JK 12886 A°. 1902. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. fled.-Zuidafrikaanscho ïcreeniging. FEUILLETON. Uit de „Staatscourant," Dinsdag SS Februari. LEIDSCI DAaBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loirton per 8 maanden - Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn ■Franco por post L10.' 1.30 1.65- PRIJS DER AD VERTEN TLËN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Qrootere letters naar plaatsruimte, wordt f 0.06 berekend. Voor het incasseeren buiten de stad Afd. Leiden en Omstreken. Ontvangen by den PenningmeesterZoeter- Wouosche Singel 41: Opbrengst van een Tombola zonder nieten Vj> do bruiloft van Jan en Trui f 4.50 Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Gecollecteerd in de maanden Januari en Februari 1902 in de fabriek van de Firma Tieleman en Drosf 19.67s Gecollecteerd op hot Jaarfeost der Chr. Zangvereniging „Looft deu Heere" te Warmoudf 3.36' Op de zilveren bruiloft van J. G. ®n A. K., to Hazerawoude (Dorp) 2.80 Van de bruilott van Jan en Daatje 1.60 Opgehaald na het protocol 1.20 Door vergissingen van de nieuwe Jireu-tolling door Flori» en Jansje 1. Op Opoe'8 82aten verjaardag opge haald voor de Boeren0.96 Opgehaald door Mario op oom Izak'a yerjaardag0.9 45 i Op den verjaardag van oom Hein 0 925 B()dragen kunnen worden toegezonden aan «Jen Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Leiden, 2b Februari. Gisteravond had in heb gebouw van Pa trimonium", alhier, daartoe welwillend af gestaan, de vergadering plaats van heb voor- loopig comité voor steun aan de stakers en uitgcslotenen te Enschcdee. Uit de verte genwoordigers der in ons vorig bericht go- melde drie werkliedenbondcn wcnlen geko zen de heeren: als voorzitter C. H. Kouw; als Becretaris N. Vallentgoed; en als penning meester H. J. van Kcrkhoff. Besloten werd in de volgende week een schaalcollecte te houden, waartoe aan Burg. en Wetlis. toe stemming zal worden gevraagd. Bovendien sullen alle werkliedenverenigingen worden aangeschreven, ten einde van deze steun te krijgen en bij de voorgenomen uitgebreide taak de behulpzame hand te bieden. Tot leoraar in de electrotechniek van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", alhier, is benoemd de heer A. Ravenek Jr., Ingenieur te Delft. In de gisteravond gehouden vergade ring, welke belegd was door do Kappers- en :Barhiers-Vcreenigirig en waarin als spreker optrad de heer A. I. Witmans Mz., is na veel spreken eu debatteoren besloten om te begin nen met April des Zondags te helpen tot 10 uren des morgens, alsmede om door adver- teeren de medewerking te verzoeken van het geachte publiek en om kaarten te laten drukken waarop staat dat het publick ver zocht wordt zich des Zondags niet te laten scheren en knippen. Verder zal allen kappers en barbiers worden verzocht deze kaar ten in hun salon of winkel zichtbaar-te plaatsen en werd besloten om de kappers en barbiers, die gisteravond niet in do verga dering tegenwoordig waren, persoonlijk te jbezooken, ten einde hun medewerking te vra gen om ook des Zondags slechts tot 10 uren te helpen. Het dividend der Leidsche Katoen- yTechterij en Ncttenfabriek over het afgeloo- pon boekjaar is vastgesteld op 5 pCt. Boroepen is naar de Ned.-Herv. Gem. te Kage en Abones ds. J. Beyer, Ned.-Herv. predikant uit Transvaal, te 's-Gravenhage Ook gisteren reed H. M. de Koningin met Prins Hendrik op het gewone uur, te haJftweo, uit in de phaöton, waarvan de paarden door den Prins zelf bestuurd werdem H. M. de Koningin heeft de Erfgravin en den Erfgraaf von Erbach Schönberg uit- genoodigd vóór hun terugkeer naar Duitsch- l&nd nog eenige dagen de gasten te zyn van H. M. Vrydag a. s. zullen de Vorstelijke personen daartoe in het Koninklijk Palels intrek nemen. Z. K. H. prins Hendrik heeft het Be schermheerschap aanvaard van de Veroeniging tot Christelijke verpleglug van bedelaars