De Trios-Gemaal to Leiden. Geveilde perceelen. Gemengd Nieuws. Verliezen van liel Engelsclic .caer, Odcl-Mondwater bewaar! de tanden legen bal worden! Marktberichten. Ingezonden. Nader vernemen wij nog omtrent bet bezoek door Z. K. H. Prins Hendrik cn diens broeder Hertog Johann Albrecht van Mecklenburg, aan bet Ethnographisch Mu- «euru gebracht, dat door den directeur in bet gebouw Rapenburg een kleine tentoon stelling was gearrangeerd van de merkwaar dige voorwerpen van brons en ivoor, die on geveer vijf jaren geleden in het Koninkrijk Benin aan de westkust van Afrika, voor den dag zijn gekomen, en waarvan reeds onge veer meer dan driehonderd jaren geleden door een Nederlandsch reiziger het eerst werd gesproken. De tamelijk omvangrijke verzameling, die voor het grootste gedeelte aan de mildheid van H. M. de Koningin en H. D. Moeder, alsmede aan die van een aan tal begunstigers van het Museum is to dan- ken, werd evenals een aantal nieuwe aan winsten uit de Congo6trcek en Oost-Azië, met groote belangstelling door de hoogc bezoe kers bezichtigd. In de afdeeling Hoogewoerd werd een rondgang door de zalen gedaan, die de voor- werpen uit de Stille Zuidzee, van Sumatra, Borneo, Celebes, Java, enz. bevatten, waar bij door den directeur de gewonschtc toe lichtingen werden verstrekt. De prachtige weefsels en het filigraanwerk van Sumatra, alsmede de pronkwapens van Java trokken bijzonder de aandacht en herhaaldelijk gaf Zijne Hoogheid de Hertog zijn spijt to ken nen dat deze hoogst merkwaardige verzame lingen uit onze Oost niet beter gehuisvest waron en onder deze omstandigheden aan het gevaar waren blootgesteld door een eventueel uitbrekenden brand in een der belendende perceelen, alsook in de oude woonhuizen, waarin het Museum ia gevestigd, totaal ver nietigd te worden. Door het lange oponthoud alhier kwam men aan het Stedelijk Museum in de Laken hal later aan dan het plan was, n.l. eerst om bij half vijf. Wat de beneden- en boven halen er te aanschouwen geven, werd met de meeste belangstelling bezichtigd en de her tog, die de gast van c2n Prins-Gemaal was en in het kasteel te Schwerin zelf ook over een rijke en kostbare verzameling beschikt, toonde meermalen inderdaad een goed kunstkenner te zijn. Ook omtrent de merk waardigheden op het beleg en ontzet van Leiden betrekking hcuuende, waarhij na tuurlijk de bekende schilderij, alsmede de in het kamp der Spanjaarden gevonden pot niet werden vergeten, vroeg hij den conser vator, mr. Overvoordc, tevens gemeente archivaris, allerlei inlichting. Eveneens schonk hij aan de groote verzameling wand- tegels veel aandacht. Het bleek intusschcn bovendien dat er in den laatsten tijd in de plaatsing der voor werpen belangrijke veranderingen waren aangebracht. Door de tijdelijke staking van de Toorop- tentoonatelling in dc Kunstzaal (welke gis teren trouwens weer in eere was hersteld) konden ook de daar aanwezige schilderijen worden bezichtigd, waarna nog eenige oogen- blikken werden vertoefd in de kamer van het bestuur, waarvan bij do komst ook eenige leden den vorstclijken personen door den burgemeester waren voorgesteld. -Enkele ververschingen werden gebruikt en door den burgemeester namens de gemeente den Prins en den Hertog aangeboden het nieuwe prachtwerk van de heeren Over- voorde en Martin: ,,Het Stedelijk Museum te Leiden", uitgave van den heer B. Blan kenberg alhier, hetwelk