IJ». 12884 Zaterdag; 33 I^beriiavi. A®. 1902. "TTrfi.w.' <Qeze fgourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Wat de menschen zeggen. Leiden, li Februai 1. fe' LEIDSCH DA&BLA PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 8 maanden l ^Buiten Leiden, per iooper en waar agenten gevestigd rtfn 1.80 Franco por post 1-65- PRIJS DER ADVERTENHEN: Van 1-8 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. >/t Kan me niets schelen, wat de menschen neggen", zegt meer dan een, ma-ar zij mee nen er niets van. Natuurlijk 1 Stelt eens het geval, dat iemand u vertelt, dat men, d. i. de menschen, zegt, dat ge dit of dat gedaan hebt, dat gij dit of dat zijt, b.v. dat gij in uw handel oneerlijk zijt, dat gij zoo niet leven kunt als ge doet, als go alles op eerlijke wijze verdient, dat gij naar uw uiterlijk vertoon te oordcelen toch veel meer moet hebben, dan ge u aangeeft voor do plaatselijke directe belasting, dat 'tlang niet altijd het licht kan verdragen waar ge komt of welke plaatsen gij bezoekt, of zoo iets, zooals go u wei voorstellen kunt of wel weet misschien, wat men al zoo zegt van de menschen tien tegen één, neen honderd tegen één dat ge opstuift en vraagt: Wie zegt dat? En 't antwoord, het laffe ant woord is meestal: Ja, dat mag ik niet vertel len, maar ,,m e n" zegt het. En ge zijt woe dend, gemeend of niet gemeend, om allen schijn des kwaads van u te werpen. Gij wilt 't weten, wie 'tzegt. Gij vraagt, gij onder zoekt, maar ,,men" ligt doodkalm, stokstijf op het kerkhof, om straks ongemerkt weer op te staan uit het graf en zijn verfoeilijk, schandelijk werk weer te volbrengen, en als 't volbracht is, zich weer weg te bergen in het donkere graf. Die lichtschuwe, die graf- ontheiüger, die daar zelfs niet het stil zwijgen kan bewareD. Ziet go wel, dat gij er wel om geeft l Mis schien wel, omdat die men, die groote on bekende op het wereldtooneel, al speelt hij er dan ook een duistere rol, toch niet ge heel ongelijk heeft, als hij dit of dat zegt. 't Is niet eerlijk dat hij 'l u niet openlijk, in 't aangezicht, onder vier oogen durft zeg gen; maar „meo" zegt 't, en ,,men" zegt hot voort, en 't kan u een heelen boel sche len, dat ,,men" dat zegt en gij loopt rond langs 's heeren straten cn ziet er ieder op aan, of die of die die „men" misrriiicn is. Natuurlijk, 'tis niet eerlijk dat die „men" dat zegt, maar dat niet tegen ji durft zeg gen, want nu kunt ge u niet verdedigen als de menschen zeggen, dat gij dit of dat doet, zus of zoo zijt. Kan mij niet schelen, wat do menschen zeggen. Ik kan mij toch voorstellen, dat iemand zoo in waarheid kan en durft zeg gen: dat 'them werkelijk niet schelen kan. Do menschen zeggen b.v. dat kleeren den man maken, en gij meent, dat de man de kleeren maakt. Men ziet u aan naar uw wijzo van levéh, naar de woning, die gij betrekt, naar uw meedoen met de genoegens en vermaken der werld, met het weelderig leven, dat er overal wordt geleid; maar uw iniddolen staan u niet toe, om een groot huis te bewonen of om uit te gaan, of om u veel weelde te veroorloven cn gij zet de tering naar de nering, gij bezoekt geen Bchouwburg of concert of café omdat 'tu niet past, omdat gij liever uwe schuld- oischers betaalt dan mooi weer tc spelen van het geld van anderen, en gij zegt, cn gij zegt met recht zoo, mochten er met u velen zijn, dio zoo zeggen: Ik weet 't best, wat mij past, liever leven op bescheiden voet on eerlijk man blijven dan op hoogen voet en schulden maken. Gij laat dan de menschen maar praten; 'tkan u niet schelen, wat de menschen zeggengoed zoo I 't Komt er op aan, als wij door de men schen besproken worden, dat wij weten, dat, wat wij doen, voor de vierschaar des gewe tens, voor het geweten der menscliheid be staan kan. 15- v. gij zijt een vriend der armen, niet zooals er velen zijn, van verre, in uw