en landloopers. H. M. de Koningin-Moeder heeft gister avond oen diner gegeven, waaraan o. a. deel namen de gezanten van Japan en Perziü en Hr. Ms gezant te Parys, Ridder De Stuers. Men meldt uit Den Haag: Dat de luite nant-kolonel P. W. van de Velde, provinciaal adjudant voor Zuid-Holland, achting en vriend schap genoot by het leger in al zijn rangen, bleek gisteren bjj de ter-aarde-bestelling op de begraafplaats Oud Eik-en-Duinen van zijn stof felijk hulsel. Met den plaatselijk commandant, den kolonel C&ikoen, en den adjudant kapitein De Flines aan het hoofd, volgden In een lan ge rij officieren van verschillenden rang en alle wapens het stoffelijk overschot van den geach- ten wapenbroeder tor laatste rustplaats. BU dezen stoet hadden zich aangesloten officieren en kader van het bataljon infanterie te Gouda in garnizoen, waarover de heer Van de Velde als majoor tot voor weinig maanden het bevel voorde. In grooten getale waren zU herwaarts gekomen om hun beminden humanen vroege' ren chef don laatsten groet te brengen, terwyi de onderofficieren tevens als blijk van deelne ming en hoogachting een krans voegden bU do vele bloemen, welke do lijkbaar dekten. De zoon van den overledene bedankte vo^ r do betoonde belangstelling. Te 's-Gravenhage is bericht ontvangen, dat do toestand van mevrouw Ocolyceanyi, de gade van den Oostenryksch-Hongaarschen gezant by ons hof, in het wegens den staat barer gezondheid betrokken winterverbjyf in het zuiden van Frankrijk, alwaar tevens de familie vertoeft, zich ernstig laat aanzien en reden geeft tot bezorgdheid. Op last van den minister van oorlog zyn aan do korpsen der bereden wapens eenige signaalhoorns dor infanterie toegezonden om daarmee de trompetters te laten oefenen, op dat by manoeuvres en andero gezamenlyke oefeningen der verschillende wapens geen ver warring kunne ontstaan by signalen, die voor alle wapens gezameniyk worden gegoten. Het bericht in enkele bladen omtrent het engagement van mej. Broese van Qroenau by de „Nederlandsche Tooneelvereening" is naar de „Amst. Ct." verneemt, voorbarig. By den minister van blnnenlandsche zaken bestaat het plan zoo mogeiyk wyziging te brengen In het thans bestaande technisch on- derwys hier te lande. Naast de bestaande Polytechnische School zou opgerloht worden een vakschool, meer bestemd tot opleiding van opzichters, electriciens, enz. Do vakafdeeling voor olectrotechniek van hetKoninkiyk Insti tuut van Ingenieurs heeft wel reeds iets ln dien goest gedaan door het instellen van examens, ter vorkryging van een of ander di ploma, doch dit is niet voldoende. De boogleeraar aan do Polytechnische School dr. P. Zeeman zal, in overleg met den directeur dier Inrichting, hieromtrent een rapport aan den minister uitbrengen, vooral in vergeiyking met het lager en middelbaar technisch onder- wys ln Oostenryk en Duitschland. Naar verluidt, zou de onverwachte Inspectie van Zaterdag niet geheel vreemd aan deze plannen zyn. By koninkiyk besluit is een commissie van deskundigen benoemd om den minister van oorlog voor te lichten omtrent de meest economische wyze, waarop ware te voorzien in de behoefte aan brand- en lichtstoffen by eon eventueele Insluiting van de stelling van Amsterdam, in oorlogstyd, bestaande uit den gepensionneerden luitenant-generaal J. E. N, baron SchimmelpennlDck van der Oye van Hoevelaken, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, als lid en voorzitter; als burgeriyke leden: S. M. van Wyk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; H. A. van Beunlngen, groothandelaar in steenkolen te Utrecht; N. do Yoogd, lid van de firma W. H. Berghuya, te Amsterdam; A. G. Kröller, lid van de firma Wm. H. Müller en Oo., te Rotterdam; D. van der Horst, directeur van de gemeente gasfabrieken te AmsterdamW. Groeneveld, administrateur van het Ge- moenteiyk Petroleum entrepot te Amsterdam; M. Ackermann, vervener te Lutkemeerpolder (gomeente Sloten); als militaire* leden: den generaal-majoor P. O. Kool, commandant der Stelling van Amsterdam; den kolonel-intendant J. H. Bakker, intendant in genoemde Stelling, en den inspecteur van den marina-stoomvaart- dienst A. Jongkees, te Amsterdam; eu ls aan de commissie als secretaris toegevoegd de kapitein-Intendant B. H. Goudriaan. Het DagolUksch Bestuur der Zuiderzee veroeniging ls dezer dagen op audiëntie geweeBt by den minister van waterstaat tot uiteen zetting van het belang der zaak. 