No. 128S4 LEIDSGH DAGBLAD, ZATERDAG 22 FEBRUARI. - VIERDE BLAD. Anno 1902. FinancieeSe Kroniek. Xlllde Internationaal Qrientalisten-Coiigres. Gemenfld Nieuws. FEUILLETON. De jonge luitenant. Sedert langen tijd is geen bcursweek voor bijgegaan, waarin zoo weinig belangrijks is voorgevallen als in dc nu geëindigde. De handel was rtil en belangeloos en heb is zeer waarschijnlijk dat dit nieuwe stadium in verband is te brengen met een bij den dag eberker wordendo besluiteloosheid van heb publiek. Sedert een paar jaar is er langza merhand een neiging ontstaan om zich meer dan gewoonlijk met dc beurs te bemoeien en aan hetgeen op haar gebied voorvalt, meer aandacht te gaan wijden. Het grootste deel der bevolking heeft gedurende, en aange lokt door do reusachtige opkomst der Arae- rikaansche Spoorwegwaarden, een stap voorwaarts durven wagen en zich begeven op het veld der speculatie, waardoor, zoo- als ongetwijfeld mag worden aangenomen, zeer belangrijke voordeelcn zijn behaald. Deze langdurige periode van voorspoed heeft evenwel de zeer bedenkelijke raee- üing doen geboren worden, dat er aan het gunstige getij geen eind zou komen, men is verwend geworden en de gedachte dat er wel eens een tijd kon aanbreken waarin zou blijken dat het veld der specu latie kaal geplukt en onvruchtbaar zou zijn geworden, kon niet coed ingang vinden. Toch was er geen profetische bik noodig om to voorspellen dat er eenmaal aan den gulden tijd een einde zou komen, ofschoon ook moet worden erkend dat de gróote re actie, door zoo velen voorspeld, is uitge bleven. Men mag voor het oogenblik alleen aannemen dat voor de fondsenmarkt, na een paar jaren in een aanhoudende opwin ding te hebben verkeerd, thans een periode van rust is ingetreden. Vrijwillig is die rust zeker niet, gaarne zou menigeen nog een tijd in den opwindenden roes eener stij gende markt hebben willen verwijlen, doch nu door indirecte invloeden, de beweging een krachtige remming heeft ondervonden, nu is ook het oogenblik gekomen om in ge dwongen rust te overdenken. Bij kalme bc- oordeeling van veel omstandigheden, is thans de overtuiging ontwaakt dat het nu voorzichtiger is kalm af te wachten welke richting de beweging der fondsenmarkt zal nemen. In deze periode verkeeren wij thans; 'doch daarbij is langzamerhand een neven gedachte ontstaantwijfel. Op welke wijze en waardoor hij wordt gevoed, is niet altijd te ontdekken, meermalen is er geen grond voor te vinden, het blijkt alleen dat hij bestaat. Dit vooral is voor het oogen blik duidelijk in Amerika waar to nemen, waar reeds cenigen .tijd allerlei invloe den, bekende en obscure, de stroomingen 'der markt beheerschen, en daar doet zich dan het beeld voor dat dc markt het eene oogenblik diep onder den indruk ver keert van geruchten en beschouwingen over toestanden, waaromtrent binnen enkele da gen dan weer een geheel gewijzigde "meen ing ontstaat, terwijl, niettegenstaande alle wan trouwende mecningen, de tastbare toestand geheel tegenovergestelde feiten heeft aan te wijzen De onzekerheid der markt is even wel oorzaak dat de belangstelling vermin dert, en zoowel uit de schommelingen der Amerikaansche spoorwegwaarden als de angstige opzetting der goudmijn-papieren, mag ongetwijfeld do tegenwoordige terug houdendheid worden verklaard, te meer nu voor de laatsten reeds ernstige teekenen cener reactie aanwezig zijn. Onze