warm vertrek, met dat medelijdend, och, die sturaperd8maar van nabij, gij bezoekt ze in hun woningen, gij hebt een goed woord voor hen, met een vriendelijken blik ziet ge ze aan, en gij voegt bij uw woord, uw blik ccn daad. Hoe gek van dien man of die vrouw, zeggen de i-^enschen, zich zoo in te laten met dat volk, en in u is er iets van die engclenzalighcid, die ieder voelt, dio hier of daar wèl gedaan heeft. Gaat maar voort met uw werk van liefhebben en die nen, van helpen en redder yan raden cn behoudenwat kan 't u schelen, wat de men schen zeggen. Die menschen hebben geen idee van engelenwcrk en van engelen- vreugde Wat de menschen zeggenI Zeker, 'tis lang niet onverschillig, wat de menschen zeggen. Natuurlijk wij zien er onze menschen wel op aan, die van ons iets zeggen, 'tls wel een gewoonte om to verkondigen: een waar heid is een waarheid, onverschillig, wio haar zegt En dat is ook wel waarl Maar 't hangt er toch ontzettend veel voor ons van af, wie ze ons zegt, omdat daarvan als van zelf weer voor ons afhangt waarom hij dat zegt, en wij daardoor beter verstaan ook, hoe hij dat zegt. Stelt eens, dat ge een gebrek hebt, en dat zal wel, dat heeft ieder menech wel, een of meer gebreken zelfs wel. Een vreemde, d. w. z. een, die niet tot uw allernaaste om geving behoort, maakt er u opmerkzaam op, en gij wilt 'tvan hem of haar niet hooron, ik zal nu maar geen namen noemen van hem of haar, go weet wel wio ik bedoel en gij stuift allicht op, en begint met te antwoorden: „Denk nu maar niet, dat gij zélf zonder gebreken zijt." Gij zijt dit of datl Maar uw vader, tegen wien gij opziet, uwe moeder, van wie gij weet, dat ze u o zoo liefheeft, zoo innig bemint, iiw broeder of zuster, van wie gij veel houdt, zegt u, vriendelijk, lief, zacht, zooals een goede vader, een lieve moeder, een trouwe broeder of zuster dat kunnen, dat dit of dat niet goed van u is, dat gij dit toch moet nalaten, of dat niet meer doen, of dit wat verande ren en dat wat verbeteren, omdat gij dan u veel gelukkiger zult gevoelen, u veel ver driet zult besparen, veel meer pleizier heb ben zult in u wieven, en honderd tegen één dat uw gemoed week wordt, en dat ge in tranen uitbarstende, omdat ge u met uw gebrek, met uw gebreken zóó klein gevoelt, zegt: Ik zal mijn best doen, ik zal mij ver anderen, verbeteren l Hoevelen zullen dien oogenblik in hun leven later misschien dui zendmaal gezegend hebben. Ziet ge wel, dat 'ter wel op aankomt, wie 'tzegt en hoe 'tgezegd wordt 1 En dat zeggen is een kunst; mogen ve len die leeren en dan toepassen in het leven. Wat de menschen zeggen! Nog iets! De menschen kunnen soms harde, 6trenge, maar goede, beste leermeesters voor ons zijn l B. v. gij zijt begonnen om uw leven in te richten en gij hebt dat naar de mode van den tijd gedaan op grootschen voet. Gij hebt wel eens gezien do gezichten der men schen, en gij hebt daarop wel eens gelezen ook hun verbazing, of dat met u wel goed afloopen zou. Misschien hebt ge wel eens een lach meenen te bespeuren op hun ge laat, alsof ze u uitlachten. En gij zijt voort gegaan, al verder, maar hebt 'tniet kun nen voltooien. En de menschen zeidenHij is begonnen te bouwen en heeft 'tniet kunnen volenden. Ofmaar ik behoef die voorbeelden niet te vermeerderen. Wie heeft wel niet eens gehoord, wat de menschen zeiden van, hoe de menschen lachten om de dwaasheid van de menschenSchrikkelijk I ja, schrik kelijk I 'bGing ons als een zwaard door de ziel. Maar ze hadden toch wel gelijk, die menschen, want wij, als we om dio men schen niet geven, en wijs waren in eigen oog, wijzer dan ervaring en geschiedenis on6 bijna iederen dag prediken, wij hebben dieD lach van de menschen verdiend. Schrikkelijk is 't, ja, maar dan is do les des levens toch ook, dat wij zullen vragen Wat zullen dc menschen zeggen? Passen wij op, dat t niet