's Ministers denkbeelden strookten nogal met de gedachten der commissie, die een bevredigenden indruk kreeg. Bij Kon. Besluit zijn aangewezen de eigendommen die ten behoeve van den lo- caalspoorweg van Amsterdam naar Haarlem ten algemcenen nutte, ten name van de Hol- landsche-Electrische Spoorweg-Maatschappij zullen worden onteigend in de gemeenten Amsterdam, Nieuwer-Amstel, Sloten, Haar lemmermeer, Haarleminerliedc en Spaam- woude en Haarlem. „Ncerlandia" meldt, dat generaal Roo- 8cboom, gouverneur-generaal van Nederl.- Indië, lid is geworden van het Algemeen Ne derlandsch Verbond. Voor het streven van het Verbond om kennis van het Hollandsch onder de inlandsche bevolking te versprei den, is dit lidmaatschap van beteekenis. Naar het ,,D. v. Nbr." uit goede bron verneemt zal op de Veldhoven te Tilburg een klooster worden opgericht. De grond daartoe moet reeds zijn aangekocht. Voor het stichten van een monument voor bisschop Hamer en gezellen die met hem den marteldood gestorven zijn, is reeds ruim ƒ10,000 bij het comité te Nijmegen in gekomen. Blijft men bij het vroeger ontworpen plan. dan zal het gedonkteeken zijn een standbeeld van mgr. Hamer, geplaatst op een voetstuk, met voorstellingen uit de 0hinee6chc chris tenvervolging en bas-relief, en met een op schrift, waarin vermeld worden de namen van de. met den bisschop vermoordo missio narissen. Hot stoomschip „Kaiser" (thuisreis) ver trok 22 Febr. van Lissabon; de „Lawoe", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 22 Febr. van Marseille; de „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 23 Febr. te Southampton de „Prins Willem HI", van Paramaribo naar Amsterdam, arriveerde 23 Febr. 9 30 voorm. te Havre; do „Madura", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 21 Febr. te Marseille; de „Kanzier" (uitreis) passeerde 23 Febr. Gibraltar; de „Titan", van Amsterdam via Liverpool naar Java, passeerde 22 Feb. Wight. Boskoop. Door de drie alhier bestaande tuinbouwvereenigingen: de Pomoioglsche Ver- eeniging, de afd. der Nederlandsche Mpy. voor Tuinbouw en Plantkunde en de Boom- en Piantenbeurs, la voor de kweekers alhier een wedstryd van bloeiende planten uitgeschreven. Het programma bevat 82 nommers, en reeds zyn 70 opgaven ter mededinging ingezonden. Uitgeloofd worden verguld zilveron medailles, zilveren medailles en certificaten late en 2do klasse. Van de ingezonden voorwerpen zal tentoonstelling gehoudon worden op 22 Maart en volgende dagen. Het programma bevat o. a. azalia's-, rhododen drons en seringen, nog niet in den handel. Azalea mollis en mollis X chinensis, rustica fl. plena, kruisingen van azalea en rhododen dron, ln Boskoop gegriffelde azalea indlca, rhododendron hybride, oatacobieuse, enz. Ver schillende variëteiten van seringen, heesters, vaste planten, acor polymorphum en decoratie- planton. Lisso. Tot predikant by de Chr.