beurs had een zeer kalm verloop zon- dor variatiën van beteekenis. Holland- sche Staatsfondsen waren stil on hieven op gelijke koersen, terwijl in onze in- dustrieele waarden eveneens weinig handel was te bespeuren. Taba k-a andeolen maakten alleen hierop een uitzondering, daar hiervoor tamelijk vraag bestond en dit de koersen goed op peil deed houden. In Petroleu m-w aarden ging het ook al zeer kalm toe, in M ij n-w a a r d o n trok alleen een plotselinge stijging der aandee- lcn „Suriname", na in langen tijd niet ver handeld te zijn geweest, de aandacht, of schoon geen bepaalde grond bekend werd. Transvali a's bleven matig gevraagd en daarmede was het koersverloop in overeen stemming. Aandeelcn Ned. Gist-en Spiritus fabriek stegen in verband met dividend- geruchten, terwijl in den koers der W e s- fcersuikerraffinaderij dc gunstiger verwachting omtrent het verloop der suiker crisis is uitgedrukt. Onder dë buitenlandsche Staats- fondsen waren vooral Portugeezen vast, hoewel met weinig handel. In Span jaarden ging, zooals gewoonlijk, nage noeg niets om, de koers was iets flauwer in verband,met de ongunstige politieke be richten. Turken stil zonder verdere bij zonderheden betreffende do unificaticplan- nen, alleen is een nieuwe kleine leeniug in het vooruitzicht. Opmerkelijk was dc vrij gevoelige teruggang der nieuwe Japan- 'sche leening, ten gevolge van de houding door Rusland aangenomen tegenover de En- gelsch-Japansche overeenkomst. Het is thans duidelijk dat Rusland niet stil heeft gezeten en een anderen schaakzet heeft uit gedacht, zoodat thans hardnekkige geruch ten omtrent een verdrag tusschen China en Rusland in omloop zijn. Des te meer oefen den deze geruchten een ongunstigen invloed op do Japansche fondsen, omdat zeer waar schijnlijk hun snelle koersverhooging vooi een goed deel aan een speculatieve stemming van het publiek te danken is geweest. De stand van zaken op het gebied der Amerikaansche spoorwegmarkt verschilt zeer weinig bij dien van de vorige week. De omzetten waren onbeduidend en het was zeer duidelijk dat men zich zeer weinig m dan nog schoorvoetend bij de speculatie in teresseerde. Het bericht, door Reuter uit Nieuw-York ontvangen, hetwelk meldt dat de Procureur-Generaal op verzoek van Pre sident Roosevelt een advies uitbracht, waar in hij verklaart dat de samensmelting van de Northern Pacific met de Great Northern door bemiddeling van de Northern Securi ties Company eon schending der Sherman- wet van 1890 vórmt, bracht zoowel hier als in Nieuw-York een gevoelige reactie te weeg, welke echter door steun van haussiers niet dien omvang aannam, welken men ver wachtte. De beslissing, welke door het Hooge Gerechtshof zal genomen worden, zal zonder twijfel van zeer grooten invloed zijn op het vcrcferc verloop der markt, maar kan onzes inziens geen verandering brengen in de intrinsieke waardo der verschillende Maatschappijen. Mochten do scheppers der Northern Securities Co. in het ongelijk wor den gesteld, dan zal dit ongetwijfeld de lief hebberij voor amalgameeren, consolideeren en uitbreiden door middel van control- aankoop tamelijk gebreideld hebben en is een teruggang van clie aandeelen welke bij de Northern Securities Co. betrokken zijn, te verwachten. Nochtans zou men zeggen dat dc rechtsgeleerde raadslieden van de heeren Morgan en Hill toch ook de Sher man-wet van 1890 wel