zij met genoegen aanvaardden. Toen werd om tegen half zes naar Den Haag teruggekeerd. Buiten de voorm. Wittc- poort, waar do burgemeester afscheid van de bezoekers nam, was inmiddels weer een talrijke menigte bijeen. In het Stedelijk Museum was er op gezin speeld dat het bezoek, jammer, slechts van *00 korten duur moest zijn, wat de Prins eveneens betreurde. Wie weet of ons dus binnen een niet to groot tijdsverloop een meer officieel bezoek, dan met 's Prinsen Gemalin, Koningin Wil helm ina, te wachten staat. Zeker zouden dc ingezetenen zich daarme de ten hoogste verheugen. Gehouden Verkooping in het Notarishuis aan den Burg te Leiden op Zaterdag 16 Februari 1902, ten overstaan van: I. Mr. L. M. J. H. Kerstens, Notaris te Leiden: Acht heerenhuizen en een winkel huis aan den Hèogen Rijndijk, samen in bod /28,450, kooper de heer J. N. Drop q.q. het huis Utrechtsche Jaagpad 46, in bod 1400, kooper de heer (J. L. v. Dam q.q. het huis aldaar 47, in bod 1400, kooper de "heer J. van Ulden; het huis, aldaar 48, in bod 1400, kooper de hoer J. Korswagon c. s.het huis, aldaar 49, in bod 1375, koo per de J. Korswagen c.s.twee huizen, al daar 50 en 51, samen in bod 2750, kooper de heer E. Schippers voor 2754; het huis, aldaar 52, in bod 1375, kooper de heer J. N. Botermans q.q. het huis, aldaar 53, in bod 1375, kooper de heer C. Hack q.q., voor /1393; twee huizen, aldaar 54 en 55, samen in bod 2750, kooper de heer M. P. Splinter q.q.het huis, aldaar 56, in bod 1375, kooper do heer I. Lolkes do Beer; het huis, aldaar 57, in bod 1400, kooper de heer J. Zitman q.q.het huis, aldaar 58, in bod 1475, kooper de heer M. H. Keiler q.q., voor 1487het pakhuis met boven woning, Langcbrug 73, in bod f 1825, koo per de heer G. J. Bik q.q. 2. L. J. C. A. Gorcion, Notaris te Lei den: Twee huizen, te Leiden, Breestraat 4 cn Kabel jauwsteeg 1, samen in bod 10,030, kooper de heer Iv. Pander q.q., voor 10,230; twee hecrenhuizen met tuin, Witten Singel 47c en d, niet gegund. 3. I. J. ter Laag C'z,, Notaris te Leiden: Het winkelhuis, Nieuwen Rijn 24, in bod 20,000, kooper de heer H. C. J. M. Ver- haaf f q.q., voor f 21,100; het huis, Heeren- sfeeg 3, in bod 1500, kooper do heer H. SIooü. 4. J. F. McinerB, Notaris te Leiden: Het Winkelhuis, Haarlemmerstraat 120, in bod 10,200, kooper do heer P. H. Spijker q.q. het huis, Witte Rozenlaan 5, in bod 1375, kooper de heer N. Galjaard q.q.twee hui zen, Rijnstraat 135 en 136, onder Oegstgeest, samen in bod 2900, kooper de heer G. W. Hul*. Uitalag Tan de op 11 Februari Jl. teRtfna- burg ten overstaan van den te Moordwyk ge- vestigden notaris Binnendyk gehouden veiling: De bouwmansvroning c. a. te Rflnsburg groot 05.65, kooper de heer A. Koekebakkor te Rynsburg voor f 3700. Een woonhuis c. a. aldaar greot 08.55, kooper de heer J. Prins aldaar voor f 1255. Een party teel- en weiland onder Oegst geest groot 6.94, kooper de heor A. Uitten- boogaard te Oegstgeest qq. voor f 20799. Een party weiland te Voorhout groot 1.66.20, kooper de heer A. Slootweg t* Leiden qq. voor f 3426. De Leidscho wielryd ers-vereenl- ging „All Right" gaf Zaterdag haar achtsten Momus avond, in den foyer der Stadszaal. De voorzitter wees er in zyn welkomstwoord op dat hy met genoegen hier zooveel vreemde gezichten zag, wat hy aan belangstelling in de vereonlging toeschreef, en horinnerde er aan dat het feest ditmaal niet, als vorige