gid. Staten van Zuid-Holland verzocht: lo. de Raadsbesluiten, waarby Ter Laan werd ontslagen als hoofd van sohool III en ale directeur der Handelsschool, niet goed te keureu, on 2o. te willen bevorderen, dat alsnog door den Raad of het Dagejyksch Bestuur van Delft een regeling worde getroffen waarmee Ter Laan genoegen kan en dan ook zal nemen. (Het Volk). De „Hollandsche Sociëteit van Levens verzekeringen," opgericht in den jare 1807 te Amsterdam, keert als „gewone en buitenge wone uitdeeliug" over 1901 f 100 per aan- deol uit. Voor het bouwen van een gemeenteschool aan de Messtraat te Scheveningen is het minst ingeschreven door A. Toorenvliet, te 's Gra- venhagi, voor f 53,000. Benoemd ie tet lieraar ln aardrykakunde en geschiedenis aan het gymnasium te Doetm- chera, de heer W. L. Bouwmeester', te Voor schoten. De 1ste luits.-kwartlerm. H. Wys en J. C. Hamerslag, van het reg. gren. en jagers, J. H. Masinan, van het 2de reg. veld-art., en J. A. van der Meer, van hot 4de rog. inf., worden binnenkort bevorderd tot kapt.-kwar tiermeester. Deze week had te 's Gravenhage ln de Alexander-kazerne een examen plaats voor kapelmeester van het 2de reg. veld-art. aldaar. Er waren 4 candidaten. Het examen werd afgenomen door een kapi tein en lsten luitenant der veldartillerie en den luitenant-direoteur der Kon. Militaire Kapel. De heer S. Disoaa, lid van het stafmuziek- korpa van het 3de regiment huzaren, is na dit examen tot kapelmeester benoemd by het 2de reg. veld-artillerie. Het gastmaal, dat heden ten Hove aan de hoofden van gezantschappen en hun zaak- gelaetigden wordt aangeboden, wordt opge luisterd door de muziek de Kon. Mil. Kapel. De Erfgravln en Erfgraaf von Erbach zullen hedenavond hun verbiyf ln het Baleis van H. M. de Koningin-Moeder overbrengen naar dat van H. M. de Koningin, die Prinses Elisabeth en Gemaal eenlge dagen te logeoren heeft genoodigd. Aan de Israëlietische militairen der Land macht, die niet aan de strengere tucht by het Algemeen Depot van Discipline onder worpen zyn en hun aanstaand Paa6chfeest te hunnent wenschen te vieren, zal daartoe de gelegenheid worden gegeven door lo. aan hen, wier oudera of betrekkingen in hun garnizoensplaatsen wonen, op de feestdagen vrystelling van den dienst te verleenen; 2o. aan de overigo militairen een verlof te ver leenen van en met 21 tot en met 30 April a. s. De „Tegernseeërs" zullen weldra ons land en dan ook Leiden bezoeken. De heer M. Hom schryft omtrent hen in het „N. v. d. D." o.a. „In den zomer van 1900 heb ik de „Tegern- •eeërs" zien spelen en ik moet zeggen, dat zy met hun ensemble, hun citerspelers, hun Schuhplattlers (de dansers in don zoo eigen- aardigen Beierschen boerendans) in geen enkel opzicht by hun voorgangers behoeven achter te staan. Evenals deze brengen zy een groot deel van het décors mee, zoodat ook hunne voorstellingen een trouw beeld van het leven van het Boiersche boerenvolk zullen geven. „Zy zullen spelen „Der Herrgottspieler von Oberaruinergau," „Der Prozeszhansl," „'s gold'no Kalbl" en „Almenrausch und Edel- weisz," alle vier echte volksstukken in dien zin van het woord nameiyk, als wy dit bezigen voor de stukken van Rosier Faassen. Van deze by ons nog altyd gaarne geziene stukkeu hebben zy dan ook heel veel. Nu eens hu moristisch, dan weer een beetje sentimenteel, bieden zy eigenaardige afwisseling en zonder dat het nu bepaald kunstwerken zyn, hebben zy toch nogal tooneelwaarde. Vooral „Der Herrgottspieler", dat de geschiedenis van een ouden vertolker dor Christus rol, die men hem door intrige heeft afgenomen, behandelt, is een lang niet onbelangryk werk. De drie andere zyn echter ook in hun genre interessant en geven mede gelegenheid tot mooie tooneelen en volksfeesten op de bergen. De acteurs zyn allen geboren Beieren, die nooit anders dan dit soort van stukkon spelen, het daarin dus tot een groote hoogte hebben gebracht. 