gekend zullen hebben en rekening gehouden hebben met de bepa lingen in die wet vervat. Dat die raads lieden van de heeren Morgan en Hill roar hun taak berekend zullen zijn, mag men wel afleiden uit de verklaring van de tegen partij, den Gouverneur van Minesoba, die er op wees dat dc Northern Securities Co. over de beste rechtsgeleerde hulp beschikte, welke in de Vereenigdc Staten te krijgen was. Hoe het zij, men zal de uitspraak moe ten afwachten. De United States Steel Co. komt niet tegenstaande haar nog zoo kortstondig be staan reeds met een veranderingsplan in haar financieele regeling voor den dag. Zij wil namelijk voorstellen de ruim 500 mil- loen 7 pC'ts. preferente aandeelen te ver wisselen tegen 5 pCts. obligatiën; oppervlak kig beschouwd is dit dus een besparing van rente, ruim 10 millioen, welke ten goede van de gewone aandeelhouders zou komen, doch men houde daarbij dan in het oog, dat de vaste lasten met 25 millioen toenemen, wat bij minder gunstige resultaten dan te genwoordig van grooten invloed op aandee len kan zijn. De positie der preferente aan deelhouders wordt iets vaster, doch zij gaan in rente-genot (omstandigheden gunstig blijvende) niet weinig achteruit. Do vraag doet zich natuurlijk voor: waar ritten de meeste preferente aandeelen en waarvoor dient deze verwisselingmoet zij dienen om de stemming van de gewone aandeelen beter te maken cn verwacht men een hooger koersniveau daarvan? Alles bij elkaar ge nomen zou men zoggen dat dit voorstel tamelijk ontijdig is en het hoogstwaarschijn lijk beter ontvangen zou worden als dc Cor poration een paar jaar gewerkt had. De gunstige jaren, welke dc Unie heeft medege maakt en welke op het gebied der spoorwe gen zulke schitterende resultaten hebben op geleverd, brengen weder ten duidelijkste aan den dagadat „het sterke bcenen zijn die de weelde dragen", want het schijnt wel dat bijna allo spoorwegmaatschappijen er aan gedacht hebben of denken haar systemen uit te breiden, dat die uitbreidingen echter medebrengen een vergrooting der obligatie- schuld of verwatering van aandeelenkapi taal welker lasten blijvend zullen zijn. Hoe het zij, het is te hopen dat ons publiek niet te veel vertrouwend zal zijn op de Ameri kaansche financiën cn zich binnen de per ken der matigheid zal houden, opdat men bij een eventueelen ommekeer in de zeer gun stige toestanden, welke nu hecrs'chcn, geen berouw zal hebben te veel vertrouwen gehad te hebben. Rijnï-andschc Dank. Alkemado. Op de Ringvaart van den Googor Polder tueschen Oude "Wetering en Roejofarendsveen, had gisteren, Vrijdag, een hardiydery op schaatsen plaats, uitgeschreven door de IJsclub „Ijsvermaak is ons genoegen" te Roelofarendsveen. 85 rijders dongen naar do uitgeloofde prijzen en premie. De lste prijs werd behaald door C. Turk Lz., de 2de door B. van der Meer, de premie door P. tan Diomen. Het terrein was kwistig met vlaggen afgezet. Boven verwachting hadden zich zeer velen derwaarts gespoed om van dit winter feest getuige te zijn. Hillegom. Evenals in het vorige jaar heeft dfr hoer J. H. van Waveren, „Huize Belle Alliance", een stel bloemen op glazen gekweekt, met een aantal soorten tulpen, in bloei staan, die voor belanghebbenden tor bezichtiging en bezienswaardig zijn. Naast de bekende soor ten ziet men ook verschillende nieuwe, zoo ook do enk. Roode Flora, welkor kieur af wijkend, maar