jaren, uit een bal masqué beslond, ten einde het volgend jaar hot tienjarig bestaan met des te meerderen luister te kunnen vieren. Hy nep de aangename jongste zomer- uitstapjes te Waasenaar enz. in de gedachten terug, wökte op tot vorderen steun en hoopte dat ook nu genoegen, zy het op bescheiden schaal, waarom hy een beroep op aller wel willendheid deed, zou worden gesmaakt. In veel opzichten zy het dan ook niet in alles is dat het geval geweest. Er waren heel mooie voordrachten, ernstige en luimige, en een onveiwachto, niet bedoelde muzikale grappenmakery werkte er toe mede om de reeds bestaande opgewekte stemming nog te verhoogen. Vooral enkele introducés van buiten de stad waren Diet onverdienstelyk on verwierven het leeuwenaandeel in de toe juichingen. Een gezellig bal besloot den avond. Do vry strenge vorst heeft tot gevolg gehad, dat het ysvermaak op de baan »dor „Leidsche IJsclub" gisteren verbazend groot was. Het terrein vertoonde er freer de oude gezelligheid. Ook op de SingelgrachteD en in vaarten on slooten om do 6tad werd veel gereden, zoodat het er tevens van wandelaars druk was. Uit andere plaatsen des lands komen insge- lyks benchten van de groote deelneming aan het Hollandsche ysvermaak, waar by enkele personen of paartjes door het ys zakten, doch weer werden gered. De baan op het Galgowater by Leiden zal van af de overhaul by „Rliynzigl" tot aan „De Vink" morgen door de „Zuid Hollandsche IJsveroeniging" in beheer worden genomen. Heden is ook de IJsclub van Zo et er- wou d e met haar werkzaamheden begonnen om de banen onder die gemeente in orde te brengen. Ofschoon ze met veel manschappon het weik heeft aangevat, zal er toch wel een paar dagen mede heengaan eer er overal berydbare banen zyn, torwyi de Vliet ook nog staat aangegeven als gevaariyk. Ook by bruggenhoofden en kwakels is het ys nog niet vei trouwbaar. Ieder zy dus gewaarschuwd voorzichtig te zynl Leiderdorp: Do banen van de IJsclub „Leiderdorp-Zoeterwoude", op de Does, de Heerburger w«uering en den Vliet zyn gereed; het ys is goed. Hedenmorgen zou een baan op den Ryn worden gemaakt. Dit voornemen kon evenwel niet ton uitvoer worden gebracht, doordat de maat8cbappy „De Volharding" nog booten heeft doen varen, die door de dikte van het ys moesten terugkeeren. Voor de gezinnen, waarvan de hoofden zonder werk zyn en op de ysbaan een dag geld konden verdienen, is dit een groote teleur stelling. Tot het doen beryken van do in gebruik zynde maten en gewichten van ykplichtigen wordt in het ykgebouw aan de Lammerenmarkt alhier zitting gehouden voor de Lange Pieterskerkchoorsteeg, St. Pieters- kerkgracht en -straat en Gerecht op 18 Febr. van 8Va—11; Lokhorststraat, Houtstraat, Klok- of JToiensteeg, Heerensteeg, Salomon- 8toeg en Nieuwsteeg van 1112 en l'/a3; Rapenburg en Kort-Rapenburg van 3 4 uren. Op een vergadering van het Loterygozelachap „Fortuna", ten huize van oen heer Speel, „Café de Beurs", Oude Singel, werd gecollecteerd de 6om van f 3 voor de vereeniging „Schoolkindervoeding". Het gezelschap had geen enkelen prys in de laatste Staatslotery. Op de tweede groote Internat! o- nale Tentoonstelling voor Pluimgedierte, uit geschreven door de Hollandsche Pluimvee Club „Ornis'' en gehouden in do groote zalen van „Natura Artis Mngislra" te Amsterdam, op 14, 16, 16 Februari 1902, is onze stadgenoot, de heer J. v. Ëeveren, voor zyn anti