't Is dus een zeer eigenaardig genot, dat ons wacht met deze hoogst belangiyke en amu ante vertooningen. In 85 jarigen ouderdom Is le Boxtel overleden de oud officier van het Ned. leger G. A. van Goor. De heer A. de Vlieger, cand. in de theologie van de Theologieohe school te Xonia, Ohio, Vereenigde Staton van Noord- Amerika, en doctoraudus in de Oostersche Letteren aan de Universiteit te Lausanne, Zwitserland, is na onderzoek, op 18 Febr. 1902 door de classis te Cairo geordend tot den dienst des Woords en de Bediening der Sacramenten in de vereenigde Presby teriaansche Kerken. Sinds Woensdag is in den ziekte-toeatand van den oud-minister J. D. Franeen van de Putte, die in den aanvang der week ongesteld werd, een zeer ongunstige wending gekomen. Longontsteking heeft zich geopenbaard. De toestand was hedenochtend zeer zorgeiyk. Hedenavond komt de nieuwbenoemde It&liaansche gezant te 's Gravenhage aan. Men sohryft uit Utrecht aan „De N. Ct.": Do afdeeling Utrecht van den Chiïstoiyk- Historischen Kiezersbond heeft zich, zooala bekend, van den bond afgescheiden, en zioh geconstitueerd onder den naam van Christ.- Hist. Kiesveroeniging, gevestigd te Utrecht. Het oorspronkoiyk doel was alleen plaaUeiyk te werken. Vele leden konden zich echter hiermede niet vereenigen, zoodat thans oen voorstel by hot bestuur is ingekomen om oen nieuwe organisatie op touw te zetten. Het plan is om zich in verbinding te stel len met die afdeelingen, die, evenals de afd. Utrecht, zich niet konden vereenigon met de handolingen van de heoren dr. De Visser en mr. VorkoutereD, mot het doel een nieuwe georganiseerde party to stichten en eventueel in staat te zyn door middel van een orgaan haar beginselen te verbreiden. Indien dit voorstel wordt aangenomen, zal ons land weder oen nieuwe politieko party ryker zyn. De advocaat-fiscaal voor de zee- en landmacht by het Hoog Militair Gerechtshof, mr. P. Verloren van Themaat, zal, naar wy ver nemen, wegens ziekte, tydeiyk worden ver vangen. Prins Hendrik kwam hedenochtend om 10 uren per S. S. van Het Loo in Den Haag terug. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Meckleuburg, heeft aanvaard het honorair lidmaatschap van de Haatsohappy „Arti et Amicltiae" te Amsterdam. De Haagsche Pro-Boer-Vereeniging ont ving uit Genève 40 stuks kunstvoorwerpen en een mooi stuk met begeleidenden brief uit Finland. Aan het diner van den gozant van Rumenië te 'a Gravenhage (gegeven ter eere van dr. Kuyper) namen o. a. deel gravin Van Lynden van Bandenburg, grootmeesteres van H. M. de Koningin-Moeder, verschillende ministers, hoofden van departementen van AJg. Bssbuur en gezanten. Voor de verkiezing van een lid der Staten van Zuid-Holland in het kiesdistrict Middelharni8 (vacature van wyien den heer W. Kuypers) is de candidaatstelling bepaald op 15 Maart; de stemming en herstemming, zoo no o dig, op onderscheideniyk 27 Maart en 9 April. Uit het jaarverslag over 1901 van de „Vereeniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer" in Arnhem en Omstreken biykt o. a., dat aan contributie ls ontvangen f 887.50. De „Gids voor Arnhem en Omstre ken" bracht 313.06 in kas. Deze 1200.56 besteedde de Vereeniging o. a. aan de voort zetting van de proefneming met het inrichten gedurende de zomermaanden van een bureau aan het stationsplein, waar de vreemdeling gratis inlichtingen, wandelkaartjes en een leidsman door de stad en de omstreken kan bekomen: voorts aan eenige subsidies en aan een reclameplaat. Het stoomschip „Amsteldyk", van Newport-Nows naar Amsterdam en Rotterdam, passeerde 27 Febr. Wight; de „Bielefeld", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 27 Febr. Bevezier; de „Bundesrath" (uitreis) passeerde 26 Febr. Aden; de „Prasident" (thuisreis) passeerde 26 Febr. Suezde „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 27 Febr. van Genua; de „Statendam" vertrok 27 Febr. van Rotterdam naarN:euw- York; de „Bogor", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 26 Febr. van Aden; de „Sindoro", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 27 Febr. Suez. Koudekerk. Naar wy vernemen, zal door de kinderen der zangschool „OefeDing kweekt kennis" op Woensdag avond 5 Maart a. s. in de openbare school alhier, een zanguit voering worden gegeven. Een jongen, die zich gisteren nog op het broze ys waagde, had het ongeluk er door te zakken. Gelukkig was er spoedig hulp aanwezig, zoodat hy