te iaat is, als do menschen zeggen: Die dwaas 1 Bij gemeenteraadsbesluit van den I7den October van het vorig jaar werd in begin sel besloten tot de invoering van een rege ling voor het verleenen van pensioen aan weduwen en weezen van gemeenteambtena ren. Het noodzakelijk gevolg van dat besluit moest zijn een herziening van de regeling van den 4den December 1884 betreffende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan de ambtenaren zeiven. Immers, waar door den gemeenteraad be sloten was dat aan do weduwen en weezen van ambtenaren in het algemeen, behoudens eenige nader te bepalen uitzonderingen, pen sioen zou worden verleend, kon liet wel niet anders of allereerst behoorde aan die ambte naren zei ven het recht op eigen pensioen te worden toegekend. Er moest dus gebroken worden met den staat van op pensioen aanspraak gevende ambten en bedieningen, behoorende bij de verordening van 4 December 1884 en in plaata van een regeling, waarbij uitsluitend aan bepaald aangewezen ambtenaren het recht op pensioen werd toegekend, behoorde een andere te worden gesteld, waarbij het recht der ambtenaren op pensioen in het al gemeen werd erkend en alleen enkele met name te noemen ambtenaren van dat recht zouden worden uitgesloten. Toen nu echter eenmaal wijziging dor ver-, ordening op dit punt noodig was, kwam het B. en W8. gewenscht voor. haar bij deze zelfde gelegenheid aan een meer algemeen© herzie ning te onderwerpen. En zij hebben er bij die herziening naar gestreefd om de pensioen regeling voor de ambtenaren zei ven, met be houd van hare eenmaal vastgestelde grond slagen, toch zooveel mogelijk aan de regeling der pensioenen voor hun weduwen en kinde ren te doen aanpassen. Daardoor worden eenige wijzigingen van de bestaande regeling verklaard, welke op zichzelven niet strikt noodig zouden zijn geweest. Volgens de nu door B. en Ws. bij den Raad ingediende gewijzigde verordening, zullen daarbij ook worden opgenomen ambtenaren, die wel voor een bepaalden tijd worden aan gesteld, maar wier herbenoeming toch na af loop van dat tijdvak, behoudens onvoorziene omstandigheden, als verzekerd mag worden beschouwd zooals stadsgfcneesheeren en stads- vroedvrouwen. Voorts ia de hardheid, dat tijdelijk aangestelde stadswerklieden die de gemeente vele jaren hadden gediend zonder recht op pensioen ontslagen konden worden, weggenomen, daar deze na driejarigen dienst ook in de regeling zullen worden betrokken, waardoor de moeilijkheden omtrent het ver plegend personeel van het gesticht „Ende geest" mede is ondervangen. Eindelijk wil len B. en Ws. den leeftijd, waarop een amb tenaar recht op pensioen heeft, voor vrou wen en politiebeambten tien jaren vervroe gen, terwijl tevens de geldswaarde van vrijo woning, voeding en kleeding volgens een bij de verordening vast te stellen tabel worden getaxeerd. De aldus gewijzigde verordening zal veel moer dan de vroegere aan de eischen der billijkheid voldoen en in het belang der betrokken ambtenaren zijn. In de jaarvergadering van de Leidscho Verecniging tot bevordering van Herha- lings-, Vak- en Ambachtsonderwijs, v.h. de Loidscho Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek, werd door den voor zitter, ds. Kutsch Lojenga, allereerst een woord van dankbare hulde gesproken aaD haren vroegeren voorzitter, dr. H. G. Hagen, wiens sterven ook door het bestuur dezer Vereenigng zoozeer wordt betreurd. De secretaris, de heer E. Kruisinga Dzn., bracht daarna verslag uit, waarin hij aller dierst wees op de verandering in den aard an de werkzaamheden der Vereeniging, daarom niet minder belangrijk. Viel dooi de invooring van de wet op den Leerplicht het doel weg om geregeld schoolbezoek te bevorderen, met vrucht werd nu door de Vereeniging in eenigszins andere richting gewerkt, door nl. Herhalings-, Vak- en Am bachtsonderwijs te