Diphte- rilicum, middel tegen een ziekte by kippen, eervol vermeld. In den afgeloopen nacht iser te kwart over twaalven een begin van brand uitgebroken in oen perceel aan de Haarlem merstraat, doordat eon gaskastje in brand was geraakt. Eon buurman bemerkte het en bluschte het vuur met een kan water. Do oorzaak is onbekend. In de Petruskerk i6gister- morgen een vrouw flauw gevallen. Zij was moeilijk bij kennio te brengen. Na eenige ure™ hij den koster dor kerk te hebben ver toefd, wns zij in staat c*m per rijtuig naar haar woning te worden vervoerd. Doorde politic alhier is een onderzoek ingesteld en naar aanleiding daar van proces-verbaal opgemaakt in verband met de vermelding in ons blad, dat er jl. Donderdag op de spoorlijn van het Staats spoor aan den Haagwcg een ongeluk had kunnen gebeuren met den trein en de IJsel- st oom train, die juist de baan overstak, toen een sneltrein aan kwant Door de oplettend heid van beide machinisten werd toea son groot onheil voorkomen. Het gerechtshof te VG raven- hage handhaafde heden de veroordeeling van den staat tot heropening van den overweg over den Staatsspoorweg bij het Olifantspad te Amsterdam met schadevergoeding wegen* de sluiting van het overpad. Door onderscheidene leden van de Hofhouding werd gistegan schaatsen geroden op de ijsbaan achter 't Hui* ten Bosch. "Vorstelijke personen waren er niet. Dinsdag 18 tot Yrydag 21 Februari a. 8. houdt de Koninklyke Officiers Scherrn- bond zyn 5de "Waponfeest ter viering van het 5-jarig bestaan in het Gebouw vo<r Kunsten on Wetenschappen te 's-Gravenhage. Eerevoorzittera In hot oere comité voor dit feest zyn: de minister van oorlog J. W. Bergansius, de minister van marine G. Kruis en de minister van koloniën jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wyck. Op 1 Januari 1902 waren er 556 gewone, 40 ondersteunende leden. 84 medailles zyn beschikbaar gestold door H. M. de KoDingin, H. M. de Koningin Moeder en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Toegang tot het feest hebben alle officieren van land- en zeemacht en uit de koloniën, in uniform gekleed of op vertoon van hun bewfis van lidmaatschap, met hun dames, deelnemers aan de wedstryden beneden den'' officiersrang op vertoon van hun wedstrydkaart; voor zoover de ruimte het toelaat, de onderofficieren en korporaals yan het garnizoen. Voor andere personen kan het bestuur op schriftelyke aanvrage van de Bondsleden persooniyke toe gangskaarten verstrekken. Misdaad of zelfmoord"? In den nacht van Zaterdag op Zondag, om streeks haJfvier, vond een voorbijganger op een stoep aan den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam een nog weinig gedragen en van goede stof vervaardigd pak kleeren. In de kleeren vond de man een sigarenko ker, een lederen zakje met tabak, een verguld zilveren horloge met dubbelen gouden ketting knipmeeje en nig geld. Daar de man ver moedde dat ei misdaad of .zelfmoord in het 8pel was, bracht hij de gevonden voorwerpen naar het naburig politiebureel en door de politie werd onmiddellijk een onderzoek be gonnen. Het bleek, dat de pet was gekocht bij een winkelier in hoeden en petten aan de Prin sengracht, de eenige die dit soort in den handel brengt. Men hoopt hierdoor fot klaarheid te komen in wat nu in deze nog duister is. (A. E.) In den naohtvan Zaterdag op Zondag liep te Amsterdam de heer M., be woner van de Kinkerstraat, met