zeer interessant is. Gisternamiddag is een alhier wonende 20 jarige jongeling, met name J. P. Voges, op de Leid8che yaart door het Ijs gezakt, en een uur later levenloos opgehaald. Roelof-Areiidsvoon. De wielryders-vereeni- ging „Het Stalen Ros" hield Donderdagavond haar jaarvergadering. Blijkens de door den secretaris en den penningmeester uitgebrachte verslagen, is de toestand der vereeniging gun stig te noemen. Vervolgens werden herkozen als voorzitter en als secretaris de heeren J. van der Wereld en Jao. Verhaar, die zich lieten bewegen andermaal deze function te aanvaarden. Gekozen werd als penningmeester do hoer J. van Beek Hzn nadat de heer H. E. J. Banck, wegens drukke werkzaamheden, verzocht had niet meer in aanmerking te ko men. Don afgetreden titularis werd daarop dank gezegd voor zijn goed on deugdelyk be heer, en de vergadering door den voorzitter met een hartig woord gesloten. Tei>Aar. Het getal kinderen In deze ge meente, die geboren zijn in het tijdvak tusschen 15 Januari 1889 en 16 Januari 1895, bedraagt 172 jongens en 176 meisjes, vallende in den leerplichtigen leeftijd. Voor het tijdvak van 15 Januari 1895—31 December 1896 komen er alsnog 72 kinderen in aanmerking. Door 168 jongens en 162 meisjee worden de scholen alhier bezocht, vallende tusschen eerstge- noemden leeftijd, terwUL8 j. en 9 m. daarvan in een andere gemeente wonen. Valkenburg. De plaatselijke vereeniging tot bevordering der Bloembollencultuur hield Donderdagavond een vergadering, die door 43 van de 49 leden werd bijgewoond. Besloten werd, dat op den 5den Mei a. s. een groene veiling zal worden gehouden, ten overstaan van notaris Van Riessen to Katwijk en onder leiding van de directeuren A. de MoolJ te Rljnaburg en J. vnn der Gugten te Katwijk, aan den Rijn. Reeds werden 700 nummers tor velling opgegeven. De bijeenkomst eindigde met de gebruike lijke verloting. 13 prijzen, meest landbouw werktuigen, vielen aan even zooveel winners ten doel. NVZIEK. Lkidsoue Concert vereeniging. Gij hebt dezer dagen te overwegen, of gij lid zult worden van de „Leidschc Conccrt- vereeniging." Mag ik u met een paar woor den zeggen, waarom ik u het wel steunen dezer vereeniging zeer zou aanraden? Zij heeft ton doel „het muzikale leven in Leiden te bevorderen"een belangrijke re den reeds, waarom zij steun verdient, want. het muzikale leven hier kan waarlijk niet zoo rijk bloeiend worden genoemd, dat het streven van hen, die zich voor de toonkunst- cubuur moeite willen geven, niet hartelijke belangstelling verdient. Zij wil dat doel bereikeD door het geven van „uitvoeringen van kamermuziek, al of niet met medewerking van solisten": vreem de uitdrukking, te verklaren echter als het resultaat van een zeer onvruchtbaar debat (6 Febr. gehouden), en waarmee wc ons ook wel kunnen vereenigen, nu we de overtui ging hebben gekregen, dat de oprichters deze vereeniging niet willen dienstbaar maken aan het verouderd solisme in den slechten zin van het woord. Juist op het ge bied der kamermuziek (zie de beteekenis hiervan in het bekende Musi k-L cxicon van Hugo Ricmann) valt hier nog zoo ont zaglijk veel te doen. Voorts heb ik mij ervan verzekerd, dat het streven van hen, die hun schouders onder deze. onderneming hebben gezet, met den mecsten ernst gericht is op bevordering van het muzikale leven cn dat hun niets liever zal zijn dan samenwerking met