bevorderen. Op de herhalingsschool, onder leiding van do heeren v. d. Jagt en Bremer, namen 68 leerlingen aan het onderwijs deel, n.l. 47 jongens cn 21 meisjes. In den loop van het jaar verlieten 10 leerlingen met een prijs en getuigschrift de school, n.l. 11 jongens en 5 meisjes, dio de lessen onafgebroken 3 4 jaar hadden bijgewoond. Het hoofd der 6chool betuigt zijn tevredenheid over de vor deringen der leerlingen, waarvan heeren be stuurders zich ook mochten overtuigen. Voor rekening der Vereeniging maakten 21 leerlingen gebruik van het onderwijs op „Mathesis" en bezochten 15 de Praetische Ambachtsschool. De testimonia dezer leer lingen waren over 't algemeen bevredigend. Na melding gemaakt te hebben van het uit nemend geslaagde fcesttochtje naar Haarlem en Zandvoort, waaraan door 79 leerlingen van de gemeente openbare herhalingsscho len en van die der Vereeniging werd deelge nomen, deelde de secretaris mee, dat het ge tal leden met 25 achteruit is gegaan, terwijl zes nieuwo leden worden gewonnen, zoodat het ledental thans 179 bedraagt. Te bejam meren is het dat nog niet velen meer lid van deze Vereeniging worden, omdat, al schijnen sommigen te meenen, dat door de Leerplichtwet haar taak is geëindigd, uit het bovenstaande genoegzaam blijkt, hoe nuttig deze Vereeniging nog voor velen op het gebied van het onderwijs werken kan. Do rekening is ten gevolge van het ledon- verlies minder gunstig; de ontvangsten be droegen ƒ675.96, dc uitgaven ƒ703.68, een nadeelig saldo alzoo opleverende van 27.72. Het verslag maakt voorts nog melding van het groote verlies door den dood van dr. Hagen door de Vereeniging geleden, en van de, met algemeene stemmen, benoeming van den heer Kutsch Lojenga tot zijn op volger. Na dit verslag, waarvoor aan den secreta ris dank werd gebracht, werd de rekening van den penningmeestor, den heer Vcil- brief, nagezien en goedgekeurd en ook de zen de dank der vergadering betuigd. In plaats van dr. nagen werd tot be stuurslid gekozen do heer P. de Wilde en werden do periodiek aftredende bestuur ders, do heeren Goekoop, Huysman, Dee en Kutsch Lojenga herkozen. Na rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering, terwijl besloten werd de meest ernstige pogingen aan tc wenden om do aan dacht van velen op deze Vereeniging te ves tigen en allen, die iets kunnen missen, uit te noodigen, daarvan een kleine bijdrage af te staan voor deze Vereeniging. Zyne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik heeft het beschermheerschap aanvaard van: het Kontnkiyk Zoölogisch Genootschap „Natura Artls Maglstra" to Amsterdam; de Koninklijke Scherpscbutters-vereeniging „Claudius Civilis" te Amsterdam; de Koninklijke liodertafel „Zang en Vriend schap" te Haarlem; en het Genootschap „Liefdadigheid naar Vermogen" te Amsterdam. Het heeft aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg ook behaagt bet aan Z. K. H. door de Neder- landsche afdeeling der „Nederlandsch-Belgischs Vereeniging van de Vrienden der medaille als kunstwerk" aangeboden Eerelidmaatschap te aanvaarden. Met de Koninklijke familie zullen ook de zuster van H. M. de Koningin-Moeder, de Erfgravin van Erbach en de Erfgraaf a. s. Dinsdagavond het Liefdadigheids concert van „Haagsch Mannenkoor" bijwonen. De minister van binnenlandsche zaken is hedenochtend naar Delft vertrokken ter inspectie vao de Polytechnische School aldaar. Prins Hendrik heeft gisternamiddag met zijn adjudant aan het departement van oorlog een krljgaspel bijgewoond; de Prins werd ontvangen door den chef van den generalen staf, luit.-generaal Kool. Dr. Blooker, te Amsterdam, hoopt begin Maart xyn wethouderschap voor Publieke Werken, na zyn ziekte, weder te aanvaarden. Het echtpaar Orelio vergastte gisteravond de verpleegsters en verpleegden ln het Gast huis, voor zoover daartoe ln staat, op tal van uitgezochte liederen met pianobegeleiding. Aan den eervol ontslagen geneesheer- directeur van 't krankzinnigengesticht „Het 8t.