-Ger. Kerk alhier is beroopen ds. P. J. M. de Bruin, predikant by diezelfde gemeente te Apeldoorn. Met den beroopene stonden op het drietal do predikanten Schotel, te Haarlem, en Van der Vegt, te Utrecht. Noordwykerliout. Morgenavond vergadert de R. K. Kiesvereeniging in hot café „De Zwaan" en Donderdagavond de afdeeling van do Veroeniging voor Bloembollencultuur in Het wapon van Noordwykerhout". Op deze vergadering zal de a. s. groene veiling ter sprake worden gebracht. lttynsburg. In een vergadering van de Plaatseiyke Vereenigmg tor bevordering van de Bloembollenteelt is besloten dit jaar weer veilingen (e doen houden van te veld staande bol- en andore gewassen. Staande de ver gadering weiden 2300 nummers opgegeven. Met byna aigemeene stemmen werd tot notaris gekozen rar. D. v. Riessen te Katwyk. Voor bet directeurschap hadden zich vyf candidaten aangemeld: de heeren A. de MooU Jr., A. v. d. Eykel Jz., H. J. don Haan te RynBburg en de hoeren H. Homan en Zn. en A. W. Alkemade te Noord wyk. Uitge bracht werden 166 stemmen. By de eerste stemming verkregen A. de MooU 122 st. A. v. d. Eykel 69 st.H. Homan 60, H. J. den Haan 36 en A. W. Alkemade 21 st. Gekozen dus de heer A. do Mooy Jr. By de herstemming tusschon A. v. d. Eykel en H. Homan verkreeg de eerste 81 st.de tweede 72 st.; zoodat ook de heer A. v. d. Eykel Johz. is gekozen. Do verkiezing van drie bestuursleden werd tot een volgende vergadering uitgesteld. Sassonhelin. Tot wethouder dezer gemeente is benoemd de heer J. W. Marbus. Warmond. Zondagavond had weder een vergadering plaats van den „N. R. K. V." te Sa3sonheim. De heer Weiors opende de ver gadering met een woord van dank aan den heer Schippers, die zoo biliyk voor deze vorgaderlng zyn zaal afstond. Hiorna gaf by kennis, dat het Z. D. H. den Bisschop behaagd had den Z. Eerw. heer Poters, pastoor te Sassonhelra, te benoemen tot geestoiyk adviseur der afd en dat tot voorloopig bestuur wareu benoemd A. Welere, pres.; L. v. Styn, vice pres.L. Ammerlaan, late secr.; G. Koppers, 2de secr.; D. v. Diest, lste poDninm.; P. van Llerop, 2de' pennlngm., en J. de Groot, D. Hartvelt en P. Slot als commissarissen. Tot de behandeling van het huishoudeiyk reglement werd nu over gegaan. Dit gaf zeer veel debat, vooral van eenige leden der neutrale vakvereenigingen, die ingrijpende veranderingen wenschten. Door den weleerw. heer kap. Karskens van War mond werden nog eenige vragen gedaan om nadere toelichting omtrent sommige punten betreffende de belangen van leden, te Warmond woonachtig. Dat Zondag 2 Maart wederom een vergade ring zal gehouden worden, waarin de geeste lijke adviseur en de toegetreden leden zouden geïnstalleerd worden eu waar alsdan een collecte zou gehoudon worden voor Z. H. den Paus werd ter kennis gebracht, waarna een pauze van een kwartier werd gehouden. Na de pauze word het reglement van de onder steuningskas voorgelezen, waarop nog eenig debat volgde, waarna de voorzitter de verga dering sloot. Kon. besluiten. J. Jungius op verzoek ccrol ontslagen als hoofdcommies bij het departement van financiën en benoemd tot ridder in do orde van Oranje-Nassau. Bij de Algemeeno Rekenkamer benoemd tot referendaris C. F. Ileclilien Morra, thans hoofdcommies; tot hoofdcommies C. Erke- lens, J. O. C. Schlater en J. W. Pippel, thans commiezen; tot commies A. C. W. Roo- denburg, thans adjunct-commics; tot adjunct commies J. ten Cate, thans eerste-klerk; tot bode S. Ton, thans assistent-bode. Benoemd tot commies bij het Centraal Bu reau voor de Statistiek F. Fonck, thans acl- junct-commies. Eervol ontslagen als burgemeester van Wicringen, op verzoek, L. G. Kolff. Bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië, de artsen O. van der Staay en J. A. M. J. Jenniss^n, benoemd cn aangesteld tot offi cier van gezondheid der 2de klasse. Pensioen verleend aan mr. H. W. Fang- man, /1G67 's jaars; J. Dcddcn, sluiswach ter, ƒ138; R. A. M. Hcymans, sluiswach ter, ƒ120; H. Brouwer, brugwachter, ƒ164; P. Wildenboer, sluisknecht, ƒ376. De schrijver-majoor v.k. bij de marine W. de Carpentier, met ingang van 1 Maart a. s., benoemd tot adjunct-commissaris der loods:n te Amsterdam. De kapitein ter zee A. G. Ellis eervol ont heven van het bevel over Hr. Ms. pantser- dek schip Utrecht", en dat bevel opgedra gen aan den kapitein ter zee B. Brutel de la