weer spoedig op het droge was en hy er met den schrik en een nat pak al kwam. Voordat de Raad in zyn gistornamiddag gehouden zitting overging tot de benoeming van een hoofd der school 2de kl. voor JoDg9ns en Meisjes (zooals we reeds meldden, werd de heer D. J. M. de Hondt benoemd), vroog de lieer Wümans, of er eenig bezwaar tegen bestaat, om voortaan by de samenstelling van voordrachten voor de benoeming in vacatures van hoofden van scholen stelselmatig te werk te gaan, en niet zooals nu geschiedde, voor do eene vacature (Van der-Werf straat) een vérgolykend examen te doen plaats hebben en voor de andere (Jongens- en Meisjesschool O. Vest) niet. De hoer Juta antwoordde, dat de school opziener verklaard had, zich neer te leggen by de wyze, die dezen keer by de samen stel! iug der voordracht voor hoofd aan laatst genoemde school waa gevolgd, doch hy voor het vervolg vergelykende examens wenscht. Ook de heer Sytsma gaf te dezer zake zyn bevreemding te kennen, waarop de heer Pan Hamel mededeelde, dat B. en Ws. ton opzichte dor vacature Van-der-Werf-atraat met den schoolopziener niet geheel tot overeenstem ming hadden kunnen komen. By de behandeling van het verzoek der firma J. de Groot en Zonen te Noordwyk om den eigendom van een stukje grond had de heer A. J. van Hoeken stemming gevraagd, omdat hy tegen de inwilliging van dit ver zoek was. De reden waarom was dezelfde als vroeger door hem in eenzelfde geval w aa aangevoerd. Zooala we reeds meldden, werd het verzoek ingewilligd. lOo. Voorstel tot toekenniug van een jaarlijkache subsidie aan de Vereeniging: .Schoolkinder- voeding" en tot vaststelling van den desbetreffen de» bogrooUngsstaat (43) De heer De Lange verklaarde zich tegen het voorstel van B. en Ws., omdat z. i. de wyze, waarop hulp zal geboden worden, verkeerd ia. Da ouders zyn de natuuriyko verzorgers van hun kindoren. De heer Van Kempen achtte Yeel waar van wat de heer De Lange zei, doch 13 voor het voorstel van B. en Ws., omdat hat hier oen abnormalan toestand geldt, waarin op abnor male wyze moet worden gehandeld. De heer Sijtsma verdedigde warm schoolkin dervoeding, doch had bezwaar tegen de door B. en Ws. gestelde voorwaarde. Hy achtte f 500 subsidie te weinig en Btelde een jaar- ïyksche subsidie van f 1000 voor. De heer J. A. Bosch meende, dat door aan neming van dit voorstel een stap in een riohting wordt gedaan, die ernstig overweging verdient. Later zal men ook schoeisel en kloe- ding gaan geven on zullon de ouder» niete andera meer te doen hebben, dan hun kin deren naar school te brengen. Allee wat ge daan wordt in deze richting is te veel gedaan. Hy zou, uitgaande van hot standpunt van den heer Van Kempen, slechts voor een tyde- ïyk subsidie zyn. De heer Van Kempen verdedigde dt door B. en Wa. gosteldo voorwaarde. De heer Drucker verdedigde het «ubaldle, op grond, dat do ideale toestand, door den heer De Lange bedoeld, nog niet bestaat. Hy hoopte, dat er middolen zullen worden beraamd, om ook in de bohoefte aan schoeisel te voorzien. Het vooratel van B. en Ws. deed spr. genoegen. Hy was echter tegen het gestelde maximum en stelde een amendement voor, strekkende om van gemeentewege evenveel subsidie te geven als van elders aanwezig is. De heer Sijtsma trok zyn amendement ln. De heer Aalberse lichtte do redenen toe, wolke B. en Ws. tot hun voorstel geleid hadden. De heer De Lange repliceerde uitvoerig. De heer Pcra verdedigde het door B. en Ws. gostelde maximum, doch wilde subsidie voor één jaar. De hoer Drucker achtte een subsidie van f 600 te weinig, omdat hy de Vereeniging in staat wil steller., vier keer per weok voedsel uit te doelen. De beer Wdmans deelde het een en ander mede omtrent de werking der Vereeniging, dio uitnemend werkt. Hy beantwoordde dé bestryders van subsidio en verklaarde zich legen tydeiyk subsidie, doch voor het voorstel- Drucker. Na nog eenige diacussio tusschen de hoeren Sytsma en Bosch en bestryding van subsidie door de heoren P. J. van Hoeken, die waar schuwde voer een stap op een gevaariyken ^weg, A. J. van HoeJcen, die vreesde, dat parti culieren hun steun zullen verminderen of onthouder}, en De Lange, die