alle vcrecni- gingen^ die het met dc Toonkunst goed meenen. Zeer velen stellen zich angstig de vraag, of aan de kamermuziek-soirees van het Conservatorium-kwartet door deze nieuwe vereeniging geen afbreuk zal worden ge daan; men zou met reden niet gaarne de hier nu juist ingeburgerde mooie avon den weer prijs geven. Wij kunnen zonder aarzelen verklaron, dat dc onderteekenaars der circulaires genoemden kamermuziek- soirées zeer vriendschappelijk gezind zijn. En indien maar hun vereeniging zeer veler steun krijgt, zullen zij waarschijnlijk in staat zijn, die vriendschappelijke gezindheid in daden om te zetten. Ziehier enkele der overwegingen, die mij er toe brengen, u ten zeerste aan te raden, lid te worden der „Leidscho Concertver- eeniging." A. Het 13do Internationale Orientalisten- Congres zal dit jaar van 4 tot 10 September te Hamburg gehouden worden. Dit Congres zal zich in zooverre van de vorige onder scheiden, dat, behalve de gewone secties over Oostersche talen, over den Islam, over Oos- tersche geschiedenis en oudheidkunde, er ook een afzonderlijke sectie zal zijn over het Ko- loniaalwezen. De laatste sectio heeft het Comité gemeend er aan to moeten toevoegen, omdat juist in Hamburg do behandeling van koloniale vraagstukken, van wetenschappe lijk standpunt uit, zeer veel belangstelling zal wekken, ©n dit aanleiding zal geven tot het bezoeken van dit Congres door personen, die daaraan anders niet deelnemen. De firma E. J. Brill, te Leiden, zal als vertegenwoordiger voor Nederland en zijn Koloniën optreden. Aanvragen om lidmaat schap zijn dus aan haar te richten. Koninklijke Officiorssclic rm- bond. Korpswedstrijd voor officieren op geweer: lste pr. lste regt. infanterie (2de luit. W. C. van der Velde, 2de luit.-adj. F. W. H. van Straaten en 2de luit. M. J. van Löben Seis). 2de pr. 2de reg. infanterie (2de luit. jhr. W. Laman Trip, 2de luit. H. W. G. Hol land en 2do luit. W. P. Ticlenius Kruyt- hoff). 3do pr. 8ste rog. infanterie (lste luit. P. ten Bruggen Cate, 2de luit. H. M. d'Angrc- mond en 2de luit. A. G. C. Gaillard). PrijswiDnerBwedstrijd voor officieren op sabel: lste pr. 2de luit. A .H W. van Blijen- burgh van het 2de regt. huzaren; 2de pr. 2de luit. M. J. van Löben Seis van het 1ste reg. infanterie; 3d© pr. 2de luit. II. M. d'Angre- mond van het 8ste reg. infanterie. Prijswinnerswedstrijd voor onderofficieren en minderen, op sabel: Isle pr. sergt. Wcr- nas, van het fiste p-it inf., 2Jc pr. mil.- sergt.. J J. Roosên, van het 4de rog. infante rie; 3de pr. sergt. J. C. Pomrncr, van het 5de reg. infanterie. Personeele wedstrijd voor onderofficieren en minderen, op sabel: lste pr. Duizendstrs, wachtm. 3de regt huzaren; 2do pr. P dc Jong, serg -maj. 5de reg. inf. 3de pr. Boo- tcsz, korporaal 8ste reg. inf. 4da pr. W. Hooghiemstra, sergt. 2de vesting-art., 5de pr J Alberts, sergt. lste reg. inf.; 6de pr. J. M. A. Schönberger, sergt. 