zijn 16- jarig zoontje op de Baangracht bij de Gie terstraat. Op de hoogte van de vroegero fa briek ,,De Weichsel" kwamen 4 personen op hen toe, mishandelden hen en ontrukten hem zijn rijwiel, waarmede zij zich uit de voeten maakten. Er bleef den heer M. niete anders over dan aangifte bij de politie te doen. In tal van plaatsen hebben zich comités gevormd om de stakers en uit- geslotenen te Ensehedee te steunen. Een te Arnhem aangekondigde collecte werd door den burgemeestor verboden met het oog op do vele nooden, die in eigen stad te lenigen vallen, en nu heeft de burgemeester van Hengel00 geweigerd vergunning te verleenen tot het laten circuleeron van lijsten tot on dersteuning der uitgeslotenen te Ensehedee. Over het ontslag van den arbeider Kamp te Hongeloo weet ,,De N. C." het volgende mede te deelen: ,,Kamp kreeg zijn ontslag niet omdat hij zijn collectelij8t niet wilde afgeven, maar om een andore reden. De directie namelijk beweerde in een on derhoud met Kamp dat ook hij collectelijs- ten had uitgereikt om daarmee ongevraagd, onder werktijd, in de faoriek te collccteeren. Op de vraag, aan wien hij die lijsten had gegeven, ontkende Kamp de juistheid der bewering. De directie bracht hm toen onder 't oog, dat zij de bewijzen had, dat hij een lijst had uitgereikt, maar Kamp bleef ontkennen niet alleen, maar vorderde van de directie de bewijzen voor het hem ten laste gelegde. De directie zei hiertoe terstond bereid te wezen, maar deelde Kamp tevens mede, dat, bleef hij zijn vordering volhouden, en werd hem bewezen dat hij loog, dan ook zijn ont slag vaststond. Kamp bleef volhouden en werd toen ge confronteerd met een arbeider, die een lijst van Kamp had gekregen, met het verzoek die ter hand te stellen aan een arbeider in de weverij, ter circuleering in die afdee- ling. Op de daaropvolgende vraag der directie, wat Kamp nu nog had in te brengen, bleef hij het antwoord schuldig. Niet dus aan het feit zelf, maar aan het loqchenen van het feit, en nergens anders om, heeft Kamp zijn ontslag te danken." Men zal zich herinneren, dat ln November te Maastricht een melRje van 8 jaar dronken op straat werd gevonden. Zy had voor een slijter by een brander jenever gehaald en daarvan een hoeveel beid gedron ken. Zaterdag diende deze zaak voor het kantongerecht. Drie kinderen, onder welke het bewu8fe meisje, waren als getuigen aan wezig. Het O. M. wraakte ten zeerste de handeling van brander «n 6iyter, die onge lukkig genoeg niet konden gestraft worden, daar de verkoop van drank aan de kinderen was geschied door een bediende, die den vei kooper verving. De eisch tegen dezen beklaagde luidde f 60 boete of 20 dagen h0chtenis8traf. Door de D u itsche politie i* opsporing en aanhouding verzocht van He lena Anna Yogel en Rudolf Mutter Ham- mann, uit Maagdenburg. Deze beiden zijn voortvluchtig, en vermoedelijk naar ons land uitgeweken. Zij worden verdacht van ernsti ge valschheid in geschrifte. Te Sydney, ln Australië, heeft zich het geval voorgedaan, dat do kiezers hun afgevaardigde hebben verzocht zUn mandaat neer té leggen omdat de man „pro-Boer" is. Zaterdag zyn te Londen S3 nieuwe gevallen van pokken in de hospitalen opgenomen. Yrijdagnamiddag heeft do luchtreiziger Santos Dumcmt met zijn be stuurbaren ballon No. 6, waarmede hij te Monte Carlo proeftochten doet voor zijn toer naar de overzijde van de Middelland- acho