zich beriep op het oordeel van het hoofd eener openbare school, kwam in stemming het amendement- Drucker. Dit werd verworpen met 20 tegen 7 st. Het voorstel van B. en Ws. werd daarna aangenomen met 22 togen 5 st., die der heeren A. Mulder, A. J. van Hoeken, P. J. Mulder, De Lange en P. J. van Hoeken. Alsnu kwam aan de orde: llo. Voorstel tol: wijziging der salarisregeling van hot onder- wijzend personeel aan de openbare lagere scholen. O. vaststelling van de verordening bepalende het gotal dor scholen voor openbaar lager onder wijs te Lolden, den omvang van het onderwijs op elke school, den bijstand aan do boolden der echolen te vorJeenen en de bezoldiging van bet onderwijzend personeel. (42) De heer P. van Kempen verdedigde uit voerig de motie uit een oogpunt van recht en billijkheid tegenover de onderwijzers der bij zondere scholen. De motie spreekt den wensch uit, dat de financieele regeling van het L. O. spoedig zoodanig worde gewijzigd, dat aan de billijke eisclien van het bijzonder onderwijs volkomen worde voldaan. Spr. vertrouwde, dat de Leidsclie Ra-ad die billijk heid en rechtvaardigheid zou erkennen en dan ook de motie aannemen. Spr. wees hier bij op den geest, dse in de St-aten-Gcneraal heerscht. De heer Sytsma vroeg, waarom de heeren Pcra c. 8. dezo motie to elfder ure hebben ingediend. Hij stelde voor, om de behan deling der motie uit te stellen, omdat hij zijn oordcel in ecü gewichtige zaak niet zoo klakkeloos wil geven. De heeren Pera en Van Kempen bestreden het voorstel Sytsma. Eerstgenoemde merkte op, clac. de motie glashelder gesteld is en studie daarvoor onnoodig. De vraag is een voudig: wil men recht en gerechtigheid 1 Do heer Fa?/ Kempen achtto eveneens de motie eenvoudig; betroffen het veranderingen in het voorstel van B. en Ws., dan ware het iets anders. De heer Van Lidth de Jende was het eens met den heer Sytsma; de motie is niet zoo eenvoudig. De heer Zaayer zeide geen tijd gehad te hebben, om van de motie behoorlijk kennis te nemen. Na nog eenigo discussie trok de heer Syts ma zijn voorstel in. De heer Van Dissel verklaarde op gevaar af, in de schatting der heeren Pera en Van Kempen te daleD, tegen do motie-Pera to zijn, omdat hij het een bedenkelijk verschijn sel acht, als de gemeenteraad zich zoo uit spreekt als de motie bedoelt. Do leden van den Raad hebben genoeg te doen met de gemeentebelangen te behartigen. Spr. hield niet van dat Tweede-Kamertje-spelen. De heer Pera maakte de opmerking, dat destijds de heer Van Dissel geen bezwaar had. om een motie betreffende de tot-stand- koming van een andere landswet aan de Ko ningin le zenden. Nu moge de heer Van Dissel zeggen, dat beidé gevallen niet ge lijk zijn, voor spr. en zijn medestanders staan ze wel gelijk. In deze motie steeku niets geen kwaad; er is niets in gezegd Ion nadeele der tegenpartij. De heer De Ootje was togen de motie, om dat het niet op den weg van den Raad ligt, dergelijke motie aan dc Rog. te zendenDe zaak is ook lang zoo eenvoudig niet als de heer Pera voorstelt. Iedcre-cn kan bijz. scholen oprichten, ook de socialisten, ook de Theo- sofe, ook de Muzelmannen. Worden de bijz. scholen financieel gelijkgesteld inct do openbare, dan zullen de eerste ook aan de zelfde eischen moeten voldoen als de laatste. Op de bijz. scholen zal dan aan gemeentebe stuur en school autoriteiten een invloed moe ten worden toegekend, dien dor.o thans niet hebben. Het gemeentebestuur is niet bij machte een oplossing to geven. Laten de schoolbesturen zich tot den Minister van Binnenlandsche zaken wenden. Dc heer Van Kempen verwonderde er zicli over, dat dc heer De Goeje vroeg wat bijzon der onderwijs is. 't Betreft hior een ernsti ge, consciëntieuze zaak. Hij begrijpt niet, waarom dc liberale heeren er niet vcor zijn, ook heb bijzonder onderwijs naar recht on billijkheid tc behandelen, 'b Betreft hier een zaak van rechtsgelijkheid, die men ridicuul of ingewikkeld kan maken. De heer De Gocje protesteerde tegen do insinuatie, dat hij de zaak belachelijk wild© maken. De heer Van Kempen merkte op, dat do heer Dc Gocje sprak van Muzelmannen.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1