7de reg. inf. Het bestuur heeft besloten aan het korps torpedisten, dat in den korpswedstrijd voor onderofficieren en minderen op geweer, na een hardnekkigen strijd tegen de Koninklij ke Ned. marine, afviel, een 5den prijs toe to kennen. Voor enkele d-agen vertoef den te Gcmert (N-B.) een tweetal heeren, die bij sommige neringdoenden dier gemeen te een bezoek brachten, zich voorstellende als vertegenwoordigers der cacao-fabriek Van Houten en belast voor die firma reclame platen aan daartoe geschikte gevels te zien te plaatsen, waarvoor jaarlijks 20 a 30 gul den zou worden uitbetaald. Het voorstel was «aanlokkelijk, maar men moest dan da delijk een pak Van Houten's cacao in ont vangst nemen en dit tevens betalen. Twee der neringdoenden lieten zich beetnemen cn betaalden resp. 6 en 7 gulden voor een pak welks inhoud van boven uit een soort cacao doch van onderen uit een waardeloos wit poeder bestond. Bij ontdekking waren de vogels reeds ge vlogen, doch dank zij de ijverige nasporin gen der marechaussee mocht het gelukken heiden aan te houden. Na met (je bedrogen winkeliers te zi'Jd geconfronteerd, werden de pseudo-vertegenwoordigers van Van Houten ter beschikking van de justitie te Roermond gesteld. Aan het grensstation Esschen is Woensdagmiddag een Nedcrlandsch mon teur uit de ijzeren bekapping van dc machi ne-gebouwen gevallen, met het noodlottig ge volg. dat hij ernstige kneuzingen aan het hoofd bekwam en zijn ruggegraat brak. Bij het vervoer naar het ziekenhuis was zijn toestand reeds hopeloos. Koningslelletjes. Terwijl daar ginder iu Zuid-Afrika do oorlogsploeg nog al tijd zijn bloedige voor graaft, begint Albion zelf reeds toebereidselon te maken om zich eerlang te tooien met het liefelijke „Lelietje der Dalen", het maagdelijk symbool der Engel- Bclie Koningen, zoo bijzonder bemind door Z. M. Eduard VII, Koning van hot Vereenigde Koninkrijk van Groot Bnlannië on Ierland, van zyn Koloniën en athankeiyko Staten in Europa, Azië, Afrika, Amerika en Oceani8. Keizer van Indië, Beschermer van het Gelote Ziet slechts, uit het onderstaande bericht in de Londonsche bladen, op boe groote schaal thans reeds de toobereidselen gemaakt wor den voor dat luisterrijke en sympathieke Kroningsfeest: „Hoe reusachtig groot de aanvragen "zijn voor Meiklokjes, do Engoleche Kroningsbloe- men, die voor de feestelijkheden ter gelegen heid van de kroning van Eduard VII gebruikt zullen worden, blijkt wel uit een opgavo uit Lincolnshire, waar de teelt dezer bloemen bijzonder druk wordt uitgeoefend. Een bloem- kweeker In deze streek ontving reeds een bestelling uit Londen van 14 millioen takjes leliën van dalen." De „Residentiebode" neemt de vrljhoid den zich tot de feestviering aangordenden Engelschen er op wijzen, dat er ln sommige streken hier te lande een variëteit der „Con- valuria Majalis", d. i. van het Meiklokje of „Lelietje der Dalen" gekweekt wordt, welke in den vreemde, althans in Duitschland, Bel gië en Fiankryk, weinig of niel bekend ie? Hot zyn de roode Lelietjes, welke, als gezegd, hier te lande op sommige plaatsen met vrucht gekweekt worden. Misschien vinden sommigen in Engeland die variëteit meer geëigend om by 't aanslaande Kroningsfeest den Koning van hot Voreenig.y de Koninkrijk van Groot-Britanniö en Ierland enz., ene., als huldeblijk te worden aangeboden^ 17) „HU heeft wel eens gezegd," fluisterde Alice: „Wat is mijnheer Plantier toch gelukkig, dat by een dochter heeft als uGy kunt van allesGU doet my aan myn mooder denken Gy hebt een goed hartEn dan heeft by me ook meermalen over zyn verlatenheid gesproken, vandaag nog „Komaan", riep Sophie opgetogen. „Dan is 't in orde, dan houdt by ook van jo; ga nu maar slapen, alles komt wel terecht." „Ik verbied je, dat jo iemand iets zegt van wat ik je verteld heb." „Wees gerust, ik zal je geheim weten te iiewaren; alleen