Zee, schipbreuk geleden en is met zijn luchtvaartuig in de baai van Monte Carlo terecht gekomen. Om 2 uren verliet de ballon zijn verblijf plaats onder luide toejuichingen van de tal rijke belangstellenden e-n spoedig daarna ug men hem hoog opstijgen met de punt naar boven, waaruit men opmaakte, dat er iet* onklaar* geraakt was, daar hij nooit zoo hoog en op dergelijke wijze opsteeg. Doordien een paar verbindingsstaaldra den losgeraakt en in de schroef terecht ge komen waren en ook het roer hadden ver nield, was het sturen onmogelijk geworden. Bantoe liet terstond zijn motor stoppen en opende de luchtklep, waarop de ballon lang zamerhand bijna rechtstandig daalde. Onmiddellijk waren de beide stoomjachten van den vorst van Monaco ter hulp geko men, juist bijtijds om Bantoe Dumont voor een gèheelc ond.-rdompeling te behoeden. Met veel moeite werd het luchtgevaarte naar de kust gesleept, waar het om zoo te zeggen aan stukken en brokken werd aangebracht. Van c.n wal af had men in angstige span ning de schipbreuk gadegeslagen en had men zeer te doen met het ongeluk den koenen luchtreiziger overkomen, dat hem natuur lijk een schat van geld moet kosten. De her tog van Dino en eenige andere gefortuneer- den besloten terstond een so-m bijeen te bren gen om Santos Dumont voor het groote ver lies schadeloos te stellen. Nauwelijks door het vorstelijke stoomjacht aan wal gebracht, gaf Sanlo6 te kennen dat hij met zijn ballon No. 7, die bijna gereed is, zoo 6poedig mogelijk zijn proefnemingen hoopt te hervatten. Aardbeving te Schemacha. Zaterdag, den Ibden Februari, werd volgens telegraphisch bericht, de Russische stad Bchemacha bijna geheel door een aardbeving die te halfelf nog voortduurde, verwoest. Slechte een dozijn huizen bleven ongedeerd. De kerken, moskeeën, kazernen en andere groote gebouwen werden geheel verwoest, de gevangenis en het Stadhuis werden zwaar beschadigd. Vijf-en-twintigduiz^pd inwoners zijn zonder dak en voedsel. Ycle menschen zijn onder het puin begra ven. Het opruiming8werk werd zeer bemoei lijkt doordat de aardschokken nog steed* voortduurden. Scbamacha is de hoofdstad van het gelijk namig district van Russisch Transkaukasië in het gouvernement Bakoe. In 1891 had ze bijna 24,000 inwoners. Reeds in de grijze oudheid was de stad bekend, Ptolomeus ge waagt van haar onder den naam Samekkia. Later was ze de hoofdstad van den Kha-n van Tartarije, doch werd in 1734 door Nadir- Khan verwoest, die op korten afstand een nieuwe hoofdstad stichtte, die den naam Jenghi-Schamachi ontving. De oude stad werd weldra herbouwd en sedert streden bei de steden gedurig om den voorrang, totdat onder Russisch bestuur Schamacha in de oude rechten werd hersteld en de tweede stad tot een onbeteekenend dorp verviel. Intus schcn moest na een aardbeving in 1858, die bijna de geheele stad verwoestte, de zetel der regeeriDg worden overgebracht naar Bakoe. Niettemin bleef Schamacha in bcteekenis toenemen. De eertijds zeer belangrijke zijde teelt ging achteruit door de genoemde aard beving en een tweede noodlottige beving in 1872. Niettemin drijft de stad nog een aan zienlijken handel. Volgens de laatste berichten uit Bakoe be draagt het aantal slachtoffers bij de ver woesting meer dan duizend personen. Het aantal stakers te Triëst wordt op 20,000 man geschat. De zaken staan bijna geheel stil, in de dokken knarst geen kraan, de schepen