- Joris Gasthuis", te Delft, ts een pensioen ver leend van /1108.l4'/v De verbouwing van Stads-Doelen, aldaar, die al zoo lang een onderwerp van bespreking en niet het minst van bestrijding is geweest, schynt nu toch haar beslag te krygeu. Door B. en Ws. is, naar aanleiding van het rapport der Raadscommissie, een door den ge meente-architect gemaakt plan by den Raad ingediend. B. en Ws. willen dit niot andere dan als een grondplan zien aangemerkt; eeret als de Raad tot verbouwing besluit, zal definitief oen plan worden aangenomen. Door de r.-k- en anti rev. kieavereeDigingen Is reeds een openbare vergadering belegd om tegen de verbouwing te proteeteoron. Aan het vergeiykend examen voor hoofd aan de gemeenteschool in de Van der-Werf- straat werd heden in de Stadszaal deelgeno men door ongeveer 150 colllcitanten. Binnenkort zal het geschilderd portret van wyien prof. dr. M. Polano, ln leven chirur gisch professor aan do RUks-universiteit te Lelden, aan den senaat dier universiteit wor den aangeboden, ter plaatsing in de senaats kamer. Israöls zal het portret van prof. Rosen- steln schilderen. (Poef.) Voor het examen in de nuttige hand werken ls te 'e Gravenhage geslaagd mej. A. J. van Veen, van Leidschendam; te Utrecht mej. M. E. van der Waals, van Nykerk. B. en Ws. van 's Gravenhage hebben den gemeenteraad voorgesteld te besluiten, dat op den weg langs het Scheveningsche strand electr. verlichting kome met booglampen van 1000 kaarsen, geplaatst op het noordeiyk trottoir op onderlinge afstanden van 60 M. om daarvoor f 12,000 op de begrooting uit te trekken en hen te machtigen om met de maatschappij „Zeebad Scheveningcn" een over eenkomst aan te gaan omtrent de levering van electri8chen stroom, tegen betaliDg van f 0.25 per eenheid van 1000 Watt-uren. Omtrent de exploitatiekosten zal nader een financieele regeling worden voorgesteld. Te 's-Gravenhage is overleden mevrouw Kerdijk, geboren Van Lankorcn Matthea, de echtgenoot» van het oud Kamerlid mr. A. Kerdijk. Haar naam was verbonden aan en kele instellingen, die zich bewegen op het gebied van het sociale vraagstuk. Naar aanleiding van den aandrang, ln den laatsten tyd uitgeoefend tot uitbreiding van het aantal faculteiten aan de „Vrye Uni versiteit" te Amsterdam, heeft „De Heraut" eon artikel, aan het slot waarvan gezegd wordt: lo. dat schier geen jaar ls voorbijgegaan, dat in den senaat der „Vrfie Universiteit" niet mot ernst de vraag is overwogen, of het mogeiyk was, hetzy de bestaande faculteiten uit te breiden of nieuwe faculteiten te stichten; 2o. dat publieke discussie over de vraag, of deze uitbreiding dusver mogeiyk was of niet, daarom zoo uitermate moeilyk is, omdat de beantwoording daarvan afhangt van do vraag, of er personen te vinden zjjn, die voor het hoogleeraarschap in deze faculteiten in aanmerking kunnen komen. Practisch zou de; discussie dus moeten loopen over de vraag,' of deze of gsne persoon geschikt werd ger om tot hoogleeraar benoemd te worden. Rs^ds is men dan ook zoover gegaan, in V6rbar met deze quaestie bepaalde namen te noemen. Nu gevoelt iedar, dat een openlijk debat over de vraag, of een bepaald persoon voldoet aan de wetenechappeiyke en prmcipieelo eischen, die voor de vervulling van een professoraat noodig zijn, niet alleen hoogst krenkend zou wezen voor den betrokken persoon, maar ook tot geen practisch resultaat zou kunnen lelden. Een vergadering van Diet weienschappelyke personen kan geen oordeel vellen over de vraag, of iemand de weienschappelyke gaven bezit, die voor een hoogleeraar noodig z|jn. Te Arnhem overleed in 52 jangen leeftijd de gep. kapitein by den plaatselyken stafW. J. Immink. Mej. Bro98e van Groenou zal hetRotter- dam8cbe Tooneelgezel6chap met het einde van dit seizoen verlaten. Zy komt by de Neder- jaDdsche Tooneelveieemging. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Haarlem (vac.-Jonksr): A. J. Montyn Jczn. te Maassluis, dr. A. v. d. Flier G.Jzn. te Purmerend, dr. A. F. Kruli Jzn. te Alkmaar. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland heeft aan den heer A. W. L. Talma, predikant by de Ned.-Hervormde Gemeente te Dordrecht, op diens verzoek, na ruim 42 jangen dienst, eervol emeritaat verleend, in te gaan den lslen Juli e. k. De firma Hudig en Pieters, te Rotterdam, heeft aan het gemeentebestuur van '6-Graven- zande vergunning gevraagd tot het opnc en van een slachthuis, voor expoit, te Hook- van-Holland. Op de voordracht aau den Raad van Haarlem voor de benoeming van een directrice van het Öt .-Elisabeths- ot Groote GaBthuis, zyn gebracht de dames L. J. Metelerkamp en C. Harte velt. De Koninklijke Nederlandsche marine was in den laatsten tijd samengesteld o. a. uit: 1 echout-bij-nacht a. la suite, do Prins der Nederlanden; 2 vice-odmiraals, 3 schou ten-bij-nacht, 26 kapiteins ter zee, 37 kapi tein-luitenants ter zee, 120 luitenants ter zee, 1ste klasse, 235 luitenants ter zee 2de klasse, 55 adelborsten der 1ste klasse; de Koninklijke Nederlandsche marine re serve uit: 7 buitengewone luitenants ter zee lste klasse, 26 luitenante ter zee 2de klasse, 27 adelborsten der lste klasse, 42 buitenge wone adelborsten; het korps mariniers uit: 1 kolonel-com mandant, 4 luitenants-kolonels, 12 kapiteins, 15 eerste luitenants, 15 tweede luitenants, 1 luitenant-kolonel-intendant, 2 kapitein- kwartiermeesters, 2 eerste luiteant-kwar- tiermeesters; do geneeskundigen dienst der zeemacht uit: 1 inspecteur, 2 dirigecrende officieren van gezondheid der lste kl., arte, 3 dirigeeren- de officieren van gezondheid der 2de klasse arts, 46 officieren van gezondheid der 1st» klasse, aria, 21 officieren van gezondheid der 2de klasse, arts, 2 apothekers der lsto klasse, 2 apothekers der 2do klasse; de administratie bij de zeemacht uit: 1 hoofdinspecteur van administratie, 3 inspec teurs van administratie, 24 officieren van. administratie der lste klasse, 4i officieren; van administratie der 2d© klasse; 6 adjunct administrateurs; de stoomvaartdienst uit: 1 inspecteur van den marine-stoomvaartdienst, 10 officieren-, machinist der lste klasse, 25 officieren-ma chinist dor 2d© klasse. Men zal zich herinneren, dab na aanno-. ming van de Ongevallenwet, waarbij werd bepaald, dat men zich ook onderling mag verzekeren, de heeren C. ter Horst en L. H. J. Poortier te Zwolle het initiatief namen tot het oprichten van een eerst» onderlinge; verzekeringsmaatschappij tegen dc geldelijke gevolgen van ongelukken van personeel van aannemers en werkgevers in de bouwbedrij ven. Het maatschappelijk kapitaal werd bo- paaid op een milliocm Wij vernemen, dat het vorcischte kapitaal voor do koninklijke goedkeuring der statiP? ten, ƒ200,000 nominaal, meer dan volteckend' is. Commissarissen zijn de heeren mr. H.< Smeenge, lid van do Tweede Kamer der Sla- ten-Gencraal en griffier bij hot gerechtshof te Amsterdam; P. Langeveld Kz., aannemer to Hardingsveld; I. Franco, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft; C. Bos, aannemer en lid van den gemeenteraad te Haarlemmermeer; M. de Vries, aannemer to Lemmer, voorzitter van den Frieschen Aan-i nemersbond; W. O. Gelton, lid 1st» klasse van heb Noderlandsch Instituut' van Accountants te Enschedee; J. van Noordenne, aannemer te Utrecht; J. G. van Nes van Meerkerk, lid van de firma Van Esch Co., kassiers te Zwolle; T., van Haaften, aannemer te Zaltbommel; mr.' S. Gratama, advocaat en procureur, cn wet houder der gemeente Zwolle; W. F. Hoyinck, aannemer te Westervoort; J. N. Kruizinga*

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1