met tante, die zoo verstandig is en je misschien weet te helpen, zal ik er over spreken. Laat het maar aan mU over, ik heb myn plan." Door de vriendelyke woorden liarer zuster gekalmeerd en gerustgesteld, begaf zich Alice ter ruste en dra kwam do slaap zich ook over haar erbarmen. X. Op dienzelfden Juni-Zondag was het ook te Touraine prachtig weer. De "zon, ten deele achter lichte wolkjes verscholen, bescheen het groenende landschap en een nauw merkbaar koeltjo bewoog do lange grashalmen en koren aren op de eenzame weiden en velden. De volstrekte rust, die rondom heerschte, werd slechts verbroken door het klokkengelui, dat de geloovigen ter kerke riep. 't Was tyd voor de Vespers en de dochter van don markies, die daags te voren van Parijs was teruggekomen, spoedde zich naar de dorpskerk. Zy was alleen, want de markies vergenoegde zich enkel met de Hoogmis by te wonen. Langzaam begaf zy zich naar haar bank en na met een vriendeiyk lachje de eerbiedige groeten van een paar boerenvrouwen te hebben beantwoord, knielde zy godvruchtig neer. Zy kon echter haar aandacht niet by het gebed houden, onwillekeurig keek zy telken male naar een lediggeblevën stoel voor het Maria-altaar. 't Was dan ook, voor zoover de koster zich kon herinneren, de eerste keer, dat de „Dixit Dominus" werd aangeheven zonder dat de bewuste plaats door mevrouw d'Epervans was ingenomen. Jeanne, die wist, dat haar tante den middag- dienst nooit verzuimde, maakte zich over haar wegblyven ongerust en zoodra de Vespers afgeloopen was, begaf zy zich dan ook naar de woning barer tante. Een onbestemd voor gevoel zeide haar, dat er iets niet goed moest zyn. De eerste oogopslag, dien zy door het tuinhek wierp, deed haar onaangenaam aan. Dat hek, anders steeds zoo zorgvuldig ge sloten, stond half open, het onkruid tierde welig in den vroeger zoo goed onderhouden tuin en had de rozen en viooltjes verdrongen. „Zou tante afwezig zyn?" vroeg Jeanne zich af, torwyi zy aan do schel trok. Na eenige minuten hoorde zy een zwaren, sleponden tred in de gang en eindeiyk werd de deur geopend. Op twee krukken leunend, stond de oude Suzanna voor de bezoekster. „Zyt gy het freule?" zeide zy meteen zucht van wlichting; „Ach, freule 1" Die uitroep klonk als een smartekreet, als een bede om hulp. „Zyt ge ziek, arme Suzanna? Hoe gaat het met tante?" Het oudje gaf freule d'Epervans een teeken om haar naar de keuken te volgen. „Neem me niet kwaiyk, freule," Btamelde zy, op oen stoel neervallend, „ik kan niet biy ven staan ik heb zoo'n p(jn Jeanne wierp een onderzoekenden blik op haar omgeving. De kouken, die anders altyd zoo netjes in orde was, zag or nu onzindeiyk en wanordoiyk uit. Potten en pannen stonden overal verspreid, het fornuis was stoffig, de vloer scheen in geen weken geveegd. „Is tante thuis?" vroeg Jeanne. „Ja, freule." „Er is toch niets byzondera voorgevallen „Ach, freule, als ik niet gemeend had, dat u nog afwezig waart en ray niet zoo ziek had gevoeld, dan had ik al ©ens naar u toe gekomen. Denk eens aan, ik kan byna niet meer aan het hek komen, en mevrouw heeft my verboden, om by de buren hulp te vragen. Wy zouden belden omkomen, zonder dat iemand er iets van wlstt" „Is tante dan ook ongesteld?" „Ja, freulo, maar 't is geen gewone ziekte, die zy heeft. Zy wil niet naar bed, zy zit den geheolen dag in haar fauteuil, zonder iets uit te voeren; zy, die