zijn als uitgestorven, de trams rijden niet en des avonds is de stad in duisternis gehuld. Zetters en drukkers hebben zich bij de staking aangesloten, zoo dat de bladen niet verschijnen en slechts gehectographeerde bulletins worden uitgege ven. Alle winkels zijn gesloten, do enkele winkeliers die geopend hadden kwamen bij de dreigende houding der stakers spoedig op dit besluit terug. Vrijdagmorgen vielen een paar duizend stakers een pakhuis van den Oostenrijkschcn Lloyd aan, verbrijzelden deuren en vensters cn wilden juist tot de plundering overgaan, toen de troepen hen kwamen verjagen. Na deze ééne rustverstoring werden belangrij ke punten door de troepen bezet. De verdere gebeurtenissen vindt men in onderstaande telegrammen. Triëst, 14 Febr.: Na een vergadering der werkstakers trokken deze naar de binnen stad. De troepen dreven de stakers terug, zij kwamen echter in den rhg van een com pagnie geposteerd op het plein en wierpen de soldaten met steenen. Een luitenant viel door een steen aan het hoofd gewond. De- troepen gaven vuur, waardoor vijf menschen werden gedood en velen gewond. De politie dreef de menigte met dc blanke sabel uiteen en verwor dde daarbij een groot aantal men schen. Velen zijn in hechtenis genomen. Triës't, 15 Febr.: De nacht is kalm ver- loopen. Er zijn nieuwe troepen aangekomen en militairen trekken rond. Behalve de reeds vermelde vijf dooden zijn nog vier gekwets ten aan hun wonden bezweken. Er zijn 67 aanhoudingen geschied. Om vier uren hedenmiddag had op het Corso een nieuwe botsing plaats tusschen de troepen en de betoogers, welke, laatsten met steenen wierpen naar de vensters, die niet ten teeken van rouw gesloten waren. De soldaten gaven vuur; drie betoogers werden gedood, vier gewond. Er werd met dakpan nen naar de soldaten geworpen. De burgemeester heeft in zijn hoedanigheid van voorzitter van het scheidsgerecht mede gedeeld, dat het scheidsgerecht zich ten gun ste van de cischen van de werklieden uit spreekt. Triest» 16 Febr.: Ten gevolge van de heftige aanvallen op de openhac» nacht in de laatste dagen is in de etad en het gebied Triëst de staat van beleg afgekondigd. v Triëst, 16 Febr: Gistc-r a-vwad üjn 95 personen gevangengenomen, heden twee. Het aantal dooden van gisteareo bedraagt 2, dat der gewonden 7. Uitvoeriger berichten omtrent de gebeurte nissen te Triëst melden, dat de vergadering der stakers aanvankeiyk was verboden, hetgeea groote ontevredenheid verwekte. Op aandrln» gen van den leider der etaking werd ten laatste vergunning veretrakt om samen te komen, waarop de vergaderzaal vofeep met oon zeer opgewonden menigte. Besloten werd het aanbod van den Lloyd voor kennisgeving aan te nemen en te volharden tot na do uit spraak van het scheidsgerecht. De leiders spraken de menigte vermanend Aoo, haar ra dend zich vooral op straat rustig te houden. Deze raadgevingen schenen wol indruk te hebben gemaakt, althans men trok vry kalm, liederen zingend, stadwaarts. In de Via del Corso trachtten de politie en de troepen de betoogers tegen te houden, waarop esn nauw gedrang ontstond. De massa werd steeds voorwaarts gestuwd, zoodat de troepen om de ontvangen opdiacht te kunnen volvoeren, met geveld geweer tegen de men schen optrokken. Daarby werden vele betoo gers gowond. Langzamerhand echter werd de diang van achteren minder sterk en kwam er wal ruimte. Een aantal betoogers vluchtten