Rivière; een on ander met den datum vol gende op dien waarop deze hoofdofficieren elkander te Algiers zullen hebben ontmoet. Door den minister van koloniën ri de heer H. J. van der Schroeff, gediplomeerd veearts, doctor in de veeartsenijkunde, assis tent bij de chirurgie cn kliniek aan 's Rijks Veeartsenijschool, werkzaam aan het abat toir te Utrecht, gesteld ter beschikking van den Gouverneur van Suriname, om, na ann- komst aldaar, te worden benoemd tot gou- vernenicnts-veearts, tevens keurmeester van het beestiaal in die kolonie en directeur van het abattoir te Paramaribo. De ministers van justitie, marine en oorlog verleencn deze week geen audiëntie. De .jonge luitenant. 19) „Ik zie er ten minste geen kans toe om zoo lang bij baar te verwijlen, ik voel mij niets op mijn gemak daar," voegde hij er bij. „Is tante altijd zoo zonderling geweest?" ,,0 ja, maar 't is er in haar huwelijk niet beter op geworden." „Kon zij goed met oom overweg?" „Dat hield niet over 1 Mijn broer was bang voor haar, ik heb altijd gemeend, dat gebrek aan wcderzij'dsch vertrouwen de oor zaak is geweest van zijn dwaasheden. „Dat komt cr van, als men in 'tgeheel niet op een weinig toegevendheid van zijn vrouw kan rekenen. Ik heb ook wel eens gekke dingen gedaan van mijn leven... wel nu, ik bekende het aan mijn vrouw en haar eerste werk was mij te omhelzen, om mij te beloonen voor mijn openhartigheid. Zij begreep er trouwens alles van. Ik was een hartstochtelijker speler geweest. Een paar maanden na ons huwelijk liet ik mij ver leiden, om nog eens een kansje te wagen; ongelukkigerwijze was dc fortuin mij niet gunstig en verloor ik een aanzienlijke som. „Ik was er zóó mee verlegen, uat ik het noch aan mijn vader,-noch aan mijn schoon ouders durfde zeggen. Mijn vrouw bemerk te, dat ik iets had, dat mij hinderde, en zij lokte een bekentenis uit. Zij zeidc geen woord; zij deed mij geen enkel verwijt, 's Avonds had zij zelfs haar diamanten ver kocht en mijn schuld afgedaan, zonder dat iemand er iets van gewaarwerd. Ik heb daarna nooit meer gespeeld. Had ik een an dere vrouw gehad, dan was ik misschien in de handen van woekeraars gekomen en cr in geblevenzooals mijn arme broer I" „Hield uw invloed oom niet van het spel terug?" „Er was niets aan te doen I Hij zat reeds vóór zijn huwelijk tot over de ooren in de schuld en daar hij vreesde, dat uw tante er achter zou komen, betaalde hij schande lijk hoogo rente aan zijn geldschieters. Als gij eens wist, hoe dikwijls wij voor hem be taald hebben 1Voor zijn schuldoisckers was hij niet zoo erg bang, maar de gedachte, dat zijn vrouw het vroeg of laat te weten zou komen, maakte hem bijna waanzinnig. In zijn laatste ziekte heeft hij mij zoo vaak toegefluisterd: „Ik hoop toch maar, dat ik dood ga, vóór zij er achter komt." „Arme tante," zuchtte Jeanne, „zij heeft nochtans haar goede hoedanigheden ,,'t Kan zijn, maar zij heeft een verfoeilijk karakter." „Och, zij heeft met zooveel tegenspoed te kampen gehad." „Ja, daar weet ik alles van; mijn broer heeft haar niets nagelaten. De bruidsschat van zijn vrouw, 150,000, was echter onaan geroerd. Ik zal niet zeggen, dat het zooveel is, maar 'tis toch genoeg om van te leven, vooral als men zoo gierig is als zij. „Arme GuyIk ben er van overtuigd, dat zij hem geen cent geeft, ik weet zeker, dat zij een ondeugende vrouw is. Ook ons kan zij niet uitstaan, om welke reden dan ook." „Ik zou toch zoo gaarne met haar op goe den voet komen; ik wil er toch mijn best eens voor doen." „Vergeefsch werk, kind V9- „Zeg dat niet, vader, ik heb mijn plan netje, Mag ik den sleutel eens van uw se cretaire?" „Hier, kindlief." Hij reikte haar den sleutel over en ver diepte zich in zijn courant, terwijl Jeanne de verschillende laatjes der secretaire open trok en de daarin liggende geel geworden papieren doorsnuffelde. Lang duurde dat zoeken niet, weldra had zij de