altyd zoo bedrijvig was! Zy heoft daarby iets in haar oogen, dat my angst aanjaagt. Zy wil niemand ontvangen. „Als er gescheld wordt of er een brief komt, dan is 't of zy flauw zal vallen. Zy eot niet meer, en ik behoef niets te koken, soms gebruikt zy alleen nog oen stukje brood. Gy zult eens zien, hoe zy veranderd is. Laat niet merken, ik u iets gezegd heb. Mevrouw heeft mo verboden met iemand er over to spreken. En toch, als ik had kunnen schry ven, dan had ik mynhoer Guy gewaarschuwd. Als hy niet spoedig komt, dan ziet hy zyn moeder niet meer levend terug. Ik wil hot niet op mUn goweten nemen, spreek u toch eens met mevrouw, misschien vertelt zy u wat haar scheelt. Wil ik u eens zeggen, wat ik donk, dat het ieIk geloof, dat mevrouw in geld verlegenheid zit. En zy is zoo trotsch! Maar verklap my niet." „Wees gerust Suzanna, ik zal eens naar tante gaan zien." Suzanna had niet alles gezegd. Sedort eenige maanden hadden zy zich in alles moeten bekrimpen; sedert oenige weken zelfs gebrek moeten ïyden. Jeanne ging naar boven, peinzende op een middel om zonder onbescheiden te zyn of te beleedigen, hulp te bieden. Zy vond baar tante by het venstor zitten met het hoofd tegen de leuning van haar stoel, de handen op de knieën saamgevouwen. By haar binnentreden keek mevrouw d'Eper vans zoo verwilderd op, dat Jeanne, ofschoon er op voorbereid, huiverde voor dien blik. Eenige maanden haddon het werk van twintig jaren verricht; de eenigszins gestrenge schoonheid van movrouw d'Epervans was verwoest en had plaats gemaakt voor een ziekeiyk afgeleefd uitoriyk. Heur zwarte haren waren byna wit geworden, haar regelmatig gevormd gelaat was spook achtig mager en donkere kringen omgaven de flauw starende oogon. Haar zoo fiere houding was nu achteloos en de zwarte japon met de ruim neerhangende plooien kon de vreeseiyke magerheid van haar gestalte niet verbergen. „Ik liob uw verbod overtreden, tante", zei Jeanne, haar harteiyk omhelzende. „Mij wilt u toch wel ontvangen?" Mevrouw d'Epervans antwoordde niet. „Wy zyn eergisteren teruggekomen", ver volgde Jeanne. „Papa is nog vermoeid van de reis. Hij is tegenwoordig gauw moe, daarom is hy nu ook niet meegekomen." Zy wierp een achtordochtigon, uitvorschen- den blik op Jeanne. „Ja," hernam deze, „zy heoft mo verteld, dat u niemand ontvangt, maar ik ben niet iedereen. „Zy heeft my ook over haar kwalen go- sproken Ik vind trouwens, dat zy er naar aan toe is." Mevrouw d'Epervans herademde. „Als ze over haar kwalen begint, is z(j onuitputteiyk; ik heb mo nooit die menschon kunnen begrUpen, die zoo graag beklaagd' worden „Ik evenmin, tante; ik houd er ook niet van, om met myn verdieneteiykhedon bij anderen te koop te loopen, maar soms doet het toch wel eens goed, als men hulp en deelnoming ondervindt. Verledbn jaar heelt Guy my teil minste een grooten dienst bewezen, door godurendo papa's ongesteldheid by ons te biyven. Hy nam daardoor mfln zorg en ver- antwoordeiykheid grootendeels op zich. Iiy heeft papa zorgvuldig verpleegd en my allerlei nuttigo wenken gegeven. Laat my nu miin schuld van dankbaarheid afdoen, door u op myn beurt to vorplegon, want u ziet er niet goed uit, tante „Ik ben niet ziek, ik heb alleen wal kou gevat," was liet op bitsen loon gegeven ant woord, „ik kan maar niet warm worden," voegde »y er by. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 11