in zyaiialen, maar verzamelden zich later otputeuw er trokken naar het Coiso, waai de tioep m den rug der soldaten kwam te staan. Di bevelvoerende kapitein liet de bellt van zyn manschappen keert maken on stond met zyn compagnie tusschen de opnieuw voorwaarts dringende menigte. Op hetoogenbhk -eideen steen geworpen, die een der officieren trof. Volgens enkele berichten storue hg neer, volgens andere werd hem slechts de £ep* af geworpen, maar hoe het ook zy, ep hetze] 146 oogenbJik vuurden de soldaten, naar men ge loofde zonder daartoe bevel te hebbon ontvan gen. Het verder verloop weet mom- Tot Zaterdagmorgen waren er iw.atf dooden en op zyn muist 25 gekwetsten. Aan vele huizen werden rouwvanen uit do vensters gehangen, welke echter op bevel der politie werdon verwyderd tot groote ontevredenheid van het volk. Men verwacht dat na de uitspraak van het scheidsgerecht heden te Triëst het weik zal worden hervat. Er scbynt te zullen worden toegegeven aan den eisch van een tienurigen weikdag m de haven, terwyi gedurende de vaart een acht urige werkdag wordt aangenomen met twee rus uren; overwerk zal afzonuerlyk betaald en tot het noodzakelijkste beperkt worden. Nadat de rust Zaterdag in den laten avond hersteld was, doorkruisten nog militaire patrouilles de stad, ofschoon zij n ote to doen vonden, daar de uitspraak van het scheids- gerecht, in bovengenoemden zin, de genliede ren tot kalmte had gebracht. zooals die voorkomen in de „Daily - aphic". a 0 O ■0 a 0 0 a 2 a - 4 •J n - <a 13 Febr. 10 16 - 17 6 17 15 0 12 33 2 38 17 0 18 19 Totaal KECL1MLS. 40 Cents por regel. 1579 2 Alfen, 17 Febr. Aangevoerd 5 wageaa fc&at te samen 223 stuka. Fnje: Ute soon riouiiscüe kaas f 24 a f 26.2de soort f a uelter>JAaa, 17 Febr. vee. Aanvoer 1 Paard, Veulen, iüael, magere itunderen, 4^7 vette Kuudei en, i 7 7 vette en graat al veren 2 nuchtere hal vei en, 262 bobtpen o. Lamm»: en 4J2 Var bene, big, bok 01 geit. Men noteert: Vette Runderen lete quai. 64 e xde quai. 68 a 3de qual. 48 a oente, Oaaen late quai. 62 a zde quaL 66 a 9de qual. 60 a oenta. Stieren iele quaL. a 2de qual. a 3de qual. a oonte. Kalveren lete quai 108 a -de qual 98 a 80 oente, allee per K.L. Handel traag. bohapen iele qual. 62 a 2de qual 46 a eenu. Handel traag. Varkona isie qual. 61 a 2de quaL 60 a 3de qual. 49 a Licht soort 46 a 43 centa. Redelijke aanvoer en tamelijk vlugge kaudei. Hongersnood op Java, Naar aanleiding van hetgeea het koloniaal weekblad en andere couranten ineeUeeicleQ omtrent den volmaakt on' oldoen<^tn steun door het moederland aan de Javanen gege ven, die reeds geruimen tijd door het mis lukken van den rijstoogst honger lijden, wek ken wij allen, wier medelijden zich ook kan uitstrekken over volkeren van ander ras, op de collectes, die binnenkort gehouden zul len worden, krachtig -e steunen. Slechts van ons kinnen de Javanen hulp verwachten, waar bijv. de Boeren ook in andere landen steun vinden. Door de ve-reeniging „Oost en West*' kon eenigen tijd geleden slechte pl.m. /300 naar Indië verzonden worden al* totaal der gif- ten. Zou ons volk ongevoelig willen schijnen voor het lijden van den Javaan? Zoo iet* is niet te verwachten, zelfs niet, waar op dit oogenblik voor zooveel andere doeleiüden collectes worden gehouden. Ieder 4ezer zegge het voort 1 Eenifft studenten. Leiden, 15 Februari.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2