hand gelegd op een pakje brieven, dio door een zwart lint werden bijeen gehouden en blijkbaar van zeer ouden datum waren. Zij sloot de lade en verliet de kamer. Den volgenden morgen, terwijl do markies nog in diepe rust lag, spoedde freule d'Epervans zich to voet naar het dorp. Zij hield van die ochtendwandelingen, dio gewoonlijk de Mis ten doel hadden. Toen zij de woning harer tante voorbij kwam, zag zij, dat do luiken reeds open waren. Aan een dor vensters der eerste ver dieping bemerkte Jeanne een hand, die het gordijn wegschoof. Mevr. d'Epervans scheen iemandte verwachtenWie dan? „Misschien mij?" dacht Jeanne. En zij ging binnen. De weduwe zat op dezelfde plaats als gis teren, in dezelfde houding; all. n kwamen de scherpe trekken en het waskleurige van haar gelaat nog meer uit. De vroegtijdige komst harer nicht scheen haar niet te verrassen, haar gezicht drukte slechts matte onverschilligheid uit. Nochtans beefde zij, toen Jeanne liet pakje oude brieven op haar knieën legde, zeggende „Ziehier de beloofde bewijsstukken, ver geef me, als de waarheid u soms pijnlijk mocht aandoen." Werktuiglijk nam mevrouw d'Epervans de papieren op. „Waar gaat gij heen?" vroeg zij, toen haar nicht zich wilde verwijderen. „Naar de kerk. Het heeft al geluid. Ik kom te laat." Alleen zijnde, maakte de wedir met sid derende vingers het lint los, dat dc stoffige, oude papieren bijeen hield. Zij kende dat elegante, regelmatige bijna vrouwelijke schrift maar al te goed. In haar schrijftafel lagen, als weemoedig aandenken aan vervlogen geluk, kleine briefjes en lange epistels van dezelfde hand. Want zij had bemind en zij was bemind ge worden. Dat geluk was echter van korten duur ge weest. Haar hecrschzuchtig, driftig karak ter wae aanleiding van dagelijkschen twist cn onecnigkcid; haar echtgenoot, die be ducht was voor haar uitvalen, waagde het ten slotte niet haar tegen te spreken en gaf haar, om des lieven vredes wille, zooveel mogelijk gelijk. Zoo leefden rij met elkaar, gescheiden naar hart en geest, tot op den dag, dat do dood dit droevig huwelijk in een ontroost baar weduwschap veranderde. Mevrouw d'Ejjcrvans, die ondanks alles nooit opgehouden had, haar man lief tc hebben, vergat eensklaps zijn gebreken. Zij trachtte zich nu diets te maken, dat dc mar kies de eigenlijke oorzaak van hun rampen was geweest. Eenige onbeduidende voorval len en enkele los daarheen gesproken woor den versterkten haar in het vermoeden, dat do markies zijn broeder te gronde gericht, tot wanhoop gebracht en hem als 't ware vermoord had Van toen af koesterde zij een onverzoen- lijken haat tegen haar zwager, welke ver meerderde naarmate haar zorgen drukken der werden. En thans, nu haar wrok en haar leed hol hevigst was, had een zachte stem tot haar gesproken. Jeanne had tot haar gezegd: „Wij zullen vrienden worden." Zou dan dc overledene den nog levenden broeder rechtvaardigen en vrijpleiten Welk geheim zouden dezo brieven bevatten?.. Mevrouw d'Epervans ontvouwde ze één voor één. Haar zwakke oogen konden nauwelijks dc bijna uifcg<*wischto letters on derscheiden. Och, wat waren ze reeds oud; ze dagtee- kenden van bijna vijf en twintig jaar terugI Allo brieven waren aan den markies d'Epervans gericht. Dc meeste waren met fijn schrift volgekrabbeld en handelden voornamelijk over geldelijke aangelegenhe den. Dan volgden dankbetuigingen zonder eind, als: „Gij hebt me gered!Ik ben u alles verschuldigd. Hoe zal ik u mijn er kentelijkheid betooncn?Aan beloften was er evenmin gebrek: „Ik zal niet on dankbaar zijn. Ik zal mijn schuld afdoen. Ik denk spoedig geld tc ontvangen." Eindelijk nogmaals dringendo aanvragen: „Getroost u nog eens een offer! Ge zijt mijn laatste toevlucht. Als ik dio som van u krijg, ben ik voorgoed geholpen. Vergeef mc, dat ik zoo misbruik maak van uw vrijgevigheid." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1